Dom Helder Camara stak Leiderdorpse idealisten vurig hart onder de riem Oud Ade haalde Th. v. d. Geest in Toenemende onvrede over verbreding van de Gouwe Bekroning Unctad-informatiedag TENNISPARK ZOETERWOUDE IN GEBRUIK Ruitentikkers bij de Antoniuskerk W. J. Kleyn pastoor van St. Victor OOK Wat u moet weten DINSDAG 4 APRIL 1972 LEIDSE COURANT LEIDERDORP De Tweede Paasdag door de Unctad- werkgroep Leiderdorp in ge bouw Irene georganiseerde informatiedag heeft een klap op de vuurpijl gekend. De klap kwam uren later aan dan men had verwacht, maar het effect op de hon derden enthousiaste deelne mers aan deze dag - gewijd aan de problematiek rond de arme en rijke landen - was hartverwarmend. Ruim drie uur had men op hem ge wacht. Hij zóu komen. Schip hol gaf geen informatie door. De hoon scheen om zeven uur gisteravond opgegeven. Opeens was hij er. de aarts bisschop van het Braziliaan se Recife, de drager van een stem uit de zwijgende we reld, de voorman van een re volutie in vrede, de bijna vo gelvrij verklaarde priester die zichzelf geen rust gunt omdat het onrecht hem in vuur en vlam heeft gezet. Dom Helder Camara. Nog geen tien minuten heeft deze mens, de kleine expressieve man in de toog van een dorpspastoor, donkerbruin houten kruis aan een goedko pe ketting op de borst, het propere Hollandse „Irene" met zijn frêle persoonliikheid en overrompelende vriende lijkheid gevuld. De leden van de werkgroep en hun makkers van de derde wereldwinkel uit Alphen a.d. Rijn hebben er sinds giste ren een groot vriend bij. Deze „abbé Pierre" uit Bra zilië, bisschop-zonder-glorie en handelsreiziger in dienst van armen en onmondigen heeft hen alle aan zijn hart gedrukt. „Uw lach waarmee u mij hier begroet onder steunt ons v.-erk op weg naai een vreedzaam doel. Ik dank u voor deze grote steun," ze: Even pauze voor de organisatoren achter een informatiestand de bisschop in geromani seerd Engels. Van een klein meiske kreeg hij een kus en een presentje. Iedereen die zich veel gelegen wil laten liggen aan het lot van de on derontwikkelde gebieden stak hij een hart onder de riem. In een korte toespraak vol inspiratie drong hij steeds aan op samenwerking: „sa men kunnen wij het vreed zaam veranderen van de structuren mogelijk maken." Het niet-officiële. bliksembe zoek van Dom Helder Cama ra aan Leiderdorp was ten einde. Voor de Unctad-werk- groep was het succes laat, maar volkomen: een katho lieke bisschop omhelsde zijn nieuwe protestantse vrienden en vriendinnen. Latijnse har telijkheid voor wat onwenni ge, maar erg dankbare Ne derlanders: „Laten we dat samengaan geen ogenblik vergetenBurgemeester env d. Hove, wiens ambtsketen hautain blinkend neerkeek op het weggemoffelde kettinkje achter de zwarte zwabberjas van de bisschop, deed Dom Helder uitgeleide. De burge meester had niet tevergeefs uren buiten in zijn eigen auto zitten wachten. Onze fo tograaf troostte hem tegen zevenen in zijn ongemak en bracht dampende Tanzania- arabica koffie met beige rietsuiker op een blaadje. Dom Helder Camara was na de lange vliegreis zichtbaar vermoeid. Hij heeft Leider dorp niet laten „schieten", leerde het nog eens voor ons: „Het is een concrete zaak waar het vandaag om gaat. We moeten zó gemoti veerd raken, dat we morgen nu eens niet aan de kant gaan staan, maar gewoon doorgaan