Spitz Kohn: „Ik ben niet bang voor de FOKKER DE GROOT IS 1 EEN STILLE VERDIENER f TALENT SCHAAFSTRA WILDE STOPPEN MET PROFVOETBAL risico s FC Den Haas; geïnteresseerd in uitblinker AZ '67 Plannen van actief Vodo I DINSDAG 14 MAART 1972 LEIDSE COURANT HET BINNENHOF PAGINA 11 (7 Derbysucces van Joep hoogtepunt ENSCHEDE Drie meningen over Antoine „Spitz" Kohn met ingang van het komende seizoen F.C. Twente's „ster ke man"; Cor Hilbrink: ,,(de waarnemend voorzitter) de meerderheid van het bestuur was er voor Spitz als opvol ger van Kees Rijvers aan te stellen. En toen de spelers- raad unaniem akkoord ging was het voor ons helemaal geen punt meer. Wij hebben in Spitz het volste vertrou wen en rekenen erop ook al omwille van de continuïteit, een goede beslissing te hebben genomen". Kees Rijvers (de huidige hoofd trainer): „Ik kan niet in het koffiedik kijken en misschien T1 j was het beter geweest dat Spitz Spitz Kohn over zichzelf: „Ik vmd eerst ergens anders een of t jaar zelfstandig had gewerkt. Maar ik geloof toch dat dit de beste oplossing is. Belangrijk is dat er voor de jongens niet te veel verandert. Dat er geen vreemde situatie ontstaat. Otn- dat bij F.C. Twente de moge lijkheden om zelfstandig te wer ken gunstig liggen, en de wil om er iets van te maken, zowel bij bestuur als spelers een fijn stel knapen aanwezig is, vind ik het een verstandig be sluit met Spitz in zee te gaan". het geweldig dat men mij de kans wil geven. Er blijkt uit dat men vertrouwen in me heeft en daar ben ik blij om. Geloof qiaar dat de jongens de voor- en nadelen van eventuele gega digden goed tegen elkaar heb ben afgewogen. Natuurlijk krijg ik het niet gemakkelijk, conti nuering van de huidige positie zal al moeilijk zijn. Verbetering wat alleen de tweede plaats of een kampioenschap kan zijn nog moeilijker. Maar ik ben er niet bang voor. Of je nu bij een topclub als Twente zelfstan dig begint of bij een ploeg uit de lagere regionen, een risico is het altijd. Want als je laag be gint wordt van je verwacht dat je zo'n club omhoog helpt. Lukt dat niét dan heb je niet aan de verwachtingen beantwoord". Op 6 augustus volgt dan de draversderby en 24 septemver Nederland—België. Morgenmiddag zullen de Duindigt-bezoeres de verbeteringen duidelijk kunnen waarne men, die voor rekening zijn gekomen van de restaurateur van Duindigt, de heer Meijer. Zeer fraaie buitenbars, die Duindigt zomers tot een sprookjesbaan omtove ren. Maar voor de dames is er zaterdags een duidelijke teleurstelling te verwerken als ze zich melden aan de poorten van de renbaan. Voor het eerst na jaren laat de Koninklijke Nederlandse Harddraverij en Renveren'iging hun er niet meer gratis in. De dames moeten nu ook zaterdags beta len namelijk drie gulden. Het startsein kan gegeven worden. De jockeys zijn weer aan hun gewicht, de tijd van veel eten is nu weer achter de rug. De paarden, die door goede training in conditie rijn gebleven mogen weer ach ter de startauto vertrekken. Nederlands grootste slager en renpaardeigenaar Ger de Kroes hoopt dat zijn 34 renpaarden een goed seizoen tegemoet gaan. Bertus Riem en Henk van der Kraats willen het kampioenschap bij de jockeys en trainers weer op hun naam gaan bren gen, maar óók trainer Herman de Graaf met zijn parade-paard je Poly Trek eist zonder twijfel rijn deel uit de prijzenpot van Duindigt op. De toesdhouwers moeten nog steeds over een midde- eeuws oud stukje weg naar een van Europa's