Willem Wachter Documentaire over jeugd prostitutie Een van de acht meest populair Succes Bibelebons verwacht Hou het scherm in 't oog TERUGBLIK LEIDSE COURANT DINSDAG 21 MAART 1972 begrijpt reactie publieh nog steeds niet „Mijn leven is een aaneenschakeling van twijfels. Ik lijd er niet on der omdat ik ervan overtuigd ben dat leder mens in meer of min der mate zijn leven opbouwt zonder er zeker van te zijn dat wat hij doet het goede is. Zoiets blijkt altijd achteraf. Wanneer je terugblikt en de rekening opmaakt. Éénmaal in mijn leven heb ik dat gevoel overwonnen. Door van de ene dag op de andere dag het roken te stoppen, bewees ik mezelf een vent te zijn met een ruggegraat. Diep in mijn binnenste was ik daar wel van overtuigd, inaar ik moest een overtuigend bewijs hebben." Het is zo op het eerste gezicht, in de beginfase van het gesprek tijdens het eerste glaasje sher ry, niet te merken dat Willem Wagter onzeker van zichzelf is. Hij geeft je de indruk van een man die terdege over alles wat hij zegt heeft nagedacht. Ie mand die spreekt in lang over wogen conclusies. Een bezadig de pretmaker. Dit is echter een vergissing, die duidelijk wordt wanneer Willem Wagter, acteur van de Nieuwe Komedie en me dewerker aan o.m. het kinder- t.v. programma Bibelebons over zichzelf begint te praten. „Ik weet nooit hoe men op mijn spel reageert. Als ik denk, zo, dèt heb :k nu eens geweldig ge daan, blijkt achteraf, dat ik de enige ben met die mening. En omgekeerd is het van hetzelfde laken een pak. Het programma Bibelebons bij voorbeeld. Het is als een bom bij het jeugdige pu bliek ingeslagen, wat niemand ook maar enigszins verwacht had. Wij, de makers, peinzen onze koppen suf wat dit pro gramma nu meer heeft dan een ander. De opzet is leuk, maar bijster origineel zou ik het niet willen noemen. En dan krijg je zomaar onverwachts duizenden brieven van kinderen, die hele maal gek zijn van Bibelebons. ïk kan er geen touw meer aan vast knopen. Het enige wat ik kan doen is gewoon op dezelfde ongecompliceerde maaier door gaan en er verder niet meer over nadenken. Het programma is namelijk om te doen één groot feest. Bijna alles wordt geïmproviseerd. We spelen wat ons invalt, zonder vastomlijnd plan. Het is best mogelijk dat die lol die wij hebben tijdens de opname overkomt op de kijkers. Voor de regisseur is dit ongeor ganiseerde gedoe natuurlijk een wanhoop. Hij, en de andere ca mera-mannen, die op het laatst niet meer weten waar ze naar toe moeten, zijn na een dag dan ook volkomen uitgeput." Rust Willem Wagter is niet alleen de iets te oude eigenwijze misluk keling van Bibelebons. Hij ver vult een rol in de Nieuwe Ko- medie-produktie ..Dag stoel naast de tafel", werkt mee aan verscheidene radio-program ma's, o.m. ..Mikado" en ver zorgt mede voorstellingen voor jongeren, o.m. „Kukeleku een meekraaier". Hij heeft met al deze bezigheden bijna geen tijd meer voor zichzelf, zijn vrien den, en zijn hond Sherry. „Ik had het graag wat kalmer aan gedaan", vertelt Willem. „Op het ogenblik is het niets anders dan rennen en vliegen van de ene zaal naar de andere. Een rustig leven is, helaas, voor een acteur die leeft in 1971, het jaar waarin een kabi net-Biesheuvel heet te regeren, niet mogelijk. Ons aller minis ter Engels vond het nodig om de subsidies te verminderen, maar toch moet je aan de cen ten zien te komen. Het gaat me enorm aan het hart mijn vrien den werkeloos te zien. Goede acteurs worden tegenwoordig op straat gezet. Zo boem. zon der pardon. Ik protesteer op mijn manier tegen deze idiote- In „Kukeleku" speel ik het esta blishment. Ik treed met 't pu bliek in discussie en