Rol van Kennedy in verkiezingsstrijd Vrije campings in Randstad vrijwel vol Bisschoppen vragen ruimte voor katechese yromaan gegrepen H Geen aparte militaire ombudsman Makarios blijft aan Bescherming tegen misleidende reclame Mansholt voorzitter Europese Commissie SOEDAN VERDER OPEN VOOR KERK Gesprek met lutheranen bevordert eenheid DINSDAG 21 MAART 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 P ;Ievit gemfjNSTERWOLDE (ANP) De rijkspolitie te Finsterwolde heeft de 19-jarige lasser G. J. K. aan gehouden, die heeft bekend de pyromaan te rijn die gedurende de afgelopen twee maanden der tien gebouwen, behorende bij landbouwbedrijven in Noord- Groningen in brand gestoken heeft. Hij zou onder invloed van sterke drank hebben gehandeld. CHIGAGO De democratische voorverkiezingen voor het presidentschap die vandaag in Illinois plaatsvinden, kun nen voor elk van de drie kandidaten die meedoen beslis send zijn. ;JtRECHT (ANP) St. Marti- nus, de katholieke bond van mi litairen beneden de rang van tweede luitenant, is tegen de in stelling van een aparte militaire ombudsman. Volstaan kan en moet worden, zo vindt St. Mar- tinus, met een parlementaire -dhai ombudsman. op militaire ombudsman is vol gens deze vakorganisatie een in- tuut dat in strijd is me thet bondsbeleid, dat is gericht op verdergaande integratie van de krijgsmacht in de samenleving. Pleiten voor een militaire om budsman is volgens Martinus juist een accentuering van het uitzonderlijke van het militaire beroep en de militaire organisa tie. Kamerlid tegen rente verlaging IiEN HAAG (ANP) Het D'66 T.T|Kamerlid De Goede wil dat de linisters van financien, van Li^Economische Zaken en van Ver eer en Waterstaat hun invloed :mi^aanwenden om alsnog te verhin- e Gderen dat de aangekondigde erenteverlaging van een aantal llindjpanken wordt geëffectueerd. Ook teft hij gevraagd ervopr te irgen dat de rentevergoeding ij de postcheque- en giro- lenst niet wordt verlaagd. Een beslissing terzake moet zijns in- tieefliiens ten spoedigste worden be kend gemaakt De democratische strijd ziet er overigens nog even open uit als voorheen. Om deze reden wor den er op het ogenblik voor de toekomstige ontwikkelingen twee mogelijke scenario's geop perd die beide een sterrenrol bevatten voor senator Edward Kennedy. Het eerste scenario is dat Muskie blijft struikelen en dat Hubert Humphrey andermaal de nominatie in de wacht sleept. Daarbij zou Humphrey de ver deeldheid moeten zien te ver mijden die zijn kandidatuur in 1968 veroorzaakte. Dit zou kunnen lukken indien hij Kennedy zou hebben als zijn kandidaat voor het vice-presi- dentschap. Een goede vriend van Kennedy meent dat dit voor Kennedy grote voordelen zou kunnen hebben. Het zou hem de kans geven om deel te nemen in een nationale campagne zonder de schijnwerpers volledig op zich gericht te hebben. Op die manier zou hij de herinnering aan chappaquiddick kunnen uit drijven alvorens zich in 1976 zelf kandidaat te stellen voor het presidentschap. Het alternatieve scenario is dat Muskie, Humphrey, McGovern en Wallace in juli naar de demo cratische conventie gaan met elk de steun van genoeg afge vaardigden om het nominatie proces te frustreren. Na een aantal vruchteloze stemmingen pakt iemand dan de telefoon om Kennedy te laten opdraven. Die wordt dan bij acclamatie aange nomen als de enige die de partij tot eenheid kan brengen en Nixon kan verslaan. Communistisch-China en de Verenigde Staten hebben gisteren in Parijs hun tweede gesprek op ambassa deursniveau gevoerd. Na afloop daarvan schudden de beide gesprekspartners, ambassadeur Hoeang Tsjen en zijn Amerikaanse collega, Arthur K. Watson, elkaar de hand. NICOSIA (AP) Aartsbisschop Makarios heeft de eis van de synode van de kerk van Cyprus dat hij als staatshoofd zal aftre den, van de hand gewezen. Dit