mooiste banen. De vraag aan de gemeente Wasse naar. wanneer worden de verbeteringen aange bracht is nog onbeantwoord gebleven. Als ren- of drafpaarden goede prestaties leveren, wordt er bijna nooit op enkele insiders na ge keken naar de man achter het paard. De man die 't paard heeft opgefokt tot jaarling. Maar ze verdie nen het wel. Zonder deze mensen was draf- en rensport in feite niet mogelijk. Ook wordt er nooit bij stil gestaan dat een goede fokker in feite een „stille verdiener" is. De fokker deelt namelijk mee in de geldwinst van de trainer, pikeur, jockey en egenaar. Tien procent van de prijzensom is voor de fokker. Nederland heeft veel grote fokkerijen. Een van de mei die kortgeleden door de ge- grootste is Buitenzorg in Bem- broeders Snetselaar uit Venlo verkocht is aan Willem Nas een bekende in de pony-sport. In de rensport zijn ook vele bekenden. Een van de minder grote en daardoor niet minder bekende is van de heer C. P. de Groot. Sinds februari 1963 is de Wasse naarder met het fokken van renpaarden gestart. Eerst met de merrie Epona en later met een tweede merrie er bij die luistert naaT de naam Aqlian. Deze man, die het alleen voor zijn plezier doet heeft reeds zes paarden gefokt. En met heel veel succes. 9 99 door hem adviseren. Wat hij voor me heeft gedaan zal ik nooit vergeten. Bovendien zal ik in de komende tijd veel moeten overleggen met het bestuur. De directie weet precies wat ze wil en ik neem aan dat ik er straks in mijn nieuwe functie ook uit stekend mee kan samenwer ken". want ik moet Eddy Achterberg (lid van de spe- lersraad): „Het wordt natuur lijk wel even wennen dat het straks voor ons mijnheer Kohn is, maar daar kunnen we geen probleem van maken. We heb ben met de directie lang en Sr®6?. ®eP~!ii°Ver m«^sen Beschouwt Spitz Kohn de verbin- Hoe denk je dat bij F.C. Twente i i i tenis van F.C. Twente als een te doen? grote kans om als trainer naam te maken? die in aanmerking zouden kun nen komen voor de positie van eerste trainer. We hebben onze voor en tegens duidelijk ken baar gemaakt. Spitz was voor Kohn: ons zonder meer acceptabel. We weten wat we aan hem 'hebben, hij spreekt uitstekend Neder land hetgeen de spelers een voorwaarde vonden .Natuurlijk is het een gro te kans, maar dat zou een con tract bij een eerste divisie of amateurclub ook zijn geweest. Wat mijn inzet betreft maakt het geen verschil op welk ni- Kohn: „Ik kan er nog geen zinnig woord over zeggen. Ik zou dat trouwens niet willen ook. Want op dit moment is Kees Rijvers de baas en dat blijft hij, ook voor mij tot het einde van het seizoen. Ik weet wat ik aan hem heb gehad en laat me graag Populair Gaat Spitz Kohn zich voortaan an ders opstellen ten opzichte van de spelers, bij wie hij altijd ui terst populair was vanwege zijn omgang met hen? Kohn: „Ik blijf dezelfde die ik al tijd ben gewéest. Als ik morgen naar het stadion ga doe ik dat met een gevoel zoals ik dat al vijf jaar lang heb gedaan. Ik maak er ook helemaal geen punt van of ze me wel of niet met mijnheer aanspreken. De meesten zeggen nu al trainer te gen mij, als ze dat blijven doen vind ik het best. We weten wat we aan elkaar hebben en dat vind ik veel belangrijker". Is het niet bezwaarlijk dat je met een aantal spelers De Vries, Huve, Oranen, Jeuring en Pahl platz zelf nog hebt gespeeld? ongeacht Kohn: „Waarom? Het heeft na tuurlijk zijn voor- en nadelen, maar alles hangt af van je ei gen persoonlijkheid. Munoz