DE GRILLEN VAN BOSVELD ZIJN EINDELIJK VERDWENEN "ilvai 'A Merckx de pijn beet weg Sluimerend Doornroosje dat zich stormachtig ontwikkelde Ruud Geels „rond" met St. Truiden WOENSDAG 15 MAART 1972 LEIDSE COURANT rROTTERDAM Henk Bosveld was héél lang een charla- - tan. Een clown, die wist waar het publiek om vroeg en het ook grif gaf. Tot de dag van vandaag bleef hij zich in de gunst van zijn supporters verheugen, omdat zijn wis- spelturige speeltrant veelal een attractief kenmerk droeg. Mede door zijn grote populariteit ontwikkelde zijn gevoel voor zakelijkheid sneller dan zijn professioneel denken. t Daarom bleef hij een acteur, die de laatste jaren meer in t zijn mars had dan hij liet zien en kreeg hij het etiket van een „geldwolf" opgeplakt, die er altijd op uit was om meer te verdienen. „Tien maanden in het jaar", zei het - bestuur van Sparta meermalen, „ben je een moordgoser voor de club. Maar in de transferperiode ben je de lastig- ste van allemaal." 'Henk Bosveld grinnikt er nu om. Hij heeft zijn denken in even wicht gebracht met zijn voetbal- - inzichten en duikt daarom de laatste weken voortdurend als de uitblinker van Sparta op. tegenslag heeft de ontwikke- den. „Van een prof moet je we ten wat je aan hem hebt", zei Kessler over Bosveld. „Maar van hem weet je het nooit". Een continuïteit, die hem dè kenning voor een vedette bracht. Eindelijk inderdaad, want na zijn doorbraak naar het Nederlands elftal, had Bos veld de pech bij de toenmalige bondscoach Georg Kessler in een zwart blaadje te staan. Deze had wel respect voor zijn talent, maar ergerde zich aan de grillige curve in zijn optre- (Van onze sportredactie) Deventer Ruud Geels gaat weg bij Go Ahead Eagles. Hij heeft gisteren een voorlopig contract bij dé Belgische topclub Sint Truiden getekend. Ook de besturen zijn bij elkaar geweest, maar een trans actie is nog niet tot in de details besproken. Het ziet er echter naar uit dat een overeenkomst uit de bus zal komen. Ruud Geels, de huidige topscorer in de eredivisie, stond bij Go Ahead Eagles tot het einde van het volgende seizoen onder contract. ling van Henk Bosveld geremd. Maar doordat hij ouder werd, en de problematiek rustiger ging overzien, steeg zijn ontzag voor de betrekkelijkheid van al les waar hij mee bezig was. En die ontwikkeling bracht hem de laatste tijd in een ideale positie. „Als je dertig bent, moet je het grote geld verdiend hebben", vertelt Bosveld. „Daarom hou je je nu met heel andere zaken bezig. Hoe hou je een vorm bij voorbeeld zo lang mogelijk vast? Daar werk je nu helemaal aan, want eerzuchtig blijf je na tuurlijk altijd." Vlak voor de genadeloze „beker kraker" van vanavond Sparta- FC Den Haag is Henk Bosveld de man, waar het publiek in de „Kuip" met de meeste verwach tingen naar kijkt. Hij Is in vorm en heeft dat in de „voorwed strijden" overduidelijk gede monstreerd. De kracht van de nieuwe Henk Bosveld is zijn veelzijdigheid. De aanval is niet alleen zijn sterkste punt meer. Ook verde digend staat hij zijn mannetje. Daarom is zijn succes van de laatste tijd vooral aan zijn ont wikkeling tot teamvoetballer te danken. „Dit is inderdaad het verschil met vroeger. Toen had ik alleen oog voor wat je moest doen als de bal in de buurt was. Maar zo eenzijdig ben ik niet meer. Van af deze competitie ben ik me gaan toeleggen op verdedigen, omdat ik me bewust was, dat een voetballer bij Sparta die ei genschap ook moet beheersen. Nou is het natuurlijk zo dat ik nooit een man met een enorm goede sliding zal worden, want daar mis ik gewoon te veel voor, maar ik kan het een te genstander wel zo moeilijk mo gelijk proberen te maken. En daar werk ik aan. Doordat ik bovendien op het middenveld sta, heb ik de ruimte en merk je niet zo, dat ik op die eerste