Dit jaar diepte- in bouw in Leidschendam „De CraeF' wordt zaterdag geopend Gemeenschaps ruimte in Mariaschool Warmond weet nog voor de zomer waar ze aan toe is Door Studeren Veel Presteren Gratis amusement voor bejaarden Haduard is jaloers op Gemini PAGINA 6 LEIDSE COURANT DINSDAG 14 MAART 1972 ÏVOORHOUT/SASSENHEIM A!s Avery Brundage in de mu- ziekwereld zou zitten zou hij ze i bewogen in de armen sluiten. Kenners fronsen soms de wenk- brauwen, hun publiek draagt ze i op handen. Twintig accordeons, een dirigent en vijf gitaren: het i muziekgezelschap DSVP, door studeren veel presteren. En ze kosten niets. Er moet zelfs geld Mi. Afgelopen vrijdag hebben we np- getreden voor de Sassenheimse t bejaarden. Wat denk je nou dat 4 dat ons gekost heeft?" Stilte, l ..Achthonderd gulden, ja 1 zeker." Gerard de Zwart, duwt zijn haar naar achter en glim lacht. Hij is de dirigent. Dat kun je wel zien, hij ondersteunt zijn betoog voortdurend met dwingende gebaren. ,,"Nou, was dit een uitzonderingsgeval, zegt Giel, zijn broer. „We spenderen er natuurlijk niet altijd zoveel geld aan. Maar omdat we een Sassenheimse vereniging zijn, wilden we er voor onze eigen be jaarden nu eens 'n echte, royale feestavond van maken." Giel heeft tegenwoordig een bellen- Giel de Zwart: ach, die centen nummer („het soort bellen dat ze vroeger in de kerk gebruik ten"). Het is te vergelijken met de act die de Noordwijker Arie Westgeest met flessen opvoert. Men noemt hem dan ook Fles sen Arie. Giel - een moppentap per met een „breek-me-de-bek- niet-open-gezicht - heeft vooral furore gemaakt als muzikale clown. De De Zwarten komen uit een muzikale familie. Lang voordat DSVP bestond traden ze al op onder de naam The Black Stars (..vanwege onze eigen naam, hè", zegt Gerard). In 1958 werd Door Studeren Veel Presteren opgericht. Tussen de schuifdeu ren, zoals dat "heet. Een keertje voor de speeltuinvereniging en sindsdien is het eigenlijk nooit meer opgehouden. Zo'n slordige twintigmaal per jaar beklimt DSVP de verschillende podia in de wijde omtrek. En die tonelen staan dan gelijk goed vol. („We kunnen er nauwelijks meer mensen bij hebben"). Het publiek van DSVP bestaat grotendeels uit bejaarden. Ge rard daarover: ..Dat is eigenlijk zo gegroeid. Er bestaat een soort wisselwerking tussen ons en dit publiek. Wij hebben een stil gehoor nodig omdat wij met zoveel mensen zijn en aan de andere kant spelen wij het soort muziek dat de bejaarden graag horen: direct herkenbare, melo dieuze muziek." Giel haakt op deze laatste woorden in: „Kijk, wij gaan van het principe uit dat muziek een streling voor het oor moet zijn. En afgaande op de reacties van het publiek is dat met onze muziek het geval. Wat de kenners er verder van zeggen is me een zorg. Onze taak is het publiek te amuseren, en hoe meer lol wij er zelf aan hebben hoe beter het is." DSVP doet niet mee aan concour sen. Giel de Zwart legt uit waarom niet. „Omdat de ver eniging er aan kapot zou gaan. Want wat krijg je? Op een con cours moet je een verplicht nummer spelen. Een aantal le den kunnen dat nummer niet aan, krijgen de pest in en stap pen'op. Wij zijn bovendien te gen elke jurering, omdat die bijna altijd willekeurig is. Maar toch hou je die concoursen om dat je in de muziek medailleja gers hebt net zoals je in het ge wone leven diplomajagers hebt. Ik voor mij vind dan dat die medaillejagers maar naar een solistenconcours moeten