RIJNLAND VERWACHT OPNIEUW WATERNOOD Attente Ton van Kesteren bezorgt H.H.Sporthuis officieus zaaltitel Rijnland zoekt compensatie voor drievoudige omslag Niet iedereen blij met nieuwe brug Lisse sterkste in zestallencompetitie Van Rooyen kort voor tijd op verlies Beteelde boezemlanden te zwaar belast DWS en FC Utrecht in Nortgohal DONDERDAG 16 MAART 1972 LEIDSE COURANT LEIDEN Ook de komende zomer voorziet het Hoogheem raadschap van Rijnland weer ernstige moeilijkheden met de watervoorziening als gevolg van de lage waterstand van de Rijn. De capaciteit van de Rijn bij Lobith, die normaal ca. 2.000 m3 per seconde moet zijn, was de laat ste weken niet meer dan 900 m3 per seconde. Hoofdingeland Detmers infor meerde daarom gisteren tijdens de verenigde vergadering van het hoogheemraadschap, of er met het oog op de te verwach ten herhaling van de noodsitua tie al maatregelen in voorberei ding zijn om water van elders dan uit de IJsel bij Gouda te betrekken. wijl 18 m3 nodig zouden zijn. Uitbreiding van de noodmaatre gelen is niet te verwachten. Daarom zegde hij toe. dat het versnellen van de procedure voor de aanleg van twee trans portkanalen - maar met name voor dat van Maarssen naar Bodegraven - zeker een van de onderwerpen van het komende gesprek met de minister van waterstaat zal vormen. Via dat kanaal kan water uit het Am sterdam Rijnkanaal worden aangevoerd, dat relatief vers is maar dat niettemin een penetra tie van zout in Rijnland tot ge volg zal hebben. Voor de aanvoer van relatief vers water naar de Hoogheemraadschappen Rijnland en Delfland werd vo rig jaar bij Maarssen-Breukelen een pompenbatterij langs het Amsterdam-Rijnkanaal geplaatst. Ze leverde zes van de in totaal tien kub/seconde: er is minstens 18 m3 nodig. Maar ook dit jaar kunnen de dorstige polders niet meer water verwachten. Dijkgraag mr. F. M. A. Schok king antwoordde hem dat de noodmaatregelen, die vorige zo mer getroffen werden, zeker ook dit jaar weer worden toege past. Hij achtte het een buiten- De dijkgraaf stelde vast, dat de gewoon bedenkelijk facet dat minister van de problemen op niet deze maatregelen niet meer de hoogte is. De enige troost is. dan 10 m3 water per seconde dat Rijnland vroegtijdig alarm kunnen worden ingelaten, ter- geslagen heeft. LEIDEN De voormalige Haar- De oude brug, die lemse Spaarnebrug is onlangs op de nieuwe landhoofden in de Zijlsingel geplaatst en weer be weegbaar gemaakt. van 1,75 m., terwijl de onder kant van deze brug 1,22 m. bo ven het water uitsteekt. breder is dan de kaduke brug, die hier vroeger lag, werd jaren geleden aangekocht door de ge meente Leiden. Voor de ver- Daar de rondvaartboten keersafwikkeling is de bredere brug een hele verbetering, maar niet iedereen is blij. let rondvaartbedrijf Harlandt- Slingerland ziet zich ernstig be lemmerd in zijn bedrijfsuitoefe ning. omdat de brug aanmerke lijk lager is dan dc oude brug. Die had een doorvaarthoogie hel gebruikelijke type een hoogte hebben van 1.40 m betekent eer en ander, dat men nu een andè- re route zal moeten nemen. Eer route, die zeker een half um langer is. ..Dat gaat ons belang rijke nadelen opleveren", aldus de eigenaar van het rondvaar^ NOORDWIJK De niet al te spectaculaire Noordwijkse topper Hongaaars Hollands Sporthuis-Van Rooyen kreeg zijn „uitsmij ter" in de allerlaatste seconden. Arie Weyers, de zware spits van SJC, bereikte met een diagonale schuiver teamgenoot Ton van Kesteren, die soepel om Hans Westgeest heen draaide en vervol gens de kleurrijke 33-jarige doelman Koos v.d. Voorn met een strakke bal passeerde. H. H. Sporthuis dat eerder in de Noordwijk se bekerfinale in de verlenging door Van Rooyen werd geëlimi neerd. kon daardoor officieus uitgeroepen worden tot Noordwijks zaalvoetbalkampioen 1972. Volgende week (woensdag 19.30 uur) res teert alleen nog het „verplichte" nummer tegen 't Kikkertje. Sportvierkamp Roodenburg heeft meeste kans op de eindzege LEIDEN Gisteravond is in de 