Verkiezing voorzitter was onreglementair Raad van kerken biedt stof tot praten over oecumene 11 Nederlaag van marxisten in West-Bengalen Fikse straffen voor bankovervallers Geschillencommissie D '66 Benoeming Bommelding in Utrecht - Aanduwen kost geld Bernadette Devlin „erg boos" KORTE METTEN SNIPPERS VAN „MARCUS" UIT 50 GEVONDEN KERK EN WERELD VATICAAN ONGERUST OVER KERK IN ZAIRE WOENSDAG 15 MAART 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Recordvlucht menselijke vogel CHMSTCHURCH (AP) De nieuwste „menselijke vogel", de Australiër Bill Moyes, heeft het gepres teerd om boven het Elles- mere-meer een wereldre cordhoogte te bereiken van 1432 meter. Hij sloeg daarmee royaal het re cord van de Amerikaan Bill Bennett uit Van Nuys (Los Angeles) die indertijd boven Arizona een hoogte had bereikt van 902 meter. De Australiër was voorzien van een stel vleugels ge maakt van dun oliedoek, totale breedte ruim 8 me ter. Hij werd „opgetrok ken" door een snelle mo torboot. Een sterke wind voerde hem op tot onge veer 1330 meter en door gunstige thermiek kwam hij nog wat hoger. Tenslotte landde hij, cirkels beschrijvend. „Het ging best", zei hij na afloop, „het was een „gladde vlucht" geweest". Hij wil nu trachten het re cord afdalen te bereiken door met zijn vleugels van de Berg Cook te springen, die 3855 meter hoog is, bedekt met eeu wige sneeuw en de hoog ste berg van Australië. Bill wil dan per helikopter naar boven gaan na eerst het terrein op alle manie ren grondig te hebben be keken. Hij gelooft thans reeds be reikt te hebben waar de mens al duizenden jaren mee bezig is namelijk; te vliegen als een vleugel, zonder mechanische hulp. In Eerbeek hielden gisteren vijf scholieren een paalzlt-demonstratie. Het doel was geld bijeen te brengen voor een actie voor ontwikkelingshulp. De paalzitters hielden het de afgesproken vijf uur uit en ver dienden 1160 gulden, dat door bedrijven beschikbaar gesteld werd. Van onze correspondent BOMBAY Bij de verkiezingen voor de staatsparlementen in India zijn bijna alle oppositie partijen In bijna het gehele land vrijwel van de kaart geveegd door de regerende congrespar- bleem dat de andere, pro-Mos kou communistische partij, die zij altijd met minachting heb ben behandeld, in samenwerking met premier Gandhi's partij winst heeft geboekt in de Ben gaalse vergadering. Gandhi's overwinning in de oor log tegen Pakistan en de bevrij ding van Bangladesj ongetwij feld meegewerkt hebben. tij. Vooral de enorme overwin- De klacht van de marxisten is dat ning In West-Bengalen, dat het hun nederlaag het gevolg is van voornaamste bolwerk was van terreur door de congrespartij, de communistische partij van Deze protesten van de marxisten tegen geweid doen wat vreemd "aan. Geen enkele partij in India heeft zich meer bezig gehouden met een politiek van geweld en moord dan de communistische partij. De marxisten weten heel goed dat dit de werkelijke reden is voor hun nederlaag. Iedere anti-marxistische stem in West- Bengalen is er een tegen het ge weld geweest, al zal premier De marxisten hebben nog wel een flinke hoeveelheid stemmen be houden in het parlement. Hun voobheen dominerende positie in het wetgevend lichaam van de staat is zeer sterk terugge bracht. Voor de militantere marxisten is het een extra pro- DEN HAAG Gistermiddag is de Haagse socialiste mevrouw Padt-Jansen benoemd tot lid van de Tweede Kamer voor de PvdA. Zij komt in de plaats van mr. Maarten Vrolijk, die ont slag als kamerlid heeft ge vraagd vanwege zijn benoe ming tot commissaris van de koningin in Zuid-Holland. Me vrouw Padt-Jansen heeft in de vorige zittingsperiode van de Tweede Kamer eveneens deel uitgemaakt van de Pvd A-Kam er- fractie. UTRECHT (ANP) Een valse bommelding heeft gistermorgen enige opschudding veroorzaakt in het in Utrecht gevestigde kantoor van de Vereniging van Artsen-Automobilisten. Om streeks tien over half tien kreeg de telefoniste van deze vereni ging een mededeling in gebro ken Duits, die erop neer kwam dat binnen een half uur een bom in het pand zou ontploffen. De gealarmeerde politie zette on middellijk de straat af, liet de 125 personeelsleden het gebouw ontruimen en stelde een vluch tig onderzoek in, dat geen resul taat opleverde. Nadat het aan gekondigde halve uur was ver streken en er niets ontploft bleek te zijn, werd eveneens vruchteloos een grondig onder zoek door een vuurwapen team en de recherche ingesteld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De voorzitter van D'66 mevrouw Ruby van der Scheer is op het najaarscongres van deze partij in Biddinghuizen op onreglementaire wijze ge kozen. Ook de politiek secretaris Van Gils is niet volgens het boekje geko zen. Dat heeft de geschil lencommissie van D'66 uit gesproken in het beroep van het Haagse D'66-lid Geelen tegen de wijze van verkiezing van mevrouw Van der Scheer en de heer Van Gils. Formeel heeft D'66 sinds haar congres zonder voorzitter en po litiek secretaris gezeten. Aan deze situatie kwam een einde toen het hoofdbestuur van de partij afgelopen zaterdag na stemming aan mevrouw Van der Scheer en de heer Van Gils respectievelijk het voorzitter schap en politiek secretariaat heeft toegewezen. Het hoofdbestuur is daartoe ge machtigd volgens de reglementen van de partij als op het congres de stemmen bij de verkiezing van hoofdbestuursleden staken. En dat is precies wat er is ge beurd. Drs. Hans Gruijters deed toen een voorstel van orde om de ontsta ne impasse te doorbreken en het congres te vragen de beide kandidaten, mevrouw Van der Scheer en de heer Van Gils, als nog verkozen te verklaren. Dit ordevoorstel werd door het con gres aangenomen. De geschillencommissie van de partij heeft de heer Geelen ge lijk gegeven die in zijn beroep had verklaard dat het congres dit ordevoorstel volgens de re glementen niet had mogen aan vaarden. Mevrouw Van der Scheer deelde desgevraagd mee dat ze als voorzitter van D'66 aan zal blijven tot het eerstvol gende congres op 6 mei. „Of ik me dan herkiesbaar zal stellen weet ik nog niet. Dat hangt ook van de lijn van het congres af," aldus mevrouw Van de Scheer. Zij vertelde voorts dat het par tijvoorzitterschap haar toch wel erg zwaar is gevallen, vooral omdat het een volledige baan is, die door een moeder met vier kinderen bijna niet vervuld kan worden. MELBOURNE, (AP) - Twee bankbediendes moesten gisteren een bedrag groot 4200 Australi sche dollars (4700 Amerikaanse dollars) overbrengen van het ene filiaal naar het andere. Zij riepen een taxi. Het voertuig wilde niet starten. De heren bo-*' den aan 'm even aan te duwen hetgeen met dank werd aan vaard. De motor sloeg aan de wagen reed weg om niet meer stil te staan. Later werd hij ergens in de stad gevonden. De chauffeur was verdwenen. Het geld ook. de Noord-Italiaanse weg Schilparlo-Bergamo viel in de afgelopen dagen ongeveer 8 meter sneeuw. Op sommige plaatsen werd een tunnel gegraven om het verkeer toch gaande te houden. ARNHEM (ANP) De Arnhemse rechtbank heeft gister morgen uitspraak gedaan in de zaak tegen vijf van de zes hoofdverdachten, die betrokken zijn geweest bil een lan ge reeks bankovervallen en groots opgezette inbraken in de Betuwe en omgeving. De bende opereerde groot scheeps met mannen die deels kwamen uit de landelijke streken van de Betuwe en deels uit het berucht geworden Arnhemse Spijkerkwartier. Hoofdschotel van de lange reeks vain misdrijven was de inbraak in de Boerenleenbank