£cid6c0outattt Leger van insecten in strijd tegen drugs Belfast gevangen greep staking m W Flinke schade door windhoos Kleuter gered na twee uur in koelkast Grootscheeps onderzoek ■i i ,0% Primitieve volksstam ontdekt Sallustro kijgi weer uitstel Complot in Chili verijdeld ƒ1895.- 63e jaargang, no. 18.636 DINSDAG 28 MAART 1972 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. telefoon 22244" - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. [vertenties (excl. B.T.W. 0,26 p. mm. Telefoontjes 2.37. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.83, kwartaal 23,60: jaar 01.55. SELECTIE T.V.-PROGRAMMA'S VAN HEDENAVOND Ned. II: 19.05 uur Meer dan dui zend jaar; 20.21 uur Hoofd en hart. AF EN TOE ZON Plaatselijk buien, maar ook af en toe zon. Matige tot krachtige, aan de kust nu en dan hardi wind uit west tot noordwest Minimumtemperaturen onge veer 2. maxima morgen cond 7 graden. en zoveelste gedachtenkronkel de modekoningen. Mary O'Donnell uit Dublin ontwierp avondkledij van zijde. Het doorzichtige tralie-achtig om hulsel moet het broekpak toch het effect van een japon mee geven. IANILLA (AFP) Een expedi tie van antropologen heeft In het zuiden van de Filippijnen een onbekende stam ontdekt, die al vele duizenden jaren nog helemaal in het stenen tijdperk leeft. leden van de stam, de Tasa- day - wonen in holen in een zeer dicht, nagenoeg ontoegan kelijk oerwoud in de provincie Cotabato, ongeveer 960 kilome ter ten zuiden van Manilla. Zij kennen geen landbouw en hou den zich in leven door het pluk ken van wilde vruchten en plan ten. Voedingsmiddelen als graan, rijst, suiker en zout zijn er nog nbektnd. Zij kleden zich met stukken boomschors. c1aI IOSKOOP De ballonoverkap ping van het zwembad in Bos koop is gisteren door een hevige windvlaag omlaag geklapt. :r bevonden zich geen mensen in 00 het bad. Wel ontstond er paniek in de garderobe door het hevige heen en weer zwaaien van de ballon. Het zwembad van Boskoop is de laatste jaren herhaaldelijk in het nieuws geweest, door de vele mankementen die de nogal revolutionaire overkapping ver toonde. Het afgelopen half jaar was de schade echter binnen de perken gebleven. (Van onze correspondent) GENèVE De VN hebben de stoot gegeven voor een groot scheeps onderzoek naar insecten die de papaver (opium) en de marihuanaplant verslinden. Een contract ten behoe ve van dit onderzoek is reeds getekand door het VN-insti- tuut ter bestrijding van drugmisbruik. Er is 150.000 dollar mee gemoeid. De bedoeling is dat men in een tijdsbestek van een jaar of drie vat krijgt op de illegale produk- tie van deze planten. De VN-or- ganisatie had dit driejarenplan geheim willen houden, maar het is toch in Genève uitgelekt. DE BEDOELING IS DAT DE IN SECTEN ZONDER VOORKEN- Jose Baxter, Rosa Clara Cavalli, Francesco Ventigi en Victor José Fernan- Western in Genestetstraat LEIDEN In de Genestetstraat speelde zich gisteren een com plete western af. Bij levensmid delenhandel Ober kwamen drie mannen binnen. Er was nie mand in de winkel. Nietsver moedend wilde de schoonzoon van de heer Ober de klanten gaan helpen. Toen bleek dat ze geen hulp nodig hadden. Eén sprong achter de toonbank en duwde de bediende hardhandig opzij, terwijl de tweede voor de toonbank hem bedreigde met een pistool en de kreet „hands up". De derde posteerde zich voor de deur. Voordat de verbouwereeerde win kelier iets kon doen had de man achter de toonbank een greep in de geldla gedaan. De buit wat 4Q0 gulden. De overvallers wis ten snel te ontkomen. Uit getu'igeverklaringen heeft de politie het signalement van de daders kunnen vaststellen: één grof gebouwd circa 1.90 meter lang. zwarte