De recreactie zit in de lucht Dagga' verboden onder alle omstandigheden DIRECTEUR MARTIN DUIJVESTEIJN: Blazersensemble Nederlandse Academy' versie DERDAG 23 MAART 1972 Ï.F.TDSF. COURANT SCHIPHOL Martin Duijvesteijn (28 Jaar) directeur van de vlieg- school van Air Service Holland n.v. vindt, dat de sportvliegerij bij ons volk lang niet genoeg tanslaat. „We lopen tien jaar achter bij Amerika, zeven jaar bij Franktijk en vijf jaar bij Duitsland", zegt hij spijtig. „In Frankrijk wordt de opleiding zelfs gesubsidieerd". Om daar iets aan te doen, organiseert hij morgen op het vliegveld Teuge de eerste officiële brevettering van 25 onlangs voor hun exa men geslaagde vrije tijds piloten. Mr. Pieter van Vollenhoven zelf een geestdriftig sportvlieger, zal de gouden wings persoonlijk ko men opspelden. In totaal zijn er in Nederland acht commerciële vliegscholen, die van Martin Duijvesteijn heeft honderd leerlingen, ver deeld over Teuge en Schiphol. ,,Ze variëren in leeftijd van 30 tot 50 jaar", zegt hij. „Zo'n beetje de leeftijdsklasse waarin men het zich kan permitteren. Nogal wat topmanagers die zich in alle mogelijke bochten moe ten wringen om er een uur per week tussenuit te kunnen voor een les. Maar ze ervaren het als een geweldige ontspanning". Zijn klantenkring is zo'n beetje de categorie waar de meeste hart infarcten vallen. Een onzalig idee? „Wie daar rijp voor is, pikken we er meteen uit", haast Martin Duijvesteijn zich te ver zekeren.„Al onze leerlingen on dergaan op het Nationaal Lucht vaart Geneeskundig Centrum in Soesterberg dezelfde zware keu ring als bijvoorbeeld KLM-pilo- ten. Natuurlijk zijn de normen lager. De sportvlieger mag rus tig een bril dragen. Maar op hartafwijkingen wordt bijzonder streng gelet. Overigens leiden we niet alleen directeuren van grote bedrijven op, maar ook gewone jonge meisjes. Laatst hadden we nog een aanmelding van een man met zijn verloof de". brengt. Per les van 50 minuten moet globaal 100 worden he- taald. Men heeft minstens 40 lessen nodig. Eindbedrag 4000. De bezitters van een brevet moeten tien uur per jaar ver plicht vliegen om het papier te mogen behouden. Ze kunnen hun hobby allereerst uitleven door zich aan te sluiten bij een van de bestaande vliegclubs en gebruik maken van het daar aanwezige materiaal. Dat kost ongeveer 90 per vlieguur. Ze kunnen echter de kosten druk ken door familie of vrienden mee omhoog te nemen. Vervol gens kunnen ze zelfstandig blij ven huren bij een vliegbedrijf. Kosten eveneens 90 per uur. Tenslotte is het mogelijk dat ge- brevetteerden allen of in vereni ging een eigen vliegtuig aan schaffen, hetgeen een financiële aderlating betekent tussen de 35.000 voor een tweedehands toestel en 70.000 voor een nieuw. Daarbij komen nog eens 1200 aan vaste lasten (lan dingsgelden stalling) per jaar. Wie echter op deze manier jaar lijks 200 vlieguren volmaakt, is al goedkoper uit dan wanneer hij een machine had gehuurd. Er zijn op het ogenblik 292 klei nere vliegtuigen in ons land bij de Rijksluchtvaartdienst geregi streerd. Directeur Martin Duijvesteijn: sportvliegerij slaat nog te weinig Martin Duijvesteijn, zoon van een Haagse ambtenaar, heeft zelf het vliegen geleerd in het leger. Terug in de burgermaatschappij kon hij niet meer buiten het „fladderen" zoals Pieter van Vollenhoven de sport pleegt te noemen. Hij ging werken voor een luchtreclamebedrijf en stichtte korte tijd later zelf een dergelijke onderneming. Dat is nu vijf jaar geleden. Intussen zijn z'n aktiviteiten steeds toegenomen. Twee jaar geleden kwam Air Service Hol land van de grond, dat behalve een door de Rijksluchtvaart dienst erkende vliegschool ook een vliegtuigverkoop-afdeling en een onderhoudsbedrijf omvat. Martin Duijvesteijn ziet de toe komst voor de sportvliegerij on danks de onbekendheid in Ne derland optimistisch in, „Over tien jaar loop je waarschijnlijk een beetje achter wanneer je niet kunt vliegen", voorspelt