OPZIENBAREND VOORSTEL IN RAAD LEIDERDORP AFGEWEZEN Zoeterwoudse tennisbanen bijna gereed Katwijk krijgt paardencentrum Confessionelen en DS '70 willen geen inspraak publieke tribune Orgel uit Delft naar Sassenheim 197 )INSDAG 14 MAART 1972 LEIDSE COURANT Maai tinneer de plannen voor een paardencentrum doorgaan, zal men dit beeld Vaak op het strand kunnen )oral als toeristische trekpleister ligt de tnanege van Jaap Jonker KATWIJK Katwijk krijgt een echte manege. Of liever, Jaap Jonker krijgt een echte manege, want die naam is in Katwijk al bijna sinds mensenheugenis sy noniem voor alles wat met paarden te maken heeft. De nu 53-jarige Jonker al sinds zijn ze ventiende „in de paarden" zoals hij zelf zegt. De paarden, en heel vroeger ook de ezels, die langs het Katwijkse strand heen en weer hoppen, worden beheerd door Jaap Jonker. Zijn lessen moest hij echter voort durend in de vrije natuur ge ven. eigen terrein had hij niet. Zijn paarden stalde hij in het oudste gedeelte van Katwijk, in de buurt van de Zuidstraat. Vandaar dat Jonker al sinds een paar jaar pogingen in het werk stelt om op een adequate manier te kunnen gaan werken. Hij wil een paardencentrum creëren. De eerste gedachten gingen uit naar een stuk grond in de nabij heid van de Soefi-tempel, maar dat stuitte af omdat er in dat ge bied niet gebouwd mag worden. Vervolgens viel het oog op het terrein tussen camping Noord en de Estec. De gemeente heeft hierover tot nu toe echter geen beslissing genomen. Als tussen- c.q. noodoplossing bood men Jonker een stuk grond in het toeristisch gezien niet zo gunsti ge industrieterrein Heen aan. Vorige week werd er echter een betere oplossing gevonden. Jon ker mag les gaan geven hij het parkeerterrein van camping Noord. Het terrein ligt er rente loos bij en biedt mogelijkheden genoeg voor de activiteiten van Jonker. De gemeente heeft Het toekomstige hoofd van de manege op een van zijn paarden wel als voorwaarde gesteld dat het terrein weer vrij gemaakt moet worden als de vergunning voor een definitieve manege rond is. Deze eerste stap op weg naar een overdekte manege vergroot de mogelijkheden voor Jonker al aanzienlijk. Op dat moment kan hij nog maar werken met ze ventien paarden en ponies, de nieuwe manege zal ruimte bie den aan veertig paarden. Afgelo pen vrijdag is men begonnen met het in orde maken van het nieuwe terrein, aanstaande woensdag kan men volgens de nieuwe methode gaan werken. Jonker kan nu in groepen gaan lesgeven. Tot nu toe kwam het er op neer dat hij zijn paarden verhuurde aan ruiters en ama zones, of dat hij met enkele leerlingen de duinen introk om hen de eerste beginselen van het paardrijden bij te brengen. Jaap Jonker heeft Inmiddels hulp gekregen van zijn zoon, die ook Jaap heet, en zich gewor pen heeft op de opleiding voor pikeur. Een jongen met vertrou wen in de toekomst. Raadsagenda Voorhout OORHOUT In de raadsverga dering van donderdag aanstaan de komen onder meer de vol gende voorstellen aan dc orde: de exploitatiekostenvergoeding voor het basisonderwijs voor dit jaar te bepalen op 160 gulden per leerling de verbreding van de Vincent 'an Goghstraat, kosten: 440U gulden. 1 het instellen van éénrichting- Iverkeer in de Mgr. Broerestraat; r subsidieverlening aan de Stichting Sport en Recreatie Ge handicapten Bollenstreek, 10 ct. per inwoner; J medewerkking te verlenen aan de opzet van een documentatie centrum voor de r.k. basisscho len in Voorhout; ruiling van enkele percelen grond aan de Elsgeesterweg met de heer H. van Velzen, dit in het kader van een verdere uitbreiding van het recreatie gebied in de polder Elsgeest; uitkering ineens over 1971 aan het personeel van het korps Vrijwillige Brandweer; r beschikbaar stellen van een krediet van 2710 gulden voor het maken van parkeerstrook aan de noord-oostzijde van dc Chur- chilllaan ter hoogte van het ge bouw van gemeentewerken; benoeming van wethouder Huigsloot in het algemeen be- stuu van de Stichtinc Maat schappelijke Dienstverlening te Noordwij kerhout. f beschikbaar stellen van een krediet van 52.000 gulden voor werkzaamheden aan de oever van de Dinsdagse Wetering bij de