KONINGSSCHUTTER SJAAK ROGGEVEEN MAAKT SEIZOEN FC DEN HAAG GOED Elftal zonder zwakke plekken VERHOOGDE WINSTPREMIE BASIS VOOR SUCCES Beheersing Wageningen bij strafsehoppen werd Fortuna SC noodlottig DONDERDAG 16 MAART 1972 LEIDSE COURANT ROTTERDAM Alsof de Europa Cup zojuist was ver overd, zo verheugd toonden de spelers van FC Den Haag zich na de triomf van 1—0 op Sparta. Uitzinnig van vreug de vielen de Hagenaars elkaar na het laatste fluitsignaal van Lau van Ravens om de hals. FC Den Haag had de ze nuwslopende slotfase zonder kleerscheuren doorstaan en de in de twaalfde minuut van de tweede helft veroverde voorsprong onaangetast kunnen houden. Deze overwin ning brengt de ploeg van Vaclav Jezek in de zo fel be geerde halve finales van het toernooi om de KNVB-beker en betekent tevens een revanche voor het gelijkspel dat Sparta tweeëneenhalve week eerder had bereikt in het Zuiderpark. Had Sparta in dat duel gro tendeels een overwicht, gisteravond waren de rol len omgedraaid. Opnieuw was de druk waaronder beiden ploegen elkaar voor ongeveer 25.000 toeschou wers tegemoet traden enorm groot. De belangen voor beide teams waren vrijwel identiek. Zowel de ploeg van Jezek, als die van Elek Schwartz wenst internationaal voetbal en het hoogst bereikbare is het Europa Cup II-toer- nooi. Voor Sparta liggen de papieren in de competitie iets gunstiger dan FC Den Haag, maar uiteraard pre fereert Sparta het Europe se bekertoernooi voor be kerwinnaars boven de min der in aanzien staande UE- FA-cupstrijd. Lastig De zenuwen bepaalden ook nu weer voor een groot deel de openingsfase. FC Den Haag bleek dit voor voetbal lastige element het eerst onder controle te hebben. De formatie van Je zek had deze geestelijke ballast zelfs al in de tweede minuut ver van zich kunnen afwerpen als niet een „drievoudige scorings kans" was blijven liggen. Op één lijn staande lieten achter eenvolgens Couperus, Rogge veen cn Hestad een lage voorzet van Berg aan de schietgrage voet voorbij gaan. bléven echter strak gespannen. Tal van foutieve passes waren het gevolg. In deze eerste minuten hervond de Haagse defensie het eerst zich zelf. Elke Rotterdamse aanval ler werd geconfronteerd met een vaste bewaker, waardoor de „duo's" Wijngaarde-Kristensefi, Kila-Klijnjan, Advocaat-Bosveld, De Zoete-Kowalik ontstonden. Aan de andere kant genoten Roggeveen (Van der Veen) en Couperus (Walbeek) een vaste begeleider. Bleek het systeem van mandek king aan de Haagse zijde een waarborg tegen al te precaire situaties voor het doel van Ton Thie, de Rotterdamse defensie, waarin Ter Horst was vervan gen door Stef Walbeek, bleek al lerminst waterdicht. De levens grote kans in de tweede minuut was daarvan het eerste voor beeld. Er volgende er echter meer. De Rotterdammers slaagden erin door middel van de buitenspel- val te gevaarlijke momenten uit te bannen, maar konden daar mee niet verhinderen, dat er toch kansen ontstonden voor FC Den Haag. In de 16e minuut raakte de Rotterdamse verdedi ging zodanig van de kook, dat Jan van der Veen, in het nauw gebracht door een actie van de overigens tegenvallende Hestad, bijna in eigen doel kopte. Uit de hoekschop die door deze actie ontstond, zette Roggeveen het hoofd onder de bal, maar dit maal kon Doesburg via opnieuw een hoekschop redding brengen. De uitvallen van Sparta waren evenwel geenszins van gevaar ontbloot. Veelal liepen de Rot terdamse offensieve acties ech ter vast in de