Piet Ekel: ik ben de betere ik van Swiebertje Zusjes Dashwood naar Londen fC-1 - 'S; Zendtijd voor Olymp. spelen Tweede deel Engelse dramaserie Hou het scherm in 't oog TERUGBLIK LEIDSE COURANT DINSDAG 28 MAART1 Tl 4nsi Tegenover „Malle Pietje" samen aan een tafeltje in de kantine van het zeer fraaie NCRV gebouw. Praten met een uiterlijk weinig opvallende man, die je echter voortdurend aan iemand anders doet denken. Het is een vreemde gewaarwording. Piet Ekel bij het grote publiek bekend als Malle Pietje is een kameleon. Hij verandert voorfdu- Piet Ekel als Piet Ekel rend. Niet van kleur maar van stem of beter ge zegd van persoon. Het is vaak onduidelijk met wie je de conservatie voert. De ene keer denk je met een nogal gesloten man, die alles heel duidelijk tracht te zeggen om mis verstanden te voorkomen in een ingewikkelde discussie te zijn als dan opeens dit beeld wordt verstoord en Piet Ekel Prins Bernhard begint te imiteren op onnavolgbare wijze. Piet Ekel: „Je moet boven alles de betrekkelijkheid van wat je doet in de gaten houden. Ik zeg vaak tegen me zelf „Piet waarom moet dat nu weer zo nodig. Er zijn toch zoveel zaken van meer belang die je zou kunnen. Je moet geloof ik nooit denken dat je er bent, dat is het begin van de degeneratie. Het is goed dat je om jezelf blijft lachen, dat je je blijft realiseren dat er een Vietnam is waar op het moment dat je het zelf fijn hebt mensen ver rekken, dat er honger in de wereld is. Die ontzet ting is alleen zover van je bed, dat je geneigd bent het op de achtergrond te schuiven. We vin den het allemaal heel erg, maar wij zullen er geen nacht minder om slapen. Als men het ons vraagt geven we geld en we zijn dan weer gerust door deze edelmoedige daad". Swiebertje Piet Ekel staat op en komt even later terug met koffie en gevulde koeken. „Eet het maar lekker op, wij kunnen het ten minste nog doen." We stappen onder het genot van de geurige NCRV koffie van de wereldproblemen af en beginnen over Swiebertje. „Ik ben eigenlijk de betere ik van Swiebertje". zegt Piet Ekel. „Na al die ja ren heb ik een hele filosofie rondom het verhaal opgebouwd. Alhoewel het zo ongeveer in de ..middeleeuwen" speelt zit er toch nog wat in dat je op onze eeuw zou kunnen betrekken. Een zeke re psychologie die altijd blijft. Malle Pietje heeft in de serie een geringe psycholo gische funktie. Ik kan geen idiote bekken trekken zoals Joop Doderer, maar ik moet het hebben van verbale grapjes. Ik ben Malle Pietje de goe de vader, die alles in zijn eenvoud oplost. Soms voel ik me werkelijk zo. Dat zijn echter inciden tele ogenblikken waarin ik niets anders zie dan een grauwe grijze mist, die snel optrekt. Er zit veel van mezelf in Pietje. Met name de onhan digheid en het eindeloze kletsen of wat zeg ik zeuren. Onder die onhandigheid versta ik niet het lawaai dat Pietje altijd maakt. Dat is ontstaan doordat ik in het begin van de serie nog erg als hoorspel-man dacht. Als ik iets buiten het beeld moest doen wilde ik de kijkers toch even laten horen wat ik deed; zoals dat in hoorspelen gaat. TELEVISIE HEDEN NEDERLAND NOS 10.45 uur: School-tv 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal VARA 19.05 uur: De smokkelaar Moonfleet (tv-se| 19.30 uur: Koning Klant 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Mannix 21.25 uur: Kom maar binne serie) 21.50 uur: De ombudsman 22.15 uur: Journaal 22.20 uur: Weekoverzicht 22.23 uur: Teleac Ik gooide een stel lege emmers om, zomaar zon der er verder