DUSSTE DRAMA'S 'NAVEL VAN DE AARDE' Iftué ZATERDAG 1 APRIL 1972 Op eerste paasdag 1722 wreef de Nederlandse zeevaarder Jacob Roggeveen zich verbaasd de ogen uit. Op zoek naar het veelgezochte en veelbegeerde „Zuidland", wat zich later als Australië zou ontpoppen, had hij land in zicht gekregen. Een eiland. Een verbazing wekkend eiland, dat gemarkeerd was door een reeks reusachtige metershoge, hoogge- hoede beelden, die met verknepen stenen ge zichten in het ijle keken. Voor deze beelden met hun merkwaardige lange oren lagen de bewoners van het eiland plat op de grond in verstilde aanbidding voor de opgaande zon. Roggeveen noemde het eiland, waarop hij overigens maar een dag verbleef, Paaseiland, niet wetend dat het eigenlijk een veel veel- zeggender naam had: Tepito-otehenua wat zoveel als „navel van de aarde" betekent. Inderdaad geen slechte benaming. Want het Paasei land ligt als een driehoekige navel op de geweldige waterbuik tussen de Polynesische eilandengroep, waartoe het nog net behoort en de westkust van Zuid-Amerika, vanwaar waarschijnlijk de allereerste bewoners kwamen. Zoals gezegd, had Roggeveen weinig tijd, want hij zooht het Zuidland. Het pas ont dekte eiland was hooguit een welkome onderbreking van een inspannende reis, al meende hij dat het ei land hem op het spoor van dit geheimzinnige land had gezet. Een opvallend man, deze Jacob Roggeveen. Het rei zen zat hem in het bloed, maar dat had hij niet van vreemden. Zijn vader Arent was niet alleen een be faamd wijnproever, maar ook een expert in wiskun de, kosmografie, aardrijkskunde en zeevaartkunde. De zoon kreeg a 15 met de paplepel de theoretische kennis mee, nodig voor zijn latere zeereizen Aan vankelijk kwam dat er nog niet zo uit, want Jacob studeerde eerst rechten en theologie, was een tijd lang notaris in Middelburg, maar werd daarna raad van justitie in Oost-Indië. Teruggekeerd in Neder land, kreeg hij vanwege zijn wat libertijnse denk beelden moeilijkheden en besloot toen maar, in op dracht van de Westindische compagnie, de vrije zee op te zoeken voor een ontdekkingstocht, die hem niet het Zuidland, maar wel het Paaseiland opleverde, nadat hij Kaap Hoorn van oost naar west omzeild had. Hij hoopte achter het Paaseiland Zuidland te vinden, maar, merkend dat hij zich vergist had, zeil de hij door naar Djakarta, waar zijn schenen en la dingen onder het monopolie vhn de Verenigde Oost- indische Compagnie prompt verbeurd werden ver klaard. Zijn naam leeft gr-grafisch voort in de Rog geveeneilanden bij Nieuw-Zeeland. De wereld was duidelijk niet geschokt door de ont dekking, want pas na ruim vijftig jaar kwam een tweede ontdekkingsreiziger een kijkje nemen. Felipe Gonzales y Haedo, die het maar meteen voor Spanje opeiste en het de naam gaf San Carlos. Jaren later waren Cook en La Perouse eveneens onder de in druk van de mysterieuze beeldenreeks. Of de latere Peruaanse slavenhalers ook onder de indruk waren, is niet bekend. Wel dat ze de eilandbewoners goed deels weghaalden om hen te werk te stellen bij hun guanowinning (salpeterhoudende vogelmest) op de Chinca-eilanden. Sedert 1888 is het Paaseiland (Isla de Pascua) van Chili, dat het goed genoeg vond om er enige tijd een strafkolonie te vestigen. Maar in die tussentijd hadden zich geweid ge drama's op het ei land afgespeeld. Want vanaf de opzienbarende paas dag, dat Roggeveen er voet aan wal zette tot de pe riode van definitieve blanke aanwezigheid, moeten zich vreselijke drama's hebben afgespeeld, als gevolg waarvan de bevolking vrijwel gedecimeerd is en met name de oorspronkelijke beeldbouwers (de .langoren' zoals Thor Heyerdahl hen noemt) door de latere Po lynesische bewoners (de ..kortoren") bijna allemaal zijn omgebracht en mogelijk goeddeels zijn geconsu meerd.... Latere bezoekers vonden dan ook veel van de befaamde beelden omgevallen en van hun reus