5-Meihal het derde onder deel verwerkt van de sport vierkamp tussen Rooden burg, AV Holland, Bona Stars en de Zijl/LGB. Zoals verwacht mocht worden heeft Bona Stars hét onder deel basketball met over macht gewonnen. Wel waren er enige strubbelin gen i.v.m. het aanvangsuur. Gepland was om op 6 uur te beginnen, maar de zaal was pas om 7 uur vrij, zodat de wedstrijden iets ingekort moesten worden en boven dien er geen pauzes waren, zodat er wel een aanslag op de conditie gepleegd werd door drie wedstrijden achter elkaar te spelen. AV Holland sloeg zich hier goed door heen. Door de belangrijke wedstrijd tegen Roodenburg te winnen behaalde Holland na Bona Stars een tweede plaats, door welk resultaat AV Holland nu met Rooden burg in de totaalrangschik king aan kop gaat met 8 punten, gevolgd door Bona Stars met iy2 en De Zijl/LGB met 6y2. Met het onderdeel voetbal nog voor de boeg lijkt Roodenburg de beste papieren te hebben voor de eindoverwinning. De uitslagen: Roodenburg—De Zijl 1614, RoodenburgBo na Stars 8—25, Bona Stars— AV Holland 47—7, AV Hol land—De Zijl 22—8, De Zijl —Bona Stars 6—53, AV Hol land—Roodenburg 154. Het beslissende doelpunt van Ton van Kesteren werd ook met vreugde begroet door LDWS. De Leidse kampioen weet daardoor dat het zijn Noordwijkse rivaal op de vertrouwde betonnen vloer van de Groenoordhal zal ontvangen. Zou het Noordwijkse treffen in de ifitpuilende Nortgo- hal onbeslist zijn geëindigd dan zou eerst nog een beslissings wedstrijd moeten worden ge speeld, waarna LDWS H.H. Sporthuis in de Vijfmeihal had moeten ontvangen. Dat ziet er nu niet naar uit, zodat op 29 maart LDWS te gast zal zijn in de Nortgohal en de return op 4 april zal worden gespeeld in de Groenoordhal. „Voor het overi ge maakt het voor ons niet veel uit. Van Rooyen en H. H. Sport- Kampioenskandidaat huis ontlopen elkaar niet veel. Ik vond wel Jaap Vermeulen de grote uitblinker", merkte LDWS-er Theo Pet op. Zwaarge bouwde Vermeulen vormde sa men met zijn clubgenoot. UVS'er Eddy van Duy, een sterk achterhoededuo, dat de be trouwbare Constant Smit achter zich wist. Verdedigen lijkt na melijk de grote kracht van deze kampioen in spé. Aanvallend moet het teveel komen van de uit alle standen schietende Weyers. Individueel imponeert het team minder, al kan het aanvoeren dat LDWS ondanks al zijn artisticiteit door Van Rooyen in een vriendschappelijk duel destijds met 104 onder de voet werd gelopen en dat dat zelfde LDWS gisteravond van het Noordwijkse Nagtegaal eveneens verre van overtuigend won met 54. H.H. Sporthuis met een kern van SJC'ers (naast Ton van Kesteren en I in Noordwijk: Htl. Sporthuis, dat de titel nauwelij C. Smit. A. Weyers, J. Schippers, E. v. Duyl, J. v. d. Eist (coach) f.l.n.r. M. Ottenvanger, F. Crama, J. Vermeulen. T. v. Kesteren en >n trainer C. Vermeu- W. Braun. Foto: H. L. v. Gijzen Arie Weyers speelde Jos Schip pers vrij sterk) en UVS'ers is bovendien een ploeg, die erg adrem kan zijn. Dat bleek gis teravond wel. In de 10e minuut rondde Jan v.d. Lippe voorbe reidend werk van Gerard Duyn- dam af, waarna twee minuten Na late/ de gelijkmaker al achter Rooyen v.d. Voorn lag, dankzij een in zet van Vermeulen. Even tevo ren had de overigens onopval lende Albert Spaanderman voor Van Rooyen de binnenkant van de paal geraakt. Het waren, af gezien van de apotheose, de weinige hoogtepunten in een ui terst voorzichtig duel, waarin het op papier sterker Van Rooyen door konsekwente dek king werd uitgeschakeld. grote klapstuk Van HH Sporthuis werd t atuurlijk ook door andere ploe gen gezaalvoetbald. Van Duin Sporthuis tegen Verhart werd een van de mooiste partijen van <le avond. De gele-truidragers van het fair-plai klassement (Van Duin) was wel de beste ploeg, maar verloor toch met 63. EstecRollygorlf/Victoria gaf een saai spelletje te zien die door de internationalen met 21 werd gewonnen. Driehoek Piet Heir.