Verbod voor roeicoach doorkruist opzet voor Olympische Spelen niet drie inde pan KEES AKERBOOM SCHOOT PLOEG NAAR DE LANDSTITEL KÖÖP MANS DONDERDAG 30 MAART 1972 LEIDSE COURANT ADVERTENTIEI uzag't op tv VLUG BLOEM mmm Van Noesel van doelman liandbalcoach ARNHEM De 34-jarige doel man van het nationale zaal handbalteam, George van Noe sel, beëindigt zijn actieve wed- strijdloopbaan. Van Noesel, die tot het recordaantal van 84 in terlandwedstrijden kwam en voor Swift Arnhem speelde, wordt het volgende seizoen trai ner-coach van een andere Arn hemse club, Esca-VC, dat juist uit de hoofdklasse is gedegra deerd. Mike Rowland (donker shirt) zoekt zijn heil in de aanval. Tevergeefs zoals later zou blijken, want zijn ploeg verloor de strijd om de nationale titel met 95—93. Frank Kales, aanvoerder van Flamingo's, probeert Mike Rowland te stuiten. ROTTERDAM Pas in de betrekkelijke stilte van de kleedkamer, ver weg van het heidens kabaal dat zo'n vijfduizend toeschouwers maakten, beseften de spe lers van Levi's/Flamingo's het ten volle. Dankzij die overwinning van 9593 op Fiat Stars was de prolon gatie van de Nederlandse titel een feit. Even heerste er een diepe stilte, toen brak het feest in volle he vigheid los. Handen wer den geschud, tranen wegge pinkt en felicitaties in ont vangst genomen. Het ge roep naar de uitblijvende champagne overstemde het „lang zullen ze leven" dat iemand voorzichtig tever geefs probeerde in te zet ten. In tegenstelling tot sommige van zijn medespelers, die uitgelaten in de beperkte ruimte ronddans ten, zat Kees Akerboom heel stil op het uiterste puntje van een bank, met een gelukkige blik in zijn ogen voor zich uit te staren. De man, die Fiat Stars in de belangrijkste fase van de wedstrijd naar een definitieve nederlaag schoot, kon geen woord uitbrengen. „Ongelooflijk, zoals het ging", stamelde hij. ,,Ik kan het gewoon nog niet ge loven". In tegenstelling tot het ongeloof van Kees Akerboom stond de nuchtere verklaring van coach De Wit, één van de beide oefen- meesters van Levi's/ Flamin go's. ,,De lengte en de conditie van de jongens waren de door slaggevende factoren. Fiat Stars kon het tegen het ende niet meer bijbenen door luchtge- brek". Voorsprong Voordat het zover was. heeft Le vi's/Flamingo's lang moeten knokken tegen Fiat Stars, maar vooral in de eerste helft ook te gen zichzelf. Na een aanvanke lijke voorsprong kwam Le vi's/Flamingo's spoedig in moeilijkheden. Fiat Stars, waar in vooral Chestnut en Ton Boot glansrollen vervulden, ti&p via 2421 na tien minuten, uit tot een voorsprong van 4744 bij de rust. Na de pauze kwam de grote ommekeer. Coach De Wit: „Fiat speelde consequent met een hele nauwe zoneverde diging. Het heeft erg lang ge duurd voor wij daar de juiste taktiek tegenover konden stel len. De tweede helft begonnen we dan ook in een drie-twee-één opstelling, waarvan afstands schoten vanaf de zijlijn het ge volg waren". Het wapen dat De Wit en Jan broers hadden uitgedacht, miste zijn uitwerking niet. De schoten van Kees Akerboom op links en Bill More aan de andere zijde van het veld, wonnen met de minuut aan zuiverheid. Toen Levi's/Flamingo's bij 65—65 langszij kwam, besefte een groot deel van het publiek dat de Haarlemse ploeg nu hun steun nodig had. Met luid geschreeuw werd Levi's Flamingo's opge zweept tot grotere prestaties. Het duel tussen de beide basket balgiganten werd elke seconde spannender. De emoties van de spelers op de reservebank liepen ook hoog op. Het driftig smijten met kledingstukken was daar van wel het duidelijkste bewijs. Pas in de laatste seconden was