Onbegrijpelijke taktiek van NEC bood één kwartier bekervoetbal GEEN GROOT SPEL BIJ DUITSLAND-HONGARIJE Hagan: ,Ajax kanvoetballen in Weiss weer opspraak Voetbalrel in Engeland Marseille verloor IJ l( DONDERDAG 30 MAART 1972 LEIDSE COURANT LONDEN In Engeland is „oorlog" uitgebroken tus sen de Football Association (voetbalbond) en de Foot ball League (sectie betaald voetbal). Het conflict, dat al geruime tijd sluimerde omdat de League ijvert voor meer zeggenschap over eigen zaken, kwam plotse ling tot uitbarsting, doordat de FA genoegen nam met 480.000 gulden asn televisierechten voor het uitzenden van Engeland West-Duitsland, op 29 april in Wembley. Deze beslissing druis te in tegen de wens van de FA- FL-commissie voor tv-zaken, die had geadviseerd tenminste 800.000 gulden te vragen. „Helaas betekent dit oorlog tus sen ons en de FA", verklaarde Alan Hardaker, secretaris van de FL gisteravond. De voor naamste breekpunten tussen de beide organisaties zijn verder dat de League ziijn eigen recht spraak eist en een groter per centage van de recettes uit 'in terland- en FA-Cupwedsbrijden. FRANSE COMPETITIE PARIJS De uitslagen van de wedstrijden, die gisteravond zijn gespeeld op de 29ste compe titiedag van de Franse eerste divisie, luiden: Marseille—Bastia 0—2, Lyon—Ni- mes 32, RennesSochaux 0 2, MonacoNantes 21, Angers Nice 20, AjaccioSt. Etien- nc 21, LilleNancy 11. Bor deauxRed Star 20, Metz-^- Reims 30, Paris St. Germain Angoulème 30. 'be stand: 1. Marseille 42 pnt., 2. Nimes 35., 3. Lyon 35., 4. So chaux 35.. 5. Angers 34., 6. Bas tia 34 pnt. SC Cambuür samen met Leeuwarden LEEUWARDEN Het bestuur .van Sportclub Cambuur, (eerste divisie betaald voetbal) wil tot verregaande samenwerking ko men met de amateurclub Leeu warden, die in de eerste klasse KNVB speelt. Het doel is SC Ccmbuur, dat over slechts twee elftallen beschikt, een achterban van jeugdig talent te bezorgen. Men verwacht dat de definitieve beslissing volgende week woens dag zal worden genomen. IAT i .V, Rus leidt Ajax-Benfica DEN HAAG De eerste wedstrijd tussen Ajax en Benfica in de halve finales van het toernooi om de Eu ropa Cup I op woensdag 5 april in Amsterdam wordt geleid door de Russi sche scheidsrechter Kaflo Kruashvili. In Lissabon zal de Engelsman Burtenshaw fluiten. Verdediger scoorde voor Chelsea .ONDEN In de eerste di visie van de Engelse lea gue is gisteravond een wedstrijd gespeeld: Chel sea—Sheffield United 2-0. tet twee doelpunten in veertien minuten door de van verdediger tot aanvaller omgeschoolde Da vid Webb heeft Chelsea gewon nen. De doelpunten van Webb, in de zesde en veertiende mi nuut waren zijn eerste in de competitie van dit seizoen. Wel scoorde hij in alle wedstrijden voor Chelsea. AMSTERDAM Jimmy Hagan, Benfica's Britse trainer, heeft gisteravond, koel registrerend, Ajax' kwaliteiten op zich laten inwerken. Zijn conclusie: „Ajax kan voetballen". Beter dan Feyenoord? „Ik maak geen vergelij kingen. Bovendien neem ik aan dat Nederlanders daarover beter kunnen oordelen", zei de Brit, die zijn ware gedachten voor zich hield. Hagan zag Ajax voor het eerst werkelijk in actie. „De wedstrijden van vo rig jaar in Madrid tegen Atletico en in Londen te gen Panathinaikos heb ik op de televisie gezien. Zelf heb ik ook eens te gen Ajax gespeeld, met Sheffield United, in Am sterdam. Maar dat is al weer zo lang geleden. Ik schat zo'n jaar of twin tig". De trainer van Benfica vloog vandaag terug naar Portugal om met zijn ploeg naar Parijs te rei zen voor de vriendschap pelijke wedstrijd van zon dag tegen Bayern Mün- chen. „Ik weet nog niet of ik zaterdag wij zijn vrijdag al in Parijs nog naar Nederland kom