Belangstelling ouders voor school groeit snel Uw bank is op Goede Vrijdag gesloten. Aandrang tot openbaar overleg koninkrijk Verslag „Nationale Ouderavond1970: Nieuwe leden benoemd in PTT-directieraad Gebruik Tofranil ontraden Taizé -10.000 man - bouwt verder aan jongerenconcilie Belgische priester uitgewezen uit Brazilië DINSDAG 28 MAART 1972 LEIDSE COURANT ADVERTENTIEI (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Moet de school zich schikken naar de wen sen van de ouders? Of moeten de ouders zich onderwer pen aan de deskundigheid of het wettelijk gezag (be stuur) van de school? Tegen dit laatste werd vrijwel over al waar het ter sprake kwam verzet aangetekend. Som mige ouders kwamen furieus in opstand tegen de wijze waarop de school de belangen van hun kinderen bedissel de. De meeste ouders echter hielden het op het midden. Ouders en school zijn niet ondergeschikt, maar nevenge schikt aan elkaar. Samenwerking, samenspel". Dit zijn enkele citaten uit het verslag van de werkgroep „Nationa le ouderavond 1970". In november van dat jaar hielden 2000 scholen een ouderavond, die werd bezocht door ruim 100.000 ouders. De nationale werkgroep had per folder oplage een miljoen 17 stellingen over de verhouding ouders-school verspreid. Maar op veel ouderavonden werd buiten de stellingen om over die verhouding ïelf gepraat. De scholen was in enquêteformulieren gevraagd verslag te doen. Kapper Mario is weer terug in de kapperswereld en dat wilde hij wél laten merken. In kasteel Beeckenstijn in Velsen werd gisteren een voorjaarskapselshow gehouden. Mario had een pruikfantasie gemaakt uit honderdvijftig pruiken. Punthoofd.... Onbemand Russisch ruimtestation naar Venus MOSKOU (Tass/AFP) De Sov jet-Unie heeft gisteren een onbe mand ruimtestation gelanceerd in de richting van de planeet Venus. Het station ..Venus-8" moet in juli bij de planeet aan komen en in de omgeving daar van wetenschappelijke metingen verrichten. Ook is het de bedoe ling dat vanuit het station een capsule een zachte landing op Venus maakt. Tass meldde dat alle instrumenten normaal wer ken. De Venus-8 weegt 1.180 kg. Sinds 1961 zenden de Russen onbe mande ruimtestations naar Ve nus. Op veel avonden werd aangedron gen op wettelijke bepalingen dat de ouders meer bij de school betrokken moeten worden. De suggestie werd gedaan ouders op enkele middagen gelegenheid te geven lessen op school als toehoorder bij te wonen, of ou ders inspraak te geven bij be noeming van leerkrachten, of ouders in te schakelen als hulp bij groepslezen of groepsreke- nen. Nergens waar de grootte van de klassen bij het basison derwijs ter sprake kwam, had men daar een goed woord over. Er zou hiervoor meer geld op tafel moeten komen. Met vreugde stelt de werkgroep in haar verslag vast dat de be langstelling van de ouders zich niet meer beperkt tot hoe hun eigen kind het doet op school. De belangstelling ging vooral uit naar algemene problemen van onderwijs en de verhouding ouders-school, een andere con clusie: de vrees van veel docen ten dat de ouders alleen maar met negatieve kritiek zouden komen, bleek volstreks onge- Over het algemeen getuigden de ouders „in zeer grote mate van gezond inzicht" en hoefden de docenten niet de ouders de les te lezen. Vooral waar het niet technisch-onderwijskundige maar opvoedkundige aspecten betrof, toonden de ouders zich niet de minderen, aldus het ver slag. De lijn progressief-conser- vatief liep dwars door de cate gorieën ouders en docenten heen. Er zijn ook veel ouders die helemaal niet willen vernieuwen en eigenlijk terug willen naar de school zoals ze die uit hun jeugd kennen. Wilt u er rekening mee houden dat op Goede Vrijdag, 31 maart a.s., alle bankkantoren gesloten zullen zijn? Ditzelfde geldt ook voor Tweede Paasdag (maandag 3 april). Koninginnedag (die maandag 1 mei wordt gevierd) en Tweede Pinksterdag (maandag 22 mei). De gezamenlijke banken. DEN HAAG (ANP) Door de pensionering op 1 juni van directeur-generaal H. Reinoud en de re cente benoeming van hoofddirecteur post drs. Ph. Leenman tot directeur-generaal, zijn er ver schillende verschuivingen op komst bij de leiding van het PTT-bedrijf. Deze verschuivingen houden in de volgende benoe mingen: Plaatsvervangend directeur-generaal, de functie die de heer Leenman thans nog vervult., drs. J. A. Hommel, die