bleek vandaag uit het ant woord van Makarios op het be sluit van de synode van 2 maart. Hij bestreed het recht van de synode zijn ontslag te ei- rda| Hongerstaking tegen uitlevering STOCKHOLM (AP) De Zweed se mevrouw Silva Kadri is in hongerstaking gegaan om te protesteren tegen een beslissing van het hooggerechtshof om haar in Algerije geboren echtge noot aan Nederland uit te leve- ren, waar hij gezocht wordt in verband met een aanslag op de Gulf Raffinaderij te Rotterdam. De hongerstaking van de 20-jarige mevrouw Kadri duurt nu reeds Vijf dagen. ,,Ik zal het volhou- dentot een beslissing is geno men", zo zei zij. DEN HAAG (ANP) Het ministerscomité van de Raad van Europa heeft besloten in de zeventien landen een aan tal maatregelen te nemen die beogen consumenten te be schermen tegen misleidende reclame. Reclame is ,,een essentieel onderdeel van de markteconomie", maar door de ontwikkeling van de advertentiemedia en massacommunica- ■tietechnieken, het verschijnen van nieuwe produkten, de steeds stij gende reclamebudgetten en de toenemende consumptie, wordt de m- vioed van reclame steeds groter. Het moet mogelijk zijn, dat niet slechts de adverteerder, maar ook de advertentiebureaus en advertentiemedia kunnen worden vervolgd wanneer zij willens en wetens de wettelijke bepalingen omtrent misleidende reclame hebben overtreden. De boetes moeten zo hoog zijn dat zij een afschrikwekkend karakter hebben. In diverse landen zijn onderling sterk uiteenlopende, wettelijke bepa lingen van kracht. Gezien de sterk toenemende internationale han del en de moeilijkheid, misleidende reclame van in het buitenland gevestigde bedrijven te voorkomen, js harmonisatie van deze bepa lingen dringend gewenst. Yakcentrales Geen vakbonds bestuurder als tegen college geldverhoging zonder meer GRONINGEN (ANP) Het over legorgaan van de drie vakcen trales heeft een verzoek gericht tot de Tweede Kamer het wets ontwerp over de verhoging van het collegegeld tot duizend gul den niet eerder in behandeling te nemen dan in combinatie met wetsvoorstellen over de studie financiering en de herstructure ring van het wetenschappelijk onderwijs. commissaris UTRECHT (ANP) - De commts sie medezeggenschap var overlegorgaan der drie vakcen trales meent dat het over he algemeen geen voorkeur ver dient, bestuurders of functiona rissen van vakbonden en vak centrales voor te dragen voo een raad van commissarissen Zij zouden in situaties kunne belanden waarin hun verschi lende verantwoordelijkheden aanleiding kunnen geven to conflicten en waardoor hun ge loofwaardigheid naar buiten weid zou worden aangedaan. Een Maltezer capucijner pater luisterde belangstellend toe toen de Britse admiraal Templeton Cotell een afscheidstoespraak hield tot de afgevaardigden van zeshonderd Maltezer marinemannen in Britse dienst, die worden ontslagen nu Engeland deze Middellandse Zeebasis gaat ontruimen. UTRECHT (ANP) De Stichting Vrije Recreatie heeft in een uitvoerige brief aan aile fracties in de Tweede Kamer nogmaals het advies van de Kampeerraad over kamperen bij de boer vierkant verworpen. De Stichting meent dat dit advies het zogenaamde vrije kamperen onmogelijk maakt. De Kampeerraad beveelt aan, het kamperen bij de boer te beperken tot drie dagen, behalve in het vakan tieseizoen waarin men deze vorm van recreatie tot drie weken wil beperken. De Stichting is ook verontwaar digd omdat de Kampeerraad de stichting in het geheel niet heeft gehoord, alvorens advies uit te brengen. Dc SVR zegt de Kam peerraad op grond van haar houding niet meer te willen er kennen als een objectieve ad- vies-instantie van rijk, provin cies en gemeenten. De SVR onderkent in het advies een verregaande overheidsbetut- teling, een overdreven angst voor aantasting van het land- schapsschoon, kneveling van de minder