leukenhof gÉÉéJ EEN WARME ZONNESTRAAL IS VOLDOENDE Katwijk Noordwijk ichevs In de koude dagen voor de toeristenstorm zijn het nog slechts de bange narcissen, die de statig voorbij drijvende zwanen begroeten. Dat zal straks compleet anders zijn. De tulpen, die straks het leeuwendeel van de ,,ach en oh's" der bezoekers zullen opeisen, kunnen voorlopig alleen nog bewonderd worden in de nieuwe glazen stad van Keukenhof. (Foto's Milan Konvalinka) De narcissen zijn voorlopig de enige bloemen, die de fletskleurige honneurs waarnemen op de 28 hectaren van de Keukenhof. De rest van de bloemen der natie heeft bericht van verhindering gestuurd. zulke stakkerds dan maar eens weg sturen." Het lijkt van het Keukenhof-bestuur een gaaf stukje altruisme, maar ver gis u niet, want voordat de haan op Goede Vrijdag driemaal heeft ge kraaid, is deze schade allang weer ingehaald. Daar zorgen de drommen wel voor, die vanaf donderdag de opkomende griep graag hun pennin gen offeren aan de kassa. Vorig jaar heeft de Keukenhof in nauwelijks vijf weken tijd een inva sie van 800.000 bezoekers verwerkt, wat een daggemiddelde betekende van ruim 15.000. Ze verdrongen zich op de paden, werkten zich met stom pende ellebogen door de kassen, za gen door de benen de bloemen niet meer. Maar ze waren tenminste op de Keukenhof geweest en daar ging het om. Dit jaar zijn er weer 1 miljoen fol ders verspreid om het recordbezoek uit binnen- en buitenland te continue ren. ,,En reken er op, dat ze ko men", dreigt een grimmige Van Aken. ,.al moeten we ze persoonlijk uit Keulen halen. Ik geef toe, dat er op Pasen nog geen fluit te zien is, maar dat geeft niet. Als ze een setje dia's kopen, weten ze precies wat de bedoeling is." De vroege bezoekers worden trou wens niet alleen afgescheept met de 28 hectaren kale tuin, maar kunnen in een gigantische nieuwe showkas exact vaststellen, hoe het buitenge- beuren op de Keukenhof er uit zou zien. als het toevallig plaats vond op de Canarische eilanden. In dit glazen paleis van 3500 vierkante meter zijn tienduizenden bloeiende bolgewassen, bomen en heesters te hoop gelopen voor een kleurrijk feest. Aan het de coratieve element is dit jaar meer aandacht besteed dan tevoren, ter wijl ook ruimte is gereserveerd voor exposities van kunstvoorwerpen en snijbloemen. Toch geeft men in de Keukenhof-kan- toren grif toe, dat de zachte winter van 1971/72, gevolgd door de plot selinge vorstperiode in maart een stralende opening van het Keuken hof-seizoen vrijwel onmogelijk heb ben gemaukt. Terecht hebben de mil joenen tulpen voorlopig het kopje la ten hangen en wachten ze nu op be tere tijden. Went de dagen, dat een tulp alles over zijn kant liet gaan, liggen al weer -er achter ons. LEO THURING. LISSE De Keukenhof in Lisse ligt er begin deze week nog wat bleekjes bij onder de kreunende beuken van Jacoba van Beieren. Een handvol bange narcissen siddert in de wino en in de vijvers verbergen zwanen hun uitschuifhalzen diep in hun vleu gels: „Ik dacht, dat mijn veren wit waren, maar nu ik de uwe zie". Twee trommelgarante eenden dobbe ren kokhalzend in het kroos, omdat ze donders goed weten, dat de kleu renpracht van de Keukenhof voorlo pig nog een gave canard is. De tien duizenden tulpen, die rechtsgericht in de gazons de wacht hebben betrok ken, spelen immers verstoppertje, maar niemand wil hem zijn. Wie niet weg is, Is gezien. Toch klagen de bezoekers niet, in de uren voor witte donderdag. Het is een feit, dat ze bijzonder weinig zien, maar daar staat weer tegenover, dat ze ook niet betaald hebben om niks te zien. De tuin is donderdag pas of ficieel open gegaan en