IUYDTWIJCK Theo Niermeijer ziet in schroot nog schoonheid zeer doelmatig tehuis voor chronisch zieken Burgerij moet blijven meeleven met verpleegden ATERDAG 25 MAART 1972 LEIDSE COURANT .EIDEN Aan het eind Van de Aaltje Noorde- wierlaan is een gebouw verrezen. „Zuydtwijck" is rijzig en evenwichtig grijs, voorzien van veel glas en bekroond door een markante, zwarte dak-etage. 'Het is strak, sober en fors van con ceptie maar zeker (niet saai, zoals omliggende ge bouwen, iwaar het te dicht op straat. Om zijn architectonische kwaliteiten maar ook om zijn bestemming, is Biet te betreuren, dat het ver pleeghuis en reactiveringscentrum „Zuydtwijck" niet méér in de aandacht is geplaatst. Op 31 maart draagt de aannemingsmaatschappij Geerdink n.v. te Rotterdam het gebouw over aan de stichting tot Verpleging van Langdurig Zieken te Leiden. Op 17 april nemen de eerste patiënten er hun intrek. Met bouw en inrichting van „Zuydtwijck" is een bedrag van miljoenen gul dens gemoeid. Daar was nog voor igeen dubbeltje overbodige luxe bij: elke cent is uitgegeven voor het belang van de patiënten. i de Aaltje Noordewierlaan, die 11 april de eerste patiënten Zuydtwijck" is bestemd voor de verpleging van chronisch zieke •mensen, die er voor een deel zullen verblijven, totdat ze zo ver genezen zijn, dat ze naar hun eigen huis, dan wel naar een verzorgings- of bejaardente huis kunnen gaan. Maar er wor den ook patiënten opgenomen, die een zo ernstige ziekte heb ben, dat het leven er niet mee verenigbaar is. De behandeling die ze er zullen krijgen, is ge richt op het mobiel houden, dan wel het bevorderen van de mo biliteit van de zieke en hen daardoor in staat te stellen, zo danig te acclimatiseren, dat ~e Izich in „Zuydtwtijck" Ühulis voe len. Omdat ze bij hun opname vaak alle contacten met de bui tenwereld verliezen, moet het Icontact met de verpleegde cen traal staan. '•ie Zuydtwijck" binnengaat, ziet dat deze opzet uit het gehele in terieur spreekt. De hal heeft twee toegangen. Een daarvan is overhuifd door de tweede bouwlaag, zodat de zie kenwagen - weer of geen weer de patiënt droog kan afleveren. Binnen vindt men een receptie en een dagwinkel. Verder ligger er een kapsalon en „om de hoek" op het noorden een ui terst moderne keuken met rui me overcapaciteit. De parterre onderhoudt op deze wijze duide lijk de relatie met de buitenwe reld. Ook de eerste verdieping staat nog los van het verpleeg huis maar ze heeft evenmin contact met het leven op straat. Dat geeft de rust, die ten goede komt aan het intensieve werk dat hier verricht wordt. Men vindt er de administratieruim ten, directie- en bestuurska mers, röntgenkamer, laborato rium en zeer uitgebreide fy- siotherapeutische afdeling met vertrekken voor hydrotherapie, electrotherapie, massage en pa- raffinebaden. Deze laag wordt gecompleteerd door een ruimte voor arbeidstherapie en een grote recreatiezaal. De derde bouwlaag is bestemd voor de dagreactivering van cir ca deriCg patiënten, die niet in „Zuydtwijck" verpleegd wor den. Ze komen periodiek uit de hele regio. Deze afdeling omvat onderzoek-, bad- en behandelka mers, spreekkamers voor logo pedisten, maatschappelijk werk sters, massageruimten, rustka- mertjes een eetzaal en een ar- beidstherapielokaal. Boven de dagreactivering bevindt zich het eigenlijke verpleeghuis, dat plaats b'iedit aan 156 patiën ten. Ze worden ondergebracht op zes identieke verdiepingen. Deze verdiepingen bevatten twee zespersoons- en drie vier- persoonskamers, twee isoleerka mers, dokterskamer, onderzoek- kamer en recreatiekamer. Op de bovenste verdieping tenslotte vindt men o.a. kamers voor sta giaires, theorie- en praktijkles lokalen - het laatste bewoond door een namaakmens, waarop bijna alle verpleegkundige han delingen en ingrepen verricht kunnen worden - een linnenka mer, de bibliotheek en 'n proef- flat voor paitiiënten, die op het punt staan „Zuydtwijck" weer te verlaten. De zwarte doos" op het dak be vat een complete machineka