Pasen bracht geen toeristisch record SWI Weinig nieuws op VISMA POKKEN OP TERUGWEG Geheimzinnige koker Koninginnekerk terecht Skol spreekt uw taal. Proeft maar. wrf Paus solidair met kerken der stilte i i 1 900.000 NIET GEHAALD CcldócSouAant fi PATRI A CREAM L CRACKERS 11 Vermist meisje terecht DINSDAG 4 APRIL 1972 LEIDSE COURANT Zaterdagochtend is Den Briel voor de vierhonderdste keer door de Watergeuzen ingenomen. Ter gelegenheid daarvan werd een spek takelstuk opgevoerd, waarvan hier een scène. Een overloper wordt op middeleeuwse wijze gevangen genomen. Koningin Juliana was ook aanwezig bij de festiviteiten. (ADVERTENTIE) VATICAANSTAD Paus Paulus heeft zijn Paasboodschap dit jaar vooral gericht tot die lan den „waar de oorlog nog woedt, waar bloed wordt vergoten en waar geweld wordt gepleegd", alsook tot „de kerken der stil te", waarmee hij volgens nemers de kerken in communis tische landen bedoelt. De paus verzekerde hen, dat zij niet ver geten zijn en dat zij zeker kun nen zijn van solidariteit in ge loof en liefde. Pieter in aanwezigheid van ze- om de vrede te bewaren i ker 200.000 mensen op eerste herstellen. Paasdag werd uitgesproken, Tijdens de h. mis op eerste Paas- stond in het teken van de vrede. De paus vroeg zich af of de mens, die in staat is vooruit gang te scheppen en te organi seren, ook niet de wijsheid en de kracht zou kunnen vinden dag, die in de openlucht werd gevierd, deelde de paus de com munie uit aan tientallen m nen, vrouwen en kinderen alle werelddelen, onder wie vijf doofstommen uit Nederland. Toegangskaarten: te Amsterdam bij alle Gemeente Girokantoren, kassa's naast Congrescentrum en Europa-Boulevard t o. Alplfa-Hotel en voorts in geheel Nederland bij Reisbureaus en kantoren Raiffeisen-Boerenleenbank Doorlopende kaartan: Dagkaarten: boven 65 J. l" 18.- bovfen 65 j. 'f 3.50 kind. t. 14 j, 112,- kind. t. 14 j. 2.— Het „voordeeltje" voor Onderwijs in de maak Op de meeste scholen voor voortgezet onderwijs is de leiding aan het rekenen, wat praktisch bij het begin van het nieuwe cursus jaar de gevolgen zullen zijn van de veel-besproken lessen tabelver laging waaraan minister Van Veen zijn naam gegeven heeft. Globaal kan berekend worden hoeveel nieuwe leerlingen in augustus de brugklas komen bezetten en hoeveel „instromers" er bijvoor beeld op 4-havo te verwachten zijn. Bovendien kan uit de paasrap- porten een vrij betrouwbare berekening worden opgemaakt van da resultaten welke in juni door eigen leerlingen geboekt worden. Een ander gegeven dat op de meeste scholen al beslist werd of zijn beslissing nabij gekomen is, vormt de gereduceerde lessentabel. De meeste directies weten met een redelijke mate van waarschijnlijk heid, hoeveel lessen ze in het nieuwe cursusjaar ,,te vergeven" heb ben. Hoeveel docenten zullen als gevolg hiervan deze weken te ho ren hebben gekregen of nog te horen krijgen, dat hun aantal lessen verminderd zal moeten worden, misschien helemaal in de bezuini gingspot verdwijnen gaat? Op deze manier is het „voordeeltje" dat Onderwijs uit de lessenver- mindering krijgen moet, in de maak. Het zou de moeite waard zijn straks te beschikken over cijfers die uitrijzen in welke hoeken de hardste slagen gevallen zijn. Ook lijkt het ons de moeite waard te weten te komen in hoeverre de bezuinigingsmaatregel samen met de pakkettenkeuze in het voortge zet onderwijs tot een vakkenverschraling aanleiding geven zal. Niet onwaarschijnlijk is. dat straks blijken zal, hoe er niet ulleen bezui nigd is op de kosten, maar ook op de kwaliteit, wanneer men die tenminste ruimer ziet dan pragmatisch