Ontspannen Hulshoff verlost van Rinus Miehels syndroom "Publiek Engelse cupfinale zwijgt na 100 jaar Professional met amateuristische instelling ZATERDAG 25 MAART 1972 T.F.TDSF. COURANT AMSTERDAM Anderhalf iaar geleden maakte Barry Hulshoff de meest miserabele seizoenstart mee, die voor een voetballer denkbaar is. Hij miste de eerste vijf wedstrijden. Het leek een sofseizoen te worden voor de lan ge centrale verdediger, die tot dan toe eigenlijk nooit de erken ning had gekregen, die hij ver diende. Altijd stond hij een beet je in de schaduw van zijn buur man in het hart van de Ajax-ver- dediglng, de Joegoslavische veld heer Velibor Vasovic. En dat werd er niet beter op, toen hij die eerste vijf wedstrijden van het seizoen 1970-1971 noodgedwongen verstek moest laten gaan. Maar Barry Hutóhöff vocht terug en met succes. De sofstart van an derhalf jaar geleden is allang vergeten, want Barry Hulshoff heeft sindien een metamorfose ondergaan. Aanvankelijk een beetje onopvallend voor de bui tenwereld, maar gaandeweg zo nadrukkelijk, dat hij steeds meer als de evenknie van Vasovic en niet als diens waterdrager werd beschouwd. De metamorfose van Barry Hulshoff heeft hem tenslotte gebracht op een voetstuk waar hij thuis blijk te horen, het voet stuk van één van de twee beste cen trumverdedigers van Nederland. De Barry Hulshoff van augustus-september 1970 bestaat niet meer. De Barry Huls hoff van heden is een verdediger, waar de zelfverzekerdheid als het ware van afstraalt. Een verdediger die momen teel een wellicht uniek wereldrecord op zijn naam heeft staan, want Barry Hulshoff, sinds afgelopen najaar een vaste keuze In het Nederlandse elftal, scoorde In de vier interlands, die hij tot dusver speelde, niet minder dan vijf doelpunten. Maar dat is slechts bijzaak, het interes seert Barry Hulshoff echt niet zoveel of zijn doelpuntenproduktie een record is t voor een speler, wiens taak het in eer ste linsbantie .is het voaricomen van doel punten. Wel interesseert hem in hoge mate, dat zijn metamorfose heeft opge leverd wat hiij wilde. Hulshoff: „Toen ik vorig seizoen dan ein delijk mee kon doen, ben lik het veid In gegaan met de gedachte, 'ik zie wel wat het wordt, en het ging goed. Daarna ben ik veel zelfbewuster gaan spelen, de angst oiVi fouten te maken, die onder Milohels 'toch altijd wel bij de spelers leefde, werd minder. Dat kwam mijn spel ten goede". Barry Hulshoff groeide vorig seizoen vol op mee met het Ajax-elftal dat tenslot te zou zorgen voor het meest succesvol- De zekerheid waarmede Barry Hulshoff in de Europacupfinale speelde, zette zich ook door in het lopende seizoen. Frantisek Fadrhonc zag in de Amsterdamse crack een versterking voor de centrale defensje van het Nederlands elftal, waarin Hulshoff met vijf doelpunten uit vier wedstrijden al een hoog gemiddelde heeft behaald. Ie jaar 'in de geschiedenis van de Am sterdamse club. Ajax won de nationale beker en de Europa Cup. Vooral in de Europese bekerwedstrijden liet Hulshoff zien, dat het effect van zlijn vooral geestelijke metamorfose zeer positief was. Het beste bewijs daarvan leverde hij 'in de finale tegen het Griekse Pan- 'ath'inaikos 'in het Wembley stadion in Londen. Niet Vasovic, te zeer begees terd van het idee nu eindelijk eens die fel begeerde Europa Cup te pakken, was de strategie van de defensie van Ajax. Dat was wel Banry Hulshoff. Hij legde de gevreesde kopspecialist Anto- niadis finaal aan banden en werd door de gehele internationale sportpers teza men met Dick van Dijk de grote uit blinker genoemd. Na afloop von die succesvolle Cupfinale liet Barry Huls hoff het srcces even op zich