Levi's/Flamingo's helemaal ze ker van de titel, toen een po ging van Ton Boot onder de basket faalde. De gisteren vader geworden aan voerder van Fiat Stars kon la ter alleen maar mompelen: „Je hebt voor een titel ook een klein beetje geluk nodig, en dat ont- Geluk Rob de Wit, later met een glim lach om zijn mond: „Van een kant hebben wij wel geluk ge had, ja. Conditie en lengte wa ren in ons voordeel, terwijl ook het feit dat onze spelers over het algemeen zwaarder waren belangrijk was. Op een dergelij ke moeilijk bespeelbare vloer is dat een winstpunt". Levi's/Flamingo's heeft weer een landstitel. Len kampioenschap dat wellicht in de wacht werd gesleept door de bijzondere voorbereiding. Rob de Wit: „Eerder in het seizoen was ge bleken dat een zeer strak oefen programma, tijdens een wed strijd een averechtse uitwer king had. De jongens stonden dan helemaal fout in het veld, de spanning was te groot. Nu hebben we het anders aange pakt. Pas enige dagen geleden begonnen we met trainen en dan nog maar een uur. Kees Akerboom en Gerard Schreurs zijn zelfs onder medische be handeling geweest. Extra vita minen en dergelijke. Zij aten gewoon niet meer". Verwijderd van alle besognes, die de basketballers bezighielden, stonden twee Amsterdamse jon getjes na te mokken over de wedstrijd. Hun favorieten had den verloren. Teleurgesteld lie pen zij naar de uitgang, richting hoofdstud, Hun jacks van een Amerikaanse kledingmaatschap- pij dichtknopend. PAUL HOV1US Suske en Wiske De gekke gokker Roemenië houdt Bulugioiu zelf LEUGENAH* K -€B E=\ CC.' EN 9Cv ENDiEN COu 'V IE80EN 5EWST! Tom en Marie Ann De vierde dimensie Amsterdam In elk Olympisch jaar mobili seren de deelnemende landen hun meest ca pabele krachten. Voor al in Oosteuropese kringen hecht men In deze periode grote waarde aan de aanwe zigheid van deskundige trainers en coaches. Specialisten, die werk zaam zijn in het Bui tenland, worden terug geroepen om in Miin- chen de vaderlandse eer hoog te houden. Handbaltralner Mraz was daarvan een voor beeld. Anderen krijgen geen toestemming om naar een ander land te vertrekken. Hiermee heeft de Roeibond er varing. Een dezer da gen kreeg de bond uit Roemenië bericht, dat Ion Bulugioiu geen permissie heeft gekre gen om naar Neder land te vertrekken. Hoewel men in roeikrin- gen al rekening begon te houden met het eventuele N wegblijven van Bulugioiu betekent het definitieve bericht toch een teleurstelling. „Wij hebben h?: idee", zegt mr. U J. Suer- mondt, voorzitter van de Roeibond, „dat we een bijzonder goeie vent aan de haak had den geslagen. Dat wordt nog eens onder streept nu men hem in Roemenië niet graag zag vertrekken. Het is jammer dat hij niet komt. want met hem hadden we een begin willen maken met ons vijfjarenplan, dat wij vorig jaar hadden ont vouwd. Het was de be doeling om de Roe meense coach tc laten werken aan de basis van de roeiwereld. Be geleiding van jonge coaches zou zijn voor naamste taak zijn en daarbij het coördine ren van de conditie training. Vanuit de on derbouw had Bulugioiu moeten gaan werken naar de top. Er zijn wel eens vragen ge weest of een erkende specialist als deze Roemeen wel op dat niveau wilde beginnen, maar we hebben de hele zaak met hem be sproken en hij vond het een zeer interes sante taak". Dat Bulugioiu niet mag komen heeft geen con sequenties voor de voorbereiding van de nationale roeitop op de Spelen in München. Aan de bovenbouw zijn enige zeer capabele trainers werkzaam. „Er was echter geble ken". zegt de heer Suermondt, „dat deze toptrainers niel vol doende tijd hadden voor het