vakspecialisme. We moeten niet eraan denken wat er gebeuren zal, wanneer minister Van Veen gedwongen wordt nog meer te bezuinigen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Rust mag dan synoniem zijn aan de hengel sport, maar dat Nederlandse hengelaarswereldje is intussen wel in beroering geraakt de vervuiling van het water, de doodsvijand van iedere henge laar, is allang niet meer het hoofdprobleem al wordt het be paald niet op de achtergrond geschoven. Het zou in d;t geval best eens kunnen dat binnenkort de miljoen Nederlandse hen gelaars hun rechten gaan opei sen. Maar dat is een ander hoofdstuk. Dp het ogenblik verkeert de hen- gelwereld in „alle staten", nu er een discussie is los gebrand over het nationale hengelpas- poort. „Dat is de toekomst", meent de voorzitter van de Al gemene Hengelaarsbond, mr. K. Vrijlingh' „maar er zullen pog heel veel gevoelige tenen moe ten genezen". Op de Visma, de internationale hengelsportten toonstelling in de Rotterdamse ahoyhallen, (tot en met 6 april) was het fel verguisde en tevens hoog geroemde nationa'e hen- gelpaspoort het belangrijkste onderwerp van gesprek, vooral ook omdat de shofw op zichzelf niet zo veel nieuws vertoonde. Goed er mogen wat nieuwe Ja panse hengeltjes op de markt zijn gekomen, en in de sector van de werpmolens kan het al lemaal wat verfijnder zijn ge worden, maar echt grooi nieuws was er niet. Ook niet de als gloednieuw aangekondigde ,,pen"-sluiting, die de werphen gel veel meer actie zal geven, dan de normale metalen sluitin gen. Maar. die pensluiting is al 25 jaar oud en toen werd zij afgekeurd omdat zij te veel breuken vertoonde. Natuurlijk zijn de materialen aanzienlijk verbeterd en daarom heeft wel licht de pensluiting toekomst,, hoewel ook daarover de menin gen zijn verdeeld. De het vorig jaar nog al spectacu lair aangekondigde otomatic werpdobber heeft het in 1971 niet of nauwelijks gehaald. Vol gens de ontwerper zouden de wederverkopers de markt heb ben bedorven. Een verwijt dat echter waarschijnlijk is terug te voeren tot het ontwerp zelf, dat qua constructie gebreken ver toonde. Dit jaar is de otomatic aanzienlijk verbeterd. Het vang- apparaat dat twee magneetjes heeft, is nu ook op grotere af standen te gebruiken, nadat het met de werphengel is geworpen. Mogelijk is elke kuil in diep of ondiep water af te vissen. Iede re hengelaar weet of kan weten dat de vissen zich graag „ver schansen" achter oneffenheden op de bodem. Met de otomatic werpdobber is daarom vis ser) op grote afstand en in diep water mogelijk. Opzienbarend is voorts het nieuw tje van een nieuwe semi-zelfstel- lende dobber. Het geheim zit 'm in een patentveertje. Heeft men na het uitwerpen en strak draaien van de lijn een tik in zij of achterwaartse richting, dan verplaatst de lijn zich van het glijoog naac een wigvormig uiteinde van de veer, waardoor hij vastzit. Op deze wijze kan men op elke gewenste diepte Voor de snobs onder de henge- Minister Lardinois was afgelopen vrijdag aanwezig bij de opening van de VISMA. Hij liet zich bij die gelegenheid terdege voorlichten over het vissen met een werphengel. laars is er het uit Engeland waar 's nachts gevist mag wor den gehaalde electrische kar perwaker, die scherp is af te stellen. Op het moment dat de aanbeet van de karper plaats heeft begint er een lampje te branden en treedt een zoemertje in werking. In ons land, waar het nog steeds verboden is 's nachts te vissen, heeft een der gelijk elektrisch apparaatje he- JHaar een auto", gaat voor dit voertuig niet op. De tien jaar oude wagen is met behulp van veel verf, een