Het boek Job in beelden op tv uj Hadimassa maakl plaats voor nieuw program Danny Kaye Dick Cavett Joost de Draayer op III TERUGBLIK Hou het scherm in 't oog I PAGINA 2 LEIDSE COURANT DONDERDAG 30 MAART 1972 HILVERSUM Na dit seizoen stopt de VARA-tv met het humoristi sche hekelprogramma Hadimassa. De belangrijkste auteur van de teksten, Dimütri Frenkel Frank, ziet het niet meer zo zitten. Hij loopt met plannen rond om iets te gaan doen met het Funhouse van de mime-speler Rob van Houten. Ook Ton van Duinhoven zou daar aan meewerken. Kees van Kooten en Wim de Bie hebben momenteel ook genoeg van het slopende humorwerk voor de tv. Zij willen zich voorlopig niet op het scherm laten zien en een theaterproduktie schrijven, waar mee zij op tournee willen, Van de zijde van de VARA deelde men ons desgevraagd hierover mee, dat de plannen voor een hekelprogramma in het komende sei- zoen( nog zeer onvast zijn. Afhankelijk van de nieuwe vorm, waarin men een en ander wil gieten, zullen artiesten worden gevraagd er aan mee te werken. De kans blijft dan ook open, dat Van Kooten en De Bie wel mee zullen werken. Ariola-elpees aanzienlijk goedkoper HAARLEM De grammofoonplatenmaatschappij Ariola Eurodisc Be nelux NV gaat met ingang van 1 april de prijzen van haar elpees aanzienlijk verlagen. Zij adviseert de detaillisten alle elpees te prij zen op 16,90, mits pop. Ariola heeft hiertoe besloten om het hoofd te bieden aan de toenemen de concurrentie in de popsector. Dit hangt samen met de illegale import van platen. Men wil deze tegengaan door een eigen prijzen politiek. Het boek der wijsheid Job staat in tv-vorm gegoten op het programma van de KRO op de avond van paaszaterdag het bijbelverhaal van de man, die van alles beroofd wordt, op de mestvaalt terecht komt en tenslotte in eer en rijkdom wordt her steld. Bij uitstek toepasselijk voor pasen? Ja. want na de opstandigheid volgt de opstanding, het zich weer naar de schepper keren van de nieuwe mens, die na alle twijfels tot aanvaarding komt van alles wat God zendt, hetzij goed of kwaad. Moeilijker dan Job te plaatsen in het paasgebeuren is het om deze bijbelwijsheid in beelden werk zaam te maken. Niet het illustreren van de ge sproken tekst stelden de maskers van deze tv- realisatie zich voor ogen, maar beelden die uitge sproken de inhoud en de sfeer van deze confron tatie tussen schepper en schepsel oproepen. Zij plaatsten zichzelf daarmee voor een bijna on mogelijke opgave, althans menselijkerwijs en professoraal gesproken. Volgens de Leidse emeri tus-hoogleraar prof. dr. K. H. Mtekotte konden zij da wel uit hun hoofd zetten. Deze man geldt als de Job-kenner bij uitstek, nadat hij in 1929 een studie aan deze figuur wijdde met als titel De verborgene. Zeven jaar nadien kwam hij met een nieuw, zeer wetenschappelijk geschrift over deze gekwelde man voor de d-rad. En vorig jaar nog liet hij opnieuw een artikel het licht zien, waarin hij nog dieper op Job inging. Daarin schrijft hij: „Het boek Job is bedoeld als een verhaal van wat een mens van binnen soms moet doormaken. Bij zulke geschiedenissen passen geen afbeeldin gen of plaatjes; het is de geschiedenis van een ziel. Dat betekent, er gebeurt wel veel en het wordt al gauw een openbaar geheim, maar in de diepte, daar gebeurt het eigenlijke, dat wat te dragen wordt gegeven en niet te dragen is". Daar kon KRO-regisseur