achtige tufstenen hoeden ontdaan. Men heeft lang tegen de geheimzinnige beelden aan zitten hikken. Men begreep hun betekenis niet en nog minder hoe promitieve mensen deze stenen ko lossen konden vervoeren en rechtop zetten. Tegen 1 Half ingegraven beelden op de helling van hun „kraamkamer", de vulkaan Rano Raraku. woordig weet men dat dat zoiets was als het ei van Columbus. Nog steeds zijn lang niet alle my:teries van het Paaseiland ontsluiers. maar de c? ouren zijn, dank zij minutieus archeologisch onderzoek, toen wel aangegeven. Men neemt thans aan dat de beelden voorouderbeel- dsn zijn, grafmonumenten voor gestorven notabelen, gemaakt naar beeld en gelijkenis van de zonnegod of de legendarische stamvader. Vandaar de volko men gelijkvormigheid van de stenen gezichten. De beelden zijn gemiddeld vier tot vijf meter hoog, maar in de krater van de vulkaan Rano Raralcu, de plaats waar alle beelden uit tufsteen gehakt werden, zijn nog niet geheel gereed gekomen exemplaren van tegen de 20 m lengte gevonden. Wellicht was 't heb ben van een groot grafmonument een soort status symbool; in de Egyptische tijd en de tegenwoordige tijd, geen onbekend verschijnsel. De beehienbouwers kenden een polijstJtechniek, zodat de onderdelen, zon Afstammelingen van de „Langoren", demonstreren het oprichten v t tufstenen voorouderbeeld. der hulp van voegende bestanddelen toch precies op ei.ic.ar kor.den pa son. Gok a! geen onbekend ver se jnsel in de cudiieid. Sommige beelden staan, half ingegraven, op de heling van de vulkaan. Vroeger hebben vele beelden, soms meer dan tien tegelijk gestaan, op een sler.en platform, met de rug naar de zee gekeerd. Een dergelijk schouwspel moet Jacob Roggeveen vcor ogen hebben gehad, toen hij als eerste Euro peaan voet aan wal zette. In totaal zijn er ongeveer 350 van deze platforms gevonden met een hoeveel heid van duizend beelden. In het centrum van zo'n piaL'onm ligt soms een graf. Alles is gebouwd op een wijze, die veel overeenkomst heeft met die uit het oude Peru. Behalve dat heeft men op het Paaseiland plankjes gevonden met een soort sohrift, mogelijk geheugensteuntjes voor religieuze teksten of gezan gen. Van die plankjes is weinig meer over, want de eerste missionarissen, die op het eiland kwamen, hebben in hun bekeringsijver veel van dit kostbare wetenschappelijke materiaal verbrand. Over de herkomst van de oorspronkelijke bewoners van het Paase.land is altijd veel gekraxeel geweest. Sommigen namen aan dat zij uit Polynesië afkom stig waren, anderen voelden meer voor Zuid-Ameri ka. Er waren er ook die dachten dat zij de zeer schaarse overlevenden van het geheimzinnige, door de zee verslonden, continent Mu zouden zijn, welks bewoners over grote technische en parapsychologi sche vermogens beschikt zouden hebbben. Er is even wel geen enkele aanwijzing voor het bestaan hebben van dit condinent; het ligt in dezelfde legendarische schemer als Atlantis. Eén van de onderzoekers, die zich zeer met het Paaseiland en zijn bewoners heeft bezig gehouden is Kon Tlki-vaarder Thor Heyerdahl. Aan de hand van de resultaten van het onderzoek heeft hij een aantal theorieën opgesteld, die vrij pausibel zijn. Heyerdahl en zijn deskundigen ontdekten, dat het Paaseiland niet altijd zo kaal is geweest als nu het geval is. Er zijn sporen gevonden van een weelderl- ge begroeiing met bossen. De eerste bewoners, waarschijnlijk verwant aan de Inca's, hadden een opvallend hoge beschaving. Zij bouwden tempels van het type, dat overal- in Zuid-Amerika gevonden wordt. Deze cultuur beslaat een periode van enige eeuwen voor Christus tot ongeveer 1100 na Christrs. Daarna begint de periode van de beeldenbouwers, de zegenaamde Langoren. Wat er precies met deze eerste bewoners gebeurd is, is niet meer na te gaan. Wel heeft men kunnen vast stellen, dat de tempels deels vernield, deels in ver val zijn