FC Den Haag tè blij om te winnen FEYENOORD TOCH GEEN INSPIRATIE Sparta speelde voor derde plaats, PSY voor niets Weigering bleef uit en Jezek tekende Schwartz: „Mijn laatste wedstrijd" DINSDAG 4 APRIL 1972 A 1 GEHOORD: Bij Feyenoord: Spits verkocht voor een paar Geel(s)tjes NIJMEGEN FC Den Haag heeft zich kennelijk te blij gemaakt met Wageningen als tegenstander in de halve fi nale om de KNVB-beker. Het idee dat Europees voetbal het volgend seizoen waarschijnlijk verzekerd zou zijn, „vervlakte" de ploeg van trainer Jezek gisteren in Nij megen. In dat verband legde hij later de teleurstellende nederlaag van 1-0 dan ook uit: .,De spelers waren de af gelopen week meer met hun gedachten bij de loting dan bij de wedstrijd. Je kan ervoor waarschuwen wat je wilt, maar dat helpt niets." De matheid van FC Den Haag kwam Chris Kronshorst, de oud-Holland Sporter, uitstekend van pas. Deze speler heeft altijd moeilijk kunnen verwerken dat FC Den Haag hem voor een lut tel bedrag aan de kant schoof, toen de inboedel van Holland Sport verdeeld werd. Goed, het alternatief: NEC was aantrek kelijk, daar niet van, maar zij toekomst had hij toch liever dichterbij huis verwezenlijkt. Om de rekening alsnog te veref fenen kwam Kronshorst geladen het veld in. Toen zijn directe te genstander Aad Kila, verdedi gend goed, aanvallend niet vol doende ondernemend, hem de eerste helft nog aan banden leg de ook, werd zijn geprikkeld heid alsmaar groter. In dat sta dium ontpopte Kronshorst, mo menteel een offensieve midden- NIJMEGEN Trainer Vaclav Jezek heeft zi,ch opnieuw voor twee jaar aan FC Den Haag ver bonden, Doordat zaterdag 1 april geen beslissing van de Tsjechische voetbalbond bekend was, heeft het bestuur van de Haagse club zich op het standpunt gesteld, dat er dan van een weige ring geen-sprake is. Het heeft de heer Jezek voor twee seizoenen laten bijtekenen. Van deze transactie is Praag telegrafisch op de hoogte gebracht. Wat er nu gebeurt, als FC Den Haag de'komende ciagen onverhoeds bericht krijgt, dat Jezek terug moet, is niet helemaal duidelijk. Manager Eddie Hartmann: ,,De Tsjechische autoriteiten had den ons beloofd vóór 1 april bericht te zullen sturen. Dat is niet het geval. Dan mogen we er toch van uitgaan, dat ze geen bezwaar hebben". Trainer Jezek vult daarop aan: „Wanneer het besluit toch negatief mocht uitvallen dan ligt het in de bedoeling, dat voorzitter Choufoer en manager Hartmann naar Praag reizen. Zondag 9 april komen de trainers^iaad en de Tsjechi sche voetbalbond namelijk bij elkaar". velder, zich als de redder van NEC. Nadat Cas Janssens twee maal in de afwerking had ge faald, mocht, Mellaard een vrije trap nemen. Totaal onge vaarlijk leek de bal voor het doel van FC Den Haag te draaien. De Zoete en doelman Thie zouden het karwei gemak kelijk geklaard hebben, als Thie niet weggeslipt was bij het springen. Kronshorst kon de bal toen met zijn rechterschouder het doel inlopen. Bergen Was Chris Kronshorst gisteren de grote man van het veld, die even later nog een keer door brak en toen uit volkomen vrije positie miste, Dick Advocaat verzette bij FC Den Haag ook bergen werk. Terwijl hij de mandekking niet verwaarloosde ontwikkelde hij zich tot de enige speler, die aanvallend durf en lef ontplooide. Zijn actieradius was een enorme steun in de rug van de Haagse aanval. Trainer Jezek: „Over Advocaat ben ik vandaag bijzonder te spreken. Hij moet de bal nu al leen nog nauwkeuriger leren af spelen." Dick Advocaat over zijn opvallende rol: Ik heb me de vorige week ontzettend kwaad gemaakt. Als ik goed speel, zoals tegen NAC, dan hoor je er niemand over, maar als ik een keer slecht speel, dan moet je de kritiek horen. Dat vind ik niet eerlijk. Vandaar dat ik vandaag zo fel was. Ik