lommissie-Van Rijckevorsel zocht er houding in financiën en poltiek Bezet Jordanië ter stembus (Brandt vreest niet doorgaan )ostverdragen CcidócSouAont EFENSIERAPPORT ROEPT DISCUSSIES OP \loskou en Rome vertekenen en eikaars eigen beeld Graficus Escher overleden SDAG 28 MAART 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 (AP) Bondskanselier Willy Brandt heeft gisteravond gezegd de westelijke geallieerden evenals de Sowjct-Unie zich grote ■en maken dat de verdragen van Bonn met Moskou en War- iu niet door het Westduitse parlement geratificeerd zullen wor- necnde echter dat er geen reden voor deze bezorgdheid is ook al chikt zijn regeringscoalitie van Sociaal Democraten en Vrije De- craten over slechts een uiterst krappe meerderheid in het parlc- vraaggesprek voor de t.v. zei hij dat de Christen-democraten onrechte beweren dat de non-agressie verdragen met Moskou en rschau Bonn de steun van zijn westelijke bondgenoten zou kos- Juist het tegengestelde is waar. Wij hebben bevestiging gekre- zoals wij gezegd hebben, dat er aanzienlijke bezorgdheid onder westelijke partners en bondgenoten bezorgdheid over de mo- jjkheid dat de verdragen geen meerderheid zullen krijgen, iets «niet zal gebeuren. Proces Angela Davis begonnen SAN JOSE (Reuter) In San José in Califormië is gisteren het proces begonnen tegen An gela Davis. Deze militante ne- deractiviste wordt ervan be schuldigd de wapens te hebben geleverd die werden gebruikt bij een overval op het gerechts gebouw van San Rafael, waar in 1970 een rechter, twee gevan genen en een getuige werden gedood. Volgens officier van justitie Al- bert Harris heeft Angela Davis 19 maanden geleden de schiet partij in hel gerechtsgebouw van San Rafael georganiseerd wegens haar grote liefde voor George Jackson, een gevangene die later werd doodgeschoten. Harris zei dat ..haar hartstocht geen grenzen, geen limieten, geen eerbied voor het feven kende". George Jackson werd neergeschoten toen hij een jaar later poogde uit te breken uit de gevangenis van San Quentin. Twee andere Soledad-Brothers werden gisteren vrijgesproken door een blanke jury in San Francisco. (Van onze parlementaire redactie) N HAAG Met de standpuntbepaling over de hoogte in de toekomstige defensie-uitgaven is er bij de com- issie-Van Rijckevorsel sprake geweest van een wissel- erking tussen enerzijds de financiële mogelijkheden en iderzijds de beoordeling van de politiek-strategische si- atie. De minderheid had volgens mr. Van Rijckevorsel jar standpunt evenwel al bepaald voor men van minis- r Nelissen (Financiën) en minister De Koster (Defen- e) kennis kreeg van de ongunstige financiële situatie, e meerderheid heeft volgens prof. Van der Beugel geen anbevelingen willen doen die helemaal niet passen in de nanciele mogelijkheden. werd gisteren gezegd op een rsconferentie van de voltalli- lissie Van Rijckevorsel, dat het rapport over de doel- itigheid van de defensie aan regering aangeboden was. Van Rijckevorsel benadrukte m derzoek instelde naar de Ne- rlandse defensietaak. dat de commissie op veel terrei nen eensgezind advies heeft uit gebracht. Hij noemde als voor beelden de samenstelling van marine en landmacht, de exploi- tatieuitgaven, de financierings wijze. de departementale orga nisatie en de dienstplichtvervul ling. Ten aanzien van het uitga venniveau vond de gehele com missie, dat de sinds 1961 pro- centueel sterk teruggelopen de fensieuitgaven in ieder geval niet verder mogen dalen. Zoals bekend bepleit de meerderheid voor de komende vijf jaar een peicentage van 4,25 procent van het netto nationaal inkomen, de minderheid 3,945 procent. De unanieme aanbeveling van de commissie in Ter Apel een gioot militair oefenterrein te vestigen zou voor realisering in de jaren 1973 tot 1.978 een be drag van circa 400 miljoen gul den vergen. Ook het commissie- li,! Wierda (PvdA) was van dit project overtuigd geraakt - aan vankelijk was hij tegenstander - omdat het een grotere efficiency en bezuinigingen elders kan op