had ook samen met Gento Puskas en Di Stefano gevoetbald voor dat hij hun baas werd. En zo zijn er wel meer voorbeelden. Je moet het toch samen doen. de jongens moeten het zelf doen, ik kan hen alleen maar zeggen hoe ze het moeten doen". net doet moet je het goed doen, dacht ik. Mijn mooiste succes als fokker was natuurlijk de overwinning van Joep in 1969 in de „derby" in handen van Henk van der Kraats. Een wedstrijd waarin zelfs Lester Pigott de wereldkampioen onder de joc keys met Willie achter hem moest blijven. Je bent dan zo blij als een kind, al denk je niet het eerst aan de tien procent van vijftienduizend gulden. Nee, als fokker hoe klein je ook ben maak je dan naam bij je colle ga's. Het bewijs van je goed produkt is dan geleverd. Spijt dat ik het paard verkocht heb, is er niet bij. Fokken is nu een maal mijn sport". Vervoer Praten De Groot: „Het Is heerlijk naast Groot mijn werk te kunnen fokken. Ik '_i .zit in feite mijn hele leven al tussen de paarden en ik ging al als vijftien-jarige jongen naar Duindigt. Later vervoerde ik de koerspaarden met mijn trans portbedrijf door het hele land. Daardoor kreeg ik de liefde voor de sport te pakken en dacht ik, als ik later eens goed bij kas zit, ga ik proberen zelf wat paardjes te fokken". „Toen ik in 1963 daarmee begon hield ik een ding voor ogen: De Groot, het gaat je geld kosten, want in deze sport is niets te verdienen. Dat had ik als za kenman allang gezien. Maar ie dereen heeft een hobby en waarom ik niet. Ik was hele maal gek van paarden. Mijn merrie en later ook mijn tweede liet ik steeds door heel goede hengsten dekken. Ik ging daar voor steeds naar België. Als je praten. Zijn vrouw helpt hem ook met de paarden en vind het dikwijls jammer dat haar man ze steeds van de hand doet. Daarom heeft De Groot vier jaar geleden een uitzondering gemaakt en Frans niet ver kocht. Frans werd een jaar kampioen van de volbloeds en kwam voor al verleden jaar goed voor de dag op de renbaan. Fokker De Groot kon toen echter ook eens de tegenslag van een eigenaar mee maken. Want Frans, de be lofte voor de toekomst, kwam zwaar geblesseerd uit het koers- seizoen te voorschijn. Aan zijn benen heeft hij een operatie moeten ondergaan en bij het vliegveld Valkenburg is De Groot, zijn knecht, vriend Ange- varen en een soldaat van het vliegveld aan een stuk door aan de verzorging bezig van Frans. (Van onze medewerker) WASSENAAR Morgen begint het op Duindigt weer allemaal. Opvlie gend stof, stampende paardevoeten, spanningen op de gezichten, zweet druppels op de hoofden van pikeurs en jockeys, drukte bij de totalisa- tor, geldprijzen voor de eigenaren met winnende paarden, mensen met verrekijkers, gokkers en bookmakers, groot en klein. Dat alles is weer te zien vanaf komende woensdagmiddag half drie op een van Europa's mooiste banen Duindigt. MIDDENMEER Voor dit voetbalsei zoen begon wilde Eddie Schaafstra ei genlijk niet meer tegen betaling tegen een bal schoppen. De voetballer, door de afgetredo» trainer Heinz meermalen als ae meest getalenteerde speler van AZ beschreven, zag het betaalde voetbal niet meer zo zitten. „Ik had er erg wei nig trek meer in. Tja en daar hebben natuurlijk allerlei factoren een rol in ge speeld". zegt Eddie Schaafstra nu, een half jaartje later, peinzend. „Ik had nogal wat pech gehad in het vorig sei zoen. Ik heb een hand in het gips gehad, later nog een enkel in het gips en daar door ging het niet