voeten van de fel ingrijpende Haagse verdedigers. Deze felheid was de basis voor het latere Haagse succes. Jör- gen Kristensen kon zich maar nauwelijks ontdoen van de ge stadig in vorm groeiende Wijn- gaarde en begon te zwerven. Schaduw Wijngaarde volgde hem echter overal, zodat uit de acties van de tengere balgoo chelaar weinig rendement viel te trekken. Ook Henk Bosveld leed duidelijk zichtbaar onder de permanente bewaking van terrier Advocaat. De Rotter damse spiel mach er kon geen moment in zijn normale spel ko men en verliet acht minuten voor het einde ontmoedigd het veld. Risico's De scherpe bewaking hield echter ook risico's in. Zo kon Dries Visser ongehinderd oprukken zonder door een van de Hage naars te worden aangevallen. Aad Kila (links) en Harald Berg rechtslopen op match De defensie van FC Den Haag greep echter tijdig in. In de Rotterdamse verdediging bleven gaten vallen. Na ruim een half uur kreeg Wyt- ze Couperus opnieuw de gele genheid om de onzekerheid van de Rotterdammers af te straf fen. Een combinatie tussen Berg en Wijngaarde, die zich naarmate het duel vorderde, steeds meer opwierp als extra aanvaller en met zijn snelle rus hes voor veel gevaar zorgde, bracht de bal bij Couperus, die op twee meter afstand van Doesburg zoveel tijd nodig had om de bal onder controle te brengen, dat deze mogelijkheid grandioos de mist inging. Met Hans van Eeden voor Harry Hestad zette FC Den Haag zijn energieke pogingen in het twee de bedrijf voort. Wijngaarde, de uitblinker bij de Hagenaars, bracht Roggeveen in stelling, maar de spits schoot over. Sparta bleef naar een betere vorm zoeken, maar teveel ver keerde passes en de soms forse ingrepen van de Hagenaars Van Ravens moest zeer veelvul dig onderbreken voor overtre dingen, hoewel ernstige verwon dingen achterwege bleven voorkwamen erger. Na twaalf minuten viel de beslissing. Joop Korevaar, minder offensief in gesteld dan zijn collega aan de andere kant Wijngaarde drong op en passte naar Rogge veen. De Hagenaar liep enkele passen door en drukte de stui tende bal met de wreef kogel- hard in de rechterhoek, daar mee gestalte gevend aan zijn hermeuwe killersinstLnot, dat afgelopen zondag FC Groningen tot een wanhopige ploeg maak te. Weinig kansen mers verwaarloosden de defen sie, maar de gesloten Haagse verdedigingslinie, waarin zich alle spelers met uitzondering van Couperus hadden terugge trokken, gaf slechts weinig kan sen weg. Hoewel dit spelpatroon van de Hagenaars zeker niet van gevaar ontbloot was van doelbewust uitverdedigen was vrijwel geen sprake konden Kowalik, die zich de hele wed strijd bijna niet had laten zien, en Klijnjan doelman Thie niet bedreigen. Integendeel. Het meeste gevaar ontstond nog op de andere helft, want de enor me ruimte, die door de ongecon troleerde aanvalsdrift van de Rotterdammers ontstond, stelde FC Den Haag in staat via solo- uitbraken in de richting van Doesburg te gaan. Harald Berg, in de eerste helft beter op dreef dan erna, was daarbij het dichtst bij een treffer, maar hij stuitte op de uitgelopen doelman Doesburg. Hoewel Elek Schwartz acht minu ten voor het einde, dat door de uitstekend fluitende maar zeer strak leidende Van Ravens drie minuten later werd aangekon digd dan offceel, de beproefde wissel met Arend Koudijzer uit haalde, leverde dit geen resul taat meer op. Sjaak Roggeveen belastte zich persoonlijk met de bewaking van de vooral met het hoofd gevaarlijke