FEYENOORD BELEEFDE DONKERSTE AVOND IN STADION VAN HET LICHT Ernst Happel: „Benfica geen grote ploeg Routine Inter gaf doorslag Rotterdammers misten persoonlijkheid bij stand 2-1 Theo Laseroms: nIk scoorde zonder een overtreding" m INDERDAG 23 MAART 1972 (Van onze speciale verslaggever) LISSABON Met gezichten, waarop slechts verbij stering was te lezen, kwamen de spelers van Feyen- oord de kleedkamer uit. Er waren er, die de hand omklemden van hun vrouw. Bij wijze van uitzonde ring waren de echtgenotes tot de kleedkamer toege laten direct na het duel, dat zo verbijsterend ontluis terend was verlopen. Niet nors noch kwaad maar 'V intens verdrietig verliet de een na de ander in het trainingspak het stadion. Theo Laseroms bleef ach ter. Hij was de enige, die over de teleurstelling was heen gestapt en in staat was zijn gedachten te or denen. Hij sprak een oor deel uit, dat niet die be doeling had maar het was vernietigend. „Het eerste, tweede en derde doelpunt hadden niet hoeven val len. Dat tweede was er een waarbij ik zelf be trokken was. Geen kop- duel heb ik van Jorge verloren, alleen dat waar uit het tweede doelpunt ontstond. Het was een de scheidsrechter wordt bewerkt. Of je nu in Mi laan, in Madrid of Lissa bon speelt, je hebt die ke rels nooit mee. Om het zo maar eens te zeggen". En daarbij sloot hij zich aan bij de opzienbarende verklaring die Ernst Hap- pel aflegde. LISSABON Het woord catastrofaal komt dichter dan ont luistering bij de typering van het voor Feyenoord ontstel lende duel, dat in het stadion van het licht de donkerste avond in de eens glorieuze geschiedenis van een toen fiere Rotterdamse ploeg ded ontstaan. Er is op vrbijsterende wijze gebleken hoe zeer Feyenoord is weggezakt van de top van het Europese voetbal, die niet eens mede door dit Benfica wordt gevormd. De furieuze Portugese ploeg in dachtig de stelregel dat snel toeslaan een groot deel van de winst kan betekenen, wankelde onrustbarend toen Feyenoord eindelijk het behoudende in het spel moest la ten varen en pressie ging uitoefenen. De verdedigingsgor del, die tevoren geen enkel probleem had gehad met het ontraadselen van de simpel opgezette aanvallen van Fey enoord, die bovendien nog zeer schaars werden uitge voerd omdat de gehele ploeg het te druk had zich Benfica van het lijf te houden, brokkelde af met elke aanval die Feyenoord ondernam. Met de stand 2-1 had Feyenoord zelfs de halve finale volkomen in handen, maar op onverklaar bare manier, op een moment dat Benfica ontstellend was te ruggevallen geheel leek leeg ge speeld verzuimde Feijenoord daarvan gebruik te maken. Het kon ook niet want het team be zat niet de persoonlijkheid die zijn ploegmakkers, ondanks de gunstige stand, leiding kon ge ven. Er zijn wedstrijden te over geweest dat Wiim van Hane- gem dat kon, er waren duels dat Franz Hasil schitterde en Jorge ging voor me staan. Omdat de bal geen hoogte had, kon ik niet over hem heen koppen. Hij wipte heel slim de bal met zijn'hoofd over mij heen en toen probeerde Israel nog te redden. Hij speelde te zacht terug en Jordao was er bij. Er was nog niets aan de hand want we maakten 21. Toen was Benfica helemaal weg en het was onbegrijpelijk dat we toen niet verder konden gaan. Dan krijg je weer zo'n idioot doelpunt tegert in een situatie die anders normaal wordt opgelost. Daarna dat doelpunt van mij dat de scheidsrechter afkeurde. Ik scoorde zon der een overtreding. Wordt