Shell-gift krijgt politiek staartje Man ontkent vrouw te hebben gewurgd Mystiek in toekomst bodem christendom UIT NAZARET KAN IETS GOEDS KOMEN FTTï Nieuw systeem weg markeringen Tjsoe en Lai eist vertrek Amerika uit Indochina Britten weg van Malta Kaasuiiïvuistje protesteert tegen quiz op tv Papadopoulos: stap dichter bij Grieks presidentschap VRIJDAG 24 MAART 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Prof. Vergrofe in Nijmegen: „De droom van een christelij ke wereldvisie, waarin alle gegevens van het aards be staan zijn opgenomen, is t.u wel gedroomd. Niet omdat bet christedom faalde, maar omdat de mens zelf centraal is komen te staan". Deze con clusie trok prof. dr. A. Ver- gote (51) uit Leuven, in zijn inleiding op het congres over de toekomst van de religie dat gisteren werd afgesloten. Prof. Vergote, die voor zijn inleiding ovationeel werd be toond, ging er in zijn bijdra ge aan het congresthema vanuit dat slechts zinvol over de religie van de toe komst kan worden nage dacht, vanuit de vraag of de religie in de toekomst aan de ■mens iets wezenlijks te bie den heeft. Religie kan naar zijn mening alleen maar toe komst hebben als het Zich manifesteert als iets wat men nodig heeft om zich op deze wereld te kunnen ont plooien. Een van de meest markante religieuze verschijnselen is naar de mening van prof. Vergote de mystiek. Tot die mystieke dimensie behoren religieuze ervaring, medita tie en contemplatie, stromin gen die niet allereerst een binnenkerkelijke beweging zijn. Het is vooral een ont waken van een religieus be wustzijn, dat voornamelijk buiten de christelijke kerken plaats heeft. Onder de term mystiek worden tegenwoordig overigens aller lei stromingen onder ge bracht. Pinkstergroepen, Je- sus-movements, Drug-erva ringen en meditatie door li chamelijk technieken geïn tensiveerd, vallen er onder. Het zou volgens prof. Ver gote „voer voor theologen", kunnen zijn om een verant woorde interpretatie van die bewegingen te geven omdat dat tot op heden niet is ge beurd. Om na .e gaan of die stroming de toekomst heeft, anders gezegd zij dè religie van de toekomst is, en of zij ook de toekomst is van het christen dom maakte prof. Vergote PROF. DR. A. CH. VERGOTE een analyse. Het meest op vallende kenmerk leek hem de afwezigheid van leerstelli ge inhouden. En daardoor een verlies ten opzichte van wat in onze geschiedenis als godsdienst geldt. Men zou die stromingen vol gens hem „religie zonder God" kunnen noemen. Posi tief in die stromingen waar deert prof. Vergote het ge voel, dat men zich bewust is dat in een religieloze cultuur het authentieke van de mens verkommert. Men voelt dat de taak haar communicatie kracht verloren heeft, dat de welvaartmaatschappij het geluksvermogen dempt door een stijgende kunstmatige behoefteprikkeling. Men is gaan beseffen, dat men op een andere manier meer mens kan zijn. Daar komt nog bij, dat men via de per soonlijke mystiek ervaart, dat men zich in harmonie met anderen en met de na tuur kan verenigen en beter dan ooit kan ontplooien. Prof. Vergote verduidelijkte nog dat de mystische ver schijnselen zich hoofdzakelijk voordoen als tegencultuur, buiten de kerk om, omdat de beschaving en de kerk het gelukstreven van de mystiek miskend heeft. Hij is er ech ter van overtuigd dat bij een cultuurontwikkeling van prestatie- en machtsbescha ving. van de geïndustriali seerde wetenschapsmaat schappij naar een genotscul tuur, de mystieke religie on getwijfeld toekomst heeft. Wel wees hij erop dat tussen de