Openbaarheid commissie aan voorwaarden verbonden SUBSIDIES WIJKWERK GAAN VOORBIJ AAN DE ARMSTE GEMEENTEN Auto's op de stoep en voetgangers op straat RAAD LEEFDE ZICH UREN UIT IN NIEUWE VERORDENING Bewoners moeten zelf actief zijn OOK Wat moet weten LEIDSE COURANT üc »M' (Van onze raadsverslaggever) ■IDEN De Leidse raad heeft iteravond en tijdens nog een tchtelijk kwartiertje de nieuwe irordening op de raadscom- nissies aan een meer dan gron- onderzoek onderworpen. Voordat besloten werd tot het nstellen van elf vaste commis- die de oude commissies advies en bijstand gaan vervangen, waren de raadsleden iet over één nacht ijs gegaan. Jen niet ingewijde in deze be- tuurlijke materie zal zijn hoofd niet over breken, maar de Leidse bestuurderen zien deze dingen zeer breed en de raad met zijn discussies dan ook tot op de bodem van zijn ener- de vergaderingen van de vaste commissies openbaar zullen zijn. Na veel heen en weer ge praat en het vervangen van verschillende argumenten werd aan artikel 10 van de verorde ning een voorstel van KVP-er Driessen toegevoegd, waarin de openbaarheid aan voorwaarden wordt verbonden. Met de stemmen van de WD- fractie (uitgezonderd die van wethouder mevrouw Den Haan! tegen werd tot openbaarheid be sloten, tenzij financiële of an dere zwaarwegende belangen van de gemeente of van derden daardoor ten onrechte geschaad zouden kunnen worden. Aan deze redactie werkte ook de PAK-fractie mee met de zinsne de ,,ten onrechte". Het PAK was bereid een eigen amende ment in te trekken. Voordat de hele verordening tot en met art. 19 „er door" was had de raad niets nagelaten alles te doen aan verschillende formule ringen naar aanleiding van me ningsverschillen over bijvoor beeld de aard van de onder scheiden commissies. De juridi- sche techniek voerde daarbij de boventoon. Een „natuurge trouw" verslag daarvan zou on leesbaar zijn en bovenal onbe grijpelijk worden. Niet zelden moest men in het onzekere blij ven hangen, omdat duidelijkheid nu eenmaal verdrinkt in een stortvloed van woorden. Het PAK - om even iets aan te ha len - meende dat het gemeente lijk contact met de universiteit een zaak van stadsontwikkeling was en derhalve onder wethou der Kret ressorteerde (ingevolge het interfractioneel overleg), maar dit contact bleek nu op eens over de burgemeester te lopen. Een buitenstaander zal hieraan voorbijgaan, maar voor de raad waren dit duistere za ken, die bovendien een tijd lang in een schemerlichte zaal (de noodverlichting was ingescha keld na een storing in het net) overhoop werden gehaald. revue van letters, ar tikelen en ontelbare amende menten. De raadsleden lieten niets aan het toeval over. Alles hoort op de juiste plaats, meen de men. en zo werd de brand weer „overgeheveld". Maar wie zegt het iets als bekend wordt, Het dat „de brandweer uit de rechtskundige commissie wordt gelicht en naar ABA gaat"? Er gens werd (in lid 7 van artikel 6) het woord „ontstentenis" ver vangen door het huiselijker „verhindering". maar in dezelf de raad (vooral het PAK bezon digt zich daaraan) laat men geen gelegenheid voorbij gaan om fraaiigheden als „parais- seert", „limitatief", .preambu le" of „considerans" (een be grip dat gisteravond heel wat noten op zijn zang had) te ber de te brengen. Op zo'n manier krijg je geen kip naar de pu blieke tribune, behalve dan het handjevol traditionele vastge roeste doorzakkers van politie leen huize die zich geen moment vervelen. Deze getrouwen slaan geen vergadering over; je krijgt ze met geen stok naar huis, al is het daar beneden nog zo stomvervelend. Vermelden we nog, dat de motie- Wiebenga inzake een gemeen schappelijke regeling regionale brandweer - vorige week inge diend - door het college werd overgenomen. De PAK-fractie, bij monde van de heer v. d. Horst, sprak zich uit tegen deze „regeling zonder inhoud" en was tegen het voorstel van B en W. Op vragen van de heer Van Aken werd door mevrouw Den Haan geantwoord, dat de voor malige speeltuin „Onder de wa tertoren", ingang Dozystraat, zal worden afgebroken. In af wachting van een andere be stemming van het terrein zal de grond worden betegeld. De raad nam afscheid van PSP-er Kees Walle, die bijna een jaar in de raad zitting heeft gehad en per 1 april werkzaam zal zijn bij de Sociale Dienst. In deze tijd heeft hij in een groot aantal commissies gezeten. Bur gemeester Vis sprak zijn waar dering uit voor het enthousias me waarmee Walle zich had verdiept in de zaken der ge meente. Het afscheidscadeau was de bekende pressepapier. Voorganger en opvolger Her man Amptmeijer is op het ogen blik ziek; Walle verwachtte dat zijn zetel nog wel enkele weken vacant zal blijven. De raad komt dinsdagavond 4 april op nieuw bijeen om oude zaken af te maken en een nieuwe agenda aan te vatten. Op de „rol" staan onder meer uitbreiding van begraafplaats Rhijnhof en een brief van de heer Oomes e.a. over het Witte Singelplan. Ge' ;IDEN De leefbaarheid van luurten, stadswijken, dorpen en iele steden valt of staat met het scheppen van voorzieningen, de bewoners als een behoef- ervaren. Een stadswijk, aanzien door ver krotting van een deel der do lingen geschaad is, voldoet niet lan wat een fundamentele eis oor de leefbaarheid is. Ook jjeuJpiet voor die bewoners van zo'n fwijk, die zelf niet in een krot wonen. De omgeving werkt de primerend en schaadt daardoor de leefbaarheid. et tekort aan ruimte, veroor zaakt door te smalle straten en het ontbreken van pleintjes en ■parkjes in de buurt is een ande re vorm van onvoldoende leef baarheid. e aanwezigheid van storende in- dustrieën in de directie omge- ving van woonhuizen, kan de mensen hinderen en schaadt daardoor het milieu. Het ontbre ken van contactpunten als club- en wijkgebouwen, restauraties, winkelcentra of winkelstraten, maakt een wijk zo dood als een pier. Gebreken als deze zijn di rect waarneembaar en vragen door hun aard om een directe aanpak. Er zijn ook andere oorzaken, die dikwijls een buurt of wijk in veel ernstiger mate onleefbaar maken. Ze zijn niet direct waar neembaar; ze zijn dikwijls een gevolg van een jarenlang pro ces. Er zijn in onze samenle ving grote groepen mensen, wier opleidingsniveau op een bepaald punt is blijven steken. Dat kwam lang niet altijd door dat zij de nodige intelligentie misten. Door verschillende oor zaken is hun inkomen aan de lage kant gebleven. Er zijn be jaarden, die hun hele sobere le venlang hebben kunnen rondko men, maar die sinds het over schrijden van de 65-jaargrens uitsluitend op de uctw zijn aan gewezen. Er zijn invaliden, die aar. twee kanten tekort komen: ze voelen zich min of meer onnut èn het ontbreekt hen aan de financien om „er nog iets va nte maken". Al deze mensen zijn aangewe zen op woningen met een lage huur. Wijken, waar dergelijke woningen staan, worden danook langzaam maar zeker tot geto's langzaam maar zeer tot ghetto's voor de sociaal-zwakke bevol kingsgroepen. Als er in dergelijke wijken nog andere factoren bijkomen, die het milieu negatief beïnvloeden, worden ze steeds verder „on leefbaar". Zolang de bevolkingsopbouw in een wijk nog een zekere mate van diversiteit vertoont, verzet ten de bewoners zich r.og wel tegen de aantasting van het mi lieu. Zolang er in zo'n wijk nog weet doorgaans niet, dat de "kin deren in die omgeving geen me ter ruimte meer hebben om bui ten te spelen. Men weet dan ook niet, dat de huren in die wijk voor velen