bij stil te staan. Iedereen vond dat eigenlijk wel prachtig en het werd een herken ningsteken van Malle Pietje. Soms overdrijven de toneelknechten fel een beetje. Dan gaan ze smijten met alles wat in hun bereik ligt. Joop en ik improviseren erg vaak. De lijn van het ver haal houden we natuurlijk wel aan. Af en toe ontstaan er echter situaties die om tegenspel vra gen. Als Joop een kletspraatje staat te houden boven op mijn teen moet je wel reageren. Dan wordt het pas leuk. Het is niet zo dat we er een Swieb en Pietje show van proberen te maken. Al is de serie van kinder- een familieprogramma geworden. We verliezen nooit uit het oog dat Swieb, Swiebertje moet blijven. Daarom moet Joop ook de hoofdfiguur zijn. Ik kan die plaats onmogelijk overnemen. Sommige mensen vinden mijn spel en het typetje dat ik breng beter en denken dat Joop bang is van zijn hoofdrol ge speeld te worden. Niets is minder waar. Zoals gezegd, ik ben eigenlijk Swiebertje. We vormen smane één type. Dat van de ondeugende vrijbui ter die in stille momenten, en dat ben ik dan, zichzelf en z'n vrienden nadenkt." Piet Ekel, is niet enkel Malle Pietje al heeft die rol hem een zekere naam bezorgd. Radio De dikste boterham verdient Piet bij de radio waar hij al 25 jaar als free-lance medewerker bijdra gen .levert aan verschillende programma's. Ver der schuilt achter vele stemmen die we horen cp kinderplaten bij tekenfilms op de tv en in hoor spelen voor de radio de naam van Piet Ekel. „Vlak na de oorlog ben ik met imiteren begon nen", vertelt de heer Ekel met de stem van een vakbond voorzitter. Ik maakte zelfs tournees. Ik heb prins Bernhard een keer tijdens een Oranje feestje op het paleis nagedaan. Toen ik begon durfde niemand te lachen. Alleen de koningin en prinses Beatrix zaten te schateren op hun stoel. Toen men dat zag deed de rest ook mee". Piet Ekel betreurt het dat imitator een wat op de achtergrond geraakt vak Is geworden. „Een imi tator is iemand die zich in mensen verdiept om ze op hun eigenaardigheden te wijzen. Helaas graaft niemand meer in de geest van een ander, men blijft angstvallig aan de oppervlakte. Roelfien Sant Vanavond zendt de NCRV-t.v. het tweede deel uit van „Hoofd en hart" De vierdelige serie is een t.v.-bewerking van de roman „Sense and sensibility" van de Engelse schrijfster Jane Austen. Omdat het gezin Dashwood na de dood van de heer des huizes plaats moest maken voor de erf genaam en stiefzoon John heeft mevrouw Dashwood besloten met haar kinderen bij John Middleton in te trekken. Elinor en Marianna hebben beiden vlak voor hun vertrek naar Bar ton een vriend gemaakt. De scheiding valt hen zwaar. Er komt een klein lichtpuntje aan de hemel als beide zusjes wor den uitgenodigd voor een ver blijf in Londen. Er is een goede kans dat Marianne Willoughby in de Engelse hoofdstad ont- Ned. II 20.21 uur. De smokkelaars van Moonfleet De eerste aflevering van een spannend avontuur in zes delen naar het gelijknamige boek van J. M. Faulkner. Elzevir Block is een beruchte smokkelaar die er, aan het einde van de acht tiende eeuw heerlijk op los leeft. De vaten die hij smokkelt worden onder de gewelven van de kerk van Moonfleet verstopt. Ned. I 19.05 uur. Mannix Een onbekend jongetje komt Man nix vragen om zijn ouders te beschermen. De privé-detective denkt eerst dat het kind beïn vloed is door stripverhalen, la ter blijkt dit niet helemaal waar te zijn. filed. I 20.21 uur. en een zoen voor de Juffrouw Vanavond in het vierwekelijks