mer met liftenmachine, koelma chine, airconditioning, diesel- noodstroomaggregaat en centra le verwarming. Het gebouw rust op een kelder, die ten behoeve van de bevoor rading etc. voor auto's toegan kelijk is. Voorts is er een rij wielberging, een werkplaats voor de technische dienst en daartegenover een hobbyruimte voor „zwaar" werk, waar de patiënt altijd technische hulp kan krijgen. In het hele gebouw kan geen raam open. Maar het kljmaat is er volledig geconditioneerd. warming door intraphil - een heerlijk verse maaltijd op tafel. Het sanitair is op bijzondere eisen berekend Er zijn rolstoeltoilet ten en ook de gewone toiletpot ten zijn van ongewone hoogte om te voorkomen dat de ver pleegde, die moeilijk doorhur- ken kan, zal vallen. Om de patiënt z'n privacy te ver zekeren, zijn er badkamers waar hij zichzelf kan wassen. In de gangen (2,40 m. breed) zijn de plafonds van aluminium. De winden .bekleed met mozaïek steentjes in variërende tinten grijs, zijn voorzien van stoot- planken en railingen, bekleed met jranjerood plastic. Daar door kan elke beschadiging snel hersteld worden zodat een pa tiënt niet steeds weer, bjj het zien van een bluts of deuk, her innerd hoeft te worden aan zijn kwaal die de val of botsing ver oorzaakte. Want de verpleegde mag, na de voorgeschreven behandelingen, in het gebouw gaan en staan waar hij wil. „De kamers zijn er alleen voor de nacht", zegt dokter J. M. Hee- zen (49), geneesheer-directeur van „Zuydtwijck" Vol trots somt hij de veertien ver blijven op, waarover de patiën- heeft geen moeite gespaard om bruikbare ideëen in zijn ont werp over te nemen. Daardoor is .Zuydtwijck" een voorbeeld van bouwkunst voor een ver pleeghuis". Over de verpleging vertelt hij: „Tachtig tot vijfentachtig pro cent van de patiënten, die wij hier krijgen, zijn mobiel. Zij moeten gereactiveerd worden om naar huis te kunnen terug keren of om zichzelf zoveel mo gelijk te kunnen blijven helpen. De overige patiënten komen al leen om verpleegd te worden. Het succes van de reactivering is afhankelijk van de mate waarin de patiënt meewerkt. Maar dan moet zijn mentale in stelling ooik ?6 zijn, dat hij die kan geven. Daarom is een psy chisch gestoorde hier niet op zijn plaats. „Als iemand hier wordt opgeno men, gaan we eerst na „wat heeft hij en hoever is het pro ces?" Dan maken we een plan. Door fysische therapie leert hij de aangetaste of verslapte spiergroepen weer gebruiken. Hij leert bijvoorbeeld, weer te spreken. Daarom zijn er logope disten aan het huis verbonden. Door arbeidstherapie - die op hun afwijking is afgestemd, woners een tweede tehuis wor den, waar ze ongeveer kunnen leven, zoals ze het thuis ook zouden doen. De patiënt wil, dat je met hem praat op 'n ver trouwd niveau. Dan heb je ook het beste contact met hem en dan pas kan je hem bewerken, want dan heeft hij begrip voor de situatie. Dat hoeft in een zie kenhuis niet. Maar hier moet ie dereen eraan medewerken, dat de patient zich thuisvoelt. Daar om moet er ook onder het per soneel een goede sfeer en ver standhouding zijn. Dan gaan de mensen zich éën voelen. De ver pleging is pas een succes, als dc patiënt die het hu:is verlaten heeft, nog éénmaal terugkomt. Als hij kan. Maar ook de buitenwereld moet contact blijven houden met de verpleegden. Dat is onmisbaar voor de psycho-reactivering. De patiënten willen betrokken blij ven bij het gebeuren in Leiden en omgeving. Ze willen er nog bij horen en ze verwachten dus iets van de gemeenschap van Leiden. Die gemeenschap kan aan de „dromen" van de verpleegden tegemoet komen door, bijvoor beeld, na hun vacantie een reis- filmpje te komen draaien; door Historie Zuydtwijck begon in ^64 met commissie LEIDEN Nadat reeds eerder het probleem van de zorg voor langdurig zieke bejaarden on der ogen was gezien, besloten in mei 19G4 Burgemeester en Wet houders van Leiden tot de in stelling van een werkcommissie ter voorbereidng van plannen voor een verpleeghuis voor langdurig zieke