met ageren tegen onvrede, honger, onrecht en ellende in de wereld." Voor hem was het een hoogtepunt geweest als de aartsbisschop van Recife op de protestant se kansel in Leiderdorp had ook al kon hij niet deelne men (zoals in de bedoeling had gelegen) aan de forum bijeenkomst gistermiddag. Niet aflatend applaus droeg hem de Hoofdstraat op. Een wuivende universele groep vanuit een auto weg gleed de bisschop, richting Drieber gen. waar hij een conferentie in Kerk en Wereld gaat bij wonen. In ons land zal men de komende dagen nog meer van hem te horen krijgen aan de vooravond van de derde wereldhandelsconfe rentie van Unctad (conferen tie voor handel en ontwikke ling der Verenigde Naties), die van 13 april tot 25 mei in Santiago de Chili wordt ge houden. In deze periode zul len alle landen moeten pro beren gezamenlijk internatio nale handelsafspraken te maken, waardoor de ontwik kelingslanden meer geld kun nen krijgen om hun proble men op te lossen: betere scheepvaartverdeling over de wereld, een betere monetaire oplossing ook voor de „derde wereld," grondstoffenover- eenkomsten en het vaststel len van minimum-en maxi mumprijzen bijvoorbeeld. Unctad I en II hebben weinig uitgehaald. Wat doet III? Op allerlei mogelijkheden is gis teren te Leiderdorp geprelu deerd. De dag begon in de Geref. Kerk met een gebeds dienst op het thema: Het recht doen aan de naste is God erkennen. Gijsbert Dom- gestaan. Het ging helaas niet door. Maar het was een mooie droom. Een forumdiscussie trok grote deelname. Men debatteerde met deskundigen uit de zen ding, het werelddiakonaat en de politiek. Solidariteit eist mentaliteitsverandering bij onszelf. Men aanvaardde Verwelkoming van Dom Helder Camara op Schiphol peling, die op deze dag als coördinator optrad, formu- deze stelling als een harde waarheid: „Die niets doen, dèt zijn onze vijanden" was een zin die klonk als een boodschap uit de wereld der armen. Naar aanleiding van deze discussie werd unaniem een resolutie aangenomen. „Geconfronteerd met de on rechtvaardige wereldhandels structuur en de daaruit voortgekomen nadelige posi tie van de Derde Wereld me nen wij, dat de Nederlandse delegatie alles in het werk moet stellen om de derde Unctad-conferentie (na het mislukken van de beide voorafgaande) wèl te doen slagen," zo luidde het in de resolutie, die verder o.a. eis te dat er nadrukkelijk op wordt toegezien, dat de gege ven concessies ten goede ko men aan de gehele bevolking en niet slechts aan de rijke toplaag van de arme landen. De resolutie wordt ter kennis gebracht aan de ministers Langman (Ec. zaken) en Boertien (Ontwik.Hulp). De hele Tweede Paasdag heeft het in „Irene" gegonsd van de activiteiten. De oerwoud- trom dreunde soms als ach tergrondritme voor films die werden vertoond: tamtam voor de ontwikkelingslanden. Zo draaide de film van Jan Glissenaar over Zuid-Ameri- ka een paar maal. Deze Bra- zilië-deskundige was zelf aanwezig. De nog niet geheel geëngageerde kinderen wer den opgevangen in een crè che of konden genieten van aan hun leeftijd aangepaste rolprenten. Overvloedige stands gaven een onuitputtelijke informatie over alles wat met de ver houding rijk-arm te maken heeft. Er waren tientallen brochures, honderden krant- jes, stencils, boeken. De za ken van de derde wereld winkel uil Alphen