Scherpe controle fiscus op aangiften en bij bedrijven 1 MEER RUIMTE EN LUXE IN BOEING Toekomst van religie mystiek of maatschappij? Vormsel ook door priesters Exclusief interview met staatssecretaris DONDERDAG 23 MAART 1972 LEIDSE COURANT doni Nijmegen wikt en weegt „Waarom zouden jongeren hun toevlucht nemen tot de Indische godsdiensten en tot drugs en waarom kiezen zij zo zelden voor de christelijke mystiek? Waarschijnlijk omdat het christendom de meditafie de rug heeft toegekeerd. Het christendom zal daarom pas weer de belangstelling van de jongeren krijgen als het ook iets van dat tijdloze bestaan kan bieden wat men nu vindt in de oosterse meditatie". Aldus de Engelse hoogleraar dr. R. C. Zaehner „op he>t congres „toekomst van de religie: celigie van de toekomst", dat deze week op initiatief van de theologische faculteit in Nijmegen wordt gehouden. Prof. Zaehner herinnerde in zijn inleiding erhan dat de mystiek een onderdeel heeft gevormd van de katholieke en nog meer van de orthodoxe spiritualiteit, maar dat het niet méér was dan een onderdeel naast vele andere. In de Aziatische gods diensten is de mystiek een essentieel onderdeel. „In die godsdiensten", aldus prof. Zaehner, „leidt de mystiek tot ervaring van het tijdloze bestaan, waar men in contact komt met het „eeuwige". Deze ervaring wordt door de jongeren ge zocht en gevonden in de Oosterse mystiek of in de drugs". Naar de mening van prof. Zaeihner is het te betreuren dat het christendom deze eeuwige dimensie uit het oog verloren heeft. In de mondig geworden massa is deze ervaring bijna geheel verdwenen. Hij pleitte er dan ook voor om te pogen de medita tie weer ruimte te geven binnen het christendom, omdat alleen daardoor de kloof tussen het tijdelijke en het eeuwige over brugd kan worden. De Belgische theoloog dr. M. XhauffUaice, deelde de visie van prof. Zaehner niet en bepleitte in jajn inleiding dat de christe nen, levend in de huidige maatschappij met mensen die onder drukken en mensen die onderdrukt worden, zich bezig zouden houden met de onderdrukten. Dat kan naar zijn mening niet binnen de structuur van de kerk waar priesters en professionele krachten zich het evangelie hebben toegeëigend en het niet klaar spelen om het aan de an deren over te dragen. „Zij die binnen de structuur van de kerk zitten (het „religieuze veld") staan voor de opdracht de een heid te prediken en kunnen niet kiezen voor het conflict. Zij kunnen de onderdrukten niet helpen, omdat zij altijd de bemid delingspositie bekleden". Dr. Xhaufflaire sprak zich er dan ook voor uit, om buiten de ge structureerde kerk om, de praktijk van het christendom te gaan beoefenen om op die manier weer iets van de werkelijke bedoelingen van het christendom te ontdekken. In de morgenuren wisselde prof. E. Schillebeeckx nog van ge dachten met congresgangers over zijn inleiding waarover wij reeds eerder hebben bericht. Tijdens de discussie over de func tie van de liturgie benadrukte prof. Schillebeeckx dat hij be zwaar maakte tegen het geven van een „politiek karakter" aan de liturgie. „We moeten binnen de liturgie niets halen wat we buiten de li turgie al hebben gedaan of kunnen doen. Uiteindelijk moeten we niet uit het oog verliezen dat liturgie in wezen al een pro test is: er wordt namelijk een universele verzoening gevierd die in feite nog niet is gerealiseerd maar die wel is beloofd door Christus", aldus prof. Schillebeeckx. Korte metten Van 1969 af is er een scherpe daling in het aantal van hen, die belijdenis des geloofs af leggen in de gereformeerde kerken. In 1968 waren het er 11.241, in 1969 nog 10.477 en in 1970 nog maar 9.951. Da lingen van