Geboortecijfer daalt snel Geen federatie chr. partijen POKON van VS wilden Allende voet dwars zetten Bezwaren van Faulkner tegen plannen Heath Anita Pothuis blijkt vermoord Ceidóe Souaarit NIEUW VAN Toch schot in overleg landbouw Vrouwen in VS gelijk hereehtigd Koopvaardij tekort aan stuurlui Mulo voor velen geen eindstreep JONDERDAG 23 MAART 1972 LEILiSE COURANT „'Het laatste uur van de Rotterdamse Koninginnekerk heeft gisteren geslagen. De laatste toren van dit veel besproken gebouw ging met veel geweld tegen de grond. icaal rillen WASHINGTON (AP) Volgens Dinsdag had Anderson bekend ge- ecre- de Amerikaanse journalist Jack Anderson hebben het Witte Huis I en het Ministerie van Buiten landse Zaken koel gereageerd op 't plan van de International Te lephone and Telegraph om te verhinderen dat president Allen de in Chili aan de macht zou komen. Daarentegen zou de Amerikaanse ambassadeur in Santiago, Edward Korry erg zijn ingenomen met het pjan. Korry zou weinig sympathie koesleren voor Allende. maakt dat het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken de ambassade in Chili opdracht had gegeven te verhinderen dat de linkse politicus Salvador Al lende in 1970 aan de macht kwam. ITT zou financieel bij dragen om de verkiezing tegen te gaan," waarbij deze maat schappij nauw zou samenwer ken met de Amerikaanse cen trale inlichtingendienst, CIA. BRUSSEL (ANP) Het Duits-Fran se geschil in de Europese land bouwraad is in de loop van gis teravond in de ijskast gezet en het prijzengesprek is, aldus de Nederlandse minister van land bouw Lardinois, nuttig geweest. Er is een kans dat de ministers van landbouw er deze week en dan wel in de loop van mor genochtend uitkomen, d-.w.z. een besluit nemen over prijzen en EEG-lairdbouwstructuur. Maar er zijn toch ook nog veel voetangels en klemmen. Twaalf procent verhoging van de melkprijs, zoals onder meer door de Belgen is gevraagd, vindt minister Lardinois nog steeds „een belachelijk idee". ,.lk schat dat het uitkomt op 7 a 8 procent.'' Granen zullen naar schatting van de Nederlandse bewindsman, zoals de zaken in de afgelopen nacht lagen, met 4 5 procent in prijs worden verhoogd. Alles zal echter afhangen van het uiteindelijke pakket vanmaatre gelen, dat op het eind van de besprekingen door de Europese commissie wordt voorgesteld. Ontvoeringen in Mexico MEXICO DPAIn Mexico zijn binnen 24 uur weer twee men sen ontvoerd. Bij de stad Ma- zatlan werd de miljonair Mario Montero Alvarado door twee ge wapende mannen overvallen en in zijn eigen auto ontvoerd. Bij Los Mochis werd de vakbonds leider Manuel Valdesmontoya door vier mannen ontvoerd. In tussen is nog geen spoor gevon den van de 20-jarige miljonairs- zoon Garcia Teran, voor wie een losprijs van drie miljoen pe sos is geëist. Zijn familie heeft het geld nog niet bij elkaar kun- ~n brengen. Van onze parlementaire redactie Den Haag De gisteren geïnstal leerde Staatscommissie Bevol kingsvraagstuk gaat de abrupte daling van het Nederlandse ge boortecijfer in 1971 analyseren. Dit cijfer daalde versneld van 18.3 in 1970 tot 17.2 vorig jaar. De commissie gaat in dit ver band de geboortencijfers voor eerste en tweede kinderen on. derzoeken. Het blijkt dat in tegenstelling tot vorgaande jaren ook het ge- boortencijfer voor eerste kinde ren is gaan afnemen. De gelijk tijdige daling van het geboorte cijfer voor 'tweede kinderen kan wijzen op een tendens tot daling van de gemiddelde gezinsgroot te in een versneld tempo. Dit deelde minister Stuyt (Volks gezondheid en Milieuhygiëne) gisteren mee bij de installatie van de staatscommissie die on der voorzitterschap staat van de oud-staatssecretaris, prof. dr. P. Muntendam. De regering verwacht van do staatscommissie een nader in- zicht in de te verwachten bevol- kingsontwikkeling in ons land en van de factoren die daarop inwerken. Ook moet de commis sie beschouwingen leveren over mogelijke consequenties hiervan voor de diverse maatschappelij ke sectoren. Volgens minister Stuyt kan de versnelde daling na 1964 van het geboortecijfer zeker niet al leen worden toegeschreven aan