Goed heertje verduisterde 1,8 miljoen van werkgever T1ÏÏ1J 20 Andriessen zinspeelt bestedingsbeperking 17 18 21 22 El Ferrol onderwerp demonstratie Madrid Student pleegt moord op prof. Lentezon en hippe Dam Secretaris nigr. Gijsen negeert oversten NDERDAG 16 MAART 1972 LEIDSE COURANT Vijf a zesduizend per week (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Nederland heeft er een goed heertje bij maar ditmaal een echte. De vorige superopllchters, die de kwalificatie kregen, verdienden hem met hun royale fooien in nachtclubs en aan taxichauffeurs. De 31-jarige kantoorbediende C.E.M. uit Amsterdam echter deed het anders. Van de 1,8 miljoen gulden, die hij zijn werkge ver, het makelaarskantoor in assurantiën Roland Holst en zoon, armer gemaakt blijkt te hebben, besteedde hij nau welijks een cent aan zichzelf. fdinspecteur A. Goege van de Amsterdamse politie leidt het onder zoek naar de grootscheepse oplichting door een 31-jarige kantoorbe diende, die zijn werkgever voor 1,8 miljoen gulden zou hebben op gelicht. Ziekenhuis- diefstallen opgelost TRECHT (ANP) Een zestien jarige Utrechtse stratenmaker heeft de afgelopen maanden vijf Utrechtse ziekenhuizen gebruikt als operatieterrein voor een groot aantal diefstallen. Hij stal los geld, portemonnaies en por tefeuilles uit jassen en andere kleidingstukken in personeels-' garderobes. De buit is tot dui zenden guldens opgeloperf. Vijf- j tig diefstallen die door de politie zijn uitgeplozen moeten hem al ƒ3500,- hebben opgeleverd, ye jongen werd vorige week in het Diaconessenhuis betrapt door een verpleegster in de ope- i ratieafdeling. Zij liet de lift stoppen en de trap afsluiten, zo dat hij niet meer weg kon. De stratenmaker werd overgegeven aan de kinderpolitie en daarmee kwam een einde aan de reeks diefstallen die de ziekenhuizen tot een ware obsessie dreigde te worden. Er werd zo vaak geld vermist, dat men elkaar begon te verdenken hetgeen de sfeer uiteraard niet ten goede kwam. In een van de ziekenhuizen is zelfs bijna een personeelslid ontslagen omdat men hem ver dacht. Ratten oorzaak explosie UTRECHT (ANP) Een onderzoek van het Ge meentelijk Energiebedrijf in Utrecht heeft uitgewe zen, dat de gasontploffing en de brand die dinsdag ochtend vroeg een bene denwoning in die stad to taal vernielden, niet is veroorzaakt door een lek In een aan- of afvoerbuis bij de gasmeter zoals aanvankelijk werd ver moed. Een hoofdtoevoerleiding on der het trottoir blijkt bij de aansluiting met de bin nenleiding te zijn ver zakt, gescheurd en daar na gebroken doordat rat ten de bodem hadden on- dergraven. Het gas stroomde onder de vloer van de woning waarin een kolenhaard stond te branden en explodeerde. Wie ervan profiteerden, waren be hoeftige Surinamers en Neder landers in de hoofdstad, plus een sportvereniging, die slecht bij kas zat. Ondertussen leefde de oplichter zelf Surinamer in een bescheiden burger manswoning in Amsterdam- noord, zo bleek na zijn arresta tie, die gisteren bekend is ge maakt. De rechercheurs, die hem moesten verhoren, hebben er de grootste moeite mee om hem een misdadiger te vinden. Op het hoofdbureau van politie te Amsterdam wordt vertederd gesproken over „onze moderne Robm Hood". Onder'ussen is wel becijferd, dat de verdachte vijf jaar lang ge middeld vijf tot zesduizend gul den per week moet hebben weg geschonken. Dit komt neer op de maandelijkse huur van in to taal 60 vierkamerflats in de dure nieuwbouwwijk Bijlmer meer, waar, zoals bekend, veel Surinamers wonen. Het zou de politie dan ook niet verbazen, wanneer daar als gevolg van de arrestatie binnenkort moeilijk heden met de huren zouden ont- stian. Zozeer vertrouwden de Surinamers op de goedgeefsheid van hun rijksgenoot, dat ze ge woon naar zijn kantoor gingen om hun uitkering op te halen. De giften van M. variëren van 1.000 tot 50.000 gulden per keer. Na zijn arrestatie wist hij uit zijn blote hoofd minstens zestig namen op te noemen van perso nen die hij had begunstigd. Van enige vorm van chantage is vol gens de politie bij dit alles geen sprake geweest. De verklaring van de verdachte, dat hij heeft gefraudeerd uit so ciale bewogenheid, is bij contro le juist gebleken. En de manier waarop hij de Surinaamse