zeven en acht procent. Voor 1971 is het aantal nog niet bekend. Het absentisme op de catechisa ties neemt sterk toe. Vele jongeren zeggen wel te gelo ven, maar zetten zich af te gen de kerk als gevestigd in stituut. President Sekou Touré van Guinee heeft zijn volle steun toegezegd aan generaal Mo- boetoe, de president van Zai re in zijn optreden tegen de katholieke kerk. Veel teke nen wijzen erop dat Moboe- toe zich in zijn optreden te gen kardinaal Malula gespie geld heeft aan het voorbeeld van president Sekou Touré. Deze heeft met Kerstmis 1970 de aarstbisschop van Conakry, Raymond-Marie Tschidimbo door een soort volksgericht tot levenslange gevangenisstraf laten veroor delen. De katholieke kerk heeft in Spanje de zorg voor 2.395 gymnasia en scholen voor beroepsonderwijs. Voor jon gens zijn er 908 onderwijsin richtingen met 313.809 leer lingen, voor meisjes zijn er 1.487 scholen met 316.793 leerlingen. Meer dan 640.000 jongeren in totaal bezoeken in Spanje kerkelijke instellin gen voor hoger onderwijs en opleidingen voor beroepson derwijs. Het eerste exemplaar van de nieuwe Italiaanse bijbelver taling is aan de paus aange boden. De nieuwe vertaling, die bedoeld is voor het ge bruik in liturgie en zielzorg in heel Italië, werd verzorgd in opdracht van de Italiaan se bisschoppenconferentie. Er is zes jaar aan gewerkt. De paus heeft ter gelegenheid van de „dag van de katholie ke universiteit" de Italianen opgeroepen deze universiteit in Milaan te redden. Hij her innerde eraan, dat hij verle den jaar nog kon vragen om de universiteit te steunen. Nu moest hij vragen haar te redden, omdat zij in gevaar Tot niéuwe generaal-praeses van het Internationale Kol- pingswerk is gekozen Hein- rich Festing (42), die tot nu toe praeses in 't bisdom Pa- derborn was. Van het Inter nationale Kolpingswerk ma ken 300.000 leden in negen tien landen deel uit. - wik**" Toekomstige religie: tijdloos bestaan of kiezen voor confl KERK EN WERELD In hun laatste vergadering hebben de Nederlandse bisschoppen hun goedkeuring gegeven aan de vertaling van de nieuwe „ordo confirmationis", oftewel de nieuwe opzet van het vorm sel. zoals die docr de congregatie voor de eredienst in Rome is aangereikt. Tegelijkertijd heben zij de vertaling goedgekeurd van een uittreksel uit de orde speziaal voor volwassenen. Hun goedkeuring is echter nog n et definitief, maar ..ad experi- mentum" in drie of vier plaatsen, door elk van de bisschoppen hun diocees aan te wijzen, bemerkingen op de vertalingen, die voce verbetering vatbaar zijn. kunnen tot 1 juni 1972 worden toegezonden a-n het socrat van de Nationale Raad voor de liturgie. Biltstraat 119 in Utrecht. De bisschoppen geven aan de priesters verlof het vormsel toe te dienen, zuiks cp grond van een bepaling in de nieuwe vormrite. Maar de bisschoppen verzoeken de priesters om volwassenen de keuze te laten hot vormsel te ontvangen uit de handen van de priester of van de bisschop zelf. In geval van stervensge vaar mag iedere priester het vormsel toedienen, tenzij deze door censuur of kerkelijke straf gebonden is. Vaticaan officieel naar Unctad Aan de UNCTAD-conferentie de conferentie van de Verenigde Naties voor han del en ontwikkeling die van 13 april tot 20 mei in Santiago de Chili wordt ge houden, neemt ook een dele gatie van het Vaticaan deel. Dit is de eerste maal. dat de H. Stoel een officiële afvaar diging naar een wereldhan delsconferentie zendt, zij het dat in het verleden wel waarnemers aanwezig wa ren. Leider vrn de Vaticaan se delegatie is de Spaanse bisschop mgr. Ramon Torel- la Cascante, vice-voorzitter van de pauselijke commissie Justitia et Pax (Gerechtig heid en Vrede). