S10 Fruittelers boos op Lardinois Abrikozen confiture 1.54 Mgr. Gijsen roept op tot inkeer Skol spreekt uw taal. Proeft maar. -*vf Minister komt beloften niet na'" CeidócSomcwit Nieuwe onlusten in Mendoza Kroongetuige schoot overvaller neer Hoogovens heeft eigen klachten nummer SB** Bejaarde thuis even duur als in bejaardentehuis Piloot schiet kaper dood %o: iNDERDAG 6 APRIL 1972 LEIDSE COURANT Onbekende stam op Philippijneii In de Tasadaybossen op de Phi- lippijnen heeft een expeditie de verblijfplaats ontdekt van de sinds enkele weken beken de stam van de Tasaday. De groep werd gevonden in drie grotten, die zij gebruikten als onderkomen. Brief aon priesters ROERMOND (KNP) De bisschop van Roermond, mgr. J. Gijsen, heeft zijn priesters in een brief opge roepen tot inkeer, nederig heid en offerbereidheid en tot „toetsing van onze vor men en ideeën aan Chris tus". „Op deze wijze kunnen we aan ons samen-kerk-zijn blijven werken de i onverdeelde en vredebren gende boodschap verwach ten", aldus mgr. Gijsen. In het begin van zijn brief her innert de bisschop aan zijn benoeming en de moeilijkhe den daar rondom. Hij wijst erop dat zijn eerste optre den is uitgelegd ais een „hakken met de bijbel, ais een breken met een ontwik keling. die met veel moeite en ijver op gang was gezet. Ik word afgeschilderd en beschouwd als een partijman en dit, terwijl ik een levend teken van verdraagzaamheid en de eenmakende noenjer van allen zou moeten zijn". Dat samenwerken in feite dik wijls slecht lukt wijt de bis schop aan het feit dat „wij onze eigen visies op kerk en maatschappij en ook op Chris tus te snel als de meest juis te beschouwen". Uniformiteit in denken en handelen biedt ook niet de oplossing, zo zegt de bisschop. „Het is pas mo gelijk van eikaars inzichten te profiteren, wanneer de overtuiging aanwezig is dat niet wij de kerk moeten ma ken, maar onze heer Jezus Christus", aldus mgr. Gij- Overheid zou graag één keer slechts werkgever willen :ijn (ADVERTENTIE) DEN HAAG De organisaties in de fruitteelt zijn erg teleurge steld in minister Lardinois (Landbouw). Terwijl de ver wachte prijsstijging voor appels en peren uit het koelhuis de laatste weken uitbleef en de prijs zelfs daalde, en terwijl er geen zich is op ht einde van de Europese fruitcrisis binnen en kele jaren, zijn de Nederlandse fruittelers vrijwel uitgeleverd aan de koude sanering. Toen drie jaar geleden de over- produktiecrisis in de EEG uit brak en de toestand voor de te lers plotseling onhoudbaar werd, besloot minister Lardinois op aandringen van de georgani seerde landbouw een onderzoek te laten instellen door het bu reau Little naar de toekomst kansen van de Nederlandse fruitteelt. Eind vorig jaar kwam het rapport uit. Vorige maand bespraken minister en land bouworganisaties de voorstellen waarin het rapport-Little uit mondt. Hoe teleurstellend voor de fruitte lers deze bespreking met de mi nister is verlopen, bleek giste ren in de maandelijkse vergade ring van het landbouwschap. „De minister heeft zijn beloften aan de fruittelers niet gestand gedaan. Zonder verdere maatre gelen zal de fruitteelt de moei lijkheden niet te boven komen, vrees ik", zei G. Bos uit Warf- fum. "SGOSO.-r 'S VAIjl HfcftO Vbl puur fruit. Tijdelijk van 1.68 voor nisatie) en tevens voorzitter van de afdeling fruitteelt van het Landbouwschap, was het met de heer Bos eens. „Toen we de af gelopen tijd de minister om structuurmaatregelen vroegen, hield hij ons steeds aan het lijntje. Daar praten we straks over als we het hele pakket van voorstellen van het rapport-Litt le ter tafel hebben, zei dan de minister. Maar het gesprek met Lardinois over de voorstellen is zeer onbevredigend geweest. Er zijn weinig positieve punten te melden", aldus de heer Nijsten. BUENOS AIRES (AFP) In de Argentijnse stad Mendoza zijn gisteren opnieuw ongeregeldheden uitgebroken na de begrafe nis van een 38-jarige man die een dag tevoren bij een beto ging door de politie was doodgeschoten. Militairen en politie gebruikten traangas om een menigte van 3.000 betogers te verspreiden. Sluipschutters namen de politie onder vuur. De demonstratie tegen het leger-optreden werd gehouden in weerwil van een uitgaansverbod.