trui met beige strepen, kort donkerblond haar; nummer twee, slank, circa 1.75 meter lang, v-hals col met geruit kolbert. geblondeerd sluik haar; nummer drie had even eens een slank postuur, was 1.80 meter lang en droeg een don kergroene army-jas en heeft halflang, blond haar met een scheiding in het midden. NIS VAN DE ILLEGALE PLANTERS WORDEN VER SPREID. De leider van het on derzoekteam is er van overtuigd dat er voldoende natuurlijke vi janden van de drugvegetatie ge vonden zullen worden; vijanden die niet schadelijk zijn voor an dere gewassen. Het zoeken naar natuurlijke vijanden van de opiumproducerende papaver zal plaats hebben in de landen rond de Middellandse Zee, de Bal- kanlanden, het Midden-Oosten, Pakistan, Iran, Afghanistan en Turkije. De dierlijke liefhebbers van de cannabaceae of hennep- achtigen (waaronder de Indi sche hennep en de marihuana vallen) hoopt men ook in die ge bieden te vinden. Er is al een vraatzuchtige kever ontdekt die alleen van „pot" leeft: de oxythris Canabensis. De enige zwakke schakel in het geheel is, dat de producenten van narcoticaplanten hun toe vlucht zullen kunnen nemen tot insectenbestrijdingsmiddelen. Daar staat tegenover dat zij zichzelf kunnen verraden door grote aankopen van bepaalde insecticiden SANTIAGO (Reuter) UPI De Chileense regering heeft meege deeld dat zij twee da gen geleden een com plot van rechtsen heeft verijdeld Een regeringswoordvoerder zei dat de organisatie „vaderland en vrijheid" de opstand had beraamd, die vrijdagavond uitge voerd had moeten wor den. De organisatie had contact gelegd met politie en militairen, maar het voorstel tot rebellie was afgewezen, zei hij. Lei ders van de beweging wa ren volgens de woord voerder generaal Alberto Green Banquedano en de voormalige majoor Arturo Marshall Marchesse. (Van onze correspondent Roger Simons) BELFAST De Noordierse hoofdstad Belfast leek van nacht op een duister poolgebied. Als gevolg van de alge mene staking was er haast geen elektrische stroom en de enige lichtbronnen in privé-woningen, hotels, politiekanto ren, militaire en brandweerkazernes waren flakkerende kaarsen. Belfast bood een onheilspellende aanblik, maar er deden zich geen ernstige incidenten voor. In het centrum van de stad werd Hij eindigt pas te middernacht, echter wel een wasserij, die Alle openbare verkeersdiensten werkte voor het Britse leger, liggen tot vanavond laat of mor- vernield door een bom. Op som- gen vroeg stil. mige plaatsen in de provincie Vanguard-leider William Craig en kwam het tot protestantse beto- dominee Ian Paisley hebben de gingen en kleine schietpartijen. In Londonderry werd het leger vanochtend vroeg onder vuur genomen. De militante protestantse Van- guard-beweging heeft ervoor ge zorgd, dat de algemene staking vandaag opnieuw massaal voortgezet werd in heel Ulster. protestanten aangespoord met duizenden in de ijzige kou te gaan demonstreren voor het Stormont-gebouw, waarin de laatste zitting van het parle ment zal plaats hebben vóór het vervangen wordt door een raad gevende commissie, die de mi nister-president moet bijstaan. Volgens Craig zullen in deze commissie alleen verraders ze telen. Craig zal naar verwacht wordt vanmiddag zijn volgelin gen toespreken op de trappen van het Stormont. In de loop van de week zal hij nieuwe plannen onthullen, die tot doel hebben Ulster onregeerbaar te maken voor de Britten. WASSENAAR Op Goede Vrijdag, 31 maart a.s. zullen alle gemeentelijke bureaus de gehele dag gesloten zijn en zal ook geen huisvuil wor den opgehaald. Hetzelfde geldt uiteraard voor maan dag 3 april, Tweede Paas dag. TIEL (ANP)— Een windhoos heeft gisteren een stadswijk van Tiel