GELDGEBREK BRENGT LAKENHAL IN LAST Behoeftepeiling naar „eenvoudig" crematorium Leiden e n omgeving NIEUW GEZICHT RIJNDIJKSTRAAT Lakenhal in historie en heden OOK Wat u moet weten WOENSDAG 5 APRIL 1972 LEIDSE COURANT LEIDEN „De wil is er wel, maar het geld ontbreekt. We zitten in een dalende spiraal, waar moeilijk uit te komen is." Ondanks deze trieste uitspraak ziet de heer M. L. Wurfbain, di recteur van Leidens grootste ste delijke museum, de Lakenhal aan de Oude Singel, nog kans optimistisch te blijven. Het is geen njeuw verhaal, dat Leiden in een financiële nood toestand verkeert. Allerlei voor zieningen die hard nodig zijn, moeten wachten tot de geld- Hcraan weer wat druppeltjes kan lozen. En dat zijn dan vaak druppeltjes op een gloeiende plaat. De Lakenhal komt door deze ar moe duidelijk in last. Op de ge meentebegroting van 1971 stond het museum genoteerd voor iets meer dan 650.000 gulden. Voor dit jaar is minimaal 750.000 gul den begroot en dat is nog niet genoeg. Een belangrijk deel is bestemd _voor de salarissen van de 21 vaste en 5 losse medewerkers, een niet weg te cijferen nood- "zaak. Verder heeft ook de La kenhal zijn vaste lasten, zoals verwarming en elektriciteit, de aanschaf van schoonmaakmid delen e.d. Trek deze kosten af van het totaalbedrag, dan blijft er niet al te veel meer over voor onderhoud van -het oude 'f i-ffiiiÉÉni Op de grens van oud en nieuw: de rechter voorgalerij gaat steeds erger De heer M. L. Wurfbain, directeur van de Lakenhal: „De wil is er wel, maar het geld ontbreekt". gebouw, bewaking en restaura tie van de kostbare invantaris, informatieverschaffing en edu catieve dienst. En cultuurgoed wordt duur betaald. (Alleen een eenvoudige vitrine kost al twee duizend gulden). v De heer Wurfbain heeft een lange Jjjst met verlangens, die alle maal belangrijk en noodzakelijk zijn. Om maar eens iets te noe men: meer ruimte voor opslag en expeditie. („Nu staan de 'diensttrappen vol"), nieuwe lichtkappen in de bovengangen („Ze zien er erbarmelijk uit, maar andere voorzieningen moesten op korte termijn wor den uitgevoerd, dus hangen de kappen er nog steeds"), restau- fatie-ateliers voor vaste restau rateurs („De 1400 schilderijen -hebben regelmatig een beurt no dig")- En dan de air-conditioning. De —werken van de 16e en 17e eeuw- se meesters (zoals Rembrandt) -in de drie schilderijenzalen wor den bedreigd door tocht, ongelij ke temperatuurverdeling en vochtigheid. De temperaturen in de verschillende zalen lopen zo -uiteen, dat er condensvorming optreedt. Door deze vochtneer- slag laat de verf van de panelen -op den duur los. En dan te be denken dat de inhoud van die drie zalen zo'n 15 miljoen waard is. Hoe is dit vol te houden? „Het omstellen van een begroting kent strenge spelregels. Je mag bij voorbeeld elk jaar maar vier procent omhoog, terwijl de kosten veel sterker stijgen. Toch kan je binnen de regels wel iets bereiken. Mijn tactiek is per jaar een bepaalde post extra te verhogen. De rest blijft dan nagenoeg hetzelfde. Zo ga je iedere keer een stapjê voor uit, maar in het geheel blijven LEIDEN Een 21-jarige hulp in de huishouding uit Hazerswoude en haar 20-jarige duo passagiere zijn gisterenmiddag met een bromfiets tegen een ijzeren paal op de Willem de Zwijgerlaan gereden. Deze paal staat ter af scheiding tussen de ventweg en het fietspad. De hevige regen en de storm belemmerde de be stuurster het uitzicht zodat ze met volle vaart tegen de paal reed. Met een wond aan haar rechterknie, een gebroken rech