Dick Schneider: „Ik weet nu hoe ik Jordao moet aanpakken" JOHN RADFORD: „BIJ ON S BESTAAT KLASSEJUSTITIE" Happel nog niet zeker mee spelen Simoes De intelligente in gemeleerd gezelschap - - - - - 4 GESCHORSTE ARSENALSPELER ZIET TOEKOMST SOMBER IN Jq DINSDAG 21 MAART 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 11 (Van onze speciale verslaggever) LISSABON Het bericht ijlde gisteren door de stad met de snelheid van het zonlicht dat na drie dagen plensregen Lissabon overgoot: Simoes heeft tijdens de training zijn arm gebroken en ligt in het zieken huis. Trainer Jimmy Hagan had geordonneerd dat zijn mannen een straffe oefenperiode zouden onder gaan voor het tweede duel met Feijenoord. Een combinatie van lopen, springen en de trappen van het stadion op en neer rennen, was daarvan een on derdeel. Daar kwam geen bal aan te pas maar de tongen hingen de spelers zowat op de schoenen. Op eens gleed Simoes van de trap en bleef kermend liggen. Hij had zijn linkerarm gebroken. In het zie kenhuis werd de arm in het gips gezet, wat Ernst Happel later deed opmerken: „Ik moet nog zien dat hij woensdag niet speelt. Hij kan desnoods met een gipsverband mee doen, ik geloof er niet zo hard in dat hij niet wordt opgesteld". Happel is altijd aan de uiterst voorzichtige kant, maar Jimmy Hagan zag het aantreden van Simoes somber in. Hij had er in elk geval al rekening mee gehouden dat er geen sprake van zou zijn dat de slimme middenvelder en één van de grote steunpilaren van de ploeg verstek moest laten gaan. De ge sloten Engelsman die alles afdoet met een schouderophalen en een weinig verradende glimlach, gaf als bewijs dat hij niet gelooft in een wonder dat aan Simoes zou geschieden, zijn opstelling al prijs die er dan als volgt zou uitzien (van reohts naar links: Henrique; Artur, Hum'berto, Messias, Al fonso, Toni, Eusebio, Graca; Nene, Jorge en Jordao. Hij twijfelde nog over de bezetting van de linksbuitenplaats waar voor ook Baptista in aanmerking komt. Ernst Happel gebruikte als vanouds zijn stereotiepe: ,,Ik weet pas tien minuten voor de wedstrijd hoe mijn elftal eruit zal zien", maar gezien de ongetwijfeld defensieve instelling en het feit dat hij Moulijn heeft thuisgelaten, zal er weinig ver anderd kunnen worden aan deze formatie: Treytel; Schnei der, Israel, Laseroms, Van Duivenbode; Hasil, Jansen, Bos kamp, Van Hanegem, Maiwald en Wery. Twee spitsen derhalve waarin de bedoeling ligt opgesloten dat zowel Hasil als Boskamp en Van Hanegem vanuit de tweede lijn zullen moeten oprukken, de eerste twee vooral. Intussen gaan de Portugese kranten door met de hetze die ont wikkeld is doordat Simoes na zijn terugkeer uit Rotterdam, weinig vleiend heeft gesproken over de vrij forse strijdwijz» van Feyenoord, in zijn ogen althans. De begeleiding van Feyenoord had evenwel niets gemerkt aan de bestuurders van Benfica, die gisteren aanwezig waren ter verwelkoming toen het vliegtuig op het vliegveld Portella van Lissabon landde. Maar voorzitter Borges Couticoutinho merkte wel langs zijn neusweg op dat er geen sprake van kon zijn dat Feijenoord ock in het Estadio do Sport Lisboa e 'Benfica zou kunnen trai nen. Evenmin kon 'het licht worden aangestoken want de in stallatie was kapot en zou eerst woensdagochtend weer ge maakt zijn. Feijenoord zal dus in onbekend 'licht moeten spelen in een sta dion dat zo'n 70000 toeschouwers op onoverdekte plaatsen kan herbergen. Benfica had er wel voor gezorgd dat op het terrein van een bevriende club kon worden getraind. HERMAN VAN BERGEM (Van onze speciale verslag gever) LISSABON Met zijn zesde