Paul Pouwels 't voorlopig mee doen. Hij zette onlangs nog in vlotte scènes het spel Zachtjes met de deuren op het scherm, maar de huiselijke hebbehjkheidjes van grillige gezinsleden vormen een gans ander chapiter dan de tragiek, waarmee de afgetobte Job wordt op gescheept. Drama Paul Pouwels: „Het boek Job vormt in zich zozeer drama, dat dit verhaal op de t.v. niet nog eens gedramatiseerd behoeft te worden. Het ging ons erom een vorm te vinden, waarin het beeld de zelfde strekking krijgt als het woord, We hebben daarvoor heel nauw samengewerkt met een team van deskundigen op hun eigen terrein. Ieder heeft zijn eigen bekwaamheid en creativiteit in gebracht. We hebben niet de gemakkelijkste weg gekozen. Na een heel sobere opzet in het begin hebben we steeds dieper toegewerkt naar onze uiteindelijke visie. Voor dingen die met de beken de middelen niet zichtbaar waren te maken heb ben we nieuwe technische toepassingen gevon- Tekent Paul Pouwels voor de regie, hij acht zich niet meer dan een lid van het team, dat aan deze uitzending heeft gewerkt. Dit team bestond uit Pé Hawinkels en Pius Drijvers, die zorgden voor de tekstbewerking; Roland de Groot en Jaap de Groote, die hun denkkracht spendeerden aan de décors; de hoofdbeeldtechnicus Hans Hul- scher; de graficus Arie Teunissen regie-assisten te Liesbeth Zuhorn, Jérome Reehuis die Job stem geeft en Rudolf Lucieer, die de tekst van de vrienden spreekt. Onzichtbaar blijft Els van Rooden als Gods stem. Joop Reinboud, bekend van Kenmerk vertelt als nieuwslezer het verhaal. Auteur Pé Hawinkels: „We hebben de tekst uiter aard moeten inkorten. Maar de thematiek is on aangetast gebleven, al hebben we bij het uitstre- pen van tekst ervoor gezorgd dat te handhaven wat zich het best voor uitbeelding leende. We heb ben gewerkt met drie componenten, t.w. de zeg- gers van de tekst, het beeld en de muziek, blues, free jazz, country en rock. Deze drie spelen op elkaar in en versterken elkaar. Het zijn bepaalde visuele effecten, die het moeten doen in samen hang met de tekst en de muziek". Zo scheert de camera over het lichaam van een vrouw, wanneer de vertwijfelde Job uitroept: „Waarom ben ik niet meteen gestorven, toen ik het moederlijf verliet? Waarom ben ik niet al vast gekrepeerd toen ik uit haar schoot kwam wellen? In de dood is het afgelopen met alle kwaadwillig gestook. Rust ken ik noch duur. Het gestook in mijn binnendste gunt mij geen adem pauze". Twijfels En Job, de man die door de twijfels heen moet, door de nacht van het leven klaagt, terwijl het beeld een spinrag vormt: „Maandenlange teleur stelling, nachtenlange ellende viel mij ten deel. Als ik ga liggen zeg ik kon ik maar weer op staan. Maar de avond rekt zich en ik lig tot ver velens toe te woelen totdat het weer licht wordt". En terwijl een zoeklicht aanschiet vervolgt Job: „Straks lig ik nog in het stof, en als u mij dan nodig heeft, ben ik nergens te vinden". Aan God toegewijde auteurs hebben uit het boek Job de vergeldingsgedachte opgediept, verwoord door de vrienden van Job. die Job ervan verden ken een heimelijke schanddaad te hebben ver richt, waa-rvoor hij nu gestraft wordt. Auteur Pé Hawinkels zegt deze opvatting niet te delen, toch heeft hij de tekst jgehandhaafd van één der vrien den, namelijk Elifaz, die zegt: „Verderf groeit niet zomaar uit de grond. Uit de mens zelf wordt alle ellende