Nieuwveens orkest van gehandicapten bestaat vijf jaar Noordwijkse VVV is vol vertrouwen in Agit-prop LAK-theater Leimuiden wil beter wegdek op Noordeinde Jw Mening Calamiteit „Josti" maakt plaat bij Bovema LANGERAAR ENKELE FLINKE BEZORGERS JINSDAG 21 MAART 1972 El 55 LEIDSE COURANT Hoe IIEUWVEEN De Nieuwveense Josti-Band, wel ke wordt gevormd door tezamen zo'n negentig-tal lichamelijk en/of geestelijk gehandicapten, inwo ners van de Johannes-Stichting, alsmede een vijf tiental van „Huize Ursula" en nog tien leden van bet gezinsvervangend tehuis „De Hoeve" uit Al phen a/d Rijn, is zo langzamerhand bekendheid aan het verwerven in de verre omtrek. Zij is in Nederland dan ook wel uniek in baar eigen gen re. In de afgelopen vijf jaar hebben ze In stich tingen zelf. maar ook regelmatig daarbuiten aan vele speciale gebeurtenissen een feestelijke tint gegeven. Onder leiding van maar liefst drie aparte dirigenten n.I. mevrouw C. Stouten-Pieter- aen en de heren W. Brussen en B. Rietveld, we ten ze hun repertoire vol enthousiasme te bren gen. Wanneer een uitvoering wordt gegeven, ko men de bandleden rustig en ordelijk de zaal bin nen en begeven zich dan metee.i naar het po dium, waar de stoelen en vele instrumenten al gereed staan. Er wordt een vriendelijk woordje gesproken tot publiek en musicerenden, een grapje gemaakt endan gaan drie dirigeer- stokte, omhoog en klinkt al spoedig de vrolijke Do dub'wërd omgetëtTn welbekende welkomst-tune „Dag mevrouw dag •meneer". Na enkele minuten is elk Josti-lid er helemaal „in", vol aandacht zijn ogen gericht op degene, die hem of haar dirigeert. Ze spelen met een enthousiasme, dat zijn weerga op het luiste rend publiek overbrengt. dergelijke prestatie tot stand is gekomen, vertellen ons de heren Brussen en Rietveld. Aan de Johannes-stichting werd altijd al veel aan recreatie ge daan en er bestond dan ook een mondorgel-club onder leiding van zr. Fronk. Deze arbeids-the- rapeute nam echter afscheid van de inrichting en daarop werd aan de huidige leiders verzocht om dit muziekgroepje over te nemen en zo mogelijk uit te breiden. Dit werd terdege be sproken, want op een hernieuw de basis, wat Instrumentarium betreft, zou wel aan hogere ver langens kunnen worden voldaan en na ruim overleg werden de eerste Hohner-Melodika's aange schaft. Deze waren voor de pa tiënten veel gemakkelijker te bespelen. Door het klavier met verschillende kleuren dan wel cijfers te merken en deze op hpt af te spelen muziekschrift op gelijke wijze weer te geven, was het niet nodig het noten schrift te onderkennen'" ech te vereniging, waarbij de leden hun wekelijkse contributie van 0,30 zelf betalen. Dit beant- De slagwerkgroep beheerst feilloos haar woordt sterk aan het streven van Geneesheer-directeur Dr. J. J. Hoeiing, dat de verpleegden in het algemeen met wat geld le ren omgaan. De club, aanvan kelijk opgericht voor wat ver tier, wat gezelligheid via de mu ziek, werd met een dergelijk spontaan enthousiasme tege- welke goed bespeelbaar kunnen worden gemaakt, nemen een grote plaats ii 3t b^KJRDWIJK Reeds maanden- heerst er op het VW-kan- Eetoor aan de Grent een constante 'g ^drukte bij de afhandeling van ve;de binnenkomende informatie m4n accommodatieaanvr ■voor het toeristisch seizoen 1972. Eind vorig jaar zijn honderden Duitse reisbureaus met lebrelde schriftelijke informatie de badplaats benaderd het Is gebleken, dat steeds meer lieuwe reisbureaus de weg laar Noordwijk vinden en de J ccommodatiebemiddeling over aten aan de plaatselijke VW. or de grote topweekends. die de deur staan Pasen, lloemencorso en 1 mei