Europa Cupwedstrijd in het vooruitzicht heeft Dick Schneider voldoende routi ne opgedaan om nuchter en zakelijk het tweede duel met Benfica te kunnen analyseren. De rechterver- dediger, die vrijdagavond tegen FC Utrecht een ma gistrale partij voetbalde, voedt de mening dat Feyenoord niet zonder kans in Lissabon aan de start komt. „We kennen de ploeg nu. Het zal niet meer voorkomen dat we worden verrast, zoals in Rotter dam, doordat Benfica in eens sterk op de aanval gaat spelen. Bovendien moet het voor ons minder lastig zijn want we spelen natuurlijk met een defen sieve instelling en zo lang Benfica niet scoort, zal dat zo blijven. Wat niet wil zeggen dat we met zijn al len voor het doel van Trey tel gaan hangen. Ons sterk ste punt is en blijft vanuit de verdediging toeslaan, verrassend toeslaan". Het woord aanval komt maar moeilijk over de lippen van de speler, die aan zijn tweede sei zoen bij Feyenoord bezig is en op wonderlijk snelle wijze uit het oosten kwam. ,,Ik was aan het werk bij sporthuis Centrum en toen kwam er een telefoontje dat ik om drie uur in het Feyenoordstadion moest zijn. "s Avonds moest ik nog met Go Ahead spelen. Het was gelijk mijn laatste wedstrijd. Ook ik heb enige aanpassingsmoeilijk heden gehad maar dat vind ik logisch. Dat heb je als je van baan verandert. Maar ik heb nooit het drukkende gevoel ge kend dat ik bij een topclub kwam. Er zijn spelers die daar moeilijk onderuit kunnen ko men. Ik heb weinig last gehad en zat ook vrij vlot in de hoofd- ploeg. Een paar keer links ge staan, een paar keer rechts. Dat maakte me niets uit. Het voornaamste is dat je erin staat". Dick Schneider ontpopte zich tot een speler van formaat, die niet meer weg te denken is uit de zeer gemeleerde samenstelling van Feyenoords laatste linie met de onverbiddelijke Theo Laseroms, de heerser Rinus Is rael, de soms wankelmoedige Theo van Duivenbode en de in telligente spelende Dick Schnei der. Zij zuilen in Lissabon zon der twijfel de steun (moeien) krijgen van het wispelturige raspaardje Franz Hasfil ,de stoï cijnse drager-van-het-midden- veld W'im van Hanegem, vol ijverige werker Wim Jansen en fris van de lever spelende Jan Boskamp. Dick Schneider: „Voor ons ver trek hebben we de film van de eerste wedstrijd bekeken. Ik kende mijn tegenstander Jordao niet. Hij mij trouwens evenmin. Het gaat er dan maar om wie de brutaalste is, wie het eerst aan de ander gewend is. Ik heb er zeker twintig minuten over moeten doen. Ik had veel moei te met hem. Jordao is niet al leen snel maar hij kan ook goed voetballen. Snelheid alleen is niet zo erg. Hij is link en voor zijn type kan hij goed incasse ren. Meestal zijn die zuidelijke types niet zo hard". „Ik weet nu hoe ik Jordao moet aanpakken. Ik geloof trouwens dat onze verdediging als geheel sterker is dan die van Benfica. Ons gehele elftal acht ik zelfs beter hoewel Benfica een goede eenheid is en geen ploeg van in- divlduelen. Er wordt ook op alle posten hard gewerkt. Ze spelen allemaal in dienst van het elf tal". Dat is een stokpaardje van Dick Schneider, die door zijn instel ling en speelwijze zulk een aparte plaats inneemt bij Feyenoord. Hij is niet de lui- Van onze speciale verslaggever LONDEN Privacy is, zo vinden de En gelse topclubs, een uitermate belang rijke zaak voor voetballers, die weke lijks de massa in vervoering moeten brengen. Daarom weigerde men bij Arsenal gistermiddag het adres van John Radford te verstrekken, maar omdat de sportredactie van de Daily Mirror wel bleek te beschikken over het geheime telefoonnummer, kon toch kontakt worden gelegd met de