verdedig de hoge pieten, helemaal tegen mijn eigen principes im Wat me nu hierbij enorm frappeert en me de hoop in de mensen volkomen doet verliezen zijn de argumen- men zich verdedigt. Het 's niet te geloven hoe snel ik die lieden onder de tafel praat. Ik heb ooit eens geloofd dat de wereld goed zou worden als de mensen hun mentaliteit veranderden. Vergeet het maar. We gaan gewoon met z'n allen naar de bliksem, omdat we het niet kunnen opbrengen onszelf op een tweede plaats te zien. We roepen schande over de mi lieuverontreiniging en stappen vervolgens in onze auto met een lekke uitlaat. Ik ben er van overtuigd dat we een afschuwe lijke ramp tegemoet gaan." Willem staat op om nog enkele verfrissingen te halen. Hij komt terug, kijkt met een weemoedi ge blik uit het raam en begint opeens over zijn beginperiode als actuer te praten. Mollig „Weet je", zegt hij, „ik ben heel vroeger nog een poosje beeld houwer geweest. Eigenlijk is het maar toeval dat ik acteur werd. Het begon allemaal in een kluchterig amateuristisch stukje dat we voor de luchtmacht moesten spelen. Ik was invaller. Na dat luchtmachtstuk vond ik het zo leuk, dat ik ben blijven acteren. Al viel dat soms niet mee vlak na de oorlog. Ik pakte alles aan en zat in de meest vreemde gezelschappen. Ik heb nog eens voor pooier gespeeld in een stuk dat gebaseerd was op een onopgeloste moord op een bekende Haagse prostitué. Ze heette blonde Molly, maar om iedere gelijkenis met be staande situaties en figuren toe vallig te laten zijn hadden we haar omgedoopt tot blonde Dol ly. Het was een geweldig stuk, dat tot ieders verbazing nauwe lijks liep. Weer zo'n voorbeeld van onzekerheid. Willem Wagter droomt van rust. Hij vindt dit in de weekends op een boerderijtje van vrienden. „Ik zou dolgraag zelf iets op het land willen hebben", vertelt hij. „Het vervelende is dat je voor dit soort droomhuisjes je leven lang krom moet liggen. Toch heb ik het gevoel dat het er ooit nog eens zal komen. Ik ben ei genlijk iemand die een akker zou willen ploegen. De stilte ge nieten en zoete geur van hooi zou willen opsnuiven. Helaas heeft 't een flatje in een stinkende stad". ROELTIEN SANT De VARA-televisie zendt van avond een anderhalf uur duren de gedramatiseerde reconstruc tie uit over het onderwerp jeugdprostitutie. Een niet gering aantal jonge meisjes, volgens de maker Bob Uschi, maar ook jongens tussen de 15 en 20 jaar maakt zich schuldig aan jeugd prostitutie. Ze oefenen hun be drijf niet alleen op straat uit, maar ook in bars, clubjes en soms worden hun adressen doorgegeven door portiers, die daarvoor commissie ontvangen. Gegevens over deze problematiek zijn uiterst moeilijk te verga ren. De meisjes zijn doodsbe nauwd opgepakt te worden, want dat betekent opname in een tehuis. De enige mogelijk heid om aan opname te ontko men, betekent een huwelijk en dat houdt weer in dat de mees ten al zeer jong trouwen, som migen op hun 14e of 15e jaar. "Jit gesprekken met deze meisjes kwam duidelijk naar voren, dat het grootste deel van hen af komstig is uit zogenaamde „ge broken" gezinnen. In de televi sie-uitzending is de hoofdfiguur, de jonge prostituée Karin, wel iswaar niet afkomstig uit een dergelijk milieu, maar het slechte huwelijk van haar ou ders heeft niet nagelaten een stempel op haar te drukken. n de tv-uitzending is van de au thentieke situatie uitgegaan. De echte prostituée Karin heeft mo del gestaan voor de rol die in de gedramatiseerde reconstruc tie wordt vertolkt door de actri ce Hanny Vree. Hanny Vree heeft een opleiding als danseres gehad. Ze speelt nu bij het volks- Rollon geeft daar ook wel i leiding toe. Ned. 