Opzoek naarh°ge rente? Wilson prijst discipline IRA KANSSPEL ROULEX TOCH STRAFBAAR £eidóa(2owcvnt SENAAT TEGEN VERHOGING COLLEGEGELD NA V O-plannen gewijzigd na spionage 1ax heyermans: rriJLVOL :n contrasten Jury gekozen in proces Angela Davis Echtgenote Nederlandse ambassadeur verongelukt Faulkner woedend èerbericht ns Gestolen schilderijen achterhaald U krijgt tot 7% bij de postspaarbank ENSDAG 15 MAART 1972 LEIDSE COURANT i het proces Angela Davis. Albert Harris, ver- w in San José. Op de achtergrond verdachte ela Davis. En op de foto links: de enige negerkandidaat voor de i mevrouw Janie Hemphill, werd door de openbare aanklager l anvaard. SAN JOSE (UPI) Beide partijen in het proces Angela Davis hebben een geheel uit blanken be staande jury van acht vrouwen en vier mannen Angela Davis zei nog steeds van mening te zijn dat zij geen eerlijk proces kan krijgen, maar er wel van overtuigd te zijn dat d gezworenen „hun best zullen doen", al „weerspiegelt de jury niet de samenstelling van dit gebied; er zijn geen zwarten bij". Het kiezen van de jury heeft nog geen tweeëneenhalve week geduurd. Aanvankelijk had in de jury een negerin zitting. Zij kon evenwel in de ogen van de aanklager geen genade vinden. Ang la Davis wordt beschuldigd van medeplichtig heid aan moord en ontvoering uit het gerechtsge bouw van San Rafael, waar in 1970 een rechter en twee anderen bij een vuurgevecht werden ge- het vandaag nodig of moge lijk een beeld van de laatste mode te geven, nu de mas sa-mode op straat ontstaat en met de dag verandert? Voor de vrouw van smaak en allure is dat niet nodig. Niemand weet dat beter dan Max Heymans die gisteren zijn schitterende voorjaars collectie toonde. Hij distan tieert zich van elk alledaags aspect, is overtuigend chic en weet dat mode vluchtig is als een grap, maar dat stijl een periode tekent, achte of felie nuances van oranje voegt deze meester van het contrast bij zwart en wit, bij diepbruin en grijs. Het oranje speelt mee in ge mêleerde tweeds, pied de poule en schotse ruiten van de welbekende tailleurs, die nu echter slanker zijn gesne den. Met licht afstaande kor te, of aanliggende heuplange jasjes; de bijbehorende rok ken zijn geplooid, gegeerd of in banen geklokt, soms ook smal en iets gerimpeld in het middel. Wij zien rugceintuur- maar ook brede gordels leer of stof of van beide, Isteeds versierd met kunstzin- lig ontworpen metalen ges- n beslag. Soms gaan ie half schuil onder de jasjes met grote metalen kno-_ sluiten. Van dezelfde' hand zijn de metalen initia len M. H. in forse vorm uit- jljëvoerd en als sierraad op rëvers of zakje te dragen, mantels, smal van boven i zwierig wijd naar bene den, hebben grote kragen, in de sportieve sector zijn ze evenals sommige tailleurjas jes voorzien van epouletten die niet op de schouder, maar vlak daaronder op de mouw zijn gezet. Dikwijls is die mouw maar half lang. Contrast in kleur en materiaal speelt zich steeds af in de ensembles met „interieur", waarvan wij ditmaal een marineblauwe mantel in wol-met-zijde mengsel be wonderden, vooral om de brutaal gestreepte voering waaruit ook de rok van het jurkje bestond. Niet minder opzienbarend: de vlamrode mantel, gevoerd met stemmig grijze flannel op een stil flannel jurkje. Zulke jurkjes hebben een ronde of vierkante hals, klei ne mouwtjes en een smal sil houette. In de geklede sector kon de plissé niet uitblijven: zwart zijden waaier plissé onder een grijs zwarte Prince de Gall-cape, en een diepbruine onder een dikke mantel. Max houdt niet erg van panta lons en daarom maakt hij ze bijna niet, wat men daar ook van zeggen mag. Er zijn twee strandensembles met broeken, een kort je onder wikkelrok en een lange wij de; voorts alleen een overi gens bijzonder mooi rood en semble vaa knielange klok- brbek, hesje en cape met bij behorende knooplaarsjes. Contrast ook in de avondsec- tor: een lange, zwaar zijden mantel in trench-coat model met Renaissance-motieven bedrukt, over een wuivende abrikooskleurige mousselinen plissé. In wit organza fanta seerde