-De militaire autoriteiten na- men dinsdag het bestuur over de stad Mendoza over en kon digden de noodtoestand en een uitgaansverbod af. Onthulling in proces Angela Davis AN JOSé (AFP) De kroonge- schot hagel afvuurde in het ge tuige in het proces tegen de zicht van rechter Haley jAmerikaanse negeractivistc An- Thomas zelf werd door een kogel Davis, officier van justitie Gary Thomas, heeft verklaard dat hij drie overvallers op de rechtbank van San Faracl heeft gedood. Thomas was een van de vijf gijzelaars, die de overval lers mee hadden genomen in hun busje. >or, een doodstille rechtszaal in San José beschreef Thomas de gebeurtenissen die op de over al volgden. Jonathan Jackson, broer van soledad brother Geor ge Jackson, had hem, rechter Harold Haley, de andere gijze laars en de drie ncger-verdach- ten die terecht stonden naar een buije gebracht. Jackson zat achter het stuur, maar toen we jbeSchoten werden (door de poli- e) en ik zag dat Jackson ge wond was. pakte ik zijr. wapen af.' Ik schoot op hem. daarna ■cboot ik op James Mcclain (een van de bevrijde verdach ten). Vervolgens schoot ik in de 'iohting van William Chritmas (ook een verdachte) en tenslotte ricfite ik op Ruchell Magee. de derde verdachte. Magee werd in de ,borst getroffen, maci toen ik opnieuw wilde schieten was het nagazijn van het wapen leeg. aldus het relaas van Thomas. Hij had de andere drie aodelijk getroffen. Tevoren had hij ge zien hoe Magee een dodelijk huiten het busje velkolom getroffen, "waardoor hij verlamd is. De ontvoerders hadden bij het vertrek van het busje gezegd dat ze naar het vliegveld zouden gaan, aldus de verklaring van Thomas. Volgens de aanklacht heeft Ange la Davis de wapens voor deze overval geleverd. De officier van justitie meent dat de gijze laars moesten dienen om ge ruild te worden tegen de sole- dad-brothers en dat Angela Da- vis daartoe het initiatief had ge nomen omdat ze van George Jackson hield. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Hoogovens neemt een speciaal telefoonnummer in ge bruik, via welk nummer inwoners van de Umond hun klachten kun nen deponeren over milieuverontreiniging, die door dit bedrijf wordt veroorzaakt. Door middel van een dag en nacht bezette post is men nu in staat de klachten direct te analiseren. Zij worden doorgege ven aan de verschillende bedrijfsonderdelen. Indien de klachten reèel zijn, kan men op deze wijze meer effectief maatregelen tref fen. Angezien de man, achter het telefoontoestel niet de totale bedrijfssi tuatie kent, zullen degenen die een klacht deponeren niet onmiddel lijk antwoord kunnen krijgen. Het klachtennummer van Hoogovens is 02510—96000. Koningin Juliana heeft gis termiddag op paleis Soest- dijk Dom Helder Camara ontvangen. Bij de ont vangst waren ook aanwe zig Thick Nhat Hanh en kardinaal Alfrink, die evenals Dom Helder Ca mara deel uitmaken van het presidium van de in ternationale conferentie over geweldloze verande ring van de maatschappij „De macht van de mach telozen". (ADVERTENTIE) Intern J Ronipkahinet in Ulster BELFAST (AFP) William Whi- telaw, de staatssecretaris voor Noord Ierland, heeft de samen stelling bekendgemaakt van een rompkabinet, dat onder zijn lei ding gedurende een jaar Noord- Ierland zal besturen. Het bestaat uit: Lord Windeles- ham. oud-onder-staatssecretaris bij het ministerie van binnen landse zaken; Paul Channon, oud-onder-staatssecretaris bij het ministerie van huisvesting in Londen; David Howell, oud- onder-staatssecretaris bij het ministerie van binnenlandse za ken in Londen. De drie leden van het kabinet van Whitelaw zullen niet permanent in Noord-Ierland aanwezig zijn. Bij toerbeurt zal echter steeds een van hen in Belfast verblij- Samensteller Rapport van Rome op milieueongres in Delft DELFT De Amerikaanse hoog leraar Dennis