wilde me rehabilliteren." Maar deze verrassende aspecten waren geen stimulans voor de wedstrijd. De „grauwe" meer derheid spelers drukte een saai stempel op het spelverloop. De directe oorzaak daarvan was de taktiek van NEC. Net als t^gen Ajax had trainer Cörver elke speler een strikte opdrachte meegegeven. Daardoor was er weinig speelruimte voor FC Den Haag over. Dat was dan ook ei- dat deze taktiek zonder meer had moeten afstraffen, deed echter onvoldoende zijn best. Het was slordig in de combina ties, speelde de bal vaak onno dig slecht af en was ook weinig ondernemend. genlijk de grote verrassing van de wedstrijd. Goed, tegen Ajax had iedereen het effect van deze spelopvatting kunnen zien, maar men ging ervan uit, dat NEC voor eigen publiek nooit zo ne gatief durfde te voetballen. Je jaagt de mensen dan onherroe- Bondscoaof, Fadrtmnc o\er dit pelijk het stadion uit, redeneer de FC Den Haag. Maar o wee, NEC deed het wel. Het elftal van trainer Jezek mist dan nog het.inzicht en de routine om bij te sturen. Voor bondscoach Fadrhonc een onbegrijpelijke zaak om zó te spelen. Hij zei in de rust al: „Als je het voetbal wil vermoorden, moet je zo doorgaan" peet: „De spelers wekten op mij de indruk als ik mijn tegen stander maar uitschakel dan houdt voor mij de zaak verder op. Vooral van FC Den Haag valt me dat tegen. Zij hebben nu beker en ook in de competitie staan ze er rooskleurig voor. Wat riskeer je dan nog? Je hebt toch meer klasse in de ploeg." Duimschroeven Wat Fadrhonc daarmee bedoelde was duidelijk. NEC draaide de duimschroeven aan zonder ook maar een kans te willen maken op inventief zijn. FC Den Haag, De laatste kans op 'n UEFA-cup- plaats is door dit resultaat vrij wel verkeken. Sjaak Roggeveen was met de moeilijk aanspeel bare Hestad. dc slechtste aan valler bij FC Den Haag. Hij zegt over deze „ommekeer": Visser (rechts). Even later „Ik ben de laatste weken niet tevreden. Ik voel dat ik niet fel genoeg ben. Dat komt ook door mijn blessure. Ik heb er in het veld nog steeds last van." Het wegvallen van Witze Couperus, die rust krijgt door een dijbeen blessure, is van weinig beteke nis voor Roggeveen. Dat is maar goed ook, want Couperus staat voorlopig nog minimaal een week buitenspel. HANS DE BRUYN Scoreverloop: Kronshorst 1-0. Scheidsrecther Booguerts, toe schouwers: 8000. NEC: De Bree: Kornelis, Eggenkamp. Pijs, Mellaard: Kamps. Krons horst, Visser; Thijssen, Jans sens. Jo Peters. FC DEN HAAG: Thie. Wijngaarde (Van Vliet, Pas), Mansveld, de Zoete. Korevaar; Advocaat, Berg. Kila; Hestad, Roggeveen, van Eeden. ROTTERDAM In Rotterdam Zuid gloort weer hoop na de onverwachte nederlaag van Ajax. Feyenoord heeft ziin achterstand op de hoofdste delijke rivaal kunnen reduceren tot drie punten en met zeven competitieronden inclusief de di recte confrontatie met de Amsterdammers voor de boeg heeft Feyenoord weer een theore tisch kansje gekregen op de titel, fcrnst Happel realiseerde zich dit terdege getuige zijn opstelling. Met Wery, Posthumus, Schoenma- j ker en Ladinsky mobiliseerde Happel een maxi male aanvalslinie, die in ieder geval de zege op Volendam zeker moest stellen. Voorts liet Happel Lastfroms buiten het team en prefereerde hij Vos bovên Van Duivenbode. De opzet van de coach van""* Feyenoord slaagde, maar zomin als de eindscore (20) indruk maakte op het toch nog 36.000 man tellende legioen, zo min vertoonde het spel Van de Kuipploeg de neerslag van hernieuwd geloof n titelkansen. Pas na 65 minuten slaagde Feyenoord erin het bolwerk van Volendam te doorboren, maar zelfs na deze dure treffer van I Van Hanegem toonde Feyenoord weinig inspira tie. loewel Volendam de laatste vijfentwintig minuten voor een verloren zaak streed, konden de Rotter- i dammers ook toen