AJAX WENSTE GEEN HERHALING VAN „DEBACLE OP HIGHBURY' Teamgeest was grootste winst" Favoriete vier plaatsten zich STEFAN KOVACS: Stoke City in halve finale van FA Cup Toernooi bekerwinnaars Uw slijter deelname formulier DONDERDAG 23 MAART 1972 (Van onze speciale verslaggever) LONDEN Het einde van Ajax' hegemonie in het Europese clubvoetbal is nog lang niet in zicht. Zelfs op Highbury, de plek waar Arsenal zich vrijwel altijd bij voorbaat van triomf verzekerd weet, toonde de Amsterdamse sterren formatie momenteel een onaantastbare positie in te ne men. Bijna moeiteloos hield Ajax het gevreesde Arsenal op afstand. De na veertien minuten door een treffer van Graham in eigen doel verworven voorsprong werd zo koelbloedig verdedigd, dat al ver voor het einde vaststond dat de naam Ajax bij de loting voor de halve finales op nieuw in een van de vier kokers kan worden gestopt. (0-1). Eigenffijk was het verrassend, dat de Europese kampioenen van het vorige seizoen niet met noemenswaardige moei lijkheden werden geconfronteerd. Arsenal immers was, nadat het Engelse kampioenschap onbereikbaar was ge worden, meer dan ooit gebrand op een internationaal suc ces. En met de veertien dagen eerder in Amsterdam ver worven uitgangspositie leek dat succes ook haalbaar, te meer omdat Ajax toch wel met enige schroom was ge reisd naar de plek, waar het in 1970 een van de grootste afstraffingen van de laatste jaren beleefde. Vreugde bij de Ajacieden De angst voor herhaling van dat debacle een nederlaag van 3-0 in het toernooi om de Run- ners-upcup bleek echter al spoedig ongegrond, want Arse nal onderscheidde zich als een ploeg, die het uitsluitend van een optimale inzet moest heb ben. Er was bij de Engelsen geen speler, die het spel in goe de banen kon leiden, waaruit wel blijkt hoezeer de vaardige spelmaker Alan Ball werd ge mist. Er was bovendien geen man, die tot gerichte schoten in staat bleek. Al in de eerste mi nuut kreeg Arsenal een geweldi- ge kans, toen Blankenburg het initiatief aan invaller Marinello liet. De dure Schot schrok ken nelijk zo van de kans, dat hij de bal tegen de attent uit zijn doel komende Stuy op schoot. De te rugspringende bal belandde voor de voeten van Kennedy, maar die kon evenmin de be heersing opbrengen om die kans te verzilveren. oeen fouten Vanaf dat moment heeft de defen sie van Ajax geen fouten meer gemaakt ofschoon Arsenal nog ruim tien minuten door ging met een doldrieste stormloop in de richting van Stuy. De voor sprong. die de Amsterdammers in de 14de minuut namen, was een vervolg op de serie onnoze le treffers van de eerste wed strijd. Na een ingooi van Cruyff plaatste Krol de bal hoog voor het En gelse doel. Haan, voor rust een der sterkste Ajacieden, liep in maar leek kansloos omdat Gra ham door zijn lengte duidelijk in het voordeel was. Maar in plaats van de bal in de richting van de middencirkel te koppen maakte Graham een knikje in achterwaartse richting, waar door de uitlopende Wilson ge passeerd werd: 0-1. Dat, door de vijfduizend Ajax-supporters onder de 56.145 toeschouwers, luid bejubelde geschenk plaatste Arsenal voor de bijna onmoge lijke opgave drie doelpunten te moeten scoren om verder te kunnen komen. Bovendien schonk het Ajax een flinke dosis zelfvertrouwen. De Engelsen probeerden weliswaar onmiddel lijk iets terug te doen, maar door alle aanvallers meestal via de als linksbuiten opereren de Armstrong te besluiten met hoge voorzetten werd Huls hof de gelegenheid geboden uit (Van onze speciale ver slaggever) LONDEN Interne strubbelingen hadden Stefan Kovacs aan het twijfelen gebracht. Of schoon over de aard van de moeilijkheden geen woord werd los gelaten, erkende Ajax' Roemeense coach de tweede wedstrijd tegen Arsenal met de nodige zorg tegemoet te heb ben gezien. „Maar", aldus een duidelijk opgeluchte Kovacs, vandaag heeft de ploeg karakter ge toond, hebben de spe lers bewezen, collectief voor een gezamenlijk doel te kunnen spelen. Dal