gevrees de spitsspeler, die er morgenavond te-, gen Ajax niet bij kan zijn, omdat de Engelse voetbalbond hem een schor sing oplegde van drie weken, welke niet alleen van kracht is voor het En gelse Voetbal, maar ook voor het Euro pa Cup-gebeuren. „Kom maar langs, dan kunnen we praten", zei Radford onmiddellijk. la een taxirit van meer dan 1 uur naar het meest noordelijke deel van Londen, waar hij met z'n Nederlandse echtgenote en twee kinderen een onopvallend huis in een tamelijk nieuwe buurt bewoont, bleek van Radford's spontaniteit weinig meer over. De 25-jarige aanvaller is diep teleurgesteld, dat het beledigen van de scheidsrechter tijdens een vorige maand met de reserves van Arsenal gespeelde wedstrijd tegen Oxford City hem zo duur is komen te staan en doet geen moment moeite te verber gen, dat hij diep in de put zit. Radford: „Ik wist, dat me iets boven het hoofd hing, maar het tijdstip waarop de straf bekend is ge maakt, is verschrikkelijk ongunstig. Meestal hoor je maandags de uitspraak en de schor sing gaat dan een week later in. Toen ik za terdag na de bekerwedstrijd tegen Oriënt naar huis reed, dacht ik in ieder geval deze week nog te kunnen spelen. Ik had van mana ger Mee niets gehoord, maar die moet toen al van de beslissing van de strafcommissie heb ben geweten. Ik las pas zondagmorgen, in de krant, dat ik het voorlopig wel kan vergeten. Dit kost me vijf league-wedstrijden en de re turn tegen Ajax. Een strop van zeker duizend pond (ruim achtduizend gulden red.), maar dat vind ik het ergste nog niet. Dat ik er te gen Ajax niet bij kan zijn is veel pijnlijker. In die wedstrijd zou ik m'n vaste plaats in het eerste elftal hebben kunnen heroveren. Door een blessure ben ik er naast komen te staan. Arsenal heeft zoveel goede spelers, dat het enorm veel moeite kost om terug te komen als je er een tijd niet bij ber. geweest. Tegen Ajax zou ik zeker hebben gespeeld omdat Alan Ball niet mee mag doen. Het was m'n grote kans. Nu kan ik het seizoen wel verder vergeten, want ik geloof niet dat ik na deze drie weken nog aan de beurt kom", h juist vanwege dat laatste is John Radford een toonbeeld van verslagenheid. Uitgeteld achterover leunend in een fraaie fauteuil steekt hij de ene sigaret met de andere aan. i Dijk bekijken in een Engelse krant de prog het belangrijke duel dat morgen op Highbury wordt uitge- „Ik kan voorlopig rustig roken, want er is toch niets anders voor mij te doen", zegt hij somber. Z'n schoonouders uit Amsterdam zijn op bezoek. Speciaal overgekomen om hem tegenover Ajax in actie te zien. Een vergeefse reis dus, ook al omdat gezien Radford's gemoedstoe stand een paar gezellige dagen uitgesloten lij ken. ,,Ik voel me ellendig", zegt hij volkomen ten overvloede. ,,Ik had alles op deze wed strijd gezet. Het was m'n grote kans om op slag weer naam te maken". De schorsing van drie weken heeft alle plannen van de eenmalige Engelse international door kruist. Beroepsvoetbal is, zeker in Engeland, een keiharde zaak. En dat Radford vorig sei zoen samen met Ray Kennedy een tandem vormde, die Arsenal van triomf naar triomf leidde, telt nu allang niet meer. Radford: „je moet je bij ons voortdurend waarmaken. Te recht natuurlijk, maar het is mijn noodlot. In het begin van dit seizoen draaide de hele ploeg slecht. Omdat Ray (Kennedy) en ik niet meer. zoals vorig jaar, voor de doelpunten zorgden kregen wij de meeste kritiek te ver duren. Ik was het daar weliswaar niet mee eens, ik speelde namelijk niet slechter dan vo rig jaar. Alleen het scoren ging moeizamer, maar daar wordt niet naar gevraagd. Toen Alan