mystieke ervaringsreligie en de christelijke geloofshou ding geen directe aansluiting bestaat, maar ze zal naar zijn mening in de toekomst wel droom en bodem kunnen zijn van de religieuze moge lijkheid. i De Rhodesische methodisti sche bisschop Moezorewa is gekozen tot voorzitter van de conferentie van kerken van Afrika. Hij is benoemd uit waardering voor zijn werk bij het mobiliseren van de Afrikaanse publieke opinie tegen het Brits-Rhodesisch akkoord. De conferentie heeft voorts de Afrikaanse bevrijdingsbewegingen alle mogelijke materiële steun KORTE METTEN De faculteit der wijsbegeer te van het jezuïetencollege in Madrid is op last van de de caan gesloten, nadat studen ten er een (verboden) verga dering hadden gewijd aan de dood van twee arbeiders tij dens onlusten op een scheepswerf in El Ferrol. De Vaticaanse radio heeft in een uitzending ter gele- - genheid van de internationa le dag voor de strijd tegen het racisme, dit racisme veroordeeld. Men noemde het wetenschappelijk onjuist, moreel verwerpelijk, sociaal onrechtvaardig, een schande en een gevaar voor de we reld, waartegen het geweten van iedereen en van elke re gering in opstand zou moe ten komen. 0 Van de bevolking van Frankrijk zegt 86 procent rooms-katholiek te zijn, maar slechts 22 procent van hen gaat geregeld naar de kerk, volgens een opiniepei ling, gepubliceerd in het ka tholieke blad La Croix. Zes ennegentig procent was ge doopt, maar twintig procent zei, dat de katholieke kerk hem of haar totaal onver schillig liet. De onkerkelij- ken behoorden steeds tot de middenstand, woonden in de steden en waren politiek links georiënteerd. De Russisch-orthodoxe pa triarch van Moskou, Pimen, zal het orthodoxe paasfeest dat dit jaar op 8 en 9 april valt, in Jerusalem vieren, begeleid door een vijftien man tellende delegatie. Tij dens zijn pelgrimstocht naar Israël zal patriarch Pimen in Istanboel een gesprek heb ben met de oecumenische pa triarch Athenagoras. Pimen wil ook de patriarchaten van het Nabije Oosten en de or thodoxe kerk van Grieken land een bezoek brengen. Initiatief tot missionering van Rood China In Hongkong is een werkgroep gevormd voor de missione ring van Rood China. Een team onder leiding van de jezuïet Louis Ladany zoekt naar methoden voor een der gelijke missionering, die te gemoetkomen aan de Chine se cultuur en aan de sterk veranderde omstandigheden. Aangezien momenteel alleen de radio nog in deze een middel tot contact is, worden dagelijkse uitzendingen voor bereid over godsdienstige en culturele onderwerpen. Pater Ladany zei, dat de be richten die de ronde doen over de godsdienstige situa tie in Rood China verre van juist zijn. In het bijzonder sloeg dat op de mededelin gen van de Italiaanse dele gatie, die enkele maanden geleden Rood China heeft be zocht en waarin sprake was van meer dan twee miljoen katholieken. Het aantal katholieken en an dere christelijke groeperin gen in China is zo gering, zei pater Ladany, dat niemand er acht op slaat. Ook de me dedeling in Le Monde, dat er elke dag een katholieke dienst is in Peking, bestem pelde hij als onjuist. KERK EN WERELD -V Nazarelh, leewu rust naast hef lam „Het goede samengaan van joden, christenen en islamieten in de stad Nazareth is er een bewijs van, dat een vreedzaam met el kaar leven in het nabije Oosten tot de reële mogelijkheden be hoort". Dit is de mening van de burgemeester van Nazareth Seif-Eddine Zu'bj, zelf islamiet. Hij wees erop, dat het experiment, dat sinds vijftien jaar met succes in Nazareth