Drie molens in het „Rijnland" moeten op restauratie wachten 'nder wij sper ikelen Aar onopgelost POT MONUMENTENZORG VOOR PAAR JAAR UITGEPUT DOOR DE OVERSCHRIJDINGEN W erkzaamheden aan Langstraat zijn begonnen Kerk wil Ver .gebouw verkopen 19] RIJDAG 24 MAART 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 5 LEIDEN/DEN HAAGSinds het, op basis van de CRM-begroting, passen en meten is geworden met het restaureren van monumenten in Nederland staan ook weer de al dan niet wiekende molens (ons land telt er zo'n dikke 900) als voorwerpen van nationale trots in het middelpunt der belangstelling. In elk geval de zwakke broeders onder de molens. Voor restauratiedoeleinden heeft het Rijk ruim 41 miljoen gulden beschikbaar. De molenrestauraties vergen daarvan slechts een gering deel, maar het zijn juist de overschrijdingen der restauratiebedragen (40 50 pet. wordt tegenwoordig „normaal" genoemd) die ervoor hebben gezorgd, dat de eerste drie, vier jaar geen nieuw restauraties ter hand kunnen worden genomen. Het pla fond is bereikt, zo heeft men bij de Rijksmonumentenzorg moeten constateren. „We doen wat we kunnen", zegt de heer W. A. Korpershoek, hoofd sectie molens van de res tauratieafdeling van Rijksmonu mentenzorg. een dienst die geen Don Quichotterie bedrijft en windmolens te lijf gaat, maar zich juist graag mengt in de strijd om het behoud van deze overgeleverde landelijke schoon heid. ,,Met de lopende restaura ties is een hoog bedrag gemoeid dat echter niet verruimd kan worden. De forse overschrijdin gen nemen veel geld in beslag en dat gaat ten koste van nieu we in restauratie te nemen pro jecten". Nieuwe aanvragen zul len daarom verschoven n 1976 Noodsprong gemeenteraad •nh ÏR AAR Het onderwijs blijft moeilijke zaak in Ter Aar. «Jog niet zo lang geleden luidde ichoolhoofd Van Uffelen in deze krant de noodklok over zijn ka- holieke basisschool in Lange- ir. Het gebouw waarin zijn eerlingen werken maakt een :,r irmetierige indruk. Deze week besloot de gemeenteraad het —3 mde postkantoor in het dorp te J lestemmen voor het openbaar Kfmderwijs. Het op peil brengen i dit gebouw gaat 15.000 gul- i kosten. Dit is een nood- U^prong, omdat het helemaal niet t bedoeling was om de dertig tinderen die in Ter Aar (of lie- Aardam, want om dat Jorpsdeel gaat het) openbaar inderwijs volgen te huisvesten. hun oorspronkelijke plannen ladden de Ter Aarse bestuur- leren er namelijk rekening mee jehouden, dat de bouw van de latholieke school in Aardam nedio augustus klaar zou zijn. )e« katholieke kindertjes zitten laar nu nog in een houten nood- ebouw. En dit optrekje zou als onderdak voor het jpenbaar onderwijs gaan die- in. Daarmee zou een besluit in enkele jaren geleden om it openbaar onderwijs in Ter ar een kans te geven gecon- •etiseerd worden. worden naar programma. Dat kan zijn. of mogelijk zelfs later. De overschrijdingen van de restau ratiekosten hebben nu al een aanslag gedaan op een groot deel van de subsidiepot voor het volgend jaar. De deksel is nu toe. De heer Korpershoek vindt dit zorgelijk. Een „mo'ennot" zonder geld is een kwalijk ding. Een wrak van een molen steekt Monumentenzorg evenzeer als de oprechte molenliefhebber, die zich ergert bij het zien van een vervallen wiekendrager. Een paar kilometer verderop staat misschien wéér zo'n bouw sel in droeve staat. Maar geld kun je slechts één keer uitge ven. Ook de in Leiden gevestig de Rijnlandse Molenstichting, die binnen het hoogheemraad schap 19 molens onder haar be heer heeft, kan geen ijzer met handen breken. De voorzitter van de stichting, de heer A. Beiker Caarten. die sinds zijn pensionering vier jaar geleden in Meppel woont maar niette min nog steeds ijvert voor de goede molenzaak in het westen des lands, noemt het een be treurenswaardige situatie: „Het is heel lang goed gegaan. Nu moeten we een paar jaar stop pen. De lopende restauraties