VOOR KANS ZEN WEINIG IN WESTEN Bovenschool als brug naar hog er onderwns TOEKOMSTVISIE VAN O. EN W. Leraren door bezuinigingen zonder werk Klaarheid in Parijs over referendum: communisten tegen Mgr. VanBekkiim neemt ontslag om bomen Northrup serieuze opvolger Starlichter Russische vliegtuig fabriek in Egypte Gestolen schilderijen terecht IJ DAG 24 MAART 1972 (Van een onzer verslaggevers) IJMEGENDe beoefening van Zen Je westerse cultuur heeft, ondanks rage die de laatste jaren is ont- in, nauwelijks kans van slagen, oor de vernieuwing van het christen mening gaf de Leidse hoogleraar F. Vos gisteren in Nijmegen, tij- ens het congres over de toekomst an de religie, dat gisteren is geslo- LEIDSE COURANT de al in de negentiende eeuw opgeko men interesse voor het boeddhisme dat toen als een rationalistische gods dienst zonder God in opgang kwam. Deze interesse ontstond voor een deel uit de toenemende onkerkelijkheid en voor een ander deel uit een dweperig 'erlangen naar oosterse wijsheid. i heeft Zen geen enkele directe be- Een refle beoefe„i„g van Zen de mening van prof. Vos in het westen niet denkbaar. De typerende dingen voor Zen, zoals de persoonlijke ver houding meester-leerling, is hier uitge sloten. ,,Het uitschakelen van een lo gisch denken is voor ons zelfs in dronkenschap vrijwel, zo niet geehel onmogelijk. beoefening van Zen in het westen on mogelijk maken. Slechts via literatuur en kunst zou er een mogelijkheid be staan om een bevruchting van de wes terse beschaving door Zen te bewerk stelligen. In de discussie naar aanleiding van zijn inleiding, werd nog een poging gedaan om de juistheid van zijn bewering, dat Zen in het westen geen kans heeft, in twijfel te trekken. Prof. Vos maakte Dit Stahng ÊeidóeSoivta/nt SYDNEY (RTR) In Sydney hebben arbeiders gedreigd het werk aan een vier miljoen dol lar vergend autopark bij het nieuwe operagebouw van 100 miljoen neer te leggen, als drie bomen niet gespaard worden. De betrokken bomen zijn eeu wenoud. De 200.000 man tellende bond van bouwvakarbeiders eist. dat de bomen niet geveld zullen wor den en voorts dat zij niet be dreigd zullen worden door laatgassen. zijn stelling krachtiger met de opmer king „We kunnen het natuurgebeuren in Nederland zijn gang echt niet laten gaan, waar we worstelen met proble men van milieu en luchtvervuiling. We moeten hier wel degelijk ingrijpen waardoor het Zen-ideaal alweer onmo gelijk wordt, aldus prof. Vos. Vleuten. 3' jaar oud. Afgelopen zondag wandelde hij met zijn ou ders langs de vissershaven van Bruinisse. Toen zijn ouders hem even alleen lieten verdween het ventje. Sindsdien heeft niemand hem meer ge zien. Bij zijn verdwijning was hij gekleed in een korte bruine broek, gestreepte blouse en mouw loos vestje. Hij heeft blauwe ogen, krullend haar en een bleke gelaatskleur. VS ontkennen in Chili Van onze pari. redactie n Haag Op het minis erie van onderwijs be- taan vergaande gedachten iver de verre toekomst 'an het middelbaar onder- Uitgaande van een niddenschool voor alle eerlingen tussen 12 en 16 rijst namelijk de raag hoe de leerlingen na middenschool verder noeten. Ze hebben ver- chillende niveaus bereikt, het is ondenkbaar dat ze onder meer zouden kun nen doorgaan in de hogere eerjaren van het bestaan- havo, gymnasium of theneum. gedachte ligt dan 4and, vwo (gymnasium i :um) en havo te laten samen- tan in een soort „boven- :hool". In de Eerste Kamer li minister Van Veen van On- erwijs deze week, dat zo'n sa- lengaan wordt overwogen, directeur vwo/havo/mavo van et ministerie, dr. P. Gathier, chtte