leveren. ,,Door die bezuinigin gen op andere oefenterreinen betaalt Ter Apel zichzelf," zei he' Groninger commissielid prof. Brinkhorst. Hij noemde het project Ter Apel een natio naal defensiebelang. De minder heid van de commissie meent dat bij realisering ervan het geplande oefenterrein in de Lauwerszee kan vervallen. De meerderheid heeft die laatste conclusie echter niet willen trekken. In de commentaren van de ver schillende partijen op het rap por: van de commissie-Van Rijckevorsel bleek duidelijk de standpunten van deze partijen. De P.v.d.A. liet weten, dat zij zich het best kan vinden in het minderheidsstandpunt van de commissie. Volgens mr. Hans van Mierlo van D.66 neigt zijn partij eveneens naar het min derheidsstandpunt,. dat de ver beteringen bij de defensie voor al wil vinden in bezuinigingen op de Navo-uitgaven. De regeringsfracties hopen elkaar op het punt van het defensiebe leid te kunnen vinden. Mr. F. Andriessen van de K.V.P.-Twee de Kame ezfelrreeelfirta thsc ar.driessen van de K.V.P.-Twee- Jc Kamerfractie heeft er zelfs vertrouwen in, zei hij gisteren. Maar de K.V.P. fractie wil toch eerst bekijken of er wel een vast percentage van het natio naal inkomen bestemd moet worden voor de defensie. Dit heeft de commissie-Van Rijcke vorsel namelijk geadviseerd: de meerderheid 4,25 procent (een verhoging dus) de minderheid het huidige percentage van 3,954 piocent. Lange rijen auto's wachtten gisteren in Rome voor de bezinestations die als gevolg van een slaking bij de raffinaderijen komen droog te vallen. De verwachting is dat de Paasvakdntie voor miljoenen Ita lianen door deze staking niet kan doorgaan. Hoofdrol voor de belastingpolitiek C AAT professor Steenkamp toch gelijk krijgen? Hij heeft kort nadat hij het kabinet-Biesheuvel afleverde moeilijkheden over het toekomstige belastingpeil genoemd als een der klippen waarop zijn geesteskind wel eens zou kunnen struikelen. Zo erg profetisch be,hoefde Steenkamp niet te zijn om dit te kunnen voorspellen, aangezien in de zomer van 1971 reeds duidelijk werd dat Nederland via financieel-economische wel eens in sociaal-eco nomische moeilijkheden zou kunnen raken; niettemin vond een deel van de publieke opinie Steenkamps uitspraak vrij voorburig. Maar de voorspelde moeilijkheden staan vlak vóór de deur. Op poli tieke congressen gaat de belastingpolitiek een der hoofdpunten worden, want niemand ontkent dat minister Nelissen enorme pro blemen heeft bij zijn pogingen om de begroting voor 1973 sluitend te maken. Vast staat dut het kabinet-Biesheuvel volgend jaar weinig armslag krijgt om nieuwe plannen uit te voeren, terwijl voor een paar nieuwe problemen ook geld gevonden moet worden. C.N.V.-voorzitter Lanser ziet de klip van Steenkamp reeds levens groot voor zich en zelfs V.V.D.-fractievoorzitter Wiegel vindt het zinvol maar wat olie op de golven te storten; vandaar zijn uitspraak in Nijmegen ..dat de belastingdruk best met een cijfer achter de komma mag stijgen", door de geharnaste liberale veteraan Van Riel begroet als de beste taktiek om de K.V.P. niet alle troeven in handen te geven. Loan beheer sing JAMMER genoeg heeft de heer Lanser bij zijn kritische opmerkingen over de belastingpolitiek niet even duidelijk gewezen op de nood zaak om toch wat meer aan loonbeheersing te gaan doen dan afge lopen zes maanden weer gebeurd is. Het geld dat nu via verzwaarde belastingdruk of intrekken van belastingverlagingen binnen zou moeten komen, is namelijk helemaal niet bedoeld voor nieuwe plannen, maar voor het bestrijden van de werkloosheid. Deze werk loosheid wordt evenwel krachtig in de hand gewerkt door de ge prolongeerde inflatie die, als het zo doorgaat, in 1972 geen meter naar achteren zal worden gedrongen. Meer geld voor ontwikkelingshulp, meer geld voor onderwijs over de gehele linie, meer geld voor nieuwe sociale maatregelen, dat zijn momenteel kreten in de achterhoede. Zelfs de milieubeheersing spreekt in vele groepen niet meer het sterkst tot de verbeelding. Men is gaan