De taal der liefde Gouverneur Wallace: politicus ISOLATIECEL OM IN TERUG TE TREKKEN UIT LAWAAI-SFEER VARKENS MET EEN GLAASJE OP Franse schoentjes Jaap Hillen in geladen Johannespassion Met onweerstaanbare aantrekkingskracht LEIDSE COURANT D®~Boline in gebruik. Boline, de isoleercel als kantoor in werkruimte of buiten. voor de vrouw voor de |jet rijn niet alleen kluizenaars en i kloosterlingen die zich vanouds wensten terug te trekken uit de wereld. Ieder mens heeft bij tijd en wij'le de neiging zich te isoleren en „weer te keren naar de moederschoot". Dit gevoel is door psychiaters aan de opper vlakte gebracht nog vóór de we reld was veranderd in deze hek senketel. Niet voor hen die de wereld voorgoed de rug toe draaien, maar juist voor de be- Idagcnswaardigen die gedwon gen zijn erin te blijven mee draaien en zich toch temidden van de chaos moeten kunnen concentreren om aan de eisen van do maatschappij te voldoen, heeft de Franse ontwerper Clau de Vidili zijn Boline ontworpen. Het is een stevige, geluiddichte. dikke polyester bol van ca, 180 cm. diameter die de rustzoeken- de opneemt in zijn isolerende i sfeer, zelfs temidden van een 1 baaierd vol rusteloos rumoer. Om in die serene schelp te wor den opgenomen, hoeft men maar de drempel over te stap pen en de deur te sluiten. (Voor hen die zich geen volslagen iso latie kunnen permitteren, kreeg de Boline S-l wel een ope ning, maar geen deur.) Bij alle uitvoeringen rust de bol voor alle zekerheid op een voetstuk, hoe compleet deze kleine wereld ook mag zijn, je draait er niet xtize door een (beperkt) heelal maar blijft immobiel op de grond. De hele cel neemt niet meer plaats in dan een normaal bu reau met stoel. Maar binnen dit wondertje zijn boven het vlak ke, verlichte vloertje drie zit plaatsen, groot genoeg voor vol wassen personen, gemodelleerd; een wendbaar blad dient naar believen tot tafel of bureau; aansluitingen voor elektriciteit, telefoon, tv of monitor houden de band met de buitenwereld in stand. De binnenbekleding dempt alweer geluiden voor het toppunt van rust. Kunststof bekleedt de zit plaatsen, in kunststof gedrenkte jersey kapitonneert het dak, kastanjekleurig „gerookt" ziet het kunststof raam eruit. Van buiten zijn de Bolines als regel oesterwit, maar men levert ze graag in andere kleuren die teventueel beter harmoniëren met de omgeving. Funktie van Boline En wat Is dan wel die omgeving? In Parijs vonden wij zo'n isola tiecel midden in de lawaaierige boetiek Plastishop, gebruikt als kantoortje voor de lady-boss. Zij is er hevig enthousiast over, vindt het een rustig en comfor tabel plekje met genoeg plaats voor haar paperassen. De ont werper ziet de Boline een waar devolle functie verrichten in ju- wei lerszaken, alwaar kopers van bijoux in alle rust kunnen Wikken en wegen temidden van Interieur van het „kleine"-3-persoonscelletje. de kostbaarheden alsof ze in een juwelenkistje zitten (terwijl de juwelier er veiliger bij zit dan in zijn open zaak). Als kan toor in kantoor, als informatie centrum op tentoonstellingen en beurzen, zal de Boline binnen rollen en mensen in nood-naar- rust helpen. Het type S-3 kan ongedeerd vele jaren in de bui tenlucht staan door zijn weerbe- stendige uitvoering. Hier zien wij de reuzen-champignon be woond door een menselijke ka bouter op een werkterrein, bij het zwembad, aan zee, terzijde van eer restaurant, overal waar men bureauwerk heeft onder de blote hemel. Tegen het om waaien staat de bol nu veran kerd in de grond. Ook in ons land brengen deze merkwaardige cellen de vaak zo fel begeerde mogelijkheid van alle trammelant verlost te zijn. Bij Metz in Amsterdam stond zopas het eerste exemplaar in de etalage te kijk, maar het was nog zó gloednieuw dat er nog geen prijs van te noemen was. Die kregen wij intussen te horen van de importeur (-f PLUS B. van Dijk te 's-Herto- genbosch), die Vidlli's „Isola tion Sphere" net had binnenge kregen maar er binnen korte tijd interessante onderhandelin gen over voerde, ondanks de pnjs van vijf- tot zesduizend gulden. Invloed van geluiden Talnjke onderzoekingen bij proef personen brachten al eerder aan het licht dat geluiden uit de omgeving grote invloed hebben op Je verbeelding en het levens ritme van mensen. Tegen het verslechteren van ons leefkli maat door het moderne lawaai, wordt door deskundigen Ijverig gezooht naar een medicijn die wellicht te vinden is in het be luisteren van gemurmel in de natuur. In de Boline Is In minder dan een handomdraai de goede raad van geluiadeskundigen te verwezen lijken: nu er toch elektrische aansluitingen zijn, zou het af draaien van natuurgeluiden kun nen leiden tot een volmaakte sfeer. Men hoeft in dit verband maar te denken aan de Ameri kaanse dierentuin-directeur wiens apen maar zes maanden in leven konden blijven ondanks zijn getrouwe nabootsing tot in details van hun oorspronkelijk milieu. Toen stuurde hij inge nieurs naar het Amazonegebied om alle geluiden van het oer woudleven op de band te leg gen. Ze werden in de apentuin gereproduceerd en onder de murmelende, kabbelende en krijsende muziek (want zo gaat dat !n de ongerepte