wie eerder kwam, moest voor straf gratis zijn rondgang door de lusthof maken. Zo pakt een bollenkweker zijn heetgeba kerde pappenheimers aan. De Nederlanders hebben er in de da gen voor de opening weinig moeite- mee. Als ze bemerken, dat de loket ten dicht zijn zoeken ze gelijk een opening in de heg en wandelen ze met een „mijn naam is Haas"-mi- miek in de richting van de vijver. Weer vier gulden verdiend. Dat zijn altijd nog vier zakken patat mét en drie fricadellen. Voor de Duitsers is het ontbreken van suppoosten echter een levens groot probleem, waarmee ze zicht baar worstelen. Ze zijn over de grens gewipt in de stellige overtuiging, dat Nederland twaalf maanden per jaar een bloeiende natie is en dat daar voor terecht betaald moet worden. Nu er echter niemand is, die het ge zag vertegenwoordigt, worden ze overvallen door doffe radeloosheid. Wie moet hen dan straks in gods naam verbieden om op de gazons te lopen en de papieren van de ijsco's in de vijver te werpen? Toch gaan ze uiteindelijk ook door de poort, want ze zijn tuk op Reine Luft en een bloemig uitje. Als ze hal verwege zijn, kijken ze wel schichtig om, alsof ze verwachten, dat ze als nog door de harde hand van een diender uit de tuin verwijderd zullen worden. „We laten die paar honderd mensen rustig hun gang gaan", zegt admini strateur Van Aken blijmoedig, „als we de poort dicht hielden, zou dat voor hen een enorme teleurstelling zijn. Stel je voor: ze komen met hele families uit het Rurhgebied om van onze bloemetjes te genieten. Ga jij TE KOOP VOOR 30 MILLE KATWIJK Chris de ronselaar. Chris de mensenvanger. Die de blaren op zijn radde tong smoest om een bus met Zweden naar de Nederlandse kust te lokken. Schouder klopjes, ovenverse moppen, een schaterlach overdwars en hij heeft weer een groep be jaarden uit een troosteloos Bundcsland ge strikt. In 1967 praatte hij op die mai 11.476 buitenlanders in 117 bussen n Katwijk aan Zee. Vorig jaar waren 30.151 in 265 bussen. Chris Verplancke, die zegt: ,,Je vraagt je vaak af: „Waar doe ik het eigenlijk voor?". Dan heb je weer een weekend het land doorgepeesd. dagen van twintig uur gemaakt. Op zo'n moment denk je: „Een man van niijn leeftijd. Een man van over de zestig. Wees wijzer Chris en leg de bijl er bij neer". Maar als op Witte Donderdag die 600 Zweden in ons dorp aangekomen zijn is dat sombere gevoel ineens weg. Als ik dan 's avonds een ommetje maak zie ik al die öjebröters gezellig in de voorkamer met onze vissers een neutje nemen en een gebakken visje eten". Bij ons in Katwijk hebben we gelukkig de authentieke dorpssfeer kunnen behouden. Pa met zijn boordje los en de vierkante fles rond op de tong midden op tafel. Dat vindt een buitenlander geweldig. Dat hij niet voor zijn borreltje hoeft te betalen. Dat hij 's avonds voor het naar bed gaan een glas water voor niks kan krijgen. Ik verkoop gemoedelijkheid, ik verkoop gezon de lucht per lap en dat spreekt de luidjes „Als ik je nou vertel, dat ik volgend jaar in één klap 3000 Amerikaanse kinderen van Brassbands in Katwijk krijg. Dan begrijp jij misschien, dat ik die lui niet naar een vissersdorp heb gepraat met kankerverha- len over dingen, die aan onze kust nog ont breken. Natuurlijk is het een schande, dat er dit jaar aan de hele Nederlandse kust geen zoutwaterbad voorhanden is. En als je even de moeite neemt om achter uit het raam te kijken dan zie je de bouwval van restaurant Americadn. Die staat er al jaren en dat pal aan onze boulevard. Mijn hemel, je hoeft mij niet te vertellen, hoe ik Katwijk de mist in moet praten. Maar nou dat zaakje verkopen, spijkerhar de business maken. Uit