om Ajax nog eens te zien". Stefan Kovaks, Ajax' trai ner, zal op eerste Paasdag even overwippen naar Pa rijs om Benfica aan het werk te zien. Hagan beschouwde de arm breuk van Simoes niet als een onoverkomelijke han dicap. „Soms denk ik wel eens. dat wij met achttien zeer goede spelers een wat te uitgebreide spe lerskern hebben. Ik kan er tenslotte maar elf ge bruiken. In zulke ongeluk kige gevallen als dat van Simoes is het echter toch een rijk bezit. Simoes speelde erg sterk de laat ste tijd op het midden veld, maar Toni heeft hem best vervangen. Dat is gebleken". „De nederlaag van zondag onze eerste is niet gekomen door het ontbre ken van Simoes. Het was ook niet het gevolg van verminderende concentra tie. Wij willen best win nen. Wij hebben tegen Barreirense steeds aange vallen, maar wij slaagden er niet in een doelpunt te maken. Het was trouwens op het slechte en erg klei ne veld van Barreirense erg moeilijk om te sco ren, net zo moeilijk als voor Ajax vanavond. Ajax scoorde drie minuten voor tijd Amsterdam Bekervoetbal kan aantrekkkelijk zijn, als twee elftallen er voordat het veld wordt betreden al van doordrongen zijn, dat alleen de volle winst telt. Het knock-outsysteem van het toernooi om de KNVB-beker ten spijt bleek NEC er gisteravond in de kwartfinale te gen Ajax echter uitsluitend op uit te zijn de nul te hand haven. Een onbegrijpelijke taktiek of het zou de bedoe ling van NEC moeten zijn geweest het op het nemen van strafschopppen te laten aankomen. Hoe riskant een derge lijke speelwijze kan zijn, ondervond de underdog drie mi nuten voor het einde toen niemand van de 18.000 toeschou wers er nog op rekende, dat binnen de normale speeltijd een beslissing tot stand zou komen. In die 87ste minuut slaagde Johan Cruyff er op links eindelijk in zich een keer van schaduw Kees Kornelis te ontdoen. Cruyffs vlijmscherpe voorzet werd achtereenvolgens gemist door Hulshoff, Pijs en Kamps, maar niet door de geheel vrij staande Keizer, die op enkele meters van De Bree uiterst koelbloedig uithaalde. Voor de Nijmeegse doelman, die er vooral verantwoordelijk voor was geweest, dat de stand tot dat moment dubbelblank was gebleven, was er toen ook geen houden meer aan: 10. Ajax dus halve finalist. Opnieuw en terecht, want al verweerde NEC zich bijzonder stug en moedig, de Amsterdamse for matie was de sterkste in een be kerwedstrijd, die alleen in het laatste kwartier opwindend was. In die periode zorgde eerst scheidsrechter Van Ravens voor de nodige opschudding door achtereenvolgens NEC-trainer Coerver te sommeren de ver richtingen verder van achter de omheining te volgen en Ajax- aanvoerder Keizer een officiële waarschuwing te geven wegens het maken van aanmerkingen op de leiding. Daarna kwam Ajax twee keer achtereen in grote moeilijkhe den. Eerst toen Stuy met een machtige sprong de bal na een verrassend schot van uitblinker Jansens uit de bovenhoek moest halen en vervolgens toen de kopbal van Kamps na de ertige hoekschop van NEC een tweede spectaculaire redding van Stuy noodzakelijk maakte. Het opwindende laatste kwartier vond zijn hoogtepunt in het doelpunt van Keizer, waaraan de enige opmerkelijke actie van ip*- hpfpr de Europese voetballer van het jaar, Cruyff, vooraf ging. Met Jos Peters als vervanger van in de Instelling van NEC dat, massaal verdedigend, goed voetbal onmogelijk maakte. An derzijds wekte Ajax ook niet de indruk zich bovenmatig te wil len inspannen en misschien kwam dat omdat Benfica's coach Jimmy Hagan eveneens op de eretribune zat. Het duur de in ieder geval erg lang voor er iets gebeurde, dat het ver melden waard was. De defensie van NEC gaf, zonder in