kapitaalkrachtige kam peerders, een volkomen misken ning van dc noodsituatie en van een ontoelaatbare beperking van de vrije keuze. Volgens de SVR was van de ong. 15000 kampeerders die in 1971 een seizoenplaats hebben inge nomen bij een agrariër ruim 75 procent afkomstig uit de vier grote steden, terwijl ruim 85 procent afkomstig was uit de Randstad. Voor dit jaar zijn de vrije campings bij agrariërs, die bij de SVR zijn geregi streerd, voor wat de randstud betreft al vrijwel volgeboekt, zo staat in de brief. Tevens wijst de SVR erop dat vol gens haar inlichtingen gemeen ten en provincies van het advies van de Kampeerraad gebruik hebben gemaakt door het schrij ven van dreigbrieven aan kam peerders en agrariërs, waardoor volgens de SVR ten onrechte de indruk wordt gewekt alsof het advies reeds tot wet is verhe- Nederlanders kopen jaarlijks 45 miljoen paar schoenen UTRECHT (ANP) Van de 44 45 miljoen paar schoenen die de Nederlanders vorig jaar heb ben gekocht, kwam 65 procent uit het buitenland. Het grootste deel van deze import (62 pro cent) werd geleverd door ande re EEG-landen, maar in totaal zijn er ongeveer 30 landen die Nederland van achoeisel voor zien. Italië is met 9,3 miljoen paar de belangrijkste leverancier, ge volgd door West-Duitsland (4,4) en Frankrijk (4,3 miljoen). Het internationale aanbod is terug te vinden in het vernieuwde Schoenencentrum Nederland, een permanente vakbeurs die gisteren in het Beatrixgebouw van de Jaarbeurs in Utrecht is geopend door dr. G. J. M. Veld kamp, oud-minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en voorzitter van de beleidscom missie structuuronderzoek schoenindustrie. BRUSSEL (ANP) Vanmorgen na een officiële raadpleging van de Europese Commissie, is dr. S. L. Mansholt in functie getre den als voorzitter van de Euro pese Commissie, waartoe hij gisteren gekozen werd. Of hij dan afstand zal doen van het beheer van de landbouwporte- feuille in de Europese Commis sie is nog de vraag. Mogelijk besluit Mansholt als voorzitter tevens de portefeuille van land bouw te blijven beheren. De Nederlandse regering, aldus minister Schmelzer (Buitenland se Zaken) is bepaald niet onte vreden over de benoeming van dr. Mansholt. Op een vraag hoe de regering denkt over dc Ne derlandse binnenlandse politieke activiteiten van dr. Mansholt zei minister Schmelzer: ,,lk ben niet zo op de hoogte van de werkzaamheden van de progres sieve drie". Primair is, aldus minister Schmelzer, dat een voorzitter van de Europese Commissie doet wat nodig is in die functie en dat hij zich daar optimaal aan wijdt. ,,Dr. Mansholt heeft veranfwoordelijkheldsgevoel ge noeg om dat zelf ook zo te De Nederlandse bisschoppen hebben in een nota, gericht aan alle instanties en organisaties, die verantwoordelijk zijn voor katho liek onderwijs, met aandrang gevraagd binnen de school de no dige ruimte aan katechese te geven. Zij zijn van mening dat kptechese en katecheet wezenlijk behoren tot de katholieke school. De nota van de bisschoppen is mede geïnspireerd door de in krimping van de urentabel in het voortgezet onderwijs. De bis schoppen zeggen hierover: „Bij een evenwichtige verdeling van de lesuren zal ook de katechese een dusdanige plaats dienen te krijgen, dat werkelijk op zinvolle wijze een bijdrage kan wor den geleverd aan de vorming van de jonge mens". De bisschoppen onderschrijven de bezorgdheid die andere organi saties en instanties met betrekking tot de mogelijke gevolgen voor de katechese bij de inkrimping van het aantal lesuren, al hebben geuit. Zij roepen alle betrokkenen op tot en grondige bezinnig op de katholiciteit van de eigen school en op de plaats van de katechese en tot een beleid dat het eigen karakter van de katholieke school veilig stelt. In overleg met de Neder lands hei-vormde kerk zal een studiedeputaatschap