hij een immense rok die dcor de oranje suède ceintuur van het zWarte lijfje met witte kraag en manchet ten was gescheiden. Cuba HAVANNA (AFP) - De echtge note van de Nederlandse am bassadeur op Cuba, mr. W. V. Cohen Stuart, is tengevolge van een verkeersongeluk in Havan na overleden. De auto waarin zij zat kwam in botsing met eert autobus, die daarop de wagen een honderdtal meter meesleur de. Kort na aankomst in het zie kenhuis is mevrouw Cohen Stuart-Guinard aan haar ver wondingen bezweken. Voor de zomeravond ontwierp Heymans deze combinatie: abrikoos en witte piké met crêpe lijfje. Tussen de couture-modellen door werden al diffusion-mo- dellen voor het najaar ge toond, ontworpen door Hey mans en gerealiseerd door Plaza. Schitterende tailleurs, mantels en broek-combina ties die in alle steden van het land verkrijgbaar en be taalbaar zullen zijn - een ge luk dat het talent van deze ontwerper zich voor groter publiek kan ontplooien. Deze show wordt nog gegeven in Den Haag op 18 maart a.s. m het Johan de Witt-huis om 16.30 uur. dag werden in het midden en den van ons land maxima van graden geregistreerd, waar- i, die ongeveer 6 graden bo- i het gemiddelde van dit irgetijde lagen. Oorzaak hier- was een zuidelijke stro ng, die lucht uit het Mi'ddel- Zeegebied aanvoerde, circulatie werd in stand houden door een hogedrukge- :d boven de Balkan en een iggerekte rug van lage druk. ch van IJsland via de Golf Biscaje tot Portugal uit- ekte. In laatstgenoemde druk- ilsel trokken frontale storin- n noordwaarts, die op de Brit eilanden en vooral in Spanje veroorzaakten. Het ko- Itnd etmaal zal deze rug zich ar de Middellandse Zee uit- eiden met het gevolg, dat de ind bij ons naar zuidoost tot st zal krimpen. Verder veraa rt er weinig in de weerssitua- l.-maar mogelijk zal de wind nderdagmiddag langs de kust io tselijk vanuit zee gaan- daar de temperatuur en dalen. yitzichten voor vrijdag: meer wolking maar overwegend inder hoge temper atu- n. Aantal uren zon: 0 tot 6. temp.: van ongeveer 2 tot graden. Max. temp.: van on- 13 graden. Kans op n' droge periode van minstens uur: 90 procent. Kans op een "'■el droog etmaal: 70 pro- Iierdag: zon 06.52 tot 18.46. 06.47 tot 20.45. Schevenin- hoogwater 03.35 en 15.51, 11.40 en 23.58. li Officier van justitie: Wecrrappurten van hedenmorgen 7 uur licht bew. 15 onbew. 16 onbew. 16 mist 16 hoven licht bew. 17 Helder onbew. 12 ;hih. Rtd. onbew. 15 Me onbew. 16 lingen onbew. 12 Limburg onbew. 17 rdeen zw. bew. 8 onbew. 7 télona geh. bew. 15 ''in onbew. 12 fcaux licht bew. 17 onbew. 17 nkfort onbew. 16 onbew. 13 UTRECHT (ANP) Bij het Rou- lex-spel, waarvan de Haagse in genieur F. A.' Weber een van de geestelijke vaders is, is de be hendigheidsfactor te verwaarlo zen. Evenals Roulette is het spel een kwestie van gokken en is daarom strafbaar. Roulex is door de technische onvolkomen heden echter nog gevaarlijker - dan Roulette, aldus de Utrecht se officier van justitie, mr. J. C. v. d. Berg. tijdens een rechtszaak gisteren tegen drie personen in verband met het overtreden van de wet op de kansspelen. In de bovenzaal van een Loos- drechts hotel hadden de leden van een sociëteit kennis ge- j maakt met het spel. Al na een i maand, in januari 1966, deed de politie een inval en nam de zaak in beslag. Na gerechtelijke j procedures in 1969 was de zaak weer naar de rechtbank terug- verwezen. De officier van justitie vroeg een boete van vijftig gulden, terwijl j hij in 1969 nog duizend gulden j had geëist. Volgens de raadsle- 1 den is er bij het Roulexspel wel degelijk sprake van een zekere j behendigheid, omdat twee schij ven excentrisch boven elkaar draaien. Waar de ruimte tussen de schijven het kleinst is, trekt een magneet een balletje naar Op Schiphol kwam gistermiddag de nieuwe Indonesische ambas sadeur in ons land aan. luitenant- generaal H. Ratuperwiranegara Alamsjah (46). afgehaald door bijna de hele staf van de ambas sade. In een verklaring zei de nieuwe ambassadeur, dat de ver houding tussen Indonesië en Ne derland nog nooit zo