Rotterdam mer, waardoor dit element ook was uitgeschakeld. Met weinig fraai, maar wel zeer doeltreffend verdedigen haalde FC Den Haag het einde. Het laatste fluitsignaal van Lau van Ravens was het sein voor uit bundige Haagse vreugdetonelen. De loting voor de halve finales van de bekerstrijd zal aantonen of deze uitbarsting van emoties terecht is. FRANK WERKMAN ROTTERDAM De wonderlijke dagen van Sjaak Roggeveen hadden een voorge schiedenis. Toen hij doorbrak, waarop na de hattrick tegen FC Groningen de aan dacht viel, begon zich in de spelersraad van FC Den Haag een gevoel van onbeha gen te ontwikkelen. Iedereen voelde dat er een grote gebeurtenis voor de deur stond, die het seizoen moest goedmaken. De verdienste van FC Den Haag was, dat het dat streven aanvoelde en toen de dis cussie zich toespitste op de vraag of een eventuele overwinningspremie tot zeven honderd gulden verhoogd moest worden een instemmende toon werd aangeslagen. Voor het belang van de club wilde men een knieval maken. Iedereen is nu tevre den gesteld", zed manager Eddie Hart- mann de dag voor de „kraker" tegen Sparta. De konsekwentie was, dait FC Den Haag uitermate geladen het veld inkwaim. De spelers hadden hun zin gekregen, maar daar moest dan iets tegen over staan. In dat lioht bezien was het niet zo vreemd, dat Aad Mansveld een van de woordvoer ders van de spelersraad, later zo beduusd om zich heen keek. „Ik sta er van te kijken. De triomf is hèt succes van het seizoen. Wat in de Kuip in het veld stond, was toch een elftal zon der zwakke plekken." Aad Mansveld zei het rus tig en beheerst. Hij wilde niet de indruk wekken door het dolle heen te zijn. Maar hij was het wel. En dait was ook logisch. Dit seizoen kon FC Den Haag alleen nog maar opvallen door een beker succes. Een andere oplossing was nauwelijks haalbaar meer. Tegen deze achtergrond was de club vaak uiterst kwetsbaar. Dan wilde rij risi co's nemen, die niet verantwoord waren. De wed strijd tegen Ajax was aan het begin van dit sei zoen een duidelijk bewijs daarvan. Toen stond FC Den Haag in de Meer op met een flair en een Wilskracht die de herinnering aan 1971 opriep. Maar in de laatste minuut verdween de hoop door een doelpunt van Swart, waardoor de zin van deze competitie voor FC Den Haag vermin derde. Aan dat punt kwam gisteren een einde, toen FC Den Haag weer vleugels had. maar de dreiging van de tegenpartij door het dringen van de tijd het laatste kwartier steeds groter werd. FC Den Haag stond toen weer voor de kracht proef te bewijzen, dat het een topclub was. De angst om dat vast te houden wat zo kostbaar is, veroorzaakte ditmaal geen krankzinnige tonelen. Integendeel. Aad Mansveld, de ausputzer. die moet uitblinken, wees zijn ploeggenoten de weg concludeerde later na deze hoogspanning dan ook: „Dat we stand gehouden hebben, bewijst dat we als topclub groeien. We leren van wat we Aad Mansveld heft de bereikt. de halve finale naar het succes door net op tijd aan te geven hoe in die paniekerige slotminuten gespeeld moest worden. Hij haalde Thé ja Wijngaarde te rug. toen deze dacht, dat hij zo vrij als een vo geltje mocht aanvallen (..Dat was inderdaad fout van mij. Ik moet me op die momenten nog meer leren beheersen") en ook Joop Korevaar kreeg de pin op rijn neus, toen rijn dadendrang voor een nog beter resultaat de overhand dreigde te krijgen. Aad Mansveld, met Piet de Zoete ais een zeer bekwame cipier van Kowalik voor