van de gereformeerde kerken de vraag gaan bestuderen of ook kinderen aan het sacra ment van het heilig avond maal deel kunnen nemen. De gereformeerde synode wil dit onderzoek zo snel mogelijk rond hebben. Men acht het niet juist om bepaalde „proefgemeenten" alvast de vrijheid te geven hiermee te experimenteren. Vijfentachtig arbeiders en 133 academici bereiden zich op het ogenblik in Frankrijk op een nieuwe wijze voor op het priesterschap. De eigen lijke theologische studie vol trekt zich in studiegroepen. De deelnemers blijven hun beroep uitoefenen. De theolo gische studie is sterk afge stemd op de capaciteiten van de kandidaten. Professoren van de theologische faculteit van de universiteit in Lille hebben speciaal voor dege nen, die als arbeider werk- KORTE METTEN zaam zijn, een nieuw leer- program samengesteld. 9 De president van Oeganda, generaal Idi Amine heeft, trouw aan het devies van het land „Voor God en ons va derland" de soldaten van het leger van Oeganda bevolen dat ze in de toekomst drie maal per week aan een gods dienstige bijeenkomst moe ten deelnemen. Degenen die het bevel niet opvolgen, moe ten er rekening mee houden dat ze uit leidinggevende po sities binnen het leger gezet worden. 9 .Vrijheid van godsdienst-het grondrecht van de mensen" is het thema van het tweeën twintigste internationale con gres „Kerk in Nood'-' dat van 12 tot 16 juli in König- stein wordt gehouden. Onder werpen die op het congres aan de orde zullen komen zijn onder meer het vraag stuk van de onderdrukking, de pro- en anti-godsdiensti ge manipulatie en de rol van de communicatiemiddelen. De Servisch-orthodoxe bis schop van Westeuropa en Australië, Lavrenti, heeft de zer dagen een eerste gesprek gevoerd met de Grieks ortho doxe metropoliet van Duits land, IrenSus. In dat gesprek stonden de sociale problemen van de Griekse en Joegosla vische gastarbeiders in Duitsland centraal. De bis schoppen hebben zich voor genomen in de toekomst nauw samen te werken op kerkelijk, maar ook op so ciaal terrein. Wijkbisschop Alfred Ancel van Lyon heeft in een com muniqué geprotesteerd tegen de uitwijzing van de uit Mauritius afkomstige pries ter Reynolds Michel, die in zijn bisdom werkzaam was t Pous Paulus noemde zon dagmiddag de ontvangst van de Roemeense metro poliet Antoine van Ploesti en het uitwisselen van ge schenken „een teken van nieuwe betrekkingen tussen de katholieke kerk en de orthodoxe kerk van Roeme nië". De relatie tussen de beide kerken is na 1948 verslechterd, toen onder Stalin de Grieks-katholieke kerk zonder meer bij de or thodoxie werd ingelijfd. Over een oplossing van de ze kwestie is reeds vorig jaar door een delegatie van het secretariaat voor de eenheid gesproken met de patriarch van Roemenië. onder buitenlanders. De priester is door de Franse au toriteiten uitgewezen, omdat hij, naar hun mening, had samengewerkt met links-ex tremisten en dienstweige- raars. Toog in Napels weer van kapstok De Rooms-katholieke bisschop pen van Napels en omgeving hebben de priesters opdracht gegeven weer hun traditione le toog aan te trekken wan neer zij gaan biechthoren. In een diocesaan bulletin werd meegedeeld dat de bisschop pen dit besluit hebben geno men. omdat een aantal kerk gangers had geklaagd, dat sommige priesters zó wereld lijk gekleed zijn dat de gelo vigen niet meer kunnen zien of zij met een priester of een leek te doen hebben." Leken zouden daardoor de kans krijgen zich als priester voor te doen en biecht te horen. Kerk en Wereld Hongaren willen „echte" bisschoppen Op aandrang van de Hongaar se regering zijn er de laatse dagen besprekingen gevoerd tussen mgr. Giovanni Chell van het Vaticaanse staatsse cretariaat, de voormalige nuntius in Bonn, mgr. L. Ka- da en vertegenwoordigers van de Hongaarse regering. De besprekingen gingen