meters vaak snelheid tekort kom. Met een rush van twintig tot dertig meter maak ik een eventuele achterstand veelal Rust Aan het woord is de ervaren spe ler, die vroeger met zijn onbe grensde spitsvondigheid geen raad wist, maar er dit seizoen mee heeft leren leven. Het ge volg daarvan was rust en even wichtigheid in zijn spel, waar hij zelf niet in het minst vreemd van opkijkt. „Eigenlijk was ik het vorig sei zoen van plan om met voetbal len te stoppen bij Sparta. Veel blessures hadden mijn zin weg genomen. Laat me de laatste jaren van mijn carrière maar bij Vitesse doorbrengen, dat is nog goed voor mijn sigarenzaak MANOSQUE Wereldkampioen Eddy Merckx heeft in de vijfde en voorlaatste etappe van Parijs-Nice nogmaals duidelijk gemaakt dat hij deze eerste belangrijke koers van het seizoen wil winnen. In de 175 kilometer van Va lence naar Manosque, over de bergachtige wegen van de Provence, heerste hij als vanouds. Ondanks zijn kneuzingen opgelo pen in de derde etappe bereikte de donkere Belg het hoogste punt van de col de Mures, de enige bergpas in deze etappe, en ging hij als eerste over de finishstreep. 4. Lasa (Spa) 5.18.19; 5. Hezand (Fra) 5.18.32: 6. Sanly (Fra) z.t.; 7. Mof'oscn (Den) z.t.; 8. De Geest (Bol) 5.18.25; 9. Doltale (Fra) 5.18.31; 10. Zoetemelk (Ned) z.t 38. Scnepers (Ned) 5.19.01; 82. Karstens (Ned) 5.33-16. Mint Tegen het einde van de etappe ontvluchtten de Belgen De Witte en David er. de Fransman San- ty, die ondanks de sterke tegen wind een voorsprong van 45 se conden namen. Merckx plaatste zich toen aan het hoofd van de karavaan en begon in hels tem po te jagen. In de laatste steile kilometers werd het gevluchte drietal ingelopen door Merckx, die in gezelschap was van de Fransman Poulidor en de Span jaard Ocana. Dit trio ging met een door, maar met de finish in zicht maakte Merckx er een solo van. 1. "Dddy Merckx (Bel) 32.30.47; 2. Poull'lw (Fra) De Geest (Bel) 'Ja-, 5. I-asn (Sj>a) 32.31.39; 6. WV» 'fsiohl (W-DOd) 32.31.30 7. Ho ward (Fra) 32.31.318. Mortensen (Den) 22.31.32 9. Santy (Fra) z.t; 10. Pmseon (Fra) 32 31.33 44 Sche pers 22 40.43 57. Karstens 22.44.49. De Belgische beroepswielrenner Roger de Vlaemlnck heeft de vierde etappe gewonnen van „Dwars door Italië". Hij legde de 185 kilometer van Al- ba-Adriatica naar Civitanova al in 5 ujr 11 mimiten en 42 secon- den. Ook de tweede en derde plaats waren voor Belgische coureurs: Frans Verbeeck en Noel van Clooster. De Zwitser Joseph Fuchs behield de leiders trui. Hierdoor vergrootte hij zijn sprong in het algemeen klasse- uusiag; ment on Poulidor nummer L R- d<" Vlaemlnck (Bel) de 188 km ment op Kounaor, nummer 6,; 2 (Bet) z.t: 3. twee, en Ocana, nummer drie van c...«ter (Bed z.t. :4. Van Un met vijf seconden tot respectie- don (Bod z.t.; 5. Zawiegu at) z.t. velijk zestien en 24 seconden. i.io»»emen»: 1. Fuchs (Zwi) 31.18.01. 2. R. de V.se- l'itelai; un de etappe:epd Merckx mlrv-k (Bel) op 48 „Als je dertig bent, moet je het grote geld al verdiend hebben". Henk Bosveld, de onverzettelijke, voetbalt momenteel dan ook in hoofd zaak voor plezier. in Arnhem ook, dacht ik. „Spar ta praatte dat voornemen uit mijn hoofd. Coach Elek Schwarz, die hem in zijn tijd als bondscoach tot international uitriep, wist hem van zijn kwa liteiten nogmaals te overtuigen. „Die tijd is Dat duwtje in de rug heeft van Henk Bosveld een nieuwe voet baller gemaakt. Ineens was hij weer de ambitieuze crack, die verder wou. Die bovendien be greep in welke uitzonderingspo sitie hij eigenlijk verkeerde. „Drie, vier jaar geleden had Sparta een kwalitatief minder elftal. Vaak moest ik nog in de spits lopen ook, wat het alle maal nog ondankbaarder maak te. Bosveld echter mijn voordeel bij Sparta op dit moment. Je voelt in een wed strijd