oude schrijfmachine, dito schoenen, plastic bloemen, een kruisbeeld, vleugels en poppen opgetuigd tot een uitzonderlijk hip figuur. (ADVERTENTIE) tijdelijk van 1,05 voor 94 cent. Int lil v: In uw damesblad staat een r Patria-advertentiemetver- I fukkelijke, originele Cracker-I ideeén van Hugh Jans. M BELGRADO (AP) In Zuid-Slavië is zondag het overlijden van het 23-ste slachtoffer van de pokken gemeld. Het aantal lijders aan de ziekte is echter constant op 149 gebleven, zo is maandagavond offi cieel in Belgrado gemeld. De eerste groep van de 800 in quarantaine geplaatste personen is zon dagavond vrijgelaten. Zij vertoonden na 16 dagen geen symptomen van de ziekte. Meer dan 1,2 miljoen inwoners van Belgrado en omgeving zijn in geënt. In de hoofdstad is de laatste zes dagen geen nieuw geval van pokken geconstateerd. lemaal geen toekomst. Maar het staat <wel leuk en interessant. Visboten zijn er uiteraard ook te zien op de Visma in veie prijs klassen en soorten. Als men een goede visboot wil kopen, zal er financieel over de brug moeten worden gekomen. Plastic boot jes zijn voor de hengelaar fu nest omdat in de meeste geval len nauwelijks van enige stabili teit sprake is. DORDRECHT (ANP) —De 15-ja- rige Tia Tromp uit Dordrecht, die sinds 24 maart werd ver mist, is zaterdagavond gevon den in Rotterdam. Een man meende haar te herken nen aan de hand van het vrij dag verspreide signalement. Hij sprak haar aan en nam het meisje mee naar huis. Daar waarschuwde hij de politie, die op haar beurt de ouders inlicht te en hun dochter in de loop van de avond hebben opge haald. Weer sabotage bij spoorwegen in Zuid-Afrika JOHANNESBURG (Reuter) Bij de Zuidafrikaanse spoorwegen heeft zich voor de tweede keer in vier dagen tijd een geval van vermoedelijke sabotage voorgedaan. Bij Springs, ruim 40 km ten oosten van Johannes burg, zijn zondagavond de loco motief en zeven wagens van een goederentrein ontspoord nadat iemand aan de spoorweg had geknoeid. Er vielen geen slacht offers. Vrijdag zijn 38 mensen omgeko men en 174 gewond toen een trein als gevolg van sabotage ten noorden van Potgietersrus in Transvaal in botsing kwam. DEN HAAG (ANP) Tijdens het afgelopen Paasweekein de, Goede Vrijdag tot en met Tweede Paasdag, hebben via de weg rond 700.000 buitenlandse toeristen een Ibezoek aan ons land gebracht. Aldus een schatting van het Natio naal Bureau voor Toerisme aan ide hand van steekproe ven bij de belangrijkste grensdoorlaatposten. Het record van vorig jaar Pasen, 900.000, werd Iniet gehaald, imaar dat was te verwachten. Immers, vorig jaar vielen de Paasdagen twee weken later, was het weer aanzienlijk beter -en was er een veel weelderiger bloei van bollen dan dit jaar. De Paasdagen van 1970 zijn beter vergelijkbaar met die van nu. Daarbij vergeleken (er werden toen 540.000 bezoekers geno teerd) was het dit jaar wel aan zienlijk drukker. Een vrij omvangrijke en tot laat in de middag constante toevloed van buitenlandse toeristen op Goede Vrijdag ook maakte, dat vrijdagavond al in het westen logiesmoeilijkheden ontstonden. De meeste bezoekers kwamen uit Duitsland, voorts was er een vrij groot aantal Fransen, Bel gen en Britten. Ook op zaterdagavond moesten de VW's op volle toeren draaien om alle logieszoekenden aan een onderkomen te helpen. De meeste buitenlandse bezoekers gingen als vanouds naar het westen van ons land, waar de bekende toeristencentra en vooral Amsterdam en de bad plaatsen grote belangstelling trokken. De verschillende attractiepunten in ons land hebben ondanks het verminderde bezoek van buiten landse toeristen toch niet