desgevraagd toe dat er de ontwikkeling in de ichting van een middenschool k in het hoger onderwijs een langrijke ontwikkeling is, na- ielijk naar meer samenhang en hoger beroepsonderwijs universitair onderwijs. Dit oger onderwijs zal volgens de loelingen beginnen met een electerend propedeutisch jaar. propedeutisch jaar zou kunnen '9 rörden ondergebracht in de bo- lan8": enschool Voordeel terheveling zou zij CJ Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Minister De Kos ter (Defensie) vindt de Ameri kaanse militaire straaljager Northrop Cobra een belang rijke kandidaat voor de opvol ging van de Starfigher een project dat helemaal past in de Nederlandse filosofie voor een nieuw toestel. Als dit toestel in 1976 beschikbaar zou zijn, de prijs aanvaardbaar, een passende motor zou worden ontwikkeld en de aanschaf zou stroken met het defensie-rap port van de commissie van Rijckevorsel, dan zou dit toestel een ,,zeer serieuze kandidaat" De Koster giste ren bij terugkeer van een tien daags bezoek aan Amerika, waar hij zich uitvoerig heeft georiënteerd over de harmonisa tie, coördinatie en vervanging van tal van wapensystemen. Minister De Koster heeft in Wa shington ook gesproken met de Amerikaanse admiraliteit over een Amerikaans fregat dat in ontwerp is. Dit met het oog op de vervanging, beginnend in 1976/1977, van de onderzeeboot jagers van de Nederlandse ma- WASHINGTON (AFP) De re gering van de V.S. heeft alle ideeën om de grondwettelijke procedures na de verkiezingen van 1970 in Chili te belemme ren, met kracht van de hand gewezen, zo verklaarde de woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken, Charles Bray gisteren in Wash ington. Hij reageerde hiermee op de onthulling van de colum nist Jack Anderson, dat de In ternational Telephone en Tele graph Corporation (ITT) aan de Amerikaanse regering heeft voorgesteld te voorkomen dat de marxist Allende aan de macht zou komen. Daarmee bevestigde hij impliciet dat dergelijke voorstellen wel zijn gedaan. Andersons verhaal was volgens hem in zoverre juist dat de regering inderdaad uiterst koel heeft gereageerd op voorstellen om in Chili tussen beide te komen. Het bos en de bomen van liet onderwijs Staatssecretaris Schelfhout heeft gelijk, als hij van de komende na- t.onale onderwijstentoonstelling vreest, dat vanwege een te gro te kwantiteit zelfs onderwijsmensen door de bomen het bos niet meer zullen zien, zodat bijvoorbeeld ouders beter helemaal thuis kunnen blijven. De staatssecretaris had er nog aan kunnen toevoe gen, dat kwalitatief belangrijke of leuke offertes van de „onderwijs- industrie" meestal een aanbieding moeten blijven, omdat het geld ontbreekt om ze te kunnen aanschaffen. Maar ja. naar de tentoonstellingen van auto's en Philips c.s. komen ook duizenden, die weten dat ze toch niet verder zullen gaan dan een goedkope aanbieding die ze al lang kennen. „Zien eten, doet eten", maar zien eten zonder zelf een bord en wat erop hoort te hebben, kan kennelijk ook een boeiend tijdverdrijf zijn. Intussen zit het met 't onderwijs zo, dat niet alleen de tentoonstelling in Utrecht de etalage van een overvoerde markt te zien geeft. Onze hele onderwijssituatie komt neer op een ontstellende hoeveelheid bo men. die het bos onzichtbaar maken. Mr. Schelfhout zelf droeg de zer dagen weer een paar eiken aan door in de Eerste Kamer een nieuwe variant bekend te maken op openbaar en bijzonder onder wijs. De staatssecretaris zal wel degelijk gedacht hebben aap financiële voordelen van zo'n schooltype voor iedereen; we hopen alleen dat