„Duivenvoorde" opent poort voor de cultuur Bombardement hele en halve waarheden Ontwikkeling Grote Polder" stroever dan voorgesteld Cabaret contra kapitalisme Kik geeft cursus -kreatief gebruik Ivan bandrecorder Curieus pronkplastiekje bij Lucas van Leyden Oude Rijn krijgt „face-lift" met 42 grachtbomen Leidse agenda VRIJDAG 24 MAART 1972 LEIDSE COURANT [OORSCHOTEN „De gratie Deze „Kamer" bestaat uit een geelde geschriften vastgelegd. De kostuums, modieus rond 1820, zijn door de dansgroep zelf gemaakt. De prachtige Marot zaal van Duivenvoorde biedt een passende en sfeerrijke om geving. In diezelfde Marot-zaal zullen ver een dame is zo groot als de omtrek van haar crinoline..." Dat is het motto waaronder de „Kamer van de Dans Terpsi chore" een reeks culturele zo meravonden in Kasteel Duiven voorde opent op 5 en 6 april. groep Utrechtse studenten, die Hofdansen brengt uit de 17e, 18e en 19e eeuw op muziek van o.a. Bach, Von Beethoven, Mo zart en Delrbes. De choreografie is geheel volgens aanwijzingen van oude dansmeesters, in ver der duetten van Brahms, Schu mann en Wolff gezongen worden door Ank Reinders en Chris Verhoog. Het Sweelinck Trio ontmoet de familie Bach en het beroemde duo Ellen Mac Gilla vry (fluit) en Jaap Spigt (clave- cimbel) speelt werken van rond 1700. Muziek van Handel, Ibert en Bartók brengen Leny Ste vens-Ridderhof (sopraan), Ju dith Dresden (fluit) en Henk Briër (piano) ten gehore. Het laatste muzikale evenement is op 21 september. Dan zal het Residentie Strijktrio, dat vorige jaar veel succes oogstte, kamer muziek van Schubert Mozart, Guardini en Martinu uitvoeren. Het culturele seizoen op Duiven voorde zal op 13 oktober afge sloten worden door een kijk- en luisterspel over de geschiedenis van het kasteel en zijn bewo ners, onder de 'titel ,A!s op Dui venvoorde de stenen spreken..." Extra aandacht verdient de an tiekbeurs die gehouden zal wor den op 25 mei. De heer E. Aar dewerk, antiquair en juwelier, bespreekt en taxeert antieke voorwerpen, die de gasten zelf mee kunnen brengen. Voor elke activiteit is er een rondleiding door het kasteel bij kaarslicht. Familieportretten, zilver. Delfts aardewerk. Chi nees en Europees porselein en een groot aantal antiquiteiten herleven in de met bloemen versierde orginele vertrekken. Behalve deze aparte rondleidin gen -geeft Duivenvoorde vrij en tree op dinsdag, donderdag en zaterdag in de maanden april tot oktober. Het prachtige park is elke dag voor het publiek toe gankelijk. De heer C. den Hollander is altijd bereid uitgebreide inliohtingen te geven over de verschillende programma's. Hij is tussen 10 en 16 uur op het kasteel aanwe zig en bereikbaar via tel. nr. 01717-3752. LEIDEN Maatschappijkri tiek in toneelvorm kan vele facetten hebben, maar wie zich in zijn jeugd hier actief mee bezig wil houden en bo vendien het geluk heeft in onze Westeuropese wereld opgegroeid te zijn, komt al gauw tot twee vaste typerin gen: de dikke, welvoldane en zelfingenomen kapitalist met vest en horlogeketting en daartegenover de arbeider als eeuwig vertrapte en uit gebuite underdog. Voor genuanceerd denken is hierbij aanvankelijk nauwe lijks plaats. Het schijnt dat dit iets is wat bij de meeste mensen pas op latere leeftijd zijn intrede doet (als het