Sportlaan. LANGERAAR Woensdag avond 15 maart a.s. zal er in het Parochiehuis te Lange- raar een klaverjasavond worden gehouden. Tevens zal er een verloting plaatsheb ben, waarvan de baten ten goede zullen komen aan de bejaardensociëteit. Aanvang 8 uur. ZOETERWOUDE Het le juniorenteam van P1T'54 heeft in een thuiswedstrijd de punten moeten laten aan Wibats 2; cijfers 2-8. De te- genpunten waren beiden van Wim den Eisen. Het tweede team maakte een tevergeefse reis naar Play-Fair in Lei- muiden. Het derde team kwam bij de Rijnsleutels in Leiderdorp tot een 5-5 resul taat. C.Janson nam drie overwinningen voor zijn re kening. Vrijdag is er een contactavond met spel, mu ziek en een dansje in het Don Boscohuis, aanvang 20.00 uur. Gemeente Voorhout verkoopt boerderij VOORHOUT De boerderij in het Voorhoutse bestemmings plan Spoorlabn zal niet worden gesloopt, maar als de raad don derdag akkoord gaat met de bij behorende grond worden ver kocht aan de heer B de Groot uit Oegstgeest. De heer De Groot zal de boerderij restaureren en zelf gaan bewo nen. Aan de verkoop heeft de gemeente Voorhout de voor waarden verbonden dat de ko per de opstallen binnen drie jaar in goede staat moet bren gen. Indien de koper zijn ver plichtingen niet nakomt heeft de gemeente het recht de opstallen binnen vijf jaar terug te vorde- LEIDERDORP Dc Leiderdorpse gemeenteraad had gisteravond bijna drie uur nodig om te komen tot vaststelling van een nieuw re glement van orde voor de vergadering.>n van de raad. Centraal bij de discussie stond de „sprekende publieke tribune" oftewel de vraag waar houdt de inspraak van de burger op. Deze boerderij in het Voorhoutse bestemmingsplan Spoorlaan zal weer in de oude luister worden hersteld ZOETERWOUDE De aanleg van het tennispark van de Zoe terwoudse Tennisclub bevindt zich in een vergevorderd sta dium. Sinds kort is door de dienst ge meentewerken de beplanting aangebracht. De Mateco-banen in opdracht van de gemeente aangelegd door de Fa. Wernink, behoeven nog slechts afgewerkt te worden. Behoudens onvoor ziene omstandigheden - de af werking bestaat uit het opbren gen van een verflaag wat alleen kan geschieden bij mooi weer - ziet het ernaar uit dat er begim april gespeeld zal kunnen wor den. De vereniging bouwt zelf een oefenmuur waarmee j.l. za terdag een aanvang is gemaakt. Voor de financiering hiervan kan men de jonge - nog naamlo ze - vereniging helpen door obli gaties h raison van 25 te ko pen. Medegedeeld wordt dat het nog mogelijk is zich als lid te laten inschrijven. Voor degenen die nog niet kunnen tennissen wordt momenteel gepoogd een tennisleraar aan te trekken. Aanmelding van nieuwe leden en inlichtingen over de obliga ties bij mevr. Sprey-Dekker, Weipoortseweg 51, tel. 1886. Bronzen beeld op raadhuisplein in Rijnsburg RIJNSBURG Op het raadhuis plein in Rijnsburg komt een bronzen beeld van de Voorburg- se beeldhouwster Marian Bo- bius. Kosten: bijna 25 mille. In 'de raadsvergadering van don derdag aanstaande komt dit on der meer aan de orde. Punten van bespreking zijn dan ook: SASSENHEIM De kerk voogdij van de plaatselijke Hervormde gemeente heeft plannen in studie om te ko men tot de aanschaffing van een orgel In het kerkgebouw als de restauratie gereed Is. Daartoe is het oog gevallen op het orgel van de voormalige Gereformeerde Oosterkerk te Delft, dat thans opgeslagen is. Dit werd in 1657 gebouwd door de bekende orgelbouwer Goldfuss, die er meer in Ne derland en België op z'n naam heeft staan, voor de Hervormde Gasthuiskerk te Delft. Voor het grootste ge deelte bestaat het nog in z'n oorspronkelijke staat, in het bijzonder het pijpwerk, al zijn er in de loop der eeuwen wel enige wijzigingen in het geheel aangebracht. De kerkvoogdij is in gesprek met een Zwitserse orgelbou wer, die het orgel eventueel zo zal restaureren en recon strueren dat er weer sprake is van een uniek historisch orgel, compleet met luiken. Van uniek kan gesproken worden omdat het in Neder land nog het enige Goldfuss- orgel zal zijn, in tegenstel ling met België waar nog wel enige orgels zijn van deze befaamde orgelbouwer. Door verschillende factoren is een reële