gaan gewoon door en voor de gewone overschrijdingen kunnen we het komende jaar ook nog wel bij Monumentenzorg te recht. Maar daarmee houdt het voorlopig op". De Rijnlandse Molenstichting is altijd erg actief geweest met het onderhouden van haar bezit. „We zullen hierin ook bepaald niet verslappen", belooft de heer Bicker Caarten; „het enige tijd niet meer in restauratie kunnen nemen van molens wil helemaal niet zeggen, dat wij met aankopen wachten. Daar gaan wij zonder meer mee door. Binnenkort hopen we er nog een paar molens bij te krij gen. Zo is de stichting bijvoor beeld bezig met het in bezit krijgen van het molentje in de Wassenaarse Zuidwijkse polder. De transactie is bijna rond. De Hollandse molen blijft ons zeer ter harte gaan en we passen ons nu maar aan de omstandig heden aan. We mogen dan de eerste jaren er geen restauratie meer door krijgen, in elk geval consolideren we ons bezit. Waar mogelijk houden we de staat van onze molens zo goed moge lijk. Is er bijvoorbeeld ergens een slecht rietdek, dan zullen wij daar zeker iets aan doen", aldus de heer Bicker Caarten, die de Rijnlandse Molenstich ting nu al weer 11 jaar voorzit. Het molenbestand van de Rijn landse Molenstichting bevindt De Rhynenburgermolen van Hazerswoude alles aan het onderhoud gelegen liggen en was tot nu toe in den lande zo ongeveer de snelste als er te vernieuwen viel. Elders werden nog wel eens restaura- ticgelden aangevraagd, maar de werkzaamheden bleven dan niet zelden uit en zo werden derge lijke restauraties jarenlang uit gesteld. „Die slepende gevallen kennen wij niet", verklaart de heer Bicker Caarten niet zonder tevredenheid. Maar de zorgen besluipen de Rijnlandse Molen stichting nu wel". „We hadden dit jaar de Koude- kerkse molen in de Hondsdijkse polder graag willen restaureren. Voor '75 hebben we een toezeg ging. Zorgen ook voor de molen Rhynenburch in Hazerswoude, Vragen over groot gewest VOORSCHOTEN Het Voorscho- tense raadslid Mr. J. Goosens (D'66) vraagt burgemeester en wethouders of het juist is dat Gedeputeerderde Staten van Zuid-Holland de Zuidhollandse gemeentebesturen, waaronder dat van Voorschoten, gevraagd hebben om een oordeel over de vorming van onder meer één stadsgewest Den Haag-Leiden- Delft. Indien dit juist is vraagt het raadslid of B. en W. bereid zijn deze belangrijke aangelegen heid, alvorens tot beantwoor ding van de gestelde vraag wordt overgegaan, in de ge meenteraad of de betreffende raadscommissie ter discussie aan de orde te stellen. Ook ver zoekt Mr. Goosens dat aandacht besteed moet worden dat naast de gewestvorming ook de decen tralisatie naar wijkbesturen vol gens G.S. belangrijk is. Het Ter Aarse postkantoor. Spoedig schoolgebouw? KATWIJK De heer H. Wijbenga heeft burgemeester het eerste kievitsei, dat in Katwijk gevonden werd. aan geboden. Het is de twaalfde maal dat de heer Wijbenga het ei vindt. j De molen van de Hondsdijkse polder in Koudekerk i: Za li fraaie opzet viel echter in 'r luigen omdat het geld voor de j" ;athoIieke school de bouw laarvan gaat ongeveer een mil- oen kosten niet af kwam. afgelopen dinsdag vertelde gemeentebestuur dat men geld omstreeks juni ver nachtte. Te laat om in augustus nieuwe katholieke C chool in Aardam te beginnen. #t streep door de rekening van verschillende instanties. Het ,3 ilidercomité van de katholieke K ichool had al allerlei fijne plan- ;n gesmeed voor het nieuwe isklassige gebouw. Vier daar van had men maar nodig voor basisonderwijs. Men gaf een :irculaire uit met de medede- ig dat de kleuters uit Aardam de eigen buurt naar iooI konden. bIT' den voor een aantal ouders om 'an deze gelegenheid inderdaad lebruik te maken. Die ouders >esloten hun kinderen van de in Dorpshuis verblijvende deuterschool af te halen. Pa- 'iek in de gelederen daar. Want léze kleuterschool, een protes tant-christelijke zag haar leer lingenaantal dalen tot