Sloedbad in Belfast RAMP DREIGT VOOR LAND- EN TUINBOUW Marinearts in gelijk gesteld GEEN NIEUW SPOOR NAAR DOOD ANITA Kapitalistisch kamp om dure flats 6 mensen gedood door zware explosie van bom kosten meer dan f50 Aardbeving in Peru Dorpsvete: vijf doelen Prinses vrij snel weer nit ziekenhuis Tientallen gevangenen ontsnapt Nog geen overleg over Dodewaard Benfica- Feyenoord definitief niet op tv DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 63e jaargang, no. 18.650 DINSDAG 21 MAART 1972 T.V.-SELECTIE HEDENAVOND Ned. I: 19.05 uur Jonkvrouw van Avignon; 20.21 uur Met liedjes het land in. IETS MINDER WARM Droog weer met platselijk mist of laaghangende bewolking, maar overdag vooral in het binnen land nog flinke zonnige perio den. Vannacht weinig wind Morgen overdag zwakke tot mati ge wind uit westelijke richtin gen en iets minder warm met middagtemperaturen van om streeks 8 graden in het noord westen tot rond 17 graden in het zuidoosten van het land. Marilyn Maxwell overleden BEVERLY HILLS— De 49-jarige Amerikaan se filmactrice Marilyn Max well, in de veertiger ja ren als blon de sex-bom gangsters van Marilyn Mon- dag dood in haar badka mer aange troffen. De politie gelooft niet, dat er misdrijf in het spel is. Chloorgehalte in Zuid-Holland te hoog Eén dagje uit jDEN HAAG Eén eenvou- j dig gehouden dagje-uit gaat een Nederlands ge- I zin met twee kinderen in het komende seizoen al gauw vijf tientjes kosten. Dit concludeert het voor- 1 lichtingsblad Koopkracht van het Consumenten Contact Orgaan na een vergelijking van de prij zen in een aantal,,pret- 1 parken" en andere be faamde doelen van dag tochten. In de berekende vijftig gul den zitten nog niet eens de reiskosten, die uiter aard verschillen naar ge lang woonplaats en reis doel, doch die toch al snel een tientje extra bedra gen. Meer dan de helft van de kosten van een dagje-uit zit in de prijzen van verfrissingen en een eenvoudig hapje tussen de middag (men nam daar voor de prijs van een por tie frites-kroket-appel- moes) (Van onze correspondent) LONDEN— Zes personen, onder wie twee patrouillerende politie mannen, werden gisteren gedood toen in het hart van Belfast een bom ontplofte in de drukke Donegal- street. De explosie deed zich voor tijdens de lunchpauze. In de zonnige winkelstraat wandelden honderden mensen. Ongeveer 150 personen werden gewond. Zeven ernstig ge wonden zijn in het ziekenhuis opgenomen. De Belfast Telegraph, een protes tantse krant van de Noordierse hoofdstad, had een telefonische oproep ontvangen van een onbe kende, die verklaarde dat een bom zou ontploffen in de Churchstreet. Als gevolg van deze waarschuwing liep de Churchstreet leeg en stroomde al het volk in de Donegalstreet. Iedereen werd volkomen verrast toen de zware explosie zich voordeed in laatstgenoemde straat. De bom was geplaatst in een auto, die geparkeerd stond ach ter een vrachtwagen. De politie- LIMA (Reuter) In Peru, dat al getroffen is door grote overstro mingen en grondverschuivingen, heeft zich gistermorgen een aardbeving voorgedaan die op de internationale schaal van Richter een kracht had van 6,5. Volgens de eerste berichten zijn bij deze aardbèving in het noord oostelijke oerwoudgebied min stens zeven mensen omgekomen en ruim 50 gewond geraakt. Het stadje Janjui werd voor de /erwoest. De in de buurt Janjui gelegen plaatsen Ohachapohas, Totora en Duraz- no Pampa zijn ook zwaar be schadigd. Nadere bijzonderhe den ontbreken nog. helt mannen kwamen langs deze rij tuigen op het ogenblik van de explosie. Wrakstukken van de personenwagen werden