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG— Staatssecretaris mr. W. Scholten van Finan ciën wil in de loop van dit jaar en gedeeltelijk al voor de maand juni zijn belastingdienst grondig reorganiseren. Vele duizenden van zijn bijna 23.000 belastingambtenaren zullen betrokken zijn bij deze operatie, die moet leiden tot een grondiger behandeling van aangifteformulieren en dus van de aanslagen, tot een intensivering van de contro- le-aktiviteiten en tot uitbreiding van het invorderingswerk van de ontvangkantoren. Het gaat hier niet alleen om de inkomstenbelasting/loonbelasting, maar evenzeer om de omzetbelasting, de vennootschapsbelasting en de in- en uitvoerverificatie. Het doel van de reorganisatie is enerzijds om iets van de werkdruk op de ambtenaren weg te nemen, anderzijds om de belastingplichtigen rechtvardiger, namelijk ieder op dezelfde wijze, te be handelen en aldus de belastingmoraliteit te verbeteren. In dit kader past ook de instelling door de staatssecretaris, deze week, van een werkgroep, die de „belastingvlucht" gaat bestuderen. In Nederland is de belastingdruk erg hoog, zeker als men de so ciale verzekeringspremies erbij betrekt, en uit die totale druk springt de loon- en inkomstenbe lasting sterk naar voren", zo begon staatssecretaris Scholten in een exclusief interview tegen over ons zijn verklaring van de te verwachten maatregelen. „Bij die zware druk moet je er wel voor zorgen, dat zij zo rechtvaardig mogelijk wordt verdeeld. Die rechtvaardige verdeling bereik je via de wet geving en via de uitvoering van de belastingwetten. Primair is het wel een zaak van de wetge ving. Die wordt dan ook regel matig aangepast. In dit verband staan thans ook weer nieuwe zaken op stapel. Zojuist is een wetsontwerp klaar gekomen betreffende een fiscale regeling voor de oudedag- reserve van zelfstandigen (op basis van het rapport van de commissie- Van Soest) om het verschil in behandeling op het punt van de oudedagsvoorzie ning tussen werknemers en zelf standigen weg ne nemen; dit wetsontwerp is nu op weg naar de Raad van State. Er wordt verder gewerkt aan een nieuw tarief voor loon- en inkomsten belasting in vert>and met de be lastingvrije voet. En voorts wil len we een zekere verlichting geven aan onvolledige gezinnen: weduwnaars, ongehuwde moe ders, gescheiden personen, allen met kinderen, die buitenshuis moeten werken en huishoudelij- Schoolboeken zijn vaak veel te duur AMSTERDAM (ANP) De Ver eniging voor Openbaar Onder wijs (VOO) gaat In samenwer king met de Nederlandse Consu mentenbond onderzoeken welke maatregelen genomen zouden moeten worden om te bezuini gen op de prijs van schoolboe ken. De VOO overweegt ook om de minister van Onderwijs te vragen een commissie samen te stellen die de kwaliteit van Ie leerboeken beoordeelt. „Door de mammoetwet zijn er in elk vak wel zo'n tien nieuwe leermethoden verschenen", zei gisteren de nieuwe voorzitter van de VOO. de heer C. J. de Ronde. „Met de consumenten bond willen we maatstaven ont wikkelen om die leermethoden te toetsen". Hij zei dat in de laatste vijf jaren de prijs van boeken voor MAVO en HAVO verdrievoudigd is. „Van de boe kenprijs verdwijnt 52 procent in de distributie en acquisitie en zo. Dat vinden wij een onaan vaardbaar hoog bedrag. Ook worden er te vaak veranderin gen in de boeken aangebracht en is de keuze van gelijksoorti ge scholen te sterft gedifferen tieerd, aldus de heer De Ronde. Ambtenaren bonden gehjk (Van parlementaire redac tie) DEN HAAG Het Tweede Ka merlid Nypels <D'66) heeft er bij minister Geertsema (Binnen landse Zaken) in schriftelijke vragen op aangedrongen dat bij