gaan. Dan kunnen ze spelen zoveel als ze willen." DSVP treedt gratis op. Zelfs de reiskosten hoeven niet vergoed te worden. De kosten worden gedragen door contributies, do naties („veel bejaarden worden donateur") en bijdragen van de regionale middenstand. Toch be vreemdt het dat DSVP niet be taald worden. Hier volgt de filo sofie achter het waarom niet. Giel: „Omdat dat het einde van onze vereniging zou betekenen. Als je geld gaat verdienen, moet je steeds hogere prestaties gaan leveren. Moet je de men sen gaan vervangen die een ho ger niveau in de weg zitten. Die mensen kunnen nu bij ons rus tig blijven meespelen". Gerard: „Daardoor blijft de sfeer goed. Wij hebben mensen in de vereniging die op de achter grond ontzettend veel werk doen. Iemand als De Rooy uit Valkenburg bijvoorbeeld neemt 's middags voor een optreden vrij om de zaal in orde te ma ken. Het gaat zo allemaal even soepel, waarom zouden we het gaan veranderen?" Giel de Zwart: „Vorige week zei de wethouder van Sassenheim nog: waarom vragen jullie toch geen subsidie aan? Maar ook dat doen we niet. Om te laten zien, dat je ook zonder dat moet kunnen draaien. Wij hebben dat geld niet nodig. Het enige wat voor ons van belang is is dat we plezier in het spel hebben. En dat kun je voor dat beetje geld toch echt niet kopen. Of wel soms?" Hierop hoeft niet geantwoord te en r!fr° Zwart: worden. Want geen koe is gro- Puohefe ter dan deze waarheid. het gaat niet om de kenners, maar om Zal 1972 een dieptepunt worden <in de bouw van woningen in Xeidschendam. Toch hopen en verwachten wij, dat zo spoedig mogelijk gestart kan worden met de bouw van woningen in de bestemmingsplannen „Zuid" en „Duivenvoorde". Dit zeggen B. en W. bij het verslag over 1971 van de commissie voor de hulsvesting. Dat er in 1971 nog een lichtpunt was door het toewijzen aan 245 inwoners van een woning is voornamelijk te danken geweest aan het gereedkomen van de bejaardenwoningen van de Stichting „Duivenvoorde" en het steeds toenemende ver schijnsel dat flatbewoners el ders in Zuid-Holland eengezins huizen betrekken. Verder was het gelukkig mogelijk een be langrijk deel van de woningzoe kenden in Stompwijk aan een woning te helpen dank zij het gereedkomen van 30 woningwet woningen. In 1971 werden 899 vergunningen afgegeven, 450 aan inwoners en economisch-gebondenen en 449 aan niet-inwoners. Bijna 76.000 gulden werd aan 52 personen uit het doorstromings fonds uitgekeerd. Van de wonin gen die zij achterlieten hadden er 32 een huurwaarde tot 125 gulden en 20 van 125 tot 160 gul den per maand. Vorig jaar kregen 217 Haagse ge zinnen in Leidschendam huis vesting. In de tien jaar dat er met Den Haag samenwerking is over de huisvesting zijn 2943 ge zinnen in Leidschendam komen Het aantal woningzoekenden be droeg op 1 januari 1972 712, hiervan waren er 180 gehuwd en daarvan waren er weer 70 waarvan het gezin uit meer dan 4 personen bestond. Het aantal woningen is na de tweede wereldoorlog meer dan verviervoudigd en bedraagt nu 8700 tegen 2081 op 1 januari 1945. Er zijn verder in Leid schendam nog 92 woonwagens en woonschepen, het aantal is in vier jaar met 27 verminderd. In 1971 was er tenslotte voor de eerste maal sinds de bevrijding sprake van een vermindering van de bevolkingsaanwas. Hoe wel er vorig jaar nog 550 kin dertjes geboren werden daalde het aantal inwoners met 73 en bedroeg op 1 januari van dit jaar 29820. DIJK