fami lie in Amsterdam want daar ging het voorname'ijk om bijstand kon verlenen, was ver bijsterend simpel. Hij werkte op de afdeling krediteuren-boekhou- ding van de firma Roland Holst, een zeer goed bekend staand bedrijf waar het aantal transac ties volgens de politie hoog en gecompliceerd is. Zijn eerste fraude pleegde hij in 1967 door op een betalingsopdracht de naam van de schuldeiser uit te wissen en zijn eigen naam in te vullen. Later bracht hij vervolmakingen aan in zijn werkwijze. Bij de banken die de betalingsopdrach ten moesten uitvoeren, kreeg hij zovoel vertrouwen, dat een tele foontje al genoeg was om een dergelijke opdracht ten zijl gunste te wijzigen. Zo bleef het geld binnenstromen op de reke ning die hij onder een andere naam geopend had. Hij liep te gen de lamp, terwijl hij voor fa miliebezoek in Suriname was. Een van zijn directeuren kreeg tijdens zijn afwezigheid een schuldbetaling onder de neus die hoger was dan hij kon zijn. De directeur wist dat omdat hij zelf al een voorschot op de be trokken vordering had betaald en dus op de hoogte was van het bedrag. Het gevolg was dat M. werd gearresteerd toen hij op Schiphol terugkeerde. De Surinamers die hij met zijn fraude aan woningen, inboedels en auto's heeft geholpen verkla ren volgens de politie unaniem dat zij meenden in hun rijksge noot een man met een topsala ris gevonden te hebben die niet krenterig was tegenover mede mensen in nood. ADVERTENTIE MACRORAK Nog5beursdagen Voordelige trein-toegangs- CROESELAAN-UTRECHT gJ3Q-U3° 93D-YI3& 9.30-16.30 9.30-17JO 9.30-17.30 9^0-17.30 De lentezon is doorgebroken en lokt iedereen naar bui ten. Het Nationaal Monument op de Dam in Amster dam is dan ook meteen weer bevolkt door zittende, staande, wachtende, kijkende, paraderende, dromen de en kletsende lieden. Uitbreiding internationaal telefoneren DEN HAAG Op 20 maart a.s. wordt voor de telefoonabonnees van de sectoren Alphen a.d. Rijn, Delft, Leiden, Naaldwijk (m.u.v. het net Poeldijk dat deze faciliteit reeds heeft) en Zoetermeer de mogelijkheid ge opend tot automatisch telefoon verkeer met de aangeslotenen op de geautomatiseerde netten in Frankrijk (incl. Monaco). MADRID (AFP) Studenten en arbeiders in Ma drid hebben gisteren opnieuw een betoging ge houden uit solidariteit met de arbeiders in Ferrol del Gaudlllo. Zij protesteerden tegen het optreden van de politie in de scheepswerf „Bazan." waar door vrijdag twee doden vielen en enkelen door kogels werden gewond. Sinds dinsdagavond rijn in Madrid vlugschriften verspreid in de straten en de ondergrondse, wearin de arbeiders tot „solidariteit in de strijd tegen de onderdrukking" worden opgeroepen. Er staat in dat ,.de regering de politieke controle op de toestand verliest en daarom tot bloedige me thoden overgaat". Rond de universiteit van Madrid en in de industrie wijk „Quatro Caminos" begonnen groepen arbei ders en studenten g-stermuldag met het oprich ten van barricades. In enige straten werd het verkeer enige tijd tegengehouden, er werd ge schreeuwd, leuzen werden geroepen en het kwam tot botsingen met de politie. In een aantal metaal- en automobielfabrieken, voral bij „Perkins" en ..Castello" is de maandag begonnen onrust gegroc d. In een groot aantal fa brieken hebben de arbeiders de gebeurtenissen te El Ferrol op vergaderingen besproken en beslo ten hoe zij daartegen zouden gaan protesteren. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Gistermorgen half tien heeft een 32-jarige stu dent in een vlaag van verstandsverbijstering de 68-jarige hoogleraar prof. Olmer in Marseille vermoord. Op dat uur arriveerde de profes sor als gewoonlijk in het zieken huis De La Conception, parkeer- De vermoorde hoogleraar staat in de medische wereld van Frank rijk bekend aIe een der knapste he pathologen en deskundigen van bloedziekten verband hou dende met leveraandoeningen. Hij heeft daarover een grote verscheidenheid van boeken na gelaten. de zijn auto op de binnenplaats en liep naar zijn kamer. Hij werd op de voet gevolgd door Michel Blanc, de student die bij hem college liep en die In zijn eigen auto had zitten wachten op de komst van de hoogleraar, een jachtgeweer naast zich. De student schoot met één kogel de