L. Meadows van het Massachusett's Institute of Technology zal zaterdag 15 april als gast van de Raad voor Mi lieudefensie voor de eerste maul in Europa in het openbaar spre ken over het onder zijn leiding vervaardigde rapport van de Club van Rome. Prof. Meadows houdt een inleiding op het con gres „The Limits tot growth" in de Aula van de Technische Ho geschool in Delft. Op het congres zal ook hel woord worden gevoerd door prof. V.C. Wynne-Edwards van de Schotse universiteit Aberdeen. Hij zal het rapport ..Blueprint foi Sur vival" toelichten Dit weten schappelijk rapport is reeds in Engeland uitgegeven. Een Ne derlandse bewerking wordt bin nenkort door de Raad vcor Mi lieudefensie te Amsterdam ge publiceerd. "koor één keer een slecht werkgever te zijn /au het kabinet-Biesheu vel zijn grote financiële zorgen tijdelijk wat kunnen ver lichten. Namelijk door eenzijdig een eind te maken aan het trendbe- Icid op basis waarvan de inkomens van het overheidspersoneel jaar lijks omhoog guun met het gemiddelde van de loonstijging in de partikuliere sec tor. Het zijn de jaarlijkse verhogingen van salarissen en subsidies die de minister voor Financiën nachtmerries bezorgen om zijn nadelig sal do in de miljardennota beperkt te houden. Van die verhogingen krijgt hij via de fiscus weer het nodige terug, maar dit verhindert niet dat een groot deel van de jaarlijkse groei der overheidsinkom sten bij voorbaat uitgegeven is aan salarissen e.d. van het „eigen personeel". De enorme groei van de uitgaven bij Onderwijs bijvoor beeld vindt hier een van haar voornaamste oorzaken. Meer dan naar buiten komt. heeft de regering zich de laatste jaren dan ook beraden over mogelijkheden ont een eind te maken aan het trendbeleid. Aan adviseurs die haar in die richting stimuleren ont breekt het niet; prof. Steenkamp heeft zich onlangs uitgesproken voor een ander systeem. Maar bonden die op de bres staan voor ambtenaren en met hen vergelijkbare groepen zeggen bij voorbaat „neen", omdat nog niemand een systeem heeft gevonden dat net als het trendbeleid voorkomt dat het overheidspersoneel de sluit post van het loonbeleid worden zal. Een regering die het trendbeleid metterdaad op de helling gaat zet- icn. weet bovendien dat ze dan ook geconfronteerd wordt met do eis van het georganiseerd overleg, dat ook het overheidspersoneel het stakingsrecht moet kunnen hanteren. Th eoric doorI rekken /"kverigens is het geen regering kwalijk fe nemen, wanneer ze naai nieuwe wegen zoekt. Want de praktijk wil dat het loonbeleid in zijn totaliteit beheerst wordt door de kracht van de vakbeweging in bepaalde bedrijfssectoren en de welvaart die soms mede dunk zij overheidsmaatregelen in die bedrijfssectoren heerst. Aan deza groepen trekt een groot deel van het bedrijfsleven zich op en de re» kening hiervoor krijgt de overheid dan via het trendbeleid gepresen teerd. Maar gaat de regering voor de bezoldiging van het overheidsperso- neel een nieuwe theorie opzetten, dan zal ze in diverse consequen ties deze theorie moeten doortrekken. Bijvoorbeeld door de mati ging van het loonbeleid af te dwingen in bedrijfssectoren die in aan merking worden gebracht voor financiële ovei heidsfaciliteiten. Een andere consequentie lijkt ons te zijn. dat er met meer voortva rendheid in Nederland gewerkt gaat worden aan het tot stand bren- gen van een totaal inkomensbeleid, waarbij de overheid desnoods via de fiscus een krachtiger greep krijgt op het partikuliere be drijfsleven en dun in het bijzonder de hoge inkomens die daar ver worven worden, om het even of dit nu gebeurt door arbeid of door kapitaalbezit. Gaat de overheid hiertoe over, dan kun ze met recht ook in eigen gelederen de hogere salarissen aan straffere banden leggen en daarvan afgeleid de verdere groei in de bezoldiging van het totale overheidspersoneel. Tot dusverre heeft echter geen enkele minister noch gezaghebbends adviseur hiervoor een deugdelijke en haalbare methodiek aangege ven. De ,,centen-in-ploats-van-procenten"-theorie