een hoog- die onvoldoende was om de 'chool in stand te houden. gebeurde toen iets merkwaar- [s. De gemeente verscheen op t strijdtoneel. Dat zat er wel omdat wethouder Van Harten het bestuur van de kleuter school in het Dorpshuis zit. Ge meentesecretaris Robertz be machtigde, op 'n door het katho lieke oudercomité niet zo ge waardeerde manier, een circu laire en het comité werd op het matje geroepen. Voordat de zaak zich echter kon ontplooien tot een werkelijke kwestie, werd zij in de doofpot gestopt. De oorzaak hiervan was de benoe ming van de nieuwe burgemees ter Van der Poel en de besog nes die dat met zich mee bracht. Met dat al zat men echter nog steeds met het gegeven dat de bruikbare hoeveelheid ruimte, door het uitblijven van de ka tholieke school, al benut was, c.q. dat er een nieuw onderko men voor het openbaar onder wijs moest komen. Dat heeft men dus gevonden in het post kantoor. Maar wat nu? Als het krediet in juni klaar ligt betekent dat dat de nieuwe katholieke school zo omstreeks deze winter in ge bruik genomen kan worden. Maar voor die tijd moet er waarschijnlijk nog een investe ring gedaan worden om het noodgebouw met een lokaal uit te breiden. De aanwas van leer lingen op de katholieke school is j zo groot dat een vierde leer-1 kracht gewettigd is. Ook de 15.000 gulden die besteed zullen worden aan het postkan- toor blijken dan misschien in het water gegooid te zijn omdat het noodgebouw dan open staat. Een kostbare zaak derhalve. Behalve dan als men besluit het postkantoor definitief als school te bestempelen. Want in het verleden is in Ter Aar-al meer geopperd alle officiële noodscho-1 len maar voorgoed af te schrij- j Visstand in Kaag wordt lager door waterbloei SASSENHEIM Een aantal biologiestudenten van de Leidse universiteit hebben in de afgelopen dagen in de omgeving van Sassenheim een onderzoek ingesteld naar de vissterfte in de Ringsloot, Zandsloot, De Lee en de Ka- gerplassen. Zij verrichtten hun onderzoek o.a. met behulp van elektri sche visapparatuur waarmee door het in het water brengen van electrische stroomvelden de aantallen aanwezige vis geteld kunnen worden. Leider van deze groep is de student in de bio logie W. M. Luyt die een scrieptie voor zijn doctoraal over dit onderwerp gaat schrijven. Augustus van het vorige jaar is hij zijn onderzoek gestart en over de resultaten tot nu toe zegt hij: „Er zijn bij ons onderzoek twee zaken duide lijk geworden. Op de eerste plaats hebben we kunnen vaststellen dat er in het on derzoekgebied in de winter nagenoeg geen vis aanwezig één visje per uur in de Zand- is." Ook 's zomers blijkt de visstand in de Ringsloot, Zandsloot, De Lee en de Ka- gerplassen erg laag te lig gen. De oorzaak daarvan ligt hoofdzakelijk in het lage zuurstofgehalte, dat wordt veroorzaakt door waterbloei w.o. de algen. Bovendien heeft Luyt geconstateerd, dat er een enorm hog ammo niumgehalte in zijn onder zoekgebied aanwezig is. waar de gemeente die eigena resse is. een grote campagne voert ten bate van de restaura tie. Deze laatste molen zal evenwel bij uitstel van de res tauratie absoluut niet verloren gaan. Tenslotte zal ook het ver nieuwen van de pas door de ge meente Alphen a.d. Rijn aange kochte korenmolen bij de Gouw- sluis wel op zich moeten laten wachten. Het enige wat wij op het ogenblik kunnen doen. is af te wachten wat de wetgever uit kan trekken om de molens in ons land- een erfenis die uniek is- op een aanvaardbaar peil te kunnen houden. Er ontstaat nu een gat van een paar jaar, maar dat hoeft nog niet ramp zalig te zijn". De heer Bicker Caarten is zo vrij, er de moed in te houden. Ton Pieters BOSKOOP De penningmeester van het r.k. kerkbestuur, de heer F. Stolker vindt, dut het verenigingsgebouw in de oude kerk van Reijerskoop meer een horecabedrijf Is geworden. „Hel is, zo zegt hij, „eigenlijk niets voor het kerkbestuur om dot te