1 19.28 uur. toneel van Beppie Nooy. Ze heeft o.a. de rol van Blonde Greet in „De Jantjes" gespeeld. Aan deze produktie werken o.a. mee Elisabeth Versluys en Ber- Met liedjes het land in nard Droog als Karin's ouders, Hammie de Beukelaar en Man fred de Graaf als souteneurs en Ronny Bierman, Marja Lieuwen en Marian Lindhout als prosti- tuées. Ned. 11 21.10 uur. Dier en vriend In deze rubriek vanavond het on derwerp hoe vervoeren we onze dieren, in het klein zowel als in het groot. Ned. 119.05 uur. Jonkvrouw van Avignon TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal NCRV 19.05 uur: Dier en vriend 19.28 uur: De jonkvrouw van Avignon 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Met liedjes het land i 21.45 uur: Hier en Nu 22.25 uur: Emmeloords Chr. Mannenkoor 22.35 uur: Journaal 22.40 uur: Weekoverzicht 22.43 uur: Teleac NEDERLAND II NOS 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal VARA 19.05 uur Volgende patiënt 19.30 uur Tik tak tor 20.00 uur Journaal 20.21 uur Kom maar binnen 20.45 uur Achter het nieuws 21.10 uur Jeugdprostitutie 22.40 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 22.50 uur Teleac kleur Willem Wagter samen met hond Sherry in de zalige rust van het boerderijtje Aad v.d. Heuvel reisde met came raman Piet Kaart 3000 kilome ter door Tanzania. Ze deden er drie weken over en gisteren zond de KRO er het eerste re sultaat van uit. In het team zat o.m. ook Frits de Blauw, jour nalist voor Studio, het program mablad van de KRO. In Studio staat deze week De Blauws verslag. Het is uitermate verhelderend en maakt in zijn genuanceerdheid een objektieve indruk. Die indruk kregen we niet van de tv-reportage. Wat Piet Kaart met zijn camera vastlegde was wat elke tourist op foto-safari zou zoeken: een veelheid aan de dieren die we van Daktari kennen, aangevuld met wat bizarre beelden van bi zarre negers. Nauwelijks een beeld van een ont wikkelingsland in opbouw, zeker niet van de bewoners ervan en van hun levensomstandigheden. Kommentaar bii die beelden gaf Pater Franken, voormalig Ne derlander. Scherpzinnig en des kundig man, maar hij is advi seur van de president van het land, staat geheel achter diens politieke inzichten en kon der halve slechts één kant van de zaak belichten. H plaats van al die (fraaie) beel den van leeuwen, neushoorns, De NCRV komt met het muzikale programma Met liedjes het land in, ditmaal vanuit Wierden. Daar zijn Gert en Hermien, Tante Leen. Willy Albert!, Gon- nie Baars, Ronnie Tober, Rita Hovink, Het Johnny F Trio en Irene Lardy. Verder de wed strijd voor muzikale families, waarin vanavond de familie Fikse uit Teuge en de familie Compagner uit Nieuw-Leusen. Dan ook nog de wedstrijd Wie imiteert het beste Gert en Her mien Timmerman en de vaste rubriek Dat wil ik nog eens ho ren. Natuurlijk ontbreekt ook de muzikale quiz voor de kijkers thuis niet. Met liedjes het land in wordt als steeds gepresen teerd door Ted de Braak. Ned. 1 20.21 uur. ante Leen op de foto met haar kleinzoon Gaby. Vanavond is ze zonder de kleinzoon op het scherm. Opnieuw kan men kyken en luis teren naar het Emmeloords Chr. Mannenkoor o.l.v. Frits Bode. Gezongen worden de vol gende liederen: Oh Mary, don't you weep; My Lord, what a mornin': Down by the riverside en Peter on the sea. De piano wordt bespeeld door Klaas J. Mulder. Ned. 1 22.25 uur Volgende patiënt Na de promotie van dr. Upton doet zich de vraag voor wie hem zal opvolgen Kom maar binnen Ned. 11 19.05 uur. Kwesties als ontslag kunnen heel diep ingrijpen, vooral als je vrouw het ermee eens is. Ned. 11 20.21 uur. Bibelebons Willem Wagter (zie ook elders op deze