het 3—2 met nog zo'n paar minuten te spe len, dan heb je de wed strijd in de hand, want elke bal gaat dan natuur lijk de tribunes- in. Nou ja, of het 41 of 51 wordt, is niet meer be langrijk". Over scheidsrechter Tho mas had Laseroms een pertinente mening. „Neem van mij aan dat in die zuidelijke landen Van onze speciale verslaggever uit Lissabon HERMAN VAN BERGEM een inspirator was. Het Feijen oord van gisteravond was een ploeg van hard werkende spe lers, die het dan ook alleen van inzet moesten hebben. En dat is niet meer voldoende in een duel tussen teams die voor een plaats in de halve eindstrijd vechten. Dan moet er inhoud zijn, dan moeten er spelers zijn die de strijd kunnen bepalen. En die had Benfica in Eusebio, van wiens voet of hoofd de in leidingen tot enige doelpunten kwamen, in Jordao en Nene, die getweeën alle vijf doelpunten scoorden. 55 zien, zoals een wordt afgezwakt van doordat d'ic cijfers het ten eeuwige dage in itadion op chaotische de annalen vun de ge- LISSABON De rode kleedkamerdeur met overgroot deel het bordje Feyenoord het publiek dat erboven ging wonder lijk snel open en trai- wijze de strijd volgde annalen de ge- van de Happel op tribunes di kwam naar buiten, gens werden onder- Hij liet de ene na de broken door hekken blijven opgetekend, andere opzienbaren- en zodanig zijn inge- En het zijn verbijste- de. en voor Happel decld dal eenieder rende cijfers. Zeker grote woordenstroom maar ergens neer- als men weet dat los. Wellicht moet al- ploft. Zelfs de met Feyenoord 'tot gister- les bezien worden te- honderden aanwezige avond geen enkele genover de woorden politiemannen die treffer in dit Europa die Sfmoes de Portu- min of meer voor gese pers na het duel suppoost speelden, in Rotterdam toe- konden in die gigan-De grijs gekuifde speelde maar waarin ttische chaos geen or- Jimmy Hagan, trai- hii zonder meer zei de meer scheppen. ner van Benfica was zijnHappel: „Er i ld zijn Stempel JIK Een der mogelijke te enstanders van Ajax in de hal- 'e finales van Europacup I oud-bekerwinnaar Internazio- ïale uit Milaan, dat gisteren ke krachtsinspanning de leiding. In de 52e minuut maakte Cvet- ler yan een fout in de Inter-de- fensie, ontstaan na een hevig of fensief van Standard, gebruik. eliswaar de uitwedstrijd tegen Hij verscheen alleen Belgische cupfighter Stan- iard met 1-2 ver/oor, maar och doordrong dankzij het in luik gescoorde doelpunt. De eerste wedstrijd tussen beide ploegen was veertien dagen ge leden geëindigd in een overwin ning van 1-0 voor Inter. heeft in het stadion „Sles- weer een voortreffelijk iummer „catenacio" weggege ven, De Italianen, die tot de kwartfinales doordrongen via de geruchtmakende drie wedstrij den tegen de Westduitse kam pioen Borussia Mönchenglad- bach, lieten Standard steeds ko men, maar trokken in hun strafschopgebied de bekend doordringban i Vieri en maakte geen fout' 1-0. Nu ontpopte Inter zich ech ter in zijn ware gedaante: ogen schijnlijk vertragend, maar steeds loerend op een zwak mo ment van de tegenstander. In de 79e minuut sneed een combi natie Boninsegna-Mazzola als een mes door de Belgische de fensie: 1-1. Drie minuten latei- kreeg Standard een penalty, toen Van Moer in het straf schopgebied van de voeten werd gelopen door Bedin. Takac be heerste zijn zenuwen: 2-1 voor Standard Luik, dat in de reste rende tijd van het geroutineerde Inter echter geen kansen meer op. Het GLASGOW Celtic, ook