kostenbereke ning nog niet mogelijk o.m. omdat de kosten van balu strade en buitenwerk nog niet bekend zijn, evenmin als de hoogte van het subsidie bedrag van Monumenten zorg. Met de laatste instantie zijn nog besprekingen gaan de. Al is de kostenbereke ning nog 'niet rond en nog vaag, op een totaalbedrag van ruim een ton wordt toch wel gerekend. verbetering Oegstgeesterweg nisatie 35 woningen in de (kosten: bijna 5.4 ton), aanbren- Burchtstraat en de Hofstraat, gen verlichting Oegstgeesterweg ontslag C. Kemp, ambtenaar (kosten( 18.600,-), huurharmo- van de burgerlijke stand. Een commissie ad hoc had een prea-advles uitgebracht en arti kel 21 gaf de mogelijkheid aan de publieke tribune om door hand opsteking na de beraadsla gingen van de raad schorsing aer vergadering te krijgen, waardoor de publieke tribune de mening over een voorstel zou kunnen geven. Met uitzondering van wethouder Drenth adviseer de het College van B. en W. de raad dit artikel niet op te ne men. KVP. DS'70 en twee leden van de prot christelijke groep steunden net college von B. en W., ter wijl de VVD, D'66 en het PAK vdór opneming van het artikel waren. De KVP-fractie diende wel een voorstel in, waarbij het College van B. en W. uitgenodigd werd de verordeningen van de vaste commissies van bijstand zodanig te wijzigen waardoor het moge lijk wordt dat de toehoorders bij de openbare commissievergade ringen het woord kunnen voe ren. Dit voorstel werd met alge mene stemmen aangenomen. Het voorstel van twee leden van de VVD om gedurende een pe riode van zes maanden een proef te nemen met een spre kende publieke tribune tijdens de gemeenteraad werd met 8 te gen en 7 vóór verworpen. De heer Toelen (KVP) wilde de deskundigheid van de burgerij tot gelding laten komen op het eerste moment waarop deze deskundigheid verlangd wordt dat is in de commissievergade ring. De heer Reugebrink (P.C.) dié als eenling binnen zijn fractie de publieke tribune wilde laten meespreken, was de mening toegedaan dat ook tij dens de raadsvergadering argu menten naar voren kunnen ko men, die nuttig zijn om tot een goede besluitvorming te kunnen Mevrouw Van der Molen (PAK) zag de noodzaak om de burgerij zo nauw mogelijk te betrekken bij het gemeentelijk werk. Het raadslid moet beslissen, maar de beslissing kan veel beter ge fundeerd worden door ook nog de stem van de burger te horen. Mevrouw Uhlenbeck (D'66) sloot zich hierbij aan. De heer Haers- ma Bumo (WD) vond dat praktische bezwaren niet mogen verhinderen om een proef te ne men met een laatste inspraak mogelijkheid voor de burger. Burgemeester Van der Have meende dat de burger voldoen de inspraakmogelijkheden heeft. Tijdens de gehele beleidsvoorbe reiding via de commissies kan de deskundigheid van de burger meewerken om tot een goede besluitvorming te komen. De besluitsvoorberelding houdt op bij de raadsvergadering, dan moet de raad een besluit ne- Ook het vragenhalfuurtje na de raadsvergadering voor de pu blieke tribune kon niet de goed keuring krijgen van de meer derheid van de raad. De voor zitter had bezwaren tegen het tijdstip en ook omdat de moge lijkheid geschapen wordt dat burgers geheel buiten de orde vragen gaan stellen, die geen verband houden met de afgelo pen raadsvergadering. De bur ger heeft mogelijkheden te over om via de spreekuren van het college vragen te stellen en kan eventueel ook de raadsleden op andere wijze benaderen. Voorhout krijgt een geineentevlag VOORHOUT Voorhout krijgt een gemoentevlag. B. en W. var Voorhout hebben zich laten ad viseren door do Stichting vooi Banlstiek en Heraldiek te Mui- derberg en door de Hoge Raad van Adel te Den Haag en stel len de gemeenteraad nu voor akkoord te gaan met een vlag, bestaande uit drie banen wit- blauw-wlt met daarover heen een rood Andrieskruis. De kos ten voor dc gemeente zullen on geveer 200 gulden bedragen. Wat u ook moet weten ALPHEN Op het terrein van de voormalige dakpannenfa- briek Oosthoek wordt zater dag het jongerencentrum Madonna geopend door Kits- ka Mulder, Van 16.00 tot 18.00 uur is het centrum ge opend voor leden, 's avonds wordt er vanaf 20.00 uur tat onbepaalde tijd platen ge draaid. Zondagmiddag vanaf 14.30 uur dito. SASSENHEIM Zaterdag a.s. houdt de groep Sassenheim van de Rijkspolitie „open huis" in het nieuwe bureau aan de Menneweg. 