be- taat wederom enorme belang- telling en zoals het er thans itziet, zal het 1 mei weekend Ie topper worden. Opvallend iat in de sector toeristi- che woonruimte (huizen, lerhuisjes, appartementen de maand juli vee! aftrek rindt en de WV hierin reeds vanaf vorig jaar november ;rote mate heeft bemiddeld bij iet afsluiten van huurccfntrac- en elke aanvrager van informa- foldermateriaal heeft toegezon- tie over de badplaats in 1971, den gekregen. Hierop werden einde vorig jaar uitgebreide in- diverse positieve reacties ont- lichtingen over 1972 en nieuw vangen. erigens zal in niet geringe hebben bijgedragen tot hernieuwde interesse inze badplaats, dat elke door de fW in 1971 „bemiddelde" gast gaarne betuig ik mijn In- imming met het ingezonden k van de heer F. L. Bochove. raarin stelling genomen wordt een eventuele vernieling Piaspolder door het stor- :n van industrieel afval. De 'laspolder is een aan de Wijde a gelegen gedeelte van de Ou- endijkse Polder in de gerneen- Woubrugge. Naar ik begre- len heb, bevinden de besprekin- en hierover zich nog in het be- instadium, doch zouden de con- met het polderbestuur eerste instantie een be- lissing moet nemen) reeds ver evorderd zijn. Door de land- chappelijke en natuurweten- chappelijke waarde, en daar- Dor specifiek recreatieve waar- het gebied, zou uitvoe- ing van het plan niet minder an een calamiteit zijn. zo veel eerdere ervarin- waarbij stukken van de og zo schaarse natuurgebieden oor kortzichtigheid of winstbe lg onherstelbaar verwoest en Bak tot eigen schade opgeof- èrd werden, lijkt het nuttig om de gesignaleerde plannen zo Toeg mogelijk een zo groot mo- «lijke bekendheid te geven. 'gen de lokale en regionale be 'olking en de organisaties die ich met milieubehoud bezig louden, van meet af aan pal m de laatste resten van lit cultuurbezit voor hen die na Os komen te bewaren. LEIMUIDEN Bij de gemeente Leimuiden bestaan plannen om het Noordeinde te gaan verbete ren. De directeur van gemeen tewerken heeft in opdracht van de gemeente een onderzoek in gesteld naar de toestand van het wegdek. Uit zijn rapport blijkt, dat het bestaande wegdek ernstig verzakt. Een van de oorzaken hiervan is, dat de weg bij regenval van enige betekenis voor een gedeelte onder water staat. Dit komt omdat er niet voldoende afvoerkolken zijn. Er zijn een aantal maatregelen mogelijk om dit te verbeteren. Aanbevolen wordt o.a. het ver wijderen van de groenstrook, het aanbrengen van een ver hoogde band naast de goot, het aanbrengen van een afwate- ringsgoot en het aanbrengen van een laag asfalt op het weg dek. Het voordeel van deze con structie is, dat het wandelpad op dezelfde hoogte kan worden aangelegd, waardoor tuinen en inritten niet opgehoogd hoeven te worden. De kosten zullen ongeveer 172.000 gulden gaan bedragen. Men wil tevens het Noordeinde van een riolering gaan voorzien. Dit zal 110.000 gulden gaan kosten. In verband met deze hoge kosten wil men deze verbetering plaat sen op het investeringsschema voor het jaar 1973. In afwach ting daarvan moeten er echter andere voorzieningen getroffen worden. De weg moet een on derhoudsbeurt hebben. Daarom vraagt het college van B. en W. de raad een krediet van 12.000 gulden beschikbaar te stellen. Va„ mej Van Be|jaran Dat gaat gebeuren tijdens de heer C. van Beijeren wil raadsvergadering van donder dag aanstaande. Enkele andere voorstellen uit die vergadering: moet getreden, dat het binnen zeer korte tijd tot een dergelijke respektabele omvang uitgroeide. Huize Ursula, waarmede goede buurkontakten liggen, werd in het overleg opgenomen, en mede via zuster