ondraaglijk gaan worden in verhouding tot de in komens. Men weet ook niet, dat er in zo'n omgeving open plekken zijn, die langzaam maar zeker grote vuilnisbelten worden doordat de overheid - nadat de panden wer den afgebroken - niets met de ruimte doet. Men weet niet, dat de woningen in die wijk te weinig ruimte bie den aan kindere e studerede den aan kinderen en studerende ouderen om rustig hun huiswerk te maken. Men weet niet, dat buurt- en club huiswerk er niet gedijt, niette genstaande het werk van ve'el idealisten, noch dat er voor be jaarden en invaliden geen ruim te is waar zij voor hun proble men een oplossing kunnen vin den. Er ontstaan dan actie-comités De Bronkhorststraat. Geen winkelcentra in de buurt; de middenstand trekt weg. De dood in de pot. plannen voor verbeteringen in „Plan Noord" en „De Kooi" niet uitgevoerd kunnen worden en dat een „Dienstencentrum" voor bejaarden in „Plan Noord" niet van de grond komt omdat de gemeente Leiden zelfs niet een paar duizend gulden kan uitgeven als haar aandeel in het salaris van een wijkwerker. Ook de met het dienstencentrum sa menhangende plannen verdwij nen daarmee in de mist. De laatste maanden hebben de wijkcomités van „Plan Noord" en „De Kooi" - daarbij ge steund door raadsleden en wet houders van Leiden en ook door het Maatschappelijk Contact Or gaan - enkele malen de gelegen heid aangegrepen om leden van de Tweede Kamer op de on houdbare toestanden te wijzen. Een forum van Tweede-Kamerle den van de KVP is door de wijkcomités zodanig bewerkt, dat de forumleden beloofden, in de vaste Kamercommissie voor CRM extra-aandacht te wijden aan de problemen van Leiden- noord. Het recente bezoek van een ster ke afvaardiging var. de tweede- Kamerfractie van de PvdA is gebruikt om de problemen en de moeilijke - bijna gebarrica deerde - weg naar een oplossing uiteen te zetten. Het MCO schiep hiertoe mede de gelegen heid. Bij dat contact hebben de wijkco mités een „ontwikkelingshulp programma voor de achterge bleven gebieden in eigen land" bepleit. Ze hebben de Kamerle den aangekondigd, dat zij hen in Den Haag zullen komen op zoeken. Zij zullen dan alle pro blemen èn de argumenten èn de plannen voor een oplossing er van mondeling en schriftelijk ann de Kamercommissie voor CRM uiteenzetten. De wijk-comités van „Plan Noord" en „De Kooi" zullen niet rusten, vóór er daadwerke lijke resultaten in deze vergeten wijken te zien zijn. De renovatie van een aantal woonblokken moet werkelijkheid worden. Een aangepaste sociale begeleiding van die renovatie is een dwingende eis, óók al zou dit grote bedragen vergen. De rehabilitatie van grote delen van de beide wijken mag niet verder op de lange baan ge schoven worden. De kinderen in deze wijken moeten kunnen le ren, leven en spelen als ieder ander kind. Het „Dienstencen trum" voor de ouden van dagen in „Plan Noord" moet er zeer snel komen. Iedere bewoner van de beide wij ken kan hieraan op waardige maar vastberaden wijze mee werken. Het resultaat is ervan afhankelijk of leder van hen naar eigen kunnen zijn steentje bijdraagt. De bewoners van de wijken moeten zelf de honden uit de mouwen steken. Doen ze dat niet, dan zullen anderen zich zeker niet druk maken om hun problemen. Alleen met ver eende krachten zullen de be woners zelf hun wijken weer leefbaar kunnen maken. J. VERVOORN. één groep bewoners is, die door opleidingsniveau en inkomen evenwicht geeft, worden er vroeg of laat wel voorzieningen getroffen, die de wijk op een ze ker peil houden. Waar dit evenwicht verstoord wordt, ontdekt men pas veel la ter - en meestal veel te laat - dat de wijk doodziek is. Dan ontstaat er een latente onrust in de wijk-gemeenschap, die zich plotseling