terhand en bloeduitstortingen aan het rechterbeen is ze naar het Diaconessenziekenhuis ge bracht. De duo passagiere hield een pijnlijke knie val. LEIDEN Bij schuimplastic fa briek WéCE aan de Morsweg is vannacht ingebroken. Een re kenmachine en een elektrische schrijfmachine (waarde ruim 3500 GULDEN( EN DE IN HOUD VAN EEN POULEPO TJE WORDEN VER- MIST.7PLEIDEN Uit het Leidse Volkshuis is vannacht 500 gulden meegenomen uit gelddoosjes. die zich bevonden in het administratiekantoor. De deur van het kantoor werd ge forceerd. Verder vond men geen sporen van inbraak. Men ver moedt daarom dat de daders zich hebben laten insluiten. we toch achter." Het ruimteprobleem (waaruit veel andere problemen voortkomen) zou voor een groot deel opgelost worden door een flinke verbou wing en uitbreiding. Als alles goed gaat, komt deze „renova tie" er ook. De schetsplannen zijn er en de gemeente heeft een krediet verleend voor het maken van een ontwerp. Archi tect Bart van Kasteel (die ook het Burgerweeshuis in Amster dam heeft verbouwd tot mu seum) is er druk mee bezig. Wat gebeurt er als de uitvoering doorgaat? ,,De renovatie zou plaats kunnen hebben in vijf fasen, gedurende een periode van vijftien jaar. De eerste stap is het aanbren gen van air-conditioning, het bouwen van kelderruimte voor de installatie enhet modernise ren van de drie genoemde schil derijenzalen. In verdere stadia wordt mogelijk de dienstwoning van de huismeester (er is nu een ander bewakingssysteem) bij het museum getrokken. Daarin zouden dan de kantoor ruimten worden ondergebracht, zodat er plaats kan komen voor een aula. Er is een koffiekamer gepland en uitbreiding van de Een tentoonstellingszalen. De tuin zou geschikt gemaakt kunnen worden voor buitenexposities. In het plan zijn ook opslagruimten en ateliers verwerkt. Gaat alles door, dan zijn we zo'n beetje aan het eind van deze eeuw in de slotfase." Voor zo'n verbouwing is (ook al weer) veel geld nodig. Hoeveel? Dat horen we in november. Dan is de architect met het ontwerp klaar. Maar hoe klein of groot het bedrag ook is, de vraag blijft: „Wie zal dat betalen?" De zoete, lieve gemeente heeft het niet en het Rijk heeft de schatkist op slot gedaan. De Leidse PAK-fractie heeft er bij B. en W. op aangedrongen een nota samen te stellen, waarin andere beheers- en financierings mogelijkheden worden aangege ven. Dat rapport moet voor no vember tot stand komen. In welke richting gedacht wordt, kan de heer Wurfbain nog niet vertellen. Maar hij blijft hopen op een oplossing. Een voor de hand liggende vraag: heeft het museum een taak in Leiden, is het zinvol er zoveel geld aan te besteden? „Jazeker, het museum heeft een heel duidelijke taak. Het be waart een belangrijk, voor een groot deel Leids, cultuurgoed. Dat de belangstelling daarvoor groot is, bewijst het aantal be zoekers: 48.000 per jaar. De mensen komen niet alleen uit de De diensttrappen, tevens opslagruimte, bij gebrek aan beter stad. maar voor een groot deel uit de omgeving. We krijgen ook heel wat buitenlanders op bezoek. In de Michelin-gids staan achter de Lakenhal twee sterren, dat wil zeggen dat het museum een bijzondere beziens waardigheid is." Van het beruchte profijtbeginsel is geen sprake. Het museum is voor iedereen toegankelijk, on geacht zijn financiële positie. „Vrij entree" is het motto. Veel mensen zouden het betreuren, wanneer de Lakenhal moet ver dwijnen. Dat beseft de overheid ook en daarom zal het zover be slist niet komen. „We zullen elk dubbeltje drie keer