al oud- cupwinnaar (1967), heeft zich I evenmin overtuigend geplaatst voor de kwartfinales. Ujpest Dosza, de Hongaarse outsider, schokte de 75.000 Schotten en het elftal van Celtic, door in de vijf- i de minuut de leiding te nemen. Zambo schoot van korte afstand i raak uit een pass van aanvoer-1 der Bene. Celtic nam geschrokken het initia- tief, maar stuitte op een goed j functionerende Hongaarse de- fensie, die geen krimp gaf. De verplichte gelijkmaker kwam j tenslotte in de 18e minuut na rust, Maurer probeerde terug te spelen op zijn doelman, Macari i onderschepte de bal en gleed die in het Hongaarse doel. daarna niet ia nog enkele doelpunten tevreden te stellen. Voldoende voor de totaalzege was de 1-1, na de 2-1 winst in 1 Boedapest, (echter wel. was zo in de eerste helft en ook in de tweede, maar toch nam Standard via een bovenmenselij- Slechts Joke ronde verder QNDEN In Londen zijn giste- de wedstrijden begonnen [voor de All-Englandkampioen- schappen, het officieuze wereld kampioenschap badminton. )e uitslagen zijn: heren enkel spel: eerste ronde: Kurt Johns- son (Zw)Rob Ridder (Ned) 156 15—11 Willy Lund (Zwe) —Ruud van Ginneken (Ned) 15—7 15—3. lames enkel spel: eerste ronde: Celtic slaagde er Ulla Strand (Den) Marjan Lues- meer in zijn fans ken (Ned) -1-11 11-5 11—1. Tweede ronde: Joke van Beuse kom (Ned)—Anne Bog Jorgen- lo- tDenl 11—6 12—9. Benfica vierde zeven minuten feest tijdens de wedstrijd LISSABON Scheidsrech ter Thomas is niet zuinig geweest met waarschu wing. Ten overvloede wees hij er na afloop nog op dat het beslist geen vermaningen waren ge weest ,,maar waarschu wingen die consequenties zullen hebben". Achtereenvolgens noteerde hij de namen van Lase roms, Boskamp, Israel, Van Hanegem en Euse bio. De consequentie voor Feyenoord zullen in dit Europa Cuptoernooi niet meer doorgevoerd worden. Maar de namen blijven wel op de lijst van de UEFA staan. Eusebio zal, volgens de reglemen ten, eerst voor een wed strijd worden geschorst indien hij ten tweede male wordt opgeschreven. Het feit dat hij de wed strijd 97 minuten had la ten duren, verklaarde Thomas met de woorden: ,,Elk doelpunt vierde Ben fica zo langdurig dat het spel dan geruime tijd dood was. Die tijd heb ik er dus bijgetrokken". Sportwereld DOETINCHEM De eerste divi sieclub De Graafschap heeft j gisteren in Doetinchem voor j duizend toeschouwers een vriendschappelijke wedstrijd ge speeld tegen de Zweedse tweede divisieclub Blomstermala IK. j. De Graafschap 'won met 3—0. Scoreverloop: 8. Van der Ley j 1—0, 39. Meyers 2—0. 60. Sten! Axelsson (eigen doel) 3—0. Razendsnelle spelers van een kwaliteit, waarover het Feyen oord van dit seizoen ten ene male niet beschikt. De flonke rende sterren, die nog niet zo lang geleden hun stempel kon den drukken op een wedstrijd, tegen welke ploeg ook, moesten zich staande houden met louter werklust. Van Hanegem )ivas niet de heerser op het midden veld, Hasil was een schim van de speler die zijn rushes succes vol kon ondernemen. Feyenoord is van een superieure ploeg teruggevallen to' een team dat in de vaderlandse competitie en dat is geen compliment voor de overige ploegen, op Ajax na uiteraard met de routine en het in ja ren gegroeide mentale over wicht nog een rol aan de top kan vervullen, maar op hoger Europees niveau heeft Feyen oord simpelweg moeten afha- De eens schier onneembare ver dedigingsmuur is niet meer de hechte eenheid, de aanval