IN DE VEEN BELAAGT DOOR STORM ROELOFARENDSVEEN Roe- lofarendsveen heeft een span- nend weekeinde achter de rug. Het stormachtige weer heeft i mnr.it vooral de dijk aan de westzijde van de Braassemmermeer zwaar belaagd. Reeds vanaf zondagmorgen werd de dijk gecontroleerd, 's mid dags was de situatie zo kritiek dat de burgemeester en wethou ders, afgevaardigden van pro vincie en polderbestuur de dijk kwamen bekijken. Tegen die tijd achtte men het noodzakelijk om met zandzakken te gaan werken. De dijk die over de ge hele linie zwakke plekken ver toonde lijkt aan een algehele opknapbeurt toe. Ook voor de eigenaren van jacht havens is het een slecht week einde geweest. Bij Piet Roden- wijk bij voorbeeld werd voor duizenden guldens schade aan gericht. Vele boten zonken, aan de steigers werd enorme schade toegbracht. Het is de tweede keer dit jaar dat er dergelijke vernielingen werden aangericht. LEIDSCHENDAM Het R.K. Schoolbestuur Leidschendam heeft het gemeentebestuur me dewerking verzocht voor het in richten van een gemeenschaps ruimte in de „St. Maria"-school aan de Prins Bernardlaan. Het aantal leerlingen aan deze school is de afgelopen jaren ge- daald en er zijn nog maar 6 verplichte leerkrachten terwijl er 8 klaslokalen zijn. In de reeds lang bestaande behoefte aan een gemeenschapsruimte kan nu worden voorzien door het uitbreken van een muur tus- j sen twee leslokalen. Ook voor de toekomst zullen 6 leslokalen voldoende zijn voor de huisves ting van de te verwachten leer lingen. De Stichting R.K. Schoolbestuur -.Xeidschendam zal ook de admi- j n nistratie gaan voeren van het ^jStompwijkse R.K. schoolbe stuur. Deze werd tot 1 januari van dit jaar door een Zoeter- meers administratiekantoor ver zorgd maar dit is geen bevredi gende oplossing gebleken. Het Stompwijkse schoolbestuur wil tenslotte in het souterrain van de school aan de Dr. van Noortstraat 90 een 4e lokaal in richten voor de kleuterschool „Jacintha Kleutertuin". Het schoolbestuur heeft toestem ming gekregen voor de aanstel ling van een vierde leerkracht voor de kleuterschool. LISSE LKV de Spartaan heeft met groot verschil ge wonnen van Simsom Den Haag en dat terwijl de Leid- se ploeg met oog op de ko mende Ned kampioenschap pen Gewichtsheffen niet op volle kracht draaide. De in dividuele uitslagen zijn: H. Paalvast 80-80-110 is 270 kg: H. Filippo 312 kg: M. Annee- ze 315 kg; Th. Sanders 365 kg D. v. 't Riet 380 kg. HAZERSWOUDE Het dames team van de Hazerswoudse vol leybalvereniging Haduard heeft duidelijk de kracht ondervonden van koploper Gemini uit Voor schoten. De Hazerswoudse for- matic ging roemloos met 0-3 ten onder. De setcijfers 0-15, 3-15 en 9-15 demonstreren het krachts verschil. taduard-coach Bob de Jong: „Dat was voor ons inderdaad een afstraffing, maar vergeet niet welke faciliteiten Gemini heeft in Voorschoten. Ze kunnen twee keer in de week in een fraaie sporthal trainen, en dat kunnen wij bij Haduard niet." Èob de Jong gaat overigens tij dens de eerstkomende vergade- Ving van Haduard het voorstel aan de man brengen: „Wat ^aan we in de toekomst met onze vereniging doen? Gaan we op prestaties spelen, of blijven we het zoeken in het recreatie- ve?" Wat hem betreft moeten de prestaties van zijn vereni ging omhoog, maar er is in Ha- zerswoude geen accommodatie om aan die wens te voldoen... .Ik ben maar wat jaloers op Gemini..." Haduards tweede damesteam ver sloeg Leython 