Frankrijk terugko men met de contracten voor drie groepen in je zak. Naar Joegoslavië gaan met een koffer vol Delftsblauw en tussen de slivo- vitsj door tweehonderd mensen zo gek krij gen, dat ze hun vakantie in Katwijk door brengen. Chris Verplancke in hemdsmouwen aan het Chris Verplancke (VVV-Katwijk): „Ik verkoop gezonde lucht aan de lap." bureau, waarop tientallen reisgidsen liggen, die in kleuren de geneugten van Katwijk aanprijzen. Hij laat een king-size program- ma zien van de Engelse touroperator Auto Lloyd met aan één kant de landkaart va^ Europa. Bij Nederland staan twee namen: Amsterdam en Katwijk. „Is dat niet gran dioos", roept Verplancke, terwijl hij zich de vreugdetranen uit de ogen wist. „Zoiets vind ik nou de giller van het jaar". Hij is nu achttien jaar directeur van de Katwijkse VVV. Heeft in die tijd vele aan biedingen gekregen om grotere plaatsen te gaan promoten. Heeft altijd zijn brede schouders opgehaald en gedacht: „Waarom zou ik? Ik heb mijn stek gevonden en het is goed zo". Hij reist al jaren kriskras door Europa, bezoekt elk jaar zijn 600 relaties in Duitsland, vliegt naar Zweden, duikt in En geland op om Global-tours en Galatours plat te maken. Laat een reisgids zien met de mooiste rivièra's van Europa. Daar staan ze: de droomboulevards van Saint Tropez, Opatya, Dubrovnik, Torremolinos*. en Katwijk. „Ik ben een vreemde gedreven man", geeft hij toe. „ik heb geen ziteelt, ik heb nauwe lijks rust. Die 30.C00 logeerbedden in Kat wijk moeten eerst vol". Van de kant van gemeente en horeca krijgt zijn WV dit jaar voor 12 maanden dusteloze arbeid 30.000 gld subsidie. De rest van de be groting zijnde 3 ton moet hij met dub beltjes en kwartjes bijeenvegen uit de ver koop van ansichtkaarten, de commissies op de verkochte excursies en de aalmoes per verkocht bed. Zijn buurman Den Haag v krijgt voor diezelfde werkzaamheden zeven ton, zijn Buurman Noordwijk moet het doen met even driekwart ton". „Nederland vangt 1,5 miljard gulden uit het jaarlijks binnenkomend toerisme", zegt Ghris Verplancke. „soms denk ik: Waarom doe ik het 'allemaal? En dan denk ik: „misschien, omdat ik een goedmoedige gek ben. Ik kan niet anders. Ik kan het ook niet helpen". NOORDWIJK Waar de Noordzee vrien delijk bruisend Noordwijks smalle kust be groet kan VVV-directeur Wlm Rovers de opinie-peilers „een gematigd optimisme ten aanzien van het seizoen 1972" onder cou vert aanreiken. „Het zou natuurlijk verruk kelijk zijn", zegt hij, „als je een badplaats als de onze voor de volle 100 procent kan verkopen. Maar je hebt het product niet ln handen. Je hebt geen zoutwaterzwembad, geen slechtweer-accommodaties, geen kur- complex met kurconcerten. Het enige zou- waterbad, dat we hadden, is voorlopig dicht en een huurder of pachter heeft zich nog steeds niet gemeld. Ik geef het toe: het is soms om te huilen, maar wat schiet je er mee op? Als ik langs Huis ter Duin loop en ik zie die roerloze, grijze steenklomp verlaten op de duintop staan denk ik toch: „dat is jaren het blazoen in het vaandel van Noordwijk geweest". Mijn hemel, moest dat nou? Huis ter Duin dicht, Rem brandt dicht. Twee gerenommeerde hotels vallen ineens uit je toeristische pakket. Zul ke klappen komen verrekte hard aan. Vorig jaar heb ik met de burgemeester en twee hoteliers een studiereis gemaakt langs de badplaatsen aan de Duitse Oostzee. Daar staan ze wel, de zoutwaterbaden met kunstmatige golfslag, de pretpaleizen en de sporthallen. De Duitsers pakken hun toeris tische zaken geweldig aan, maar die krij gen dan ook steun van de overheid. De ren tevoet voor leningen is acceptabel en met allerlei