werk op een lager niveau. Rttlu- gioiu had t ge coaches weg oe- ten maken, zi kennis moeten overdragen. Jan Wienesc droeg ertoe bij dat Nederland op de Olympische Spelen in Mexico het tweede roei land ter wereld was. Op zo'n succes rekent de Nederlandse Roeibond niet in München, maar men ziet toch reële mogelijkheden. Uiteraard waren resul taten niet op korte ter mijn te realiseren. Doordat de komst van de Roemeen nogal lang op zich liet wach ten, hebben wij onze maatregelen getroffen. De begeleiding van roeiers .n de onder bouw wordt nu door andere deskundige mensen gedaan. Daar zijn we een maand mee bezig. Hei b''»ft uiteraard jammer. t Bulugioiu niet if deze werkzaamheden kan verrichten. Schema In dc vaderlandse roei wereld ziet men de Spelen niet pessimis tisch tegemoei De heer Suermondt: „Wij willen op de Olympi sche Spelen een goede visitekaart afgeven. Dat vijfjarenplan, waarvan Bulugioiu deel uitmaakte, kon natuurlijk dit jaar geen grote resultaten tot gevolg hebben. We hebben daarom een schema opgesteld, aan de hand waan an het toch mogelijk moet zijn met goede presta ties in München tc voorschijn te komen. Hoewel de top niet zo breed is ais vier jaar geleden in Mexico, toen we het tweede roeiland van de wereld waren, moeten er toch met goede begeleiding en wat ik mysterieuze krachten noem de aantrekkingskracht die de Olympische Spelen uitoefenen op de pres tatiedrang) enkele ex plosies in München kunnen komen. Er zit duidelijk muziek in". In de Roeibond pakt men de training gede centraliseerd aan. „Met als voorbeeld dc zwembond, waar men van de centrale trai ning afstopte omdat prestaties niet verbe terden zoals men wil de, geven wij blijvend de voorkeur aan een individuele benadering. Je moet bij de trai ning de natuur volgen. Als je de atleet in zijn eigen omgeving laat, komt hij tot de beste verrichting. Dat ligt In de aard van ons volk. Wij hebben niet de Oostduitse mentaliteit, Waardoor men zich ge makkelijke •go disci pline onderwerpt. Men legt zich neer bij de mening, die wordt op gedrongen. Dat duurt hier langer of het ge beurt helemaal niet. Wij hebben een voor keur voor eigen in breng. Hier w:l men zelf over de moeilijk heden heenkomen. Aan de andere kant is het wel zo, dat Jie gede centraliseerde training goed moet worden aangepakt. Er moet serieus worden ge werkt". „Een under facet van de in ons land gevolgde opzet is de discussie. Men uccepteert niet, zoals bijvoorbeeld in Oost Duitsland zonder meer de opdrnchten Er komt kritiek, men wil erover prnten. Dat vertraagt de ontwikke ling, mnnr da* moet nu eenmaal erin wor den verdisconteerd". De voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Roeibond is een voor stander van inspraak. Alleen wil hij het an ders noemen „Het merkwaardige van het woord 'nsprnok is de verkeerde betekenis ervan. Als ik mensen hoor praten over In- sprauk, denk ik altijd aan het ontstaun van twee richtingen. Er ontstaat op zo'n ma nier opnieuw al in spraak. En dat ik juist niet de ocdoeling. Ik zou het liever samen spraak willen noemen. Je moet als bestuurder en coach dichtbij de sportlieden staan. Er moet niet over iemand worden beslist, maar samen met iemand. Daar wordt nu naar gestreefd Jn de Roei bond. Om dot contact met de roeiers bij ge decentraliseerde trai ning te bevorderen, zijn er op „Papendal" regelmatig trainingen geweest. wuur men vun eikaars opvattingen en ervaringen kon ken nis nemen. Wij hebben goede verwachtingen dat op deze manier ook in München voor enkele uitschieters ge zorgd kan worden. FRANS WERKMAN

Leidse Courant | 1972 | | pagina 17