geboren, zoals vonken omhoog stij gen uit het vuur". In deze tv-bewerking krijgt dit gegeven evenwel geen nadruk. Men ziet Job als de personificatie van de mens, die in zijn leven tenminste eenmaal ervaart, dat God zich anders voordoet dan men zich gedacht heeft. God is niet te meten met onze maatstaven. Hierin ligt de be rusting en de aanvaarding. Vanuit een beeld vol wolken deelt God-als-stem dit zelf mee aan Job. En Job accepteert zijn lot, laat zich een speelbal zijn van de duivel, die van God toestemming heeft gekregen om deze mens tot het uiterste te teisteren om hem in zijn geloof te doen wanke len. Job versaagt niet. Hij komt uiteindelijk op nieuw tot grote welstand. Maar de kijker blijven nog lang de beelden bij van Job, die onder de zweren op de mestvaalt huisde. Pé Hawinkels: „We hebben deze opnamen op een bitter-koude winterdag gemaakt op de stortplaats van vuilnis te Naarden. Het is jammer, dat de tv niet ook nog de geuren weergeeft. Anders zou de kijker nog realistischer met de neus gedrukt zijn op het lijden van Job". TON OLIEMULLER TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I TROS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Calimero 19.10 uur: Wat een familie (t\ serie) 19.35 uur: Het stokpaard 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: De onverschrokkens 21.15 uur: De mens en de zee 21.25 uur: Marty Feldman-Shoi 22.15 uur: Op uw gezondheid IKOR 22.35 uur: Oordeel, vooroordeel 23.10 uur: Journaal NEDERLAND II Fabeltjeskrant Joucnaal Zolder 9 Marian zingt spiri tuals Passie, het lijden be- zongen Journaal Berichten uit de sa- menleving i Laurel en Hardy Namens Dick Cavett-Show Jerome Reehuis als Job Stan en Ollie als gevangenen (Van onze radio- en t.v. redacteur) HILVERSUM Te begin nen in augustus gaat Joost de Draayer (Willem van Kooten) op Hilver sum III wekelijks weer een dj-programma verzor gen. Nog onlangs ging hij in deze functie weg bij Radio Noordzee, zeggend dat zijn commerciële be drijvigheid hem te weinig tijd liet voor dj-werk. Joost is nu echter weer bijgedraaid. Hij gaat voor deze zender elke vrijdag een programma van een uur verzorgen. Hij volgt hiermee Jan Corduwener l op, die wegens werk- I zaamheden voor Phono gram geen tijd meer I heeft voor radiowerk. Na de dood van Tom Manders is 't de AVRO-tv. geweest die hem herdacht met een kort program ma, samengesteld uit oude op namen. Dat is de VARA kwalijk genomen en in „Dagje ouder" verleide Peter van Halm giste ren waarom hij eerst deze avond het VARA-herdenkings- programma kon presenteren. Zijn verklaring klonk plausibel. Manders maakte rond honderd tv-programma's voor de VARA en daaruit een verantwoorde keuze maken en tot een geheel monteren is werk van maanden. Het resultaat van dat maanden lange werk stemde ons weemoe dig. Omdat er getoond werd wdk een enorme tv-artlest „Do- rus" was. Hoe hij al heel vroeg baanbrekende ideeën over t.v.