niet het bewijs leveren nog m een succesvol competitieslot te geloven. Ernst j Happel verborg zich achter nietszeggende ant- I woorden op vragen of hij nog geloofde in de titel. „Nadat we deze wedstrijd met vier man hebben 1 gewonnen?" vroeg de zo geplaagde coach raad selachtig. Om even later iets meer duidelijkheid te verschaffen met: „De achterhoede bedoel ik. I Shneider, Israel, Treytel en Jansen zijn degenen waar we deze zege aan hebben te danken." Te vreden met de vraagtekens die deze verklaring achterliet, wendde Happel zich om en liep glim lachend weg. De uitspraak van Happel maakte weinig duidelijk. Collega Hans Croon gaf echter een meer helder heid verschaffende uitleg. Na het vernemen van de resultaten van de concurrentie stelde de Vo- lendamse oefenmeester: „Een slechte dag voor ons. We hadden ons echt niet kansloos geacht. Dat bleek ook wel uit die 0—0 bij de rust. Feijen- oord speelde steeds hetzelfde spelletje en daar hadden we het juiste antwoord op." Croon gaf daarmee exact weer wat er bij Feyen oord schortte: variatie, slagvaardigheid en over tuiging. Lex Schoenmaker spreidt nog steeds een gebrek aan zelfvertrouwen tentoon, de terugge keerde Attilla Ladinsky kwam op links moeilijk in zijn ritme en Wery kon niet duidelijk maken waarom hij een voorkeur heeft voor de rechter spitspositie. Slechts Hans Posthumus getuigt van een doorgemaakte groei. Na zijn twee treffers te gen Telstar bepaalde hij ditmaal de eindstand op 20 door in een doelworsteling koelbloedig toe te FRANK WERKMAN Scoreverloop: 64. V. Hanegem 10, 70. Posthumus 2—0, Scheidsrechter: Boosten. Toeschouwers: 36.000. Feyenoord Treytel; Schneider. Israel, Jansen, Vos; Hasil, Schoenmaker; Wery, Posthumus. Van Hanegem, Ladinsky. Volendam: Van Straaten; De Boer, Hans Jonk, Jac Jonk, Hein Schilder, Zwarthoed. Jan Mühren, Kras, Smit, Ferreira (Stoute). Pelk EINDHOVEN Trainer Kurt Linder wilde graag wijzen op wat hij een denkfout noemde. „In deze wedstrijd hebben we het verschil in instelling kunnen zien. Sparta speelt voor de der de plaats. PSV speelt om niets. Wij speelden vakantievoetbal. Men denkt altijd, dat je beter speelt als je onbelast bent. als er niets meer te winnen of te verliezen valt dan een plaatsje hoger of lager. Dat is onjuist. Juist als het om iets gaat. zoals EINDHOVEN Met een enigs zins mysterieuze glimlach om de lippen zei Sparta's coach Elek Schwartz: „Weet je waar om ik zo blij ben met deze overwinning? Omdat het mijn laatste wedstrijd is. Ik zal Spar ta niet. meer trainen. Ik blijf wel in dienst tot het eind van dit seizoen, maar in een andere functie. Welke functie dat was moest Elek Schwartz deze week nog eens precies laten omschrij ven door het bestuur maar het heeft min of meer met scouting te maken. ..Hoewel ik geen scout word", ontkende Schwartz. Maar ik sluit mijn tainers- carrière af met een zege. Steegman, die mijn opvol ger wordt, neemt deze week mijn taak al over. Dat is goed want hij moet het volgend sei zoen ook doen". Een inwerkpe- riode derhalve voor Leo Steeg man en een mooi afscheidsge schenk voor Elek Schwartz. bij Sparta, speel je beter, doe je meer je best." PSV probeerde alleen zijn best te doen maar daarbij bleef het. Zonde» over tuiging, zonder wilskracht en bang om fouten te maken - die toch nog bij de vleet werden op gediend - leed PSV tegen een lakoniek spelend Sparta, dat voelde deze tegenstander de baas te kunnen, een kleine ne derlaag die voor hetzelfde geld veel groter had kunnen uitval len. De wind speelde een hoofdrol. Voor de rust was Sparta sterk in de aanval, erna PSV maar desondanks kreeg doelman Doesburg vrijwel niet één schot te verwerken. Tempoloos tracht te PSV de aanval op te bouten maar in dit duel van de middel matige spelers - niet