inzien, dat het arbeidsproces in gevaar gekomen is en dat bijzondere maatregelen nodig zijn om de werkloosheid veilig te stellen. Helaas hebben velen nog niet ontdekt, dat het inpompen van belas tinggeld alleen die werkgelegenheid, op langere termijn, niet balen zal. Mag pas een volgend kabinet dit bewijzen? De dood als sluitstuk IJELANGRIJK zijn de opmerkingen welke dezer dagen de Amster damse socioloog drs. Matse op een discussie-bijeenkomst over ziekenhuisproblemen maakte, toen het onderwerp stervensbegeleiding aan de orde kwam. Volgens drs. Matse weten vele stervenden en nabestaanden met de dood geen raad meer, enerzijds omdat de doorsnee-mens de dood minder als een onontkoombaar sluitstuk van het aardse leven durft te beschouwen en anderzijds de direct betrokkenen bij een sterfgeval door de gemeenschap veel meer aan hun lot worden overgelaten. De socioloog betrok terecht het verdwijnen en veranderen vun religieuze belevingen bij het sterven in zijn beschouwing. Want bewust of onbewust wordt onze generatie meer en meer gestuwd naar de opvatting dal de dood het sluitstuk Is van het hele bestaan, niet dus alleen van e^n aards leven. In die visie wordt het sterven van de mens inderdaad niet veel meer dan de definitieve nederlaag van menselijk vernuft en menselijke strijdbaarheid. Tegenover het grotere gemak waarmee anderen tegenover iemands dood positie kiezen, staat dan de groeiende onzekerheid en fellere verzetshouding van de naast-betrokkenen. Wanneer leven in zijn diepste zin niet meer is dan geboren worden om weer te vergaan, is het bestaan niet alleen de belangrijkste maar zelfs enige grond van het leven. Wij geloven daarom met drs. Matse dat. ondanks de talrijke fronten waarop onze generaties zich inspannen voor meer solidariteit, de dood in vele gevallen veel meer in het teken van vereenzaming en verdriet staat dan vroeger. Maar kan het feitelijk anders in een tijd waar in ..God is dood"-theorie in dc praktijk in angstwekkend snel tempo meer toepassing schijnt te vinden, naarmate er over de theorie minder gesproken wordt? Wie God in zijn ha:t dood verklaart, kun voor het probleem van het menselijk sterven geen andere oplossing vinden dan een die gemeten wordt met de maatstaf van het zichtbaee leven. Onze samenleving blijft te onvolmaakt, dan dat daarin meer dun bij wijze van uitzondering troost en verzoening gevonden zou kunnen worden. Pater dr. Rood: LSINKI A.N.P.) „Zowel loskou als Rome geven verle ende beelden van wat Marx en igels met het communisme en i hristus met het evangelie heb- bedoeld", aldus heeft pater W. M. J. Rood, adjunct-se- retaris van de Nederlandse isschoppen, betoogd ede gisteren in Helsinki. Hij prak tijdens een congres van nurnalisten op kerkelijk gebied n West- en Oosf-Europa. JERUZALEM (Reuter) Kandidaten en kiezers voor de gemeenteraadsverkiezingen die vandaag op de door Israël bezette wes- J tclijke Jordaanoever worden gehouden, liggen vanaf drie fronten onder vuur. De Israëlische militaire autoriteiten die de verkiezingen hebben uitgeschreven de eerste die in bijna tien jaar in dit gebied worden gehouden hebben gedreigd leger officieren te benoemen voor het besturen van de steden als de verkiezingen niet doorgaan. De regering van koning Hoes sein in mman is fel tegen de verkiezin gen zolang de militaire bezetting gehand haafd blijft en heeft kandidaten in spé cn kiezers opgeroepen tot een boycot. En Ara bische guerrilla-organisaties hebben ge dreigd met fysiek geweld tegen iedereen die zijn stem wil laten horen. De auto van een kandidaat is al in vlammen opgegaan en het schijnt dat vele kandida ten dreigbrieven hebben ontvangen. Enkelen van hen hebben hun kandidatuur al inge trokken. Overigens schijnt de intimidatie campagne zich bijna uitsluitend te beper ken tot Nabloes cn is de verkiezingscam pagne in andere steden zeer rustig verlo pen. Dc verkiezingen voor nieuwe gemeenteraden worden in twee gedeelten gehouden. Jeri cho en negen andere steden in het gebied ten noorden van