explosief ontlaadt op één onderdeel van de vele grie ven en verlangens. Buitenstaanders zeggen dan: „Waarom maken ze zich daar nu zo druk om die huurverho ging?" of „Waarom nu zo'n rel om één geval van uitzetting of ontslag? Die dingen gebeuren toch overal, zonder dat er zo'n deining over ontstaat?" Alleen degene, die weel hoeveel méér onbehagen er in die wijk heerst, kan zo oordelen. Men Inbewoond. Onbewoonbaar verklaard? Maar hoe komt het dan dat twee huisjes-vt bewoonbaar zijn? het-rijtje nog wél die ijveren voor de verwezenlij king van gerechtvaardigde ver langens. Zo'n actie-comité groeit uit tot wijk-comité. Het wijk-comité maakt een inven taris op van wat er zou moeten gebeuren om de wijk weer leef baar te maken. Het verzamelt argumenten om de verlangens te ondersteuren en probeert contacten te leggen met diverse instanties. Een zeer moeizaam karwei, waardoor - in het gunstigste geval - ten slotte bij de stedelijke overheid en andere instanties begrip ont staat voor de wijk. Dat begrip uit zich in het alvast aanpakken van enkele kleinigheden; in het mede-denken over grotere plan nen en in het op de gemeentebe groting plaatsen van grotere be dragen voor deze wijken. Nu het - voor wat betreft Leiden- noord - zover gekomen is, zou men denken dat het de goede kant opgaat. Maar de gemeente Leiden is armlastig en er dreigt een drastische besnoeiing van de vastgestelde begroting. De gemeente mag voorlopig geen uitgaven doen voor nieuwe pos ten, voordat de begroting door Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland is goedgekeurd. Wat is het gevolg? De subsidies, die diverse ministe ries - vooral het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk werk - voor de pro bleemwijken in het vooruitzicht gesteld hebben, komen niet naar Leiden omdat de gemeente Leiden niets kan investeren. Want in vele gevallen is het subsidie gebonden aan de fond sen. die de gemeenten eerst zelf beschikbaar stellen. Daardoor komen de^° subsidies niet op de plaatsen v larvoor ze bestemd waren: de noodgebieden. Daar door kan het gebeuren, dat rij kere gemeente voor - verhou dingsgewijs - kleine problemen fikse subsidies in de wacht sle pen, terwijl grote wijken in arme gemeenten in de puree blijven zitten. Daardoor kan het gebeuren, dat U 9 LEIDEN In het pand He rengracht 108 wordt op 31 maart om 16 uur een „Doe het zeif Centrale Verwar ming-shop" geopend van de fa. De Nie. LEIDEN Joppe Poolman van Beusekom geeft woens dagmiddag 12 april een pau ze-orgelconcert in de Stads gehoorzaal. adnvang 12.45 uur. Men kan de lunch ge bruiken tijdens het concert. Op het programma staan werken van Couperin, Wal- ther, Langlais e.a. LEIDEN In het vestzak- theater „Imperium" aan de Vestestraat wordt zaterdag 8 april de première gespeeid van „Een draad in het don ker" van Hella Haasse. LEIDEN Op 12, 19 en 26 april geeft KIK (creatieve werkplaats K en O) een cur sus „Maak kreatief gebruik van uw bandrecorder" o.l.v. Dirk Jan Braggaar. aanvang 20 uur. Opgave mogelijk bij Bureau K en O. Oude Vest 45. tel. 31841 (en niet, zoals eerder vermeld. 31481). ZOETERWOUDE De eer ste drie aankomende junio ren in de j.l. zondag gehou den Poldercross blijken ten onrechte ingeschreven te hebben voor deze categorie. Zij waren te oud en zijn ge diskwalificeerd. De junioruit slag is nu 1. Peter Berg 2. Wilbert de Boer 3. Jos de Boer. ZOETERWOUDE S. J. Z. organiseert morgenavond een speciale Paaskluverjas- wedstrijd welke niet meetelt vor de competitie. Elke deel nemer gaut met eieren naar buis! Haasbroek, 20.00 uur. ZOETERWOUDE - Het 2e juniorenteam van P1T'54 klopte RTC met 9-1. Rens van Veen en John van Leeu wen bleven ongeslagen maar Wim van Leeuwen