subsidies wordt de zaak daar opge pept. Maar dat betekent nog niet, dat we ver drietig de bijl er bij neergooien. We hebben nog steeds een goed product, verouderd wel iswaar, maar verkoopbaar. De Duitsers zijn gek op onze Noordzee en hebben voort durend de mond vol van ons Reitzklima. Een Duitser wil eb en vloeg, de golven te gen zijn borst voelen. Onze branding, dat is precies, wat ze willen hebben. Die vreten Ik houd nog steeds vol, dat wij in Neder land het beste klimaat van West-Europa hebben. Maak een wandeling over ons strand, ook op een stormachtige dag als vandaag en je voelt je een totaal ander mens. Ik ben er van overtuigd, dat de mensen, langzamerhand terugkomen van al die Spaanse en Joegoslavische reisavontu ren. Het is immers onnatuurlijk om je in je vakantie te verplaatsen van je eigen kli- Wim Rovers (VVV-Noordwijk): gematigd optimisme bij krimpende wind uit het maat naar de overgelijkbare een zuidelijk land. Vraag maar aan de ANWB, wat daar de gevolgen van zijn. Elk jaar turven ze meer zonnesteken en hart aanvallen. Toch zal er snel wat moeten gebeuren aan onze kust. We zullen zodanige arrangemen ten moeten aanbieden, dat het veel te korte hoogseizoen verlengd kan worden. We zul len de hobbyisten naar ons toe moeten trekken, de paardrijders, de bowlers, de golfers, de zeevissers. Maak het ze aan trekkelijk, ga met je prijzen omlaag. We krijgen dit jaar een splinternieuw golfter rein in de duinen met 18 holes. Het is een schitterend complex, waarschijnlijk één van de mooiste golfterreinen van Europa. Het is zelfs geschikt voor de wereldkam pioenschappen golf en daar hopen we voor de nabije toekomst dan ook op. In 1970 hebben we in Huis ter Duin nog een forumbijeenkomst gehouden, waarop de vraag aan de orde kwam, of het mogelijk was om herstellende patiënten uit de Ne derlandse ziekenhuizen naar onze lege kust- hotels te halen. Er is in ons land een schreeuwend gebrek aan ziekenhuisbedden en de wachtlijsten worden elk jaar langer. Iedereen vond het een geweldig plan, ieder een was enthousiast. Maar het plan ligt in een la onder drie duimen stof. Zo gaat dat in Nederland. Praten over al les, maar nooit een vuist maken. Het wordt hoog tijd, dat de accommodaties aan onze kust worden gemoderniseerd, aangepast aan de wensen van de verwende toerist. Een kamer zonder douche of bad kun je bijna niet meer verkopen, maar toch zijn er nog duizenden in onze badplaatsen. We wachten al jaren op een reddende hand, een vriendengebaar van de overheid. En zolang die er niet zijn, blijven we legen de wind in optornen. We moeten concurre ren met landen als Roemenië en Bulgarije, die hun kust tegen fancyprijzen slijten. Veertien dagen voor even 300 gulden. Als je zulke bedragen hoort, heb je als Ne derlander moeite om te blijven lachen". WACHTEN OP REDDENDE HAND Scheveningen huivert In zijn gerafelde jas. Ruikt naar patat, grijnst tegen beter weten in zijn bouwvallig gebit bloot. Dc dagen vóór Pasen 1972: de storm, die aan de stil te vooraf gaat. De koningin van de Nederlandse badplaat sen zit ook dit jaar weer op een troon van papier. Papier van de frites, van de choco- sticks, van de notulen en de plannen, die op de westenwind wegdreven. Plannen voor een zoutwaterzwembad op de boulevard, plannen voor een nieuw Gevers Deynoot- plein, plannen voor een modern congres centrum. Wit papier, waarmee de Noord zeekust is dichtgeplukt. Toch blijven de optimisten hopen, calcule ren op het scherp van de honeca-snede. ser vice bieden en nieuwe plannen maken. „Ik word langzamerhand ziek van het geouwebet in ons land", ventileert Grand Hotel-directeur C. Ruyter: „ik