6 met 3-0. terwijl de meisjes tot een 2-2 stand kwamen tegen DHC B. Ha duards heren haalden een 2-2 uit de wedstrijd tegen SKC 1 en Haduards tweede herenteam versloeg SKC 2 met 3-1. Warmond Snelheidsmaniakken houden op het Oosteinde in Warmond vrij spel. B. en w. hebben de raad namelijk laten weten dat ze niet ingaan op het verzoek voor deze weg bij het ministerie een maximum snelheid van 70 km per uur aan te vragen. Een eerder verzoek is door het ministerie afgewezen. Op een hoorzitting onlangs in Warmond is opgemerkt dat de meeste ongelukken plaats hebben in het Oosteinde. B. en w. zijn echter van mening dat deze ongevallen zijn te wijten aan onvoorzichtigheid welke door een maximumsnelheid niet te ondervangen zijn. Ook voor de Oranje Nassaulaan zullen b. en w. geen maxi mumsnelheid aanvragen. GS vinden namelijk dat de bebouwing langs deze laan niet voldoende intensief is om dit weggedeelte binnen de bebouwde kom te brengen. Het gemeentebestuur hoopt nu dat GS de situatie automatisch opnieuw zullen bekijken als de aansluitende Abtspoelweg binnen de bebouwde kom van Oegstgeest komt te liggen. HAZERSWOUDE Als het aan Margriet de Boer, haar broer Theo ?n enkele andere jonge .en thousiaste Hazerswouder; ligt, moeten er in het zaterdagmid dag (15.00 uur) door wethouder P. A. Th. v. d. Werf te openen clubhuis Rijndijk 139 in de toe komst veel activiteiten worden ontplooid. „We willen proberen mensen te krijgen, die de activi teiten in De Crael (de naam van het clubhuis) op touw in zetten". De gedachten van de jongelui gaan uit naar het uitnodigen van bijvoorbeeld een spreker om met hem of haar een discussie aan te gaan. een schilder en zo vcort. „WïHicht zijn er ook jon geren die voor toneelspelen warm lopen". De Stichting Jeugdraad Hazers- woude de exploitant van De Cruel, heeft Theo de Boer (Rijn dijk 242) het beheer van het clubhuis toevertrouwd. Zeker is al. dat vier jeugdclubs, die thans een onderdak vinden in Het Anker, er hun activiteiten gaan ontplooien. Voor de huur van De Crael, kan men zich steeds wenden tot Theo de Boer. die samen met enkele anderen zorg drceg voor d: inrichting van het clubhuis: de gemeente Hazerswoude financ erde dat. Na de opening op zaterdagmid dag drie uur, is er tot vijf uur receptie in De Crael. Om half negen 's avonds tekenen de jeugdige enthousiaste Hazers- wouders voor de organisatie van een elk wat wilsprogram- ma. Uitgenodigd zijn een potten bakster (Annemarie van Am sterdam) en een zanger (Bart de Bard.) WARMOND Nog voor de zo mer weet Warmond of ze mag gaan bouwen in de Zwanenburg- - polder. B. en W. wisten gister avond in de raad met stelligheid te melden dat de Kroon voor 6 mei de beslissing neemt, die voör zo vitaal belang is voor het Kaagdorp. Deze mededeling van het college was overigens een van de weini ge punten waarmee de raad zich ingenomen voelde. Het be leid van het college spreekt de raad over het algemeen hele maal niet aan en dat liet men merken ook. De raad kon en wilde echter geen maatregelen treffen om zijn zienswijze door te drukken. De geschilpunten zullen tijdens informele bijeen komsten nog eens worden door gepraat. „Leve de openheid, hoorde men" op de opbare tri bune mompelen. De gemeentebegroting 1972 werd zonder hoofdstedelijke stem ming aangenomen. Ook met de voorgestelde verhoging van de plaatselijke belastingen ging men zonder meer akkoord. Met ingang van 1 april wordt in