bijvoorbeeld draagt wel bij tot inkomstennivellering. maar vergroot vanwege de fiscale consequenties voor de overheid het nadelige saldo, waneer het alleen maar gaat om een andere verdeling van hetzelfde be drag. En wanneer de overheid zich genoeg moed zou inpraten om zich toch op een gegeven ogenblik één keer een hard werkgever te tonen door zonder veel consideraties, een einde aan het trendbeleid te maken, moet ze wel bedenken, dat ze haar maatregel sociaal alleen maar rechtvaardigen kan door tegelijkertijd krachtiger op te treden in het algemene loon- en prijsbeleid. In de kwetsbare politieke constellatie van dit ogenblik zien we zo iets alleen gebeuren, wanneer het kabinet vastbesloten is zichzelf op te offeren als het soort van één-mans-torpedo die het slagschip van de inflatie doeltreffend raken wil. DEN HAAG (ANP) De verzor ging van bejaarden In tehuizen is niet duurder dan de verzor ging thuis „in de wijk". Gebleken is dat al bij een betrek kelijk geringe male van verzor- gingshehoefte de verzorging (huis duurder is dan in een te huis. Drs. A. M. A. J. Janssen, directeur van «Ie Katholieke Vereniging van Bejaardentehui zen, heeft deze conclusie getrok ken uit een onkostenvergclijking die economische stafmedewer kers van deze vereniging heb ben gemaakt. Staatsloterij k< 608e 5 april 1972 t weede klasse prijzen van f 15, zijn gevallen op nummers eindigende op 4 50, zijn gevallen op nummers eindigende op 37 50, zijn gevallen op nummers eindigende op 46 100, zijn gevallen op nummers eindigende op 053 100, zijn gevallen op nummers eindigende op 032 200, zijn gevallen op nummers eindigende op 592 400, zijn gevallen op nummers eindigende op 198 1.000, zijn gevallen op nummers eindigende op 7529 ee n prijs va f 2.000, is gevallen op hef nummer 066660 f 2.000, is gevallen op het nummer 058942 2.000, is gevallen op het nummer 000729 2.000, is gevallen op het nummer 013272 2.000, is gevallen op het nummer 049720 de prijs van f 5.000, is gevallen op het nummer 015770 f 50.000, is gevallen op het nummer 033913 extra prijs van 100.000 is gevallen in de serie k op het nummer: 071725 en een troostprijs van 2.000 op nummer: 071725 elk van de andere series. extra prijs van 100.000 is gevallen in de serie m op het nummer: 095103 en een troostprijs van 2.000 op nummer: 095103 elk van de andere series. De huisvestingskosten van een woning liggen weliswaai lager dan in een verzorgingstehuis, maar dit verschil zou meer dan gecompenseerd worden door de zeer hoge personeelskosten, in dien de bejaarde in o« wijk moet worden verzorgd of ver pleegd. Op basis van 1970 berekent men voor verblijf in een verzorgings tehuis een gemiddelde dagprijs van 23,74 gulden. Wanneer de zelfde bejaarden, aan wie in tijd gemeten dezelfde verzorging ge boden wordt, woonachtig zou zijn in een bejaardenwoning, dan zou de dagprijs oplopen tot 26,29 guldon Bij een verzorging van globaal meer dan achten twintig minuten per da", is ver blijf ui een verzorgingstehuis al voordeliger, aldus de beide staf medewerkers van de KVB. DJAKARTA (Reuter) AP - F.cn man die tijdens de vlucht van Menado naar Djakurta een Vis count van de Indonesische luchtvaartmaatschappij Merpati probeerde te kapen is door de gezagvoerder doodgeschoten. De kaper, de Indonesiër Herma- •wan, dreigde in het vliegtuig een handgranaat te zullen laten ontploffen wanneer hij peen pa rachute en 20 miljoen roepiah (ongeveer 100.000) zou krij gen. De kaper verlaagde later zijn eis tot vijf miljoen roepian, maar wilde de tweede piloot a.s gijze laar houden. De eerste piloot, Indirarto Soegondo, slaagde er in zijn pistool to trekken en de kaper neer te schieten. Nie mand werd gewond. Het v/as de eerste poging tot vliegtuigka ping in dc Indonesische lucht vaartgeschiedenis. „Visies op licht" van Moholy-Na- gy bestaande uit foto's, foto grammen en een lichtmachine zijn te bezichtigen in het Van Abbemuseum te Eindhoven vun 7 april tot en met 7 mei.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13