word gek van de betweters die roepen: „laten we eerst een marketing-onderzoek houden, voordat we wat doen. Dat marketingonder- zoek is er allang geweest en de rapporten liggen in tientallen laden. Niemand kijkt er meer naar om. Ik vraag me nu af: waar is het wachten op? De gemeente wil, Zwolsman wil, wij willen. Iedereen is er van overtuigd, dat met een ingrijpende face-lifting van Sche veningen het landsbelang gediend wordt. Scheveningen heeft nog steeds in de hele we reld een ijzersterke naam. Laten we daar in hemelsnaam gebruik van maken". Ruiter heeft privé al jaren geprobeerd om mensen naar zijn witte hotel te praten. Hij organiseert in het stille seizoen goedko pe weekends, waarin hij voor 2S gulden een bed aan zee. een stevig ontbijt en een gas tronomisch diner aanbiedt. Vorig weekend had hij nog 130 gasten in hu*s. „Met 13 gasten lijd ik verlies-", zegt hij, „met 130 speel ik net qu:tte. De hotelier die in Sche ven. ngen zonder verlies draait is een spekkoper". H.j heeft de plannen klaar voor een ingrij pende verbouwing van het Grand Hotel. Er komt een riante entree, een groot restau rant aan zee( een nieuwe bar. Er komen open haardvuren en 120 kamers worden ge moderniseerd. „Ik zie het helemaal zitten", zegt hij, „de belangstelling voor onze kust neemt zienderogen weer toe. Het aantal boekingen tot nu toe is groter dan ooit te voren en als het zo doorgaat draaien we een recordjaar. Laten we dan ook probe- rem om gezamenlijk iets fijns van Scheve ningen te maken". „Mij heb je", zegt op zijn beurt de Leidse Eric Kroes (artistiek leider Seinpost): „Bij ons zal straks niets onmogelijk zijn." slager Teekcns, die de failliete boedel van Se.npost heeft opgekocht en onder de Victo riaanse koepel nu een gigantisch horeca- pale.s bouwt met neger* verschillende ex ploitaties. Op 20 april gaat de b stro open. een maand later gevolgd door het nieuwe Seinpostrestaurant met 200 zitplautsen, die .alle zicht hebben op zee. Met man en macht wordt ook gewerkt om het Seinpost- theater gedurende het komende zomersei zoen nog in exploitatie te nemen. Wim Kan en Paul van Vli«*t hebben reeds poolshoogte genomen en waren enthousiast over do meuwe artistieke mogelijkheden In Scheve ningen. Als dc droom van slager Teekcns eenmaal weekelijkheid is geworden zal Sche veningen de beschikking hebben over een uniek uitgaanscentrum, dut onder een solide dak kan aanbieden: twee theaters, een bi stro, een Engelse pub met saloonbar en pu- blic-bur, een disco-bar, een wijn restaurant, een vipbar, een restaurunt aan zee en een gigantisch zonneterras met barbecues voor de doe-het-zelvers. Het artistieke gedeelte wordt gerund door de 30-jarige Eric Kroes, die er naar streeft om in het herboren Seinpost een volledig nieuwe theaterformu le gestalte te geven „Wij guan dankbaar gebruik maken »-an de mogelijkheden, die Seinpost b edt' zegt hij. „de cultuur in Scheveningen ligt de laatste jaren geheid op zijn gat. maar wij gaan daar verandering in brengen". „In het nieuwe Seinpost zal niets onmoge lijk zijn. Duar zal de avant-garde-filmer z ch even goed kunnen manifesteren als Johnny Hoes en de Zangeres zonder naam. We proberen cok om hel theater uit de an tieke pluchen sfeer te trekken, gaan het hele hu gebruiken. Een fijne hap eten, een ed glas wijn en tussen die bedrijven door een verrekt goeie theaterproduktie. Seinpost wordt voor Scheveningen het begin van een -ulendo tweede Jeugd". Pasen 1972: nog steeds huivert Schevenin gen in z jn gerafelde jas, nog steeds ruikt hij naar patat. Gelukkig, dat er hoop is, <ke leven doet.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13