het toenemen van de anti-con- ceptionele middelen. De nieuwe ontwikkelingen duiden mogelijk ook op een losser worden van de band tussen huwelijkssluiting en de geboorte van het eerste kind. De commissie moet in zicht verschaffen in hoever hier bij uitstel van geboorte dan wel vermindering van het aantal hu welijken van reeds zwangere vrouwen een rol heeft gespeeld. Theologen veroordelen „absolutisme" HAMBURG (DPA) Drieënder- vooraanstaande rooms-katholie- ke theologen hebben zich giste ren in Hamburg gekeerd tegen overblijfselen van „absolutis me" in de rooms-katholieke kerk. De Zwitserse theoloog Hans Kung gaf namens zijn collega's, onder wie pater E. Schillebeeckx uit Nederland, een verklaring uit, waarin hij signaleert dat bis schopsbenoemingen nog steeds een geheime aangelegenheid van Rome zijn en dat er nog steeds celibaatsverplichting is. Aangezien de hoop op een kerk die „opener, menselijker, ge loofwaardiger, kortom christelij ker is, nog bestaat", aldus Kiings verklaring, bevelen de theologen aan dat men „niet zal zwijgen, dat men zelf handelend zal optreden, dat men gemeen schappelijk het voorbeeld zal geven, dat men naar tussentijd se oplossingen zal streven en dat men niet bij de pakken zal gaan neerzitten". Aan de bij eenkomst in Hamburg werd deelgenomen door vijf hooglera ren uit Nijmegen. (Van onze correspondent) LONDEN Premier Heath heeft gisteren zijn collega Faulkner van Ulster op de hoogte ge bracht van het Britse plan om in Noord-Ierland de vrede te herstellen. Beide premiers hebben het nieuwe initiatief gron dig besproken, gewikt en gewo gen. Hun overleg duurde zeer lang, zodat waarnemers de in druk kregen dat Faulkner ver zei aantekende tegen verschil lende punten. Premier Heath heeft Faulkner geen enkele maatregel opge drongen. De Britse regeringslei der wilde praten over alterna tieve manier en methoden om zijn nieuwe voorstellen toe te passen. Over de inhoud van het regerings- olan werden nog geen officiële inlichtingen verstrekt. Er doen evenwel geruchten de ronde over de benoeming van een En gelse minister president, die de regering van Londen ter plaatse zou vertegenwoordigen, snellere vrijlating van gedetineerden en rechtstreeks toezicht vanuit Londen op de veiligheidsmaatre gelen, die nodig zijn om in Ul ster de orde te handhaven of te herstellen. Bovendien zouden de katholieken van Ulster meer medezeggenschap krijgen. De Premier Faulkner Noord-Ierland (rechts) wordt door premier protestanten zullen weigeren deze bittere pil te slikken, tenzij ze handig gecamoufleerd is en vergezeld gaat van bepaalde ga ranties inzake een Britse natio naliteit. In Londen is ook spra ke van een referendum om uit te maken of Ulster al dan niet bij Eire, de Ierse republiek, inge lijfd wil worden. Watson geen onderhandelaar niet Chinezen Washington (UPI) De Ame rikaanse ambassadeur in Frankrijk, Arthur Watson, die zich volgens de journalist Jack Anderson kortgeleden aan boord van een vliegtuig in dronken schap misdragen heeft, is niet met de leiding belast van de nieuwe Amerikaanse diplomatie ke contacten met China in Pa rijs. Dit bleek gisteren uit de verdediging van Watson door minister van buitenlandse zaken Rogers voor de senaatscommis sie voor de buitenlandse betrek kingen. Rogers zegde een uitge breid rapport toe over het inci dent in het vliegtuig waarbij stewardessen zouden zijn lastig gevallen. Het Witte Huis gaf bijna twee we ken geleden in een verklaring te kennen dat Watson, toen in Wash ington voor overleg over zijn nieuwe opdracht in Parijs, de voornaamste Amerikaanse on derhandelaar zou zijn bij de be sprekingen met de Chinese am bassadeur Hwang Tsjen. Heath uitgeleide gedaan na beëindiging van het overleg. Auto's in brand na botsing: een dode NOOTDORP Omstreeks mid dernacht zijn op de rijksweg Den Haag-Utrecht, ter hoogte van Nootdorp, twee personenau to's met elkaar in botsing geko men doordat de ene bij een in haalmanoeuvre de andere sneed. Beide wagens sloegen over de kop en vlogen in brand. Een der bestuurders, de 21-jari- ge H. Beekhuizen uit Arnhem, kwam om het leven. De