ooit zover komt). Een kenmer kend voorbeeld hiervan was de voorstelling die gister avond in het LAK-theater a'an het Levemdaal werd ge geven door het Montage Theater München. Onder de fit el ,Wer beschoss Salvatore G.?" bracht dit jeugdige ge zelschap hiep een cabaret-do cumentaire. die primair ge richt was tegen de manier waarop de gastarbeiders be handeld worden, maar die uitmondde in een aanklacht tegen het hele kapitalistische systeem van uitbuiting en onderdrukking van alle ar beiders. Natuurlijk is er geen rook zon der vuur en bestaan er mis standen, zeer veel zelfs, en een van de meest frapperen de onderdelen van het pro gramma was dan ook de schrijnende actualiteit van het uitvoerige citaat van Marx, waarmee de avond geopend werd. Het is echter wel de vraag of deze wijze van presentatie ook de meest doeltreffende is. Wil men een publiek emotio neel ergens bij betrekken, dan heeft het totaal geen zin om de zaal een hele avond te bombarderen met harde waarheden (waarachter wel eens een drogredenering schuil ging). De toeschouwer moet af en toe zelf een con clusie kunnen trekken en deze niet voortdurend kant en klaar voorgeschoteld krij gen. Bovendien ligt de grote kracht van een goede satire in de humor, die bij deze voorstel ling bijna volledig ontbrak. Hierbij moet natuurlijk wel aangetekend worden, dat het hoofddoel van het Montage Theater is om met deze voorstelling fabrieken en werkplaatsen te bezoeken, waar natuurlijk een volledig andere sfeer heerst dan in het LAK-theater aan het Le vendaal. Na afloop was er gelegenheid om in de foyer met de spe lers in discussie te treden en de heftigheid waarmee dit soms gebeurde maakte wel duidelijk, dat de probleem stelling alleszins de moeite waard was. Jammer dat deze voorstelling (georgani seerd in samenwerking met de Leidse Schouwburg) door zo weinig mensen is bezocht. P.K. Schoolhoofd Stasse weg uit Z'woude ZOETERWOUDE De heer A. J. Stasse, sinds 2y3 jaar hoofd van de basisschool gaat de ge meente verlaten. Hij heeft met ingang van 1 augustus een be noeming aanvaard te Papen- drecht. Overigens lis de heer Stasse nooit inwoner van Zoeterwoude ge worden want hij woonde nog steeds in rijn vorige stand plaats, Boskoop. De openbare basisschool zal binnenkort wor den overgebracht van de oude school aan de Dorpsstraat naar het nieuwe gebouw aar de West- emdseweg. Hierin rul ook de openbare kleuterschool worden gehuisvest welke momenteel is ondergebracht in een lokaliteit van „Ons Huis". De entourage van de Zeskamp in opbouw Groenoordhal gereed voor Zeskamp LEIDEN In de Groenoordhal heerste vandaag en gisteren een koortsachtige drukte. De NCRV-televisie-ploeg was bezig aan de opbouw voor de finale van dubbel-zeskamp, die zater dagavond gehouden zal worden. De wekelijke automarkt moest plaats maken. De ingewikkelde stellages en geheimzinnige re kwisieten beloven nu al veel spannende toestanden. De nog lege tribunes zullen zaterdag avond stampvol zitten met en thousiaste supporters, die de ploeg uit Lisse naar het erepo dium willen jubelen. LEIDEN Gisteravond or ganiseerde het Leidsch Stu denten Schaakgezelschap „Morphy" een snelschaak- toernooi voor studenten in de toneelzaal van sociëteit Mi nerva. Eindstand: 1. A. v. d. Berg, 2. F. v. d. Vliet