Midden Betuwe te Zetten. Daar werd een bedrag van f 100.000,— buit gemaakt op aanwijzingen van de thans 20-jarige bankemployé Andries K. uit Dodewaard, die de codes van de kluis en een plattegrond van de bank ter be schikking van de inbrekers stel de. Deze jongeman werd con form de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar met aftrek. De tweede verdachte was de vriend van Andries, de 27-jarige veehouder Gerard T. uit Rand wijk, die werd veroordeeld tot twee jaar en zes maanden ge vangenisstraf. Het derde bendelid, de 35-jarige Henk IJ. uit Valburg tot drie jaar met aftrek. De 37-jarige Hendrik van de B. uit Arnhem is veroordeeld tot vier jaar met aftrek. Vun de B. Is hardnekkig blijven ontkennen medeplichtig te zijn geweest aan welke van de misdrijven ook, waarvan hij verdacht wordt. De Hagenaar Georg H. de specialist op het gebied van brandkastkraken, is er van af gekomen met een gevangenis straf van 1 jaar en 9 maanden, conform de eis. LONDEN (UPI) Bernadette Devlin, de Ierse Ijveraarster voor de burgerrechten en lid van het Britse Lagerhuis, is gis teren na haar uitwijzing uit Frankrijk, „erg boos" in Enge land gearriveerd. Bij haar terugkeer uit Bordeaux - waar ze door de Franse politie was aangehouden - zei de 24-ja- rige Bernadette Devlin dat de Fransen vergeten hebben wat „vrijheid, gelijkheid en broeder schap" betekent. „Ik ben hier erg boos over", al dus miss Devlin. „Vijftigduizend Ieren mogen voor Frankrijk le ven en sterven, maar één per soon mag de republiek niet bin nen om haar eerlijke politieke standpunt te verkondigen". Bernadette Devlin wilde in Bor deaux een lezing over Noord- Ierland houden. Waarom dat niet werd toegestaan is haar niet meegedeeld. Oorzaak brand Eindhoven onopgehelderd EINDHOVEN (ANP) De oor zaak van de brand In hotel 't Silveren Seepaerd in Eindhoven - die op 26 september het vurig jaar aan elf mensen het leven heeft gekost - Is niet vastge steld, zo heeft de officier van justitie in Den Bosch gisteren meegedeeld. Het onderzoek is afgesloten. Er zijn „geen bijzonderheden of merkwaardigheden" ontdekt die kunnen wijzen op een abnorma le oorzaak van de ramp, zo staat in het rapport van het ge rechtelijk laboratorium. Feiten -, en omstandigheden laten ruimte voor de speculatie dat de ramp door simpele onachtzaamheid ia ontstaan. De trek in de grote ruimte tusser de beide plafonds kan de snel heid van de uitbreiding naar hot trappenhuis hebben bevorderd, aldus het gerechtelijk laborato- rium. Er zijn geen aanwijzlgin- gen dat een explosie aan de brand is voorafgegaan. Als handreiking voor een Nederlandse bijdrage aan de vergadering van het Centrale Comité van de Wereldraad van Kerken, die in augustus in Utrecht wordt gehouden, heeft de Ecclesia-redactie van De Horstink in Amers foort op verzoek van de Raad van Kerken in Neder land een brochure samenge steld. Daarih zijn vier gespreksonderwerpen opgeno men, die bedoeld zijn als uit gangspunt van een gedach- tenwisseling in de regionale en lokale raden van kerken, in oecumenische actie- en gespreksgroepen. De gespreksonderwerpen zijn getiteld: „God kiest voor deze wereld", „Gods kerk en onze vele kerken", „Brood voor het leven der wereld", en „De daad bij het woord". Wat het eerste thema betreft, staat er in de brochure on der meer: „Het christen-zijn staat of valt met de deelne ming aan Gods zorg voor het welzijn van deze wereld. Daarom ontkomt de christen ook niet aan de knellende vraagpunten van deze we reld. zoals de discrimineren de machtsverhoudingen tus sen rijke en arme landen, de schrikbarende toenemening van de wapenprodukt-.e, het structureel en psychisch ge weld dat de mensen brengt tot doffe uitzichtloosheid en hun