Landbouw doet devit schade HET EIEREN RAPEN KOMT DAAR NOG BIJ Jeugdwerk kampt met ruimtenood Koos Bakker opende zijn droom manege Jongerenwerk Ridderveld Waarheen met soos „Zappa"? ONDERDAG 30 MAART 1972 LEIDSE COURANT LEIDEN De kievit fc> een weidevogel. Zijn loop is spreekwoorde lijk snej. De weidevogels lopen de laatste jaren li iantal terug. Als een kievit. Natuurbeschermers hebben daarover de alarmklok geluid. Ze hebben de staf gebroken ove^ het eierenzoeken, dat sinds eeuwen in Friesland met schaatsen, ceilen, kaatsen en ver springen als een nationale rport beschouwd ivordt. Het traditionele aanbieden van het eerste kievitsei aan de Koningin werd afgezwo ren en het accepteren van *en .eerste" ei door een burgemeester, als hoogste gezagsdrager in de gemeente, Wordt sindsdien be schouwd als een daad die niet van fijngevoeligheid getuigt. Maar is het rapen van kievitseieren nu werkelijk go'n doodzonde tegen het milieu? Is het werkelijk van Invloed op het teruglopen van de karakteristieke sepiakleurige vogeltjes met z'n kuifdeftige witte plastron en purperen halsdoek? Mooie, .voetbalveldachtige" graslanden? Vergeet het de kievit heeft voorkeur een misverstand, dat ie- lereen zomaar eieren mag zoe- zegt de heer W.J. ter Ceurs, candidaats biologie en de Werkgroep Milieube- an de Rijksuniversiteit te .eiden. „Het rapen van eieren volgens de wet maar beperkt oegestaan. Toch is het eieren- oeken niet het nijpendste pro- ileem. Het nijpendst zijn de reranderingen in veehouderij- in landbouwtechnieken. He weidevogels zijn, naar aan- al, achteruit gegaan: niet op de ierste plaats door het rapen - lat kwam er bovendien nog )ij - maar doordat het milieu haar omvang èn naar kwaliteit terugliep. De kievit houdt van een rijk geschakeerd terrein en niet van een voetbalveldachtige (monocultuur. e kievit leeft op akkers of op be graasd weiland. Hij leeft van kevers, onkruid-zaden, slakken en alle kleine dieren, die zich pphouden aan de basis van kor- le grassen en kruiden, maakt zijn nest in een „schra- ■el," die hij uitkrabt in een pol f kluit en als het - door de van de vegetatie tijdens iet broeden - in de hogere gras sen terecht is gekomen, trekt het dier, zo gauw z'n kroost lo pen kan, met z'n jongen naar een gebied met kortere be groeiing. „Door de moderne ontwatertech- nieken ontstaat een grotere bo demverdichting en door het ge bruik van kunstmest en stoor- stoffen ondergaat het biotoop van de kievit een sterke verar ming. Maar erger is het toene mend gebruik van landbouwma chines," stelt Ter Keurs vast. „Dat was in feite al de motive ring voor de verkorting van de raaptijd volgens de Vogelwet van 1936, De boeren bemesten het land met ruige mest en gier en ze „slepen" en walsen om molshopen te egaliseren en de weilanden mooi vlak te maken. De akkers worden ge-egd en na het inzaaien gewalst. De kievit broedt altijd tegen een verho ging - in tegenstelling tot de tu reluur, die in kuilen nestelt - en je kan je voorstellen, wat er van zijn broedsel overblijft: hun eieren worden meer spiegeleie ren, het struif wordt meters ver verspreid." De kievit hoort tot de beschermde vogels. Dat zijn vogels, waar van de Vogelwet bepaalt, dat het verboden is ze „te doden, te vangen of te pogen ze te van gen." Maar ook „het zoeken, rapen of uithalen (art. 8) van eieren van beschermde vogels, „het verstoren van hun nesten of door giften of beloften aan moedigen van deze handeling is verboden." Zelfs het pogen, hun eieren te rapen, is verboden. De kievit