pag.). Elly Nieman en poppenspeler Joost Brugman gaan met de Bibelebonse kinde ren muziek maken. Ned. 1 17.00 uur. giraffen en al die andere die ren; in plaats ook van die bi zarre negerdansen en het komi sche Chinezen-incident, hadden we liever echte voorlichting ge had. Dus ook de mening van een der niet zeer weinige Tan- zaniërs die anders denken dan hun president. Aad v.d. Heuvel hadden we dan zijn eigen kon- klus ies gegund. Wellicht komt die genuanceerd heid er volgende week beter uit. Dan wordt een gesprek met pre sident Nyerere uitgezonden en als de vragen dan kritisch ge noeg zijn kunnen de antwoorden misschien veel invullen van wat gisteren open bleef. De BBC-reportage over Rudolf Hess had grote kwaliteit. Als enige top-nazi die zelf naar En geland voer is Hess sinds die tiende mei '41 altijd een raadsel gebleven. Formeel bevatte het programma geen oplossing van dat raadsel, all vonden we de konklusie voor de hand liggen dat men achteraf rustig kan menen dat Hess een intelligent simulator is geweest. Hoe hij handelde 'in Engelse gevangen- sfchap was knap gerekon- strueerd. AVRO's Televizier haalde alle on derwerpen uit eigen land. Er zaten een paar erg goede bij, o.m. gevaarlijke afvalstoffen en druggebruikers in de gevange nis. Televizier had nog voor de aanvang uit goede bron het nieuws dat Benfica-Feyenoord morgen niet op de buis komt. Omdat goede bronnen zelfs bij Televizier kunnen falen blijven we hopen... MORGEN NEDERLAND I Erasmus en zijn tijd Bibelebons Fabeltjeskrant Journaal Van gewest tot gewest Eerste helft ArsenalAjax Zendtijd CPN Tweede helft Arsenal—-Ajax Journaal Stichting Socutera Murder in the first (film) Journaal Den Haag vandaag Studio sport NEDERLAND II AVRO 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Tarzan 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Een echte Parisienne (film) 21.40 uur: Javaanse hofdansers IKOR 22.10 uur: Kenmerk 22.35 uur: Journaal 22.40 uur: Teleac RADIO HEDEN HILVERSUM 1 sa v' schouwing- over de komende KRO programma's. 19.00 (S) Mus niek. 22.00 (S) Kla: grammofoonmuzlek. 22.25 Ov ging. 22. Haw Verbod reclame sigaretten op Duitse tv (Van onze radio -en tv-redactie) BONN Het maken van reclame voor sigaretten op de televisie zal eind dit jaar in de Duitse Bondsrepubliek niet meer zijn toegestaan. Minister Schiller van Economische zaken heeft hiervoor de nodige wettelijke maatregelen getroffen. Ronnie Bierman vanavond te zien in de gespeelde documentaire Jeugdprostitutie Al 20.000 cursisten voor Teleac-beton (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Teleac heeft de 20.000ste inschrijver op de cursus beton gehuldigd. De inschrijver was een 18-jarige leerling van de christelijke middelbare tech nische school aan de Columbus- laan te Utrecht. De jongeman, Willem Boes uit Harmeien, volgt samen met ander leerlin gen van het vierde leerjaar door middel van een video-re corder op school de Teleaccur- sus. De gehuldigde kreeg een boekenbon. (Van onze omroep- correspondent) HILVERSUM— Mies Bouw- man's quiz Een van de acht is momenteel onmiskenbaar Nederlands meest populaire televisieprogramma. Zowel in de maand januari als in februari was de quiz veruit het meest bekeken program ma met kijkdichtheden van resp. 74,9 en 71,2 procent, hetgeen neerkomt op resp. zo'n 7,5 en 7,1 miljoen kij kers op de zaterdagavond. Het jeugdprogramma Swieber- tje staat overigens ook zeer hoog genoteerd op de lijst van meest bekeken program ma's. Joop Dodere c.s. is nog altijd goed voor ruim zes miljoen kijkers. Zeer po pulair blijft de nog anderhalf jaar voort te zetten serie Peyton Place. Ondanks het