en 3. E. R. van Dijken. LEIDERDORP Wim (12) en Rens (15) Koning uit de Anna van Burenstraat heb ben gisteren aan burg. Van der Have het eerste kievitsei aangeboden. Zij deden de vondst in een weiland bij rest. Albert's Corner. Mevr. Van Dongen treedt uit Kath. Schoolbestuur LEIDEN In verband met haar verhuizing naar Leiderdorp ver laat mevrouw G. H. M. van Dongen Te Nijenhuis het be stuur van de Stichting Katholiek Onderwijs te Leiden. In besloten kring zal van haar afscheid ge- Mevrouw Van Dongen werd op 27 mei 1955 benoemd tot bestuurs lid als vertegenwoordigster van het Kerkbestuur van de Paro chie Hartebrug. In de afgelopen 17 jaar is zij zeer actief geweest in de sector kleuteronderwijs. Ook toonde zij grote belangstel ling voor de culturele aspecten van het onderwijs. Vele jaren vertegenwoordigde zij het be stuur in de stichting Schooltand- verzorging Leiden. 15'\i ïIDEN Op woensdag 12 april The!! itart Kik» de creatieve werk je ^plaats in de kapel van KenO een glfci cursus „Maak kreatief gebruik 00 Van uw bandrecorder". Gcdu- Tro Tende drie avonden (12, 19 en 26 lüf6pril) zal cameraman en geluids technicus Dirk Jan Braggaar mogelijkheden om allerlei vl geluiden vast te leggen en te re- woducercn bespreken en hoor- di baar maken. :°°infi Schillende systemen van opna- me en weergave en de daarvoor V taiodigde apparatuur zullen tij dens de eerste avond onderzocht "Orden. In werkgroepen gaan de deelnemers in de twee vol- Duttt jende avonden zelf aan de slag en p ?et het uit proberen van de d mogelijkheden. zoal het creëren van hoorspelgeluiden, achter grondgeluiden bij een film of een diaserie, het maken van een geluidsreportage enzovoort. Ie dereen is welkom bij deze Kik- cursus, na voorafgaande opgave bij het Bureau van K en O, Oude Vest 45 (Tel. 31481). "LEIDEN De vereniging -Oud-Leiden organiseert op 5 april een ledenvergadering in de Stadsgehoorzaal, aan vang 19.30 uur. In een direct aansluitende buitengewone ledenvergadering zal een yporstel tot wijziging van het huishoudelijk reglement en de statuten behandeld wor den. Na afloop van beide vergaderingen houdt prof. L.dr. H. van der Linden een uileiding over het gerestau reerde Rijnlandhuis aan de Breestraat, dat vervolgens 'bezichtigd zal worden. Weer krediet voor Adegeest VOORSCHOTEN De raadsa- genda van hedenavond heeft een aanvulling gekregen. B. en W. stellen de raad voor een kre diet van f 210.000,beschikbaar te stellen voor de 2de fase van de aanleg van het sportpark Adegeest. In januari 1971 stelde de Voor- schotense raad een krediet be schikbaar van 500.000,voor de aanleg van de 1ste fase van het sportpark Adegeest, omvat tende drie van de zeven aan te leggen velden. Deze drie velden zullen met ingang van het sei zoen 1972/1973 bespeelbaar zijn. Ondanks deze uitbreiding van het aantal beschikbare velden blijft er een groot tekort bestaam. Het komt het College van B. en W. dan ook noodzakelijk voor zo spoedig mogelijk de 2e fase te realiseren. Het gevraagde kre diet is noodzakelijk voor het eerste gedeelte van de uitvoe ring van de nog aan te leggen vier sportvelden. LEIDEN In het smalste pandje bij juweliers Lucas van Leyden prijkt een bron zen plastiek uit Rusland, af komstig uit privébezit. Het pronkstuk is vermoedelijk