met z'n voorname befje is een voorname vogel, aan wie de Vogelwet een apart artikel (17, eerste lid) wijdt. Daar staat, dat „het in artikel 8 be paalde is niet toepasselijk ten aanzien van het zoeken en ra pen van eieren van kieviten ge durende den raaptijd. Die be gint op 1 februari en eindigt met ingang van een bij algeme ne maatregel van bestuur vast gestelde, niet na de twintigste april verschijnende dag, welke voor elke provincie verschillend kan zijn." Artikel 12 van het Vogelbesluit van 1937 bepaalt deze dag voor Friesland op 20 april en voor de overige provincies op 13 april. „Die verschillen in datum," zegt Ter Keurs, „zijn waarschijnlijk te herleiden op het enthousias me van de Friezen voor het eie- renzoeken en bovendien zijn de noordelijke provincies, biolo gisch gezien, altijd wel een week jonger." Er zijn nog een paar beperkingen, waaraan de eierenzoeker zich volgens de wet moet houden: hij mag zich bij het zoeken niet door een of meer honden doen vergezellen en (art. 17 '4) „hij die eieren van kieviten zoekt of raapt op gronden, die niet bij hem in gebruik zijn, mag dit slechts doen in tegenwoordig heid van de grondgebruiker of met diens schriftelijke toestem ming, tenzij hij eigenaar van die gronden is." „Hij moet dus een gedagtekend briefje van de pachtboer op zak hebben. Maar vaak verlegt de boer zijn moeilijkheden naar de jachtopziener: hij wil geen ge zanik en geeft mondeling toe stemming, wetend dat de eier- zocker verderop wel in handen van de jachtopziener zal vallen. Dan is hij er een tijd vanaf. „De Friese Bond van Vogelwach ters bestaat bijna helemaal uit notoire eierzoekers. Maar die zoeken selectief en honden zich precies aan de vastgestelde da- zoeken: je kunt je met een kij ker in het veld posteren en het gedrag van de vogels bestude ren en dan rechttoe naar het nest lopen. Maar de echte zoe ker loopt het hele veld op en neer. Over het algemeen kan je zeggen, dat iemand die zoekt op een terrein, dat hij goed kent en die een goed „zoekbeeld" heeft, niet veel nesten zal missen. Er ger is het in de verstedelijkende gebieden. De mensen lopen daar maar raak en kijken niet of een ei wel bebroed is of niet. Ze vinden alleen de eieren die een broedvaste kievit pas op het allerlaatste moment verlaat, Die zijn zonder twijfel te ver heen. Je kunt dat zien. Als het nest vol is, als er drie of vier eieren in liggen, dan draait de kievit ze met de punten naar binnen, zodat 'ie zo'n groot mo gelijk oppervlak kan verwar men. Bovendien glimmen die eieren een beetje door het voortdurend omdraaien. En als de vogel al langer op het nest zit, hebben de eieren onder zijn gewicht kleine deukjes in de nestpan gevormd, r is nog een controlemethode: een vers kievitsei, khakigroen met bruine en zwarte vlekjes, is niet helemaal kleurecht. Bij een vers ei kan men de vlekjes uit wissen, door de dop nat te ma ken en langs hand of mouw te vegen. Een derde methode is die van het schouwen: het on derdompelen in water. Daar door koelt het ei af en daar mag men niet een heel broedsel aan blootstellen. dut eierenzoeken vroeg in het seizoen niet schudeliik is omdat de jongen die dan uil zouden ko men. toch al weinig kans heb ben kou, sneeuw en regen van het vroege voorjaar te overle- zegt Ter Keurs, „alsof de kievit niet „weet" wanneer 'ie z'n eie ren moet leggen.,. Het zou gun stig kunnen zijn - als je het ge bruik van het terrein goed zou keni alle weg te rapen, voordat er gewalst of ge-egd wordt. Dan zou je de vo gels in het