over een grote afstand verspreid. De schade aan winkels en kantoor gebouwen was enorm. Sommige handelshuizen waren al vier maal tevoren door bommen ge teisterd. Het bloed dat gisteren stroomde in de Donegalstreet was een on heilspellende voorbode van de dingen die Ulster te wachten staan. Enkele uren na de aan slag in deze winkelstraat vloog elders in Belfast een meubel zaak in brand na een nieuwe zware ontploffing. Londense waarnemers verwachten dat een nieuwe golf van terreur het de regering-Heath nog moeilij ker zal maken dan de kwestie Ulster op te lossen. SEMINARA (AP) Bij een dorpsvete in het Zuid-Italiaanse plaatsje Seminara zijn zondag op klaarlichte dag twee mensen neergeschoten. Een van de slachtoffers was op slag dood. De andere is met ernstige ver wondingen naar het ziekenhuis overgebracht. Het was de vijfde dode in zes maanden. 16 men sen werden gewond bij deze vete tussen twee families. wee bekende negeracteurs: Sidney Poitier' (rechts) en Harry Belafonte (links) be vinden zich momenteel, in op vallende kledij, in Londen. Voor Sidney Poitier was het een privébezoek; het bezoek van Harry Belafonte had te maken met de Londense pre mière van zijn film ,,The An gel Levine". LEIDEN De marinearts W.L.C. Brunings uit Leiden heeft het kort geding gewonnen dat hij te gen de minister van defensie had aangespannen. De dokter had destijds een contract gete kend dat hem verplichtte, tien jaar na het voltooien van zijn studie, die door de staat betaald zou worden, te zullen dienen ais officier-arts. NIJMEGEN Prinses Irene zal het St. Radboudziekenhuis in Nijmegen naar verwachting weer binnen enkele dagen kun nen verlaten. Van de zijde van het ziekenhuis wilde men weinig meedelen over de toestand van de prinses. Of de prinses in ver- j wachting Is werd niet bevestigd. De prinses werd in aller ijl opge- j nomen, met volgens de genees heren, een ingewandstoornis en een lichte geelzucht. Zij werd ondergebracht in de kamers die gereserveerd waren voor de be valling van prinses Margriet. Deze wordt rond 25 maart in het ziekenhuis verwacht. CINCINNATI (AFP)— Uit een ge vangenis In Cinclnnatie in de Amerikaanse staat Ohio zjjn gisteravond tussen de 27 en 10 gevangenen ontsnapt. De gevangenen hadden een rech ter gegijzeld maar hem later vrijgelaten de politie zoekt met behulp van honden naar de ont snapten die volgens haar nog niet ver weg kunnen zijn, In de gevangenis is de toestand rus tig. (Van een onzer verslaggevers) NAALDWIJK Als het droge weer, dat op het ogenblik in ons land heerst nog enige tijd aanhoudt, zal het chloorge halte in het gietwater van een groot deel van de Zuidhol landse tuinders dermate hoog worden dat er een ramp dreigt voor de land- en tuinbouw. De zoetwaterinlaat via de Hollandse IJssel is stopgezet. Het chloorgehalte in dit water bedraagt nu al 300 miligram, wat honderd meer is dan wat men normaal kan toelaten. De Rijn, die het zoet water aan de IJssel moet leveren, heeft een chloorgehalte dat hier nog iets boven ligt. Via pompboten bij het Amsterdam-Rijnkanaal wordt r*u zoet water in de boe zemwaters van Delfland ge pompt. De hoeveelheid is echter veel te klein om de tuinbouw voor een ramp te behoeden. Bij het Proefstation voor Groente en Fruitteelt onder glas in Naaldwijk verwacht men dat de toestand dit jaar ernstiger wordt dan verleden jaar. Toen lagen de punten dat het water het hoogste chloorgehalte bevat te in juni (290 mg.) en in eind oktober en begin november (ge middeld ruim 300 mg.). Momen teel is het chloorgehalt" in de boezemwateren gemiddeld 35 tot 50 mg. meer dan