paniek te komen, nauwelijks kansen weg en ondanks de balvaardig heid van middenvelder Visser en eenzame spits Janssens stel- Nijmeegse uitvallen niets meer voor dan het langdu- Doelman De Bree heeft lang, met behulp v rige Amsterdamse offensief. De tweede helft was nauwelijks aantrekkelijker dan de eerste, al was de inzet van Ajax toen iets groter. De thuisclub wilde het, ook al gezien het zware programma van de afgelopen en komende werken, niet op een verlenging laten aankomen, maar slaagde er vooralsnog niet in de uitstekende doelman De Bree ernstig te bedreigen. t fors aantal verdedi- Lreffers kunnen houden. Ditmaal Een schitterende aanval via Haan en Keizer mondde na 66 minu ten uit in een uitstekende kans voor Hulshoff, die van dichtbij recht op de vuisten van De Bree richtte. Amper een minuut later schudde Keizer zijn bewa ker Eggenkamp opnieuw van zich af, maar de effectvolle Toch geeft het te denken, dat ook boogbal ketste op de lat, waar- Ajax al zoveel moeite heeft om na de falende Swart zich door tegen een uiterst defensief inge- blessure als spits opereerde en Keizer een van de weinige bril jante acties met het beslissende schot bekroonde waardor e»n verlenging uitbleef. Moeite Mellaard van de bal liet zetten. Onmogelijk Dat Ajax er, met voormalig leer meester Rinus Michels als meer dan belangstellend toeschouwer, geen wervelende show van kon maken, vond natuurlijk voor een belangrijk deel zijn oorzaak de teleurstellende Muller kwam Nadat het tussensprintje van Ajax NEC tot iets betere tegenstoten, maar Mellaard miste na een doorbraak van Visser de be heersing om vanuit een overi gens moeilijke hoek de bal in het verlaten doel te deponeren en de jonge Thijssen miste de durf om zelf iets te proberen. zonder resultaat was gebleven en Visser een tekort aan durf had gedemonstreerd door niets te doen met een uitstekende dieptepass van de onvermoeiba re Janssens kwam dan het boeiende laatste kwartier, waar in Hulshoff wegens een lichte stelde tegenstander tot komen. Want afgelopen zondag in het competitie-duel tegen het bescheiden DWS verging het de aanstaande landskampioen al niet anders. Jimmy Hagan zal er, voor de volgende week te spelen wedstrijd Ajax—Benfica. ongetwijfeld zijn conclusies uit hebben getrokken. TON VAN DALEN Keizer Ravens, Scoreverloop: 87 Scheidsrechter Van Toeschouwers: 18.000. AJAX: Stuy: Suurbier. Hulshoff, Blankenburg, Krol; Haan, Nees- kens, Gerrie MUhren; Swart, Cruyff. Keizer. NEC: De Bree: Eggenkamp, Kor nelis, Pijs, Kronshorst; Kamps, Mellaard, Visser, Muller (J. Pe ters); Thijssen en Janssens. Rasketbaljeugd verloor [SALONIKI Nederland is het Europees basketbalkampioen schap voor junioren in de Griekse stad Saloniki begonnen met een nederlaag. De Neder landse ploeg verloor met 67—52 van België. Bij de rust stonden de Belgen voor met 36—31. Voorts won Griekenland met 8535 van Zwitserland. Breitner bracht met zijn doelpunt Duitsland de halve winst op Hongarije. Doelman Rothermel heeft geen kans meer de bal te bereiken. BOEDAPEST Het Westduitse voetbalelf tal heeft gisteravond in Boedapest met 2-0 (0-0) gewonnen van Hongarije. De doelpun ten werden gemaakt door Breitner (68e mi nuut) en Hoeness (87e). Voor 60.000 toeschouwers hebben West-Duitsland en Hongarije geen grootse prestatie gele verd. Ruim driekwart van de tijd waren de Hongaren in de aan val. maar zij slaagden er - door te lang aar zelen of door het goe de werk van de Duitse doelman Maier - niet in te scoren. De formatie van Helmut Schön, waarin Vogts, Weber en Overath ont braken, had veel tijd nodig om in het ritme te komen. Pas na rust. toen Georg Schwarzcn- beck de bewaking van Dunai