moeten omdraaien, maar ik heb een goede hoop, dat een oplos sing gevonden wordt voor de problemen. De Lakenhal zal in Leiden blijven." In 1639 begon bouwmeester Arent van 's-Gravesande met de bouw van de Laken hal. De voltooiing geschiedde in 1640. In 1869 besloot men tot het inrichten van een mu seum. Oud bezit van de ge meente Leiden en ver schillende instellingen vorm de de inhoud. In 1890 werd een kunstzaal aangebouwd. Dit werd mogelijk gemaakt door een schenking van de familie Hartevelt. In 1901 kocht het museum een groot aantal schilderijen uit de Leidse school. In 1921/22 kwam er een nieuwe vleugel bij aan de Scheistraat, even eens door schenking en wel van de familie Pape. In 1933 vond een algehele reorgani satie plaats. De Lakenhal be zit oudheden betreffende Lei den, o.a. aangaande het be leg en ontzet; 1400 schilderij en en panelen vanaf de 16e eeuw tot en met heden (Leidse meesters o.a. Lucas van Leyden, Jan van Gojen, Jan Steen, vroeg werk van Rembrandt); Kunstnijver heid: glas, zilverwerk, cera miek, gildestukken, pennin gen; stijlkamers, kostuums, beeldhouwkunst. Het mu seum telt in totaal 22 zalen en 3 tentoonstellingszalen. Openingstijden: meandag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur; zondagen van 13 tot 17 uur. Tentoonstellingen heden: „Uit bagger geborgen" bo demvondsten in en om Lei den (tot 17 april). Theo Nier- meyer- expositie van beelden en schilderijen (tot 23 april). (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN In de komende maan den zal een studie over de be hoeften aan een crematorium voor Leiden en omgeving tot stand iijn gekomen. Op een voorlopige peiling zijn de ant woorden van tien gemeenten al binnen gekomen bij het secreta riaat van het gewest. In Leiden is plaats voor een „eenvoudig" crematorium, het inwoneraantal van 250.000 tot 300.000 in het ag glomeraat in aanmerking geno men. Dit deelde gisteravond voorzitter wethouder Menken in de raadsvergadering mede naar aanleiding van een voorstel van B en W. geld beschikbaar te stellen voor uitbreiding van de begraafplaats Rhijnhof. Zowel de PAK-fractie. b:j monde van Van Aken. als de WD (De Jong) juichten de eventuele stichting van een crematorium toe. Raadslid Houtman (PC) achtte cremeren een uiting van „vergaande materialistische cultuur", D'66-er Kuyper daar entegen verdedigde crematie op een niet al te piëteitvolle wijze als „waardig uitgeleide van een Leiden De nieuwe Nederlandse popgroep „Think Tanktreedt vrijdagavond voor het eerst op in de Stadsgehoorzaal. Think Tank. drie maanden geleden geformeerd uit een aantal musici die al een lange tijd in de popwereld meelopen, staat momenteel met ..Together" op de 17de plaats van Veronica's top-40. Think Tank bestaat uit Aad v.d. Kreeft. Hans Jansen. Robbie de Graaf en Jacques Zwart. Aan het programma van vrijdagavond werkt verder mee de Leidse groep Axis. Voor Axis zal dit het laatste optreden zijn met zanger-slaggitarist Cees Bergman, die bin nenkort de Leidse popscene gaat verwisselen voor de Haagse. Als nieuwe zanger van Axis is de Voorschotense zanger-compo nist Hans Willemsen aangetrokken. Kaarten voor vrijdag zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij Ge Hofenk en bij Holland Mana gements, Nieuwe Rijn 1 en vrijdagavond vanaf 7 uur aan de zaal; aanvang 20.00 uur. overledene". Op voorstel van In 't Veld (PAK) werd het voor stel zelf, voorzover het kwestie van erfpacht en financiering be treft tot 24 april teruggenomen. In 't Veld bepleitte erfpacht voor onbepaalde