programma, waarin men praat met ouders van schoolgaande kinderen en met onderwijs krachten, aandacht aan het huiswerk. Sommige ouders den ken dat de prestatie van hun kind afhangt van het huiswerk dat de juffrouw opgeeft. Uit en kele onderzoeken is echter ge bleken dat een kind achter kan raken door een te grote belas ting in de uren na de schooltijd. Ned. I 21.10 uur. Meer dan duizend jaar Een Franse film over het even wicht tussen alle elementen in een oerbos. Te zien zal zijn een meer dan duizendjarig bos met zijn bewoners. Ned. II 19.05 uur. De jonkvrouw van Avignon Er ontstaat weer een verwijde ring tussen Koba en Francois als de eerste met de twee kinde ren Poudreuse naar een afgele gen chalet in Zwitserland ver trekt. Francois hoort dit trieste nieuws via zijn autoradio. Hij bedenkt zich geen moment en vertrekt ook naar de bergen. Ned II 19.32 uur. Christus is opgestaan „Pasen in Roemenië" is een vori ge jaar gefilmde dokumentaire over de ludieke Paasviering in Roemenië. Op Palmzondag trek ken de boeren, handelaren en zigeuners naar de dorpen voor de grote jaarmarkt. Ze arrive ren hier in lange kleurige rijen op Goede Vrijdag. In deze tijd kopen de jongens van het-plat teland aandoenlijke prulletjes voor het meisje van hun keuze. Ned. II 21.05 uur. 'T -S V r*8.' 'v,V' - t'. :V i koning Adel- Hoedjesstad Pedro en Worteltje gaan picknic ken. Hun rust wordt verstoord door de komst bert. Woensd. Ned. I 17.00 uur. De wind in de wilgen Meneer Rat en meneer Mol gaan met meneer Pad mee voor een ritje naar buiten Paddenburg. Ned. I 17.25 uur. KUNST EN KUNSTENAARS Bet R.O-pianotrio bestaande uit de violiste Christina Visser, de pianist Peter Visser en de cel list Frans Oivier speelt dinsdag avond 18 april in Theater „In de Steeg" werken van Brahms, Dvorak en Turina. n Asuku (West Japan) zijn op de muren van een opgegraven tom be kostbare oude schilderingen aangetroffen die uit de 6de eeuw zouden dateren. Japanse geleerden spreken van de be langrijkste na-oorlogse archeolo gische vondst in Japan. De laatste Fabeltjeskrant van het seizoen verschijnt 20 juni op het scherm (Van onze radio- en t.v.-redactie) HILVERSUM De NOS-televisie zal de komende zomer ruim 150 uur zendtijd besteden aan de Olympische zomerspelen in München. De zomerspelen ne men een belangrijke plaats in het zomerschema van de t.v. in. In het zomerschema, zoals dat door het NOS-bestuur is vastge steld, zijn ook twee nieuwe film series opgenomen: „Operatie Walküre" een gedramatiseerde documentaire in twee delen van de Duitse televisie over de ver zetsactie tegen Hitier, en „Odyssee", een uit acht afleve ringen van elk 55 minuten be staande serie, gebaseerd op de avonturen van Ulysses, zoals die zijn beschreven door Homer rur. De serie wordt op de zon dagavonden in de periode van 6 augustus tot en met 24 septem ber uitgezonden. De Fabeltjeskrant zal op 20 juni met de laatste editie verschijnen. Deze populaire kinderserie wordt opgevolgd door de Amerikaanse tekenfilmserie „Brigadier Dog". In de periode van 2 juli tot en met 6 augustus zal op de zon dagavond slechts één aflevering van „Studio Sport" worden uit gezonden, dit in verband met de rust in de voetbalcompetitie. Tijdens de zomermaanden ko men de informatieve program ma's en Studio Sport op de woensdagavond te vervallen. De hoofdfilm is in het schema voor de woensdagavond gehandhaafd, met uitzondering van 21 juni, 19 juli, 16 augustus en 13 septem ber, wanneer in samenwerking met de NCRV en in Eurovisie