getroffen. Vele ruiten, vooral van flatgebouwen werden vernield, waardoor aan inventarissen grote schade werd aangebracht. Diver se personen liepen snijwonden op. Ook laagbouwwoningen moesten het ontgelden: daken werden beschadigd en antennes sneuvelden. De schade wordt geraamd op tienduizenden guldens. Het verkeer werd op enkele plaatsen belemmerd doordat geparkeerd staande auto's door de harde wind gingen rijden. De windhoos duurde twee minuten. Tijdens een harde hagelbui sloeg gisteren de bliksem in een boerderij in het Noordfriese Oenkerk. De boerderij brandde geheel uit. De brandweer stond voor een hopeloze taak omdat de harde wind het vuur aanwakkerde. Men slaagde er in vijftig koeien te redden. De schade bedraagt enkele tonnen. In Hilvarenbeek (Noord-Brabant) werden gisteren door de storm vijf daken van huizen vernield. Ook in de dorpen Sevenum en Horst in Limburg hield een windhoos huis. Een varkensstal verdween en en kele bomen werden uit de grond gerukt. Ook antennes, schoorstenen en dakpannen werden weggerukt. Het nieuwe circus Faggioni kon de voorstelling gisteravond in Delft niet door laten gaan. Door de harde wind was het niet verantwoord de tent op te zetten. Hotel en cash en carry uitgebrand ZEITT (ANP) Vannacht is als gevolg van een explosie hotel „Bella Vista" te Zeist volledig uitgebrand. De brandweer is urenlang in de weer geweest, om de enorme brand meester te kunnen worden. Het hotel was vooral befaamd door zijn ver scheidene restaurants. Voor zo ver bekend zijn er geen slacht offers gevallen. Naar de oorzaak van de explosie, waardoor 20 kamers, verschei dene restaurants en een aantal zalen verwoest werden, wordt een onderzoek ingesteld. In Bussum is gisteravond een cash en carry-bedrijf uitge brand. De schade wordt ge raamd op minstens vier ton, al leen al aan voorraden levens middelen. (ADVERTENTIE) WIE KOMT ER MET PASEN in de Stadsgehoorzaal met een ERRES HiFi stereo Tuner versterker 2 x 30 WATT incl. 2 BOXEN inhoud 2x4 SPEAKERS van 2837.- voor (Van een onzer verslaggevers) OSS „Waarom kwam Paultje mij er niet uit halen", snikte de 3,5 jaar oude Erik Elemans, toen hij op het nippertje van de verstik kingsdood was gered, nadat hij ongeveer twee uur opgesloten had gezeten in een grote koelkast. De ouders van Erik, concludeerden uit die opmerking, dat hun kind spelend met een ouder vriendje in de kast is beland en dat het vriendje hem daarna om welke reden ook heeft laten zitten. De kast kan alleen van buitenaf worden geopend met een deurkruk. „We zijn er nog helemaal overstuur van en we willen en kunnen er niet over praten met de ouders van dat vriendje", aldus mevrouw Elemans, die naast Erik nog een kind van 2 jaar heeft. De koelkast, die dagenlang in de lepenstraat in Oss langs de stoep had gestaan om meegenomen te worden door de vuilnisman, was ook weg toen Erik werd vermist. Maar het samenvallen van die twee gebeurtenissen realiseerde men zich pas later. Er werd eerst met man en macht in de buurt gezocht. „Toen opeens realiseerde ik me dat ook die koelkast, waar allerlei kinderen mee hadden ge speeld, verdwenen was", aldus mevrouw Elemans. De gealarmeerde politie dacht onmiddellijk aan een opkoper van oude metalen en de koelkast werd terug gevonden op een vrachtauto voor het huis van de verkoper. „Ik schrok me een ongeluk en ik wist niet hoe gauw ik die deur open moest rukken", aldus de opkoper. Het zielige hoopje mens onderin de kast barstte tot ieders opluch ting in een bevrijdend schreien uit, toen de kast openging. Erik, vreselijk benauwd en drijfnat van transpiratie, had het op het nip pertje gered. Tulpenrallye uitgesteld DEN HAAG de 23ste Interna tionale (Peter Stuyvesant) Tul penrallye, die zou worden ge houden van 24 tot 29 april, moet worden uitgesteld. De wedstrijd leiding heeft geen toestemming gekregen om een traject in de Vogezen in Frankrijk meer dan één maal te rijden. Het 400 kilo meter lange circuit zouden de deelnemers 3L. maal moeten af leggen. De Tulpenralley wordt nu verschoven naar een nog na der te bepalen datum in sep tember. BUENOS AIRES (AFP) De ontvoerders van de Fiat-directeur Oberdam Sallustro hebben opnieuw een uitstel van 24 uur toe gestaan voor het Inwil ligen van hun eisen, zo heeft de televisie van Buenos Aires vanmorgen vroeg meegedeeld. Zoals gemeld zou Sallustro van morgen vier uur worden gedood wanneer de eisen van de ontvoerders niet zouden zijn ingewilligd. De ontvoerders hebben me degedeeld dat als aan hun voorwaarden wordt vol daan de doodstraf wordt omgezet in gevangenis straf van nog onbekende duur. De Argentijnse re gering heeft de pogingen van Fiat om over vrijla ting van Sallustro te on derhandelen, afgewezen. Inmiddels zijn de namen ge publiceerd van drie man nen en een vrouw die worden gezocht wegens de ontvoering van Sallu stro. Het zijn Jose Baxter (31), alias „El Gorbo" (de dikke), Francisco Ventigi (28), Rosa Clara Vavalli (27) en de Span jaard Jose Fernandez Palmeiro. Napoleon Duarte, leider van hel „Nationale Opposltlovorbond", is zaterdag gearresteerd ten plomaat te San Salvador, o ia huize van een Venezolaanse dl- maandag door de Venezolaanse diplomatieke vertegenwoordi ging in El Salvador meege deeld. In een officieel communique eist de Venezolaanse diplomutiekn vertegenwoordiging overlevering van Duarte. Venezuela twijfelt er niet aan, dut El Salvador het recht van asiel zal eerbiedigen. Duale zou een der leiders zijn vuri de zaterdag gepleegde maar mislukte staatsgreep in El Sal vador. Verscheidene ambassades In El Salvador hebben nuar verluidt verzoeken om asiel ontvangen. In de pauselijke nuntiatuur zou den zich vier politieke vlchtelln- gen bevinden, onder wie kolonel Benjamin Mejia, (zie foto) die eveneens deel zou hebben uitgc- maukt van de leiding van de mislukte staatsgreep. Katwijker houwt Statenzaal DEN HAAG De bouwonderne ming Van Rhijn Katwijk N.V. uit Katwijk is gistermorgen als laagste van in totaal 65 inschrij vers uit de bus gekomen bij de aanbesteding voor de bouw van het derde gedeelte van het Pro vinciehuis in Den Haag. De firma Van Rhijn wil de bouw van de Statenzaal, waarvan de fundering al jaren gereed ligt, voor een bedrag van negen mil joen gulden voltooien. Het ont werp van de Statenzaal is ge- maukt door het architectenbu reau Peutz B.V. uit Heerlen. De definitieve opdracht voor de bouw wordt binnenkort ver wacht. Stormschade in Leiden LEIDEN Het onverwachte herfstachtige stormweer heeft gisteren veel schade uangcricht in de I.eidse contreien. Om streeks drie uur vlogen van het pand Lange Brug nummer 10 een aantal dakpannen en een stuk dakspant op verschillende geparkeerd staande auto's. Een daarvan werd flink bescha digd. Van het Volkshuis aan de Haarlemmerstraat was een groot stuk zink losgeraakt en le verde gevaar op voor voorbij gangers. De brandweer heeft het verwijderd. De brandweer moest ook hulp verlenen in de Thorbbeckestraat bij het wegha len van een losgeraakte anten- Benfica-Ajax vrijwel zeker niet op tv ilSSABON (AP) De kans, dat de voetbalwedstrijd tussen Ben- f:ca en Ajax in de halve finales van het Europese bekertournooi voor landskampioenen voor de televisie zal worden uitgezonden is zeer gering. Benfica blijft aan het bezoek door supporters de voorkeur geven boven een tv-uitzending. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1