hij daarbij niet al te veel gaat afwijken van de principes die hij vroeger vóór hij op Onderwijs kwam. beleden heeft. Anders heeft hij het bos weer met een verwarrend aspect meer „verrijkt" Stoeien Intussen zijn de bewindslieden van ons onderwijs niet te benijden; ze zitten met een zeer rank bootje in bijzonder gevaarlijk vaar water: ideeën die op een afstandje leuk lijken, maar in de praktijk niet minder gevaarlijk dan een ijsberg zijn; een schrikbarend grote t hoeveelheid ondiepten van financiële perikelen terwijl de politiek en een deel van de onderwijswereld hen probeert te dwingen om daar in snel tempo een koers te zoeken. In een vóórstudie op de onderwijsconferentie welke de ARP volgende maand gaat houden, heeft een der medewerkers een bijdrage gele verd onder de titel: „Politici stoeien met het onderwij-,". Een even leuke als juiste titel, mits men niet alleen de politici beschuldigt; onderwijsmensen, leidende didactici en alle pressiegroepen die het onderwijs onder druk proberen te zetten, maken zich in even hoge mate schuldig eraan. En wie zijn er de dupe van? Eerst de jonge generatie die straks ge kneusd uit de stoeipartij te voorschijn komt: dan de natie die zich zelf wellicht vaak knollen voor citroenen heeft laten verkopen. Wat nu het eerst en meest nodig is? Rust en enige bezinning; minder bomen en daardoor een mooier bos! eindexamen van de huidige mid delbare schooltypen en het pro pedeutisch «examen beide kun nen worden vervangen door een reeks toetsingen op de boven school. Het aantal met succes afgelegde toetsingen zal een maatstaf moeten worden om te bepalen tot welke richtingen De bovenschool, met gedifferen tieerde studieprogramma's, zou dan de leerlingen tussen 16 en echter nog niets in het middelbaar onder wijs. De minister zei zelf deze week al dat de eerste jaren geen ingrijpende wijzigingen in de samenhang van het vwo en havo zullen worden aange- BEIROET (AP) De Sowjet- Unie is bereid in Egypte een fa briek van gevechtsvliegtuigen van het type Mig-21 te bouwen. De Egyptische minister voor oorlog generaal Mohammed Sa- dek zou liever een fabriek voor de bouw van Mig 23 gevechts vliegtuigen hebben, zo heeft het onafhankelijk dagblad in Bei roet „An Nahar" meegedeeld. De overeenkomst voor de bouw van de vliegtuigfabriek werd in Moskou gesloten tijdens het be zoek van president Anwar Sadat in februari aan de Russische hoofdstad. Van Amerikaanse zijde is mede gedeeld dat de Mig-23 een uit stekend oorlogsvliegtuig is, maar dat het geen partij is voor de Amerikaanse Phantom, waarmee Israël is uitgerust. Internationale normen voor milieu- bestrijding DEN HAAG Bij de organisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling (OESO) wordt hard gewerkt aan inter nationale normen voor de be strijding van de milieuvervui ling. Minister Langman (Economische Zaken) zei in de vergadering van de Tweede Kamercommis sie voor Economische Zaken te hopen dat de landen zich te zij ner tijd aan deze internationale normen zullen gaan houden zo dat hierbij niet concurrentie vervalsend zal worden gewerkt. De landen zullen dan ook eikaars controle op de nuleving van de normen moeten aanvaarden. Voor de bestrijding van de milieu vervuiling is nog veel te doen, maar op verheugende wijze zijn de eerste stappen gezet, zei de minister. Hij gaf toe dat sommi ge bedrijven wel eens in de knel kunnen komen, als zij zich aan strakke milieuvoorschriften moeten gaan houden. Dat kan dan onprettige gevolgen voor de werkgelegenheid hebben. inzer yerslaggevers) Ri/ilNHEM De visstand in de lijn