beheren. Het gemeentebestuur aspirant-koper kan van ons alle inlichtingen krijgen over de exploitatie van het gebouw". ,Wij hebben verleden jaar dacht ik al een globaal over zicht voor wat betreft de onder- houds- en ehrstelwerkzaamheden die nodig zijn gegeven. Wij als kerkbestuur willen het gebouw wel kwijt, maar tegen een be hoorlijke pnjs vanzelf". liet pand is sterk genoeg, aldus de heer Stolker. Ondanks het machtige geluid van de Veroni ca Drive-in Show en de onge veer 850 mensen in de zaal zon dagavond is er niets ingestort. De oude r.k. kerk aan het Reij erskoop blijft gewoon staan zoals ook „Villa Stolker Het r.k. kerkbestuur heeft met deze panden helemaal geen haast. Eerst kijken hoe de provincie het er afbrengt met de Gouwe ver breding. Er worden ontzettend veel plannen gemaakt allemaal op zicto wel mooi, maar wij moeten eerst zien hoe de dorps- j kern zich werkelijk zal ontwik kelen. Verder ziet de heer Stol ker de verkoop van de oude r.k. kerk nog niet zo snel gereali seerd worden. Dut kan nog ja ren duren zei hij. WASSENAAR De gemeente Wassenaar laat geen gras groeien over het promenade plan voor de Langstraat: giste ren is men begonnen met de rioleringswerkzaamheden, die tegelijkertijd zullen worden uit gevoerd. In verband daarmede moeten enkele verkeersmaatre gelen worden genomen. Tot en met zondag zal er eenrich tingsverkeer in de Gravestraat zijn, tussen Molenplein en Lang- strpat en wel zodanig, dat de Gravestraat alleen berijdbaar is vuor verkeer, komend van het Molenplein. Verder zullen de parkeerhavens in de Langstraat tussen Gravestraat en Molen straat worden afgesloten. Het parkeerterrein in de Langstraat naust de Algemene Bank Neder land zal worden afgesloten en zat alleeen bereikbaar zijn via 1 Je Molenstraat. Tenslotte zal he. parkeerterrein op de hoek van de Langstraat en de Ach terweg worden afgesloten omdat h*t gebruikt zal worden als werkterrein. Met ingang van a.s. maandag wordt het kruispunt Lang st. aat-Gravestraat bij het-post kantoor afgesloten voor alle verkeer en wordt voor het ge deelte van de Langstraat tussen Kerkstraat en Molenstraat het bestaande eenrichtingsverkeer „omgekeeerd". Dit gedeelte van de Langstraat zal dus alleen be reikbaar zijn via de Achterweg. De omleidingen zullen door mid- I del van borden worden aangege ven. Tijdens de verdere uitvoe ring van het werk zullen nog diverse afsluitingen en omlei dingen moeten plaats vinden. Daarvan zal tijdig mededeling wot den gedaan. Postkantoor HVoude-dorp HAZERSWOUDE Op het terrein tussen de panden Dorpsstraat 95 en 101 te Hazerswoudc-dorp momenteel dienstdoend als par keerplaats zal een kantoor van de PTT worden gebouwd. G.S. hebben geen bezwaren dat dit plan wordt gerealiseerd. Mede in verband met de bouw van het PTT-kantoor zal de op- slagplaats van materialen voor de dienst gemeentewerken, gele gen in de nabijheid van het ter rein bij genoemde parkeer plaats, ter plaatse verdwijnen. Gedacht wordt aan de centrali satie van de opslag van de ma terialen aan de Rijndijk; de kosten van de inrichting van het opslagterrein worden geraamd op 24.925,In Hazerswoude- dorp zal t.z.t. een beperkte op slagmogelijkheid. inclusief een schaftlokaal voor het personeel, verrijzen. Daarvoor is evenwel nog geen plaats gevonden. DE ZILK Mevrouw Fauck uit lii('•'UiikI IG in He /ill' hi'cjt de hoofdprijs uit de door het damesblad Libellc en de Nier stichting georganiseerde puz zel gewonnen. De prijs was een auto. een Fiat 850. Me vrouw Fauck deed al jaren mee. De prijs was welkom want de auto van de Zilkse fa milie stamde uit het jaar 1965. I OEGSTGEEST De r.k. jeugd- en jongerencommissie gaat puimpasen vieren. Men sen die daar zin in hebben kunnen morgenmiddag om half drie in het parochiehuis hun eigen nalmoasen komrr maken Materiaalkosten een gulden, een appel en sinaas-

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5