vaak dat je tegenstander zijn handen vol heeft aan de spitsen. Ik ben dan de man, die daardoor de vrijheid krijgt. En dat moet blijken ook". Nog een ander aspect „stuwt" Henk Bosveld omhoog. „Door dat je dertig bent. ga je na een paar slechte wedstrijden toch krijgen, dat de mensen gaan zeggen: „Die ouwe moet er maar eens uK". Dat idee wil ik ontlopen. Elke wedstrijd opnieuw wil, of beter is: moet ik me daarom waar maken. Want de concurrentie bij Sparta slaapt nu eenmaal niet. Bovendien zijn die knapen vaak veel jonger, zodat ze altijd een pre hebben als ze een kans krijgen en ze doen het goed". Wat is deze Bosveld anders dan een paar jaar geleden. Toen voetbalde hij, zoals ie zelf zegt, „voor zijn vaderland weg" en interesseerde het hem eigenlijk weinig of zijn prestaties van constant niveau waren of niet. Hij voelde zich de speler, die aan kon wat hij wilde. Wat kon hem méér schelen. De zekerheid, dat bondscoach Kess ler hem niet mocht en het Ne derlands elftal daardoor onbe reikbaar bleef, speelde die on verschilligheid nog eens in de kaart ook. Vooral toen zijn „schrik" het vorige seizoen trai ner op Spangen werd, leek het hek van de dam. Hinderlijke conflicten met Kessler maakte er voor hem dan ook een verve lend seizoen van. Rellen Achteraf waren de „rellen" toch goed. De komst van Schwarz maakte hem agressiever, eer- zuchtiger. Door het besef, dat hij in de dertig liep en het be drijven van topsport nooit erg lang meer kon duren, werd zijn geestdrift groter. Als hij dan op nieuw begon moest hij het beter doen. Nog meer zwakke punten Henk Bosveld is verdedigend sterker geworden. Als t de doellijn blijft hij waakzaam. t foto dat typeert, dan is het deze wel. Tot achter tegenstander te leren uitschake- dags trainen", len''. De wijze waarop dat in Henk Bosveld praat en denkt pro zijn werk ging, gaf hem zoveel Ag f voldoening, dat zijn vorm groei de. „Als het zo gemakkelijk blijft gaan als nu. kan ik nog twee, drie jaar mee bij Sparta." voorbij. Sparta is een kruitvat met talent geworden, waarin hij uitstekend past. Het effect sti- „Wat ik wist, daar ging ik nu iets De vraag is of hij dat wil. In zijn gedachtenpatroon heeft hij een transfer naar Vitesse ingecalcu leerd. waarvan hij een be staanszekerheid voor de toe komst verwacht. „Het vorig jaar heb ik een sigarenzaak in Arnhem overgenomen. De eige naar zou er dit seizoen mee stoppen. De bedoeling was dat ik er dan in zou komen", moesten u.t zijn spel verdwli- Henk Bosve,d de sportman, voeit echter zelf wel aan, dat clubs die in de schaduw van Ajax en Feijenoord staan, een bemoedigende zaak. Deze ont wikkeling bewijst, dat ouderen van de „subteams" nog gemak kelijk van zich kunnen doen spreken, al hebben ze dan de absolute top niet bereikt. Als ze maar karakter opbrengen. muleert enorm. „Als er in een team meer kwaliteit zit heeft je tegenstander er zo weinig aan als hij maar één bepaalde spe ler gaat dekken. Dat vind ik aan doen. Verdedigend niet sterk genoeg. Daarom bleef ik op de trainingen vaak heel erg lang voor het doel hangen om maar zoveel mogelijk een fessioneel, maar handelt niet al tijd dienovereenkomstig. Het feit, dat hij bijvoorbeeld nog in Arnhem woont, wat elke dag een vermoeiende reis naar Rot terdam impliceert, bewijst dat. „Als ik zeven jaar geleden had geweten, dat ik zolang in Rot terdam zou blijven, dan had ik er misschien wel gaan wonen. Maar omdat ik lastig was. en elke transferperiode weer in de onzekerheid verkeerde of ik wel of niet zou weggaan, ben ik er nooit toe overgegaan. En och. het hinderde me weinig. Als ik nou elke dag met tegenzin in de auto ging zitten, dan was het iets anders. Maar het tegendeel Henk Bosveld, de vedette, die laat is eerder waar. Ik rij graag." weer opbloeide, kent op het „tweede plan" zijn binnenpret- Terugkeer les. Voor anderen rou hl| een goed voorbeeld kunnen zijn. HANS DE BRUYN „Voor mij zijn de wedstrijden te gen die twee zo belangrijk. Ik wil me vooral daarin presente ren en voor mezelf het bewijs leveren, dat ik erbij hoor. Ster ker: Dat ik tegen deze clubs kan uitblinken. Na zo'n wed strijd geeft dat enorm veel vol doening." scheid op dit moment zonde zou zijn. Daarom heeft hij het be stuur van Sparta een compro mis voorgesteld, waarvoor het waarschijnlijk begrip zal heb- „De „terugkeer" van Henk Bos- ben. „Ik ga alleen maar 's mid- veld is voor de spelers van de Zestig jaar Kon. Ned. Baseball- en Softball Bond AMSTERDAM Op de dag dat de Ko ninklijke Nederlandse Baseball- en Softballbond het zestigjarig bestaan gedenkt donderdag 16 maart 1972 staan geen zwartgerokte bestuur ders handen te schudden in een fees telijk versierde zaal waar obers dran ken en snacks ronddragen. De KNBSB blikt nauwelijks terug op zes tig jaar geschiedenis maar kijkt lie ver in de toekomst, die er rooskleurig uitziet maar gebukt gaat onder een gebrek aan financiële middelen. De KNBSB schaart zich daarmee in de rij van de meeste sportbonden, wier ontwikkeling wordt geremd door de kaspositie. Daarom ook achtte het be stuur het niet gewenst festiviteiten te ontwerpen „omdat het geld beter be steed kan worden". Vice-voorzitter Guus van der Heijden en zijn medebestuurders offreren de vele baseball- liefhebbers liever een extra-Haarlemse Honkbalweek en een jubileumweekend waar op in diverse plaatsen selectieteams baseball en softball zullen spelen en daarmee tevens een korte propagandatournee maken voor de sport, die lang sluimerend is gebleven. Guus van der Heijden, eens een gewaardeerd speler in Blauw Wit en zo met honkbal „die naam gebruiken we tegenwoordig niet meer: het is baseball want we spelen pre cies als de Amerikanen en anders zou men blijven denken dat we toch een afwijkende vorm van de sport beoefenen" vergroeid dat hij uit het blote hoofd feiten en data kan citeren, hoeft niet diep in het geheugen te graven om het juiste jaartal te weten waar- in baseball greep kreeg op de massa. Ontgroeid „Het begin, na de oprichting van de bond In 1912, stelde niet veel voor. Klein bondje, geen cent In kas en tot 19JJ was er behalve Nederland geen land In Europa te vinden dat honkbal speelde. Daarna werd gepro beerd het In België en Frankrijk in te voe ren maar er kon moeilijk van een daverend succes worden gesproken. Nu nog niet. Pas na de tweede wereldoorlog breidde honkbal zich uit en aan het laatste Europees kam pioenschap namen negen landen deel. Een leuk aantal maar de ontwikkeling is zodanig verlopen dat in feite de situatie van vroeger is ontstaan want, met Italië, staan we weer alleen. Nederiand en Italië zijn de rest van Europa ontgroeid. Het spelpeil in de andere landen steeg niet zoals dat bij ons en in Italië het geval is ge weest. Niettemin blijft zulk een toernooi een evenement van belang. We hebben in vroe ger tijden moeten ondervinden hoe jammer- geen kunstlicht". Het Haarlemse stadion langer seizoen, er Is aanmerkelijk meer geld beschikbaar voor de sport waardoor ook de opleiding van de jeugd intensiever kan zijn cn alle velden van enige importantie hebben een lichtinstallatie. Dat is ons grootste probleem: te weinig velden en geen kunstlicht. Als we dat zouden heb ben. zouden we ook op weekavonden kunnen spelen cn ik geef de verzekering dat het at tractief zou zijn. Maar waar haalt een toch nog kleine bond het geld vandaan voor ton nen vergende investeringen in lichtinstalla ties". De baseballcompetitie is samengepropt in achttien weekends, waarin dubbels worden gespeeld. Bovendien staan in dat tijdbestek interlands op het programma en moet reke