- amusement had en hoe hij, tot in zijn laatste show. bewees over een blijvende originaliteit te beschikken. programma van gisteren moet over een tijdje nog eens herhaald worden. Als de spijt om Manders's menselijkerwijze gesproken te vroege heengaan niet meer zo gevoeld wordt. Als alleen de bewondering om die aparte humor en dat enorme vakmanschap tellen zal... Dat Erg goed: VARA's Dagje Ouder. Behalve vaste rubrieken en o.m. de mededelingen van Peter van Halm was de rubriek ge heel gewijd aan plaats en taak van de oudere mens in onze sa menleving. Meer een program ma voor jongeren eigenlijk die met de neus gedrukt werden op het waardevolle dat de groep van ouderen te bieden heeft. Jan Leijendekker tekende voor Hun gewicht is geld waard, pro gramma over jockey's, gesi tueerd op de renbaan Duindigt. Sfeerrijk, met een heleboel in formatie van binnenuit. Maar de basis was erg smal. Vrijwel niets over het dier, geen woord over doping.... VARA's Achter het Nieuws Inter nationaal vertilde zich aan de verhouding tussen de Neder landse kerkprovincie en Rome in een discussie die zich gaan deweg hoe langer hoe verder van zijn uitgangspunt keerde. Voor het grootste deel werd de zendtijd gevuld met nogal vrij blijvend gepraat over semi-theo- logische kwesties. Voor het me rendeel in een vak-jargon dat katholieke leken moeilijkheden moest opleveren en „anders denkenden" als geheimtaal moest voorkomen. Vg- In zijn show praat Dick Cavett vanavond met Danny Kaye. Hoewel deze komiek de laatste jaren vrijwel geen film meer heeft gemaakt het laatst was hij te zien als de voddenraper in „The mad woman of Chal- Üot" en slechts zelden meer voor de televisiecamera staat en dan nog als ambassadeur van Unicef is deze thans 59- jarige acteur populairder dan ooit bij het publiek. Kaye is een vriendelijk en geestig mens met een warm kloppend hart waar het kinderen betreft, vandaar dat hij zijn artistieke carrière eigenlijk te vroegtijdig afbrak om zich geheel te wijden aan het Unicef-werk, waarvoor hij nu al jaren in een" ijltempo de gehele wereld afreist. Danny Kaye's carrière begon ei genlijk pas toen hij "de tekst schrijfster Sylvia Fine ontmoet te met wie hij in 1940 trouwde. Zij was de stuwende kracht ach ter zijn artistieke loopbaan, zo zeer zelfs dat er moeilijkheden met de studiobazen kwamen omdat zij te veel „inspraak" wenste bij de opnamen. Danny's film debuut in „Up in arms" in 1943 leidde tot een groot aantal show films meestal met Virginia Mayo als tegenspeelster en geflankeerd door de Goldwyn-girls. Toen dit genre na de oorlog enigszins in dis- crediet raakte zag men Danny in meer serieuze rollen, als sprook jesverteller Hans Christiaan Andersen en als de gevluchte Jood Ja- cobowski in „Me and the colonel". Algemeen beschouwt men zijn veelzijdig optreden in James Thucbers „The secret life of Walter Mitty" als zijn glansrol. Ned. II 21.30 uur. MORGEN NEDERLAND I r Fabeltjeskrant r Journaal r Bericht uit Israël r De koning der Joden r Tenslotte r Journaal r Achter het nieuws r Hadimassa r Twee voor twaalf Een klein uur: U r Journaal r Teleac NEDERLAND II 18.55 uur Fabeltjeskrant 19.00 uur Journaal 19.05 uur De laatste sporen 19.30 uur Nancy (tv-serie) 20.00 uur Journaal 20.15 uur Wereld op wielen 20.50 uu De ring (tv-fihn) 22.20 uur Uit de kunst NOS 23.00 uur Journaal kleur. RADIO HEDEN HILVERSUM I IS.00 (S) Dicht ensemble 18.34 Op man at. Praatje, 18.30 Nieuws K Weirelfiipanorarna 18.50 Muziek - het Leger der Heils; 19.05 (S) Kc DANNY KAYE Calimero Als Calimero. het kleine kuikentje, op school een gedichtje niet goed opzegt krijgt hij straf. Ned. I 19.05 uur. Wat een familie Peter ziet zijn kampeer-weekend in het water vallen als hij de favo riete vaas van zijn moeder per ongeluk breekt. Zijn broers en zusjes besluiten moeder over de eerste woedeaanval