andere is zwaar gewond. ROTTERDAM (ANP) De Rot terdamse recherche is er nu van overtuigd, dat Anita Pot huis werd vermoord. Sectie en het laboratoriumonderzoek heb- Van Gend en Loos van koppelverkoop beschuldigd DEN HAAG Een vertegenwoor diger van de Protestants Chris telijke vervoerders Organisatie (PCB) heeft de transportonder neming van Van Gend en Loos, een dochter van de Nederlandse Spoorwegen, beschuldigd van koppelverkoop. Dat gebeurde gistermiddag op de hoorzitting derd voortgezet, over het spoorwegbeleid van de Uit alle delen van het land ont- ben dat definitief uitgewezen. Op het lichaam van het meisje zijn verwondingen geconsta teerd, waaruit moet worden af geleid, dat het twaalfjarige Rot terdamse schoolmeisje door ge weld om het leven is gekomen. De Rotterdamse recherche, die gisteren het rapport van het pe rechtelijk laboratorium ontving, wil geen mededelingen doen omtrent de wijze waarop het meisje om het leven werd ge bracht. „Deze aanwijzingen zijn onontbeerlijk voor de bewijsvoe ring," zo zei de Rotterdamse politiewoordvoerder. Uit de sectie en het laboratorium- monderzoek is verder gebleken, dat Anita Pothuis betrekkelijk kort na haar verdwijning op 7 februari om het leven moet zijn gebracht. Het onderzoek wordt door de re cherche van de Rotterdamse ze den- en kinderpolitie onvermin- - Zomerse verkeersperikelen Met NOS-bestuur en minister beamen we, dat de verkeersinlichtingenj via de ether beter over de radio dan op het televisiescherm gege ven kunnen worden. Het tijdstip van de informaties via de televisie was voor deze inlich-A tingen niet het meest geschikte: bovendien zullen zeker in de zo-» mormaanden meer burgers in staat zijn via de radio naar vcr- keersinlichtingen te luisteren dan er via de televisie naar te kijken.' Wel zal men in Hilversum ook tijdens het weekend vaste tijd-i stippen voor zulke informaties moeten kiezen. Misschien iets voort Hilversum II in het middag- en namiddagprogram: de zomerspor* ten laten doorgaans wel wat ruimte voor het melden van zomersoi verkeersperikelen: trouwens ook buiten het zomerseizoen kan do voor sport beschikbare zendtijd meer efficiënt gebruikt worden dan» nu geschiedt. Over zomerse verkeersperikelen gesproken: op het gebied van de ver# keersonveiligheid is het eerste weekend met veel zon en met onver* wachte mist wel weer raak geweest. Wanneer dit de prelude is ojj een wekelijkse lijst met grote en zeer grote tragedieën, is de ver# keersonveiligheid weer zeker van haar zit op de hoogste troon. We hopen dat verkeersexperts komende maanden zorgvuldig gaan analyseren waaraan de ongelukken en verkeersonveiligheid her meest te wijten is. Onvoldoende spreiding? Te hoge snelheden? T# veel risico's nemen door onervaren rijders? Toch nog drnnkmis' bruik? Komen er betrouwbare conclusies uit de bus, dun moet dii verkeerswetgeving daaraan aangepast worden. Meer snelheidsbe perking voor alien, of als dit nuttig blijken zou voor onervaret# rijders; op de meest gevaarlijke routes verkeersomleidingen tijdens spitsuren e.d Wegen de wegverbruikers hun eigen verantwoordelijkheid nog steeds te licht, dan komen die maatregelen voor de zomer van 1972 welis» waar te laat, maar tijdig genoeg voor de wat latere toekomst. Troti» wens nu zelfs bestedingsbeperking weinig invloed heeft op verkeec en toerisme, zal de natie toch moeten gaan wennen aan meer bc# perkende maatregelen dan die welke van financiële aard zijn. j T oeristenbelasting TVTAARMATE gemeentebesturen voor hogere lasten komen te staai# en hun hoop op extra geld uit het gemeentefonds vermindert^ zullen ze sterker gaan denken aan bijzondere mogelijkheden om hun inkomsten te vergroten. Een aantal gemeenten verkeert dun in de ietwat gelukkige positie, dat ze gebruik kunnen maken van hef middel forensen- en/of toeristenbelasting. Wat de laatste juren durt ook al in toenemende mate geschiedt. Nu het financieel perspectief voor de rijksoverheid steeds slechte# wordt en op hun beurt de lagere organen daarvan de last ook op zic| voelen drukken, wordt de animo om zulke belastingen te heffen groter. In enkele