Doelpuntrijke generale van bekerrivalen Strafschop ontnam Excelsior de moed tot positief spel Rust bij PC Den Haag door scoringsdrift 5-0 Feyenoord mans genoeg op barre Arnhemse vlakte Spitz Kohn trainer van FC Twente MAANDAG 13 MAART 1972 Al GEHOORD: In Zuiderpark Andere trainer? Ben JEZEKer!? DEN HAAG Het „klinkt" momenteel bij de FC Den Haag. Na Aad Mansveld, die in de wedstrijd tegen Vitesse gloreerde, Harald Berg en Aad Kila, die uit blinkers waren tegen Spar ta, heeft zich gisteren weer een speler in vorm aange diend. Sjaak Roggeveen, door trainer Jezek de eer ste helft niet opgesteld, gleed als nooit tevoren door de „wankele" verdediging van FC Groningen. Mede door goed aangeven van Hans van Eeden schoot hij er nog drie doelpunten in ook, wat FC Den Haag heel gemakkelijk op een eindstand van 5O tilde. Aan de „vooravond" van de bekerwedstrijd tegen Sparta, die waarschijnlijk over deelname aan de Eu ropa cup II beslist, een zeer bemoedigend vooruit zicht. Wat trainer Jezek aanduidde: ,,Ik ben nu heel wat optimistischer dan en kele weken geleden", laar merkwaardig genoeg was de spelerskern van FC Den Haag dat later niet. Goed. zij hadden een duidelijke triomf te voorschijn getoverd, die er zijn mocht, maar toch was er op de achtergrond een zekere onvre de. Door de gedachte aan een Europese topclub, waarover ie dereen het in Den Haag heeft, zijn de spelers ook gaan den ken. Als zakenmensen dan wel. En dat meer betrokken raken bij het wel en wee van de ver eniging, is goed. Sterker nog: Dat heeft FC Den Haag meer dan dringend nodig. Dat streven maakt karaktervoetballers. Knapen met verantwoordelijk heidsgevoel in het veld. Juist in dit verheugend opzicht komt de club in conflict met haar ont wikkeling. Door de jaren heen heeft FC Den Haag een voor zichtig beleid gevoerd, dat steunt op de realiteitstheorie. Daarom moest manager Eddie Hartmann gisteren de spelers meedelen, dat een eventuele overwinningspremie zeshonderd gulden, en niet de gevraagde ze venhonderd vijftig gulden zou bedragen. Dat besluit heeft de spelersraad (aanvoerder Mans veld, Thie en Ardesch) ge schokt. Men had gehoopt, dat nu de spelers de laatste weken het goede voorbeeld gaven (denk maar aan de gretigheid •waarmee de uitblinkers opdo ken) het bestuur door het ne- een steuntje in de rug zouden geven. Maar dit is uitgepakt in een tegenvaller wat financieel inderdaad zo is, maar moreel Ontluiken Want kijk maar wat er gebeurd is? Al weken lang voelen de spelers dat het seizoen, in com petitieverband, weinig interes sant meer i$. Een plaats in het UEFA-cuptoemooi is alleen nog maar bereikbaar. Daarom werkt iedereen individueel naar een top in de bekerwedstrijd tegen Sparta toe. Het „ontluiken" van de uitblin- keis vormt een aanwijzing in die richting. Ook gisteren weer. Trainer Jezek had van te vo ren met Sjaak Roggeveen be sproken. dat hij tegen Sparta geen beste beurt had gemaakt. Een plaats op de reservebank leek dan ook alleszins redelijk, toch, Sjaak Roggeveen had er begrip voor, maar zijn eerzucht was geraakt. Straks in de Kuip reserve staan, vond hij een aan tasting van zijn reputatie. Furie Sjaak Roggeveen kreeg na de rust zijn kans. Als een „furie" liep hij in het veld. Nog nooit had de club hem zo ambitieus, zo sterk zien spelen. Overal, waar een gat in de Groningse verdediging viel, stond hij. FC Den Haag werd na deze ontdek king over het dodelijk punt ge tild, doordat Roggeveen vlak na de rust met een dóódsimpele kopstoot de bal op de schoen van Wietze Couperus legde. Deze behoefde de bal er alleen maar in te glijden. Sjaak Rog geveen: „Merkwaardig was dat ik helemaal niet het gevoel had, dat ik zo hard knokte. Het ging gewoon allemaal soepel. Wapen Maar achter de hattric