spele varend tussen griekse eilanden entert toerist verloren vrijheid snelle zeewegen naar finland cottage in gelijk oversteken engeland met de west pony trekking in wales GYTHION Wachtend voor het hokje van de kaartjesverkoper aan deze zijde van de Felbertauern- tunnel kwamen de raadge vingen van alle kanten: „Met de boot naar de Pelo ponnesus? Wie denk je wel. dat je bent! 't Is waarach tig geen tochtje naar de Brasemer. Denk maar aan je weet wel, die reed z'n boot mooi te barsten. Die liet z'n boot van de trai ler zakken. Je moet... je moet..." Nog geen krès, dachten we. met inzage in de steil kronkelende toegangsweg naar de tunnel. Met duizend kilometer achter le rug. Een Flying Junior volge- stampt met bagage op een trai- lertje achter de Toyota 1000, óók de grootste auto niet. Toegegeven. Papa is een kluns, hij kan nog maar net z'n boot overeind houden, van écht zeilen weet hij niks. En dat moet dus met vrouw en kinderen - ja. vrouw en kinderen éérst - vier en zeven jaar, zo nodig zeilen op de Egeïsche. Om kapen te ron den. Om eilanden in de schim tussen lucht en water te zien verdwijnen, omgeven door dui zenden vierkante meters vrij heid. Maar denk je wel om dit en heb je wel eens gehoord van dèt... Nee, nooit van gehoord en ik wil. het niet weten ook. En nu w« behouden terug zijn, de eilanden hébben zien verdwijnen, stukken vrijheid stilletjes hebben meege nomen, zelfs nü houden we nog vol: naar de Griekse eilanden met een F.J. mét kinderen? Kwestie van gewoon doorrijden. Geluk Misschien hebben we geluk ge had. Misschien was de storm in die drie weken net effe weg. Stom geluk, dat we geen klap band kregen; en dan te beden ken dat we een spuitbus hadden in plaats van een reservewiel voor de trailer. Wèl om aan te denken: volgende keer een reservewiel mee. Want met al die bagage had het kleinste spijkertje een trailer band volledig verwoest en dan sta je daar, met je spuitbusje. Maar. denken we dan weer, we zien wel. Je kan ook te véél zor gen voorzien. Blijf dan liever thuis bij moeders pappot. Zo doende. Daarom reden we kalm van hier tot gunder en terug; om vijf uur stoppen, zes uur tent overeind aan een beekje aan een zijpad van een zijweg getje van een zijweg van de gro te weg. Acht uur koffie en warm eten, negen uur borreltje, half tien in de slaapzak, volgende morgen, om zes uur op en wég. De kinderen? Om de twee, drie uur eruit, spelletjes in de auto, 2 keer per dag een verrassing uit de grote tas en aan het einde van de dag laten uitrazen, schreeuwen, hollen. Waarom schreeuwen jullie Dat was, toen we dachten dat onze jongste in een beekje was omgekomen en de oudste zo'n toeter opzette. Vier dagen om Athene te berel- ZATERDAG 1 APRIL 1972 'i 'réfttë Sommige schijnbaar verlaten dorpen op de Peloponesus zijn toch nog onverklaarbaar bewoond Met de F.J. moeiteh ken, nog één dag voor zuid-Pelo- ponnesus, het havenstadje Gy- thion. Tent op aan zee, teleurge steld terug landinwaarts en de Joanna II in de haven. Teleurgesteld omdat de kinderen vrijwel de hele dag over ver brande voetzolen klaagden, ner gens konden zitten behalve in zee, de tent onderetoof mét alle eetgerief, de tent ondanks de strandharingen los waaide, de F.J. steeds plat op z'n zij het strand moest worden opgetrok ken ter verwijdering van die misselijke steentjes tussen zwaard en zwaardkast, die het midzwaard opgetrokken muur vast zetten. De Joanna II in de haven bij de vuurtoren op het schiereilandje Kranal, waar een vriendelijke kapitein behulpzaam verwensin gen schreeuwt, maar het goed bedoelt en zelfs een reserve-an ker leent. Overigens