over gebrek aan belangstelling te klagen gehad, al lagen de be zoekcijfers lager dan tijdens het Paasweekeinde 1971. De ranglijst wordt aangevoerd door de .Floriade" in Amster dam met 100.000 bezoekers, ge volgd door het Euro Recreatie Centrum met 65.000 bezoekers. Daarna volgden „Keukenhof" met 50.000 bezoekers (vorig jaar 95.000), Madurodam 42.000 (58.000), Schiphol 31.400 (38.000), Flevohof 25.000, Avifau na 20.000 (20.000), de Scheve- ningse Pier 19.500 (34.000), Rijksmuseum 18.700 (30.000), Artis 18.000 (20.000), Blijdorp 17.500 (35.000), de Eftelmg 17.000 (40.000), Euromast 17.000 (18.500), Duinrell 13.000 (12.000). Dierenpark Wassenaar 10.800 (23.000), en Dolfinarium Harder wijk 10.000 (21.000). Ondernemingsraad op voorwaarde In de bouwnijverheid is het instituut van de ondernemingsraad al lesbehalve een boom met rijpe vruchten geworden. Het bouwbe drijf heeft een nogal moeilijke structuur; bovendien lopen noch werkgevers noch vakbonden over van enthousiasme voor een mede zeggenschap zoals die destijds in de wet op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie werd opgezet. De katholieke bond voor de bouwnijverheid acht deze weg al even uit zichtloos als de NVV-bond. Als de bond die zich in het NKV her haaldelijk scherp opstelt tegen de methode om de medezeggenschap langs de weg der geleidelijkheid te realiseren, sturen de bestuur ders van de KBBH aan op een organisatievorm waarbij de vakbe weging meer rechtstreeks in het bedrijf kan gaan opereren: be- drijfsledengroepen. Men hoopt op die manier drie vliegen in één klap te slaan; de leden dichter bij het vakbondswerk te brengen; de ongeorganiseerden be ter laten merken dat ze buiten spel staan en in de onderneming een apparaat scheppen dat zich meer militant inzetten kan voor de me dezeggenschap. In zijn bondsblad De Steiger verkondiegt de NBBH dat de werkne mers pas dan aan een ondernemingsraad moeten meewerken, wanneer tegelijkertijd een vakbondscommissie in het bedrijf aan het werk kan worden gezet. Daarvoor zal in de nieuwe cao een ver plichtende bepaling om dit mogelijk te maken ingelast moeten wor den. Nu is de ondernemingsraad in diverse bedrijven niet de meest gerede instantie om toezicht te houden op een juiste toepassing van de cao. Maar dat een bedrijfscommissie van de vakbond van nature ge schikt is om als voogd van een ondernemingsraad te gaan optreden, mag eveneens in twijfel worden getrokken. We vrezen dat zo'n voorwaardelijke opstelling van de vakbond bij het instellen van een ondernemingsraad bij voorbaat van de raad een doodgoboren kindje maken zal. De vraag is of het alternatief dat men dan voor het bereiken van me dezeggenschap inschakelen wil, een goed middel zijn zal. Evangelische Omroep bewijst zwakte omroepwet Hilversum èn Den Haag zouden een zucht van verlichting slaken als te bewijzen is. dat de Evangelische Omroep minder leden telt dan nodig om tot de staat van omroepvereniging categorie-C te worden verheven. Een paar maanden geleden scheen het waarschijnlijk dat de kaarten bak van de E.O. tc veel kaf cn te weinig koren bevatte, maar uit het uitblijven van de ministeriële beslissing wordt ufgcleld, dat de Evangelische Omroep mogelijk toch over do beslissende streep zal komen. Dank zij vooral het anntal „dubbellcden", mensen die be reid bleken behalve hun lidmaatschap van de NCRV ook nog een donatie aan de E.O. te betalen. Intussen is de paniek onder de andere omroepverenigingen in Hilver sum duidelijk en begrijpelijk; niet alleen omdat de spoeling van ra dio- en televisiezendtijd nog dunner dreigt te worden, maar ook om dat