inwerken: het seizoen dat zo ellendig was b.egon- nen, had de meest succesvolle climax gekend die maar denkbaar was. De zwartkijkers die dachten dat het ver trek van Vasovic zijn terugslag zou hebben op het spel van Hulshoff, kwa men bedrogen uit, want Barry Hulshoff (25 jaar) heeft bewezen dat zijn meta morfose niet van tijdelijke aard was en dat het vertrek van Vasovic heel weinig invloed op hem heeft. Hulshoff: „Na tuurlijk is het zo, dat we in Vasovic de sterkste man in de achterhoede hadden; een organisator. Nu hij weg is, 'is er, dacht ik, een goede achterhoede achter- I gebleven. Er is geen man die zich als de uitgesproken leider opwerpt, daarom is de verantwoording voor de spelers afzonderlijk groter geworden". Verantwoordelijkheidsgevoel is overigens een kenmerk van alle Ajax-spelers ge worden. Een gevoel, dat voortspruit uit het professionele stempel dat de ploeg in de Michels-periode onuitwisbaar op gedrukt kreeg. En hoewel Barry Huls hoff beslist niet als autoritair baasje ge zien wil worden, is hij wel degelijk van mening dait discipline in een voetbal elftal van groot belang is. Hulshoff: „Vanuit die discipline moet je je eigen spel kunnen ontplooiien. Daar hebben wij bij Kovacs de gelegenheid toe. Hij 'is. dat is overigens al veel vaker ge zegd voleens mii wel de ideale opvolger van M'ichels. Kijk, die professionele ba sis is hecht, daarom is die discipline er gewoon en omdat je daarvan uitgaande je eigen spel kunt ontplooien is het ple zier in het voetballen op het ogenblik gewoon erg groot. Je voetbalt met een instelling van: de foutjes die ik mrek. neem ik op de koop toe. Dat lijkt vreemd, maar juist dankzij die instel ling maak je gewoon minder fouten, een psychologische kwestie." Psvcholo«»'"e. Daar heeft ook de veel gro tere zelfverzekerdheid van de Barrv Hu'shoff van nu mee te maken. HM hee*t nn rMn elpen manier aan de ont wikkeling van zijn zelfvertrouwen ge werkt. „^en voorbeeldle? Nou. toffmwonrdlg lees Ik domweg «een wertstrlM-erslap'm In de klanten. Ik don het gewoon niet meer. Wet enige dat Ik on vcctbeleebled lees ziln interviews en dan meestal al leen rcn van Alax-spelers. Vromer las ik alles cn toen kon Ik me bMvoor- bec'1 •'eel beroerd voelen na een slech te -itiek. Dat was dan weer van In vloed on mijn spel in de vo'eende wed strijd. Ach, het Is soms helemaal een kwestie van heel fllne nuances". Hoe dan ook Barrv Hulshoff sneelt op het ogenblik met meer zelfvertrouwen dan ooit tevoren. Zegt hii: ..Het fijnste ia wanneer ie voelt dat ie geestelijk over wicht hebt op ie tegenstander. In dat geval heb je weinig last van die ir-n, wat voor tegenstander hhet ook ds. Het geesteliik overwicht kriig je natucrlilk pas wanneer je op voetbaltechnisch ge bied zeker van je zaak bent. Bovendien is het ook wel een kwestie van erva ring". Barrv Hulshoff benadert het voetballen duidelijk wat „breder" dan veel van zijn vakbroeders dat doen. Niet alleen defensief maar ook aanvallend staat Hulshoff zijn mannetje. Ver vo het Ajax-doel verwijderd werpt hij zich wel risico's vermijdend graag i het strijdgewoel. Toch zegt hij: „Een voetbalfanaticus ben ik beslist niet. Ik kan en wil ge makkelijk afstand van het voetbal ne men, graag de grote lijnen blijven zien en me niet te veel in details verdiepen. Mijn privé leven speelt ziich geheel buiten de voetballerij af. Als ik met mijn uuto het stadion uit rijd, dan ben ik de zaak al bijna weer vergeten. Het is mis schien een wat amateuristische instel ling, maar wel een waarvan ik voel dat ik die nodig heb. Daar staat tegenover, dat ik me goed op een wedstrijd kan concentreren, al moet ik niet teveel over de