Ball kwam en ik geblesseerd raakte, werden de prestaties ineens beter. Dit kostte mij m'n plaats. En nou net die schorsing weer. Een belachelijke zaak. Goed, ik geef toe dat ik de scheidsrechter heb beledigd. Hij gaf ons een indirecte vrije trap voor iets, dat een strafschop waard was. Ons hele elftal vloekte en schold. Mij pikte Ie er- uit. Georgie Best zei een tijdje geleden pre cies hetzelfde tegen een scheidsrechter. Hij werd er ook uitgestuurd, maar kreeg geen straf. Ik noem dat klassejustitie, maar er is niets aan te doen. Ik heb met Mee overlegd of ik in beroep moest gaan. Hij heeft het me afgeraden. Een mon deling onderzoek kost alleen maar geld. Goed, ik zou m'n straf opgeschort kunnen krijgen, maar als ik geen gelijk krijg, ben ik op z'n minst tachtig pond (ruim zeshonderd gulden) kwijt. En dat risico vond Mee te groot, ook al omdat ik had toegegeven te hebben geschol den. Het ergste is, dat het in een wedstrijd bij de reserves is gebeurd. In de eerste divisie kun je je trouwens vaak meer permitteren. Als je dan eens iets minder fraais zegt, vloekt de scheidsrechter meestal terug en is de zaak af gedaan". John Radford vindt, dat de rechtspraak in het Engelse topvoetbal maar eens op de helling moet. Hij pleit voor uniforme maatregelen en voor uitsluitingen over een aantal wedstrijden en niet over een tijdsperiode. Radford: „McNeall van Southampton werd na vijf boe kingen voor negen weken geschorst. Dat is toch buiten alle proporties als je ervan uit gaat, dat per week minstens twee wedstrijden worden gespeeld. Ik zou het redelijk hebben gevonden als ik drie wedstrijden zou hebben gekregen. Het risico dat daar een Europa Cupduel bij is. moet je dan maar accepteren. Maar nu mis ik er vijf voor de competitie en een voor de Europa Cup en misschien ook nog een halve finale, als we Ajax tenminste uit schakelen". Op dat laatste rekent Radford min of meer, hoewel hij er zelf niet bij zal zijn en er meer vraagtekens rond de ploeg zijn. ,,Ik zou niet graag in de schoenen van Mee staan. Als ik het voor het zeggen had, zou ik echt niet we ten wie tegen Ajax moeten spelen. Alan Ball is zeker niet beschikbaar. Eddie Kelly en John Roberts zijn niet fit. Bob Mcnab heeft pas een keer bij de reserves gespeeld nadat hij zes maanden geblesseerd is geweest en wat er met Peter Storey gebeurt, zou ik ook niet durven zeggen. Hij is zaterdag nogal zwaar door een tegenstander geraakt en kon vanmorgen (maandag) beslist nog niet trai- ,ien. Ik geloof niet, dat hij speelt. Ik neem aan dat Simpson in zijn plaats op het midden veld speelt en dat Robert ondanks z'n blessu re als back wordt opgesteld. Charley George zal wel in de spits spelen al is het ook moge lijk, dat hij in het midden speelt en Marinello in de spits komt te staan. Het is verschrikke lijk moeilijk voor Mee, maar ik geef ens toch een goede kans. Op eigen veld zijn we erg sterk en de uitgangspositie is niet s'echt na die 21 van Amsterdam. Ajax speelde toen trouwens erg goed. Zo goed. dat het volgens mij op eigen veld door geen ploeg ter wereld is te kloppen. Toch had die 2—1 eigenlijk 1—1 moeten zijn, want die strafschop leek nergens naar. Die Griekse scheidsrechter kon er trou wens toch niets van. Hij liet mij op een gege ven moment de gele kaart zien, maar zei na afloop dat Ray Kennedy door hem was opge schreven". Ofschoon hij Arsenal de meeste kans geeft „Op Highbury verliezen we alleen incidenteel als de vorm er niet is, zoals in het begin van dit seizoen tegen Stoke en Sheffield United, maar nu is de vorm beduidend beter" heeft Radford grote bewondering voor het