duur met als argument de ruimtelijke orde ning in de toekomst, wanneer de noodzaak van verplaatsen van het kerkhof zich zou voor doen. Voor verkoop van grond aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente zonder meer voelde hij niet veel. Op 24 april zal op de raadsagenda worden geplaatst een voorstel tot onttrekking van de Witte Singel aan het openbaar ver keer. Getracht zal dan worden, aldus wethouder Kret, ook met een een historisch overzicht te geven van de situatie rond het universitair Witte Singelplan. Oosterman (D'66) zei, toen een brief van „verontruste burgers" over dit plan ter sprake kwam, dat er geen enkele duidelijkheid meer voorhanden was. De wet houder deelde nog mede, dat nu de bouwvergunning voor het project al was aangevraagd, er in dit stadium geen inspraak meer kan zijn van de Advies raad voor de Binnenstad, zoals Oosterman en anderen wensten. In elk geval zullen geen infor maties worden verstrekt in een besloten raadsvergadering; er zijn geen zwaarwichtige argu menten die zulks zouden eisen. Ook KVP-er Driessen had om informatie voor iedereen ge vraagd. Het voorstel tot kredielverhoging voor verkeerslichteninstallaties aan de kruispunten Pelikaan straat/Haarlemmerstraat, ver lengde Pelikaanstraat/Lange- gracht en Langegracht/Korte Mare/Lammermarkt werd aan gehouden om nog even „nage- pluisd" te worden door de ver- keerscommissie. mede op ver zoek van PvdA-er Jonker. Wet houder Kret gaf verder te ken nen dat er op verkeerslichten prioriteiten zijn. Voor dit jaar nog staat een installatie op het programma voor de Jan van Houtbrug en het restant van de ,pot" is bestemd voor het kruispunt Suma tras! ra at/Willem de Zwijgerlaan in '73. Ook de kruispunten Churcbilllaan /Tel- derskade en het kruispunt, dat aansluiting geeft op de toekom stige Noordhofiandbrug (ver- Mengde van vijf Meilaan) komen in aanmerking, zij het in een la ter stadium. De Leidse raad (die het zieke medelid mevrouw Geelkerken (PC) een fruitmand gaat sturen) komt maandag avond a.s. weer bijeen voor een volgende agenda en nog vier LEIDEN In het herbestratlngs- plan van Leiden is binnenkort de Rijndijkstraat aan de beurt. De slechte ondergrond en de werkzaamheden aan de gaslei ding hebben allerlei verzakkin gen veroorzaakt. Deze noodza kelijke herbestrating is een goe de aanleiding om de straat ook een nieuw gezicht te geven, waardoor er meer ruimte komt voor de voetgangers en een prettiger uitzicht vanuit de wo ningen. 12 april een toelichting op dit nieuwe straatprofiel in een lo kaal van de Rembrandt scholen gemeenschap, Burggravenlaan •2, aanvang 20 uur. Bewoners en andere belangstellenden kunnen daar hun vragen, suggesties en opmerkingen bespreken. Het plan komt in hoofdzaak op het volgende neer. De auto's krijgen in tegenstelling tot de huidige situatie, een vaste plaats. Voor die huizen, waur- voor auto's kunnen staan, komt een bredere stoep (1.80 meter in plaats van 1 meter). De rijbaan wtfrdt daardoor uiteraard iets smaller, wat het voordeel heeft dat de auto's genoodzaakt zijn langzamer te rijden. De straat wordt in een aantal stukken verdeeld. In het ene stuk staan de auto's links, in het andere rechts geparkeerd. Tussen de parkeerdelen is een drempel geplund, waar geen au to's kunnen staan. Ze komen ter hoogte van de straatlantaarns zodat ze 's avonds goed verlicht zijn. In de etalage van bakkerij De Ru, Rijndijkstraat 4, is een si tuatieschets te zien. r AARLANDERVEEN He denavond geeft het Neder landse Rode Kruis in het