zo. Het lukte me ook niet om in het eerste te komen. Alhoewel ik wel vijf of zes kansen heb gehad. Maar die heb ik niet aangepakt. En toen was het wel zo, dat je er na een slechte wedstrijd meteen naast stond". Maar als Eddie Schaafstra dit relaas afstak te gen oudere spelers of voetbalkenners dan werd hij met ongeloof ontvangen. „Als jij stopt met voetbal ben je hardstikke gek. Ik wou dat ik jouw talent had", zei eens een geroutineerde speler van AZ tegen hem. Een mening die door velen werd gedeeld. Eddie Schaafstra verwoordt het zelf nuchter met: „Ach, iedereen zei dat het dom was en dat ik maar gewoon door moest gaan. Uiteindelijk heb ik zelf maar besloten om door te gaan. Ten eerste omdat ik het voetbal zelf leuk vind en natuurlijk speelt het geld dat je verdient ook een rol". Eddie Schaafstra ging dus weer, zij het met een wat zorgelijk gezicht aan een nieuw voetbaljaar beginnen. Hij speelde wat oefenwedstrijden mee en mocht af en toe eens invallen. De laatste weken is hij echter niet meer weg te denken uit het team van AZ'67. En in tal van wedstrijden is het jonge talent zelfs uitgegroeid tot de absolute uitblinker. Vooral in het duel te gen FC Den Haag speelde hij zeer sterk. Het geen de serieuze belangstelling van FC Den Haag voor talent Schaafstra verklaart. Eddie Schaafstra, de perfectionist, is nog lang niet tevreden. „Het loopt nog lang niet. Het komt er nog niet helemaal uit". Hij beaamt na enig nadenken ook de zwakke plekken in zijn spel. Zijn onvermogen om een hele wedstrijd vol uit te spelen. Zijn vooral mentale kwetsbaar heid, waardoor hij soms verzuimt terug te vechten. En zijn in competitiewedstrijden be paald zwakke koppen. „Dat koppen moet beter kunnen. Dat is vooral meer een kwestie van angst overwinnen. Ik kreeg namelijk vorig jaar, toen ik een kopduel aanging, zo'n harde duw in mijn rug, dat ik nogal ongelukkig viel. Het gevolg is geweest dat ik een gebroken middenhandsbeentje had. Daardoor heb ik nog wat angst. Maar ik moet er gewoon weer eens een keertje ingaan. Op de training is wel gebleken dat ik kopen kan". Nee. het probleem dat hij aangeslagen raakt tij dens een wedstrijd en het feit dat hij nog geen duel voluit speelt baart hem meer zorgen. Ed die Schaafstra formuleert wat aarzelend: „Ik ben nogal gauw aangeslagen. Dat komt omdat ik zo perfect wil spelen. Als ik een bal verlies, vind ik dat zonde. Maar ik zet me daar geluk kig dit seizoen wat sneller overheen. Het is nu zo, dat ik meer terugvecht. Dat komt ook om dat ik door die doelpunten wat meer lef heb ge kregen. Ik hoop nu dat ik daardoor ook een hele wed strijd sterker ga spelen. Al is dat wel een zwa re opgave. Want het betaalde voetbal is afmat tend, vooral in combinatie met de vrij zware studie die nu eenmaal op een pedagogische aca demie vereist wordt. Dat is soms wel slopend. Want ik ga om half ze ven al uit bed om de bus van half acht naar Alkmaar te halen. En dan gebeurt het vier da gen per week, dat ik pas om tien uur weer thuis in Middenmeer ben. Dan pas ga ik warm eten. Daardoor komt het ook wel dat de lol in het trainen soms verdwijnt. Het kan gebeuren dat ik een kwartier voor tijd denk: was die training alvast maar afgelopen, dan kon ik een uur eerder een bus naar huis pakken". In de bus naar Middenmeer duikt Eddie Schaaf stra dan onmiddellijk in de studieboeken. Want in januari wachten tenslotte zware tentamens. En die wil hij beslist halen. „Mijn studie komt echt