van Sjaak Roggeveen, die er onmiddellijk' op volgde, school een „geheim wapen". Hans van Eeden, de buitenspeler, die een geweldig seizoen maakt, moest door de dwars over het veld staande wind voorzetten in tegenstel ling tot veelal anders hoog afleveren. Met de onbereken baarheid van de natuur zou daaruit de grootste verwarring kunnen ontstaan, dacht hij. Het moment van de waarheid. Henny Ardesch, die gisteren voor de 250ste keer plaats nam op de resevehank, wordt door doelman Ton Thie gefeliciteerd. Zijn geduld werd met een bloemenhulde beloond. SjaaJc Roggeveen, de onbereken bare, kreeg daardoor onver wachts de kans waarop hij maanden wacht. Ineens waren die voorzetten wel zo als hij ze altijd wilde. Wat dat voor kon- sekwenties heeft wist F CGro- ningen zes minuten later. Eerst schoof Van Eeden de bal met een voor, toen hij langs een ver dediger draaide (wat hij de laatste tijd meer doet; een groot pluspunt), waarna Roggeveen triomfantelijk in het net dook. Twee minuten later wist Berg de Haagse pinchpitter te vinden en daarna deed Van Eeden het voor Roggeveen nog eens over. Voor Wietze Couperus was de zekerheid van deze voorsprong van 4O niet voldoende, want hij slalomde nog eens met het grootste gemak langs zijn bela gers en schoot haarzuiver langs doelman Nordstrom. Kennen Over deze toch wel onthullende ontwikkeling zei Roggeveen la ter: Door dit soort wedstrijden leren we elkaar beter kennen. Wat de sterke punten van ie mand zijn, bijvoorbeeld." Daar om heb ik zolang op deze wed strijd zitten wachten". Hans van Eeden de man. die voor Roggeveen het gat moet zien, had begrip voor die theorie: „Ik dacht eerst laat ik de bal .maar hoog voor het doel gooien van wege de wind. Je weet immers nooii wat ie dan doet. Maar nu zie ik duidelijker hoe Rogge veen aangespeeld moet worden. Hij heeft de bal in de lucht no dig." HANS DE BRUIJN Scoreverloop: 53. Couperus 1—0, 72. Roggeveen 2—0, 76. Rogge veen 30, 79. Roggeveen 40, 84. Couperus 5—0. Scheidsrech ter Berrevoets. Toeschouwers: 8000. FC Den Haag: Thie; Kila (Wijn- gaarde), Dc Zoete, Mansveld, Knrevaar; Advocaat. Berg; Van Eeden, Hestad, Couperus, Rood nat (Roggeveen). FC Groningen: Nordstrom; Schip pers, Cornells, Koeman, Guns (Van Vlierden): Van der Heide (Eimers), Fransen. Hoven- kamp: Bos, Jensen, Oldenbur- ger. ROTTERDAM Trainer Joop Casten- miller veroordeelde zijn Excelsior wat voetbalkunde betreft met de woorden: „Over kwaliteit hoeven we natuurlijk niet te praten. Sparta had meer in houd". Indirect legde hij daarmee ook de strop om de hals van Sparta, dat wel met 51 had gewonnen maar dat had niet veel te maken met inhoud in Joop Castenmiller had de kracht van Sparta in dit duel, dat voor beide teams een generale voor de kwartfinales van het toernooi om de KNVB-beker was, onder kend maar tevens overschat. ..We zijn met positieve bedoelin gen hierheen gekomen. Maar er is v/eer gebleken hoeveel in vloed de scheidsrechter kan uit oefenen. Als we voorstaan, de gelijkmaker moeten toestaan en dan een strafschop tegen krij gen voor een spelletje dat Heij- erman meer speelt en waarin zelfs een routinier als Dorp- mans trapt, kunnen wij zo'n klap nog niet opvangen. Niette min hebben we positief ge speeld, maar na de strafschop lieten de jongens het liggen". Wederom een veroordeling van Sparta zonder het rechtstreeks te zeggen want zelden zal Spar ta op zulk een kinderlijke wijze aan een grote zege zijn geko- Het leek een beetje op sensatie toe Excelsior door de eensklaps vrijstaande Frans v.d. Heide een doorsprong nam. Maar op dezelfde wijze kon Sparta's Ko- walik even later simpel door de defensie van Excelsior schieten (11). Toen Heijerman, en dat gebeurde pas na de rust Sparta had de felle wind meege