feit, dat deze serie op het nog altijd minder in trek zijnde tweede net wordt uit gezonden, kijken wekelijks rond zes miljoen kijkers. Peyton Place heeft een bij zonder trouw publiek. Studio Sport en Pippi Lang kous trekken vijf miljoen kij kers. evenals Dubbeldekkers. De derde plaats op de lijst van meest bekeken program ma' op Nederland 1 gedu rende de maand januari werd ingenomen door Poets, de avonturen van een verborgen camera, dat een kijkdicht heid haalde van 62,3 procent. Ook Piet Bambergen en René van Vooren haalden met hun Mountiesshow nog (bijna) zes miljoen kijkers. Vijfde op de lijst staan de Europese schaatskampioen schappen, zesde was een af levering van De Kleine Waarheid (kdh 56,8 procent) en zevende Willem Duys' Vuist. In februari was na de quiz Een van de acht het Grand Gala du Dlsque het meest bekeken programma. Het boeide bijna 6.7 miljoen kij kers. De nationale finale van het songfestival haalde 56.3 procent van de kijkers van twaalf jaar en ouder, goed voor een zesde plaats. Omstreden programma's blij ken te zijn de Fred Haché- show, Sex in wording. Het oproer kraait, Hadimassa en Bezoek uit de ruimte. ndaag. 22.50 Actualltei Voer voor vogels: licht i gramma. 23.55-24.00 Nieuw HILVERSUM II 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. 19.00 (S) Jazz spectrum: oude moderne jazz: 19.25 Paris vous i le. 19.30 Vanavond: gevarieerd gramma. (20.00-20.05 Nieuws) 2 Trefpunt: beschouwingen over tuele zaken. 22.20 (S) Vanav laat: gevarieerd programma. (2 Mededelingen. 23.00 Nieuws. 2 Radiojournaal.) 23.55-24.00 Nieuw: BRUSSEL 324 m. (Nederlands) 18.00 Nieuws. 18.05 Voor de soldaten, 18.28 Paardespoi Wegwijs wezen. 18.45 Sport. 1S.55 'l'.i.i l\\ enken. 18.57 Lichte 19.00 Nieuws, actualiteiten en lichte muziek: 19.15 Vakbniulskroniek: 19.55 lonplatei MORGEN HILVERSUM I Nleuv 7.02 (S> Ontbijt 10.00 8.41-8.. er de vrouw (10.30—10.31 iNieuwsi. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 (S) Van twaalf tot twee: rieerd programma. (12.26 Me lingen t.b.v. land- en tuinb 12.30 Nieuws; 12.41-12.50 Actui ten: 13.00-13.05 Raden maar. 14.00 Huisbezoek een past gesprek van mens tot mens. i 14.10 Van Ta-ta tot totale taal rubriek over het leven in de 14.20 (S) Aspekten ziek. ii-klassleke kam 4.50 Meer over mlndei -an de sprekende minderheid (S) NCRV-Vocaal Ensemble: seml-klassleke geestelijke lieuei Overheidsvoorlichting: 17.20 Sam werking met ontwikkelingsland NCRV: 17.30 Nieuws. 17.32 Hier nastiek: 7.20 (S) Dag woensdag muziek en informatie. (7.33-7.38 V de voorpagina). VPRO: 7.54 De dag. VARA: 8 00 Nieuws. 8.11 t tualiteiten. 8.23 rS) Dag woensda (verv. om 8.35 Van alle markt thuis); 9.00 (S) Radioweekblad: geva rieerd programma, met om 9.15 Ke ning Klant: 9.35 Waterstanden; 9.40 Schoolradio: 10.45 Voor de kleuters: 11.00 Nieuws en om 11.03 Op de ko!- Niei Liet. 13.45 Gesproken portret. 14.00 (S) Speelruimte: gevarieerd programma met actualiteiten en muziek. (16.00- lt! 02 Nieuws.) 17.00 (S) Geef me d( vijf: lichte verzoekplaten. 17.55 Me dedelingen. HILVERSUM III AVRO: 7.00 Nieuws. 7.02 Steevast (8.00 Nieuws. 8.02-8.05 Radiojournaal) 9.00 1> (13.00 Niet 9.03 De r Arbeldsi iir-sho- 14.0-1 tnprogra Nieuws. 15.03 Licht ma. (16.00 Nieuws.) 17.00" Nil 17.03 Radiojournaal. 17.06-18.00 Post bus 700: verzoekplatenprog BRUSSEL 324 m. 'Nederland 12.00 Nieuws, mededelingen berichten: 12.08 Lichte muziek: 12.50 Buitenlands persoverzicht13.00 Nt perso D mm gmieul.Ll 4 30 Jeugduitzending: Nieuws): 16.00 Nws. sberichten; 16.10 Belcanto: 17.00 Nieuws en mededelingen; 17 Lichte muziek. 17.55 Weegschaal.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2