vervaardigd tussen 1895 en 1900. Het stelt een grenspas sering van Tsaar Nicolaas II voor. Deze laatste der Ro manoffs troont in een Trojka naast zijn trouwe dienaar. die Nicolaas' onafscheidelij ke hond draagt. De koetsier op de bok ment twee vurige paarden. Naast hem staat het, eveneens onafscheidelij ke, juwelenkoffertje van de Tsaar. De historische achter grond van dit zeldzame ob ject wordt onderzocht door dè heer J. H. J. Mentink, di recteur van Lucas van Ley den. De handtekening van de meester-maker is moeilijk te ontcijferen. Op de voet vóór de paarden staat „sobstven- nostj", in klank overeenko mend met de naam A. Soko- lov. Deze signatuur moet echter nog nader worden be studeerd. De heer Mentink is bijzonder blij met deze aan winst: „Hij is van een on voorstelbare schoonheid". Kapverordening in Hazrrswoude HAZERSWOUDE Burin-mees- ter en wethouders van Hazers- woude willen hun Remeente groen maken respectievelijk houden. Mede daarom leggen zij aan staande donderdagavond, tij dens de openbare vergadering in het gemeentehuis, aan de raadsleden een kapverordening ter goedkeuring voor. Daardoor kan worden voorkomen, dat boomgroepen of alleenstaande bomen, die het landschap ver fraaien of een bijdrage leveren tot het dorpsschoon, zonder meer verdwijnen. De wens tot de instelling van een dergelijke verordening is overigens afkom stig van de raadscommissie van advies en bijstand voor de open bare werken. 'RIJDAG 34 MAART iuleiiK«niiM'ii»(<linp, Evmor- raai Afscheid mr. Tlssen. 16.:» uur. us: Omtast wholler-studcnt, 17.00 uur. ■mr'.uui r>uh Swlns College aariv. 30.00 uur. Rapenburg -1 Oude stijl Jamsrsibiw, uuiv. 'JC.OO uur. iff Sent rit mi umvurmlngm Cfnaclub, uairvnriK - ZATERDAG 36 MAART Mii«ruin A olkenkumli film ..Vlucht «i- 14.» Japan. aanv. I-ie.naaiAntiekbeurs, aanv. r.l halDubbvlxestaampu aanv. Leiden De week vóór en de week na Pasen zal de Oude Rijn voor het verkeer zijn afge sloten. Allereerst zal personeel van de Stedelijke Lichtfabrieken de bestaande gasleiding en de huisaansluitingen vernieuwen. Ais de gasmensen hun hielen lichten is de kust vrij voor het aanplanten van 40 of 42 speciale grachtbomen langs het water. Zijn goede gasaansluitingen harde noodzaak, een mooie gracht met bomen erlangs is zo mogelijk nog belangrijker. Daarom heeft de plantsoenendienst bij een kwekerij speciaal gekweekte, zware lindebomen gekocht. Ze ziijn nu al 26 bot 28 cm in etam- omvang vijf tot zes meier hoog en 12 tot 13 jaar oud. Hoewel linden 100 jaar en ouder kunnen worden is de ervaring dat bomen aan een gracht be paald niet gunstig staan. De haarwortels die in de groei worden ontwikkeld gaan veelal snel door Cm Hingen van het ver keer kapot, zodat van een nor male uitgroei toch al geen spra ke kan zijn. Ze blijven door gaans wel in leven, maar dan is het op. Voorbeelden daarvan zijn de handvol, zeker 20 jaar geleden geplante linden die nu nog langs de gracht staan en die het veld moeten ruimen we gens beschadiging en gnsaantus- ting. Voor elke boom wordt ca. drie ku bieke meter grond weggegraven en evenveel verse aarde aange bracht De bomen komen ca. 75 cm van het water te staan en eik exemplaar krijgt een stevige metalen beugel tegen beschadi ging door auto's. Bovendien wordt elke boom geflankeerd