BEZINNING NODIG OP HERSTELPLAN Rapport van Rome in het Nederlands Aangrijpende Moessorgski Frans toneel gebaseerd op geniale vondst MIMI'S Ned. Kamerorkest speelde Mozart NIJMEGEN BEZINT ZICH OP RELIGIE EN TOEKOMST ositieve reacties p rede Breznjev Prof. Steenkamp: Jan ngelman: Weerbericht Moordpartij in Z.-Jemen Alpinisten omgekomen Gratis! de postgiro PAGINA 9 LEIDSE COURANT DINSDAG 21 MAART 1972 [NGTON I- Rege- kringen in de ligde Staten West-Duitsland jverwegend gereageerd reznjevs onver- uiteenzet- over de buiten- politiek van jovjet-Unie. Pe- heeft zich nog uitgelaten over tussische voor voor een lanvalsverdrag. echt veel bete- aan het Rus- streven naar verbetering van de betrekkingen met China en met de Verenigde Staten. Openlijk kritiek op Nixons reis naar Peking is in Brezn- jevs rede achterwe ge gebleven. Hij nam een afwach tende houding aan, zeggend dat de toe komst zal leren wat in Peking is afge sproken De Westduitse rege ring heeft haar vol doening uitgespro ken over de para graaf over de EEG in Breznjevs be toog. Zoals de rege ring in Bonn de naoorlogse werke lijkheid heeft moe ten erkennen, zo heeft de Sovjet-U nie moeten toege ven dat de EEG een realiteit is. Door de „Erken ning van de EEG" is voldaan aan een van de voorwaar den, die de CDU- oppositie heeft ge steld voor ratifica tie van de verdra gen met Moskou en Warschau aldus woordvoerder Ah- LO (ANP) De econo- pche situatie is volgens |f. dr. P.A.J.M. Steen- Inp, de kabinetsforma- t van vorig jaar, op dit imejit ernstig. Het kabi- Biesheuvel zal, nu de atie de collectieve voor- ïingen „opeet", zich eten bezinnen op een stelplan van twee jaar. n bijeenkomst in Venlo heeft Steenkamp gisteravond elementen voor dat plan gedragen: wettelijke maat jlen voor beheersing van een al nietHlooninkomens, selec- e investeringscontrole, ver- |ng van belastingen (de ver ensbelasting, de b.t.w. en [accijnzen en het opnieuw ide orde stellen van de infla brrectie), spoedig overleg het bedrijfsleven om te ko- t tot duidelijke afspraken r een uiterste matiging van I0p in en prijzen gedurende twee r, faciliteiten voor het spaar- i, het bezien van het salaris- ijd van de overheid, het ver- j [doorlichten van de overheids- iven, en het geven van een zet voor de uitvoering van plannen voor verbetering de financiële positie van de itandigen. gevoelig en \menselijk dichter tan één onzer redakteuren) •JTERDAM De dichter Jan ;elaan, gisteren in Am- n 71 jaar oud overleden de litteraire wereld en de rbij betrokken lezers vooral end blijven als een zeer ge- 'ig dichter. Hij liet zich bij werken inspireren door de de (ggeest'elijk en lichame- door zijn diepgewortteld en tijdens de Tweede ïloorlog door het verzet, il het persoonlijk verzet te- alles wat met de liefde, het 'of en de menselijke waar heid in conflict kwam, heeft izeer geraakt en aangegre- belangrijkste periode ligt n voor de oorlog, toen hij uitmaakte van de katholie- I litteraire en intellectuele' ep ,,De Gemeenschap", uin trof hij onder meer An- van Duinkerken, wiens ster persoonlijkheid hem niet al- boeide, maar die hem ook het openbaar overvleugelde. I publicistisch werk bewoog P in tal van journalistieke ar- j talen op het gebied van de ar- j (lectuur en uiteraard ook op |t van de literatuur. Hoewel met deze laatste publicaties r sporadisch was. lassiek Griekse kunst boeide i zeer grote mate. Dit de oorlog tot uiting in I schillende publicaties op dit j "ein. igrijke