het georganiseerd overleg geen onderscheid wordt gemaakt tus sen ambtenarenbonden die bij de drie vakcentrales zijn aange sloten enerzijds en het Ambte- narencentrum en de Centrale van Hogere Ambtenaren ander zijds. Het Kamerlid wil van de minister weten of de twee laatste organi saties niet op constructieve wij ze aan het georganiseerd over leg deelnemen en hun levens vatbaarheid hebben bewezen. Gevraagd wordt, of het al of niet aangesloten zijn bij de vak centrale niet meer bepalend i hoeft te zijn voor de mate waar in een organisatie binnen het georganiseerd overleg als repre- i sentatief wordt beschouwd. ke voorzieningen moeten treffen en daarvoor kosten moeten ma ken. Al die nieuwe regelingen moeten, als het even kan, op 1 januari 1973 ingaan", aldus de staatssecretaris. Vrijmoedig „De belastingmoraliteit wordt sterk bepaald door de vraag, of de burger zichzelf rechtvaardig behandeld voelt. In het alge meen is de Nederlander wel be reid zijn deel van de zware las ten, die hem via democratische besluitvorming worden opge legd, te dragen, omdat hij wel inziet, dat er voor collectieve voorzieningen veel geld nodig is. Maar die bereidheid neemt af, als hij de indruk krijgt dat hij het alleen moet opbrengen en zijn buurman vrijuit gaat omdat die buurman heel vrij moedig met de belastingspelre gels omgaat en daarvoor ook nog niet eens op de vingers wordt getikt. Dat toezien op een juiste toepas sing van de spelregels vormt dus duidelijk een element in het streven naar rechtvaardige druk verdeling. Daarvoor is een goed apparaat nodig. Door het Staatssecretaris mr. W. Scholten ingewikkelder worden van de belastingwetten en door uitbrei ding ervan ik noemde zojuist al 'n paar uitbreidingen is het ambtenarenkorps steeds zwaar der belast, zelfs tot aan de ui terste grens van zijn capaciteit, zoals ik eind vorig jaar in de Tweede Kamer zei. Derhalve moeten wij voorzieningen tref fen, die maken dat de ambtena ren hun taak aan kunnen en ook het gevoel hebben, dat ze de taak aan kunnen. Dat vereist vrij ingrijpende maatregelen, die gedeeltelijk uitgevoerd moe ten zijn voor juni. als begonnen wordt met het opleggen van de aanslagen voor de inkomstenbe lasting over 1971 en voor de rest in de loop van 1972, aldus de staatsecretaris. Controle „Door de hergroepering van het ambtenarenkorps wordt het ook mogelijk de controle-activiteiten te vergroten, waarbij dan onder meer gedacht moet worden aan de controles bij de ondernemin gen. Verder komt er een her groepering bij de ontvangkanto ren, zodat ook aan de invorde ring meer aandacht kan worden besteed. Dat hoort eveneens bij de rechtvaardigheid, want het is ook verkeerd als je juist aange slagen wordt, dat je dan met je pet naar de betaling kunt gooien. Ons beleid, zo zie ik het, moet ge richt zijn op redelijkheid bij het opleggen van de lasten, zoals de belastingplichtige redelijk moei zijn door zich aan de regels te houden. De belastingplichtige behoeft zich helemaal niet de duurste oplossing te laten oplej, gen, hij mag best de normale strijd met de belastingdienst blijven voeren om een gunstige regeling te bereiken, maar het moet allemaal rede lijk blijven, zodat de lasten rechtvaardig worden verdeeld en het beleid doelmatig kan zijn, dat wil zeggen leidend naar het doel, dat de wetgever heeft beoogd. In het kader van de rechtvaardig heid past ook een onderzoek naar de belastingvlucht. hebben daarbij niet slechts te maken met mensen, die om aan de Nederlandse belastingdruk te ontkomen, gaan verhuizen naar het buitenland, maar ook met personen en ondernemingen, die met kunstjes en papieren maat regelen aan ons belastingregimi proberen