vanwege het uitblijven van de beslissing de zendtijdverdeling per 1 oktober en daarmee de gehele winterprogrammering in de ijs kast is gezet. Dezelfde spelregels van democratische rechten die de TROS van cou- veuzekindje tot jongeling deden uitgroeien en die de VPRO al enke le jaren toestaan op de slappe draad een evenwichtstoer vol te hou den, maken dat de Evangelische Omroep niet ontzegd mag worden haar bestaansrecht te bewijzen. Het getal waarbij noodlottlger- wijze een dubbel lidmaatschap mag meetellen is voor de over heid het onverdacht objectieve criterium en wie nu de E.O. ervan verdenkt nooit tot een door de wet vereist totanl-progrum te kunnen komen, zal moeten erkénnen dat in een vroeger stadium ook de TROS terzake met argwuan is begroet en dat men de Evangelische omroep het verschil tussen „verdacht" en „schuldig" heeft te gun- Wat lek is, is ons omroepbestel. Degenen die de wet maakten, hebben de moeite overschat om van adspirant-omroepvereniging junior in de C-klasse te worden. Enkele honderden jongeren van de ..Jezus Movement" hebben za terdagmiddag een mars gehou den door de Amsterdamse bin nenstad, omdat zij volgens een uitgereikt pamflet geloven dat voor alle problemen de oplossing ,,in Jezus" is te vinden. Allende draagt Unctad-gebouw over aan VN SANTIAGO (UPI) President Allende heeft gisteren een 22 verdiepingen hoog kantoorge bouw met een 3.000 zitplaatsen tellend auditorium aan de Ver enigde Naties overgedragen. Het gebouw is bestemd voor de derde VN-conferentie voor han del en ontwikkeling Unctad, die op 13 april begint en zes weken zal duren. Verwacht wordt dat meer dan 3.000 afgevaardigden uit veertien landen aan deze conferentie zullen deelnemen. Bij de overdracht zei Allende dat er een internationale blokkade tegen Chili wordt voorbereid. Hij verwacht dat de ontwikke lingslanden op de conferentie diepgaande wijzigingen in de in ternationale politieke en sociale betrekkingen zullen eisen. ROTTERDAM (ANP) De geheimzinnige lo den koker met documenten over de Rotter damse Koninginnekerk is terecht. In de docu menten staat mogelijk, dat de kerk niet vóór het einde van deze eeuw zou mogen worden afgebroken. De koker is volgens een woordvoerder van de hervormde gemeente Crooswijk op 17 maart in de puinhopen van één van de opgóblazen kerktorens gevonden door een inwoner van Rotterdam. Deze man wil voorlopig onbekend blijven; omdat de Stichting Bejaardenhuis ves ting, de laatste eigenares van de kerk, aangifte van diefstal van de koker heeft gedaan bij de politie. De hervormde gemeente in Crooswijk heeft de Amsterdamse dominee A. A. l.eenhouts bereid gevonden in deze kwestie te bemiddelen, om dat zij wil dat de koker in het openbaar wordt geopend. De predikant, die zondagmiddag in Rotterdam een dienst leidde, vindt het van het grootste belang, dat er openheid van zaken komt. Met name is hij nieuwsgierig naar de rol van het college van gecommitteerden van de hervorm de kerk, d.it het gebouw aan de stichting Be jaardenhuis veatmg heeft verzocht. Ds. Leen- houts is van mening, dat er met de belangen van de gemeenteleden „op een vreselijke ma nier is gespot". De zwijgplicht die de wijkpre- dikanton van het college kregen opgelegd, om schreef hij als „godgeklaagd". (ADVERTENTIE) PARAMARIBO (ANP) Prins Maurits, de oudste zoon van prinses Margriet en Mr. van j Vollenhoven krijgt op zijn ver jaardag op 17 april van de Ko- ninklijke Nederlandse Reders- 1 vereniging een Surinaamse bos- negerhut cadeau. Het Is een ko pie van een hut van de stam der Aucaners.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5