hij. „Het is een ideale vorm van recreatie. Het water raakt al vol, maar de lucht is zo groot die kan niet vol raken. De veiligheid? Ach meneer, ik zeg altijd tegen de leerlingen: het gevaar begint na de landing, want dan moet je In je auto stappen". RICHARD STRAUSS ?peelmuziek met briljante vondsten 55' Weet het Nederlands Blazersen semble ook zonder Edo de Waart als vast dirigent op de ingeslagen weg voort te gaan, dan kan het een soort eigen ver sie van de Academy" worden, het beroemde Londense strijkers ensemble, dat na de Tweede Wereldoorlog alle kamerorkes ten qua artisticiteit en succes de loef afgestoken heeft. Het blazersensemble is in elk geval niet van plan zich op een be perkt terrein te laten opsluiten. Ook niet wat betreft zijn optre den voor de grammofoonplaat. Na eerder platen van het Neder lands Blazersensemble in Mo zart en de romantiek van rond 1350 te hebben uitgebracht, ver raste Philips eind februari ie dereen met twee platen van Edo de Waart c.s. waar Ri chard Strauss in het centrum staat: no 6500-097 met de sere nade voor blazers opus 7 en de zogenoemde „Fröhliche Werk- staat" uit 1945, no 6500-297 met de suite opus 4 en de sonatine „Aus der Werkstaat eines Inva liden"; twee werken uit de lente van Strauss' carrière en twee uit zijn laatste levensjaren. „De suite en serenade uit de tach tiger jaren brengen pure speel muziek, zeer virtuoos en me briljante vondsten voor blaasensemble; ondanks de nog al op programmuziek duidende titels zijn de twee latere werken in feite ook speelmuziek, al heeft de titel „eines Invaliden" te maken met een ziekte-periode en „de „fröhliche Werkstatt" met milde vreugde over het ein de van de oorlogsellende bij de bejaarde componist. Natuurlijk is de componeertrani van Strauss meer gecompli ceerd dan die van Mozart in zijn divertimenti voor blazersen semble. Maar de instrumentei kennen, doet Strauss; geen der; want in zijn grote symfoni sche gedichten verbergt Strauss in dit opzicht zijn licht ook niet onder de korenmaat. Het spel van het Blazersensemble Unesco helpt volks muziek Met medewerking van de Unesco, de culturele tak van de Verenigde Naties, heeft het Internationale Instituut voor Vergelij kend Muziekonderzoek (Berlijn) volksmuziek bij eengebracht, waarvan Philips weer een serie platen „Bronnen van de muziek" heeft kunnen sa menstellen. Voorlopig kwamen er acht platen van de persen die onge veer 15 gulden per stuk gaan kosten Java, Cam bodja, Noord-India, Iran, Arabië, Tibet, Bali e Arabië, Tibet, Bali en Is raël brachten het eerste octet bijeen. Op die ma nier wordt in elk geval een groot deel van de derde wereld muzikaal blootge legd. De maand maart is trou wens rijk aan oogst op het gebied van bijzondere muziek. Van het label Harmonia Mundi werd een nieuwe plaat „Les li turgies de l'Orient" aan gekondigd en Decca meldt de geboorte van een plaat met volksmuziek uit BanglaDesj. JOHANNESBURG (AP) Gibson Mhlon- go zat met zijn pijnlijke voeten in een bak met een marihuana-oplossing. Solo mon Motaung dronk altijd marihuana- soep, als hij pijn in zijn borst had. Bei den werden gearresteerd op grond van de nieuwe anti-drug wet in Zuid-Afrika, die geen uitzondering maakt voor huis middeltjes of voor de voorschriften van medicijnmannen. Het gebruik van marihuana, hier bekend als „dagga" voor Afrikanen is geen on derdeel van een moderne drug-subcul tuur. Dagga wordt door negers al gene raties lang als een nuttig middel ge bruikt, hoewel het nu officieel als een kwaad wordt beschouwd, dat ten koste van alles moet worden uitgeroeid. Door het hele land hebben rechtbanken iedere week ongeveer 50 jaar gevange nisstraf uitgedeeld sedert de nieuwe wet op 6 dec. van het vorige jaar van kracht werd. Tenzij er zich verzachtende omstandighe den voordoen, is de minimum straf voor het verkopen van dagga vijf jaar. De minimum-straf voor het in bezit hebben van dagga is twee jaar gevan