stadium van bultsen en nesteldrang kunnen houden, totdat de boer het land voor het komend seizoen heeft gereedge maakt. Maur dat is in de prak tijk niet goed mogelijk. Bovendien zijn er gelukkig wel boeren, die erop letten, of ze een nest zien en er dan omheen gaan of ervoor zorgen, dat ze het tussen de wielen houden. Mechanisatie van landbouw en veeteelt richt grote schade aan onder de vogels. Het eierenzoe ken komt er alleen nog bij." IORDWIJKERHOUT Koos lakker uit N„jfdv;iik ,..uut leeft zijn ideaal bereikt. De Iroommanege die hij een groot antal jaren voor ogen stelde is verkelijkheid geworden. Aan de ichulpweg in de schaduw van Ie duinen bouwde hij tezamen net een grote vriendenschare robuuste manege. erenzoon Bakker en de paarden ijn aan elkaar verwant. Hij is ;r helemaal weg van. Tien jaar ieleden reeds uitte hij duidelijk ijn liefde voor deze edele vier- door zijn landbouwwerk- uigen-garage aan de Zeestraat ils manege in te richten. Hij ileef werken op het loopploeg- tedrijf, maar trok steeds meer jd uit voor de paarden. Nu be- iteedt hij er al zijn tijd aan. De som geld die Bakker in :ijn onderneming heeft gestoken jelooft hij er in de komende ja- :n zeer zeker weer uit te ha- n. rekent daarbij op de stijgende nteresse ook van de gewone lurgerman voor deze tak van intspanning. Hij zegt daarover: .Paardrijden is zo iets als ten- lissen. Vroeger waren het be zigheden voor de meer gefortu neerde tak van de bevolking. )e prijzen zijn echter nu zoda- lig, dat iedereen kan paardrij- len, wie of wat hij ook is. dspirant-paardrijders treffen de Schulpweg pikeur Bak- een oefenmeester met veel Receptie van neomist 'li. v. cl. Geest 'D ADE De receptie, wel- 'e a.s. zondag in het Dorpshuis ?r gelegenheid van de priester wijding van de heer Th. v.d. Ccest wordt gehouden is van drie tot vijf uur. t in tegenstelling tot een ander bericht, waarin het tijdstip van de receptie van vijf tot zeven sou zijn. eigen ideeën die nogal eens af wijken van de vaste regels die andere hanteren. Een van die regels door Bakker overgeno men van zijn vader luidt: „Wat het paard ook doet, blijf hem vasthouden." Afgelopen weekeind hebben heel wat toeschouwers vanuit de bar achter in de manege gezien wat Bakker daar mee bedoelt. Een driejarige hengst trachtte Bak ker in een overmoedige bui af te werpen. Inderdaad gleed de 44-jarige paardenliefhebber uit het zadel maar verbeten klemde hij zich vast aan de nek van het paard en draafde zo met grote snelheid door de manege De hengst heeft Bakker niet klein' gekregen. Niemand van de toe schouwers had dat overigens verwacht. (ADVERTENTIE) De manege met het terras. Koos Bakker, die van zijn hobby zijn bedrijf maakte ALPHEN AAN DEN RIJN In Alphen's grote nieuwbouwwijk is dringend een ruimte nodig voor het jeugd en jongerenwerk. Tot die conclusie is de jeugd- draad gekomen en men vindt dat het ruimteprobleem in Rid derveld snel opgelost moet wor den, aldus tegemoetkomend aan de bezwaren van het dagelijks bestuur van de Stichting sociaal cultureel werk Ridderveld. Bij het maken van de plannen voor Ridderveld is te weinig aandacht besteed aan nederzet tingen voor het jeugd- en jonge renwerk, zo vindt de Jeugdraad en in een vergadering is mede gedeeld dat deskundigen van de gemeente spoedig zullen gaan bekijken of er mogelijkheden zijn in Ridderveld I of in Rid derveld II. Er zijn stemmen op gegaan om het houten gebouw tje Het Kasteel aan de Dia mantstraat te verplaatsen in de richting van de Herenweg. Als de Bron. het