op de eerste plaats. Als die niet loopt, da> ik toch met voetbal. Ik heb wel gemerkt combinatie in elk geval de grootst mogelijke inspanning vergt". Er is ephter wel een voordeel aan dat primair stellen van zijn studie. Eddie Schaafstra: „Ik heb ge merkt dat, nu mijn studie eigenlijk het belang rijkste is het voetballen daardoor beter gaat. Ik speel minder onder druk en daardoor minder zenuwachtig. Vorig jaar was ik er veel meer mee bezig. En daarin hebben natuurlijk wel een grote rol ge speeld: de uitlatingen van trainers als: „Hij is het grootste talent bij AZ". Daardoor speelde je onder een vrij zware druk. Ik wist dat i iets verwachtte van me. En dat is niet altijd even gemakkelijk waar te maken". Nee, Eddie Schaafstra beseft terdege dat hij i ais voetballer nog lang niet is. Daarom rea geerde hij in het duel tegen SVV nogal fel le gen de toeschouwers die hem met applaus be geleiden toen hij een kwartier voor tijd naar de kleedkamers werd geroepen. Eddie Schaafstra: „Ik sloeg met mijn handen naar beneden om dat ik het applaus onverdiend vond. Het hele team draaide toen behalve ik. En daarom had ik zulke zware benen, dat ik geen sprintje i ken kon. En daarom vind ik dat ik dat applaus qua voetbal niet verdiend had". „Aan de andere kant is het natuurlijk wel leuk, al die belangstelling. Al krijg je er ook wel eens wat van. Want op maandag, vooral als ik een doelpunt heb gemaakt, dan hoor je dat de hele dag. Dan zeg ik wel eens: „Laten we maar eens over iets anders praten". Want daar is Eddie Schaafstra, een van de talenten bij AZ wel van overtuigd. „Er zijn veel belangrijker dingen dan voetbal alleen. Neem alleen mijn studie maar". BERT VOSKUIL Fokker De Groot, rustig in zijn leunstoel zittend, geeft zijn visie over de rensport, waarvoor hij een warme belangstelling koes tert. De fokker hoopt dat de hengst net komende seizoen weer kan starten, al is hij volgens velen op Duindigt afgeschreven. Frans startte in 1971 vijfmaal, won drie keer en kwam twee maal op de tweede plaats. Is dat geen goed fokprodukt? Fokken De 62-jarige fokker De Groot ver telt verder nog: „Een paard fokken tot een goede jaarling inclusief de dekking van de merrie kost rond de vijfduizend gulden. De vraagprijs van een goed renpaard is rond de tien duizend gulden. Hoge verwachtingen heeft De Groot van de driejarige Nancy, die kort geleden verkocht is en Teeds op de laatste koersdagen van het afgelopen seizoen sterk voor de dag kwam. Als de veu lens ter wereld komen worden ze gelijk ingeschreven voor de klassieke rennen. Ook Nancy mag dus starten in de „derby". DEN HAAG Het gelukte het tweede team van de Spoorwe gen de kampioenstitel te be machtigen in klasse C 2 llbre. Aan dit eervolle resultaat werk ten de volgende spelers mee, J. v. Schilfgnardcn, K. Kuiper, D. de Jong, M. Lumpo en H. de Vreede. De strijd om de gewes telijke titel staat nu voor het team open. Overige competitie-uitslagen wa ren: Klasse A 1: 't Klosje '- DOS 2 2-5, DOS 1-RDC 5-2, 't Klosje 3-'T Klosje 2 5-2. Klasse A 2. OKK-Zuiderkwartier 0-7, Steeds HoogerOKK 2-5, NEC- Steeds Honger 7-0. Klasse B: Wilhelmina-Zuiderkwartier 7-0. Klasse C 2: Zuiderkwartier- Sportief 5-2, Look Out-Spoorwe- gen 1 4-3, The Corner Spoorwe gen 2 7-0. Klasse C 4: Thalia- Exce'sior 3-6, EGBV-Archipe! 