loopt opnieuw ernstig ge- naar. Het zuurstofgehalte in het .water loopt snel terug, enerzijds °'jr, tanwege de lage waterstand, •da nrd( 5 de sche afvalstoffen sneller ver loopt. Voor dit proces is juist erg veel zuurstof nodig, zodat de weinige zuurstof die nog in het water aanwezig is, snel ver bruikt wordt. ngevolge van de grote droogte s de waterstand sterk gedaald. Het diepterecord van november het vorig jaar is nog niet •eikt, maar men vreest dat Mi og( lat bij aanhoudend warm weer ilet lang meer zal duren. Ook lg.concentratie van vuil neemt laardoor relatief sterk toe. I" e - 'oge temperatuur heeft tot ge- ortr r°'6 dat de afbraak van organi- bijeengeroepen worden om te spreken over een kwalitatief be- I heer van het oppervlaktewater van de Rijn. Men wil een sa menhangend programma berei- ken voor de gezondmaking en ge- zondhouding van de Rijn. Drees (Verkeer en Wa terstaat) heeft de Tweede Ka mer meegedeeld dat de rege ring wil bevorderen dat veront- reiniging van het Rijnwater op doelmatige wijze zal worden i aangepakt. Een invalide man met een wandelstok als kruk, discussieert met een politieagent in de Chileense hoofdstad Santiago de Chili. De agenten meldden woensdag gehandicapte demonstranten op een afstand van het presidentiele paleis waar de invaliden wilden demonstreren tegen invoerbeperkingen van invalidewagens. Dtje demonstranten liepen verwondingen op, een aantal krukken en invalldenwagens raakten beschadigd. Vredesoverleg Japan-Rusland Tokio (afp) Japan en de Sow- jet-Unie zullen nog dit jaar on derhandelingen beginnen over een vredesverdrag. Dit heeft de Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Takeo Foe- koeda, in de commissie van Buitenlandse Zaken in het ho- gerhuis gezegd. Voorbereidende besprekingen zijn al gaande en de feitelijke onder handelingen zullen tussen het eind van de zomer en de herfst beginnen. Als onderdeel van een campagne om het leger te steunen maakte dc burgemeester van de Engelse plaats Aldershot. John Hicks, een para chutesprong uit een luchtschip. De sprong van de 45-jarige burge meester verliep voortreffelijk. Bij beroepsonderwijs AMSTERDAM (ANP) Recher cheurs van het bureau bijzonde re zaken van de Amsterdamse centrale recherche hebben de 41-jarige A. F. uit de hoofdstad aangehouden in verband met de diefstal van 49 schilderijen uit het buitendepot van de gemeen temusea in februari. De man had 13 doeken in zijn be zit waarvan een aantal uit het depot afkomstig is. Voorts bleek hij in het bezit te zijn van ge stolen elektronische appara tuur. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Op 1 augustus aanstaande verliest 7,6 procent van de leraren bij het lager bc- Volgens anderen is deze schatting rocpsonderwijs zijn werk van- een 8tuk le |uug L van Da|en, wege de bezuinigingsmaatrege len, het terugbrengen van het aantal lesuren van 32 naar 30, en de daar nog eens bovenop komende vergroting van de klassen bij het lager beroepson derwijs. o WENG (KNP) Mgr. W. van Bekkum (62), bisschop van Ruteng 'n Indonesië, heeft zijn ontslag aangeboden gekregen. De reden <(*or zijn ontslagaanvrage ligt in de moeilijkheden rondom zijn be- het bisdom ontevredenheid bestond. (Va ispondent) PARIJS Over het referendum eind april begint in Parijs klaarheid te komen. Het referendum over de gemeenschappelijke markt met Engeland erbij is weliswaar door Pompidou op zijn persconferentie aangekondigd, maar officieel mag het pas worden gehouden als de regering erom vraagt en als het parlement bijeen is. Men is democraat of men is het niet. Op 4 