overnam van de zwak spelende Wim- mer ging er dreiging uit van het Westduitse elftal. In de 68e minuut vei- overde vleugelverdedi ger Paul Breitner ter hoogte van de midden lijn de bal en begon aan een knappe sclo. Drie spelers passeerde hij en schoot vervol gens van tien nieter langs de uitlopende doelman Rothermel. De Hongaren kwamen deze klap niet meer te boven. Hun spel werd rommelig. waardoor Gerd Müller. aanvan kelijk goed uitgescha keld door debutant Ba- lint, en GUnter Netzer scoringsmogelijkhe- den kregen. Onnehinderd Drie minuten voor tijd, enige seconden na een buitenspeldoelpunt van MUller, kon Uli Hoe ness ongehinderd het Hongaarse strafschop gebied binnenrukken en van dertien meter een halfhoog schot af vuren. Doelman Ro thermel reageerde te laat. De opstellingen waren Hongarije: Rothermel; Pancsics, Kovacs. Ba- lir.t, Juhasz; Vidats en Szuecs; Fazekas, Bra- nikovits, Dunai, Zam bo. West-Duitsland: Maier; Breitner, Beckenbauer, Schwarzenbeck. Hott- ges; Wimmer, Flohe, Netzer; Hoeness, MUl ler, Heynckes. Benfica scoort De vriendschappelijke wedstrijd Bulgarije - Rusland, gisteren voor 40.000 toeschouwers gespeeld in Sofia, is geëindigd in 1-1. De doelpunten werden ge maakt door Bonev ti- 0, 78e min.) en Kolo- tov (80e min.). Portugal heeft gisteren Cyprus met 4-0 v?rsla- gen in een wedstrijd in groep zes van de voor wedstrijden voor het wereldkam pioen schap. De doelpunten werden alle gemaakt door spelers van Ben fica: Humberto (7). Nene (18), Jorge (46) en Jordao (82). Blokkeer won HENGELO —Voor de eredivisie van de volleybalcompetitie is gisteren gespeeld de ontmoeting NS HengeloMars Blokkeer. De Hot doelpunt dat Ajax in de halve finales bezoekers wonnen met 30 beker bracht. Piet Keizer heeft gescoord. Frankfort De strafcommissie van de Westduitse voetbal bond zal op 9 april opnieuw een zaak tegen de Bundesliga- club Rot-Weiss Oberhausen behandelen. Het bestuur van de Vereniging wordt ervan beschuldigd voor de wedstrij den in het vorige seizoen tegen Arminia Bielefeld (1-2) en Kickers Offenbach (2-3) onsportieve voorstellen te hebben Piet Keizers kritiek op Van Ravens AMSTERDAM De lucht- commissie van de KNVB zal in de komende dagen geconfronteerd worden met de strafzaak Piet Keizer. Zijn opmerking aan het adres van scheidsrechter Lou van Raven» nadat deze had geweigerd Ajax een hoekschop te geven - „Je doet het nu al zo lang en je kunt er nog steeds niets van" - kwam de aanvoerder van de Europese kampioen op een offi ciële waarschuwing tc staan. De club, en ook voorzitter Peter Maassen en oud-trainer Ady Preiss- Van Raveng daarover- Keizer Ier, moeten zich nog verantwoorden voor 'n omkop.ngsaffa.re met d< hoekmo kriif n voormalige doelman van FC Köln. Manfred Manglitz. De strafcom- "aar het «W misjit kon tot nu toe nog nieu bewijten, maar bet controleorgaan j zet het onderzoek voort. Ook Reinhard Libuda en Klaus Fichtel van Schalke 04 rijn nog niet Van '*™1» ongetwijfeld ook van de strafcommissie af. Zij zijn vandaag gehoord met de spelers ^et 8edra8 van NEC-trainer RUssmann, Sobieray, Lütkeböhmert en Van Haaren in verband met J Coerv r, die kort voor het einde bedenkelijke manipulaties rondom de wedstrijd tegen Arminia Bie-j van z,Jn P'aata langs de lijn lefeld (0-1) van het vorige seizoen. Overigens zijn er op de universiteit van Bochum stemmen opgegaan i in de juridische faculteit om de Westduitse voetbalbond het recht tc- Coerver na afloop: „Ik sta alleen ontzeggen levenslange schorsingen te geven. maar aanwijzingen te geven en j moest verdwijnen, zo iets schijnt mmmmmbij Van Ravens niet te mogen".

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15