heeft een winkel in scheepsbenodigheden alle moge lijke voorwerpen, touw, anker tjes van 7,50, blokjes en harp jes, kikkers en wat zoal nodig kan zijn. Boot aan de punt vast, twee ankertjes aan de spiegelzij- de, ver in het water, stormvast. We zijn inderdaad kalm begon nen. Oploevend naar de overzij de van het schiereiland, waar een grijs randje de kustlijn aan gaf. Een uur zeilen: de ouzofles lag omver, maar kon met gehal veerde inhoud worden gered. De vuurtoren van Kranaï, Gy- thion was verdwenen, de overzij de van de baai doemde duidelijk op; een wit plekje in bruin-grijs. Een doip? Een dorp! Eléa, met een pracht van een ronde, ommuurde ha ven, een vuurtoren, winkels, ta- verna's en dunne slapende hon den. Vragende inboorlingen, een halve meter diep kristalhelder WEG WEZEN door Leo Thuring water en scholen vissen die aan het roer van de Joanna II knab belden. Lome vrijheid. Je kan terug, je kan het ook laten. De zon plenst, de zeilen van de Joanna II wapperen wit tegen een blau we hemel. Daar sta je dan, hangend over de havenmuur. Klunzige pa die het goddank beter wist dan z'n ervaren vriendjes. Met ouzo- zweet op armen en voorhoofd: dèèr ligt Gythion, onzichtbaar, zoals dit F.lêa onzichtbaar was, drie uur geleden. Oók: onzicht bare vrijheid die in het rappe Zuid-Holland onwezenlijk lijkt, maar diep weggestopt hier wordt teruggevonden. Omdat pa dacht: kom, we stap pen eens in de auto, bootje er achter, wel goed vastgesjord met trekveren, voor, achter en opzij, met dik touw. En zo lang je je maar koest houdt, kan er niets gebeuren. Er gebeurde dan ook niets. Een tweede zeiltocht bracht de Joan na II naar Kithera - aan de ver keerde en onbewoonde noord kant, maar tóch - en leverde ons een advies op: trek voor derge lijke tochten ten minste twee da gen uit. Nu moest de terugvaart onmid dellijk worden uitgevoerd, om de nacht thuis nog te kunnen doorbrengen. Niet dat dit geheel lukte, omdat om acht uur 's avonds, met de thuishaven in zicht, een windstilte inviel, die tot 's nachts half twee voort duurde. Maar dat de wind was gaan liggen, had het thuisfront óók al opgemerkt. Toerisme Dit stukje Peloponnesus is nog niet in handen gevallen van het (onzalige) toerisme. Een warme maaltijd mét «ijn kost nog al tijd 2,50 p.p. en bij toevallige kennissen helemaal niets. Het toerisme blijkt op te houden ten zuiden van Sparta Sparti, zeggen de Grieken - omdat er geen bezienswaardigheden zijn. de folders niet kunnen berichten van dansvloeren met zo écht aangeklede Grieken, torenhoge hotels, parkeergarages en ver warmde zweimbaden. Die onzin! Agios Nikolaos, in het hart van de Taigatos (Zwar te Bergen) trok ons mee naar een wild dorpsfeest, waar Grie ken dansten omdat vier dorpen samen waren gekomen en de wijn overvloediger stroomde dan de bergbeekjes. Grieken in hun dorpskleren om dat er geen toeristen waren - nou ja, wij dan, maar dat gaf niets. En regelrecht middel eeuwse troubadours die van dorp, tot dorp reizen, geen noot kunnen lezen maar wél spelen. En eten: Souflakia, tiri (soort saté en geitekaas), olijven en wijn, véél harswijn. Torendorpen O nee, het is niet toeristisch. Evenmin als het schiereiland Mani, ten zuiden van Gythion, met de verlaten torendorpen in het dorre berglandschap. Huizen als torens, die hoger en Yorgo met de baard bij de hemelbed staat klaar. hoger werden naar mate de fa milieveten hoger oplaaiden en de bewoners verder en beter moesten kunnen mikken. Waarin kinderen werden opgesloten - voor eigen veiligheid - of kinde ren van anderen in gevangen schap. Vendetta. Het mag niet meer, van de