continen tale voetbal. Hij geeft grif toe, dat de Neder landse, Duitse en Italiaanse topclubs ook in Engeland een vooraanstaande rol zouden kun nen spelen. „Maar", voegt hij er onmiddellijk aan toe, „het is natuurlijk wel de vraag of ze het een heel seizoen volhouden. Hoe vaak moet Ajax zich optimaal inzetten om te winnen? Een keer of zes per jaar misschien, maar vaker niet. Hier moet je er 42 keer keihard tegenaan om kam pioen te kunnen worden. Zouden Ajax en Feyenoord zoiets kunnen volhouden? Zouls Ajax in Amsterdam tegen ons speelde, zou het ook in Engeland kampioen kunnen worden. Ik vind Cruyff en Keizer geweldige voetballers. Mulder trouwens ook, zoals die twee jaar ge leden met Anderlecht tegen ons speelde, heb ik nog zelden een spits bezig gezien. Waarom speelt zo'n man niet in Nederland? Onbegrij pelijk, dat men een speler met zoveel kwali teiten naar het buitenland laat gaan. Maar om nog even op Ajax terug te komen, het zal een erg goede wedstrijd moeten spelen om de halve finales te bereiken. Arsenal blijft van begin tot einde gaan. Dat de laatste we ken verschrikkelijk zwaar zijn geweest, speelt darbij geen rol. Onze ploeg is conditioneel ijzersterk. Het loopt weliswaar niet meer zo soepel als vorig jaar, toen we werkelijk alles konden, maar voor een wedstrijd als deze mag toch zonder -meer een topprestatie wor den verwacht. Arsenal is het bovendien tegen over z'n publiek verplicht weer eens iets te la ten zien, van de laatste twaalf wedstrijden speelden we er een uit. De supporters zijn tnf en met geladen. Je zult wel horen hoe ze straks tekeer gaan en dot is een verschrikke lijk belangrijke steun". Ajax is echter niet de belangrijkste zorg van John Radford. Zijn problemen liggen uitslui tend in het persoonlijke vlak. Ook na de zo veelste sigaret pijnigt hij zich nog met de ge dachte wal het met zijn voetballoopbann moet worden. Of het nog wél zin heeft bij Arsenal te blijven als er voor hem geen plaats meer in de top elf is. Na reeds acht jaar lang als full prof bij de Gunners in dienst te zijn geweest, durft hij het woord weggaan niet in de mond te nemen. „Maar", besluit hij, „ik wil geen tweede Ma rinello worden.* Die jongen werd twee jaar ge leden met veel tam-tam binnengehaald. Geor gie Best de tweede noemde men hem. Alleen in z'n eerste wedstrijd tegen Manchester Uni ted heeft hij geschitterd. Daarna was het ge beurd. Hij staat er nu al bijna twee jaar lang meestal naast. Voor zoiets voel ik natuurlijk niets. Als die schorsing een week later was gekomen zou ik me nu geen kopzorgen hoeven te maken". TON VAN DALEN druchtige, niet de speler die je altijd hoort. Hij lijkt wat terug getrokken maar zijn ploegmak- kers vinden hem een fijne colle ga, die door rijn rake opmerkin gen meermalen een waardevolle bijdrage levert in een discussie. „Het karakter komt op het voet balveld tot uitdrukking", zegt hij. Ook dat van Dick Schneider die zijn intelligentie in zijn spel legt. Dick Schneider is niet het type dat er onvervaard ingaat. Tijdens zijn charges werken zijn hersens op volle toeren en de nauwlettende toeschouwer ziet aankomen hoe hij zijn te genstander zal aanvallen: nim mer onbesuids, nooit ondoor dacht. Daarom kan hij, hoewel geen spectaculaire speler die de aandacht van de tribunes op zich vestigt door sensationeel stuntwerk, voor de fijnproever zulke meesterlijke wedstrijden spelen, vol met subtiele techni sche trekjes, boordevol overleg in zijn spel met knap afnemen en moeilijke situaties als van zelfsprekend oplossen. Zoiets hoort Dick Schneider aan met peinzende blik van iemand die het