wedstrijd zelf nadenken. Ik leef er geestelijk naar toe, maar de zenu wen komen pas kort voordat wij het veld op moeten. Als ik een minuut of vijf voor de wedstrijd hardstikke ner veus ben, dan weet ik dat het goed zit". Optimale concentratie als de tijd daar rijp voor is, optimale ontspanning bui ten het voetbalgebeuren om. Het is een formule die voor Barry Hulshoff een succes-formule is geworden. En nog steeds groeit het zelfvertrouwen. „Ik voel me dit jaar enorm sterk. Zo sterk, dat ik het voor mezelf niet nodig had gehad om in het Nederlands elftal te worden gekozen. Begrijp me goed. ik vind het enorm lijn dat ik er bij zit. want het bereiken van het Nederlands e'ftal betekent voor Iedere voetballer heel wat. Ik bedoel, dat Ik de morele opkik ker van die uitverkiezing niet nodig ik wel anders gekend", Een ontspannende lacht breekt door het gezicht van Barry Hulshoff. De tijd waarop hij geestelijk afstand van het voetballen neemt, is weer aangebroken. De middagtralning zit er al meer dan een uur op. „Relaxen", zegt Barry Hulshoff, „is verschrikkelijk belangrijk voor me, en is dat eigenlijk voor iedere voetballer. Maar ja, dat moet natuurlijk ieder voor zich weten. Ik ga mijn ma nier van relaxen niet opdringen aan an deren". Barry Hulshoff, de man die zich een top nnar zijn carrière vocht en toch zo gemakkelijk nfstand kan nemen van alles wut rnot voetballen te maken heeft. Die het desondanks niet uitsluit, dat zijn werk na zijn aktleve loopbunn, zich in de voetbalsfeer zal afspelen, „Er zijn natuurlijk verschillende moge lijkheden", zegt hij, „ik zal een trai nerscursus kunnen volgen of iets in de richting van de sportjournalistiek kun nen doen, maar dat weet ik gewoon nog niet. Wel dat je op tijd enige zekerheid moet hebben. Daarom ga ik binnenkort aan de slag om het horeca-diploma te •krijgen, ik zie er wel wot in om in mijn woonplaats Zaandam een bar te begin- Dan loopt Barry Hulshoff naar zijn auto. Even later zet hij koers rich ting Zaandam, op weg naar zijn privédomein, waarin hij zich de eerstvolgende uren niet behoeft te bekommeren om Ajax, Europa Cup of wat voor voetbalzaken dan ook. Hij zal het ook echt niet doen. Barry Hulshoff kan weer ontspannen lachen, ook als hij een foutje heeft begaan, Onder de regie van Rinus Miehels was dit ondenkbaar. LONDEN De Engelse cupfina le, nog steeds de meest belang rijke en opwindende voetbalge beurtenis van het jaar in Enge land, zal op zaterdag 6 mei niet door massa-zang worden vooraf- J;egnan. Precies bij de jubi- eumwedstrijd de Engelse cupfinale kan terugblikken op een honderdjarige geschiedenis! breekt de Football Associa tion met een traditie. Vóór de aanvang van de 90ste cupfinale (De wedstrijdenreeks werd on derbroken door de twee wereld oorlogen) zal, voor de eerste keer, geen massa-zang plaats vinden. De 100.000 toeschouwers in het wereldberoemde Wembleysta- dion zullen niet in de gewenste stemming, worden gebracht door het gezamenlijk zingen van po pulaire liederen omdat enkele honderden vorig jaar uit hun rol vielen. De aanhangers van Li verpool en Arsenal zongen in aanwezigheid van leden van het koninklijk huis in plaats van „God save the Queen", „God shave the Queen". Dit was voor de leiders van de Engelse voet balfederatie een aanleiding om de massa-zang van het pro gramma te schrappen. Vóór de aanvang van het seizoen 1871-72 werd besloten een beker competitie te organiseren. Zes tien clubs bleken bereid mee te werken (Barnes, Civil Service, Crystal Palace, Clapham Ro vers, Donnington School, Hamp- stead Heathens, Hitchen, Mai denhead, Marlow, Reigate Prio ry, Royal Engineers, Upton Park, Wanderers