in aanbouw verke rende kerkelijk centrum, in ge bruik wordt genomen zou ver plaatsing volgens de Stichting wel nodig zijn in verband met het moeilijk bereikbaar zijn van het Kasteel door de grote af stand en het verkeersgevaar voor kinderen die in het nu sterk groeiende westelijk deel van Rid derveld wonen. Maar de Jeugdraad besloot aan het gemeentebestuur voor te stellen het Kasteel te laten staan. Wel zal het jeugd- en jon gerenwerk daar dan mogelijk gemaakt moeten worden. Ver der is men van mening dat dit werk ook plaats zou moeten kunnen vinden in De Bron, de Vaste Burchtschool en in een nog te bouwen gecombineerde kleuter- en basisschool aan de Fugaweg. Het bestuur van De Bron zal worden gevraagd, zo veel mogelijk ruimte beschik baar te stellen. Het bestuur van de padvinders van de Sprokke- laarsgroep zal worden verzocht het gebouwtje aan de Nieuwe Sloot af en toe in gebruik te ge- I ven. I Tenslotte is besloten om het ver- zoek van de Stichting op te vol gen om te gaan werken aan een verdere planning. Dit moet ge beuren op wat langere termijn, in overleg met de Kulturele raad, de Stichting en de ge meentelijke Sociale Dienst. Na een tijd van een enigszins ge spannen verhouding tussen het bestuur van de jeugdsociëteit Zappa en het gemeentebestuur lijkt de verstandhouding nu weer wat draaglijker. Gemeen telijke bestuurders maakten zich nogal ongerust over berich ten dat in de sociëteit misschien weieens een „stickie" zou wor den gebruikt. Ook zou in het centrum „Joint House" teveel lawaai gemaakt worden, veroor zaakt door geluidsversterkers Na een tijd gesloten te zijn ge weest op last van burgemeester Gallas, mag de sociëteit op de middagen weer opengesteld worden. Eenmaal per maand mag weer een popgroep optre den met geluidsversterking. In de weekeinden mag het House 's avonds langer open zijn (tot één uur) dan in de week. De vergunning geldt tot 1 juni. De sociëteit, nu gevestigd aan de Anna van Burenlaan. zal moe ten wijken voor de bouw van een huis. Het bestuur van Zap pa zal binnenkort geholpen moe ten worden aan een ander on derkomen. Als het aan Zappa lag, zou men het liefst een plaatsje krijgen bij het sport park De Bijlen. Daar is geen bebouwing en het is vrij goed bereikbaar. Wethouder Houben verklaarde op de vergadering vafo Jeugdraad dat b en w. niet, zoals de geruchten zouden willen doen geloven, besloten is aan Zappa een terrein aan de Nieuwe Sloot ter beschikking te stellen. In Alphen wordt, zo blijkt uit de jongste vergadering van de Jeugdraad, ook gedacht aan de instelling van een vorm van al ternatieve hulpverlening. Een werkgroep, bestuande uit verte genwoordigers van het maat schappelijk werk, de geestelijk heid, de sociale dienst en de Jeugdraad zullen over enige tijd gaan praten. MARKTEN ROELOFAR15NDSVEEN 2» r«motte' Cm' l "sLi \i" V i ir icrbci 54. Frei ita 65 ,06. 1m. ra LI 2.0^1 hr> Kunliwi-JmilTiiii(l .Nunis'si-ri'uln*70-2.86. "ld. l'lnk. Lucky1'suiki', ApcVd' In. "ilir Kulilnra. Ciilili'ii A|i<'lfl<H>rii. Oiïfn 1.46- 1,75. K.,s iNi'lls, gu. b.-th, Suiuhci 'loud, Iis11 ChurloK. lii'iiutj, ,,r Volcndi Kddy uol.iö». Aladdin I,no- May Tl nu- 2,7.-.. Dubbele t RIJNSBURG 20 maart, SHdejto I HAZERSWOUDE In ver- bund met Goede Vrijdug gaat de voor vrijdagavond In de kantine van de Hazers- woudse voetbalvereniging St Bernardus geplande bingo- avond niet door. Op vrijdag avond 7 april, om 20.00 uur, vindt de eerstvolgende kla- vff'rjasavond plaats.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5