de moed om te leven ontneemt". Over het thema „Gods kerk en onze vele kerken, zegt de brochure: „Juist in deze da gen groeit het besef, dat de oecumene van de kerken niet kan worden losgemaakt van de eenheid van héél de mensheid. In de oecumeni sche beweging gaat het om de vraag: Wat betekent het christen en kerk te zijn in deze wereld?". Over de ver schillen in opvatting schijft men: „Godsdienstige scheidsmuren zijn ei nog steeds en ze lopen soms dwars door de kerken heen. Conflicten en spanningen kunnen leiden tot een angst vallig vasthouden aan een kleurloze middenkoers, of tot een heilloze polarisatie". Onder het thema „Brood voor het leven der wereld", werkt men de functie van de eucha ristische maaltijd uit. Daar van zegt men: „Er zal geen spelletje mee gespeeld mo gen worden. Het gaat niet om eens een keertje een oe cumenische dienst te vieren. Men eet en drinkt gemeen schappelijk als gemeente van Christus, of men doet het niet". In het laatste deel van de bro chure ,„De daad bij het woord" worden de twee ver schillende uitgangspunten bij het werken voor de eenheid gegeven. Drs. A. Houtepen van de St. Willibrordvereni- ging ziet de plaatselijke raad van kerken als de eerst aan gewezen instantie om een strategie op te stellen. Hij gaat er van uit dat men in welke fase dan ook, geza menlijk moet doen. wat ge zamenlijk gedaan kan wor den. Dr. H. Fiolet, secretaris van de Raad van Kerken, ziet de eenheid vooral daar tot stand komen waar chris tenen werkelijk samen gaan staan aan de concrete pro blemen van de huidige sa menleving. Deze beweging zal leiden tot kerkvernieu wing, die de eenheid van da kerk zichtbaar zal maken". Elke thema in de brochure slu't af met een reeks vra gen, die de discussies zouden kunnen bepalen. In een voor woord verzoekt de Raad van Kerken om toezending van een verslag van de gesprek ken. Deze verslagen, mits zij voor 1 mei binnen zijn, zul len mede kunnen dienen ter voorbereiding van de lande lijke bijeenkomst. De kerken van het bisdom Rome mogen voortaan bij huwelijkssluitingen niet meer zo uitbundig worden ver sierd, dat ze op „bloementui nen" beginnen te lijken. Dit is een van de nieuwe richtlij nen, die door kardinaal An- gelo dell 'Acqua voor het bisdom Rome Is uitgevaar digd. Hij heeft ook bepaald dat voortaan nog slechts één fotograaf in de kerk foto's mag maken, en dan alleen van het binnenkomen, het wisselen van de ringen en het naar buitengaan. Wat de muziek betreft: het uitvoeren van „profane" werken, die ongewoon veel lawaai ver oorzaken, is in de kerken verboden. I De eerst volgende Duitse katholiekendag zal in 1974 in de stad Mönchengladbach worden gehouden. In dat De Spaanse priester-hoogleraar José Ocallaghan heeft bij de zogenaamde Dode Zee-rollen stukjes papyrus aangetroffen met passages uit het evange lie van Marcus. De stukjes dateren uit het jaar 50 of daaromtrent. De hoogleraar heeft dit verklaard in Bibli- ca. het blad van het pause lijk bijbclinstituut in Rome. Op het bijbelinstituut is men van mening dat ais de ont dekking van Ocallaghan op \vaarheid berust, men zou kunnen spreken van de grootste doorbraak van deze eeuw op het gebied van het bijbelonderzoek. B Evangelie van Marcus? De oudste tekst die men tot dusver van het Nieuwe Tes tament kende, dateert uit het jaar 135. Het is een stuk van het Johannes-evangelie dat in Egypte werd gevonden. De Dode Zeerollen zijn in 1947 in Qoemram (Jordanië) ont dekt. Waarschuwing Vaticaan voor Nederlandse theologen De verklaring, die vorige week door de congregatie voor de geloofsleer werd gepubli ceerd en waarin werd ge waarschuwd dat de bisschop pen in hun bisdom geen an dere dan de „traditionele ge loofsleer" mogen dulden, Is volgens