Warmond de plastic huisvuilzak ingevoerd. Aan de burgerij zal uitgebreide informatie worden verstrekt, omdat het gebruik van de plastic zak in de cphang- ringen nogal wat problemen in de proefperiode heeft opgeleverd. Het gemeentebestuur zal voorlo pig geen initiatieven nemen ter verbetering van de verkeerssi tuatie bij de Tob-"g. Leiden heeft een plan. dat een kwart miljoen gulden gaat kosten, maar dat moet nog uitgewerkt worden. De provincie zal mis schien 225.000 gulden voor haar rekening nemen. De overige 25 mille zullen moeten worden op gebracht door Leiden, Oegst geest en Warmond. Men hoopt dat doorstroming van het verkeer in Warmond zal verbeteren zodra de werkzaam heden aan de Klinkerbergerput gereed zijn. Men verwacht dit nog deze zomer. De plannen voor een bootjeshaven zijn thans technisch rond, maai er zijn moeilijkheden rond de fi nanciering, omdat het fonds dorpsuitbreiding niet hiervoor kan worden aangewend. Wet houder Groenendijk zegde toe binnenkort op deze zaak terug te komen. LISSE Woensdag 15 maart wordt grof vuil opge haald in de dinsdag en vrij dag route van de reinigings dienst. SASSENHEIM De politie in Sassenheim heeft de afge lopen dagen nogal met alco holmisbruik te maken gehad. Zondagavond reed een auto zig zag over de rijksweg, sloeg de provinciale weg op en werd tot stilstand ge bracht door de Leidse politie die hem al een tijdje volgde. De man werd na proces ver baal naar zijn huis in Lisse gebracht. In die zelfde nacht werd proces verbaal opge maakt tegen een inwoner van Sassenheim die dronken op de stoep van de Hoofd straat zat. Zondagavond had door dronkenschap een auto ongeluk plaats op het kruis punt Sassenheim-Noord. De auto's van een inwoner van Noordwijkerhout en van een inwoonster van Rijpwetering raakten total loss. Gemeente bestuur Voorhout houdt voet hij stuk VOORHOUT Het voorstel van de voorzieningen aan de Dinsdagse Wetering, die 2 maal door B. en W. zijn te ruggenomen, staat weer op de agenda van de komende raadsvergadering. In het bijzonder gaat het erom een verkeersoplossing te vin den t.b.v. de verzorgingsflat aan de Sportlaan. De raad is steeds van mening dat uit oogpunt van verkeersveilig heid de oplossing gezocht moet worden naar een uit gang aan de Prof. Nolens- laan. Twee alternatieve mo gelijkheden hiervoor worden door B. en W. niet aanvaard baar geacht. B. en W. blij ven van mening dat hun reeds eerder voorgestelde oplossing het meest aan vaardbaar is. Dit houdt in dat de entrée van het flatgebouw voor de au to's via het bestaande houten bruggetje blijft gepland, maar dat de uitgang zal ko men tussen de achterzijde van het gebouw en de garages ges in naar de Herenstraat. Record aantal deelnemers verwacht aan Braassemloop ROELOFARENDSVEEN De 3de Braassemloop wordt gehou den op zondag 26 maart. Er wordt gelopen in diverse cate gorieën, de heren en de vetera nen lopen 9 km. de dames en jongens en meisjes van 11 t/m 15 iaar 6 km en kinderen t/m 10 jaar 3 km. Men kan inschrijven bij de fa. H. Koster, Noordeinde 201 en bij J. de Jong. v.d. Bijl straat 3. Roelofarendsveen. Op zondag 26 maart is er vanaf 10.30 uur gelegenheid tot in schrijven bij de jachthaven Noorderhem. Kosten voor deel neming zijn 2,50 en voor kin deren tot 10 jaar 1,50. Vorig jaar deed 1200 man aan de Braassemloop mee. Dit jaar verwacht men een groter aantal deelnemers.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6