Maria Goretti, kwam samenwerking tot stand. Iedereen, die zich aanmeldt kan, hoe bescheiden ook, zonder uit zondering deelnemen. De oefen uren op zaterdagmorgen wor den speciaal gebruikt om te tes ten, welk instrument bespeeld kan worden en dan is er altijd nog de ritmische groep, die het deel van samballen, klokkenspe len, cymbalen en divers klein NIEUWVEEN De Josti- Band gaat een plaat maken bij Bovema. De besprekin gen hierover zijn in een ver gevorderd stadium. Binnen kort zal de opnamedag voor dit 45-toeren EP-tje worden bepaald. Men is er nog niet uit welk gedeelte van het reptoire voor de twaalf mi nuten die de plaat duurt moet worden geselecteerd. Dc plaat zal 5,50 gaan kos ten en kan worden besteld bij de Johannes Stichting Postbus I Nieuwveen. Morgenavond om 8 uur zal de Josti-Band in „De Stal" van de Johannes Stichting een groot concert gegeven. Op deze pagina vindt u de achtergronden van dit zo op de voorgrond tredende or kest van gehandicapten. Deze violiste speelt reeds verdienstelijk vanaf haar achttiende jaar de heer Brussen wordt be speeld, verder een viool, twee accordeons, metalofoons, thee- kistbassen, snarendrums en ac cordeons. Het aantal melodi- ka's, welke een belangrijke par tij vormen, is inmiddels opgelo pen tot zo'n vijftigtal. De jaar lijkse aanschaf en aanvulling bedraagt pl.m. 6.000,- en de to tale waarde loopt in de tiendui zenden. slagwerk voor haar rekening De onderlinge stemming is altijd kan nemen. Een zwaar gehandi- plezierig en vrolijk en er zijn capte patiënte bespeelt vaardigheid een electronisch or geltje, dat veertig centimeter van de grond staat geplaatst en waaronder haar rolstoel gedeel telijk kan worden gereden. Via een stokje, dat ze in de mond hanteert, worden de speciaal verlengde toetsen Ingedrukt. Het drum-stel, normaal èèn- manswerk, wordt bewerkt per instrument persoonlijk. Het komt het geheel ten goede, dat velen zeer ritmisch-gevoelig blijken te zijn. Allengs werd het instrumentarium steeds meer uitgebreid, zodat de capaciteit tot een volledige band leidde, welke naast genoemde instrumenten nog bevat een Elke woensdagavond wordt electronisch orgel, hetgeen door geoefend met de hele band zeker zo'n tiental leden, die hoofdzakelijk komen, omdat het gewoonweg gezellig is. Een an der is weer soms dolgelukkig één enkele regel te kunnen spe- Er gaat soms len. Een klein aantal leden kan overheen, eer muziek lezen, terwijl er zeer ze- „erin" zit. ker enkele vrij behoorlijke krachten in de band zijn, waar op de rest kan steunen en die de anderen dan ook eenvoudig „meenemen" op hun toer. Ove rigens zijn de Josti-mensen leer gierig. Wanneer ze een stukje muziek vrijwel vlot kunnen spe len, vragen ze gauw, wat er nu aan de beurt is. En het allerge- makkeliikste hoeft van hen heus niet altijd. negentig man. Het leidend trio is dermate op elkaar inge speeld. dat men absoluut op el- kaars inbreng aansluit. Bij zo'n groot aantal moet elke groep op het juiste moment het begin- sein krijgen, ieder volgens zijn gedachtengang en zonder parti tuur. Een gewone dirigent zou het niet voor elkaar krijgen. Geen van genoemd drietal is Sinds kort zijn officiële Josti-i muzikaal expert. De heren zijn werkzaam in de Technische Dienst van de Johannes-stich ting en de jeugdige mevrouw Stouten is arbeids-therapeute aan Huize Ursula. niet, och, dan volgende week misschien, of... volgend jaar, opeenseen ontroerende uitspraak, die diep respect af dwingt voor dit trio en voor de genen. die met zo oneindig veel geduld en wederzijds begrip uit eindelijk tot dergelijk resultaat weten te komen. muziekstukje „erin" zit. „Och", zegt de lei ding heel simpel, „de opzet is nog steeds om onze musiceren de verpleegden zichzelf te doen uiten via de muziek, om zo in de dagelijkse sfeer op beschutte werkplaats, school of arbeids- therapie, mede een genoegdoe ning te vinden, een evenwicht, het bewuste gevoel van eigen waarde, iets persoonlijks, om aangeschaft helemaal een echte band. Van de contributie wordt jaarlijks een uitgaansdag georganiseerd, met een lekker etentje in een goed restaurant, inclusief ieder zijn eigen drankje vooraf, enorme tijd Het aspokt van de theraneutische waarde is niet in de opzet ver- diskonteerd geweest, maar de dl- rekties der beide stichtingen, zullen er in de nabije toekomst wel een therapie op gaan bou wen. Het beïnvloedt sterk do da gelijkse onderlinge verhouding en in de muziek is het mogelijk iets persoonlijks naar voren te brengen, waartoe het dagelijks leven door omstandigheden geen mogelijkheid biedt. Meermalen een bejaardentehuis in de omgeving, ze begroetten indertijd „De Druivenprinses", die vanaf de Westlandse veiling de stichting bezocht, ze kwumen voor het voetlicht in „Krasna- polsky" in Amsterdam, voor honderden bezoekers, spelen meermalen samen met het dorpsmuziekkorps „Crescendo" en gaven acte de presence bij het bezoek van mr. Klaasesz, commissaris der Koningin in Zuid-Holland in «Ir zomer van 1971. Voor het vijfjarig bestaan gaven ze reeds 'en uitvoering in een overvol „Dorpshuis" te Ter Aar. En steeds weer treden ze rustig naar voren, zoeken hun plaats op, kijken vriendelijk onderzoe kend naar de bezoekers In de zaal en beginnen enthouslust te spelen. gaandeweg door gezamenlijke De Josti-Band krijgt maandelijks inzet en samen beleven naar be paalde prestaties toe te groeien. En gaat het op die ene avond vijftal aanvragen om te ko men spelen, waarvan er zeker drie moeten worden afgewezen. 'aarom een andere omgeving hun niet in verwarring brengt? „Heel eenvoudig", volgens het trio, „alle negentig stoelen en instrumenten staan precies op dezelfde manier opgesteld. Let er op je nooit te vt-rgissen. Ze voelen zich gewoon thuis en op hun eigen plants". TH. SPEET-SIKKENS Leiderdorpse Bridgeclub H.4tnnrfor 10 —9. PVtitpaa» Dan/; Hcrr-ll TIJw LEIDF.N Het Montage Theater uit MUnchen geeft donderdag een voorstelling van de docu mentaire „Wer beschiss Salva- tore G?" in het LAK-theater aan het Levendaal, aanvang 20.15 uur. De spel-documentaire is een goed voorbeeld van Agit-prop-thcater (agressieve propaganda), dat in Nederland praktisch onbekend Het Montage Theater is een voort- In Duitsland brengt het Montage der Veldenweg. Een perceel grond van 96 ca. te verkopen aan de heer Busse te Purmerend voor een bedrag van 4320 gulden. Aan de heer Van der Meer uit Leimuiden een stuk grond van 150 m2 te verkopen voor 5Ö00 gulden. De lieer Honhoff uit Mijdrecht wil 5.60,00 ha grond kopen voor 760.000 gulden. Hij wil op het terrein langs de Ringvaart zo merwoningen gaan bouwen. De gemeente wil van de heer B. van Luyk uit Leimuiden een strook voortuin kopen voor 2980 gulden ten behoeve van de re constructie van de Willem van De stichting RK Onderwijs wil een bijdrage van 460 gulden van de gemeente hebben voor de aanschaf van leermiddelen. De gemeente wil de woonark van de heer Fernhout kopen voor 1500 gulden. WASSENAAR In 't komen de weekeinde wordt in kas teel Duinrell weer een an tiekbeurs gehouden. Entree is 1,50 gulden. De openings tijden zijn vrijdag van zes tot tien uut, zaterdag van elf uur tot tien uur en zondag van elf tot zes uur. Ds. Van der Meulen herdenkt zilveren ambtsjubileum