kregen en daardoor werd de ploeg automatisch tot meer aan valsdrift gedwongen door Bep v d. Heijden werd gehaakt, wees Dorpmans onmiddellijk naar de strafschopstip. Er kon over gediscussieerd worden of die overtreding inderdaad een strafschop waard was maar Dorpmans floot en het gebeurde binnen het gebied. Bosvz.d, een van de zeer weini gen die voldoende techniek be zat om de op de wind zeilende bal s'eeds onder controle te krijgen, en te houden, schoot raak (21) en Excelsior legde het hoofd in de schoot. Sparta, met een falende Kristensen, een wein.g presterende Klijnjan en een tctaal rammelende ploeg die a*leen wat aan opbouw kon doen omdat Excelsior er nog minder tegenover kon stellen, kwam op zijn sloffen aan de grote zege. Steeds weer liet de „verdediging van Kralingen" gaten vallen, waarvan driemaal werd 'geprofiteerd. Veel te wei nig maar enige inspiratie ging er van Excelsior, en dat kan Sparta's enige excuus zijn, niet uit. Doelman v.d. Roer weerde zich goed, tikte o.a. lakoniek een op de wind zeilend schot van Klijn jan over de lat maar kon de fouten van zijn verdediging ten slotte niet meer de baas. Tette- roo liet de bal van zijn hoofd sch/ampen en Heijerman stond vrij voor doel (31), uit een schot van v.d. Veen liet hij de bal van zijn vuist springen en deze lusteloze derby waarin louter „domme" doelpunten vielen. Een der by, waarvan slechts 7000 kijkers getui ge wensten te zijn. Een deel daarvan verliet al zeer vroegtijdig de tribunes. Ze waren de messcherpe wind. het zie lige voetbal en het geur noch smaak hebbende duel meer dan zat. Janusz Kowalik liet zich niet zo veel zien maar als dat gebeurde, was het ook raak. Tweemaal flitste hij door een gat in de defensie van Excelsior en een keer raakte hij dc lat waardoor Bosveld kon scoren. Toch een leuke produktie van een speler die veelal ..onzichtbaar" Bosveld kopte vallend in (41) en de vrijstaande Kowalik scoorde 5—1. Gelaten keek de defensie van Excelsior toe hoe Spar a de gaten uitbuitte. Bosveld verdween na zijn tweede doelpunt nadat hij onopzettelijk tegen de knie was getrapt door Frans v.d. Heide maar zijn blessure bleek niet zodanig dat hij woensdag niet tegen FC Den Haag kan aantreden. Als da: het geval was geweest, zou Sparta een groot deel van zijn kracht hebben ingeboet. On der moeilijke omstandigheden kompa uiteraard spelers met techn ek het verst. Sparta had er etn paar, Excelsior bijna niemand. En dan is het niet zo'n kunst om een grote over winning te behalen, die best royaier had kunnen zijn als Spana iriet zo „zielig" had ge speeld. HERMAN van BERGEM Scoreverloop: 15. v.d. Heide 01; 20. Kowalik 1—1; 60. Bosveld 2—1 (strafschop); 64. Heijer- min 3—1; 72. Bosveld 4—1; 84. Kowalik 5—1. Scheidsrechter Dorpmans. Toeschouwers 7000. Sparta: Doesburg; Venneker, Ter Horst, Eykenbroek, Visser; v.d. Veen. Bosveld, Klijnjan; Heijer man, Kowalik. Kristensen. Excelsmr: v.d. Roer; G. den But ter, Tetteroo, v. Nierop, v.d. Heijden; v.d. Vaart, Libregts, v.d. Heide; Meutstege, Coenen, Basjant. Ogen geopend De spelersraad van FC Den Haag was te lang een wassen neus. Maar nu de club in een onver mijdelijke stroomver snelling terecht is geko men, hebben de spelers hun ogen geopend. Zij durven aan de voor avond van de bekerwed strijd tegen Sparta te discussiëren over moei lijkheden die anders werden opgekropt, wat nooit goed kan zijn. Dat is een verheugende ten dens. Het is goed, dat de spelersraad meedenkt over het beleid. Dat is bij Ajax en Feyenoord ook gebeurd. Daardoor ontstaat meer begrip en verantwoordelijkheidsge voel bij de voetballers. Dat kan later, ook in het veld, alleen maar een voordeel betekenen. Overladen Aan een overladen schaatsseizoen is nog een Hollandweek vastge plakt. In