is misschien wel de grootste winst van deze wedstrijd. Er is iets belangrijks ge daan voor de geest in het elftal". Slechts één speler werd door Kovacs speciaal geprezen: Johan Cruyff. Omdat hij oir danks een pijnlijke en kelblessure, j.l. zondag opgelopen in de uit wedstrijd tegen NEC. met optimale inzet had gespeeld. Kovacs: .Ik vind, dat Johan een extra compliment heeft verdiend. Nor maal gesproken had hij niet mee kunnen doen. Als we voor de competitie thuis had den moeten spelen, zou ik hem "zeker niet hebben opgesteld. Hij heeft bewezen te be-, schikken over een ka rakter, dat een topspe- ler pas echt groo* maakt". Uiteraard was Kovacs de tevredenheid zelve. „Wij hebben", zei hij ook nog, wezen, dat we niet al leen zijn aangewezen op de aanval, maar dat ook de verdediging vpor haar taak is be rekend. Ajax heeft op overtuigende wijze zijn andere gezicht La ten zien. Ondanks het verschrikkelijk moei lijk bespeelbare veld zijn we volledig in onze opzet geslaagd". Geïmponeerd Die mening was ook Dennis Neville toege daan. De voormalige bondscoach ad inte rim, die tegenwoordig als kroegbaas ergens in midden-Engeland de kost verdient, was naar Highbury geko men om te zien of Ajax inderdaad zo sterk is geworden als hij in de kranten dik wijls had gelezen. Neville: ,,Ik ben geïmpo neerd. Arsenal mag dan met een paar in vallers hebben ge speeld, het zou ook in sterkste opstelling niet verder zijn gekomen. Dit Ajax speelt zo cle ver en koelbloedig, dat het voor Arsenal veel te sterk was". Een andere prominente toeschouwer was Pum- my Bergholtz. De ex- international, samen met zijn Nederlandse ploegmakker bij het Belgische Racing Whi te Eddy Koens naar Londen gekomen, ver geleek Ajax met Stan dard Luik en kwam tot de conclusie, dat het krachtsverschil toch nog wel erg groot is. Bergholtz: ,,Ajax is ongelooflijk sterk. Ik heb twee jaar geleden de wedstrijden van Ar senal tegen Anderlecht in de finale van de jaarbeursbeker gezien en vond cfe ploeg wel wat minder dan toen, maar ik moet erbij zeggen, dat dat na tuurlijk ook de ver dienste is van Ajax. Vooral Neeskens he°ft me geïmponeerd. Wat kan die knaap een werk verzetten, uitde len en incasseren. Een speler van wereldklas- Sjaak Swart, voor rust zwak maar erna als bewaker van Marinello toch uiterst nuttig, vond het niets bijzon ders, dat Ajax zijn En gelse opponent zo sim pel had ingepakt. Swart: „Wat die En gelsen doen is nogal klassiek. Het blijft voetbal, dat is geba seerd op fysieke kracht. En als je dan je kop erbij houdt, is er niets aan de hand". Redelijk Johan Cruyff was van mening, dat Arsenal toch wel redelijk had gespeeld. Cruyff: „Het is me niet tegengeval len. Dit v.eld was zo moeilijk bespeelbaar, omdat het zo hobbelig was, dat goed combi neren bijna niet kon". Cruyff bleek na afloop nog veel hinder te on dervinden van de en kelblessure, die door pijnstillende injecties voor de wedstrijd ge voelloos was gemaakt. „Ik ben bang, dat het voor a.s. zondag niets wordt. Zo'n injectie is voor een keer wel een oplossing, maar je kunl er niet mee blij ven doorgaan". Barry Hulshoff, de onver zettelijke, vertelde niet ernstig geschonden te zijn door een aantal nogal onbeheerste ac ties van Arsenal-aan- vallers. „Het valt alle maal echt nog wel mee. Erg moeilijk heb ik het trouwens toch niet gehad. We hadden de zaak behoorlijk on der controle. Alleen toen die Roberts erin kwam werd het even lastig". Zelfvertrouwen Horst Blankenburg be tuigde na afloop zijn dank jegens Heinz Stuy, die zijn fout in de eerste minuut had gecorrigeerd. Blanken burg: „God zij dank kwam Heinz op tijd uit zijn doel. Krijg je hier in de eerste minuut een doelpunt tegen, dan kun je toch onder de voet worden gelo pen". Heinz Stuy tenslotte zei, dat die redding onmid dellijk. na de aftrap zijn zelfvertrouwen aanzienlijk had ge sterkt: „Je bent toch minder nerveus als je in het begin zoiets kunt doen. Toen we bij rust nog geen doelpunt tegen