gingen best, mede dank zij het lan ge uitblijven van Dom Hel der Camara. De voorraad gegarandeerd pure Tanza- nia-koffie slonk met de uren. Geweldig, wat is dèór een koffie gedronken: erg beste ook. Overal stonden busjes en busjes om giften in te de poneren voor bepaalde pro jecten. Eén vermeldde: Gun Allende geen ellende (hulp actie Chili). Om dorst te krijgen kon je derde-wereld chocola eten en voor de zoe- tekouwen lagen er ontelbare zakjes rietsuiker en kilopak- ken. Evenmin ontbraken de thee, rijst en kunstnijver- heidsartikelen als andere Unctad-programmapunten. Muur- en paalkranten die er niet om logen maakten het decor volledig. Leiderdorpse jongeren hebben honderden laten weten, dat zij verandering van de struc turen van deze maatschappij geweldloos willen nastreven. Het bezoek van de bisschop heeft deze visie onderstreept. Gijsbert Dompeling: „Deze dag was voor ons heel ver rassend. We kregen giften van honderd gulden en méér. Die gaan naar Suriname (plantage Mariënburg) en naar andere projecten (o.a. hulp aan boeren in Daho mey). De ideeën die we heb ben gepresenteerd zijn aan geslagen. Van jong en oud horen we steeds meer: ga hiermee door..." Ton Pieters LEIDEN Op de oversteekplaats Churchilllaan hoek Vijfmei-laan is in (le paasnacht een bejaard echtpaar aangereden door een personenauto. De 30-jarige be- I stuurster van de wagen reed op de Churchilllaan in de richting van de Haagweg. Haar aan dacht wërd afgeleid door een auto, die met levensgevaarlijke snelheid de Vijfmeilaan het kruispunt naderde. Het overste kende echtpaar werd door de hevig verschrikte bestuurster geschept. De 69-jarige Leide- naar en zijn 65-jarige echtgeno te zijn beiden met twee gebroken benen naar het Academisch Zie kenhuis gebracht. Honderden guldens schade LEIDEN Het enthousiasme om de pas begonnen vakantie is waarschijnlijk de oorzaak van een grote schade voor de Anto- niusparochie in Leiden Zuid-West. 'Tijdens de kerkelijke plechtigheden op donderdag en vrijdag moes ten de glas-in-!ood-ramen aan de Vijf Meilaan het ontgelden. En kele weken geleden moest het kerkbestuur enige honderden gul dens uitleggen voor de reparatie: nu staat het voor eenzelfde schadepost. Wegens de ongunstige ligging zijn deze ramen niet te verzekeren. Een kleine hoop heeft men nog op de mogelijke W.A.-verzekering van ouders, die mogelijk op de hoogte zijn van dit „dóór-brekend" enthousiasme van hun lieverdjes... ZOETERWOUDE Onder be langstelling var. een flink aantal genodigden zijn zaterdagmorgen de tennisbanen op het sportcom plex „Haasbroek" door wethou der P. v. Hofwegen geopend. In zijn toespraak schetste de heer Van Hofwegen de vlotte gang Van zaken waardoor de banen vrij snel tot stand zijn gekomen. De heer D. Sopar, voorzitter van de Tennisvereniging Zoeter- woude, sprak dankwoorden na mens de jongste sportvereniging welke bijzonder gelukkig is met haar speelgelegenheid. De Sint Jans fanfare zorgde voor de muzikale entourage van het ge heel. Daarna kwam het gezel schap samen in het clubhuis van S.J.Z. waar wethouder P. v. Hofwegen een grote kleurenfoto van het complex kreeg aangebo den. De tennisvereniging mocht zelf ook een cadeau in ont- MARKTEN 1 ROELOFARENDSVEEN 1 april bloe men Am. Anjers 2410, Rozen Garnette. Carol. Zorlna. Sonora. Fa- berce. Rublnette. 