door twee poreuze, van flexibel plastic gemaakte buizen die woiden ingegraven. Deze diénen enerzijds om de grond te ont gassen, anderzijds bieden ze de mogelijkheid voor het toedienen vun yloeibare voedingsstoffen. Wannéér het weer meewerkt kan de zaak in veertien dagen wor den geklaard. Tijdens de werk zaamheden aan gasleiding en bomen zal het verkeer met bor den worden omgeleid. Zo veel als mogelijk is zal de bereik baarheid van woningen en be drijven tijdens het werk worden gehandhaafd. JAMERA ,.I>c Conformist" IS Jr. ■•ik.' avond I9.n0 en 3J ir. uur. ma. (II. do en vi. 14.30 u Nachtv. ..De doodskil* V.II1 dl' V .irni.lt r" IS Jr vr. LUXOR ..De Jon J. d(iK. 14» I'd I extra: 16 45 II. RKX ..De nuina u Mucchlo- STUDIO - ..Den. TKIANON - The Artit dux 14.30, 19.00 cn 31 16 u 16.30. 19 00 en 21 13 uur. BEZOF.KI'BEN IZK.KKVItFIZEN Artulrmlarh clrkenhula: dofri-lljk* be- terdiag en zomla Irr.nrMIjdrn Kllnlr 100-14.00 uur: I 10.00-12.» en van 16.00. 1,00-17.:». 18.:KV30.00 II-dn ,1 er de gehele dog ■k, Bezoek Prnemutiircmif- uur tweede en derde klaa 1.16 t 3de kin van li i 19.» uur vnnaf half van 11..TO-I2 (alleen LEIDEN De coördinatie van de plannen voor het ontwikkelen van hel industrieterrein in „De Grote Polder" te Zoeterwoude, verloopt toch niet zo vlot als werd voorgesteld in een inter view met wethouder J. Lijten, dat gepubliceerd werd in het bulletin „Industrie Rijnland". Dat blijkt uit een reactie van de heer H. Roest, directeur van de handelmaatschappij „De Vij ver" op een exerpt van dat in terview in dit blad. De heer Roest gaat er daarin vanuit dat zijn vennootschap - eigenaar van het merendeel van de Grote Polder - zulke coördinatie op prijs stelt maar - zegt hij „Tot onze spijt is die samenwerking echter nog niet van de grond gekomen. Met name wachten wij op de aanleg door het Indu strieschap van de wegen op haar terrein, die aansluiting moeten geven op onze wegen, waarvan de zandbanen gereed zijn. Intussen wordt door ons gewerkt aan het dempen van de Koppelwatering en aan het aan sluiten van ons terrein aan de Burgemeester Smeetsweg". In het interview zei de wethouder voorts dat ernaar gestreefd wordt, tot één prijsstelling te komen. Naar aanleiding daar van signaleert de heer Roest „enige misvatting" over de door de wethouder genoemde prijsafspraak. Hij schrijft „Wel is over de prijzen gesproken maar wij hebben zelf onze éigen prijs vastgesteld op 75,- per m2 voor grotere terreinen. Het industrieschap heeft zijn aan vankelijk hogere prijs kunnen terugbrengen tot 80.- per m2. Er bestaat nie* een bindende af spraak". dAKCltJk* UI „wis VB //««lil KA VI Min: kit» -' pntldnl t ntcrduRs van 1 OUD ADI' Gisten n ver meldden wij abusievelijk dat de heer Van der Geest op eerste paasdag van 5—7 uur receptie zou houden. Dit moet zijn van 35 uur. VOORHOUT - D« muziek vereniging St. Cecilia laat maandag a.s. weer oud pa pier ophulen. Aan de beurt is deze keer de oostkant van Voorhout. LEIDEN De Ned. Vereni ging voor Huisvrouwen, afde ling Leiden, organiseert op 12 april een koffie-ochtend in de zaal Doopsgezinde Kerk, Pieterskerkstraat 1, aanvang 10 uur. Tijdens de bijeen komst zal de heer Timmer mans make-up-adviezen voor zomer geven.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3