hadden, was ik ervan overtuigd, dat we het zouden redden. Deze wedstrijd heeft be wezen, dat bij Ajax echt elke speler wel voor zijn ploeggenoot wil werken. Het is erg belangrijk dat dat nu eens is gebleken". TON VAN DALEN te groeien tot een van de meest opvallende spelers in het soms wel spectaculaire, maar toch weinig hoogstaande gevecht. Arsenal bleef zijn heil zoeken ln op fysieke kracht gebaseerde aanvalsstoten ook nadat Mari nello enkele keren had getoond, dat met intelligente acties meer gevaar kon worden veroorzaakt. De enige keer, dat Stuv voor rust nog echt in moeilijkheden kwam was na ongeveer twintig minuten toen George door Neeskens voor het overige uit stekend in bedwang gehouden na een door Graham genomen vrije trap rakelings naast kogel de. De tweede helft was nagenoeg identiek aan de eerste. Arsenal had optisch gezien een over wicht, maar kon geen vuist maken. Het toonde bovendien een erg ontzag voor Cruyff, die wellicht mede omdat hll niet fit was uitsluitend in de snits snoei de en daardoor constant twee verdedigers, McLlntock cn Rice, aan zich bond. Arsenal probeerdp het nu ondanks vier spitsen Marinello, Ken nedy, Armstrong en de voor rust meestal vanuit de tweede liin acterende George vrilwel steeds over rechts, maar de Gunners bleven hun bi Innam geweld aan doen. De beste kans on de gelükmaker kregen ze na 58 minuten toen Amstrong tij dens een scrimmage keihard in schoot. Stuy bewees toen ech ter toch wel meer te kunnen dan hoge voorzetten verkeerd beoorde'en en hallen los te laten door met een formidabele reac tie redding te brengen. Fra'er Dat het aanvallende karakter van Aiax zich nimmer verloochent bleek In het laatste half uur en kele keren en de kansen, die via uitvallen werden gecreëerd waren aanrienliik fraaier dan de mogeliikheden welke de mas- sa'e storm'oon van Arsenal on- levcrden. Cruyff offreerde Kei zer een kans om van te smul len, maar de Aiax-aanvoerder actiever dan ooit en dlkwM's een niet gerinee steun voor de defensie aarzelde met In schieten. Naarmate hef einde naderde werd de strijd feller. De Oostenrijkse scheidsrechter Marschall floo' echter voor alles en nog wat en die erg on-Engelse wijze van arbitreren ontlokte aan de toe schouwers herhaaldelijk fluit concerten. Storey, evenals Cruyff met pijnstillende injec ties „speelklaar" gemaakt kreeg de gele kaart onder neus geduwd nadat hij de meedogen loze uitblinker Neeskens aan de haren had getrokken en Gra ham was even later voor een George Graham was gisteren een betreurenswaardige figuur. Zijn treffer in eigen doel bracht Ajax op rozen. soortgelijke behandeling rijp toen hij Hulshoff in de grond boorde. Reserve Schilcher was al bezig aan een warming-up toen Hulshoff overeind krabbelde om de strijd voort te zetten. Door de niet geheel fitte Ro berts in te zetten voor Wilson ondernam Arsenal-manager Mee een kwartier voor het ein de een laatste poging de stoot kracht van zijn ploeg op te voe ren. De uitstekende rugdekking in de Ajax-defensie voorkwam echter, dat de als kopbalspecia list befaamde Roberts, eigenlijk een centrale verdediger, ook maar iets kon uitrichten. Een geweldig schot van George, dat rakelings naast ging, wus dnar- Nog enkele honderdsten van secon den en de bal zal over de lijn gaan. Maar voor dat moment Is Arie Haan en heel Ajax al zeker van het doelpunt dat het zelfver trouwen van de Amsterdammers tot grote hoogte zou opvijzelen. om het laatste opwindende mo ment voordat Marschall beide ploegen twee minuten te vroeg liet inrukken. Fortuinlijk Ajax dus opnieuw bij de laatste vier. Terecht, want het zou, al kwamen de Amsterdammers dan ook twee keer vrij fortuin lijk in Amsterdam vla du bieuze strafschop, gisteravond dankzij een treffer in eigen doel voorbij Arsenal, volledig In strijd met de krachtsverhouding zijn geweest als de simpel voet ballende Engelsen verder waren gekomen. De krachtproef van Highbury, misschien wel de eerste echte waarvoor Ajax dit