genis. Voordat de nieuwe wet van kracht werd werd hiervoor een boete van ongeveer 40 dollar gegeven. Sommige deskundigen vinden de straffen te zwaar. Niet echter de Zuidafrikaanse minister voor maatschappelijk welzijn Cornelius Mulder, die van mening is dat de wet precies doet, wat bedoeld is. Mulder zei: „De straffen moeten streng zijn. Wij moeten de mensen aan het verstand brengen welke bedreiging ver dovende middelen voor het land vor menWij hebben het voor deze men sen makkelijk gemaakt om weer in de maatschappij terug te keren. Maar wij zullen niet lankmoedig zijn met hen, die niet mee willen werken. Gibson Mhlongo, 38 jaar, hield voor de rechter vol dat hij nog nooit van de nieuwe wet had gehoord, ,,1'k kocht de dagga voor mijn voeten, omdat zo zo'n pijn deden". Mhlongo werd voor het bezit van vier gram dagga tot drie maanden gevange nis straf veroordeeld met een proeftijd van drie jaar. Solomon Motaung, 36 jaar, zei dat hij een brouwsel van dagga gebruikte, omdat zijn borst zo'n pijn deed, als hij de hele dag op zijn werk met stenen en zand had gesjouwd. „Ik rook het niet, ik kook het en drink het op. Het is goed voor mijn borst. Dagga is goed voor de gezondheid. De medicijnen, die mijn dokter me gaf, hielpen niet" zei hij. Motaung ontkende schuldig te zijn aan het verkopen van marihuana. Hij werd veroordeeld tot een 'gevangenisstraf van vijf jaar. Dagga kan in Zuid-Afrika ge makkelijk verbouwd worden. Het kli maat is er ideaal voor en er zijn afgele gen velden, die volstaan met marihua na. De zware regenval heeft dit jaar een rijke oogst tot gevolg gehad. Heli kopters van de luchtmacht zijn inge schakeld bij het opsporen van de velden met marihuana. In januari werd bij de grens met Swaziland 150 ton marihuana vernietigd. Het wordt voornamelijk verbouwd door zwarte stamhoofden en blanken kopen het van hen. Zij betalen ongeveer 105 dollar voor een zak marihuana. In Jo hannesburg en in Kaapstad levert zo'n zak ongeveer 1200 dollar op. De prijs stijgt als de politiecontrole wordt ver scherpt. Omdat Zuid-Afrika een lange kustlijn heeft, is het smokkelen van marihuana moeilijk aan banden te leggen. Sommige waarnemers bekijken het wette lijke optreden sceptisch, omdat dagga van oudsher een belangrijke rol speelt in het leveti van de Afrikanen en omdat het reeds 300 jaar sinds de vestiging van de blanken in Zuid-Afrika legaal wordt gebruikt. Jan van Riebeeck, die zich als eerste blanke in Kaapstad ves tigde, verwees reeds in zijn dagboek naar „de hogelijk vereerde plant". Dagga speelde een belangrijke rol in het dagelijkse leven. Men rookte het 's avonds als ontspanning, maakte er zalf jes van en mengde'het met veevoer om opgewonden vee rustig en hun vel glan zend te maken. is weer groots: interpretatief is vooral de suite opus 4 een ju weeltje. Aan één van de blaasinstrumen ten zijn twee nieuwe HMV-pla- ten gewijd: en dan nog wel pla ten die eikaars tegenpolen mo gen heten. Op HMV C 053-24533 speelt Lucius Voorhorst, op een authentieke Hcmsing-traversofluit uit 1725, barokmuziek van Haendel, Co- rel'i, Quantz, Locatelli en De Kcnink: op C 063-28950 wijdt Karlheinz Zöller zijn krachten aan fluitmuziek van Boulez, Messiaen, Maderna, Varère, Be- rio en nog enkele avant-gardis- ten Over contrasten gesproken. Met assistentie van een goede gambist en een uitstekende cla- vicinist speelt Voorhorst mu- EDO DE WAART an de „Academy". ziek die blij en probleemloos is; met bijstand van de kenner van eigentijdse muziek, pianist Aloys Kontarsky, brengt Karl- heinz Zöller de experimenten van de jaren na 1945 over. Ex perimenten? Naar onze persoon lijke mening lenen blaasinstru menten in het algemeen en de dwarsfluit in het bijzonder zich bijzonder goed voor de ontdek kingsreizen in het rijk van de moderne muziek. Boulez' sonatine, Berio's Sequenza en vooral ,,Le merle noir" van Messiaen dwingen het meest tot luisteren. Om heel andere redenen doet dat de