bejaarden. Deze commissie bestond uit: twee personen te benoemen door Cu ratoren R.U., resp. Academisch Ziekenhuis, twee leden te benoe men door de stichting tot exploi tatie van Bejaardencentra te Leiden en twee leden te benoe men door Burgemeester en Wet houders zelf. Later werd deze commissie het Bestuur van de Stichting tot Verpleging van Langdurig Zie ke Bejaarden en bestaat thans uit: Dr. R. J. van Zonneveld, Drs. J. B. M. Verhey, Mr. J. Bool, de heer P. van Heerden, de heer W. van den Brink, Mr. G. N. Lavaleije en J. G. Bazuin, di recteur G. G. en G.D. Dokter Bazuin werd aangewezen als voorzitter. Op 13 september 1965 verleende de Raad goedkeuring aan een bedrag van 25.000,— voor een schetsplan, later nog eens met eenzelfde bedrag verhoogd. Bij schrijven van 15 juni 1967 werd de goedkeuring ontvangen van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid voor de bouw van een verpleeginrich ting met een capaciteit van 150 bedden. De bouw werd opgedra gen aan het Architectenbureau Groosman te Rotterdam, de uit voering opgedragen aan de Aan nemers Bureau Geerdink, even eens te Rotterdam. De eerste paal werd geslagen op 27 februari 1970 en het hoogste punt werd bereikt op 28 april 1971. Het gebouw kreeg de naaam „Zuydtwijck". Deze is door de voormalige gemeente archivaris, mej. nu-, A. J. Ver sprille, aan de historie ontleend. Het verpleeghuis staat op een perceel grond dat voorkomt op een plattegrond van de Boshui- ze r wetering van maart 1650, waarop de eigenaar staat ver meld. Die eigenuar was ene heer Benjamin van Halewijn, heer van Zuydtwijck en Nieuw- veen, ambachtsheer van Oude en Nieuwe Tonge (Overflakkee). Thans is dit fraaie gebouw dan vrijwel gereed, zodat de genees heer-directeur, Dr. J. M. Hee- zen, en zijn staf 17 april gereed staan om de eerste patiënten te ontvangen. De officiële opening vindt plaats op een tijdstip als het geheel vol in bedrijf zal zijn. Daardoor wordt het uitdrogen van keel en luchtwegen voorko men en loopt de patiënt niet het risico van een longontsteking. Er is geen recirculatie. Geen hinder dus van de „luchtjes" van anderen: de lucht in het ge bouw is altijd fris. centrum beheert. Dokter Heezen, tot 1 juli LI. geneesheer-directeur van „St. Bernardus" te Sassenheim, De keuken werkt met het -^e8e" studeerde medicijnen te Leiden, waar hij in 1955 arts werd. Na enkele jaren algemeen assistent in een thermiek systeem". Dat bete- ziekenhu'ts te zijn geweest, heeft hij enige tijd in een rheumatologische kliniek gewerkt. In de sociale kent: koken, snel koelen tot geneeskunde deed hij ervaring op als bedrijfsarts en gemeente-arts totdat hij, in 1968, werd aangesteld even ooven het nulpunt en ook in Sassenheim. enkele dagen later nog - na ver ten - afhankelijk van hun be hoeften - hun vrije tijd kunnen verdelen. Daaronder zijn de kleine- en de grote recreatie ruimten, de hobbyruimte maar ook de absolute stilte van de leeszaal en bibliotheek. Dokter Heezen is vol lof over ar chitect Groosman te Rotterdam, ontwerper van het gebouw. „Groosman heeft ongelooflijk goed nagedacht en heeft veel naar anderen geluisterd. Hij moet de pat'iënt die spiergroe pen, ook na de fysiotherapeuti- sche behandeling ook blijven oefenen. Je moet de patiënt psychisch beïnvloeden, dan doet hij de rest ook. We proberen hem te pakken op z'n zwakste punt. Dan krijgt hij een zodanige kick. dat hij ook fysiek weer overeind komt. Geneeskunde is voor een deel psychologie. „Zuydtwijck" moet voor zijn be eens met een zangkoortje of een toneelgezelschap een uitvoering te geven. Er zijn in die sfeer zoveel mogelijkheden, waardoor de bevolking van stad en regio een aandeel kan hebben in hun genezing". En ook daarom is het jammer dat „Zuydtwijck" niet een plaats heeft gekregen midden in het gebeuren. is de aandacht meer dan JAN BAKKER Het R.