seizoen werd gesteld, werd zo overtuigend doorstaan, dat het niet juist zou zijn de Amsterdamse triomf uls een gelukkige te kwalificeren. Do conclusie, dat Ajax momen teel niet te kloppen is en als voornaamste gegadigde voor de Europa-Cun 1972 moet worden gezien, lijkt daarom gerecht vaardigd. TON VAN DALEN Arsenal: Wilson; Rice, Simpson, McLintock, Nelson (Roberts) Storey, Graham; George, Mari nello, Armstrong, Kennedy. Ajax: Stuy; Suurbier, Hulshoff, Blankenburg, Krol; Haan, Nees kens, Mllhren; Swart, Cruyff, Keizer. STOKE Stoke City is de vierde club die zich geplaatst heeft voor de halve eindstrijd van de FA-cup. Gisteravond versloeg Stoke in een extra wedstrijd Manchester United met 2—1 na verlenging. De stand was na 90 minuten 1—1. Itoke City ontmoette in de halve eindstrijd Arsenal, dat op de zelfde avond door Ajax werd uitgeschakeld voor de halve eindstrijd van de Europa Cup. De tweede halve eindstrijd gaat tussen Leeds United en Bir mingham. tr werden ook nog twee wedstrij den gespeeld voor de Engelse League. De uitslagen zijn: Der by CountyIpswich Town 10. Leicester City—Leeds United 0-0. IADVERTENTIE DEN HAAG De vier favoriete clubs heb ben de halve finales bereikt van het toer nooi om de Europese beker voor bekerwin naars, maar de marges waren zonder uit zondering kleiner dan was verwacht. Zo kwam Bayern München thuis niet verder dan een gelijkspel van 0-0 tegen Steaua Boekarest, de oude club van Stephan Ko vacs, zodat het dubbel tellende doelpunt van de eerste ontmoeting (1-1) uiteindelijk de beslissi ng bracht. De Westduitsers wa ren wel steeds in de aanval, maar de scho ten van Müller (vier keer gevaarlijk) en Roth (lat) troffen geen doel. Ook Glasgow Rangers overtuigde niet hele maal. Tegen AC Torino werd het thuis een magere zege van 1-0, juist voldoende om na de 1-1 van de eerste wedstrijd, over te gaan naar de halve finales. De Schotten hadden voortdurend een overwicht, maar de aan vallen droegen allerminst een soepel ka rakter. De winnende treffer viel een mi nuut na de rust, toen Mac Donald uit een pass van Mc Lean via de paal raak schoot. Willie Johnston kwam nog dicht bij een tweede treffer, maar zijn schot belandde op de paal. Het Zweedse Atvidaberg, dat veertien dagen geleden thuis met 2-0 van Dynamo Oost- Berlijn had verloren, hield de Oostdufsers merkwaardigerwijs nu wel in bedwang: 2- 2. De Zweden kregen echter geen Kans door een verrassende „coupe". Dynamo Moskou handhaafde zich tegen Rode Ster Belgrado, vorig jaar halve finalist in het Europacup 1-toernooi, door in Tasjkent de Joegoslaven op 1-1 .te houden. De Rus sen wonnen de eerste wedstrijd in Belgra do met 2-1. Uitslagen: Tussen haakjes uitslag van eerste wedstrijd. Bayern München - Steaua Boekarest: 0-0 (1- 1). Toeschouwers: 40.000. Bayern München in halve finales. Glasgow Rangers - AC Torino 1-0 rust 1-0 (1-1). Doelpunt Rangers Mac Donald. Toe schouwers: 65.000. Glasgow Rangers in halve finales. Dynamo Oost-Berlijn - Atvidaberg: 2-2 rust, 2-2 (2-0). Doelpunten Dynamo: Schu'enberg en Metz. Atvidaberg: Wallinder en Sand- berg. Toeschouwers: 30.000. Dynamo in halve finales. Dynamo Moskou - Rode Ster Belgrado: 1-1 rust, 0-0 (2-1). Doelpunt Dynamo: Kozje- miakin. Rode Ster: Krivokuca. Toeschou wers: 60.000. Dynamo Moskou in halve fi nales. verstrekt u graag een bij élke aankoop U hebt dan GRATIS KANS opeen koopbon voor de waarde van alle DE KUYPER-merkartikelen. door U gekocht lussen nu en eind mei 1972 Noem duidelijk het merk DE KUYPER wanneer U drank bestelt ANDORRA De Fransman De- lisle heeft gisteren de derde etappe van de wielerronde van Catalonië gewonnen. Raymond Poulidor behield de leiding in het algemeen klassement. Tino Tabak bezet als beste Nederlan der de 16e plaats. Ruud Krol in duel met Peter Marinello. die als een van de weinlgl Arsenalspelers af en toe een intelligente actie ondernam, echter even min met succes.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15