De grote man en de kleine krekel Markten PAGINA 16 LEIDSE COURANT ZATERDAG 25 MAART 1972 Heel vroeger, honderdduizen den jaren geleden, leefden er enorme grote dieren. De bronto saurus was er een. Ze leefden in een overweldigende planten wereld. En de brontosaurus, die zo'n twintig meter lang was en dertigduizend kilo kon wegen, scharrelde daarin rond want hij voedde zich met planten. Hij was dus niet bloeddorstig als hij eruit zag. Dat was wel een an der dier dat in die tijd leefde, de Tyrannososaurus rex. Die at alles op wat voor zijn mond kwam. Waar hij ook verscheen, verspreidde hij angst en schrik. Er zijn delen van skeletten van dat verschrikkelijke dier gevon den en daaruit heeft men kun nen vaststellen dat hij een groot lichaam had maar zeer weinig hersens. s Zomers hoor je in de tuin of op het veld wel eens kre kels sjirpen. Dat kriek- kriek-gefuidje komt uit de grashalmen, klinkt van achter struikgewas of van onder een steen. Het hoort bij de zon, net als bloe mengeur en dansende vlin ders. In warme landen sjirpen de krekels het hele jaar door. De kleine zwart jes zingen overdag het hoogste lied; de bruine la ten zich het liefst tegen zonsondergang horen; en er zijn nachtkrekels waar van je de kleur niet goed kunt zien omdat het 's nachts donker is en als je in hun buurt komt, houden alle krekels zich muisstil.... Als je moeder eieren haalt, krijgt ze die tegenwoordig in zo'n kar tonnen doosje. Niet weggooien want we kunnen er een leuk spel van maken. De ene helft snij je netjes van het doosje af en dat zet je omgekeerd op tafel. De vakjes nummer je. Je neemt een stuk kar ton en daarvan maak je een „plankje" van drie centimeter breed en twintig centimeter lang. Vraag een leeg luciferdoosje, waarop je een klein stukje karton plakt dat je doormidden hebt geknipt. Het ene deeltje plak je aan het doosje, het andere aan het plankje zodat je ermee kunt wippen. Van de andere helft van het eierendoosje knip je voorzichtig de stukjes af zodat je „hoedjes" krijgt. En die wip je van het plankje af dat probeer je tenminste in de gaat jes. Wie het meeste aantal punten heeft, is winnaar. 9 Dit is de oplossing van het zoekplaatje van verleden week. ALKMAAR Kaasmarkt (24/3). Commis sie noteringen in guldens per kg: Fahrieksedammer 3.79. Middelbare 3.84. Goudse volvette 3.99. Handel VEEMARKT LEIDEN (24 maart). Stieren 75; Melkkoeien 100: Vette koelen 318: Vare koeien 110: Pinken 20; Graskalveren 30; Vette kalveren 27: vette schapen 75 fok 90: vette lamme ren 615: zuig en weidelammeren 235: drachUge zeugen 47; schram men 44: biggen 250; geiten 35; To- Stlcren 1350-1600: fok- en slachtstleren 520-600melkkoeien 1475-1975: vette koelen 5.10-5.40-6.20; Vare koelen 950-1400-1900pinken 950-1250: gras- kalveren 500-900; - gen 475-525-575: schrammen 110-130; biggen 85-90-95: gelten 15-90 HANDEL: stieren goed. fok red: melkkoeien red; vette koelen vlug; vare koelen matig; pinken goed. graskalveren red: vette kalveren vlug:vette scha den slecht, fok vlug: vette lamme ren goed. stug; drachtige zeugen red: schrammen red; biggen red.: geiten goed. Als een krekel in je huis komt en een poosje blijft wonen tussen de spleten van de muur, of ach ter een kast, dan betekent dat geluk! Het maakt de mensen blij, dat vrolijke kriek-kriek in de kamer of keuken te horen. Als het er toevallig even rustig is. Want dat belooft wat goeds! „Ik zal een mooie jurk krij gen," hoopt het meisje. Of „We zullen een goede oogst hebben," gelooft de boer. In zo'n warm land brandt de felle zon zó heet dat de mensen om het middaguur de schaduw op zoeken en een dutje doen. Daar was eens een man die dan op de koele stenen onder het afdak achter zijn huis ging zitten. Hij schoof zijn breedgerande hoed naar voren op zijn neus zodat het lekker donker werd voor zijn ogen. Dan werden zijn oog leden zwaar en hij sliep in. Maar op een middag begon, juist toen zijn oogleden zwaar wer den en hij bijna indutte, een krekel hard te sjirpen. Het kriek-kriek klonk van heel dichtbij.. De kleine snerpende geluidjes kwamen uit de muur waartegen de man leunde. „Hou je stil," bromde hij en de kre kel zweeg. Het hoofd van ''e grote man knikte naar zijn borst, de hoed zakte heerlijk voorover, maar „Kriek-kriek" deed de kleine krekel weer. „Stil. heb ik toch gezegd!", mopperde de man boos. De kre kel zweeg. De man ging een beetje verzitten en wilde beslist niet gestoord worden. Hij sloot de ogen. Maar „Kriek-kriek, kriek-kriek. kriek-kriek!!" snerpte het vlak naast zijn oor. De man greep zijn hoed en smeet hem op de grond. Hij draaide zich om en ging op zijn knieën zitten om in de spleetjes van