politie. Maar uit welk geweer viel het schot, toen. we aan zee, ergens onder eea rieten afdakje kip zaten te eten en de passanten driftig discussieerden, de politie langs kwam om op te bellen? Het werd later ver klaard: man neergeschoten door jaloerse minnaar. Familievete. Vendetta. Het még niet meer, maar de dorps-Griek weet van niks, als het moet, dan moet het. Kastelen Over dit Mani, met tal van gedeeltelijk uitgestorven dorpjes aan de oostelijke kustlijn, tal van kastelen die gebouwd wer den tegen de Turken die in dit deel van Griekenland zijn middeleeuws hotel Vathia de torenstad. Het Provinciale hoofdstad Gythion wordt in de boekjes genoemd. Er is een Xenia-hotel. Maar de baai van Areopolis, van Gerolo- min vind je in de boekjes niet terug. Om van Allika - waar de bus voor het laatst z'n zwarte vrouwtjes uitspuwt - maar te zwijgen. En dan laten we tien kilometer verder, op een Marten 'Toonderberg het vestingstadje Vathia voor de liefhebbers. Met gekke Yorgo die een verge ten herberg bewaakt met tien tallen lege flessen: een koele muurwoning in de vervallen stadspoort. Onzin Yorgo, die onsamenhangend praat, met zo veel verwrongen onzin dat een Griek hem niet meer kan volgen. Handen vol keihard gekookte eieren na geeft... die een sigarenblikje met ansichtkaarten kan tonen. het plukken zijn, met piepkleine ouzoglaasjes en honingzoete vruchtenkoekjes. Yorgo met zijn slaapmuts op, die een verdie ping heeft voor vreemdelingen, die kunnen kiezen uit een ge woon bed en een historisch he melbed - ja, een écht - en zijn kaarten toont uit Sneek en New York. Men is verbaasd. En dan, van dat hoge torendorp Vathia, heeft men een laatste blik op een blauwe, verre zee. Tot het plan rijpt om de F.J. te nemen, van Gythion langs de oostkust van Mani, tot dit dorp op het zuide lijkste puntje van de Peloponne sus. Om de landing te maken, waarvoor de Turken honderd jaar geleden vergeefse moeite deden. En zijn er nog niet veel méér eilanden, die gewoon per bootje te bereiken zijn? Terwijl het ene vervaagt, doemt het andere op, tot Kreta toe. Maar dan wel zonder kinderen... De punt vastleggen, de achtersteven dubbel verankeren. Stormvast in het haventje van Gythion. Finland wint steeds meer aan populariteit bij de continentale toerist. Nu de traditionele be stemmingen overvol zijn ge worden lijkt het er op, alsof Finland de laatste „groene long" van Europa is. In dit land van de duizend meren vindt men nog steeds doodstil le wouden, zuivere lucht en helder water. En een verplette rende rust, die als toverbalsem werkt op de overspannen Eu ropeaan. De grootste vervoerder van toeristen naar en van Finland is de Silja Line, die nu een vloot heeft van elf schepen. Daaronder zijn twee nieuwe supeMerries, die dit jaar in de vaart zijn gebracht en dankzij hun snelheid van 21 knopen de reisduur met vele uren zullen bekorten. Dankzij de komst van deze schepen zijn de reismogelijkhe den naar Finland wederom uit gebreid. Door samenwerking tussen Silja Line en de Fin landschepen (Finlandia-Line en Ffnrlines) kan men nu de re tourreductie behouden bij rei zen tussen Finland, Zweden, Denemarken en Duitsland, in dien men gebruik maakt van schepen van deze rederijen. Vanaf dit zomerseizoen zal ook door de Silja Line, de Scandi navian Ferry Lines (Trave- miinde-Halsingborg) en de Go- thenburg-Frederikshaven-Lin- Stockholm en Norrtëlje en 1 van Helsinki naar Stockholm, jen een ticket worden geïntro duceerd, dat eveneens recht geeft op een forse reductie Daarnaast is de Silja Line een belangrijke partner in het po pulaire .Captains Ticketsys