verleden jaar ■in deze periode namelijk van 215 tot 260 mg. Omdat er tot au- gustus-september niet op grote hoeveelheden regen gerekend mag worden is de verwachting dat het chloorgehalte in mei de 300 al overschrijdt en als het mooie weer aanhoudt, misschien al eerder. Bij het Proefstation wordt een grens aangehouden van 200 mg. Op dat punt kan er nog wel schade optreden, maar deze is erg gering. Hij bleek daarbij onvoldoende en onjuist te zijn ingelicht over het feit dat er slechts iri „bijzon dere gevallen" - passend in het beleid van de minister - de mo gelijkheid zou zijn de overeen komst tussentijds te verbreken. Op grond daarvan had hij voor het Ambtenarengerecht ont heffing gevraagd van de door de staat gemaakte studie kosten. Getuigen verklaarden ter zitting op 28 februari j.l., dat ook zij op het punt van de duur van het dienstverband on volledige informaties hadden ontvangen. Van de vijf was er maar één die de brochure had ontvangen waarin sprake is van „bijzondere omstandigheden," maar er was hem niet uitdruk kelijk op gewezen dat die „wel zeer dringend moet zijn, wil een verzoek om ontheffing van de verbintenis worden ingewilligd." Het Ambtenarengerecht besliste daarop dat het genomen besluit „niet voldoet aan het vereiste dat een besluit moet worden ge dragen door de gronden waarop het berust, zodat het deswege niet in stand kan blijven." Er blijven nu drie mogelijkheden; de minister kan in de uitspraak berusten; hij kan in beroep gaan bij de Centrale Raad van Beroep te Utrecht; of hij kan opnieuw, maar dan op andere gronden, het rekest van dokter Brunings afwijzen. Eiser kan een half jaar na de uitspraak een beslissing van het Ambtena rengerecht eisen. ATHENE (D.P.A.) De Griekse regering heeft vandaag de regent generaal Soitakis uit zijn ambt gezet en premier Papadopoulos als zijn opvolger benoemd. DEN HAAG (ANP) De vaste Kamercommissies voor Volksge zondheid en voor Kernenergie zullen nog geen initiatief nemen om met ministers mondeling overleg te plegen over de kern energiecentrale te Dodewaard. Gewacht zal worden totdat na mens de regering de vorige week door de Kamerleden Tila- nus (CHU), Voortman. Oele en van Ooijen (alle drie PvdA) ge stelde schriftelijke vragen zijn beantwoord. Vanuit de commis sies is aangedrongen op een spoedig antwoord op die vragen, die tot de regering gericht wer den naar aanleiding van perspu- blikaties over de veiligheid in en rond de kerncentrale te Do dewaard. Een Britse parachutist houdt een gewond en totaal verbijsterd jong meisje in zijn armen na de bomaanslag in de Donegall Street Belfast. ROTTERDAM (ANP) Een speuractie van 18 Rotterdam se rechercheurs, gisteren in de buurt van de plas bij Zes tienhoven, heeft geen nieuw licht geworpen op de dood van de 12-jarige Anita Pothuis. Het resultaat van de sectie wettigt de veronderstelling, dat het meisje ab gevolg van een misdrijf om het leven is gekomen. Verdere ge gevens over de sectie zijn niet bekend gemaakt. Het staat nog niet vast hoe lang zij in de plas gelegen heeft en hoe lang zij na haar verdwijning nog geleefd heeft. De politie heeft weinig waarde gehecht aan de gegevens van de actié- groep Anita" die vrijdag zei te weten, dat het meisje dood in Rot terdam was. Br is in Rotterdam enige kritiek ontstaan over de wijze waarop de recherche het onderzoek aanpakte na de vondst van een kinderboek, 70 meter van de plas. Daarvóór al had een anonieme man de ouders meegedeeld, dat het meisje vermoord was en bij Laag-Zestienlhoven lag, NKV wil over samenwerking duidelijkheid UTRECHT (ANP) - Het NKV