g?raakt, tot dat ze helemaal verdwenen wa ren. De fundamenten werden door de nieuwe macht hebbers gebruikt om hun merkwaardige gelijkvor mige stenen beelden op te richten. Waar deze Lang oren vandaan kwamen en hoe zij het eiland in hun macht hebben gekregen is met duidelijk. De voor keur gaat uit naar Peru of ChiL. gezien de bouw techniek en de uitbeelding van de lange oren. Het is in ieder geval de voorkeur van Robert Charroux. Dat de beelden veel, zo niet alles te maken hebben me: een zonnecultus, is uiterst waarschijnlijk, gezien ook de eerste ervaringen van Jacob Roggeveen. De gestorvenen wensten te gelijken op het beeld van de zonnegod zoals men zieti die voorstelde. Vandaar dat alle beelden hetzelfde er uit zien. Thor Heyerdahl meent op zijn expeditie het oer- beeldje van de zonnegod gevonden te hebben, naar wiens beeld en gelijken.s alle andere, grotere beel den gemaakt zijn. Het werd gevonden op de vulkaan Orongo, h-et godsdienstige centrum van de allereer ste bevolking. Het is gemaakt van basalt en lijkt won derveel op de later vervaardigde beelden. Alles bij elkaar heeft het beeldenvolk stand kunnen Gedeeltelijk uitgegraven beeld op 't Paaseiland. houden tot het midden van de achttiende eeuw. Wat er toen gebeurd is, ia enigszins te reconstrueren uit de overleveringen van de tegenwoordige bevolking. Volgens deze overlevering was een kortorig volk uit het Westen (Polynesië) komen opdagen en had zich gevestigd op het eiland. Of dit nog gepaard was gegaan met een krachtme ting, is met bekend. Wel moesten Kort- en Langoren een eeuw of twee vreedzaam met elkaar geleefd hebben en uit de omstandigheid, dat de Kortoren, de Langoren hielpen met hun beelden, zou men kunnen opmaken, dat de Langoren een bepaald overwicht hadden. Zo moet ongeveer de situatie zijn geweest toen Roggeveen het eiland betrad. Do beelden ston den nog allemaal keurig rechtop en de eilandbewo ners vierden hun eredienst. Toen Gonzales, Cook en La Perouse het eiland bezochten eind 18c eeuw waren zeer vele beelden omgesmeten dan wel half begraven. In de krater van de Rano Raraku (Heyerdahl spreekt van de „kraamkamer van de teelden") vond men onafgewerkte exemplaren met de gereedschappen er nog bij. Om de één of andere reden zijn de Kortoren de Lang oren naar de keel gevlogen. Mogelijk een kwestie van overbe.oiking? Of van opstand tegen een soort slavernij? Het resultaat was in ieder geval wel, dat de Langoren nagenoeg geheel rijn uitgeroeid, wat gepaard moet zijn gegaan met kannibalistische or- K i n. De Kor! ren het stenen zwijgen moe, comple teerden hun werk door de keurig gerangschikte beel den in het wilde weg om te smijten en hun hoeden van tufsteen uf te slaan.... Heyerdahl heeft nog enkele afstammelingen van de Langoren gevonden. Hij heeft hun gevruagd of zij nog zo'n beeld konden vervaardigen. Zij waren hier nog toe in staat, al maakten zij het werk niet af. ZIJ demonstreerden Heyerdahl verder hoe zo'n stenen gevaarte opgericht werd: met lange staken, touw en stukken steen. Het gevaarte werd telkens een weinig opgelicht en steeds verder met stukken steen gestut tot het overeind stond: een werkje van enkele da gen, nadat de geleerden zich jaren het hoofd hadden g;broken hoe dat toch wel in zijn werk ging... leden t?n dage leven er op het Paaseiland ongeveer duizend mensen. Het is ongeveer 118 vierkante Icilo- r groot. Dr ehock.g van vorm heeft het op iede- -k een vulkaankegel. Het hoogste punt is 600 r De be/olk ng leeft in hoofdzaak van schapen teelt en de daaraan verbonden wolfhuiden en vlees- uitvoer, wat landbouw en tegenwoordig ook van toe- me, nu sedert enige jaren het eiland per vliegtuig b reikbaar la. In de erg :e tijd toen de Peruaanse slavenhalers er hun werkkrachten vandaan haalden, was de bevolking tot slechts enkele honderden ge slonken. A. VAN GRINSVEN

Leidse Courant | 1972 | | pagina 17