een kwam er bovenuit, de meesten bleven er zelfs onder - werd zo slecht geplaatst dat de Spartanen rus tig konden wachten op de ver keerde pass. Van «pbouw vanuit de defensie was bij de Eindho- vense ploeg in het geheel geen sprake want daar begon al het verkeerde plaatsen. Vooral in de eerste helft toen de defensie van PSV al blij was als de bal uit het doelgebied was gewerkt. De verdediging 'ekte dan ook als een vergiet van grool for maat. En Sparta gaf bove/idien een staaltje intimidatievoetbal ten beste, dat gebaseerd was op fors ingrijpen. PSV betaalde af en toe met gelijke munt waar door het levendige duei op den duur een vervelende wedstrijd werd. die nog werd beïnvloed door de onevenwichtige leiding. Zo groot was het overwicht van Sparta dat het wachten alleen was op het doelpunt. Dat kwam na een aantal tumultueuze mo menten voor het Eindhovense doel. Eerst draaide Kristensen uit een hoekschop de ba' ineens achter Van Beveren die evertwel was vastgehouden Daprr.a tikte de nationale doelman een enorm schot van Klijnjan buiten de palen en vervolgens miste Kowalik voor open doel. Maar toen Venneker voorbij de pinnig ingrijpende Radovic stoof en eensklaps schoot, liet Van Beveren de bal van zijn borst stuiten en was Kowalik erbij i te 0-1. In het boekje Er was in het veld al het een en ander gebeurd. In een doldries te poging tot schieten had Van der Veen simpelweg doorgetrapt terwijl de voet van Van Stip- pent tussen de Spartaanse schoen en de bal zat. Van Stip- pent moest zich laten vervangen door Van Kraay. Er werd drif tig aan shirts getrokken als dat nodig was en dit was het geval toen de ijverige Devrindl aan een solo bezig was. Visser greep hem resoluut vast en verdween prompt in het boekje van de heer Corver. Later zou daarin ook Kowalik verdwijnen toen hij de bal wegtrapte terwijl het spel dood was. Sparta liet nog wat kansen liggen en PSV creëerde zijn en.ge door Johan Devrindl werd herhaalde lijk fel geattaqueerd. Een bles sure bon niet uitblijven en het moment kwam dan ook, dat De vrindl tussen verzorger Jac v. I Ven en dokter V. d. Brekel het veld moest verlaten. Schmidt Hansen, die te veel vrijheid kreeg, en een srhot kon lossen dat Doesburg vakkundig stopte. Dat leek op mogelijkheden voor de tweede helft, met de wind mee. PSV ging inderdaad in het offensief maar wel in slow mo tion en steeds op dezelfde wijze. Zelden werd de aanval over de vleugels opgebouwd. Steeds weer werd de pass .n de doel- mond geplaatst, recht vooruit, en daar stonden mannen als Ter Horst en Eynenbroek en Walbeek, die de licht gebles seerde Klijnjan had vervangen, effectief te verdedigen. 'En nie mand bij I'SV durfde te schie ten. Niet Van der Kuylcn, niet Mulders, niet de in barre nood oprukkkende Radovic of Kern- per of Munk Jensen. Helemaal niets Spanrta kreeg zelfs de beste kan sen maar Heijerman schoot te gen Van Beveren aan en op een geweldige pass van Bosveld stuitte Kristensen ook op de Eindhovense doelman. Aan PSV-zijde kwam er helemaal niets meer uit toen de al vele malen in de tang genomen De- vrindt zijn defensie assisteerde, in botsing kwam met Walbeek en hinkend het veld verliet. Lubse kon PSV evenmin een in jectie geven. Trainer Kurt Linder: ,,D'o over winning was toch verdiend. .Sparta speelde er tenminste HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop. 22. Kowalik 0-1; Scheidsrechter Corver. Toe schouwers: 11 000. PSV: Van Beveren. Kemper, Strik, Radovic, Munk Jensen; v. d. Dungen, Van Etippcnt (Vun Kraay) en v. d. Kuylcn; Schmidt Hansen, Devrindl (Lub se), Mulders. Sporta: Doesburg; Venneker, Ey- kenbroek. Ter Horst. Visser; v. d. Veen. Bosveld. Klijnjan (Walbeek): Heijerman, Kowa lik, Kristensen. Een zaak I "Je heer Dé Stoop, voorzitter van