heen te helpen, waar door Peter misschien toch weg mag. Ned. I 19.10 uur De onverschrokkenen Brian Darrell moet Ellen McKay verdedigen die beschuldigd is van moord op haar echtgenoot. Zijn gevoelens ten opzichte van de ver dachte worden echter meer dan zakelijk. Ned. 1 20.21 uur Marty Feldman Met Marty Feldman en The Golddiggers terug in de jaren 1925—1926 de tijd van o.m. Black Bottom. In a Little Spanish Town en Boola boola. Ned. I 21.25 uur (Si Tijd vrij 0.06 (S) Kamermuzicl 1" muziek Pgr.) 00.30 (S iuz.) 23.55-24.00 Nwi HILVER8UM II 1S.00 Nieuws; 18.11 Radlojourna 18.20-08.30 P.P.: Uitzending vi D.S. '70) ilfl.OO (S) Jeugd en riln. 19.25 De gesproken brief. IKOR 19.30 Kleur: vragen rondom schril en samenleving. AVRO Nieuws ilO.Aó <S' oratorium van H dto Kamerorkest ten 22.80 Hoe verander lk de wei in 25 minuten?: Licht programi 22.55 Mededelingen 23.00 Nieuw 33.10 Radiojournaal 33.20 zonder podium: serie uitzer over lvktronfsche muziek MORGEN S.40 Voor de huist zieken .12.00 (S) Van 'twaalf tot twee: ge rieerd programma (12.33 Wij het land; (12.26 Mededelingen t. land -en -tuinbouw: 12.30 Nieu OG.41—(12.50 Actualiteiten13,( 13.05 Raden maar...) 14.00 lode: Het li kien -'. erh:ia van Jezus van Nazarc dracht en muziek 16.00 Nie (Si Interlokaal op vrijdag: muz'kai GE muziek. 17 25 Voor de kindei 7.32 Ac 17 3 Ir. Manusama vanavond in het programma Oordeel, vooroordeel Oordeel, veroordeel Vanavond in het programma over een aantal ethische minderheden in ons land, een discussie tussen Frieda Tomasoa de hoofdpersoon uit het vorige programma prof. Verkuyl, tegenstander van een Vrije Republiek der Zuidmolukkers en ir. Manusama. Ned. I 22.35 uur Laurel en Hardy Stan en Ollie haJen zich h«el wat moeilijkheden op de hals £fls ze uit de gevangenis weten te ontsnappen. Ned. II 20.35 uur. Namens In Namens Oost-Groningen worden de problemen van de arbeiders de strokartonindustrie aan de orde gesteld. Een van hen is de heer A. Luppens die vanuit zijn eigen situatie zal laten zien wat er in deze streek mis is. Hij praat hierover o.m. met zijn collega's op de fabriek in Nieuweschans. met de dominee en met een onderwijzer in zijn woonplaats Drieborg. Ned. II 20.55 uur. HILVERSUM II A/VRO: 7.00 NiC-uws 7.11 Ochtends; nas-Wek 7.20 Dag met een gaai.te- licht muziekprogramma -3." Nieuws 8.1H Rad'l-ohournaal S.30—S. De Groenteman) 9.00 (S) Wtassicte muziek (gr.) 9.35 Waterstanden 9.40 (S) Oude en moderne klavecimbel- Beursberichten. NOS: 12.00 J ,12.30 Overhel. intormatie uit bim.... 13 50 (S) Promenade-maitinc 14 .3 n' Spiegel van Duitsland: ui forma:!» r> en muziek utt de Bondsrepub: p E.O: 14.55 Shofarmaandelijks ma- gaizine van Israël 16.40 Perspectief: korte n-erdenklng. VPRO: 16.00 VPRO-VriJdng tage«. Interviews, commentaren, ha- richten en telefonische react' 06.00 Nieuws 17.55 MWedeltngen. HILVERSUM III NCRV: 7.00 Nieuws 7.02 Negro Spiri tuals c-n gospcloongs. 8.00 Nieuw 3.02 Jesus Christ Superstar. NOS: 9.0) Nieuws 9.03 Jan Cordu' Show. met na. Europees Poppari*- ment. 10.00 Nieuws 1002 De E. 00 Nieuws 11.02 D« L7.00 Nle BRUSSEL 3 112.00 Nleuwi VPRO 2.03 The Joe Blot uws 13.03 De F.-lts 16.02—18.00 Top-# (Nederlands) edellngcn en SOS-be Lichte orkestm kroniek 12.50 Bi weerbericht en toneelagenda 1 Lichte muziek 13.56 Bvursbcrlct 14.00 Nieuws 14.03 Gewijde

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2