en Queen's Park Glasgow). De belangstelling voor de beker wedstrijden was groot. Voor de finale die werd gespeeld in mei 1872 op „ICennington Oval" wa ren 3000 toeschouwers opgeko men. De Wanderers wonnen de eindstrijd tegen Royal Engi neers met 1—0. Webb mocht de eer opeisen de eerste speler te zijn die in een cupfinale een doelpunt maakte. len. De originele beker, door Martin Hall en Co. vervaardigd in 1872, werd 'in 1895 gestolen in Bir mingham. Aston Villa, met ze ven ovenvinningen in een finale de recordhouder, was in het be zit van het zo begeerde klei nood. De leiders van de club hadden de beker uitgestald bij een sportfirma in Newton Row, Birmingham. De cup kwam niet terug en de club moest de voetbalfederatie een vergoeding betalen. Tijdens een algemene vergadering werd besloten een nieuwe beker te laten vervaardigen. Moeilijk was het niet want var de eerste beker waren zilveren kopieën gemaakt. De voorzitter van Wolverhampton, bekerwinnaar in 1893 had de opdracht gegeven enkele kopieën te laten vervaar digen, zodat de beker altijd in de prijzenkast van de club kon worden getoond. Dit keer werd de firma Vaughtons Ltd. het werk opgedragen. De cup werd slechts gebruikt tot 1910. Toen stelde men vast dat een andere federatie dezelfde beker had en men besloot de cup te vervangen. Lord Kin- na ird, sinds 21 jaar voorzitter van de Football Federation kreeg, voor bewezen diensten, de cup. Onmiddellijk werd een derde besteld, gemaakt door Fattorini and Sons uit Bradford. Deze beker zal over enkele we ken aan de aanvoerder van het zegevierend elftal worden ge schonken. De cupfinales werden in zeven stadions gespeeld. Men startte op Kennington Oval en verhuis de het volgend jaar naar Lillie Bridge. Het aantal kijkers voor de eind strijd was intussen al gestegen tot 45.000. Manchester (Fallow- field) en Liverpool (Everton) kwamen één keer aan de beurt. Van 1894 tot 1914 werd op Crys tal Palace gespeeld en r ei zal een ploeg voor de negentigste keer een ereronde maken met de begeerde, beker. De vreugdetaferelen als bij i 1966 Sheffield Wednesday in de finale met 32 versloeg, (foto) worden vaak nog overtroffen. in 1915 Manchester weer een kans. Op Old Trafford zaten in het eerste oorlogsjaar 49.557 toe schouwers. Na de eerste wereldoorlog bleef Londen het eindpunt. Eerst Chelsea (Stamford Bridge) en uiteindelijk Wembley waar sinds 1923 de cupfinales worden gespeeld. In 1922 legde de hertog van York, later koning George VI de eer ste steen van het Wembleysta- dion. Tot het bouwen van het stadion werd besloten door een groep (industriëlen die niet de be doeling hadden het stadion ai- leen voor voetbal voor te behou den. Talrijke sporttakken zou den er kunnen beoefend worden, zodat de Engelse voetbalfedera tie verplicht was ieder jaar een overeenkomst af te sluiten met de maatschappij in verband met de datum van de cupfinale en de data voor de interlands van het Engels elftal dat ook in Wembley onderdak kreeg. Zestien maanden nadat de eerste steen was gelegd, kon de cupfi nale voor de eerste keer worden gespeeld op Wembley. Het sta dion was berekend voor 100.000 toeschouwers. Voor de eerste bekereindstrijd werden er toch niemand weet waarom 126.047 toegelaten. De ordediensten werden overrom peld en duizenden namen plaats op het speelveld. Besloten werd in de toekomst het maximum op 100.000 te stellen. De bekerkompetitie heeft in Enge land steeds een enorme aan trekkingskracht uitgeoefend op de clubs en het publiek. Een vereniging die bekerwinnaar werd, oogstte meer roem dan de landskampioen. Zijn er pe riodes geweest waarin de be langstelling voor voetbal ver