wil in zijn verbondsraadsverga- dering van 19 juni nadere be sluiten nemen over de samen werking tussen de drie vakcen trales. Begin vorig jaar heeft het NKV de vorming van een federatie voorgesteld. Dit voorstel kreeg al gauw steun van het NVV, maar het CNV heeft onlangs la ten weten, dat het wel tot een nauwere samenwerking bereid is, ipaar dat het de eigen zelf standigheid wil behouden. Volgens het NKV is nu de fase aangebroken, waarin kan wor den vastgesteld in hoeverre de opvattingen van NVV, NKV en CNV met elkaar in overeen stemming te brengen zijn. Dit onderzoek moet volgens het NKV betrekkelijk snel tot een afronding komen. Er is al zo lang gesproken over allerlei sa menwerkingsvormen dat nil de tijd gekomen is om iets daadwer kelijks te ondernemen. an onze parlementaire redac- DEN HAAG Het staat thans definitief vast dat er morgen avond geen rechtstreekse televi sie-uitzending uit Lissabon komt van de voetbalwedstrijd Benfi* ca-Feijenoord. Door minister Schmelzer (Buiten landse Zaken) zijn op verzoek van de KVP Tweede Kamerle den Du Chatinier en Klcisterlc» serieuze pogingen ondernomen voor een tv-verslag, maar die hebben geen resultaat gehad. De Portugese autoriteiten wezen het Nederlandse verzoek af on der verwijzing naar de materie le belangen van Bnefica, die door een tv-verslag zouden wor den geschaad. Die belangen vprmden een doorslaggevend argument voor de Portugese af wijzing. Ook de Portugezen krij gen de wedstrijd niet recht streeks op hun scherm te zien. LONDEN Sedert en kele dagen heeft Lon den, zij het slechts kort, een nieuwe at tractie: twaalf gere nommeerde miljonairs, die vredig kamperen op straat, compleet met kampeerbedden en gemakkelijke zitjes om er vandaag als de kippen bij te zijn bi] de verkoop van zeer begerenswaardige flats, vijftig in getal de Buttermere Court. Dat hier sprake is van miljonairs is niet ver wonderlijk: een flat met drie slaapkamer tjes komt op 235.000 gulden en één met slechts één slaapka mertje op 120.000 gul den. Het merkwaardige kam pement trekt heel wat aandacht. Niet alleen de zijde de Londenaren, maar ook van verre bezoekers. Een gezelschap Chine zen maakte gnuivend foto's van de kampe rende kapitalisten... Hot dogs-verkopers hebben zich in de om geving geïnstalleerd om aan het aanwezige kapitaal te kunnen verdienen. Dat viel. niet mee, want de wach tende miljonairs waren comfortabel voorzien van warme dekens en kussens, dozen met be legde broodjes, ther mosflessen met thee en koffie en parasollen, want het weer in Lon den was mooi en zon nig. Wat verderop, op de opritten van sympathiserende toe komstige buren, ston den hun Bentley's en andere droomwagens geparkeerd. Vandaag zouden zij zich, moe en tevreden, om dat zij zich de kans niet hebben laten ont glippen, beurtelings naar het verkoopbu reau begeven om de waarborgsom te depo neren, zodat de flat in de zeer nette buurt vrijwel zeker hun ei gendom wordt en de prijs niet meer stijgt. Veel slachtoffers Plu Penh onder vuur Phnom Penh (AP) Door de zwaarste communisti sche beschieting van de gehele oorlog in Cambod ja zijn vandaag in Phnom Penh hele blokken woon huizen In puin gelegd. Bijna 200 personen wer den gedood of gewond, terwijl de verbindingen en het reisverkeer werden stilgelegd. Door 200 raketten van Rus sische makelij werden in de stad grote vernielingen aangericht. Honderden woningen in drie wijken va n dc stad gingen in vlammen op. In de gele deren van de 200.000 oor- logsvluchtelingcn in de stad vielen vele slachtof fers.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1