is af gezwakt tot een brokkelig ge heel dat niet flitsend kan optre den en zelfs de befaamde mid denlinie heeft veel verloren aan allure. Er is gekocht, op de transfermarkt heeft Feyenoord zich geroerd, maar de aanko pen, die de misère hadden kun nen voorkomen, zijn achterwege gebleven. Op ontstellend nuchtere wijze heeft Benfica aangetoond, dat Feyenoord dringend vernieu wing, en dat betekent verster king. behoeft. Hoe simpel kon Benfica aan een voorsprong van 2-0 komen met de rust. De, zo zou later blijken, bepaald niet onoverwinnelijke Portugese de fensie, had geen enkele moeite met de eenvoudig opgezette Rotterdamse aanvallen Wery en Maiwald vormden op papier die aanval, maar Hasil en de enorm ijverige Jan Boskamp moesten zoveel mogelijk opko men. Dat deden zij. Maar het ontbrak aan zuiverheid in de combinatie en in het afspelen. Eerst in de 24ste minuut werd de eerste poging tot een schot ondernomen. De bal belandde naast het doel. Angstwekkend Onder hel angstwekkend chauvi nistisch gekrijs van de 67.000 supporters van Benfica, die de 3.000 Rotterdamse aanhangers volledig wegschreeuwden, werd Feyenoord al na zes minuten op een achterstand gezet. Eusebio zag linkerverdediger Alfonso naar voren snellen en aangezien Van Hanegem hem maai zelden kon stoppen, kreeg hij de gele genheid zijn verdediger te lan- Treytel zag het gevaar toen de voorzet van Alfonso kwam. Hij liep toe, aarzelde toen en de bal zeilde over hem heen naar Nene, die verwoestend uithaalde (1-0). Op dat moment werden de eerste Portugezen, slachtof fer van hun emoties, per bran card weggedragen. Van de tri bunes kolkte een onophoudelijke kreet, die de verwoesting van Feyenoord inhield. Het zou zo- ook komen. Weer legde Eusebio de basi? voor een doelpunt, nadat Laseroms voor de enige maal in deze wed strijd een kopduel van Jorge had verloren. Israel poogde nog redding te brengen, speelde op Trevtel terug, maar er zat wei nig vaart achter de bal En de verbluffend snelle Jordao ver- Wa nn on t haal koude oorlog (Van onze speciale verslaggever) LISSABON De verhitte gemoederen voor, tijdens en na de wedstrijd kwamen al tot uitbarsting in de middaguren toen een aantal Nederlandse supporters in de binnenstad van Lis sabon slaags raakten met de politie. Eén van de jonge Rot terdammers liep in het enorme gedrang om de plaatsen te bereiken, luidkeels te verkondigen dat hij op het politiebureau in elkaar was getrapt. Toen Feyenoord voor de wedstrijd aan de warming up begon, werden de spelers op niet al te vriendelijke wijze door politie mannen geduwd en deelden ook langs het veld staande toe schouwers enige opdoffers uit. Feyenoord onttrok zich in deze koude oorlog wijselijk aan deze poging tot molesteren. Na af loop werden ook charges uitgevoerd door de politiemannen. Het was voor Feyenoord en de supporters bepaald geen pret tig uitstapje. oordeel over Feyen- oord. Ik ben het met mijn collega Happel eens dat de overwin ning voor Benfica te groot is uitgevallen. Feyenoord verdedig- uitstekend aal scoorden; niets De treffers zulk de mening ■■■PH toegedaan dat steeds politiem scheidsrechter Kunze langs de lijn en ze zo niet was omge- ontnamen ons op de kocht dan toch sterk bank steeds het uil op de hand van Fey- zicht. Ze bleven de cnoord was geweest- hele tijd maar heen en weer lopen". Ernst Happel zei zon-Ernst Happel was van der meer: „Volgens mening dat het grote daar doet het feit dat mij is die