wordt uitgevoerd, aantoont, dat de door vele Arabische politici veronderstelde „onverzoenlijke tegenstellingen" te overbruggen zijn, wanneer men van goede wil is. IN Nazareth leven 53.000 mensen, van wie joden, arabische chris tenen en arabische islamieten elk een derde deel uitmaken. De gezamenlijke zorg van deze drie voor industrialisering, stads bestuur. gezondheidszorg en dergelijke hebben geleid tot wer kelijke vooruitgang en êe levensstandaard van alle bevolkings groepen aanzienlijk verhoogd. Wereldraad wil bemiddelen Na zijn geslaagde bemiddeling in de oorlog in Soedan wil de We- relaraad van Kerke proberen ook tussen Nc-ord- en -uit nam te bemiddelen, r.jdus verluidt in Duitse kerkelijke kr.rgen. Sinds enkele jaren heeft de Wereldraad al contact me: de Vietna mese onderhandelngsdcCegaties in Parijs. De Wereldraad wil nu een step verder gaan en proberen de geestelijke le.ders in Noord- en Zuid-Vietnam bijeen te br:ngeo waarbij ook ge sprekken met het Vietnamese bevrijdingsfror.: op stapel staan om als Vietnamezen samen te gaan praten over d? wederop bouw van het land en ook te komen tot vernieuwing van de Vietnamese samenleving. HAARLEM ANP De officier van justitie bij de recht bank in Haarlem, mr. G. W. F. van der Valk Bouwman, heeft gisteren vier jaar gevangenisstraf geëist met af trek van voorarrest tegen de 33-jarige fabrieksarbeider M. R. uit Heemskerk. Hij wordt verdacht van doodslag op zijn 26-jarige vrouw. (ADVERTENTIE) PORIOÜ op ELK materiaal, droocr of vochtig, binnen of buiten. Krimpt of scheurt niet, zet niet uit. Onschadelijk voor I handen. Onbeperkt houdbaar. Geen ver lies resten. Onmisbaar bij elk karwei: STOPPEN, PLAMUREN, HERSTELLEN van beton, houtrot, afdichten, enz. 1 kg ƒ8.55. 2 kg ƒ15.30, 5 kg ƒ29.95 bij winkels in hobby- en dhz-artikelen, verfwaren, ijzerwaren en bouwstoffen. Maand voor zwarte verkoop Ajax-kaarten AMSTERDAM (ANP) De 35-ja- rlgc in Amsterdam wonende Italiaanse straatveger Giuseppe L. is door de hoofdstedelijke po litierechter wegens zwarte ver koop van voetbalkaartjes ver oordeeld tot een maand voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van 150 gul den. De Italiaan, die al eerder in kaart jes had gehandeld, werd op he terdaad betrapt toan hij kaarten voor de wedstrijd Ajax—Twen- the aan de man probeerde te brengen. Hij bood ze aan aan een politieman in burger. ADVERTENTIE samen bouwen Jl Op dinsdagavond 21 septem- De politie werd in de zaak ber van het vorig jaar had gemengd en dr. J. Zelden- het echtpaar onenigheid gekregen omdat de man te laat van een voetbaltrai ning was thuisgekomen. Alvorens naar zijn werk te gaan wilde de man zich met zijn vrouw verzoenen. In de keuken sloeg de man zijn arm om de hals van zijn vrouw, die daarna op de grond viel. Volgens ver dachte was zijn vrouw met haar hoofd op een puntig voorwerp terecht gekomen, waardoor ze zo ernstig ge wond geraakt moet zijn, dat ze is overleden. Hij had de buren in het flatge bouw gevraagd een dokter te waarschuwen. Uit het proces-verbaal bleek dat volgens de huisarts er sprake was van een onge val. rust van het gerechtelijk laboratorium in Den Haag stelde een onderzoek- in. Als getuige verklaarde hij, dat de val van de vrouw haar dood niet kan hebben veroorzaakt. Wel had hij een wond waargenomen aan het hoofd van de vrouw, maar daardoor kan de dood niet zijn ingetre den. Volgens hem moet de vrouw door wurging om het leven zijn gekomen. Verdachte blijft hardnek kig ontkennen. Enige buren vertclaarden dat de harmonie in het gezin van de Italiaan uitstekend was en dat zowel de man als de vrouw gunstig be kend stond. Uitspraak 6 april. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De volgens minister de Brauw (We tenschappen) „volstrekt niet abnormale" en „be langeloze" gift van ruim een ton van de Shell aan de overheid voor het McKlnsey-onderzoek in het hoger onderwijs krijgt een politiek staartje. De PvdA-kamerleden Schaefcr en Ir. Voortman hebben minister-president Biesheuvel schriftelijk gevraagd de Kamer een overzicht over te leg gen van soortgelijke gevallen in de laatste tien jaar. Giften als van de Shell, al dan niet in openbaar heid geschonken, zijn in de Verenigde Staten heel normaal, in tegenstelling tot Nederland. Minister de Brauw ziet ze als een goede zaak, en stelde in het kamerdebat over de McKinsey-planning de VS zelfs als een goed voorbeeld voor Nederland. De oppositiewoordvoerders, met name de com munist Bakker, zien de VS in dit opzicht echter juist als een voorbeeld van de kant waar het nu net niet op uit moet. Mr. de Brauw heeft de Kamer al een lijstje toege zegd van giften van bedrijven op onderwijsge bied. Onder meer de medische faculteit Rotter dam heeft giften ontvangen voor het „intensive- care" project, onthulde de minister. Maar het ministerie zelf is slechts bij één gift betrokken geweest, die van de Shell. Die dateert al van drie jaar geleden, kort nadat dc Shell van de regering uitgebreide faciliteiten en premies had gekregen voor een vestiging aan de Moerdijk, zoals de communist Marcus Bakker opmerkte. DEN HAAG (ANP) Op initia tief van de Economische Com missie voor Europa van de Ver enigde Naties wordt op dit ogen blik een voorstel bestudeerd tot invoering van een uniform Eu ropees systeem van wegmarke ringen. Dit systeem berust op de toepas sing van kleuren bij wegmarke ringen, waarbij gele strepen do verkeersstromen in tegengestel de richting en witte strepen de verkeersstromen in dezelfde richting scheiden. Naar mag worden verwacht zal in de loop van dit jaar de beslissing vallen of het gebruik van deze kleuren in een Europees systeem van wegmarkering zal worden opge nomen. Zo spoedig mogelijk daarna zal over het al dan niet invoeren van dit systeem in ons land worden beslist. PEKING (REUTER) Premier Tsjoe En-lai van de Chi nese Volksrepubliek heeft geëist dat de Verenigde Staten zich geheel en zonder voorwaarden uit Indochina terug- trekkken. Tsjoe stelde zijn eis aan een diner in Peking dat werd aangeboden door prins Norodom Sihanoek van Cam bodja bij gelegenheid van het twee-jarig bestaan van diens regering in ballingschap. ,,De Amerikaanse regering moet haar agressie-oorlog in al zijn vormen tegen de landen van In dochina stopzetten en haar strijdkrachten en militaire in stallaties en die van haar vazal len volledig en onvoorwaardelijk terugtrekken", aldus Tsjoe. De Chinese premier wenste de Si hanoek welgezinde strijdkrach- VALETTA (UPI) - dogroep van Britse mariniers die toezicht heeft gehouden op de terugtrekking van Britse troepen uit hun bases op Maltt Zestig leden van de commando groep trokken zich terug op het vliegdekschip Bulwark dat in de haven van Valetta voor anker ligt. Vandaag hield het oudste onderdeel Britse verbindings troepen op Malta een afscheids- parade, waaima de ontmante ling van het communicatienet der Britse strijdkrachten op het eiland begint. ten in Cambodja geluk met de zware verHezen die ze aan de troepen van de door Amerika gesteunde regering van maar schalk Lon Nol toebrengen. Hij omschreef