professor morsdood. Daarna liep hij terug naar de binnen plaats, reed weg en meldde zich vrijwillig aan bij een commissa riaat van politie. Hij legde een volledige bekentenis af scheen opgelucht en tevreden te zijn, toen hij alle bijzonderhe den verteld had. Hij meende, dat de hoogleraar hem dwars zat in zijn studies en dat hij zelfs aan die studies een eind wilde maken. Michel Blanc was Bernadette Devlin krijgt 6 maanden voorwaardelijk NEWRY (Rtr/AFP/PDA) De Noordierse ijveraarster van de burgerrechten Bernadette Dev- vlin is, samen met acht andere Noordierse leden van het Britse parlement, opnieuw tot gevan genisstraf veroordeeld. Ze kreeg deze keer zes maanden voorwaardelijk en een geldboete van vijtien pond Sterling we gens deelneming aan een verbo den protestmars in Newry In fe bruari. e mars in Newry was een pro test tegen de „bloedige zondag" in Londonderry van een weck tevoren, die aan dertien burgers het leven kostte. Inktgooister in beroep BRUSSEL (ANP) Marie Louise Kwlatkowski de jonge vrouw die op 22 januari de Britse premier lleath met inkt gooide toen hij in Brussel het toetredingsver drag tot de EEG kwam teke nen, heeft beroep aangetekend tegen het vonnis van zes maan den onvoorwaardelijke gevange nisstraf, dat tegen haar werd uifgesproken. De vrouw die vegetariër is, heeft ook geprotesteerd tegen het ge vangeniseten dat ze krijgt voor gezet en dat ze naar haar zeg gen niet kan verdragen. VP'er Van Eisen: oonkurken' in commissie v. Riïckevorsel IFN HAAG Dc militaire des- kundige van de K.V.P. Tweedc- Kamerfracfie de heer Van Ei sen heeft gisteren kritiek gemt op de inbreng van militaire zij de in de defensiestudiecommis- sle Van Rijckëvorsel. Volgens de heer Van Eisen zijn de mili taire commissieleden niet- vrij, omdat het dezelfde figuren ziin die hebben meegewerkt aan de nota van oud-defensieminister j Den Toom, waarin op aanzien lijke verhoging van de defen- j sieuitgaven werd aangedrongen. IHet zijn de kroonprinsen van de krijgsmachtdelen, ook wel de kroonkurken genoemd" aldus de heer Van Eisen. Hij bevestigde dat de commissie Van Rijcke- vorsel met een verdeeld advies zal komen. De heer Vari Eisen zei de inbreng van de militaire commissieleden minder hoog te zullen aanslaan en niet elke stem even zwaar te zullen laten wegen. Russische onderzeeër op sleeptouw Washington (upi) De sow- jet-kernonderzeeboot die sedert 19 dagen 700 mijl ten noordoos- ton van Newfoundland niet ave rij ronddreef is dinsdag defini- 'tef op sleeptouw genomen en °P Weg naar de Sowjet Unie. Herhaalde eerdere pogingen de oorlogsbodem te slepen, misluk- ton sbeeds door het slechte weer m'ijl ten zuid-westen van IJsland en werd met een snel heid van vijf knopen oostwaarts gesleept. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG We moeten met het oog op de begroting voor 1973 nagaan of er verdere overheidsmaatregelen moeten komen op het gebied van de bestedingen en wel licht ook van de lonen en prijzen. Ik betwijfel of in 1973 en daarna de problemen uitsluitend via beleidsombuigin-1 gen en bijna onontkombaar lijkende belastingverzwarin gen kunnen worden opgelost, tenzij het bedrijfsleven voor betekenende matiging zorgt. MR. ANDRIESSEN Dit betoogt K.V.P.-fractieleider Andriessen in een artikel in het blad „K.V.P.-72". Hierin zegt hij dat 1973 wellicht een nog moeilijker jaar wordt dan 1972 en dat dit in belangrijke mate te wijten is aan het achterwege blijven van voldoende loon- en prijsmatiging, naast de vermin derende groei van het nationaal inkomen en de belastingop brengst. Nu draagt vooral de rijksbegroting de tekorten die ontstaan door het gebrek aan matiging. Dit gaat voor een be langrijk deel ten koste van de collectieve voorzieningen, aldus mr. Andriessen. De heer Andriessen vindt het nog te vroeg om al een oordeel over het kabinet Biesheuvel-Nelissen uit te spreken. Het kabinet heeft een aantal niet populaire maat regelen moeten nemen om in de eerste helft van de regeerperio de orde op zaken te stellen. Daardoor wordt volgens mr. Andriessen een uitgangsstelling gecreëerd waarin de realisering van het program Steenkamp mogelijk wordt. De samenwerking tussen de 5 re geringspartijen in de ooalitie beoordeelt mr. Andriessen