welingelichte Vati caanse kringen voornamelijk bestemd voor een aantal Ne- dctlandse theologen. De berisping van de congrega te voor de geloofsleer is af gelopen zondag door paus Paulus bekrachtigd. Hoewel er r.och door de congregatie, noch door de paus namen van Nederlandse theologen zijn genoemd, schrijft de Va ticaanse correspondent van het Italiaanse blad „Corriere della sera", dat de berisping de theologen Huisbosch, Schillebeeckx. Smulders en Haarsma zou betreffen. Deze theologen zouden, aldus het blad, weer de belangrij ke dogma's over de ene God-menselijke persoonlijk heid van Jezus in het geding brengen, die veertien eeuwen geleden door de concilies van Chalcedon en Ephese ge definieerd werden. Paus Paulus zelf waarschuwde dat in sommige geschriften de leer over Christus en de Drieëenheid niet juist is geïnterpreteerd. Met deze verklaring ondersteunde de paus de waarschuwing van jaar bestaat ook de door de aartsbisschop van Keulen mgr. Gero gestichte Benedik- tijner-abdij in die plaats dui zend jaar. Vertegenwoordigers van de Verenigde Evangelisch-Lu- thersc kerken in Zuid-West- Afrika hebben zich tijdens 'n ontmoeting met VN-secreta- ris dr. Kurt Waldhclm uit drukkelijk uitgesproken te gen de apartheidspolitiek van de rcRerlng Vorster. Ze eisten opnieuw de onafhanke lijkheid van Ovamboland. Uit het pauselijke jaarboek voor 1972 blijkt dat het aan tal aartsbisschoppen en bis schoppen op dit moment 3.268 bedraagt. Daarvan zijn er 1160 titulair-bisschop. Het land met de meeste bis schoppen is nog altijd Italië met 438. Meer dan de helft daarvan is titulair-bisschop. In de 55 parochies van het- patriarchaat van Jerusalem van de Latiinse ritus leven ongeveer 50.000 katholieken. Hel patriarchaat omvat Jor danië, Israël en Cyprus. Vol gens het ministerie van cul turele zaken van Israël wo nen cr In dut land 24.000 ka tholieken van do Latijnse ri tus en 28.500 van de oosterse ritus. Oostenrijkse katholieken verwijten het Vaticaan een ADVERTENTIE f PATRIAE J CREAM U CRACKERS tijdelijk van 1.05 voor 94 cent In uw damesblad staat een I Patrla-advertentiemetver- I Irukkelijke, originele Cracker-I V Ideeën van Hugh Jans. J slappe houding tegenover kardinaal König van Wenen, en een vergoeilijkendc hou ding tegenover de harde poli tiek van Tsjechoslowukije. Kardinaal „Köning werd me dewerking geweigerd bij de installatie van een nieuwe bisschop. Het Vaticaan praut- te de weigering goed. De Wiener Kirchzeitung, die van een en ander melding maakt, vraagt zich af of de Vaticaanse experts voor oostblokaangelogen wel zo deskundig zijn, en of ze de communisten wel door heb ben. Als mgr. Cheli in Praag komt onderhandelen, zal men wel merken dat de com munisten niet wijken voor een slappe houding van de kerk" aldus de Wiener Klr- chenzeittung. Het Vaticaan is met de grootste zorg voor de kerk In Zaïre (Belgisch Congo) vervuld. In een communiqué heeft het Vati caan laten weten „dat het de hoop niet opgeeft tot een aan vaardbare oplossing te komen". Het VaUcaan geeft daarmee te kennen dal de situatie in Zaire niet rooskleurig is. Gesprekken van kerkelijke leiders met ge neraal Moboetoe hebben geen enkel perspectief gehad. Uit de dreiging van Moboetoe om uit de overkoepelende Afri kaanse eenheidsorganisatie OCAM te treden, leidt men af dat de prew'dent van Zaire vastbesloten 4s de naburige Afrikaanse staten te dwingen de katholieke bisschoppen en priesters af te houden van steun aan de kerk van Zaire en aan de verbannen kardinaal Malula. de congregatie voor de ge loofsleer, die, zo zei hij. in naam van de hele kerk haar stom vertnef om de funda mentele waarheden van ons geloof te verdedigen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7