2-7, Steeds Hooger-Archipel 3-6, BOUr-EGBV 6-3. Op 15-, 16-, 18- en 19 maart a.s. zal in café Apeldoorn aan de Apeldoornselaan 46, gestreden worden om het persoonlijk kam pioenschap in de Hoofdklusse Libre van de KNBB, distrikt Den Haag, moyennegrenzen van 7.00 tot 11.00 partijlengte 250 caramboles. De organisatie is in handen van de BV. OKK. aan vangstijden 19.00 uur, op de zondag 14.00 uur. Voor deze ti- tels'rijd plaatsten zich de spe lers: H. Kastelijn 'BOUT), M. J. v.d. Zwan (Select), M. Paal vast (De Schepper). A. Dieke (OKK), B. G. Staal fSans Sou- ci) N. Bamberg (Wilhelmlna), L. Staallekker rRCC) en J. H. Boy mans (NEC). De records zijn voor het algemeen gemid delde 15.57 en voor de hoogste serie 190 caramboles. In Wassenaar wacht verder Jo ris nog op een nieuwe eigenaar en werd op 21 februari weer een veulen geboren. Henriëtte, ge noemd naar een van de klein kinderen van De Groot. Trou wens al de fokprodukten dragen de naam van kinderen en klein kinderen van de familie De Groot. „Als ik straks 65 ben, ga ik wellicht nog meer aan mijn grote hobby doen", aldus lief hebber De Groot, die er veel voldoening van heeft. DEN HAAG Het softbnltcnm Vodo in dc hoofdklasse van de Honk- en softbalbond heeft dit seizoen zeer serieuze plannën. Met een groot aantal sterke speelsters, zoals Sylvia Jonspn, Meta Janssen, Marja Mars en Milly van Liere kan VODO een der topploegen worden dit sei zoen. De trainingsopzet is sterk gewij zigd tri veel eerder gestart dan andere jaren. Naast zaaltrainin gen wordt reeds geruime tijd op het veld intensief geoefend. De speelsters hebben uitgebreide theorie-kennis opgedaan. De af bouw van de jeugdufdeling fs met vaste hand aangepakt. De eerste oefen- tevens demfp- strutu.wedstrijden - die VOpO op zijn programma heeft stuun gedurende de volgende drie we ken zullen uilen op zaterdag avond in de Sporthal De Vlie germolen gespeeld worden. Aan vang 20.15 uur. Het programma luidt: 11 maart a.s. VODO-Tcrrasvogels (Kam pioen van Nederland 1971) ,18 maart VODO-Onze Gezellen,.25 maart VODO-Celeritas. t> Sercu snel in Italië PESCARA De Belgische wielrenner Patrick Sercu heeft maandag de derde etappe van de wegwed strijd Tyrrheno—Adriatico (dwars door Italië) gewon nen. Hij legde de 218 km van Pesc&s- seroli naar Albu Adriatlca af' In 5 uur, 45 min., 14 sec. De twee de plaats was voor zijn landge noot Rik van Linden, de derde ook voor een Belg: Frans Ver- heek. De Zwitser Joseph Fuchs behield de leiding in dc algeme ne rangschikking. De uitslag van de derde etappe is: 1. Sercu (Bel) 218 km- in 5.45.14, 2. Van Linden (Bcl),j.t., 3. Verbeek (Bel) z.t., 4. Poljfori (It) zt. 5 Rtter (Den) t ft.. vervolgens het peloton in dqzjelf- de tijd als de winnaar. Na drie etappes ziet het algemeen klassement er als volgl uit'.' 1. Fuchs (Zwi) 16 uur, 4 mirt, 19 sec, 2. R. de Vlaeminck fBel) op 1.03, 3. Motta (It) op 1.04, 4. T. Pettcrson (Zwe) op 1.09,- 5. Daneelll 11 op .08. Spoorw egen 2 kampioen van klas C2 libre De Haagse paardesportliefhebbers komen dit seizoen meer dan ooit aan hun trekken, want op de koersagenda van de Wassenaarse baan komen maar liefst 74 koersdagen voor. Om precies te zijn 53 weekdagen en 21 zon- en feestdagen. Hoogtepunten zijn er natuurlijk ook weer genoeg. De derby der volbloeds op 9 juli, Dag van het Paard, verleden jaar met bijna dertienduizend kijkers, op 12 juli, en daarvoor op 25 juni het grote treffen tussen wellicht Une de Mai en de andere Franse „top" tijdens de Grote Prijs der Lage Landen met 150 duizend gulden aan prijzen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11