moest één tegenpunt toestaan. Het der de bevocht een knappe draw tegen de Treffers. De punten waren van Joost van Gent en Cees Janson (elk twee maal) en winst In het dub bel. Het meisjesteam ver sloeg TaBc uit Benthuizen met 6-4. De tegenstander verscheen met slechts twee meisjes zodat al met een 3-0 voorsprong gestart werd. ZOETERWOUDE Ook de Zoeterwoudse schooljeugd komt morgen, woensdag, in aktie bij de nationale Boom- plantdag. Do zesde klassen van de vier basisscholen gaan bomen planten aan de Hoge Rijndijk in de omge ving van het in aanleg zijnde speelterrein aan de Orunje- laan (26 stuks om 9 uur) en op het sportcomplex Haas- broek (50 populieren om 10.15 uur). Het geheel in een voor de kinderen prettige omlij sting. Als voorbereiding hier op bracht de zesde klas van de Sjaloomschool gistermid dag een bezoek aan de Hor tus Botanicus te Leiden. •VOORSCHOTEN De leer lingen van de zesde klassen van de Voorschotense basis scholen zullen dit jaar alle maal deelnemen aan het voetbal- en korfbaltournooi. De voetbal zal plaats vinden op de velden van SVLV en Randstad Sport aan de Julia na van Stolberglaan op 12 en 19 april met een uitwljkda- tum op 26 april. De korfbal wordt gespeeld in de sporthal „De Vliethorst" op 12, 19 en 26 april. Bij de voetbal bedraagt de speeltijd 2 x 15 minuten zon der rust en bij de korfbal 2x 10 minuten zonder rust. De wedstrijden, zowel voet- als korfbal beginnen 's middags om 13.15 uur en duren tot on geveer 16.30 uur. Dc toegang is vrij. De Marijkestraat na de herstrating. LEIDEN De Marijke straat zal binnenkort worden opgehoogd en opnieuw bestraat. Het is gebleken, dat de straat de grote stroom van verkeer niet aan kon. Verzakking was het gevolg. Ander profiel in Marijkestraat Het ligt in de bedoeling aan beide uiteinden van de straat een op- hoginkje te maken, waardoor de automobi list gedwongen wordt langzamer te rijden. In dat geval bestaat er ook geen bezwaar meer de voetgangers pen. Op het trottoir was er geen plaats voor hen omdat de au to's vaak op de stoep geparkeerd stonden. op straat te laten lo- De auto's kunnen in de nieuwe situatie parke ren op de plaats waar nu het trottoir loopt. Om het een en ander nader te verduidelij ken, zullen vertegen woordigers van de af deling stedebouw van de dienst Gemeente werken aan de bewo ners een toelichting geven op 6 april om 8.00 in het gebouw van de speeltuin vereniging „Noorderkwartier". Stunts onder invloed van serie biertjes LEIDEN Mr. De Koning, de kantonrechter In I.eldcn, heelt gisteren een 26 jarige elektri cien uit Stnmpwllk veroordeeld tot geldboetes van 50 en 100 gul den of 15 dagen hechtenis om dat hij In doccmhor van hot vo rig jaar op de Nnordbuurtscwcg in Zoeterwoude met zijn auto nogal vreemde sfunts had uitge haald. Hi| had tevoren zes gla zen bier gedronken. Een 30-jarige chauffeur uit Leiden heeft gisteren een geldboete ge had van twintig gulden. Zijn rij bewijs werd hem ontzegd voor kreeg deze straf omdat hij op de Geverstraat in Ocgstgeest twee dames op een zebrapad had aangereden. De geldboete viel zo lang uit omdat de man momenteel werkloos Is. Omdat zijn auto in zeer slechte staat was (een koplamp, een achterlicht. gladd'- banden) werd een 23-jarig NoordwIJker veroordeeld tot een boete van 150 gulden. Hij was aangehou den op de Kon. Wilhelminabou- levard. Een 67-jarige advocaat uit Leiden, die zich liet vertegenwoordigen door een college, is veroordeeld tot een boete van 100 gulden. Zijn rijbewijs Is voor de duur van zes mnanden voorwaarde lijk ingetrokken. De advocaat had bij herhaling veel te hard gereden. Bij het parket stond hij bekend als een „racer".

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3