's Mor gens is het bedrijf geopend van 10 tot 12 uur en 's mid dag van 2 tot 5 uur. HAZERSWOUDE Wethouder P. v.d. Werf opent zaterdag a.s. het clubhuls aan de Rijndijk 139. waarover Stichting Jeugdraad Hazers- woude sinds kort de beschik king heeft. HAZERSWOUDE De afde ling Hazerswoude van het Groene Kruis zal op vrijdag 17 maart a.s. haar jaarlijkse ledenvergadering houden. Deze vergadering wordt ge houden in het Wijkgebouw en zal aanvangen om acht i Belangrijk agendapunt is het financiële verslag van de ad ministrateur de heer L. Plai- sier. Mevr. Voorham-Nijhoff kan zich om persoonlijke i denen niet meer beschikbaar stellen voor een bestuurs functie. Als kandidate voor de openvallende funktie heeft hot bestuur als kandidate ge- financiële verslag van de ad- steld mevr. J. A. M. Dore- stljn-Koot. HAZERSWOUDE De openba re basisschool J. P. F. Stel- jaert aan de Potgieterlaan in Hazerswoude wordt volgende week dinsdag een lente-ten toonstelling gehouden. De tentoonstelling bestaat uit door de kinderen zelf zorgde plantjes, terwijl het geheel wordt opgesierd door eigen werkstukjes, waarbij vele ouders en leerkrachten de helpende hand hebben ge boden. De plantjes worden woensdagmiddag 22 maart aangeboden aan bejaarden in Hazerswoude-dorp. De ge meente heeft hiervoor schoolbus beschikbaar ge steld. De tentoonstelling is dinsdag geopend van 16.00 tot 20.00 uur. HAZERSWOUDE De ju- melage yan Hazerswoude en Waldkappel gaat zich tot op sportgebied uitstrekken. Ha- zerswoudse Boys ontvangt waarschijnlijk op Hemel vaartsdag en op tweede pinksterdag jeugdteams van de Fussbal und Turnverein uit de Westduitse gemeente. St. Bernardus doet aan do uitwisseling niet mee vanwe ge de vele activiteiten in verband met het 25-Jarig be staan. KOUDEKERK - Volgens het jaaroverzicht van do rijkspolitie hebben ln 1971 in Koudekerk ln totaal 29 mis drijven plaatsgevonden. De politie bestrafte 182 maal overtredingen van verschil lende aard. Van de zestien diefstallen bleven veertien onopgelost. Tweemaal had een mishandeling plaats. Er is zeventien maal een pro ces-verbaal wegens een rijding gemankt. KOUDEKERK In februn- rl is de bevolking met 17 personen toegenomen, zodat de gemeente op 29 februari j.l. 3.677 inwoners telde. Ge boorten (8) en vestiging (25) zorgden voor een toename van 33 personen, terwijl 16 inwoners naar elders trokken, In februari is één huwelijk burgerlijk voltrok ken. NOORDWIJK In Ossewa" kreeg dc Noord- wljkse Filmclub een zestal gasten uit Aalsmeer op be zoek met een avondvullend programma. Hot sloeg de NFC-ers op alle punten, meldde een Noordwljkse ci neast. Voorzitter Kleiwegt zei versteld te staan over het gebodene. Deze kwalificaties spreken voor zichzelf, want de NFC-ers zijn heus wel wat mans. Met vaart en ve draaiden de filmers uit Aalsmeer een tiental films, waarvan er enkele „zo maar even" op een avond waren gemaakt. De Noordwljkse club kreeg een gratis recept voor een film om door te dringen tot de heilige hallen van een NOVA-fcstival: Maak een film. die niemand snapt, en gij zult goud oog sten Maandag 20 maart a.s. houdt de Noordwljkse Film club haar jaarlijkse wed strijd. De jury wordt ge vormd door drie blocmenjon- gens uit Aalsmeer. NOORDWIJK De heer K. J. Mnsclé. agent van politie bij het Noordwljkse korps is bevorderd tot hoofdagent. SASSENHEIM - Gister morgen had omstreeks half negen op het kruispunt Sas- scnheim-Noord een z botsing plaats, die naar om standigheden nog betrekke lijk goed afliep, Een militair afkomstig uit Nieuwveen, gaf met z'n personenwagen geen voorrang aan een personen- wogen. bestuurd door ec woner uit Lisse. BI) de bot sing die volgde kwam de laatste wagen ondersteboven op het wegdek terecht. De bestuurder kwam wonderwel met de schrik vrij. mnur z'n auto was „total loss." Ook de militair kwam er zonder letsel uf. Zijn wagen die aan de voorzijde zware schade opliep, moest worden wegge sleept.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5