de muur te gluren. Hij hield zich doodstil, net zo lang tot het kre keltje zich weer liet horen. En toen had de grote man gauw ge vonden waar de kleine huiskre kel zich had verborgen. Hij nam een stokje en priemde er mee in het gaatje. De krekel zou nooit meer kriek-kriek kun nen zeggen. Opgelucht ging hij weer tegen de muur leunen, met de hoed voor over op zijn neus, en sliep met een. De dag ging voorbij, de man was al weer aan het werk geweest. Het werd avond en nacht, de mensen gingen slapen en dat Het plaatje van de ridder is doormidden gesneden. En dat jongetje weet niet welk plaatje erbij hoort. Help hem eens een beetje? De plaatjes eerst uit knippen en dan maar kijken wel ke twee aan elkaar geplakt kun nen worden. deden de man en zijn vrouw ook. Maar nauwelijks lagen zij in bed of dicht bij de man klonk het gesjirp van een krekel: „Kriek-kriek". De man werd kwaad en riep: „Ik heb je van middag al dood gestoken, hoe kun je nou nog sjirpen in mijn bed!" Zijn vrouw schrok van wat zij hoorde, maar probeerde haar man te kalmeren en zei: „Het zijn de nachtkrekels bui ten." Maar de man vergiste zich niet en na een poosje moest zijn vrouw hem gelijk geven. Toen wilde ze hem kalmeren door te zeggen: „Een krekel in huis brengt geluk." Maar hij riep: „Dommepraat! Ik heb er van middag al een doodgemaakt en deze gaat er morgen óók aan." Zij probeerden weer te slapen. Telkens als dat bijna lukte, klonk het „kriek-kriek." Het ge- luid werd alsmaar snerpender. Het leken wel roestige scharnie ren van een ijzeren deur. De man wilde niet in bed blijven maar ging achter het huis onder het afdak liggen; de vrouw deed geen oog dicht. De volgende morgen moest zij het bed helemaal afhalen, nakijken, op en onder en achter het bed met bezems zwaaien zodat er geen krekel meer kon zitten. D3 hele dag bleef het doodstil in de kamer. Maar toen de man en de vrouw opnieuw gingen slapen begon het geknerp en geschuur van de krekel opnieuw, nog har der dan tevoren. Nadat deze ellendige nacht voor bij was, haalde de man het bed uitelkaar, bracht het midden in zijn woonvertrek en zette het daar weer in elkaar, ver van de muur. Maar het hielp geen steek. Want nauwelijks lag hij 's avonds met zijn hoofd op het kussen of „KRIEK-KRIEK" klonk het bij zijn oren, nog va ker dan er minuten in de nacht verstreken. Dit duurde zeven dagen en daar na werd de man zo woedend dat hij een bijl nam en het bed in stukken hakte. Maar toen zijn bijl op de beddepost inhakte, vloog de knop eraf en uit het gaatje onder in die knop sprong met een wipje een kleine krekel te voorschijn en hupte door de deur naar buiten! Weg was hij. De vrouw barstte in tranen uit: „Je hebt een huis krekel verjaagd en die brengt geluk!" „Wat je geluk noemt," smaalde de man en keek naar de brok ken. „Je hebt er een in de muur achter het huis doodge maakt, en zijn broertje heeft wraak genomen", jammerde de vrouw. „Dommepraat," mop perde de man. De volgende nacht sliepen de man en de vrouw op de grond. Er was geen huiskrekel meer te ho ren. Maar de grote man deed geen oog dicht. Hij lag aldoor uit te rekenen hoe hij het geld bij elkaar kon krijgen voor een nieuw bed, omdat het oude ka pot geslagen was om een kleine krekel. De Postkoets Suske en Wiske Tom en Marie Ann De vierde dimensie T-4 W Her is Aier lers ~^jeeDc.T cnhRH*nre /hnORCfE/OLiviH. K. - Tc„r., Ir, lMTeuecruEte. I ^ej),cffrew UMJ Itjm MW ttooiACHT/A/Cj I JACQUES Pgttfc Broom- Hilda 'mL/^'HETONTSrwtJgïï~GB$£Off/awar LM{DEU(j£WDSy\ 3.76-4.20: w... Aardappelen 9-11: Andij vie I 1.42-1.61. II 1.29-1.39: Snijbonen 6.20-7.30: Stamhonen 9-9.10: Kroten- gekookt 60; Ral ■mkommers B 70-71: Kom- C 63-65: Komkommers D 56-59; Komkommers E 52-53: Sla A 23-26; Ranpst dcrlj 13-21 per 100 1 Gold. Garnette. Faberge. Coral Zorlna, Spanish Sun. Carol 15 - Belinda. Nordia. Prominent 19 - 32. Baccara 4S - 56. Sonla 37 - 40. Ger- bera 30 - 36. Forsythlatakken 14 - 46. Alstroemerla 40 - 60 p st.. Ree- sla's 60 - 1.75. Anemonen 40 - 70. Trosanjers 1.60 - 1.75. Chrysnnten- Couleui Preludium. Hlbernla. Lustlee Wltwe Bellona. Charles, Copland, Queei El,rnbeth. v.d Eerden. Co'de' Eddv. Oxford 55 - 1.10. Jewel o Srrlor. 01«w. Wonderland. .W doorn. Prominence. London. Bonen A 1 6.30-7.30. A II LEIDEN In verband met zijn benoeming te Rotterdam heeft mr. M. J. P. Tissen gistermiddag l, scheid genomen van de stichting „R.K. Scholen te Leiden", die hij geruime tijd als directeur gediend heeft. In de aula van de Agnes-scholengemeenschap werd een receptie gehouden, die door velen uit de on derwijss'/eren bezocht werd.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 16