scheids- verschil in doelpun- wij voor rust twee- rechter omgekocht" ten tegen dc verhou- Harde woorden, die ding was. Hij poneer- voor een trainer min- de nog een stelling der prettige gevolgen kunnen hebben want het is zonder meer gradeerde. Happel: een beschuldiging „Ik vond Benfica van belangrijk for- geen grote ploeg. Ze maat. hebben geen kans op streerde Hagan Happel wilde die woor- het veroveren van de voorts door te wijzen den ook wel toelich- Europa Cup". op de offensieve ten. „Als wij balbezit Dat houdt in dat Hap- kracht van de Rot- hadden, om maar pel, zonder het recht- terdammers in de een voorbeeld te nop- streeks te zeggen, men. floot hij af. Als zijn eigen team loch wij dat niet hadden, zwakker moet achten liet hij doorspelen", dan het „niet grote" Overigens moest Benfica. De cijfers Happel die woorden liegen er tenslotte zelf ietwat afzwakken niet om. En de op- met te zeggen dat hij merking dat het er goed van zijn afgeko- de helft van de wed- niet toe doet of het men' strijd niet had kun- 4—1 of 5—1 wordt, hij in feite kwaliteit, dat geen zijn eigen ploeg de- enkele defensie ze had kunnen voorko men". De kwaliteit Feyenoord tweede hel Pt. „Zo vielen toen zo slerk aan dat het bij ons achter nogal chao tisch werd. We mochten dan ook blij zijn dat wij sloeg Treytel voor de tweede maal (2-0). Een doelpunt dat viel, toen Jan Boskamp na een botsing met Treytel over het veld liep. Hij speelde de wedstrijd uit met een diepe snee vlak onder zijn rech terknie. Clubarts dr. Abarbanel: „Ik kan nog niet zeggen hoe ernstig het is. We zullen het morgen eens terdege bekijken". Ondersteund door verzorger Ge rard Meijer hinkte Boskamp na het duel de kleedkamer uit. Het moet, daarover behoef: geen twijfel te bestaan, voor Feyen oord met de moed der wanhoop zijn geweest, dat het aan de tweede helft begon. Niet een maal in 45 minuten had de ploeg kunnen imponeren. Benfi ca voelde zich zo zeker dat het zonder meer de aanval bleef hanteren en zich eigenlijk niet eens zoveel om de defensieve taak bekommerde. Dat hoefde ook nauwelijks, want Maiwald kwam 'in het stuk niet voor en Wery „zwom" op de door hem niet begeerde linksbuiten plaats. Het tot de spits doordringen van Hasil en Boskamp verzandde ook veelal in individuele pogin gen, die constant strandden op de zich oppermachtig voelende defensie van Benfica. Rigoureus Opeens veranderde beeld. Ernst Happel goureus besluit. H Hasil en Maiwald naar de spe- lersbank en zette Schoenmaker en Posthumus in. Er kwam meer daadkracht in Feyenoord, zonder dat evenwel het dikwijls chaotisch stramien volgens het welk werd gespeeld, weigerde. Maar Messias moest wel het eerste grote gevaar keren door een inzet van Posthumus van de doellijn te koppen. Feyenoord voelde meteen, dat dio verdediging «iet zo sterk was als in de eerste helft had gele ken. Eusebio moest zich hoogst persoonlijk bemoeien met het assisteren van zijn defensie. Bij een door Wery genomen hoek schop stortte hiij op het veld. Zijn bekende actie om zlich eni ge meters voor de nemer van een hoekschop op te stellen, had hem tot slachtoffer gemaakt van het schot van Wery, dat precies op het gelaat van Euse bio was gericht. De paniek maakte zich meester van Benfica en Posthumus kreeg een onverwachte kans toen foutief werd teruggespeeld. Hij kon er geen gebruik van maken. Maar Feyenoord bleef dringen, bleef druk u'tnefenen na de alles of mets poging van Eddie