maar nauwelijks kan ge loven. Dan komt ook zijn beken tenis: „Ik ga graag naar voren, met of zonder bal. Aanvallen Is immers het aantrekkelijkste van voethal, hoewel verdedigen ook zijn leuke kanten heeft. Al leen verdedigen en afbreken zou me niet liggen. Ze zeggen wel eens tegen me dat ik soms te netjes ben. Toch hen ik een stuk veranderd sinds mijn tijd bij Go Ahead. Toch iets professioneler geworden, wat niet betekent grove overtredingen maken". Typisch Dick Schneider wiens agressieve instelling blijkt uit 't feit dat hij graag af en toe aan valt maar die niets voelt voor grof spel. Hij reageert zijn agressiviteit liever af met meestal tomeloos naar voren trekken. Soms ook met scoren. „Ik heb er bij Feyenoord zes gemaakt, vier in de competitie, twee in Europa Cupwedstrijden waarvan een tegen Olympinkos en de andere tegen Dinamo Boekarest. Dat was zo'n doelpunt dat ik eigenlijk niet mag maken. Ik schiet niet als j er geen mogelijkheid Is. Dat vind ik zonde. Maar in Boeka rest was er niemand toen Ik he lemaal vooraan was en dan schiet je. Tot mijn verbazing ging die bal er nog in ook". Dick Schneider is full prof bij Feyenoord en daarover heeft hij zijn gedachten. „Het is een droomwereld met nadelen. Je hebt te veel vrije tijd, je zit te veel thuis. Ik ben drie en twin tig en als je jong bent. moet je niet de hele dag bij jet vrouw zitten. Straks ben je uitgevoet- bald en moet Je ook de deur uit. Dan zal men zeggen: waarom doe je er dan niets bij. Dat is ook zo lastig. Je zit met trai ningskampen, met training, met dagen weg zoals nu. Dan krijg je toch niet meer dan een klus- jesbaan". Dick Schneider overweegt het voor en het tegen en komt dan tot de conclusie dat het beter is alleen te voetballen dan het full professionalisme te koppelen aan een klusjesbaan. „Later wil ik terug naar het oos ten. Ik heb het hier prima naar mijn zin en van heimwee heb ik geen last. Maar het leefklimaat in het oosten is aantrekkelijker, niet zo haastig en gejaagd als in het westen. Wie weet denk ik er later wel heel anders over. Dan is de trek naar terug misschien wei helemaal verdwe nen". Voorlopig zit Dick Schneider goed bij Feyenoord. een speler zon der concurrentie. „Ik heb inder daad momenteel geen concur rentie maar die zou wel het elf tal ten goede komen. In tiet be gin bij Feyenoord was ik ook niet zeker van een plaats. Ik heb het me nooit aangetrokken. Als je vertrouwen weg is. komt dat in de wedstrijd tot uitdruk king. Jawel, onbewust ben Je er natuurlijk mee bezig want je speelt graag en je vindt het niet prettig als je ernaast staatAls het ten dienste van het elftal Is. moet je je er zonder meer bij neerleggen. Als Ik opdracht krijg om louter te verdedigen, hoewel ik graag naar vhren ga, zal ik zonder moeite die op dracht kunnen uitvoeren. Het belang van het elftal staat voor op". „Het gebeurt me wel eens dat ik te veel naar voren ga en een man achter me laat kruipen. Dat vind ik een zwak punt van mezelf. Maar je moet je fouten kennen om er iets aan te kun nen doen". Het karakter van een speler komt tot uitdrukking in zijn spel. Voor Dick Schneider de gelimi teerde agressiviteit, de eerlijk heid en zelfkennis die hem in staat stellen „berekend" te voetballen. „Een constante spe ler is voor een elftal meer waard dan iemand die af en toe geweldig uitblinkt. De ideale voetballer is hij. uitgedrukt in cijfers, die steeds een zeven of acht haalt met uitschieters naar boven. Dat is niet zo spectacu lair of sensationeel maar voor het team geweldig". HERMAN VAN BERGEM.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11