goed is ge weest. ..Nederland is het enige land in Europa dat ohze proble men volledig kent en begrijpt.'' De heer Ratuperwiranegara was tot voor kort staatssecretaris voor ontwikkelingszaken en volgt generaal-majoor Natidiningrat op. zich toe. De officier van justitie stelde ec'nter, dat de excentrici teit maximaal twee millimeter bedroeg en nauwelijks zichtbaar was. Het was de rechtbank bij een test niet gelukt de daarvoor vereiste behendigheid op te brengen. LONDEN Premier Faulkner van Noord-Ierland is bijzonder boos op labourleider Wilson, omdat de Britse ex-premier in een interview dat uitgezonden werd door de Zuidierse televi sie, gezegd heeft, dat de terro risten van de provisionele IRA „goed gedisciplineerd" zijn. Wilson keurde ook de interne- ringspolitiek af. Premier Faulkner zei in het par lement van Ulster: .Wilson zal zijn kennis van de toestand ver beterd hebben als hij, in plaats van in Dublin te praten over een goed gedisciplineerde en nauw samenhangende groep, ziekenhuizen van Belfast be zocht had om enkele slachtof fers te zien van de „discipline" van die groep". BOLOGNA (UPI-AFP) - De poli tie in Bologna heeft twee kost bare schilderijen, die samen 8.25 miljoen gulden waard zijn, j en die in de nacht van 1 op 2 maart uit een kerk in Ancona waren gestolen, achterhaald. Het zijn „de kruisiging" van Ti- tiaan en de „Annunciatie" (Ma ria Boodschap) van Giovanni Guercino. Er zijn twee personen gearresteerd die van de diefstal verdacht worden, een 27-jarige Zwitserse en een Italiaan. Een vader en zijn zoon, beiden lid van de burgerwacht van Ulster, zijn vandaag in hun woning door terroristen met kogels doorzeefd en gedood. Een gisteravond ernstig gewonde politieman is woensdag in een ziekenhuis te Belfast overleden. Hij is het 274ste slachtoffer, dat bij gewelddaden in Ulster sinds 2 augustus 1969 om het leven gekomen is. ZUID-AFRIKA Studenten naar Botswana gevlucht (Van onze correspondent) KAAPSTAD Drie Zuid-Afrika nen, die maandag in Johannes burg voor de rechtbank moesten verschijnen op beschuldigingen krachtens de wet op de onder drukking van het communisme, zijn naar Botswana gevlucht en hebben er politiek asiel aange vraagd. Het zijn Benjamin Cousins (22), Martin Notcutt (25) en Evelyn Behrmann (21), allen voormali ge studenten. Ze werden in hechtenis genomen tijdens de massale politie-razzia's in no vember en tegen borgstelling vrijgelaten. De „staf'" van een bisdom L' ERK en staat zijn anderssoortige grootheden; door dit voorop te stellen verklaren we tevens, dat men het bestuur van een bisdom of kerkprovincie nooit op één lijn moet stellen met een regering en haar wordingsgeschiedenis. Om dezelfde reden lijkt dan ook de vraag op zijn plaats of het wel aanbeveling verdient in een Nederlands bisdom de staf van een bisschop zo samen te. stellen dat er sprake is van een soort „programkabinet" van priesters en leken, die over de belangrijkste zaken geloof en Kerk betreffende één en dezelfde mening hebben. De eerste maatregelen van bisschop Gijsen in Roermond doen vermoeden dat hij in die richting denkt; in Rotterdam is na de benoeming van mgr. Simonis een ander beleid toegepast. Zijn de ervaringen hiermee zo, dat navolging van dit voorbeeld in Limburg geen aanbeveling verdient? Hebben wellicht Vaticaanse kringen de nieuwe bisschop een wenk in deze richting gegeven? We hopen het niet. Want staande voor de realiteit van duidelijke pluriformiteit in het denken en handelen van de Nederlandse katholieken, ziende dat in verschillende opzichten deze pluriformiteit voor vele mensen een machtig hulpmiddel is om hun kompas op Christus en Zijn Kerk te blijven richten, achten we ernstige gevaren niet denkbeeldig wanneer in een of meer bisdommen gewerkt zou gaan worden met een uniform-denkende bisschoppelijke staf. Met de geest van uitspraken van Vaticanum II lijkt ons zoiets ook niet te stroken. Zowel in de nationale bisschopsvergadering als in het bestuur van de verschillende diocesen moet de pluriformiteit tot uiting komen. Alleen dan kan de