verband „Spel zonder grenzen" zal worden uitgezonden. KUNST EN KUNSTENAARS Galerie Centre de l'Art, Java- siraat 106, Den Haag, houdt van 1—30 april een tentoonstelling van Haagse tekenkunst met te keningen van Annie Borst Pau wels, Aimée Crince le Roy, Jen ny Dalenoord, Lucie van Duyn, Kees Andrea, Paul Citroen, Ton Hoogendoorn, Ber Mengels en Sicrk Schröder. „De taal der liefde", het nieuwste boek van G. K. van het Reve, staat bovenaan de lijst van meestverkochte boeken van het CPNB. Pippi Langkous van Astrid Lindgren prijkt op de tweede plaats. Martin Toonders „Praw! Der Hemeldonder-we. der" staat op de derde plaats. Op de lijst staan vier boeken vin Godfried Bomans: Een Hol lander ontdekt Vlaanderen (4), D„* man met de witte das (7) en Dickens, waar zijn uw spoken? (8). Verder op de lijst: Jan Foudraines Wie is van hout? (5), Goscinny's Asterix en de intrigant (6), Michel v. d. Plas Luns: Ik herinner mij. (9) en Paul Sporkens De laatste le vensfase (10). Gisteren verscheen het rapport Van Rijckevorsel over de toe komstige structuur van onze de fensie. T.v. wierp er zich op als op een vette kluif. De kijkers konden niet minder dan drie in terviews met commissievoorzit ter mr. K. van Rijckevorsel zien, t.w. in het NOS-journaal, in AVRO's Televlzier en in Brandpunt-extra van de KRO. We vonden dat minstens eenmaal te veel. Het journaal kon er na tuurlijk niet aan voorbij, maar Televizier had het onderwerp beter kunnen laten liggen. Dit in de wetenschap dat Brand punt-extra de zaak beter zou kunnen aanpakken, (behalve de voorzitter werden ook twee an dere leden van de commissie gehoord) door de standpunten van minder- en meerderheid met elkaar te konfronteren. Echt-geïnteresseerden hebben na tuurlijk alle uitzendingen ge zien. Ze moesten daarvoor veel gelijkluidende informatie onder gaan. Met een beetje gevoel voor coördinatie was dit niet nodig geweest. Geer. kwaad woord verder van Televizier. Er kwam een aantal belangwekkende onderwerpen aan de orde: criminaliteit in de Bondsrepubliek, Nederlandse pep-middelen in Zweden, de si tuatie in Ierland en het verhaal van een .mensenhandelaar' in Zürich ,een van de knappe bij dragen die Bob Kroon af en toe uit Zwitserland voor Televizier levert. Voorts werd uiteraard ingegaan op de reakties die Televiziersup- plement van vrijdag j.l. oplever de. Die betroffen de moord op het jongetje Bastiaan. Er kwa men veel tips en als daar iets bruikbaars uitkomt zal dat wel licht een heel nieuw licht wer pen op de verhouding politie- t.v.. Bij de KRO zagen we Ad v. d. Heuvels vervolg op de eerste uitzending uit Tanzania die ons als te vluchtig en te eenzijdig teleurstelde. Dit programma was geheel geconcentreerd rond Tanzania's president Nyerere. Het maakte vrijwel al onze be zwaren van de vorige keer goed. Omdat vrijwel alle opwer pingen die na die uitzending verwacht konden worden door Van der Heuvel in kritische vragen geformuleerd werden die een bevredigend antwoord kregen. Nyerere kwam er uit als een nuchtere idealist, die rustig voortgaat op de weg die hij de juiste acht. Als een man om res- pekt voor te hebben omdat hij echt lijkt te menen wat hij zegt. Door deze afsluiting zijn we met beide reportages toch heel wat over Tanzania te weten geko men. 30 maart opening met de top der bloembollen cultuur in de amstelhal-RAI (10 dagen) voorts een lente, zomer en herfst op 70 ha. parken, kassen en Voorhof miljoenen bloemen en produkten van de beste kwekers ter wereld uit de