daarnaast in de directie raad de portefeuille van financiële- en economi sche zaken (FEZ) blijft beheren. Hoofddirecteur post wordt drs H. de Jonge, die sinds 1970 de functie vervult van plaatsvervan gend hoofddirecteur personeelszaken. Er komt een nieuwe hoofddirectie gelddiensten, af gesplitst van financiële- en economische zaken. Hieronder gaan ressorteren de rijkspostspaar bank, de postgiro en de dienst omroepbijdragen, drie grote financiële PTT-instellingen in de uitvoe rende sector met tezamen ongeveer 5500 mede werkers. Als hoofddirecteur gelddiensten gaat per 1 juni fungeren drs. C. J. Schotsman, sinds 1968 plaatsvervangend hoofddirecteur financieel economische zaken. De plaats die drs. De Jonge thans nog bij de hoofd directie personeelszaken bezet, zal worden inge nomen door mr. B. N. J. Pompen. Sinds 1970 is de heer Pompen adviseur personeelszaken van de hoofddirectie post, een functie die voor hem door drs. De Jonge werd vervuld. Een 13-jarige jongen, Henk Blaauw, hangt met zijn hoofd naar beneden aan en hoogspanningsmast, op slechts enkele centi meters van de stroomdraden. De jongen was naar boven ge klommen om naar een vliegshow te kijken. Boven in de mast raakte hij met een voet bekneld tussen een dwarsbalk. Het duurde veertig minuten voor hij uit zijn benarde positie kon worden gered. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAGDe Koninkrijkscommissie die gisteren door minister Lardinois werd geïnstalleerd met als opdracht te adviseren over nieuwe staatkundige verhoudingen tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen zou van daag een beslissing nemen over twee belangrijke voor stellen. Van de zijde der Antilliaanse sectie werd het ver zoek gedaan onmiddellijk over te gaan tot bilaterale be sprekingen Nederland-Antillen en Nederland-Suriname. Van Surinaamse zijde werd voorgesteld de vergaderingen van deze week in het openbaar te houden opdat elke schijn van geheimzinnigheid werd voorkomen en de wijs heid en bezinn<n« waarop minister Lardinois had aange drongen duidelijk naar buiten zou komen. Tijdens het overleg van gisteren en vandaag werd de agenda voor de besprekingen vastge legd. Over de voornaamste pun ten werd snel overeenstemming beieikt. Deze punten zijn de sta tus van volkenrechtelijke ver dragen. vooral die over de terri toriale zee en de associatie van de Antillen en Suriname bij de EEG. Verder de toekomstige status van Suriname, Curacao, Aruba en de Bovenwindse eilan den (St. Maarten, St. Eustatius en Saba), de financiële verhou ding met Nederland, de econo mische herstructurering en de culturele samenwerking. Op verzoek van de Antilliaanse sec tie zijn op de agenda geplaatst de kwesties over de nationali teit, de buitenlandse betrekkin gen en de defensie. Tijdens zijn installatierede wees minister Lardinois er op dat het huidige Statuut destijds met grote instemming door de drie landen werd aanvaard. Hij me moreerde het belang van vrij willigheid als grondslag voor de samenwerking, en besloot met er op te wijzen dat het ontwer pen van nieuwe constructies in ventiviteit, wijsheid en bezin ning vereist. Da voorzitter van de Antilliaanse sectie, de heer R. J. Isa zei o.m. dat het maken van een realiseerbare keuze voor de staatkandige verhoudingen slechts succesvol kan zijn indien een ieder met realiteitszin en met inachtneming van eikaars problemen, wensen en visie be reid is zich ten volle in te zet ten. De partijen zullen bereid moeten zijn een aanvaardbaar compromis te bereiken. De voorzitter van de Surinaamse sectie, de heer A. J. Morpurgo verklaarde dat de piketten s'aan uitgezet van de uiteenlo pende en zelfs tegenstrijdige meningen die zich bewegen van aanpassing tot afschaffing van het Statuut. Hij besloot met de opmerking dat het overleg van de Koninkrijkscommissie het belangrijkste en meest beslis sende ogenblik zal worden dat het Koninkrijk heeft gekend ge durende zijn hele bestaan. Ruimtevaarders Apollo-16 in quarantaine KAAP KENNEDY (AFP) De Amerikanen John Young, Char les Duke en Thomas Muttingly die 16 april met de Apollo 16 naar de maan zullen vertrek ken, zijn gisteren In quarantai ne gegaan. De 109 mensen met wie zij nog contact zullen hebben geleer den en deskundigen zijn te gen negen ziekten gevaccineerd. DEN HAAG (ANP) Het staats toezicht op de volksgezondheid