publicaties van de trieden Utrechtse dichter Jan 1 gelman die zich in de laatste j Amsterdam had geves- De Amerikaanse auto-indus trie is druk bezig met het ontwerpen van een veiliger auto. De Amerikaanse mi nister van transport, John Volpe zit op de bumper van een zo'n model, ge bouwd door Fairchild. Bij snelheden van boven de 45 km per uur schuift de bum per dertig centimeter naar voren om in geval van bot sing, de eerste klap ge noegzaam op te vangen De bedoeling van Fairchild en twee andere industrieën. GM en AMF. is een aufo te bouwen die een frontale botsing bij een snelheid van 75 km per uur kan doorstaan. „N.O.T. te commercieel" Mr. Schelfhout oneens met zijn minister De voormalige SS-kapitein, Franz Novak (59) moet in Wenen voor de vierde keer voor de rechter verschij nen, wegens zijn aandeel in het transport van honderdduizenden joden naar de vernietigingskampen in Polen. Op de foto: Novak tijdens het afleggen van een verklaring. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op het ministerie van onderwijs wordt ontkend dat er tussen staatssecretaris Schelfhout en zijn minister, mr. van Veen, een meningsverschil zou bestaan over het feit dat de minister op 5 april aanstaande in Utrecht de Nederlandse on derwijs tentoonstelling (N.O.T.) zal openen. In een artikel in het N.K.V.-blad „Ruim Zicht" zegt mr. Schelfhout dat de N.O.T. ,,een volkomen commerciële aangelegenheid" is. Door de aanwezigheid van enige onderwijsdeskundigen in het N.O.T.-bestuur en ook door de tentoonstelling te laten openen door de minister van Onderwijs, probeert men ten onrechte de N.O.T, een onderwijskundig au- reoóltje te geven, aldus de rede- nerihg van de staatssecretaris. Dat de minister deze commer ciële bedoening opent, vincït hij dan ook niet erg zinvol. De N.O.T. wordt dit jaar op zaterdag geopend. Men mikt op het gezin. Volgens de staatssecretaris heb ben „de uitgevers de markt overvoerd met een veelheid aan leermiddelen waaruit niemand meer een verstandige keus kan doen. Als de onderwijsmensen zelf op de N.O.T. door de bomen het bos niet meer zien, wat moeten de ouders er dan in he melsnaam zoeken?" DE BILT Nog steeds wordt het weer in grote delen van West en Midden-Europa beheerst door hogedrukgebieden, waar van èèn zich ten westen van Ierland en het andere zich over Midden Rusland bevindt. Een uitloper van het Ierse hogedruk- gehied bevond zich vandaag juist over ons land, zodat het opnieuw een fraaie vroege voor jaarsdag kon worden met wei nig wind, veel zon en in het bin nenland aangename temperatu ren. Aan de noordflank van het Ierse hogedrukgebied trekt een koufront behorende bij een de pressie ten zuiden van Spitsber gen Skandinavië binnen. Tenge volge van deze ontwikkeling verplaatst de as van het hoge drukgebied zichlangzaamzuid- waarts en zal morgen boven Noord-Frankrijk aangekomen zijn. Daardoor zal de wind in ons gehele land in de westhoek terechtkomen en belangrijk koe lere, over de koude Noordzee aanstromende lucht gaan aan voeren. De regenkansen blijven nog gering. Vooruitzichten voor donderdag: overwegend droog, plaatselijk mist en lagere temperaturen overdag. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: aantal uren zon 2 tot 3. Min. temp. om streeks normaal. Max. temp. van ongeveer normaal tot 5 gra den boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal 90 procent. Zon 6.38IS.57, maan 10.36— 3.24, Schev. hoog'w. 8.00—20.39, laagw. 