Utrecht, De venter, Eindhoven en Heerenveen kwam Oran- je's top, met enkele bui tenlandse cracks, de af gelopen dagen nog eens in actie om een klasse- mentswedstrijd te rij den. Omdat het publiek overvoerd is, verdween de zin van dit evene ment. Het was daarom een slechte gedachte van de baandirecties om deze wedstrijd toch door te zetten. Voor het vol gende seizoen is het dan ook te hopen, dat de Hollandweek door een betere planning meer in de belangstelling komt te staan. Want dit eve nement heeft de allure om dat te bereiken. Aanzien De bekercompetitie heeft voor het eerst sinds ja ren een merkwaardig verloop. Bij de kwartfi nalisten bevinden zich twee teams uit de eerste divisie (FSC en Wage- ningen) en twee ploegen die een zeer bescheiden rol spelen in de eredivi sie (Excelsior en Volen- dam). Voorts van de top- zes Ajax, Sparta en FC Den Haag. en midden moter NEC. Dat wijst erop dat de beker in ho ger aanzien is gekomen want deelneming aan het toernooi om Europa- Cup 2 is niet te versma den. Evenals in de En gelse bekerstrijd, per definitie vol verrassin gen, zijn ook in Neder land cupfighters aan het werk geweest, waarvan de eerste divisieteams getuigenis afleggen. Nog is het bekertoernooi niet zodanig dat het publiek in groot aantal toe stroomt maar deze ont wikkeling kan in de toe komst de interesse zeer vergroten. Waarmee Ne derland zich eindelijk zal hebben losgemaakt van het idee dat „beke ren" niet meer dan een toetje is. RNHEM -— Het in allerijl sneeuwvrij maken van het ïrrrcin van Vitesse op last Va.n scheidsrechter v.d. Kroft, had tot gevolg dat de wedstrijd met een kwartier vertraging begon. Op de barre Arnhemse vlakte, waar de spelers bo vendien gegeseld werden door de straffe noordoos tenwind, bleek geen van beide ploegen tot hartver warmend voetbal in staat. Feyenoord. met Vos. Maiwald en Boskamp in de plaats van Van Duivenbode, Posthumus en Moulijn, was echter wel mans genoeg om Vitesse geen kans te geven tot een verrassend resul taat. Doelman Bals werd al spoedig gepasseerd met een kopbal van Wery, die gelan ceerd werd door Hasil. Een kwartier later, nadat Hofs een unieke kans op de gelijkmaker had verzuimd, brak Boskamp ten tweede male het Arnhemse helft niet meer zo sterk aan Voor het doel van Treytel raak- Scoreverloop: 12. Wery 0—1 27. ten de Arnhemmers, bij wie Boskamp 0—2. Scheidsrechter Prins de beste man was, veelal v.d. Kroft. Toeschouwers: het hoofd kwijt. Eenmaal stopte 18.000. Israel, die geboekt werd wegens vasthouden van Van Kerkhof, Vitesse: Bals; Bosma, Van Kerk- op de doellijn een inzet van hof. Gerritsen (Heyneman). Hofs. Het duel telde bitter wei- Kunst; Prins, Meeuwsen. Veen- nig hoogtepunten. De verkleum- stra (Stovers); Vecnendaal, de toeschouwers begaven zich Hofs. Vleeming. ver voor het eindsignaal van v.d. Kroft, die ook de Vitesse- Feyenoord: Treytel; Schneider. naar Bosma noteerde wegens Israel. Laseroms, Vos; Hasil. Officials en vrijwilligers hadden het veld van Vitesse ro goed en zo kwaad het ging verzet. aanmerking op de leiding, in Van Hanegem, Jansen Mai- Meer kwaad dan goed overigens want Franz Hasil bleef bij deze poging steken in d Feyenoord drong in de tweede drommen naar de uitgangen. vald. Boskamp, Wary. man eich manmoedig stort. (Van onze sportredactie). Enschede Spitz Kohn, tot dusver assistent-trainer bij FC Twente, is gisteren be noemd tot hoofdtrainer, als opvolger van de door PSV gecontracteerde Kees Rij vers. Kohn heeft een con tract getekend voor een jaar, ingaande met het vol gende seizoen. De spelers van FC Twente hadden, bij het bekend worden van het vertrek van Rijvers, hun voorkeur uitgesproken voor Spitz Kohn als trainer.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9