heeft artsen en apothekers het gebruik van het verpakte ge neesmiddel „Trofanll" geduren de eerste drie maanden van de zwangerschap voorshands ontraden. Minister Stuyt (Volksgezondheid) heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op vra gen van het PvdA-kamerlid Lamberts. Voor zijn suggestie om dit genees middel althans voorlopig uit do circulatie te nemen zegt de mi nister daartoe geen directe aan leiding te zien. De vruchtbe- schadigendr werking van het geneesmiddel staat met met ze kerheid vast, zo blijkt uit het antwoord. Bhoetto wil Bangladesj erkennen NEW YORK (Reuter) - President Bhoetto van Pakistan is bereid de nieuwe staat Bangladesj te erkennen mits India eerst de 93.000 Pakistnanse krijgsgevan genen vrijlaat die nog steeds worden vustgchouden. Bhoetto zei in een gisteren gepu bliceerd vraaggesprek met het Amerikaanse tijdschrift ..News week": „Eerst heb ik Moedjib (premier sjeik Moedjiboer Rachman van Bangladesj) on voorwaardelijk vrijgelaten. Ik dacht dat dit een gelukkig begin voor een nieuw tijdperk was. Dat had ik verkeerd. Goed, nu heb ik minder vogels in de kooi. M'n nachtegaal is er vandoor. U kunt niet van mij verwachten dat ik de ene concessie na de andere doe. Als India («orst onze krijgsgevangenen vrijlaat dan zou ik de volgende stap kunnen doen. Ik ben volkomen bereid Bangladesj te erkennen, maar er moet wat regenover staan", aldus president Bhoetto. De protestantse kloostergemeenschap van Taizé zal rondom Pa sen - en wel van 1 tot en met 3 april - weer in het teken staan van een massale internationale jongerenbijeenkomst. Deze bijeenkomst moet worden gezien als een belangrijke etappe op de weg naar het „jongerenconcilie", dat de prior van de communiteit, Roger Schutz twee jaar geleden heeft aangekon digd, eveneens met Pasen. De datum daarvan is nog niet vast gesteld. Tegelijk met de jongerenbijeenkomst in Taizé zullen er met Pa sen ook bijeenkomsten worden gehouden in Afrika (Porto Rico). Deze zullen worden geleid door internationale jongeren- teams, die enkele maanden geleden van Taizé zijn uitgezonden. In Taizé rekent men met Pasen op de komst van ongeveer tien duizend jongeren tussen achttien en dertig jaar uit heel Euro pa. Vorig jaar waren het er zevenduizend. In 1966 begon men al in Taizé internationale jeugdbijeenkomsten te organiseren. Vooral de mei-revolutie van Parijs in 1968, die veel jongeren achterliet met verlangen naar meer hoop om mee te leven, gaf het idee van een internationaal jongerencon cilie een krachtige impuls, die met Pasen 1970 werd afgerond met een boodschap van prior Roger Schutz: „De verrezen Christus komt in het diepst van de mens een feest aanrichten. Hij bereidt een nieuwe lente in de kerk: een kerk ontdaan van middelen tot macht, bereid om met alle mensen te delen, een plaats van zichtbare gemeenschap voor heel de mensheid. Hij zal ons ertoe brengen ons leven te geven, opdat de ene mens niet langer het slachtoffer is van de ander." Totdat het jongerenconiclie komt is er een tijd van voorberei ding, niet alleen als een „innerlijk avontuur" maar ook in een constant gaan en komen naar en van Taizé. Kleine groepjes - „cellen" - reizen overal heen om te luisteren en te spreken over het jeugdconcilie en om een band te handha ven tussen allen, die betrokken zijn bij de voorbereiding. Het hele jaar door zijn „cellen" getrokkken naar bijna alle landen van Europa, naar de Verenigde Staten en Canada, naar zeven tien landen in Afrika en naar Madagascar, naar zestien landen in Azië, naar Australië en zea landen in Zuid Amerika. De jongeren zelf verdienen hun reiskosten, zo ver mogelijk, om hun onafhankelijkheid te bewaren. En in Taizé zelf blijft men doende met de voorbereidingen van het jongerenconcilie in al lerlei ontmoetingen, waarvan vorig jaar vijftigduizend jongeren uit vijfenzeventig landen hebben deelgenomen. Paus Paulus heeft in het museum in Vaticaanstad een tentoonstelling van antieke en zeldzame bijbels geopend. Dit in hef kader van het „Internationale jaar van het boek", van de Unesco. Geëxposeerd zijn 148 kostbare banden uit de derde tot zestiende eeuw uit de bibliotheek van het Vaticaan, die nog nooit eerder aan het publiek zijn getoond. Hieronder bevinden zich het oudst gedrukte boek de Gutenbergbijbel en de onschat bare „Bodmer-papyrus" uit de derde eeuw na