-k. vieringen met Palmwijding Parochie Antonlus 9.30 uur en 11.00 uur gezinsmis; Hartebrug 19.00 (samen bouwen-samen de len); Herensingel 11.00 uur; Leonardus 9.00 uur en 10.45 uur voor de kinderen; 1 odewijk 9.30 uur en 11.00 uur; Petrus 10.30 uur; Menswording (Leiderdorp) 9.00 uur, 10.30 uur en 12.00 uur; Oi-gstgeesi 10.30 uur; l.auron- tius (Voorsch.) 8.30, 10.00, 11.00, 12.00 uur. N. Hofland 11.30 uur; Moeder Gods (Voorsch.) 10.00 uur; Merenwijk 10.00 uur. Hub Hierck met mooie collages bij het LAK .EIDEN In de foyer van het LAK-theater aan het Levendaal stelt Hub Hierck uit Wassenaar een aantal opmerkelijke collages ten toon. )e prenten kenmerken zich door een minimum aan compositie en daarnaast door een maximum aan ex pressie. In zeer eenvoudige vormgeving van grauw, 'bruin en zwart papier, zo nu en dan wat opgehoofd iob met lichtere stroken of wat aJidjj kleurknipsels weet Hierck direct-aanspreekbare soms indringende suggesties te wekken. ^oorbeelden daarvan zijn onder meer bladen als «Nocturne", „Amulet" en „Koning en koningin." Het lijkt allemaal zeer eenvou dig (technisch is het dat ook) maar om middels deze eenvoud tot zulke ar tistieke resultaten te ko men is meer dan alleen maar huisvlijt. .3 rie van d»ze kunstvorm holdt raden we aan de werkstukken van Hicrc eens rustig te gaan bekij ken. Wpr. LEIDEN In het nog wijde land van Zunderdorp, een vlek ten noorden van Am sterdam over het Y, ligt bij een groot autokerkhof de werkbarak van de construc- tievistische beeldhouwer Theo Niermeyer. Hier vindt hij het materiaal voor zijn schrootplastieken, waaruit een selectie thans te zien is in De Lakenhal. De schrootplastiek beleefde zijn bloeitijd omstreeks de zestiger jaren. Ze was toen de meest uitgesproken ui ting van het na-oorlogse ex pressionisme in de beeldhouw kunst. Er zijn grote namen onder de beoefenaars van deze kunstvorm zoals de Ja panner Tajiri en anderen. Na het ijzer maakten- ook de kunststoffen opgang als con cessie aan de tijd van het plastic, een veel handzamer materiaal dat echter de rui ge eerlijkheid van het ijzer en het staal mist. Hoewel de grote rage van de schrootplastiek al weer enke le dagen vorbij is zoekt de in 1940 geboren Theo Nier meyer zijn materiaal' nog steeds op de schroothoop van het autokerkhof en vormt daarmee op het ogenblik een uitzondering op de beeldhou wers van zijn eigen genera tie. Maar hij gebruikt het ma teriaal ook op een heel ande re wijze dan de expressionis ten van rond 1960. Nier meyer verandert maar wei nig aan de vorm van de door hem te gebruiken onderde len, zodat het resultaat een sec karakter krijgt of liever gezegd houdt. Maar, hoewel hij de gekozen onderdelen zoveel mogelijk door de eigen vormen daar van laat spreken, dat wil weer niet zeggen dat hij door persoonlijke ingrepen, kleine veranderingen, rangschik king en zo meer het geheel niet transformeert tot een zelfstandig beeldend element met een eigen persoonlijk karakter. Bij een bepaalde stroming is het werk van Niermever niet onder te brengen. Zijn plas tieken ademen een geheel ei gen sfeer en vertonen een geraffineerd ruimtelijke wer king. Ze passen zich gemak kelijk aan bij hun toch dik wijls in wezen wildvreemde omgeving. En dat niet alleen de grotere stukken die de wijdheid van de open rimte behoeven maar ook de kleinere plastieken voor bin nenshuis. Dat geldt niet alleen voor de „illustratieve" beelden waar van de overigens abstracte vormen toch associaties op roepen met titels als „Paren de vogels". Vizier" en het zeer fraaie kleine „Pagode", maar wanneer die associa ties niet zo spreken, vager zijn of een volslagen abstrac tie vertonen, tonen de wer ken toch een sterk persoon lijk karakter. Dat kan door het materiaal alleen niet worden verklaard, maar wel in samenhang met het kun stenaarschap van de maker. De tentoonstelling blijft in de Lakkenhal tot 23 april. Ze kwam tot stand in samen werking met de Gemeentelij ke tentoonstelling te Den Bosch. WILLEM PRINS Schrootplastieken van Nier meyer aan de rand van het arbeidsterrein, een autokerk- 'hof te Zunderdorp.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5