rich, Maar er was meer, wat deze topper zo interessant maakte. Het aspect Sjaak Roggeveen bijvoor beeld. De vaak verguisde ex-Holland Sporter heeft een moeilijk seizoen achter de rug. waarin rijn verdienste vooral was, dat hij zich los van de kritiek opstelde. Wat men zei, was wel een aanwijzing, maar geen kriterium. Zijn zoeken naar de vorm, die hij nastreefde, was intrige rend. Daar had hij gisteren de voldoening van. „Dit doelpunt is de bekroning van het seizoen. Want hoe ik ook speel, scoren blijft de taak waar voor ik sta". Diepere achtergrond van deze gouden "treffer "is een menselijke zaïak. Sjaak Rog geveen voelde zich dit seizoen een beetje achter, gesteld, niet voldoende geaccepteerd misschien, en leerde (te) langzaam leven met het idee, dat hij niet de vedette maar de teamspeler was. Dte acclimatisaitieperiode is de laatste weken in een sneltreinvaart verlopen. Ineens voelde hij zich geen wildvreemde meer, maar de tweede per soonlijkheid naast Aad Mansveld die trainer Je zek het vorige seizioen reeds zochit. Toen die er kenning doorbrak, en dat besef op hem over kwam, vond hij het niet erg meer dat zijn plaats in het elftal in discussie stond. „Natuurlijk, Je blijft het vervelend vinden, maar ergens leer je de betrekkelijkheid van het voetbal inzien en re deneer je: Dan kan je zeker «iet anders. Je gunt dan een ander je plaats en hoopt dat hij het er goed afbrengt. Met dat gevoel zat ik de afge lopen zondag bijvoorbeeld de eerste helft van de wedstrijd op de reservebank. Wytze mocht van mij goed spelen. Sterker nog: ik hoopte het zelfs." Bereidheid De bereidheid van Roggeveen om zich meer als teamspcler te presenteren dan hij gewend is, heeft heni naar de hoogte van de laatste weken gestuwd. „In deze wedstrijd kwam er nog bij, dat Sparta me in de spits verwachtte. Omdat dat door de aanwezigheid van Wytze nu niet hoefde, zag ik de hele week al volop mogelijkheden in dit duel. Overal waar ik opdook, kon ik onrust sto ken cn daar groeide ik in". De k'!..";ekwent.c van deze keuze van trainer Jeze* was. dat Harold Berg op een plaats terecht kwam, d;e hem niet zo goed ligt. Voor de man. d:e de laatste wedstrijden vaak uitblonk, geen prettig voorn tziebt. Maar trainer Jezek nam de gok ook al gesteund door de geruststellende ze- kertieid, dat Sjaak Roggeveen in de wedstrijd te- gen FC Groningen voldoende van rich had doen spreken. „Iemand, die drie doelpunten maakt, kan je nu eenmaal niet passeren. Daar heeft hij terveeé zijn best voor gedaan", verklaarde Jezek later. Minder opvallend, maar zeker niet onbelangrijker was de inzet van Aad Kila. Deze jeugdige mid denvelder. die Europese klasse in zich mee draagt, had in deze wedstrijd de grote verdienste van de eerste minuut af aan het tempo aan te geven. Met Dick Advocaat, die Henk Bosveld de laatste weken steeds in vorm- feilloos uitschakel de, gaf hij aan hoe op het middenveld de verhou dingen lagen. Kowalik daarover: „Kila maakte de dienst uit. Hij dicteerde het tempo". En dat was niet mis. Want door zijn jeugdig en thousiasme bleef hij snelheid maken, waaruit FC Den Haag als geheel vertrouwen putte. Trainer Jezek: „Het was eigenlijk onze bedoeling niet. Maar bij is jong en eerzuchtig en dan krijg je zo veel ongedukügheod". Aad Kila zelf: „De hele week was ik nerveus. Van deze wedstrijd zou het seizoen immers afhangen. Daarom nam ik in het begin risico's door Klijnjan alleen te laten en mijn stempel op het spel