Christus, hef oudste handschrift van het Nieuwe Testament, dat het Vaticaan bezit. Rechts prof. luigi Michelini-Tocci, een Vaticaans deskundige. Paus Paulus heeft kardinaal Amleto Giovanni Cicognani (89) benoemd tot deken van het kardinalen-college. Hij volgt als zodanig de onlangs overleden kardinaal Eugen Tisserant op. De benoeming wordt in Rome gezien als een eerbewijs, omdat kardi naal Cicognani reeds 89 jaar is en de paus heeft bepaald dat alle kardinalen die 80 jaar KORTE METTEN of ouder zijn niet meer aan het conclaaf mogen deelne men en dus uitgesloten zijn van de pauskeuze. De Duitse katholieke hulp organisatie „Misereor" en de protestantse organisatie „Brood voor de wereld" heb ben met het oog op de ko mende Unctad-conferentie in Chili het initiatief genomen voor een handtekeningenac tie. De actie is bedoeld om er bij de Duitse regering op aan te dringen om 0,7 pro cent in plaats van 0,4 pro cent van het bruto-nationaal inkomen aan ontwikkelings- De Belgische priester Joseph Comblln, die al veertien jaar in Brazilië woont en doceert aan het theologisch instituut van Recife, het diocees van aartsbisschop Dom Helder Camara, Is dezer dagen na terugkeer van zijn vakantie bij aankomst op het vlieg veld van Rio de Janeiro gearresteerd en zal worden uitgewezen. Volgens de poli tie waren zijn papieren niet in orde. Comblin wordt beschouwd als één van de theoretici van de revolutionaire groep in de r.k. kerk van Brazilië. Op verzoek van Helder Camara vatte hij in 1968 de resulta ten van een onderzoek naar de toestand van de kerk in Latijns-Amerika samen. Hij schreef toen dat de kerk „bondgenootschappen moet aangaan en haar handen moet vuilmaken om een re volutionaire omwenteling mogelijk te maken die haar werk geloofwaardig kan ma ken". KERK EN WERELD hulp te besteden. Tijdens een eucharistievie ring op zondag 9 april, om elf uur zal Dom Helder Ca mara In de kerk aan de Gasthulsring te Tilburg een toespraak van een half uur houden. Aan de eucharistie viering zal ook mgr. Bluysen deelnemen. De viering zal rechtstreeks via de televisie worden uitgezonden. Mgr. Zwartkruis in Schagen niet gewenst In een brief aan bischop Th. Zwartkruis van Haarlem heeft pastoor J. Rijkers van de S(. Chrlstophorus-parochie in Schagen laten weten, dat hij er niet mee akkoord kan gaan dat de bisschop en zijn vicarissen alle paasplechtlg- heden In zijn parochie ko men verzorgen. De bisschop had op verzoek van de parochiegemeenschap besloten evenals hij dat met de Kerstplechtigheden had gedaan voor te gaan in de Paasplechtigheden en op deze wijze een teken te stellen van verzoening en vrede in de ver deelde parochie van St. Christophorus, die vorig Jaar rond Kerstmis in het nieuws kwam omdat pastoor Rij kers geen plaats wilde mu- ken voor zijn door het bis- dom benoemde opvolger. Omdat de bisschop, gezien de brief van pastoor Rijkers, door zijn komst de verdeeld heid binnen de parochie mo gelijk eerder zal verscherpen dan verzachten, heeft hij na overteg met en na volledige instemming van de pastores, beslo<en niet naar Schagen te gaan. Kaih. Jeugdraad wil soepeler zedelijk heids- wetgeving De Katholieke Jeugdraad voor Nederland (KJR) heeft naar aanleiding van een verzoek van de regeringscommissie ..Zedelijkheidswetgeving" een soepelere zedelijkheids- wetgeving bepleit. Dc raad wijst het uitgangspunt van onze zedelijkheldswetgeving gedragen door een bepaalde morele opvatting over sek sueel leven af. Zij gaat ervan uit dat de mens vrij moet zijn In de vormgeving van zijn seksueel leven. Strafbaar acht zij seksuali teitsbeleving alleen, als de vrijheid van anderen erdoor bedreigd of weggenomen wordt. In het KJR-standpunt komt naar voren, dat in geval van seksuele misdragingen niet allereerst aan strafbaarstel ling moet worden gedacht. Gevangenisstraf bijvoorbeeld ziet men nauwelijks als een oplossing. In het advies wordt voorgesteld de zede lijkheidswetgeving te vereen voudigen: termen als „aan stotelijk voor de eerbaar heid" en „ontuchtige hande lingen" vindt men te vaag. Zo'n vaagheid schept onzeker heid en geeft ruimte aan een rechterlijke praktijk die min der met het hanteren van strafrecht en meer met het hanteren van een bepaald sexsueel gedragspatroon te maken heeft, aldus de KJR- bestuursleden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11