de recente regerings wijzigingen in Pnom Pen als een „strijd om de macht, zoals een hondegevecht dat steeds fel ler wordt." Norodom Sihanoek verklaarde dat voorzitter Mao Tse-toeng hem persoonlijk de verzekering had gegeven dat China „ons tot het einde zal steunen". Over de „Cambodjanisering, Viet- namisering en Laotisering door het Amerikaanse imperialisme" zei Tsjoe dat ze „gedoemd zijn te mislukken". Na drie uur geduld oefenen feon minister Geertsema gisteren in Amsterdam dan toch de prijzen uitreiken aan de winnaars van de Nationale Cocktail Competitie 1972, georganiseerd door de Nederlandse Barten ders Club. De heren hadden drie uur nodig om de strijd uiteindelijk te beslissen. Winnaar in de senioren- club werd de heer Remmerswaal uit Rotterdam, die hier zijn trofee krijgt uitgereikt. Een miniatuur van Jozef Israels, portret van Stientje Ser- vaes van 3,9 bij 3,4 cm, ge val in een gouden broche, is ge stolen uit het Groninger Mu seum voor Stad en Lande. (ADVERTENTIE) Brouwersdam open voor liet verkeer ZTFRTKZFE ANP) Ir. N Bic- zcveld, hoofddirecteur voor bij zondere densten hij de Delta- d enst te Zierikzee zal donder dag 30 maart om half twaalf de Brouwersdam tussen de elan den Schouwen en Goeree offi cieel voor het verkeer openstel len Voor pasen kan dan het re- creatieverkeer vanaf de Rand stad Holland van deze weg ge bruik maken om ;n de westhoek van Schouwen te komen. Wij zijn ontevreden. Onze tv-quizzen storten bij elkaar een stróóm van prijzen uit. Maar hoe vaak hebt u een kandidaat zien stralen boven een hele kaas? Genoeg voor een maand kaas uit 't vuistje? Precies. Beste Mies en Berend en Barend en Joop enz. enz., stuur ons een kaartje en we geven die gouden schijf nog cadeau ook. Sluikreclame? Okee, koop 'm dan zelf. Voor de prijs hoef je r 't niet te laten. (Van onze correspondent) ATIIENF. De Griekse eerste minister Papadopoulos heeft weinig reacties teweeg gebracht met het In het algemeen toch vrij on verwachte opzij schuiven van generaal George Zoetakls als re gent. Voor de meeste Grieken is het niet meer dan een interne zaak van het kabinet, meer een portcfcuillcwissellng dan een coup zelfs al zijn er ernstige gevolgen voor de toekomst van de monar chie. De enige duidelijke veiligheidsmaatregelen werden genomen bl) dc luchthaven. De stap heeft wel Papadopoulos' positie als absoluut heerser In Griekenland bevestigd. Naast zijn funoiies van regent en pre mier beheert hij ook defensie eti buitenlandse zaken Belangrij. ker nog. zoals uit de gebeurt» n sten blijkt, is dc steun d!e hij krijgt van dc andere leden van de voormalige revolutionairs I raad. Van overtuiging royalist, conser vatief en conformist is Zoetakis in voortdurend scherper conflict i gekomen met de betere politicus Papadopoulos. Voor veel officieren symboliseer de hij tevens oen geest van I compromis met het verleden, n het bijzonder met betrekking tot dc monarchie. Terwijl het regi me de vijfde verjaardag van dc machtsgreep voorbereidt op 21 april, worden deze officieren zich meer en meer bewust van het gevaar dat bet regime zich meer met rijn privileges dan met zijn verantwoordelijkheden inlaat. Zij moedigen daarom al les aan dat erop wijst dat het regime voortgaai op dc weg die het probeerde tm te zetten een weg die logischerwijs Grieken land moot brengen naar een presidentieel systeem en naar de afschaffing van de monar chie, zelfs als dc constitutie van 1968 moet worden afgeschaft om dit te bereiken.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9