te drukken. Later kon dat niet meer. Toen dat doelpunt viel wist ik dat er van mij verwacht werd, dat ik bij Klijnjan zou bllijven. Anders breng ik het belang van hei team in gevaar. Dick Advocaat, de andere uit blinker van het middenveld; over zijn misschien ondergewaarde rol van de laatste weken: „Ik heb me de laatste weken bewust ingehouden. Niet dat het zo was, dat ik beneden de middel maat speelde, want dat bestrijd ik, maar ik be schouwde deze periode als een aanloop tot Spar ta. Daar hing alles van af" IJzersterk Achter de IJzersterke tandem op het middenveld ontwikkelde zich nog een uitblinker. Tot verra .- sing van vriend en vijand koos trainer Jezek Thijs Wijngaarde voor de verdediging. De laatste weken was zijn optreden weinig hoopgevend. Maar daar zat een „geheim" achter. Wijngaarde zelf: „In de competatieweds'rijd tegen Sparta, veertien dagen geleden, bab ik me be wust verdedigend tegen Kristensen opgesteld. ITc wilde weten war ik aan hem had. Toen or 'dekte i kechtor, dat hij niet meeging als ik aanviel. En dat aspect gaf me voldoende vertrouwen Dal is hier wel gebleken. Ik geloof dat ik bij FL Den Haag mijn moeilijkste tijd nu achter de rug heb." Een glimlach van voldoening kon Thijs WitngaaJt moeilijk onderdrukken. Hij was de ontdekking van deze topper geweest, waaraan leder.en zich had opgetrokken. Trainer Elek Schwarz: „Ik kan maar een ding zeggen, FC Den Haag was beter, de zege was dan ook voor de volk honderd pro cent verdiend". HANS DE BRUYN Gedeelde vreugde SITTARD Dankzij een grotere beheersing bij het nemen der strafschoppen is Wageningen ten koste van Fortuna Sittnrdia Combinatie doorgedrongen tot de halve finales vun het toernooi om de KNVB-hekcr. De aantrekke lijke wedstrijd tussen beide eer- stc-divisieploegcn eindigde, ook na verlenging in een gelijke stand: 00. Het thuis spelende Fortuna SC kreeg weliswaar iets betere kansen, maar met name Geijse- laers had weinig geluk bij de afwerking. Daar stond echter te genover dat scheidsrechter Cor- ver Wageningen twee keer een strafschop onthield. Eerst mjakte FSC-verdediger Vrocsch hands bij een inzet van Hazel- neKKe en vlak voor het einde van de tweede ver'eng ng werd dezelfde speler van Wageningen door Driesen binnen de zestien me'er-lijn van de bal geduwd. De V.»orburgse arbiter zag er ecn:er beide malen geen over- tred ng in. Met 0—0 kreeg het krachtenslopende duel qua ver houding een juiste uitslag, zodat door middel van strafschoppen moest worden beslist wie verder zou bekeren. Na de eerste pem'ty hnd Wage ningen al de b s;e papieren. Roelofs schoot ran'., mar Jan sen (FSC) zag zijn schot door doï'mun Drost gestopt. Nadat Wellerdkck, v. d. Wcerd en Hazelhekke voor Wageningen raak hadden geschoten en Tita- lay tn Ernst hetzelfde hadden gedaan voor de thuisclub, miste Benen de vierde strafschop en was de strijd beslist. 0-0 (na •nbruogen. RooJofa Zalerdagvoetbnl op 2 september van start (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het sectiebcstuur van de KNVB zaterdagvoethal heeft besloten dat dc competitie in a'le klassen voor het sei/oen 1972-1973 begint op 2 september. Voor dc lopende competitie heeft men het volgende schema be paald 1 april: inhaalwedstrij den; 8 april: inhaalwedstrijden; 15 april: returnwedstrijden van programma 30.10.71; 22 april: return van programma 6 11 71; 29 april: eerste ronde KNVB-be ker.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15