VRAAGTEKENS ROND VONDELPARK Nieuwe lente met oud geluid van gitaren en tamboerijnen (wife ZATERDAG 11 MAART 1972 1 Vooral in het begin een idyllische vredige sfeer In de gratis slaapgelegenheden waren sterke tendenties aanwezig tot het vormen van slaapgroepen. „Moet het Vondelparkproject herhaald wor den"? klachten en geruchten ontston den met betrekking tot nachtelij ke geluidshinder, toenemende vervuiling, diefstal in en om het park. het roosteren van eenden uit de vijvers, het optreden van allerlei terreurgroepen (er werd gehandeld in nephasj en hard drugs, er werd bedreigd, afge perst, verkracht enzovoort). De sfeer in het park werd allengs harder". Het blad concludeert uit de er varingen vun het vorige seizoen: ,,de organisatie van het Vondel- parkprojekt was onvoldoende. De voorbereidingstijd was te kort geweest (drie weken). De prognose wat betreft de aantal len en het soort problemen was onjuist en onvoldoende door dacht. Onvoldoende doordacht was ook dat het aanbieden van faciliteiten en de parksituatie grote hoeveelheden en criminele randfiguren zouden aantrekken. De totale organisatie bleek on voldoende flexibel om de nieuwe situaties met betrekking tot non tallen. hygiëne, vervuiling en orde naar behoren het hoofd te bieden". „Moet het Vondelparkprojekt herhaald worden?", vraagt het blad zich af, en het antwoordt: „We zouden zeggen van wel, nis aan de volgende voorwaarden kan worden voldaan: Een goede flexibele organisa tie die zich ruimschoots kan voorbereiden en die de middelen krijgt om voorzieningen te tref fen zodra die nodig zijn zodat ten aanzien van medische hulp, orde, hygiëne en vervuiling ab soluut verantwoorde omstandig heden ontstaan. Een goede flexibele coördina tie- en begeleidingsorganisutle in de hele stad die de bevoegdhe den en de mogelijkheden heeft om het opvangbeleid in de hele stad in banen te leiden. Een meewerkende politie en justitie, bereidheid om de orde soepel te handhaven als het gaat om onbenullige overtredingen en hard optreden tegen terreurgroe pen. Het creëren van een soort overlegstructuur in het park zelf; het opstellen van gedrags regels met betrekking tot orde, overlast en hygiëne. Wat ons betreft zou de doelstel ling van het volgende Vondcl- purk-projekt wat aktlever kun nen worden geformuleerd: de voorwaarden en het ludieke kli maat scheppen in park en stad die de jongeren in stuat stellen hun alternatieve vakantie in Amsterdam op veruntwoorde wijze door te brengen en die ze beschermen tegen handelaren in hard drugs, terreurgroepen en onhygiënische toestanden". Het klinkt allemaal prachtig, maar ondertussen zijn de eerste rugzakken al weer gepakt en gaan de eerste duimen richting Amsterdam de lucht In, terwijl er in het geheel nog niets is ge beurd. Bij de analyse van vorig jaar springen een paar zinsne den in het oog. Organisatie en voorzieningen bleken volkomen ontoereikend om de grote aantal len te kunnen verwerken de voorbereidingstijd was te kort geweest als dat toen al za was, wat kunnen we dan dez lente en zomer verwachten? PIET SNOEREN (Foto's uit „Roodkapje in het Vondelpark", van Piet Riemens, uitgegeven door Tras Redaktie, Sittard en NJG, Amsterdam). AMSTERDAM Woensdag avond, 29 maart vergadert de Amsterdamse gemeenteraad dan eindelijk over wat er deze lente i zomer moet gebeuren in het Vondelpark. Men had het hete hangijzer al veel eerder willen aanpakken, maar bij gebrek aan politieke eenstemmigheid, heeft niemand nog zijn vingers durven branden en zijn de aktiviteiten beperkt gebleven tot koortsach tig geheim overleg in commis sies. Daarmee is het verschrik kelijk kort dag geworden. Want de algemene verwachting is dat het met Pasen tussen de prille bolgewassen al knap druk zal zijn in het Vondelpark. Zc hoopt het mobilizaatsie-lcomi- tee „op weg naar het einde" met een massale protestmars van 27 maart tot 2 april" vele tienduizenden vanuit meer dan vijftig plaatsen in Nederland op weg te krijgen naar het groene hart van de hoofdstad. De leden van de Jezusbeweging hebben dezelfde plaats en datum uitge kozen voor een manifestatie hunnerzijds. Allemaal tekenen dat de nieuwe lente al heel snel het oude geluid zal brengen van gitaren en tamboerijnen. En het gemeentebestuur van Amster dam heeft nog geen enkele be slissing genomen over voortzet ting van het in 1971 nogal uit de hand gelopen Vondelparkprojekt laat staan dat er al voorbe reidende maatregelen zijn ge troffen. Ingewijden zijn er ondertussen van overtuigd dat er dit jaar meer dan ooit ingrijpende maat regelen geboden zijn, wil het in het Vondelpark geen' kolossale janboel worden. Men verwacht 5000 slapers per nacht. Vorig jaar waren het er maximaal 3000. Als het Amsterdamse ge meentebestuur de maatstaven zou volgen van de kampeerwet van de.Raad van Europa, zou den er voor die massa 200 toilet ten, 100 douches en 400 wasgele genheden nodig zijn. De politie zou een speciale groep van tach tig man in moeten zetten om de criminaliteit het hoofd te bieden. Ter illustratie: officieel heet het dat 20 procent van de jeugdtoe- risten in het Vondelpark zich in 1971 crimineel gedroegen, maar de wekelijkse medewerkersver- gadering van de projectleiding zelf hield een