—De Lange werd door de sigarenploeg gewonnen met 4 2. Bitter weinig mensen aan schouwden nog Jaap Augustinus tegen De Landbouw. De wed strijd ging ook als een nacht kaars uit. Eindstand 20. NOORDWIJK DWS en FC Utrecht 'zullen binnenkort te gast zijn in Noordwijk, waar zij in do Nortgohal vriendschappe lijke zialvoctbalwedstrijden zul len spelen tegen een Noordwijks team. De da'.a. waarop deze ontmoetin gen zullen worden gespeeld, inoefen nog worden overeenge komen. Inmiddels is wel komen HAZERSWOUDE De Ha- zerswoudse afdeling van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen houdt op dinsdag 21 maart, vanaf 8.15 uur n.m., een vergadering in het voormalige raadhuis. De heer H. Colpa, juwelier edelsmid te Boskoop, houdt een inleiding onder de titel „Wij hopen op een goede toe komst". LEIDEN Het damesvoetbal dat op 25 maart in competitiever band in de Leidse voetbalbond gaat draaien, wint steeds meer terrein. Als voorwedstrijd voor de op 1 mei op het LFC-terreln vastgestelde ontmoeting tussen LeiJen en Haarlem zal gespeeld women een wedstrijd tussen da mesteams van Leiden en Den Haag. vast te staan dat vanaf dinsdajj 4 april in de Noordwijkse sport ha! door „Jaap Augustintil Sport" een serie nederlaagwed si rijden wordt georganiseerd De verenigingen, die Jaap Au gust nus Sport tegenover ziel krijgt, zijn LDWS, de kampioen van „Leiden", ASC, Dc Mun nik, Stormvogels, VWS (kam pioen in de Leidse derde klas; en het attractief spelende tcar> van De Nagtegaul uit Noor4 wijk. LEIDEN Dankzij een alleszeg gende 5'A'2 zege °P Bodegra ven is het schaakzestal van Lis- se kampioen geworden in de dit seizoen door de Leidse Schaak bond in het leven geroepen zes tallencompetitie. Weliswaar ein digden de Lissenaren in punten geliik met de reserves van Voorhout, doch de zege van Lis- se over Voorhout in de voorron de gaf de doorslag. Voorhout 2, dat in zijn poule als Het tweede achter Lisse de finale ee^s binnenstapte (in poule b eindigde Bodegraven vóór VTL) toonde zich in de eindstrijd veruit het stericst. Na Bodegraven met 4^—1'/^ overduidelijk te hebben verslagen, schoven de Voorhou- ters (L Rieuwers, A. Lange- laan, R. v. d. Poel, C. Fles, J. Veine, F. Schlatmann) deze week met vrijwel dezelfde over macht VTL 2 opzij: 42. Het bliek juist niet voldoende om Lisse te overtreffen. De Lisse naren, die in de eerste finale ronde een misstap maakten te gen VTL (4—2 verlies) dankten het aan hun sterke spel in de voorronde dat zij de eerste zes- tallenxampioen van de LSB werd-*n. kooper: „Oorspronkelijk speel den w'j in de buurtschap Dt Engel. Omdat de jongeren dtk te ver vonden en wij uit De Eb gel geen aanwas kregen, led onze vereniging gedoemd M verdwijnen." Daarom werd b# slo'en de speelruimte te verleg gen naar de Poelpolder wan onderdak werd gevonden in hf On'moetingscentrum. „Nu w» dit kampioenschap hebben b# hauld, hopen wij volgend sej zo-»n een sterk tiental te kunne} opstellen.' wordt „geassisteerd" door de De eindstand in de finalepoule: jongeren G. en J. v. Dijk, C. 1. Lisse 2—4. 2. Voorhout 2 2—4 Krüger, P. Bohën en W. Brug- 3. VTL 2—3, 4. Bodegraven 2- man) zal bovendien nieuwe im- 1. De punten die de teams tegei pulsen geven aan het clubscha- eikaar in de voorronden ver ken in Lisse. Secretaris/pen- overden tellen mee in de eind ningmeester C. J. H. Paarde- uitslag. aak van Ivanhoe" za. en wo. j„ zo. 14.00 en 16.15 u„ ..It". 18 jr. vr en za. 23.30 LUtOR: (lel 21239) ..Sartar d.E. 14.30. 19.00 en 21.15 u. worst. 16.45 u. STIDio (tel 33210) ..Decamerone 18 Jr.dac. 14.30. 19.00 en 21.15 u. zo. exra voorst. 