-stut 28; ÏK. Telefoontreiteraars kunnen nu snel worden opgespoord De jonkvrouw van de Rozenburcht JUNIOR- HOEK Wr ij'ving in Spaans episcopaat ZATERDAG 1 APRIL 1972 LEIDSE COURANT Suske en Wiske MIDDEN in de bossen ligt een stil, spiegelend ven en daarach ter rijst de ruïne van een kas teel op. Overdag zie je de afge brokkelde muren, met gaten die eens gesloten waren door voorpoten en sliep opnieuw in. Zó verschrikkelijk moeilijk leek de taak toch niet, dus de jongen kwam weer dichter bij en tikte voor de tweede keer met zijn palmtakje. Er heeft nog heel lang Het beest sprong overeind en één ronde toren overeind ge staan. Het dak was er toen al lang af, maar achter de poort zonder deur zag je een wentel trap naar boven gaan. Klimop ranken hangen aan alle kanten om het kasteel en aan de voet groeien tussen de gevallen sa's wilde i stond schrap boven op de kist. De hond zette alle haren over eind en leek wel tweemaal zo groot. Hij trok zijn lip op en blafte zo hard dat er stenen uit do muur vielen. De jongen voel de zich zo klein als een kabou- rende de trap af. En zoals elke week een praatje over een interessant onderwerp. Heb je er bij het eten van een banaan wel eens aan gedacht dat die vrucht groeit in onge zonde streken? In streken waar de malariamug leeft en waar het moerassig is. Oorspronkelijk groeiden de bananen alleen in India Birma, Java, Sumatra, Borneo en Formosa. Later wer den ze ook in Afrika geplant en nadat Columbus Amerika had ontdekt, ook daar. In Europa is de banaan lang onbekend ge weest. Jawel, men had wel eens van zeelieden gehoord van de vrucht maar zelf geproefd had den maar weinig Europeanen de banaan. En nu? In enorme schépen worden de bananen da gelijks aangevoerd. Ze zijn dan groen, nog niet rijp. Men laat ze rijpen en dan komen ze in de winkel. zenburcht" past er echt bij. Maar 's nachts schijnt de maan er naar binnen en straalt door de gaten weer naar buiten. Dan waaien de klimopranken heen en weer in de wind en wie bang is. denkt aan spoken. Alle moeders zeggen tegen hun kinderen: „Ga niet spelen in hel water van het ven. want daar is de Jonkvrouw in ver dronken. En speel ook niet bij de ruïne, want de muren kun nen zomaar omvallen en dan lig je er onder en heb ik geen lief kird meer". Ik denk dat angstige moeders, die De naam ,,Ro- Maar beneden zag hij de jonk- jeen Pasen zonder eieren. Als je ze wilt beschilderen, vind je een paar voorbeelden voor leuke ge zichten. Let erop dat je de ge zichten niet te ver naar beneden De volgende dag was het Pasen. vrouw bedroefd bij het ven staan, klaar om onder te duiken en te wachten tot er een dap perder man zou komen om haar kruis te halen. Toen keerde de moedige kleine kerel terug. Hij klom de trap op en vond de hond opnieuw slapend op de Kist. Met ingehouden adem tikte hij hem voor de derde keer met het takje op de kop. Het dier schoot overeind om zich op de jongen te storten. Maar uit angst dook de slimmerd in el kaar zodat het woedende beest dooi het gat, dat vroeger een venster was geweest, naar bui ten vloog en en als een blok in het water viel. Bevend maakte de jongen de kist open en zag een schat van goud en zilver. Bovenop lag een ruw houten kruis. Dat nam hij en al het andere liet hij liggen. Hij draafde de trap af en kwam bi' het ven waar de Jonkvrouw van de Rozenburcht al tot haar middel in het water stond. Hij gooide het kruis naar haar toe, zij ving het op met beide han den en was meteen voorgoed onder de waterspiegel verdwe- Met het palmtakje nog in de hand. keek de jongen om naar de ruïne die er precies als an ders uitzag.. Hij ging naar huis. stak het takje weer achter het schilderijtje boven zijn bed en nam zich voor nooit iemand iets te vertellen van de schatten in de kist van de wankele toren. tekent, anders zie je de helft net als