minderde, voor de cupwedstrij den werd meestal gevochten om een kaart te bemachtigen. Dit gold niet slechts voor de eind strijd, maar ook voor wedstrij den in de voorronden. Bekerduels in andere landen tus sen een derdeklasser en een ploeg uit de eerste afdeling ge nieten een matige interesse. Over het kanaal wordt telkens in uitverkochte stadions ge speeld. Voor de eerste finale in 1872 wa ren er 3000 toeschouwers. In 1901 waren op Crystal Palace niet minder dan 110.820 bezoe- Honderd jaar Engels cupvoetbal heeft de meest uitbundige voorvallen opgeleverd. Bobby Charlton Jimmy Greaves (rechts) moesten tijdens een finale een jongetje van het veld verwijderen. Do supporter had de cordons tijdens de wedstrijd verbroken voor handtekening. kers voor de tweede wedstrijd tussen Tottenham en Sheffield United (de eerste was na verlen gingen in een eindstand van 2— 2 geëindigd). Het record hier mee wordt dan bedoeld de toe schouwers die gecontroleerd werden is 126.047 voor de eerste eindstrijd in het Wem- bleystadlon 1923). Newcastle en West Bromwich Al bion zijn de twee Engelse clubs die hel grootste aantal keren doordrongen tot de eindstrijd. De beide verenigingen speelden tienmaal in de finale. Het re cord van het aantal cupoverwin ningen is echter in het bezit van Twee broers speelden de cupfina le: Bobby Charlton voor Man chester United en Jack slissende wedstrijd als manager een nieuwe kanB, maar opnieuw van Blackpool; tenslotte W. tastte hij mis. Walker, die tegovlerde mei As- Da a||cr,aliutc kan, v00r Mat. kwam in 1953. De tegen- ton Villa cn later als manager van Sheffield Wednesday en Nottingham Forest een ereronde maakte in het Wembleystadion. In de geschiedenis van de cup- finale zijn er twee vaders en zo nen die de eindstrijd speelden en wonnen. Peter Boyle en Ha rold Johnston wonnen met Shef field United respekticvelijk in i 1902. Hun zonen stonden stander, Bolton Wanderers, had een voorsprong van 3—1 cn de duizenden aanhangers zongen reeds de zegeliederen. Matthews begon twintig minuten voor tijd mot TJijn show, de meest fantastische ooit opge voerd tijdens een eindstrijd om de Engelse beker. samen in het elftal van Shef- Hij zette de verdedigers onophou- Aston Villa (zeven). Enkele spelers die een gouden medaille veroverden als cupwin naar, raten later langs de lijn als manager van een elftal. Busby won de beker met Man chester City en later met Man- Si Chester United; Mc William die voor Newcastle uitkwam bracht Tottenham een cupzege; Seed won met Tottenham de beker, was later manager van Chari ton (1947); Joe Smith behaal de met Bolton Wanderers twee maal de cup en versloeg zijn vroegere vereniging in de be- dend op een verkeerd been, stuurde hen een andere richting uit en zorgde voor voorzetten die door Mortensen werden om gebogen in een doelpunt. Het werd 3—2 en 33. Eén minuut voor tijd, na een zoveelste on vergetelijke actie von Mat thews, scoorde Mortensen uit een gouden voorzet vun de rechtsbuiten het vierde en win nend doelpunt. Matthews had de /o begeerde gouden medaille, ocibalsport alles Het was de eerste keer, dat niet (gezonderd een de aanvoerder van het winnend elftal, maar de mutchwinnaar, Stanley Matthews, door zijn ploeggenoten in triomf werd ge dragen. RENé MARIEN I.eeds. Eerstgenoemde slaagde In zijn opzet en won; zijn oude re broer moest het met een ver liezersmedaille stellen. Stanley Matthews, de Mrthu- had in de meegemaakt cupfinale. In 1948 drong zijn ploeg. Blackpool, tot dc eind strijd door. Blackpool werd ver slagen door Manchester United. Drie Jaar later kreeg Matthews

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11