16—27. Prominent 28—33. Nordia 32—12. Super Star 66—69. Belinda 22—29. Baccara 70— 1 92. Peer Gvnt 47—61. Motrea 35— 41.. Sonlu 54—63. Forsythiatakken vangst nemen urlt handen van de heer Van Straten, districts- voorzitter van de KNLTB. Hier werd ook het woord gevoerd dear S.J.Z.-vice-voorziilter de heer A. v.d. Hoeven. De tennis vereniging hoeft al direct erva- ren dat een goede buur beter is i dan een verre vriend want de I groen-witten verlenen haar voor- lopig onderdak door het be schikbaar steilten van kleedge legenheid en bergruimte. 50—90. Trosanjers 1.70-1.R0. Dub cissen-glas 55 20—51. Tulpen ndschoon 1.40. Nar- ■1.85. idem bulten China Pink. Apei- we. v.d. Eerden. Paris. Chat Alhleet. Blenda. Golden Eddy 50— 1.00. Aladdin 2.0O— 2.35. Oriënt Ex press. Bellona. Wonderland. Promi nence. Bonnnza s0—1.25. Dubbele tulpen 70—95 p.bos. Meer burger- wetering werd schoongeveegd ZOETERWOUDE Paasia- terdag hebben 8 man de Meerburgerwetering van een hoop vuil ontdaan. uur 's morgens trok- e er met een bok en een roeiboot er op uit om het drijfvuil en het riet te lijf te gaan. Initiatiefnemer Ad Kluiters: „Ik schaam me dood als ik langs de wete ring loop. Van de vuiligheid is het water amper nog te zien." In totaal haalde Ad Kluiters c.s. ongeveer 25 m3 vuil uit het water. De wet houders Hofwegen en Duin dam kwamen in de loop van de dag naar het lovenswaar dige werk kijken en overhan digden de zwoegers namens de gemeente sigaren en siga retten. Strooptocht door stil Leiden Ondanks het sombere weer, zijn veel Leidenaren de stad uitge trokken in het pacsvveekeinde. Van deze rust hebben inbrekers gebruik gemaakt om op stroop tocht te gaan. Uit een autoshop aan de Maresin- gel zijn zeven radio's en twee I cassetterecorders voor een tota le waarde van ƒ2116,- gulden weggehaald. Bij een schoeps bouwer aan de Hoge Morsweg forceerde men een loods en nam een Witte Citroën DS 21 kenteken 3638 PZ mee. Even eens aan de Morsweg kwam men via een raam aan de ach terzijde een snackbar binnen. Twintig gulden en drie ongebak ken karbonades worden ver mist. De Stichting Gezinsverzor ging aan de Morssingel leverde niet meer dan vijf gulden op. Honderd maal zo groot was de buit van een inbraak in een we ning aan de Zoeterwoudsesingel, waar men geldkistjes en kinder spaarpotjes plunderde. Een paar huizen verder werd 70 gul den weggehaald. Uit de Zuiderapotheek aan de Lammersschansweg is een be drag van 400 gulden uit collecte busjes en een geldkistje gesto len. Ook wordt een kostbare set kopecen gewichten vermist. De daders kwamen via de ach terzijde binnen door verbreking van een ruit evenals in de Kruisstraat. In een bar-dancing aldaar zijn 2 kassa's opengebroken en leegge haald. De inhoud bedroeg 600 gulden. Theo van der Geest tijdens de eerste H. Mis wi BOSKOOP Dc onvrede over de verbreding van de Gouwe in do dorpskern van Boskoop neemt toe. Het breder maken van de rivier heeft tot gevolg dat de kern van het dorp sterk aange tast wordt, terwijl de toch al slechte verkeerssituatie rond de De raad heeft deze ontwikkeling al enige tijd geleden gesigna leerd door het aannemen vun do motie-Booy wuarin werd gesteld dat tegenover de vernielingen in het centrum verbetering van de verkeerssituatie moest staan. Deze motie werd verzonden aan de ministers Drees en Udenk. De