over de bezetting van bisschopsze tels in Hongarije. De rege ring is niet tevreden met de benoeming van apostolische administratoren en titulair- bisschoppen, maar wenst een normale bezetting door ge wone, plaatselijke bisschop pen. Het Vaticaan had overigens reeds aan het eind van het vorig jaar bisschoppen willen benoemen, maar dat is ach terwege gebleven omdat de regering een van haar kandi daten niet wilde laten vallen. Van de elf Hongaarse dioce sen hebben er op dit moment slechts vier een plaatselijke bisschop. Herder Camara in Eindhoven over techniek Mgr. Dom Helder Camara. ini tiatiefnemer van de confe rentie over geweldloosheid, die van 4 tot 8 april in Drie bergen wordt gehouden, zal in verband met deze confe rentie op woensdag 5 april 's avonds om acht uur op de technische hogeschool in Eindhoven een inleiding hou den. De inleiding heeft als titel: „het geweld van de techniek en de techniek van de ge weldloosheid." Na de inlei ding zal er een discussie zijn. De avond is voor ieder een gratis toegankelijk. Aan drie vrouwelijke religieu zen heeft de regering van Soedan toestemming gegeven om missionair te gaan wer ken in Malahal aan de Bo- ven-Nijl. Door het verlenen van de toestemming gaat de regering van Soedan door met de liberalisatie van de missionaire activiteiten, die sinds 1964 praktisch tot stil stand waren gekomen. Alle buitenlandse priesters en reli gieuzen moesten toen het land verlaten. De tegenwoordige houding van de regering van Soedan is onder meer een gevolg van het bezoek dat de minister van buitenlandse zaken Man soer eind vorig jaar aan de paus bracht. Tijdens dat be zoek is besloten de diploma tieke betrekkingen tussen Soedan en de H. Stoel te her stellen. Dezer dagen hebben vertegen woordigers van hulpverlenen de orgunisaties van de r.k kerk overleg gepleegd met de regering van Soedan over de hulpverlening aan de vluchtelingen in en uit Zuid- Soedan. Aan het gesprek na men behalve ve rt eg en woord i gers van de pauselijke raad Cor Unum, de Amerikaanse Relief Services, de Duitse Misereor en Caritas Interna- tionalis, ook de autoriteiten van de regering deel, alsook de bisschoppen van Soedan en de apostolisch gedelegeer de in Soedan, mgr. Calabre- Kardinaal Willebrands Kardinaal Jan Willebrands, voorzitter van het Romeinse secretariaat \uor de eenheid, heeft tijdens een bezoek dat hij bracht aan de Noordduit- se Evangelisch-Katholicke regionale commissie in Bre men, verklaard, dat „de weg naar dc eenheid der christe nen vooral wordt geëffend door de dialoog tussen de ka tholieken en lutheranen." Ais voorbeeld voor zo'n ge sprek noemde hij het werk van de internationale katho liek-lutherse studiecommis sie, die de dialoog tussen de katholieken en lutheranen in de Verenigde Staten op gung bracht. „Weliswaar kan van deze stu diegroepen nog niet worden gezegd, dat ze al oplossingen hebben gebrachtmaar hier is in ieder geval de aandacht gevestigd op de werkelijke problemen die de kerken te wachten staan en op de me thode waarmee oplossingen gevonden kunnen worden", aldus kardinaal Willebrands. HERVORMDE KERK ZIET INKOMSTEN STIJGEN De leden van de hervormde kerk tasten dieper In de beurs voor het werk van dc kerk. De g n rule financiële raad van de her- vormde kerk meldt stijgende opbrengsten voor dc gent-rale kas over 1971. Aan iedere hervormde lidmaat wordt vo>r de gene rale kas t:en gulden per jaar gevraagd. Tot eind 1971 kwam voor deze kerkelijke kas 4.4 miljoen gulden binnen tegen 3.9 miljoen gulden :n 1970. Ook de hervormde zending in Oegstgeest is tevreden over de financiële resultaten over 1971. Bij de gereformeerde zendings- bond van de hervormde kerk kwam ruim 2,2-2,5 miljoen gulden binnen, dat is 400.000 gulden meer dan het Jaar daarvoor.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7