3.34—16.09. W eerrapporten van hedenmorgen 7 uur Amsterdam onbew. De Bilt onbew. j Deelen mist Eelde mist Eindhoven mist Den Helder onbew. I Luchth. Rtd. onbew. I Twente mist Vlissingen onbew. I Zd. Limburg mist i Aberdeen halfbew. Athene onbew. I Barcelona lichtbew. Berlijn onbew. Bordeaux lichtbew. J Brussel onbew. Frankfort lichtbew. Genève regen Helsinki mist Innsbruck halfbew. I Kopenhagen mist Lissabon halfbew. Locarno lichtbew. Londen halfbew. Luxemburg onbew. Madrid onbew. Slechts twee componistennamen op het programma van de grote Fln- I se bas Martti Talvela, die gisteravond op uitnodiging van de Union Bel Canto in een vol Diligentia optrad en daar zijn toehoorders tot laaiend enthousiasme bracht. Gelukkig werd het concert opgeno- j men, zodat ook de radioluisteraars er nog van kunnen genieten. Eerst stelde Talvela zijn ruime, prachtig getimbreerde en ideaal geë galiseerde stem in dienst van Schumann. Het ging om een groep van twaalf liederen die de componist in 1840 maakte, het merk waardige jaar waarin hij er niet minder dan 138 schreef. De twaalf op rederijkerspoëzie van Justinus Kerner behoren niet tot Schu- manns sterkste en gevarieerdste werken, integendeel, maar Talveia zong ze bij alle vocale schoonheid zo eenvoudig en vanzelfsprekend dat men op den duur nauwelijks nog merkte hoe conventioneel de composities eigenlijk waren. Tot volle artistieke ontplooiing kon Talvela na de pauze komen toen hij zich wijdde aan de geniale maar lang miskende Moessorgski. Waarom hij diens zetting von Goethe's lied van de harpspeler m het Duits zong terwijl de componist uitging van een Russische ver taling, weten we niet. Gelukkig hield Talvela zich wel aan het Rus sisch in de satanische humor van Mephisto's Lied van de Vloo en in de waarlijk aangrijpende Liederen en Dansen van de Dood. Dat in deze cyclus het eerste en het derde lied van plaats verwisselden, was naar onze mening onnodig maar verder van weinig belang. Be slissend was dat Talvela de wisselende stemming zo subliem wist op te roepen en een sterke expressiviteit wist te bereiken zonder wat vaak gebeurt van de liederen kleine opera's te maken. Het bleven liederen, en daaruit bleek dat Talvela precies weet hoe hij zijn indrukwekkend materiaal artistiek moet toepassen. Talvela vond in Irwin Gage een uitmuntend begeleider die zowel in Schumann als Moessorgski terecht veel meer deed dan begeleiden; hij gaf zijn uiterst belangrijke partijen in samenhang met de zang stem precies het juiste reliëf. Het was dan ook volkomen terecht dat hij in de overweldigende bijval deelde. lichtbew. onbew. onbew. lichtbew. Malaga Mallorca Mtinchen Oslo mist Parijs onbew. Split onbew. Sto ckholm onbew. Wenen halfbew. Zürich onbew. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In het rapport van Rome wordt niet voorspeld wat in de komende decennia gaat gebeuren. Er wordt slechts aangegeven wat er zal gebeuren als de ontwikkeling op het gebied van de bevolkingstoename, in industrialisatie, uitputting van grondstoffen, voedseltekort en mi lieuvervuiling zo zal blijven voortgaan als thans het geval is. Dit zei prof. F. Böttcher gisteren bij de presentatie van de Nederlandse uitgave van het rapport van de Club van Rome. Dit rapport is uitgekomen als 500e uitgave in de Aulareeks van het Spectrum. Volgens prof. Böttcher mag menmondanks de ter- kortkomingen niet zeggen dat het rapport van de Club van Rome in het geheel geen conclusies toe laat inzake maatregelen die men overal