cijfer van niet minder dan 40 procent aan. De politie kon daar eerst tien en later met veel moeite twintig man tegenover stellen. Waar de tachtig man voor dit jaar van- ,daan moeten komen, is iedereen een raadsel temeer daar enerzijds de grote internationale bloemententoonstelling Floriade de nod'igc mankracht zal op eisen, terwijl anderzijds de ver wachting gewettigd is dat het hippiedom ook de uitgestrekte, riante terreinen van deze exposi tie tot zijn domein zal maken. Maar er is meer. Een groep doctoraal-studenten sociologie aan de universiteit van Amster dam die zich de afgelopen zo mer onder de jeugdtoeristen heeft gemengd om waarnemin gen te doen, heeft aangedrongen op de instelling van informatie-, begeleidings- en opvangteams en het plaatsen van telefooncellen. Er zouden hulpposten moeten komen voor geslachtsziekten en geflipten. in de wandelgangen var. het stadhuis wordt gefluis terd dat de gemeente Amster dam voor ruim een miljoen gul den aan maatregelen zou dienen te nemen om de zaak in verant woorde banen te houden. Als ze dat al wil, want er zijn sterke .tegenstromen. Veel Amsterdam mers herinneren zich de schen- kingsacte waarmee de hoofdstad in 1953 het Vondelpark cadeau kreeg. Het document bepaalt on- e wi men van slaapgroepen, zowel met hel oog op de veiligheid als voor de gezelligheid. In deze groepen werd veel onderlinge steun verleend: hulp bij proble men, ziekte, voedseltekort enzo voort". Tensloite de eindconclu sie van het rapport: „De proble men zullen in de komende zo mer toenemen". Het blad „Jeugdwerk nu" heeft de opvang van het jeugdtoeris- me in Amsterdam nader geana lyseerd en schrijft aan de hand van de ervaringen in het afgelo pen seizoen het volgende. „Voor al in het begin heerste in het park op sommige momenten en plaatsen een idyllische vredige sfeer er werd geslapen, ge vrijd, gedanst, gemusiceerd. Hier en daar ontstonden kleine communes met veel „family- sense", internationale verbroe dering en goede relaties met de staf en de politie. In de loop van de maand juli echter begon de situatie danig uit de hand te lo pen. Organisatie en voorzienin gen bleven volkomen ontoerei kend om de grote aantallen te kunnen verwerken. Allerlei soort der meer dat „het Vondelpark aan de gemeente Amsterdam is gegeven onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat dit oude rij- en wandelpark zijn bestemming als recreatiegelegenheid voor de Amsterdamse burgerij te mid den van de levende natuur niet zal verliezen". Hangende het besluit van de ge meenteraad kan men slechts speculeren over de vraag hoe het er deze lente en zomer in hel Vondelpark aan toe zal gaan. Het blad .young" van de Jezusbeweging doet dat in wel zeer bonte bewoordingen, getui ge het volgende citaat. „Daar liggen ze, lichaam en lichaam, jongens en meisjes door elkaar. Het is twee uur in de middag, de eersten staan al op. Onrein heid, drugs, handel in wapens, temidden van de verwarring en duisternis schijnt een licht Jezus positieve jongelui stel len zich op. De megafoons wor den in orde gebracht, de gitaren gestemd. Wat gaat er gebeuren? Een eindje verderop staan drie leden van de beruchte Maffia. Slechts enkelen weten dat zij, met de vingers aan de trekkers van hun revolvers, in staat zijn om bij de eerste ondoordachte beweging iemand een kogel door het hoofd te jagen. Dit werd ons uit betrouwbare bron meege deeld. De spanning is te snijden. Langzaam komen de zwervers van alle nationaliteiten onder de brug vandaan. Honderden ko men kijken. Onze maffiahelden druipen af. Tot laat in de avond gaat het door. Maar het duurt tot een uur in de nacht voordat de eersten onder tranen tot be kering komen. Stoere kerels, nog stinkend naar het zweet in tijden hebben ze zich niet ge wassen knielen neer in het gras. Jonge meisjes van 14. 15 jaar komen met nood. Ze heb ben de vakantie in het Vondel park doorgebracht en durven niet meer naar huis. In verwachting Er wordt een jongen gebracht die ratten vergif is toegediend, stapelgek. Hem worden de handen opge legd en hij is in een moment ge nezen. Met zwaar verslaafden wordt gebeden enzovoort. Realistischer is het om te rade te gaan bij voornoemd rapport van de doctoraal-studenten so ciologie aan de universitiet van \msterdam. Zij schetsen onder meer het volgende beeld, als ze te spreken komen over het af wijkend gedrag van jeugdtoeris ten. „Door het afbreken van be paalde vanzelfsprekendheden (produktiviteit als waarde bij voorbeeld) worden ook andere vanzelfsprekendheden aangetast (eigendomsrecht bij voorbeeld). Door het accepteren van bepaal de vormen van afwijkend ge drag (hasj roken) bleef ook een sterke reactie op ander afwij kend gedrag (diefstal) achterwe ge. We noemen zaken als het „losjes omgaan met eigendom", ongevraagd lenen, systematisch .uitvreten". „Slim winkelen" was voor een aanzienlijke categorie gewoon, maar werd meestal slechts „erbij, voor zover nodig" bedreven. Daarnaast laten de rapporteurs ook positieve gelui den horen. „In de gratis slaap gelegenheden, met name het Vondelpark, waren sterke ten denties aan wezig tot het vor- Er werd geslapen, gevrijd, gedanst, gemusiceerd.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15