posi tief. „We zijn de begrotingspro- men van 1972 redelijk goed doorgekomen. Ik verwecht dan ook dat we bij de bcgrotingspro- j blemen van 1972 redelijk goed zullen vinden." Over het streven naar een pro- j gressieve volkspartij zegt mr. Andriessen, dat het inderdaad zoals PvdA-voorzitter Van der Louw zegt nog geruime tijd zal duren voordat die partij er is. 1 „Ik durf het nog sterker te zeg gen: ik vraag mij af, of er wel van komt. Duidelijk blijkt hoe moeilijk het Is om heterogene ideologieën bij elkaar te bren-1 gen". Over het heimwee In PvdA-krin- gen naar hernieuwde samenwer king met de KVP, merkt de KVP-fractleleider op: het is een interessant verschijnsel in dc Nederlandse politiek, dat on danks alle kritiek en antl- KVP-moties men altijd weer bij j de KVP uitkomt. Steeds staan j er bij de PvdA mensen op die zeggen: als je realistisch wilt j zijn in de Nederlandse politiek, I kijk dan naar de KVP, want dat Aan de voet van het beeld van Julius Ceasar in Rome hebben gisteren is de enige partij om politiek enkele Romeinen een krans neergelegd ter herinnering aan de sterf- mee te bedrijven. dag van de Romeinse keizer op de /des van maart. Pleegmoeder mag gekocht kind houden LONDEN (Rtr) Een Engelse pleegmoeder mag een kind, dat zij zes jaar geleden voor 10 shil ling (ongeveer 4.25) had „ge kocht", behouden, zo heeft een hof van beroep In Londen be paald. De echte moeder van de nu ruim zesjarige Keith had het kind destijds afgestaan, omdat zij niet getrouwd was en in grote financiële zorgen verkeerde. Onlangs deed zij echter weer aanspraken op het kind gelden, nadat zij met diens vader was getrouwd. In eerste aanleg be paalde een rechtbank, dat de pleegmoeder het kind moest af staan. In hoger beroep werd dit besluit evenwel ongedaan ge maakt. Onderzoek naar moord Van één onzer verslaggevers DEN HAAG In do Duitse stad Bremen Is een onderzoek begon nen naar de rol van de zaken man Willy Kamps, die ervan wordt verdacht aan de voor avond van bevrijdingsdag in Mljnsherenland twee jonge ver zetsstrijders te hebben gedood na hen flink te hebben mishandeld. De twee Jonge verzetsstrijders kwamen uit dc buurdorpen Westmaas en Helnenoord, gele gen In de Hoekse Waard. Een aantal Nederlanders is ver zocht binnenkort naar Bremen te komen om te getuigen in deze zaak. Onder hen is de gepensio neerde politieman Bijl. die des tijds veldwachter was ln Mljns herenland. Hij kreeg op dc mor gen van 5 mei thuiskomend van patrouille, van zijn vrouw te ho ren dat een Duitse officier was langsgekomen met de mededeling „er twee te hebben doodgescho ten". De één had een schot door het oog gekregen, de onder ach ter het oor. Beide lijken droe gen tekenen van flinke mishan deling. Veldwachter Bijl heeft destijds de zaak doorgegeven aan dc groepscommandant in Dordrecht, terwijl ook dokter H. Kwint, thans huisarts ln Sas- senhelm, werd gewaarschuwd, Do dag tevoren was het dorp ln feeststemming geweest, maar aldus de heer Bijl, „toen oen Duitse patrouille binnenkwam heb ik ook benen moeten ma ken". Volgens hem heeft de moord op de twee verzetsstrij ders met deze feeststemming evenwel niets te maken. ROERMOND Dc privé secreta ris van dc bisschop vnn Roer mond mgr. GlJscn, de 31-Jarige pater-Marlst A. Gevonden heeft zijn benoeming aanvaard zonder verlof van zijn oversten, die pa ter Gevonden uitdrukkelijk had den ontraden op do benoeming In te gaan. Mgr. OIJsen heeft na zijn wljdlnR in Rome contact opgenomen met de generale overste van de Marlsten met het verzoek of hij pater Gevonden mocht aanstel len tot zijn secretaris. De gene rale overste verwees mgr. Gij sen naar de Nederlandse over ste drs. A. Wagenaars, die de benoeming sterk afried omdat hij de nieuwe bisschop voor een vergissing wilde behoeden. Mgr. GIJsen heeft het al dan niet aan vaarden van de benoeming uit eindelijk aan pater Gevonden zelf overgelaten. Binnen de congregatie van de Ma- ristcn beraadt men zich thans over de maatregelen die geno men moeten wordon. Of poter Gevonden uit dc congregatie ontalagon zal worden, kon drs. A. Wouters, lid van do provin ciale raad, bevestigen noch ont kennen. Daarover is nog geen beslissing gevallen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9