hiërarchie opereren op een manier die geen vermoedens over het in discrediet raken van de geloofwaardigheid van de Kerk wettigt. DEN HAAG (ANP) De oppositie en de fracties van rege ringspartijen in de Eerste Kamer hebben grote bezwaren le gen de voorgenomen verhoging van de college- en inschrijf gelden. Dit bleek gisteren bij het beleidsdebat over het depar tement van Onderwijs en Wetenschappen. De senatoren vroe gen een jaar uitstel van de aangekondigde maatregelen en drongen aan op het opnieuw overwegen van de gehele her structurering van het universitaire onderwijs. De KVP-voorzitter, dr. Ir. D. de Zeeuw, die sprak mede na mens de overige confessionele fracties, noemde de voorgestel de verhoging in principe onjuist, wanneer deze losgekoppeld wordt van de studiefinanciering. Hij drong er op aan, de ver hoging van de coll gegelden te laten samenvallen met een in tegraal voorstel voor studiefinanciering. Vieuwveen 1 cijfers ROTTERDAM Aan de Neder landse Economische Hogeschool te Rotterdam zijn geslaagd voor het doctoraal examen in de eco nomische wetenschappen: G. van Vliet ('s-Gravenhage), J. Kuiper (Scheveningen), A. J. van Dam (Pijnacker) en F. F. H. Rutten ('s-Gravenhage). Vandaag is de officiële rouw om het overlijden van koning Frederik van Denemarken geëindigd. In alle officiële kantoren van Dene marken wordt de foto van koning Frederik en koningin Ingrid ver vangen door een foto van koningin Margrethe II en haar echtgenoot prins Hendrik. LONDEN (RTR) De Brit se luitenant-ter-zee tweede klasse David Bingham, die maandag tot 21 jaar ge vangenisstraf werd veroor deeld wegens verkoop van geheimen aan de Sowjet- Unie, heeft met zijn daden de Britse zowel als andere NAVO-marinestaven ge noodzaakt hun plannen voor onderzeese operaties in geval van oorlog te her zien. Dit hebben defensie kringen in Londen gisteren onthuld. Tot de plannen die Bingham aan de Russen verkocht behoort de gezamenlijke tactiek van hel Verenigd Koninkrijk, de Ver enigde Staten en andere bondge- nolen in het geval van een po tentiële dreiging van de Sowjet- onderzeevloot, die met 400 bo ten de grootste ter wereld is. Onmiddellijk nadat de torpedo- deskundige vorig jaar augustus was gearresteerd, zijn de veilig heidsmaatregelen bij a'le defen sie-instellingen met spoed her- Veiligheidsfunctionarissen vrezen dat Moskou nu aanwijzingen heeft over de operatics van de Britse Marine inlichtingen dienst. In Londen wordt druk gespecu leerd over mogelijke reacties op de onthullingen van Binghams vrouw Maureen, maandagavond voor de televisie. Zij zegt haar man tot spionage te hebben aangespoord en de eerste con tacten met de Sowjet-Ambassa- de te hebben gelegd. Prijs critici voor „Gale is dood" MONTE CARLO (AFP) De Britse televisiefilm „Gale is dood" heeft op het twaalfde in ternat ionele televisiefilmfestival van Monaco de prijs van de cri tici gekregen. De ook in Nederland tweemaal vertoonde tv-film is gemaakt door Jenny Barraclogh en Ha rold Williamson voor het tweede net van de BBC. Botsing tussen Phantoms ZARAGOZA (AP) Twee f4d Phantom straaljagers van de Amerikaanse luchtmacht zijn gisteren boven een Spaans dorp je ten westen van de Spaans-A merikaanse luchtmachtbasis té Zaragoza met elkaar in botsing gekomen. De vier bemannings leden zijn omgekomen. Wrakstukken van de twee Phan toms kwamen terecht in het dorpje El Buste en vernielden daar een telefoonverbinding. Er deden zich in het dorpje geen persoonlijke ongelukken voor. (ADVERTENTIE) MALTA Egyptische bezetting op verkeerstoren VALETTA (UPI) Drieëntwintig Egyptische technici hebben de wacht op de verkeerstoren op de basis van de Britse lucht macht op Malta betrokken om zich op de hoogte te stellen van de werkzaamheden aldaar. Maltese regeringsfunctionarissen deelden mee, dat de Egvptena- ren de volledige controle over het vliegveld dat zowel door de burger als door de militaire luchtvaart wordt gebruikt, zul len krijgen wanneer de RAF Malta eind deze maand verlaat. altfjd safe

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9