te ontkomen. Als we hiertegen kunnen optreden: graag, maar men moet hiervai ook weer geen gouden bergen verwachten. Belangrijk ter, dat we enig inzicht krijgen. Eenvoudiger Voor de toekomst moeten we, ge loof ik, wel zoeken naar eenvou diger structuren voor de belas tingwetgeving. Daartoe zijn al wel vaker pogingen gedaan, maar telkens werd de zaak toch weer ingewikkeld gemaakt dat men onrechtvaardigheden voorkomen. We zijn echter bij al die op zichzelf volstrekt te verdedigen verfijningen wel wat te ver doorgeschoten. U mag echter niet verwachten dat deze ontwikkeling plotseling radicaal kan worden omgebogen. Ik zou liever over bijsturen willen spreken", aldus de staatssecre taris. Het o„.: PARTIAL LOWER-LOBE LOUNGE tekening met daarop aangegeven de mogelijkheid om het voorste vrachtruim voor een gedeelte ten behoeve van pasagiers in te richten. DEN HAAG De „down- stairsroom" is het laatste snufje aan de 747 Jumbojet van Boeing. De benedendek- se ruimte met een lengte van 12.80 meter is gecreëerd in het voorste vrachtruim, en heeft een passagierscapa citeit zo groot als die van een straalvliegtuig voor mid dellange afstanden. De ruim te in de „downstairsrflom" is uitermate geschikt om inge richt te worden als lounge, tax-free shon, restaurant voor eerste klas passagiers, cafetaria voor passagiers op chartervluchten; zelfs als slaapcompartiment. Aan alle luchtvaartmaatschap pijen die een nieuwe 747 ko pen wordt de mogelijkheid gelaten te kiezen voor deze benedenruimte. Reeds gele verde toestellen kunnen ook van dit nieuwe cabine-arran gement gebruik maken door het voorste gedeelte van het vrachtruim te laten ombou wen. Het laatste verkeers vliegtuig met een bencden- dekse lounge was de Boeing Stratocruiser uit de jaren vijftig. Op de tekening is het nieuwe passagiersgedeelte aangege ven met een witte pijl. De maximale plafondlengte in het compartiment is 2.03 me ter. De breedte op vloerhoog te is ruim 3 meter en op pla fondhoogte 4,25 meter. Om tot deze nieuwe cabine-inde ling te komen, moesten ver scheidene kleinigheden ver anderd worden. Zo werd de wenteltrap van de voorste toegangsdeur verplaatst naar de tweede deur (zie teke ning). Als er maatschappijen ziin die niet hun gehele voor ste vrachtruim aan deze lounge willen opofferen, kan dat ook, want een comblna- Het wat buitenissige interieur van de „kelderkamer", waarmee de 747 „Jumbo Jet" desgewenst kan worden uitgerust. De ruimte zonder ramen, waarvoor het voorste vrachtruim van de „vliegende oli fant" wordt benut, is ongeveer even groot als de passagierscabine van een straalverkeersvliegtuig voor korte afstanden. tie van beide is mogelijk. De bedoeling van Boeing bij het inrichten van de downstairs- room is om zonder de - in komsten opleverende - stoe- lencapaciteit meer ruimte voor passsgiersdoeleinden beschikbaar te krijgen. Tijdens een persconferentie in Den Haag, waar bovenstaan de bekend werd gemaakt, werden enkele gegevens ver strekt over de Jumbojet sinds deze op 14 juli 1970 voorzien van Hollandse ken tekens het luchtruim koos. Zovervoerden de Nederlandse maatschappijen 620.000 pas sagiers, terwijl er voor onge veer 127 miljoen gulden aan tickets voor vervoer per Jumbo werd verkocht. Toe risten die ons land per Jum bo bezochten gaven tezamen 81 miljoen gulden uit. Maar voor het zover was werd aan de luchthavens voor 4.750.000 gulden verbouwd en aange bouwd om het landen moge lijk te maken. Twintig mil joen kilo vracht werd door Nederlandse Jumbo's ver voerd. Om dit alles te verwe zenlijken, werd voor zo'n slordige 16 miljoen gulden brandstof verbruikt.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 10