ning worden gehouden met afgelastingen. Guus van der Heijden: „We moeten die tijd optimaal gebruiken. Bij baseball Is het spe len van voel wedstrijden belangrijk. Liever een wedstrijd meer dan een extra-training. We spelen dit seizoen zelfs vier competitie wedstrijden meer dan vorig jaar. Wc dach ten dat bij veel clubs de vermoeidheidsfac tor een rol zou gaan spelen. Tot onze verba zing wilden ze niet terug naar minder wed strijden. Ze hoefden geen dagen vrij te heb ben, ze wilden spelen, en dun zo veel moge lijk". GUUS VAN DER HEIJDEN extra Haarlemse Honkbalweek en propaganda tournee in plaats van receptie lijk het is als er geen internationaal contact bestaat. Dat ontstond eigenlijk pas goed toen in 1956 het eerste Europese toernooi werd georganiseerd. En de grote impuls voor Ne derland kwam in 1958 toen wij het titeltoer- nooi binne; de grenzen hadden". De zestigjarige KNBSB de S Is er overigens pas bij sinds 1 januari 1971 toen baseball- cn softballbond een fusie aangingen sluimer de lang en werd zesenveertig jaar na de op richting als een Doornroosje gewekt om tot opvallende groei te geraken. De grotendeels i westelijke aangelegenheid werd gemeengoed voor Nederland. Provincies als Groningen, Friesland, Drente en zelfs het moeilijk le veroveren Zeeland stortten zich op baseball, de eerste Amerikaanse velden werden aan gelegd en wat lang een bijsport was geweest van voetbalverenigingen, hockey- en andere clubs evolueerde tot een volwaardige sport. Guus van der Heijden: „De tn)d is voorbij dal zowel voetbal als baseball op hoog niveau kunnen worden beoefend. Vroeger wel. Be faamde voetballers behoorden tevens tot de elite van het honkbalveld. Onze twaalfdui zend leden baseball en softball tezamen zullen zeker niet alle zijn ontgroeid aan andere sporten. Velen doen onze sport erbij als zomersport, om fit te blijven, om het contact met de „wintersportleden" in de zo mer te behouden maar er zijn ook veel spe cifieke baseballers. die niets anders meer kunnen doen omdat de ploegen niet meer zo maar het veld opstappen. De voorbereiding is intensief en begint al ver voor ons sei zoen". Guus van der Heijden wil niet verhelen dat het toch nog te weinig is en hij doet een voorspelling die in feite niet past in de en tourage van een diamanten jubileum. „Italië zal ons In de eerstvolgende jaren voorbij streven. Dat is een logische ontwikkeling. Italië heeft het klimaat mee en kent dus een Nieuwste loot En spelen kan in dc KNBSB, binnenkort op drie fronten: baseball, softball en dc nieuw ste loot aan de slum, herensoftball. Guus van der Heijden: „Softball guat hard lopen, het aantal beoefenaarsters stijgt sterk. En dan gaan we herensoftball ontwikkelen. In Amerika is dat al lang een volwaardige sport. In ons land keek men er wat tegen aan want het was zo'n typische dames- sport. Zo'n wedstrijd duurt iets korter maar heren softball is vooral voor hen. die in het week end vrij willen zijn want het wordt overwe gend op weekdagen gespeeld. In Haarlem heeft al een competitie gedraald en zowel de belangstelling van de spelers als publiek was voor ons zonder meer verrassend". De KNBSB gaat nieuwe ontwikkelingen niet uit de weg. Reclame is ook een onderwerp dat voor vele bonden een obstakel is. „Het drugen van reclame op trainingsjacks was al toegestaan. We zijn nu doende om naams- verbintcïï.svcn mogelijk te maken. Ah d.it erdoor komt, zijn we de eerste veldsport in Nederland die het doet". Lang sluimeren is opgevolgd door stormachtig ontwikkelen. Guus van der Heijden: „Het moest toch komen. Baseball heeft altijd ge sluimerd en was altijd populair. Er is toch altijd puttenloop geweest. Nou dan. Dat is de aanloop tot baseball HERMAN VAN BERGEM.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11