gemeenten is het zelfs tot een klein conflict ge» komen: elders heeft een hoger bestuursorgaan een stokje gestoker# voor de lucratieve plannen van een lager orgaan. Globaal bezien is de situatie zo aan het worden, dot ze een male vafl ongelijkheid heeft opgeleverd. Wanneer dit een gevolg is vun bij# zonderc lasten welke een gemeentebestuur zich omwille van het toerisme of het binnenkomen van forensen moet getroosten, vloei# er nog geen onrecht uit de ongelijkheid voort. I Maar is dat overal het geval? Buitenland lokt VV/ANNEER toeristen en bewoners van een „tweede huis" de plaat# welke zij uitkiezen voor hun recreatieve genoegens, tot bijzonder# voorzieningen nopen, is het alleen maar logisch dat de extra laste# j hun worden toegerekend. Wordt evenwel naar het middel vai toeristen- en forensenbelasting gegrepen om een gcmeentebegrotin| j om andere redenen sluitend te maken, dan moet de plaatselijk# overheid zich goed bedenken voor ze daartoe besluit. Want op een kwaad moment kunnen de toeristen er wel eens de brul aan geven en definitief beslissen hun heil in het buitenland te zoeken, waar men op dit terrein inderdaad in veel opzichten gemakkelijker it. De Nederlandse toeristenindustrie holt dan haar eigen toekomst» mogelijkheden uit en de nationale betalingsbalans zal mede klappert moeten opvangen. Plaatselijk bepleiten belanghebbenden ook nogal eens, dat de hoger# overheden spelregels zouden moeten invoeren cm concurrentie» vervalsing de kop in te drukken. Gaat dit weer niet te ver? Wanneet voor een gemeente de voordelen van het hebben van tijdelijk^ ingezetenen zwaarder wegen dan de nadelen, moet ze rustig een daarop gerichte politiek kunnen voeren. Wordt het te gortig, dun zul de eigen bevolking wel in verzet komen. In gemeenten waar men vnn het toerisme probeert te plukkon wat i't; te plukken valt, volgt het berouw ook wel na de zonde. Nunielijs wanneer de gouden kip geen eieren meer produceert. Vijf jaar voor bomaanslagen sexwïnkels BREMEN In Bremen is woens dag een 38-jarige oud-kapitein tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij bomaan slagen op sexwinkels had ge pleegd waarbij in totaal voor circa 100.000 gulden schade werd aangericht. De fanatieke vrijgezel verklaarde te hebben gehandeld uit protest tegen „de golf van pornografie" DEN HAAG (ANP) De drie christelijke partijen KVP, CHU en ARP moeten, na gebleken overeenstemming over uitgangs punt, program en uitvoering zo snel mo gelijk streven naar een nieuwe krachtige Aldus staat te lezen in een ont- werp-resolutie, die het hoofdbe stuur van de Arjos, de Anti-Re volutionaire jongerenorganisa tie, heeft voorgelegd aan de Ar- josraad, het politiek overleg-or- gaan. Deze raad houdt zaterdag te Utrecht zijn voorjaarsverga dering. In de ontwerp-resolutie wordt ge zegd, dat de nieuw te scheppen politieke partij niet alleen maar een optelsom mag zijn van de oude confessionele partijen. Er moet duidelijk rekening mee worden gehouden, dat momen teel veel christenen buiten die partijen staan, vaak als gevolg van in het verleden ondervon den teleurstellingen. Aan de Ar- josraad is gevraagd uit te spre ken het van groot belang te achten als gezocht wordt naar wegen om met de bedoelde groep in gesprek te komen. Volgens de ontwerp-resolutie mo gen ARP. CHU en KVP niet tot overeenstemming komen, als niet voldaan wordt aan de crite ria: opkomen voor zwakken en rechtelozen, een halt toeroepen aan de drang tot steeds meer bezit en grotere consumptie, rechtvaardiger verdeling van goederen en inkomens en alleen vreedzaam gebruik van kern energie. Zou, zonder overeenstemming over deze criteria toch verdere organisatie. Het is onwenselijk om de „oude" partijen, door het vormen van een federatie na het bereiken van de overeenstemming, nog geruime tijd te la ten bestaan. in de ARP moeten opzeggen, al dus de ontwerp-resolutie. WASHINGTON (RTR) Na een feministische campagne van bij na een halve eeuw heeft de Amerikaanse senaat met 84 te gen acht stemmen een amende ment op de grondwet goedge keurd, dat vrouwen gelijke rechten als mannen garandeert. De