Treytel is kansloos hij de kopstoot strijd- Happe). Bij elke hoekséhop stormde Laseroms naar voren. Eenmaal schampte de bal langs zfijn hoofd en verdween naast het doel. Glorieus moment En toen kwam toch nog een glo rieus moment in hel duel, waar door Feyenoord zich even zeker kon wanen van een plaats in de halve finales. Met een lange pass bereikte Van Duivenbode de scherp opgestelde Van Hane gem, die tussen drie verdedi gers schoot en ook doelman Henrique versloeg (2-1). Met van vreugde overslaande stem bejubelde niet alleen voor zitter Kouwenbcrg dit doelpunt, dat zulke gunstige perspectieven leek te openen. Benfica leek in het verwoestende offensief van voor de rust ©n het eerste half uur erna, teveel krachten te hebben verbruikt. Er restten nog 15 minuten. En juist toen Feyenoord uitzich ten had verworven, werd .het meedogenloos naar een ruïneuze nederlaag gespeeld. In die 15 minuten. Zes minuten na het doelpunt van Feyenoord ont stond in de verdediging een chaotische situatie na een vrije trap. genomen door gelegen heidsaanvoerder Toni bi i ont stentenis van Simoes. Nene scoorde met een enorm schot (3-1). Nogmaals leek Feyenoord terug te komen. Uit een hoekschop kopte Luseroms krachtig in. De protesten van Feyenoordzijde waren zwak toen scheidsrechter Thomas de treffer afkeurde. Thomas na afloop: „Laseroms maakte geen overtreding maar er was een speler en vraag me niet meer wie dat was, d'ic de doelman op ongeoorloofde wijze hinderde". Dal was Hans Pos thumus die al de aandacht van Thomas op zich had gevestigd door even tevoren Eusebio met een ferme schouderduw buiten de lijnen te doen belanden Veel erger De geschiedenis van het seizoen 1962-1963 leek zich te herhalen. Toen behaalde Feyenoord, als e'erste Nederlandse ploeg door gedrongen tot de halve finales, thuis een gelijk spel van 0-0 en werd uit ook met 3-1 verloren. Het zou ditmaal veel erger wor den. Feyenoord zou in luttele minuten finaal worden wegge speeld. Weer een snelle uitval von Benfica, wederom missers in de Rotterdamse defensie en de geheel vrij staande Jordao prikte de bak bijna achterlnos achter Treytel: 4-1. Fm orgie van toejuich n 1 j on der hel b'jr i „bbo I 'lig publick da: gilde om vernieti ging van het elftal dut Luropa Cup en wereldbeker veroverde. Jordao lag op het veld, bedol ven onder zijn collega's. Dat was de reden dat Thomas zeven minuien langer liet spelen dan de officiële tijd. Gebogen hoofd Benfica gaf waarom het publiek smeekte, Nene scoorde 5-1 te midden van een gedesorgani seerde Rotterdamse defensie. Met gebogen hoofden verlieten de Fcyenoorder.s onder wreed gefluit vun het publiek het veld Zelden zal een team, dat kort tevoren nog onbetwist topkwali teiten bezat, zo catastrofaal zijn versiugen, Voor elke speler var Benfica lagen 250U gulden aan premie te wachten. Voor dio van Feyenoord restte slechts do stilte die nog kon worden ver-, broken door het toernooi om do UEFA-cup. Van Europu Cup I naar Europa Cup III. Het kun snel verkeren hij een pioeg dit wellicht de rijkste van Europt is, maar er niet 'n is geslaagé door grote aankopen hel nlveuy te handhaven. BENFICA: Henrique, Arlur Humberto Messias en Adolfo PJusebio, Toni en Graca, Jordao Jorge en Nene, FEYENOORD:" Treytel. Schnel der, Israel, Laseroms en Va) Duivenbode, Hasil (Schoenma ker), Junscn .Vun Hanegem cl Boskamp. Muiwald (Poslhu mus) en Wery.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13