Dorpshuis zijn jaarlijkse fil mavond. Vertoond wordt „Rio Bravo", aanvang is 8.00 uur. BOSKOOP De Nederland' se Bond van Plattelandsvrou wen houdt op 11 april in „Floriade" in Boskoop haar provinciale vergadering tet gelegenheid van het 35-jarig bestaan. BOSKOOP Bij een snel heidscontrole zijn in twee en een half uur 25 automobilis ten aangehouden. De over treders van de maximum snelheid van 50 km. per uur reden 62 tot 94 kilomeier per uur gemiddeld, hetgeen op de Zijde levensgevaarlijk is. Ook al vanwege de vele ge parkeerde auto's. BOSKOOP Maandngmid' dag is de oud-agent van poli tie de heer M. van Buren be graven op de Nieuwe Alge mene Begraafplaats ean da Roemer. De heer Van Buren 1921 1949 in Bos koop gestationeerd eerst al4 gemecnteveldtwachter daarna hoofdveldwachter on latei groepscommandant van res pectievelijk gemeente en rijkspolitie. De heer Van Bu ren bereikte de leeftijd van bijna 84 jaar. L1SSE Ds. W. Suyker, predikant bij de Geref. Ge meente te Lisse, ontving eert beroep naar Unionville in Canada. OUDE ADE In tegenstel ling tot eerder gepubi.ceerda berichten is de kaartavond t.b.v. de bejaarden niet dins dag 11 april, maar donder dag 6 april a.s. in café Lage Land te Oude Ade. Ei wordt kruis- en klaverjas ge speeld om zeer veel prijzen. Het is ook voorlopig de laat ste avond voor dit goed* doel: de bejaarden kas te steunen. Aanvang 20.00 uur VOORSCHOTEN D« voetbalclub Randstad Sport, het vroegere Rouwkoop, viert op 13 april het 40-jarig bestaan inet een receptie in „De Gouden Leeuw". WARMOND In de maand maart zijn in Warmond de volgende voorwerpen bij do politie als vermist opgege- een blauw kinderjack, gouden armband, bovenzijde be werkt. bos sleutels, ronde ko peren broche, rode step met witte spatborden, gouden schakelarmband, jongens leesbril, zwarte meisjesfiets, houten rammelaar, bruine damestas, inh. zwarte porte- monnaie met geld. Gevonden voorwerpen: plastic bal, rood geblokte fietstas. Projecten huisvesting buitenlandse werknemers in Leiden LEIDEN De Stichting huisves ting buitenlandse werknemers heeft in Lelden twee projecten op stapel staan; een nieuw bouw- en een verbouwinsproject, waarin na realisering 450 ft 500 buitenlandse werknemers ge huisvest kunnen worden. De stichting heeft alle bedrijven met buitenlandse werknemers in deze streek om financiële steun verzocht om een opzet te kunnen maken. Daarvoor is in eerste instantie 5.000 gulden no dig. Pas na overleggen van een schetsplan c.q. een explota- tieopzet kan de stichting in aan merking komen voor subsidie en garantie yan de overheid. Voor het veroouwproject is men met de eigenaar van een pand in de Leidse binnenstad In on derhandeling. Voor het nieuw- bouwprojekt heeft men o.m. al kontakt gezocht met woning bouwproject heeft men o.m. nl heeft dezer dagen een bijkan toor in gebruik genomen aan de Doezastraat 34. Benoemingen Leidse raad LEIDEN Door de Leidse raad werd de heer M. van Aken (PvdA) benoemd als lid van het algemeen bestuur van de streekmuziekschool Lelden e.o. (vacature Dirks). Tot hoofd van de Mytylschool werd benoemd A. Teun'isse tc Beetsterzwaag, tot hoofd van d eHammerskjbld- school A. Kaart te Beverwijk. Ook werd voorzien in de zeven vacatures in de Raad van Be heer van de Sportstichting door vertegenwoordigers van ver schillende verenigingen te be noemen, nl. mevr. S. den Ou- den-Kloots en de heren H. Zirk- zee. C.H. I ndeveld. W.J. Schalks, C. Verstraaten, S. Dammer en J.M. Bersee.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3