ter we- ADVERTENTIE 27), Het Sine Nomine (2930), j invan Eros (1932), Het beze- j hart (1937), Noodweer 1), Vrijheid 1(1945). tving hij voor zijn j "eisboek „Tweemaal ollo" de essayprijs van de d Amsterdam, nadat hem in 5 reeds de Constantijn Huy- I ïsprijs voor zijn gehele oeu- door de Jan Campertstich- werd toegekend. In 1960 rschenen de Verzamelde Ge- 'bten van de man die in elk taal onsterfelijk is geworden regels als „Groen is de roen is de watergong", al dat zeker niet het diepste wat j i publicec-'-'^- Van Uffelen kleedt U gratis Naast de weekeridreizen naar Londen en Parijs, ge weldige kledingprijzen. To taal f 15.000,-. Haal een wedstrijdformuüer, en win een van deze kostuums, mantels, broekpakken, rok ken enz. modehuizen Uit het Rijksmuseum sterdam werd gistermiddag ■dit schilderij van Domenico di Michelino (1417-1491) gesto len. De waarde wordt geschat op 40.000 gulden. Vijf kwartier na de diefstal werd het door een cafébezoeker voor hon derd gulden gekocht van een onbekende circa 55-jarige man. De koper belde de politie toen hij van de dief- stal hoorde. CAIRO (UPI) De openbare aanklager in Cairo heeft tegen een Belg en een Fransman le venslange dwangarbeid geëist. Zij worden beschuldigd van „politieke en economische spio nage" voor Israel. reld kan nemen. De situatie is al dermate uit de hand aan het. lopen dat geen verfijnd onderzoek nodig is om al in grote lijnen aan te kunnen ge ven in welke richtingen men aar verbeteringen moet streve. Het eersite onderzoek toont volgens prof. Bötcher duidelijk aan, dat elk pakket van maatregelen men ook zou moeten nemen, daartoe in ieder ge val behoort spoedige en vergaande inperking van de groei der wereldbevolking, indien wij willen vermijden dat door catastrofale gebeurtenissen die honderden miljoenen mensenlevens zou kos ten, de groei op zogenaamde natuurlijke wijze zou worden gecorrigeerd. Prof. Böttcher accentueerde dat uit dit eerste onder zoek ook geconcludeerd mag worden dat veel meer internationale samenwerking nodig is als me een wereldcatastrofe wil vermijden. Tsjiang kai-sjek TAIPEH (AFP) De 85-jarige Tsjiang Ka'i-sjek is voor een termijn van zes jaar herkozen als president van Taiwan (For mosa). BEIROET (UPI) Volgens het j Saoedarabische persbureau I heeft de iZuidjemenitische Marxistische regering veertig verbannen Zuidjemenitische lei- I ders in een val laten lopen en vervolgens vermoord. De val was een vredesconferentie, die in Zuid-Jemen gehouden zou I worden. Het Saoedarabische persbureau meldt uit Djeddah, dat de tent waarin de conferen tie zou worden gehouden, opge- I blazen werd en dat alle veertig uitgenodigden om het leven kwamen. I Als bron voor het bericht zijn Noordjemenitische diplomatieke kringen genoemd. TOKIO (AP) Tijdens een zware sneeuwstorm zijn zestien Japanse alpinisten waaronder twee vrouwen door een lawine bedolven en dood gevroren. Minstens 17 anderen worden nog vermist op de hel lingen van de Fuji berg, de hoogste berg in Japan. „Le Contrat" ,Le contrat" van de nieuwbakken Franse toneelauteur Francis Ve- ber, gaat uit van een min of meer geniaal bedachte situatie, dut was het eerste dat gisteravond in de volle Koninklijke Schouwburg opviel bij de voorstelling in de serie van de Galas Kursenty Her- bert. Gaat u maar na: In een hotelkamer trekt een beroepsmoorde naar in, die vanuit het raum een hooggeplaatst persoon neer moet schieten. Midden in z'n voorbereidingen stuift een warhoofdige