april komt de kamer bijeen en pas op 6 april verschijnt in het staatsblad de tekst van de vraag die aan de kiezer zal worden voor gelegd: Vindt u het goed dat Engeland meedoet? jiltje aan de lucht. Waf Pompidou ook vraagt: die heren zullen altijd antwoorden met ja. Op het referendum zullen dit jaar of volgend jaar algemene verkiezingen volgen. Wie nu al bij het referendum rebelleert en niet in de pas loopt, maakt grote kans dat hij straks zijn kamerzetel verspeelt. Alle gaul listen zullen dus in de campagne voor het referendum op de grote trom slaan om de kiezers ja te laten zeggen en de Britten met volle muziek de gemeenschappelijke markt binnen te halen. Tegen de Britten heeft De Gaulle weliswaar tweemaal zijn veto uitgesproken maar de generaal is dood. Andere tijden andere zeden. De vraag was wat de socialisten en de com munisten zullen doen. In beginsel zijn de socialisten voor en de communisten tegen de gemeenschappelijke markt. Daar had Pompidou op gerekend toen hij zijn refe rendum aankondigde. Een meesterstuk van strategie zeiden sommigen, om communis ten en socialisten uit elkaar te krijgen. Een valstrik, die De Gaulle niet beter en slimmer had kunnen spannen. Maar het spreekwoord zegt dat men nooit de dag moet loven voor het avond is geworden Socialisten en communisten zouden wel blind zijn als zij de kuil niet zagen die Pompidou voor hen groef. Dus is tussen socialisten en communisten druk onderhan deld om het offensief van Pompidou met een tegenoffensief te beantwoorden. Het is uitgelopen op een „nee" van de communis ten. en een vermoedelijk „ja" van de so cialisten. de sectie roepsonderwijs van de Algeme ne Bond van Onderwijzend Per soneel (ABOP, een NVV- bond), zei gisteren op de ver gadering van zijn sectie in Amersfoort: „Onderzoekingen hebben nu al uitgewezen dat op 1 augustus met name in het la ger beroepsonderwijs 10 procent van het onderwijzend personeel moet afvloeien". Dit cijfer van 10 procent komt uit een enquête die de Algemene Besturenbond van Scholen voor Beroepsonderwijs heeft gehou den in november-december van i vorig jaar onder ongeveer 100 van haar scholen. De schoollei-1 ding werd gevraagd hoeveel le raren men zou gaan ontslaan per augustus. Minister Van Veen wees er deze week in de Tweede Kamer op 'LONDEN (Rtr) dat een gedeelte van het over- A~' bodige lerarenbestand wordt op gevangen door natuurlijke af vloeiing. De uitbreiding van de partiële leerplicht voor werken de jongeren geeft nieuw emplooi met name voor leraren beroeps onderwijs en de werkgelegen heid voor leraren neemt toch al jaarlijks iets toe. omdat steeds meer kinderer en voor langere I tijd naar school gaan. Vredesoverleg Vietnam afgelast PARIJS (AP) De Verenigde Staten hebben gisteren dc zit ting van het Vietnamese vredes overleg voor de volgende week afgelast omdat er te weinig vooruitgang werd geboekt over de kwestie van de krijgsgevan genen. De Amerikaanse ambassadeur William J. Porter, die dn be kend maakte, scheen ook in de toekomst te willen afzien van het idee van geregelde wekelijk se vergaderingen van de confe rentie. Sadat weigert vlootbases aan Russen President Sa- dat van Egypte heeft een Rus sisch verzoek betreffende vesti ging van twee vlootbases in zi)n land afgewezen, zo meldde de Londense Times vandaag De Russen wilden volgens het blad een basis aan de Middellandse en een aan de Rode Zee - beide bases volledig onder beheer van de Russische marine Du laa' st< lijkt voor president Sadat onaanvaardbaar te zijn geweest.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13