16.45 u. TRUs'ON: (tel 23875) „Gejaagd door dewtnd" 18 Jr. dag. en zo. 14.00 en Bona Stars voerde ware show op LEIDEN Bona Stars heeft in zijn laatste thuiswedstrijd van dit seizoen, de laatste competi tiewedstrijd volgt a.s. zaterdag in Amsterdam tegen Landlust. een ware show opgevoerd. Ofschoon medekandidaat voor de achtste plaats Racing Agon in de eerste helft nog redelijk kon volgen, waTen de Amsterdam mers door de pressing verdedi ging van Bona Stars én het noge tempo dermate kapot ge maakt dat Bona Stars in een prachtige tweede helft een ware show kon opvoeren. Racing Agon kwam er totaal niet meer aan te pas, het enige wat nog ontbrak was een honderd-punten score, maar, na een 3730 ruststand, met de alleszeggende 9457 overwinning van Bona Stars was het sterk meelevénde en enthousiaste publiek dik te vreden. LEIDEN Wanneer Rijnlands bundergeld in de komende jaren verder omhoog zal gaan, gaat de drievoudige omslag op de be teelde boezemlanden zeer pro gressief doorwerken. De Ver enigde Vergadering van Rijn land heeft daarom gistermor gen, op voorstel van Dijkgraaf en Hoogheemraden besloten, zich nader te bezinnen op enke le mogelijkheden om de oneven redige druk van de drievoudige omslag te compenseren. Dijkgraaf en Hoogheemraden heb ben de volgende oplossingen aan de hand gedaan: lijk Rijnlands standpunt van een extra doch minder zwaar wegende belasting van het gehele boezem land, waarvoor Rijnland de micro-waterhuishou ding. de polderfunctie, vervult. De gedachten zouden daarbij kunnen uitgaan naar een hef fing. gedifferentieerd naar be- teeld en onbeteeld boezemland, in die zin, dat beteeld boezem- land met 100% extra dus met een tweevoudige omslag, en het daarvoor in aanmerking ko mend onbeteeld boezemland met een extra heffing van 50% zou worden belast. tie tussen de kosten van het ex tra fijne peilbeheer en de gron den. i.e. de beteelde boezemlan den, waarvoor dit beheer In stand wordt gehouden. Het eer ste zou kunnen geschieden door het vaststellen van een annuï teit. dus een jaarlijks gelijkblij vende uitgave, voor de onderha vige kapitaallasten. Daartegen- uitgegaan moeten worden, dat het draagvlak van de beteelde boezemlanden niet te zeer ver der versmalt zou een jaar lijkse „bevroren" voorheffing of vooruitschot ten laste van de beteelde boezemlanden gesteld kunnen worden. e willen deze en mogelijk andere eigen polderlasten belast. Wor den nu Rijnlands heffingen op de poldergronden verzwaard dan 'zouden de drievoudige om slagen op de beteelde boezem- gronden sterk progressief oplo oplossingen in beraad nemen en er met de provinciale besturen overleg over plegen. Het dage lijks bestuur van het Hoogheem raadschap zegde toe, de Ver enigde Vergadering op korte termijn rapport uit te brengen. Rijnland ging aanvankelijk uit van een onderscheid ruimer De beslissing, die de Verenigde dan thans geldend tussen Vergadering uiteindelijk boezemlanden. waar het Hoog-' heemraadschap tevens de mi cro-waterhuishouding beheert en daardoor de polderfunctie vervult en de polderlanden, die door hun diepere ligging over eigen polderkaden en be malingscapaciteiten moeten be schikken. Ingelanden van de polders worden daarom al met van het grootste belang voor de bollenkwi-kers. Het me rendeel van de boezemgronden I ligt in het bollengebied. De bol- j lencultuur geniet ook de meeste j profijt van de nauwkeurige be- i heersing van de micro-water- j huishouding, die bepalend is voor de kwaliteit van haar pro duct. 1 „Rijnland" huurt pand LEIDEN Dc verenigde ver gadering van het Hoogheem-, raadschap van Rijnland heeft gistermorgen besloten, om in het nijpend gebrek aan kantoorruimte te voor zien door het pand Bree- straat 70 in Leiden te huren. Het pand was het Hoogheem raadschap te huur aangebo den door mr. C. J. Woudstra. De restauratic van het Ge- meenlandshuis hoe geluk kig ook heeft geen oplos sing gebracht voor dc ruim tenood. Dijkgraaf mr F. M. A. Schokking deelde de ver enlgde vergadering mee. dat het zoeken naar kantoor ruimte in de omgeving vani het Gemeenlandshuis niet had geleid tot het voorzien in definitieve ruimte binnen de eerstkomende zes jaar. Daarom stelde hii de verga- dering voor. op het aanbod van de heer Woudstra in t« gaan. Na ampele discussie in besloten vergadering, werd besloten het pand Breestraat 70 te huren voor een bedrag van 28.700,- per Jaar.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5