han delsreiziger in overhemden binnen die in dezelfde kamer een moei lijke afspraak heeft met z'n weggelopen vrouw. Een zogenaamde „dubbele boeking" van het hotel waaraan niets meer te veranderen valt: Zelfs de badkamers van het logement zijn bezet. Terwijl de een de ander de kamer uit probeert te krijgen, ontspint zich een pure klucht vol misverstanden en krankzinnige situaties, terwijl wc het iets serieuze uchtergrondtoontje - beide heren helpen elkaar in de „goede" richting - op de koop toe moeten nemen. In een uiterst effectvolle, gechargeerde regie van Pierre Mondy, kwam het echte kluchtgeweld voornamelijk van acteur Henri Tisot (befaamd gewor den als imitator van generaal de Gnulle) en een erg beheerst dwaas gespeelde „garijon" van Roger Rogers, Roger Hanin (vooral bekend als zware jongen in een serie Franse films) gaf goed maar wat mechanisch tegenspel als de gangster. Al gaat de verrassing van de situatie nu zekere tijd verloren et» drijft de schrijver dan wat te lang uit op de lauweren van zijn vondst, het geheel bleef een avondje ongedwongen lachen om soepel vertier met de Franse slag. Bert Jansma. NIJMEGEN „Jongeren die rich verzetten tegen de westerse maatschappij die zich alleen op wetenschap en techniek oriën teert en die bij monde van haar eigen se cularisatietheologen de dood van God heeft geproclameerd komen vanuit hun verzej tegen die maatschappij ook in opstand te gen de ideologie van de „God-is-dood-maat- schappij" en zullen daarom provocerend roepen „God leeft, Leve Jezus". Dit betoogde vanmorgen prof, dr. E. Schille- beeckx tijdens het congres „Toekomst van de religie: religie van de toekomst," dat nu in Nijmegen wordt gehouden. Naar de mening van prof. Schillebeeckx zijn bewegingen als „Jesus-movement, Zen- Taoisme en andere godsdienstige ver schijnselen in eerste instantie bedoeld als een protest tegen de door een eendimensio- Het le cultuur verdrongen of verwaarloosde enselijke levensmogelijkheden, vierdaagse congres in Nijmegen, waar de vraag centraal staat of het religiebegrip meer persoonlijk-mystiek, dan wel maat schappelijk politiek moet worden benaderd, is gisteravond door de voorzitter van de faculteit van de godgeleerdheid van de uni versiteit van Nijmegen, prof. dr. B. van lersel geopend. Twee eeuwig-jonge werken had Szymon Goldberg met zijn Ne derlands Kamerorkest gister avond op het programma ge plaatst: Handels Concerto Gros so in C - Alexander's Feasit - waarin een Concertino van een bloeiende schoonheid, veroor zaakt door twee violen en één cello en het Concert voor twee piano's in Es (K.V. 365), door Mozart in 1779 geschreven. Een voudig lijkend studiemateriaal, waarin dc Amerikaanse twee lingbroers John en Richard Con- tiguglia bewezen, dat ze techni sche bedrevenheid met stilis tisch besef uitstekend konden combineren. Hi ertussenin: Hindemiths kam- mermusik Nr. 1, compositie, die in de tijd van haar onstaan (1921) furore maakte en in avantgardistische kringen bijval kreeg, doch thans bedenkelijke sporen van ouderdom vertoont, gevolgd door Badings' Sympho nic voor strijkers, van 1960 da terend, op verzoek wat opge fleurd met hobo's en hoorns. Ook deze muziek bevatte voor ons weinig nieuws meer. Even als bij de première maukte ook nu hét elegische Adagio de sterkste indruk. BR. Met Postgiro gratis girokaarten, die u gratis verzendt in gratis enveloppen. En nog rente loc! Y dak makkelijk!

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9