ze in het eierdopje staan. En daarvoor teken je pers slot van rekening niet. Het voorjaar zette zo stralend in. dat alle moeders met kinde ren, en'alle meisjes met aardi ge jongens, gingen wandelen. Natuurlijk waren er ook die tot aan het ven liepen. Daar zagen e dat de ene toren die het al Met de Paasdagen had moeten stellen, maar toch altijd nog overeind was gebleven, in elkaar was gezakt. Niet één steen stond nog op de andere. Er lag alleen een berg puin met neergevallen klimopranken en grijs bestoven wilde rozenstrui ken en onkruid. liep zij weg, boos is zij gestor- Er is nooit iemand geweest die hebben verzonnen. Zo Jonderd jaar geleden is de Jonk vrouw van de Rozenburcht in het ven verdronken toen zij heel boos van vader en moeder weg liep, omdat zij niet wilden dat hun dochter zou trouwen met de man die zij hebben wou.Boos de vakantie kunnen jullie best een flinke Ju- niorhoek gebruiken. Daarom een extra-vette deze week, een dubbel dikke. Eerst dat stel vrolijke mannetjes. Het zijn vijf broers maar de één draagt altijd een das, de ander loopt met een open hemd want die is nogal hip, de derde voelt het meest voor een sjaal die losjes om zijn nek hangt, de vierde houdt het bij een soort matro zenkraag en nummer vijf siert zijn nek met een vlinderdasje. Die dassen en dasjes zie je naast de vijf broers staan. Wie kan het goe de dasje bij de juiste broer vinden? Dus bij A hoort nummer..., bij B hoort nummer... en zo vijfmaal. (zeggen de mensen) 'kan zij geen rust vinden en zweeft soms om het kasteel, misschien om toch nog verge ving te vragen. Alle kinderen z:jn bang van een spook, ook al is het een wondermooie Jonk- ïens was er een kleine jongen, die vlak voor Pasen de eerste wilde narcissen in het bos ging plukken voor zijn moeder. Zon der het te merken kwam hij bij hei ven. Misschien werd hij wel verblind door de zonnestralen in het water; maar hij dacht dat de stralende Jonkvrouw voor hem stond. „Haal thuis het palmtakje dat je op Palmzon dag uit de kerk hebt meege bracht", vroeg zij. „Dan kun je mij helpen en het' kruis voor mij halen dat ligt in de kist op de torenkamer, en dan zal ik voortaan rust hebben." )e jongen vond haar zo lief dat hii het beloofde. Hij holde naar huis en gaf zijn moeder de bloe men, die zij in een vaas zette. Maar van zijn plan zei hij geen woord. „Een kruis halen uit een kist, kan niet slecht zijn", dacht hij. Ja het eten nam hij zijn palmtak je en liep er vlug mee naar het ven. De Jonkvrouw stond i daar een kist met goud en zil ver heeft gevonden. En daarom zou het natuurlijk ook wel zó kunnen zijn, dat die dappere kleine jongen alleen maar over de Jonkvrouw, de kist, de hond en het kruis heeft gedroomd. ders tegen de kinderen: „Vooral i niet in het ven spelen en zeker n.et bij de ruïne komen, want daar is al zoveel ineengestort! Op een dag komt er wéér een muur naar beneden. En boven- i dien: het spookt er! De gekke gokker Luke Lucky De Postkoets Tom en Marie Ann De vierde dimensie Broom- Hilda nk?fCuf!e|1|««V^n ,toren In een Juniorhoek met Pasen hoort iets dat met Pasen heeft te ma nkte. Hij liep om het ven he. kwam bij haar en hoorde: „Ga naar boven, daar vind je dc kist. Er ligt een hond op. Geef hem een tik met het takje. Dat moet je driemaal doen. Dan za! hij van de kist afkomen en kun je mijn kruis eruit nemen. Als je het mij geven kunt. zal ik rust hebben en als beloning mag je al het andere uit de kist houden". loedig klom de jongen de stenen trap op. Het leek niet gevaar lijk. de trap was stevig en hij kwam heelhuids boven. Daar stond de kist en een grote hond lug erop te slapen. Dapper tikte het kind met zijn takje op de hondekop Het beest hief de kop op en begon vervaarlijk te grommen. Verschrikt deinsde de jongen achteruit; maar de hand legde de kop weer op de ken, waar of