bloemisterij, boomkwekerij, zaadteelt en voedingstuinbouw geniet van de floriade, ook vanuit de expo-cars, kabelbaan en ruimtegondels En vanaf heden voorverkoop aan de kassa's t.o. het Alpha hotel (Europa-Boulevard) en kassa's naast Congrescentrum (RAI). NEDERLAND II NCRV 18.45 uur: Fabeltjeskrant jr|DEr 18.55 uur: Journaal C^ter 19.05 uur: Meer dan duizeilf, jaar (documentair 19.32 uur: De jonkvrouw Avignon Journaal 20.21 uur: Hoofd en hart serie) 21.05 uur: Christus Is opgei ues 21.55 uur: Hier en nu 22.35 uur: Dagsluiting 22.40 uur: Journaal 22.45 uur: Den Haag vandaifen 22.50 uur: Teleac rerva MORGEN NEDERLAND VARA 17.00 uur: Hoedjesstad e 17.10 uur: Zes kinderen op kotter e 17.25 uur: De wind in de NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant e 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Van gewest tot ge 19.30 uur: Agrarisch nieuws 19-50 uur: Toeristische tips 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Zendtijd PPR 20.30 uur: Staatsloterij 20.35 uur: Stichting Socutei 20.40 uur: Showboat 22.25 uur: Studio Sport 22.50 uur: Interpellatie 23.20 uur: Journaal 23.25 uur: Den Haag vandai NEDERLAND II E1DI VARA ™ur 18.45 uur: Fabeltjeskrant e 18.55 uur: Journaal 1 19.05 uur: Zijn bejaarden n(?'e of overtodig 20.00 uur: Journaal u"** 20.21 uur: Dorus krot 21.20 uur: Hun gewicht in gf"n8 waard (documen'aan taire) v?01 21.45 uur: Achter het Nieuw11®' internationaal 'wr IKOR wo.n 22.20 uur: Kenmerk Pr,r 22.55 uur: Journaal de 1 23.00 uur: Teleac ?t kleur eaa' bet ear! RADIO HEDEN HILVERSUM I Uitzending van de Cfrr Hvs tonische Unie. KRO: Nieuws. 18.41 Actualiteiten. V «jrbeschouwrng over de kc KRO-programmas10.00 (S) van de Koninklijke Luchtmi verplichte concourswericen. Duud doet leven: serve gespre over dood. leven en toekomst. De zingende kerk: muziek in d turgie. 20.00 (S) Radio FHha nisoh Orkest: moderne mt Waar maak Je je druk sprekken. 21.00 Een ongehoord hoorspel. 22.05 Klassieke i Overweging. 22.35 £.60 Den Haag HIM liBSl)SI II (S) Vanav laat: licht programma. (32.65 M< delingen. 33.00 Nieuws. 23.10 1 Journaal.) 28.35n34.00 Nieuws. MORGEN zie^. reportages jO Ak 10.00 Voor de stouw. (10.304 Nieuws). 11.55 Mededelingen. KI 12.00 (S) Van twaalf tot twee: rleerd programma. (flC.36 Me Mn gen t.b.v. land- en tuint 12.30 Nieuws: 12.40-12.50 Actui ton: 13.0OdQ.0G Raden maar. 14,00 Huisbezoek: pastoraal ge van mens tot mens. NOS: 14.10 Ta-La tot totale taal: rubriek de taal. 14.30 (Si minderheid. (116.3046.33 NCRV: 16.45 (S) orspel. 17. (S) Oude Engfre verheidsvrxirHa j. HILVERSUM VARA( 7.00 Nleus. 7.1.1 Ochlendtrvi nastlek. 7.30 (S) Dag woensdag muziek en Informatie. (7.33-7.38 Vi de voorpagina.) VPRO: darj. VARA: S 00 Nieuws. S.11 D gen van de dag. S.33 (S) D woensdag (verv met .-m $.35 V alle markten thuis). 9.00 (S) Rad progm streek* mxMen van mensen. 13.00 Nleu 1.3.11 Actualiteiten. 13.25 (S) M<4 dleën Expres 13 45 Gesproken trei 14.00 (S) Speelruimte: rleerd prwiunma met aetualHv «*n muziek. (46.0046.02 Nlem 17.00 (S) Geef me de vijf: ver/, pla/tonprogramma. 17.55 Mededelt HLVERSUM in iVRO7 00 Nieuws 7 0S Steevar (8.00 Nieuws 8 0M.06 Ra<Tlo> as naai.) 9.00 Nieuws. 90S De neget uur-stK-w. .10,00 Nieuws. 10.03 A beMsn««im4nenpopulair verzne! pinrvtenprvgrajnma. (fla.OO Nieuws 12.00 Nieuws. 12.03 Radiojoumaa 12.06 Zm 'm op. (13,00 Nieuws 14 00 Nieuws. 14 03 Superclei dreamsnachine. 15.00 Nieuws. 15. Licht piatenprogramma. (36. xkplaic-npro gramma.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2