HMV-plaat welke Segovia's leerling Alirio Diaz op de gitaar laat horen; solo in een suite en sonate van Manuel Ponce en, samen met het Allegri-kwarlet, in het gitaar-kwintet dat Castel- nuevo-Tedesco op bestelling vooi Segovia schreef. In dit kwintet heeft de componist ge borduurd op het patroon van klavierkwintetten, maaT geluk kig zonder het eigen karakter van de gitaar te verloochenen. Overigens lijkt ons manuel Ponce dieper te zijn doorgedrongen tot de typische klankmogelijkheden van de gitaar. Alirio Diaz' spel komt in zijn werk in elk geval hpter tot zijn recht. Komende activiteiten van het Nederlands Kamerorkest Tussen 1 april en 5 juni aan staande maakt Het Nederlands Kamerorkest een tournee door de Verenigde Staten van Ameri ka en een aantal Latijns-Ameri kaanse landen. Concerten wor den onder meer gegeven in New York City, Boston, Washington, Westfield, Hartford, Augusta, Atlanta. Huntsville, Dallas en New Orleans. Op 9 mei aan staande vertrekt het orkest van New Orleans naar Mexico City. Daarna volgen nog concerten, o.m. in Caracas, Bogota, Bue nos Aires, Sao Paola en Rio de Janeiro. oXk aan het Holland-Festival 1972 verleent het ensemble zijn me dewerking; zo treedt het op 27 juni a.s. in het Nederlands Con gresgebouw te 's-Gravenhage met een Bcrio-Mozart-program- ma op. Van Berio krijgt men dan twee korte werken te ho ren; het ene voor strijkorkest met een aantal solo-instrumen ten, het andere, Sequenza gehe ten, voor hobosolo. Van Mozart worden de Praagse Symfonie uitgevoerd en enkele concert-aria's, gezongen door de Nieuwzeelandse sopraan Kiri te Kanawa. Zoals vorige jaren geeft men ook thans een viertal „Wateriandconcerten" in de his torisch beroemde kerken van De Rijp, Broek in Waterland, Deze uitvoeringen worden voor afgegaan door orgelspel van Jan Jongepier. Daniel de Lange nieuwe voorzitter Vereniging Letterkundigen Amsterdam (ANP) Het bestuur van de Vereniging van Letter kundigen (VVL) heeft de free lance publicist Daniel de Lange (53) uit Kamerik kandidaat ge steld voor het voorzitterschap der vereniging in de plaats van prof. dr. Garmt Stuiveling, die zich niet meer herkiesbaar heeft gesteld. Deze is 15 jaar voorzit ter geweest. De heer De Lunge is docent aan de katholieke so ciale academie De Amstelhorn in Amsterdam, in het vak maat schappelijke ontwikkelingen. De VVL houdt op zaterdag 22 april haar jaarvergadering in Hilver- De heer De Lange de enige kandidaat onderschrijft het streven der VVL om deze te ma ken tot een vakbond van schrij vers ter verdediging van het vrije woord, aldus het bestuur. KUNST EN KUNSTENAARS „Galerie Armand" is de naam van een nieuwe kunstgalerie die op zaterdag 1 paril geopend zal worden aan de Oranje Buiten singel 97, te Den Haag. De eer ste exposanten zijn Jaques de Wit, Hans Wittebroek, Elly Dun- newold en Frans Kokshoorn. Ncdcrlundse Impressionisten. In kunsthandel Borzo te Don Bosch, Verwerstraat 2 wordt tot 15 april een serie schilderij en uit de Haagse en Amster damse school getoond. Er zijn werken bij van de Marlssen, Mauve, Breitner, Roelofs, Gor ter en Weissenbruch. Barnett Newman. Op donder dagmiddag 30 maart wordt in het Stedelijk Museum te Am sterdam een grote overzichtten toonstelling van de Amerikaan se kunstenaar Barnett Newman geopend. Deze expositie is tol en met maandag 22 mei te zien. Tropenmuseum Amsterdam De nieuwe aanwinsten van dil mu seum vanaf 1970 zullen getoond worden onder de titel „Uit vele windstreken". De heer D. H. Couvee directeur van de afde ling Nederlandse geschiedenis van het Rijksmuseum zal deze expositie op 24 maart tnet een toespraak openen. Een instructiedag voor dirigenten wordt op 6 mei gehouden in de hul van het ministerie vun CRM te Rijswijk. De Stichting Centraal Beraad Amateuristi sche Muziekbeoefening orguni- seert dez» dag. Inlichtingen Bu reau C.B.A.M. Mozartstraat 4 Kaatsheuvel.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 17