verkeerscommissie van de provinciale staten kende de Bos- koopse problematiek weinig grond toe en deed de zaak als een hamerstuk af. Er werd in dit gezelschap slechts de opmer king geplaatst dat cr inderdaad nog geen verbetering van de verkeersproblemen zou komen. Dezö handelswijze heeft de diver se groeperingen in Boskoop ge prikkeld. De heer Booy heeft er bij het gemeentebestuur op aan gedrongen dat rij op 20 april bij het provinciaal bestuur zijn motie moet verdedigen. De groepering Boskoop 2000 heeft voor acht april Statenleden van de PvdA en D'66 uitgenodigd voor een gesprek. Hierbij zullen ook de inmiddels opgerichte octiegroepen „De Belangen groep Gouwekant", Acüiecomité Nieuwstraat", Werkgroep- Herstel dorpskern Boskoop aan wezig zijn. BOSKOOP Het was bij zonder gezellig op de tennis banen van de ternisclub BOSKOOP aan de Mendel- weg waar de heer T. Bier zaterdag de geheel herstelde banen opende. De tennisclub OUD ADE Met molens in de vreugdestand en zeer veel vlag gen heeft Oud Ade op eerste paasdag de neomist Th. van der Geest een groots welkom be reid. I Door een bloemrijke erehaag van kinderen ging Theo van der I Geest om half elf de parochie- I kerk binnen waar de eucharis- tieviering zou plaatshebben. Hij werd bij deze heiige mis, onder andere bijgewoond door burge- Smolders. geassisteerd door pater Vonken, overste van de Montfortanen uit Tilburg, pa- teT Lemmers uit Voorschoten en pastoor Schrama. De muzikale begeleiding was in handen van het dames- en herenkoor aange vuld met het kinderkoor. Tijdens de receptie 's middags in het dorpshuis kwamen zeer veel parochianen de heer Van der Geest gelukwensen. G. van Schie bood namens de parochie een bandrecorder en een bedrag onder couvert aan. Een envelop pe met inhoud werd ook over handigd door deken Van Diepen van Alkcmadc. Ook oud-hoold- onderwijzer Ponsioen voerde bij deze gelegenheid het woord. Op tweede paasdag maakten 80 jongeren uit Hoensbroek hun op- wachting. Onder leiding van pastoor Roode verrasten zij de kerkgangers in Oud Ade. die voor hun gezang dan ook een 9tevig applaus over hadden. NOORDWÏJKERHOUT Als op volger van pastoor A. Hammer- stein is tol pastoor van de Sint Victorparochle in Noordwijker- hout de heer W.J. Kleyn be noemd. De heer Kleyn is 40 jaar oud en sinds 1961 leraar aan het LeeuwenhorstcolleRe. Sedert een half jaar tU MJ vens kapelaan in dc parochie Heilig Hart van Jesus in De Zilk. r LEIDEN De personeels vereniging van Hanab N.V. in Valkenburg organiseert op vrijdag 7 april in het St. An- tiniusclubhuis te Leiden een cabaretavond. Voor deze ca baretavond heeft men niet alleen het eigen personeel maar ook het bejaardente huis „'t Parelvissertje" uit Leiden uitgenodigd. Onge veer honderd bejaarden gaan samen met de Hanab-men- sen feest vieren. LEIDEN Eerste Paasdag moest de Leidse brandweer rond 10.30 uur uitrukken voor een schoorsteenbrandje in het perceel Bernhard- straat 15. Vanzelfsprekend leverde dit waterschade op doch overigens kwam men met de schrik vrij. Na onge veer een uur kon de brand weer inrukken. LEIDEN Zaterdagavond geeft toneelgroep „Impe rium" de première van het rollenspel „Een draad in het donker" van Hella S. Haasse in het microtheater aan ile Vestestraat, aanvang 20.30 LEIDEN - De Algemene Leidse Studenten Kano Ver eniging „Levitas" houdt ter opening van het kano-seizoen en afvaarperiode die begon nen is op dinsdag 4 april en afhankelijk van het weer tot begin mei zal voortduren. In deze afvaarperiode kunnen belangstellenden kennis ma ken met het kanoën, terwijl de leden van Levitas de ken nismaking met het water kunnen hernieuwen. De bo ten van Levitas hebben een ligplats bij „Asopos", Dwars- weteringkade 11, Leiderdorp. Nadere inlichtingen over de afvaartperiode en over Levi tas bij Taco Geertsma, Wil linklaan 4, Oegstgeest, telef. 53214. LEIDEN De Leidse Poli tie Sportvereniging houdt morgen en overmorgen een sportmanifestatie in de Vijf Meihal ter gelegenheid van haar 45-jarig bestaan. Aan vang 10.00 uur. Morgen zul len de nationale pol it ietafel- tenniskampioenschnppen ge speeld worden. En donder dag is er een landelijke vol- leybalcompelitle. LEIDERDORP - Het vier tal J. Lenaers, J. Schutte en a en ii de Vrind van do Leiderdorpse Bridgeclub zijn doorgedrongen tot de halve finale van de Martini-cup. Het versloeg een viertal van de Continental-club uit Rot terdam. Dit team bestond uit de grootmeesters Kaiser- Kokkes en de bondsmeesters Rebattu Sr.-Van der Sluis. LEIDERDORP Bij de Leiderdorpse Bridgeclub is een Paasdrive gehouden om eieren. In groep rood won Veldhuyzen-v.d. Oever, in groep zwart Blom-Sijpesteyn, in groep groen v.d. Poel. LEIDSCHENDAM De af deling LeidschendamVoor schoten van de Lion's Club biedt lichamelijk gehandicap ten en zij die slecht ter been zijn de gelegenheid het popu laire concert dat de Mari nierskapel van de Koninklij ke Marine vrijdag 14 april in De I Uiii" geeft bij te wo nen. Het vervoer naar de sporthal zal met personenauto's ge schieden en door leden van de Lion's Club worden ver zorgd. BelonRSlellenden kun nen zich melden of inlichtin gen verkrilgen bij de afde ling culturele zaken, gemeen tehuis Leidschendam. Tel. 3941. toestel 238. LEIDSCHENDAM - Vrij- dag 14 april geeft de Mari- nierskapel onder leiding van majoor I P. Laro in de sporthal „De Fluit" een po pulair concert waarbij wer ken worden gespeeld van T. L. Sharpe, Leonard Bern stein, Curl Maria von Weber, Rossini en Hugo de Groot. Aanvang 20.15 uur. Toe gangsbewijzen zijn, behalve bij de kassa van het sport centrum „De Fluit" voor 3 gulden verkrijgbaar bij de bekende adressen". Houders van 'n Cultureel Jeugd Pas poort betalen, alleen aan het gemeentehuis, I gulden vijf- tiR- WASSENAAR Haro van Panhuys, hoogleraar aan de Leidse Universiteit houdt vanaf 8 opril in de Wasse- nuarse bibliotheek een expo sitie van zijn tekeningen, gouaches en tegels. De heer J. W. Schulte Nordholt zal de tentoonstelling om 15.00 uur openen. De openingstijden zijn dag. 10,00-12.30 u., 14,00- 17.00 en 19.00-21.00 u. behalve maandagmorgen, dinsdag avond en donderdag. Zater dag is de tentoonstelling ge opend van 10.00-13.00 u. ZOETER WOl 'Dl HR/Lel- derdorp In de parochie Meerburg start men in de tweede helft van april ma' de vaste kerkbijdrage. Fj worden medewerkers ga vraagd om de parochiane) het nieuwe systeem uit t. leggen. Men kan zich hier voor opgeven bij mej. Zand bergen. Rljngommerstrani I Zoeterwoude, tel 20892. Voo alle medewerkers is er dins dag II april en donderdag 1 april een instructie-avond b« legd in „De Drie Eendjes*

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3