DWS, heeft in zijn functie van afgevaardigde voor het betaald voetbal, een ambitieus plan ontworpen. De meeste betalende clubs zullen het ermee eens zijn. Ajax en Feyenoord natuurlijk niet. De heer Stoop wil dat de clubs, die Europa Cupvoetbal spelen, vijftig procent afdragen ten bate van het betaald voetbal, zodat de minder draagkrachti ge clubs ietwat „bij kunnen komen" en tevens wordt voor komen dat de „twee rijke clubs" steeds rijker worden waardoor zij grote transferbe dragen en hoge salarissen kunnen betalen. Een leuk idee maar die twee rijke clubs zul len er niets voor voelen. Met hetzelfde recht zouden zij kun nen stellen: geef ons een deel van de recette als we uitwed strijden spelen want dan trek ken jullie meer publiek dan ooit, omdat wij komen. Zelfs DWS heeft dan meer publiek. Maar evenals DWS er niets voor zal voelen de recette te delen, zal het ambitieuze plan van de voorzitter niet aan slaan bij „de twee". Want om hen gaat het alleen. Overi gens. betaald voetbal is een zaak. en de zaken die het best d. aaien, verdienen het meest en kunnen zich het meest ver oorloven. Sollen [VI og steeds blijft de wereld schaakbond dreigen tegen Robert Fischer, de Amerikaan die eindelijk een gelegenheid krijgt een aanval te doen op de wereldtitel maar daar het maximum aan geld probeert uit te slaan. Dat is zijn goed recht maar het is onbegrijpe lijk dat de wereldschaakbond zo met zich laat sollen en geen beslissing durft nemen. Ook al zou die ten nadele van Fischer zijn. Weinig kans TA? ederlandse Tafeltennis Bond doet li.ln uiterste best om de sport meer popu lair te maken. Daarvoor werd vorig jaar een aparte dames competitie ingesteld, want vooral van die kant bestaat weinig belangstelling. Het le denaantal zou zich met de nieuwe opzet —vroeger speel den alle topspeelsters mee bij de heren vooral wat betreft de dames sterk moeten uit breiden. Met de manier, waar op de competitie in de ereklas se wordt georganiseerd, is daar weinig kans op. Vooral de lagere teams hebben al veel kritiek Reuit. Terwille van de interlands werden wed strijden uitgesteld. En dat al tijd op het laatste moment. Zo kon het voorkomen, dat bij een wedstrijd waar de kam pioensploeg van Nederland speelde vrijdagavond Gossi- ma—MES geen enkele toe schouwer aanwezig was. „Dank zij" de NTTB. Lachertje ken ploegen voor een Europa Cupwedstrijd moet aantreden. Is door twee teams die er niet zo florissant voorstaan, tot een lachertje gemaakt. Volendam en Excelsior moesten op Paas zaterdag voor de KNVB-beker spelen, een uitgestelde wed strijd omdat Volendam geen lichtinstallatie bezit en dus niet op woensdagavond kan spelen. Twee dugen later moesten die ploegen weer In het veld komen voor de com petitie. Ze hebben geen woord van protest laten horen. Blijk baar vond men het zeer nor maal dat volgens het schema wordt gespeeld. Deze teams, bestaande uit semi-profs. ga ven een lesje aan dc twee die louter uit profs bestaan. In Engeland gaat dat nog rigou reuzer. Daar speelde Leeds United zowel 'vrijdagavond als zaterdagmiddag een belangrij ke wedstrijd. Zonder een kik te geven. Maar dat zijn dan wel echte profs. Opvallend jVederland krijgt sinds vele ja' ren weer een Europees titel gevecht boksen. De man. wie geen schijn van kans werd toe* gedacht, zelfs niet door match- maker Henk Rühling, zal Euro> pees kampioen halfzwaarge> wicht Chris Flnnegan ontmoe' ten. Jan Lubbers heeft genads gevonden In de ogen van d« kcuzeheren van de EuropeM Boks Unie. Broer Rudi, die af geruime tijd op een kandida tuur wacht, blijft op de wi| zitten bij de zwaargewichten, In elk geval een kans voor Ja« Lubbers, die van mening is dal hij al te lang „de broer val Rudi" is geweest.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13