Jeruzalem gaan vandaag naar de stembus, terwijl van 13 steden uit de zuidelijke sector op 2 mei een keu/e wordt verwacht Conform de Jordaanse wet mogen slechts mannen boven de 21 jaar die bezittingen hebben en belasting betalen hun stem uitbrengen. Ar. Pieter van Vollenhuven (met een margriet in het knoopsgat) toonde gisteren als trotse vader zijn pasge boren derde zoon aan de Nij meegse burgemeester De Graaf die als ambtenaar van de burgelijke stand optrad. Premier Biesheuvel trad daarbij, samen met prof. Beel, vice-voorzitter van de Raad van State, als getuige op. De nieuwe Oranjetelg kreeg de namen Pieter Christiaan Michiel. Zijn roepnaam is Pieter. Kunst met „dubbele bodem" door jong en oud gewaardeerd De graficus Maurits Escher is gisteren op 74-jarige leeftijd overleden. Een man die eerst door zijn nogal intellec tualistisch getinte kunst wei nig waardering leek te zullen vinden, maar die juist de laatste jaren ongelooflijk po pulair in sterk uiteenlopende kringen werd. Nog in december vorig jaar werd ,,De wereld van M. G. Escher" als Boek van de Maand uitgegeven dat in tienduizenden van de druk persen kwam en gretig door het publiek ontvangen werd. De houtsneden en lithogra fieën van Escher zijn vaak gebaseerd op ingenieuze con structies, „valse" perspectie ven, een spel van lijnen en vormen waarbij vogels in vissen kunnen veranderen, en dat zijn aanvankelijke op leiding tot architect aan de School van Bouwkunde en Sierende Kunst in Haarlem beslist niet verloochende. Zijn spel met dimensies vond juist in de wetenschappelijke wereld van mathematici en kristallografen grote bewon dering, al verhulde Escher nooit dat hij geen diepzinni ge bedoelingen had met zijn „dubbele bodem"-kunst. Het lieef voor hem een luchtig spel dat overeenkwam met zijn schoonheidsidealen. Na de kritiek die zijn werk als te cerebraal in het begin van zijn loopbaan kreeg, is de grote waardering van de laatste jaren, onder jonge ren, hippies én ouderen op vallend: Het feit dat de „waarheid" van zijn tekenin gen steeds weer door hem zelf gerelativeerd werd en vervloeide zonder een defini tieve vorm aan te nemen, moet bij die „herkenning" door jong en oud een rol hebben gespeeld. Veel van Eschers werk is via de Escherstichting in bruik leen gegeven aan het Haag se Gemeentemuseum dat bij de 70ste verjaardag van dc kunstenaar een unieke door drommenbelangstellenden bezochte overzichtstentoon stelling gaf. Zijn omvangrijk ste werk zijn de als zestien houtsneden in 1939 '40 onts.a- ne „Metamorphosen". dertig jaar later door Escher tot een lengte van 45 meter ver groot boven de loketten van het Hoofdpostkantoor van Den Haag aangebracht. Moord per auto opgehelderd DEVENTER (ANP) - De g» meentepolitic van Deventer heeft de 31-Jarlgc werkloze B. J S. uit Deventer aangehouden die heeft bekend zondag II maart j.L dc 39-jnrige Th. Pop pe uit Wcsepe, gemeente Olst. opzettelijk met zijn auto te heb ben doodgereden. De echtgenote van het slachtof- ter is eveneens gearresteerd op verdenking van uitlokking tol moord, evenals de 26-jarige J P. T. uit Holten, zwager van hel slachtoffer, op vtrdenking var medeplichtigheid. In de ochtend van 'vorige week maandag werd het lijk van d« heer Poppe in Wcsepe gevon den, liggend naast zijn vernieldo fiets. Later op dc dag werd in het kanaal Deventer-Raalte eer, beschadigde auto gevonden. In eerste instantie werd toen aan genomen, dat de heer P. door de auto was aangereden en dat de bestuurder zijn wagen in ver band met door de aanrijding veroorzaakte beschadigingen il' het kanaal had gereden. Treinongeluk Ja, die overigens de laatste dagen alle moeite doet heelt in Berlijn de mooi-weer verkopers op straat gebracht. Op de Kurjurslendam was het een drukte van je- >an FUNABASHI (AFP) Ongevee 300 treinreizigers zijn gisterei gewond bij een treinongeluk u Japan. De trein was mej 1.501 inzittenden op weg naar Tokü en reed op een stilstaande treil op het station van Funabashi.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9