WASSENAAR Op 30 maart herdenkt ds. D. van der Meulen, predikant van de geref-fineerde kerk in Wassenaar-noord zijn zilveren ambtsjubileum. Hij deed een kwart eeuw geleden zijn intrede in de gemeente Aar denburg. Daarna werkte hij eni ge tijd als vlootpredlkant en daarna in de gemeenten Eefde- Gorssel, Amstelveen-Noord-Bui- tenveldert. Op 1 juli 1965 deed hij zijn intrede in Wassenaar. Het zilveren jubileum zal in de i eerste helft van april worden1 herdacht. LEIDEN Prof. dr. Nor man Zinner is benoemd op de Boerhaaveleerstoel aan de Leidse universiteit. Hij geeft onderwijs in de urolo gie. in het bijzonder in de urodynamiek. zetting van het Theater in der MarktlUcke, dat in Amsterdam vorig jaar de ..Geschichte der Ehrbaren Sozialdemokratie" met veel succes heeft opge voerd. Thans maakt de groep uit MUnchen een tournee door Nederland. De voorstelling is gebaseerd op feiten over het werk van gastar beiders. Deze feiten worden gc- ALKEMADE Zondag aan staande wordt in de gerefor meerde kerk in Oude Wete ring weer een interkerk- dienst gehouden. De aanvang is om vijf uur 's middags. Ds. Korenhoff zal spreken over „Jesus Christ, who are you?", naar de rock opera Jesus Christ Superstar. Mu zikale begeleiding dit keer van Reinata Heemskerk, The Revival Singers. Dingena de Wit en Jacques Colijn. Theater „Wer beschlss Salvato- re?" bij voorkeur op fabrieks terreinen. Begin maart zijn tele visie-opnamen van de voorstel ling gemaakt. (ADVERTENTIE) LEIDSE COURANT (scholleren). GOEDE VERDIENSTE. Inlichtingen bij N. J. Waesenburg, Kerkpad 1, Langeraar. tel 2264 of aan ona bureau, Kort Rapenburg 2. Lelden. Telefoon 01710 - 22 2 44. Universiteit beëindigt met NZH-contract over lijn 17 LEIDF.N Met Ingang van 27 maart zal de Leidse universiteit genoodzaakt zijn de overeen komst met de N.Z.H. Inzake buslijn 17 te beëindigen. Lijn 17 liep vanaf het station naar het uitbreidingsterrein van dc universiteit aan het eind van <le Wassenaarseweg. De verlenging van de proefperiode in he' eer ste kwartaal van dit jaar heeft niet tot het verwachte resttbaof geleld, dat het exploitatietekort van buslijn 17 onder de subsi- difcregellng voor lokaal open- baar vervoer zou komen te val-i Ion. Over een eventuele rijkshij- drnge kan pas ln 1973 worden I beslist. lUtvnvtoor-Pu!: Heren Hnec»rv»,reU Van der VüPt 3:0. I-1chtpmar Ho». Krtopoiw W WV1 li 1 -47. Kehtp:i ir Van Ge" <1<n K' *T s. Bctrtfi Betemar: I I urn. ■Mer-Dr Jong. Heren Von <V-n Ftrtnk-Vfceron PouwEebtTWiai tl. K-rMpmr I- Sc her* lei-Heer S ren Hnnem-V Duyokx-Wleten 3—M M«vTi rtiw Vrin zen .',—13. He i'-mon: Heren et overleg met de gemeente en het ministerie van verkeer en waterstaat ter verkrijging van een aanvaardbare regeling wordt voortgezet. Weer nieuwe basisschool in Nieuwveen NIEUWVEEN - In dc openbare raadsvergadering te houden 21 maart des avonds om 8 uur zul len o.m. de volgende punten ter tafel worden gebracht: —Verkoop van hot terrein, gele gen voor de vijf garages achter de Parkstraat. —Tot aangaan geldlening Bank Ned. Gemeenten ten behoeve af voer rioolwater wijk Schoter- veld naar S- hilkerwog. —Int heschikbanrstellcn krediet lifhrefding parkeergelegenheid ichter raadhuis. Tot beschikbaar stellen gelden Inrichting in aanbouw zijnde éOnklossi-e Chr, No' .School. -Tot verlenen gelden aanschaf leer- en hulpmiddelen r.k. basis- ••chool tot gunning bouw nieuwe openbare basisschool. lot principebesluit medewer king houw nieuwe 4-klassige chr. nat. basisschool. Tot beschikbaurstellen krediet voor demping gedeelte sloot langs Molenkade.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5