niet. Jullie wordt op je wenken bediend want wat zou je zeggen van die paaslammetjes? Het is heel eenvoudig en als je gauw opschiet, kun je er morgenochtend de ontbijttafel nog mee ver sieren. Je hebt niets anders nodig dan stevig karton en een was handje of een niet meer zo nieuwe badhanddoek. Dat is voor die ribbelstof waarvan ze zijn gemaakt. Daar gaan we. Eerst teken je. zoals rechts op het voorbeeld, de lammetjes DUS MET DE KOP PEN TEGEN ELKAAR. Je knipt de stof van washandje of bad handdoek eerst aan moeder vragen, hoor precies langs de ran den van het lammetje en plakt ze erop. Wachten tot de zaak droog is. Je kunt ook gerust een stuk stof erp plakken en dan uitknippen als alles droog is. Dat is wat gemakkelijker, want dan hoef je al leen maar langs de kanten van het al geknipte lammetje te gaan. Je draait daarna de lammetjes om zodat de binnenkant, die niet is beplakt met stof, boven komt. Flink met lijm insmeren, behalve de oren en de pootjes. Vervolgens plak je de twee delen, nog altijd met de koppen aan elkaar, tegen elkaar vast. Je kunt er een tijdje een wasknijper aan doen zodat alles stevig kleeft. Als alles droog is, de oren en benen zodanig, maar voorzichtig, uitzetten dat het lamme tje kan staan en de oortjes vrolijk ietwat opzij staan. Een strikje om de hals en je verrast iedereen met je zelfgemaakt paaslammetje. je- DEN HAAG Wie heeft ze vroe ger niet uitgehaald, de telefoon grapjes. Vooral mensen met een wat vreemde naam, die het daar meestal toch al niet mak kelijk mee hebben, worden nog al eens de dupe van dergelijke grappen. Bekend is het verhaal van meneer Bloot, die steeds maar wordt opgebeld met de mededeling dat hij een hemd moet aantrekken. Tegenwoordig echter worden er behalve deze flauwe grappen ook andere treiterstukjes uit- geaald per telefoon. Alleenwo nende vrouwen, of vrouwen die in het telefoonboek omschreven staan als mejuffrouw worden opgebeld door onbekonde man nen die zonder aarzelen allerlei vreemde voorstellen door de te lefoon doen, of soms vragen of deze dames hen ook een „mas sage" kunnen geven. Een veel gebruikte smoes hierbij is: „Juffrouw wij hebben uw adres en telefoonnummer van een kennis gekregen die zeer goede ervaringen heeft, zouden zonder zich te melden een ver keerd nummer heeft gedraaid en te onbeleefd is om dat even te zeggen dan is een briefje aan de directeur van het tele foondistrict voldoende om de op sporingsdienst van de PTT in werking te zetten. De geplaag de, zoals de PTT de abonnee die getreiterd wordt noemt, krijgt een instructiekaartje, waarop staat wat hij moet doen en er wordt een vangapparaat op zijn lijn geplaatst. hem dan vertellen dat hij een treiteraar heeft gevangen en in de centrale kan men in korte tijd nagaan wie het geweest moet zijn. Men kan .namelijk vaststellen wiens nummer ge blokkeerd is. In de administra tie van abonnees is het dan een koud kunstje om ook de naam van de aangeslotene op te spo ren. Natuurlijk hoeft dit nie* meteen altijd de treiteraar te zijn, het komt ook voor dot huisgenoten het geintje uithalen. niet eens langs kunnen ko- Het is op het ogenblik zo dat de- In ieder geval krijgt toch de Scapino Ballet danst voor Haagse en Rijswijkse scholen Leden van het Scapino Ballet zul len in de periode van 11 april tot en met 10 mei a.s. op S5 Haagse en Rijswijkse scholen voor basisonderwijs demonstra ties geven voor leerlingen uit de vijfde en zesde klassen. Door de demonstraties te volgen, kunnen de leerlingen zich voor bereiden op een voorstelling van het ballet „Coppêlia"; het Sca pino Ballet voert dit vijf maal uit, op 15, 16 en 17 mei a.s. in het Circustheater, voor meer dan 7.000 kinderen. De demonstraties en de voorstel lingen worden gegeven onder auspiciën van de Haagse Kunst stichting voor de Jeugd. Een ander sterk staaltje is