uitslag werd door vrouwen op de publieke tribune met ap plaus en gejuich begroet. Het amendement moet door 38 van de 50 staten worden aan vaard. Hawaii deed dat als eer ste staat binnen twee uur. Dins dag was een belangrijk obstakel uit de weg geruimd, toen de se naat met 73 tegen 18 stemman besloot vrouwen niet uit te zon deren van militaire dienstplicht. UTRECHT (ANP). De Neder landse koopvaardij heeft sinds een jaar of drie, vier een struc tureel tekort aan stuurmansleer lingen en leerling-scheepswerk- tuigkundigen. Zo komen er dit jaar 160 stuur mansleerlingen van school ter wijl men er 360 kan gebruiken. Volgend jaar komen de oplei- dingsins^Luten naar verwach ting met circa 165 stuurmans leerlingen over de brug terwijl er dan aan circa 350 man be hoefte zal zijn. In 1972 komen er 312 werktuigkundigen van school, in 1973 293 terwijl men er res pectievelijk 480 en 454 nodig zal hebben. vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat uit de Tweede Kamer. Van de zijde van de protestants christelijke vervoerders werd gesuggereerd dat Van Gend en Loos grond die vrij komt door de sluiting van laad- en los plaatsen, verkoopt aan onderne mingen die aan de spoorlijnen liggen voor een gulden per vier kante meter. Deze ondernemin gen krijgen dan als voorwaarde gesteld, dat de aan- en afvoer van hun goederen zal worden geregeld via van Gend en Loos. De vervoerders vinden dat dit een uitermate oneerlijke situatie is omdat de Spoorwegen toch al zwaar gesubsidieerd zijn. Op I deze manier zou Van Gend en Loos als dochter van de gesub sidieerde Spoorwegen zich schuldig maken aan oneerlijke concurrentie ten opzichte van de overige vervoersondernemin gen. vangen ouders van Anita Pot huis, bewijzen van medeleven. I Partij bestuur Labour wil referendum LONDEN (AFP) Het partijbe stuur van Labour heeft zich woensdag met 13 stemmen voor en 11 tegen uitgesproken voor j een referendum over de toetre- ding van Engeland tot de EEG. Neemt de fractie deze uitspraak over lan kan ze in een amende- planten spray Houdt kamer- en tuinplanten vrij van insek- ten. Geen zg. „koude-schade" op het blad. Verkrijgbaar bl) Solzjenitsyn beschuldigt kerkleiding MOSKOU (UPI/DPA/RTR) if Moskou circuleert een brief vn# de Russische nobelprljswlnnuui Alexander Solzjenitsyn, wnarii deze de Russlsch-orthodoxe kerl ervan beschuldgt dat ze d< staat helpt bij het dernietlgel van de godsdienst. Solzjenitsyn heeft zijn brief gericht aan pi« trlach Plmen, het geesteiijkl hoofd van de Russlsch-ortho» doxe kerk. Hij verwijt de pal triarch dat hij door zijn passivi teit toelaat dat de staat zijn elf gen kerk wurgt. De Russlsch-on todoxe kerk wordt volgens dl schrijver dictatoriaal bestuur# door atheïsten, een schouwsp4 ment op het wetsontwerp over i de toetreding tot de EEG het H. P. BENDIEN N.V., NAARDEN dat ,wecdu,zcnd Jaar onged uitschrijven van een referen- venaard is", dum eisen. DEN HAAG (ANP) Van de 18.700 jongens, die in 1970 het mulo-a-diploma behaalden ging 2/3 verder volledig dagonder- wijs volgen. Van de 21.100 meis-j jes met hetzelfde diploma stu- deerde bijna de helft verder op een dagschool. Meer dan 901 pet. van de 4.600 jongens met mulo-b zette de studie1 meteen voort evenals tweederde van de 1.300 meisjes met zo'n diploma. Van de jongens met mulo-a ging 28 pet. naar het hoger algemeen vormend onderwijs (havo), 5 pet. naar het voorbereidend we tenschappelijk onderwijs (vwo) en 28 pet. naar het beroepson derwijs. Van de meisjes met hetzelfde di ploma waren het de volgende percentages; 15 naar havo. i 28 r r bo. Voor de jongens met mulo-b werd becijfers, dat 24 pet. naar het havo ging, 15 naar het vwo en ruim 50 pet. naar het bo. Van de meisjes met mulo-b ging 27 Bij het elkaar achterna zitten In auto's om een meisje zijn hij Altoetting ten oosten van Miinrhen ach pet. naar havo, 8 pet. naar vwo jongemannen om het leven gekomen. De stoffelijke overschotten waren bij de berging zo verminkt dd en 31 pet. naar het bo. de politie aanvankelijk dacht met negen doden te doen te hebben.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11