teem, dat vorig jaar geïntro duceerd werd. Dit systeem houdt in, dat men voor een aantrekkelijke prijs 17 dagen onbeperkt gebruik kan maken van alle in dit systeem opgeno men ferrydiensten. In de zomer van 1972 zullen c!oor de Silja-Line dagelijks zestien afvaarten worden gebo den: 5 van Stockholm naar Helsinki en Turku, 3 van Norr- talja via de Aland eilanden naar Turku, 7 van Turku naar Stockholm en Norrtalje. Alle inlichtingen bij het Ver enigd Cargadoorskantoor, Ko ningsplein 15 in Amsterdam, telefoon 020-248303 of het Fins Verkeersbureau, Nassaulaan 25 in Amsterdam, tel. 020-761672. Het huren van een vakantiewo ning begint nu ook in Enge land een rage te worden. Bij het Brits Toeristen Bureau in Amsterdam. Leidseplein 5. te lefoon 020-234004, ligt voor be langstellenden een brochure klaar met gegevens over het huren van Britse cottages. Deze huizen liggen in Enge land,Schotland, Ierland, het ei land Man en de Kanaaleilan den. Sinds de laatste tien jaar is in geheel Engeland het deelnemen aan pony-trekking een zeer populaire vakantiebezigheid gewor den. Vooral in de bergachtige gebieden van Schotland, het Me- rendistrict, Derby-shire, Yorkshire en niet te vergeten Wales wordt het pony-rijden tussen mei en oktober enthousiast beoe fend. In Wales vindt men een groot aantal pony-trekking en riding-cen tres, waarvan de meeste zijn verenigd in de Pony Trekking So ciety of Wales. Er zijn er, die niet meer dan 6 a 8 gasten per week kunnen ontvangen, maar ook, die kunnen gaan tot 25 gas ten per week. Ze zijn gevestigd in hotels, pensions en pension- boerderijen. In Nederland wordt de Pony Trekking Society of Wales vertegenwoordigd door J. van As Carels, Olympiaplein 79 in Amsterdam, telefoon 020-731159. Het seizoen begint half mei en duurt tot half september. Intercontinentale woningruil voor een overzeese vakantie, dat is het principe van het onlangs opgerichte bemiddelingsbureau „In termediair" bij het stimuleren van reizen tussen Nederland en de Rijksdelen in de West. Door de lage vüegtarieven (er is zelfs al een 14-daags retour van 1000 gulden per persoon) is de belang stelling voor een reis naar de West sterk toegenomen. Niettemin blijken de bijkomende kosten voor velen nog een onoverkomelijk financieel struikelblok te zijn. Intermediair wil ftieraan tegemoet komen met de simpele formule van tijdelijke woningruil, waarbij het bureau tegen een vergoe ding van 100 gulden voor Nederlanders en 50 gulden voor inwoners van de Antiiten en Suriname bemiddeling verleent. Dit „gelijk oversteken" heeft niet alleen betrekking op huis en haiard, maar dikwijls ook op auto en/of fiets. De overigens begrij pelijke schroom om huis en goed gedurende enige tijd aan totaal onbekenden over te laten, zal in het geval van deze woningruil minder sterk aanwezig zijn, omdat men immers zelf de tijdelijke verantwoording over het eigendom van die ander heeft gekregen. Bovendien houdt Intermediair bij bemiddeling terdege rekening met de woonomstandigheden en de behoeften der ruilpartners. Elke woning, die voor ruil wordit aangeboden, wordt persoonlijk gecontroleerd door e«n vertegenwoordiger van Intermediair. Tij dens dit bezoek worden gegevens verzameld en foto's gemaakt. In Nederland heeft het bureau zich van de medewerking verze kerd van Lissone-Lindeman en Ruys Intraned. Intermediair on derzoekt nu ook de mogelijkheden voor uitbreiding van deze va kantie-service 'in Zuid-Afrika, Australië en Indonesië. Inlichtin gen bij Intermediair. Spotvogellaan 25 in Den Haag, telefoon 070-688686.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 16