dit: Het ene familielid belt het an der op en vertelt dat een van de familieleden is gestorven aan een hartaanval. De hele familie in rep en roer en even later een telefoontje: „1 april!" gene die het eerst de hoorn op de haak legt de verbinding ver breekt. Vroeger was dat anders, toen kon de verbinding slechts verbroken worden door degene- nen die opbelde. Door het plaat- sn van een vangapparaat op de lijn van de geplaagde abonnee, hetgeen gebeurt in de telefoon centrale, wordt de procedure iets veranderd. abonnee op wiens naam 't toestel staat waurmee geplaagd wordt een. in niet mis te verstane be woordingen, gesteld briefje waarin hem wordt gewezen op een aantal artikelen over het gebruik vnn de telefoon. Hem wordt duidelijk gemaakt dat hel verboden is het telefoontoestel te gebruiken om anderen lastig te vallen. Dat de telefoon niet voor dergelij ke grappen is aangesloten is duidelijk. En gelukkig kan de PTT tegenwoordig deze tele- Met het vangapparaat kan alleen In het uiterste geval kan de direc- de abonnee op wiens lijn een Am dergelijk apparaat staat de ver binding verbreken ook als hij of zij wordt opgebeld, kosteloos, daar de PTT zich De procedure is dan als volgt: verplicht heeft, toen ze de tele- Bij een ongewenste telefonische oproep moet u de hoorn niet op de haak leggen. U kiest eerst een nul en legt daarna de hoorn op de haak. Op deze manier :s de treiteraar eigenlijk vastge zet, gevangen, omdat zijn lijn op deze manier is geblokkeerd. De man die geplaagd wordt kan dan 007 bellen. Hij krijgt niet James Bond aan de lijn, maar een PTT-ambtenaar iie in de centrale zit. De geplaagde kan foontreiteraars meestal pakken. De PTT kan er wat aan doen. Het opsporen van dergelijke figuren voor de ..geplaagde" geheel foon kwam aansluiten, dat u on gestoord van de zegeningen van het appraat zou kunnen genie- Toch is het niet eenvoudig deze treiteraars te achterhalen, hoe wel de PTT ze op den duur meestal wel te pakken krijgt. Wanneer er werkelijk een ge gronde klacht is bij een abon nee het kan zijn dat iemand die de hoorn op de haak legt teur de abonnee ook voorgoed uitsluiten. Meestal is de brief echter voldoende om een abrupt einde te maken aan het mis bruiken van de telefoon. Men schrikt zich een ongeluk wan neer de vreemde praktijken plotseling aan het licht komen door dit briefje. Ook bij het vangen van telefoon- treiteraars zijn er klassieke ge vallen. Een heel bekend geval is dat van een pyromaan die zelf, nadat hij dc brand had aangestoken, de brandweer bel de. De man is ook door een vangapparaat tegen de lamp ge lopen. MADRID (KNP) - De nieuwe primaat van Spanje, kardinaal Gonzales Martin, heeft de poli tieke functie aanvaard van lid van de Spaanse rand van State, die aan zijn positie van aarts bisschop vun Toledo verbonden is. Als protest tegen deze handelwijze heeft kardinaal Tarancon, kar dinaal aartsbisschop van Ma drid, voorzitter van de Spaanse bisschoppenconferentie gewei gerd aanwezig te zijn bij dc in stallatie van de staatsraad. De laatste handelde daarmee tegen de duidelijk uitgesproken wens van de priesters, die vorig jaar aile Spaanse bisschoppen had den verzocht elk politiek ambt te weigeren. Treintafel in Haags museum In het Museum voor het Onder wijs In de Hemstcrhulsstraat in Den Haag worden vanaf zaterdag 1 april een tweetal vakantlcacti- vitciten voor de Jeugd gehouden. Tot cn met 10 april staat in één van de zalen een treintafel opgesteld, waarvan de elektrische treinen door de kinderen be diend kunnen worden. Voorts wordt ook dit jaar een speurtocht door het museum ge houden, waarbij vele prijzen te winnen zijn. Het museum is dagelijks geopend van tien tot vier uur; op zondag van één tot vier. Gedurende dc paasdugen is het museum geslo ten.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11