natuur) ble ven de apen levenslustig en ge zond tot op hoge ouderdom. Veel breisters hebben de gewoon te de averechtse naald losser te breien dan de rechtse. Het re sultaat doet dan wat onregelma tig aan. Dit is te verhelpen door de rechtse naald te breien met een pen die een half dikker is dan de andere. Hoogpolige tapijten moeten na het stofzuigen geschud worden op dat de pool zich weer opricht. Als het een groot, zwaar tapijt betreft, bereikt u ook goede re sultaten door het met een plastic kinderharkje te bewerken. lestien varkentjes hebben een jaar lang meer dan een liter wodka (of wat daaraan gelijk staat) per dag gedronken in het kader van een onderzoek dat uitgevoerd wordt aan de univer siteit van Missouri onder leiding van Dr. Ruseil Brown, om het effect van alcohol op het mense lijk organisme te bestuderen, zo lezen wij in de Herald Tribune, i het vervolg hoeft niemand zich meer beledigd te voelen „var ken" of „zwijn" genoemd te worden, zomin als een varken beledigd schijnt te zijn wanneer het kan doen als een mens. De zestien van Missouri drinken als kerels, zijn nu eens uitstekend gehumeurd, dan weer katterig, kortom diep-menselijk. De reacties van een varken kun nen vergeleken worden met die van een mens ten gevolge van zekere fysieke overeenkomsten (bloedsomloop, huid, gewicht van lever en nieren). Bovendien blijkt het vooralsnog een van de weinige dieren dat met veel smaak grote hoeveelheden alco hol drinkt. De observaties hebben aan het licht gebracht dat: de zwijnen dronken worden, de volgende dag een kater hebben en na ge wenning lijden onder het ont houden van alcohol. Aanvankelijk drinken de manne tjes meer dan de vrouwtjes. Maar op den duur halen de var kensdames hun heren in en geen van allen blijft de lever kwaal bespaard. Zij zijn nergens vies van: bier, cocktails, whisky, wodka gaan er best in, maar de meisjes ge ven aan bier de voorkeur. Vechtlust en seksuele verlangens dalen bij deze alcoholici prac- tisch tot nul. Al deze gegevens worden in een computer verzameld met het oog op een uitgebreide studie over verslaving aan drugs en hun relatie met alcohol. Het aloude spreekwoord luidt: „Varkens schat men naar hun ingewand - mensen naar 't ver stand." Deze zegswijze zal her zien moeten worden. Charles Jourdan. de beste schoenmaker op hoog niveau (haute chaussure) van Parijs lanceert in de voorjaarscol lectie deze zwart satijnen avondschoentjes. Glinster- werk van Tlroler steentjes siert het voorblad van de modellen met gesloten neus; een „juwelen" knoop gar neert het open schoentje met hakkebandjes en vrije tenen. Wanneer deze modellen zijn uitgevoerd in leer, suède of linnen, zijn het gemakkelijke zomerschoenen: de hakken zijn wel vrij hoog, maar ste vig (die van het sandaaltype lager). Een lichtvoetige zo mer staat ons, volgens Jour dan te wachten. In tal van opzichten hebben we de uitvoering van Bachs Johannes passion, zaterdagavond door de Christelijke Oratoriumvereni ging Scheveningen o.l.v. Jaap Hillen, in de Oude Kerk gege ven, hogelijk kunnen waarde ren: dit betrof dan speciaal de brandend aktuele dialogen tus sen een redeloze volksmenigte en een immer, doch tevergeefs, naar een compromis zoekende Pilatus. foor die redeloosheid schreef Jo- hann Sebastian in harmonisch opzicht niet in het conventionele oor liggende, bijna modern klin kende muziek, waarmede het koor, tot onze vreugde, echt goed raad wist. En Max van Egmond reageerde op de irra tionele, soms scynische explosies op de wijze van een volmaakt opera-akteur. 'at was de sterke stêe: de zwak ke werd gevormd door de bij drage van het Utrechts Studen ten Begeleidings-Orkest: dit maal aarzelend, vooral ook daar, waar de instrumentalisten solistisch dienden op te treden. Een nadrukkelijke uitzondering maken we evenwel voor de fluit- assistentie in de aria „Ich folge diir gleichfalls. door de so praan Rina Cornelissens niet al te overtuigend gezongen en het spel van de gambist In de aria „Es ist vollbracht", waar Aafje Heynis met haar mooie, diepe altstem, zowel kontempla- tief als aktief de .majesteitelij ke vrede van Jezus overwin- ningsdood" zèèr treffend sug gereerde. De overige solisten: aan Jan Waayer was de moeilijke taak van Evangelist opgedragen: moeilijk, omdat hij als verslag gever niet mag deelnemen aan de dramatische gang van za ken. wat hem doorgaans wel gelukte. Bij de bas Cor Nelissen hebben we, tevergeefs, zitten wachten op een Christus, die huiveringwekkend buiten en bo ven het gepeupel stond. En ook ditmaal verkwikte ons de tenor Marius van Altena in de weini ge hem ter beschikking staande aria's met zijn fraaie stem en goede smaak. B.R. Nieuwste zelfportret van G. K. van het Reve Tot dusver leek ons Lodewijk van Deyssel de grootste aansteller van deze eeuw in de vaderlandse letteren. In de door Harry G. M. Prick zo zorgvuldig uitgegeven Gedenkschriften kan iedereen dat nagaan. We voegen hier onmiddellijk aan toe dat we deze Gedenkschriften hoog waarderen. Als Iedere aansteller was Lodewijk van Deyssel zich van zijn aanstellerij wel enigermate bewust. Na het lezen van de Taal der Liefde van G. K. van Het Reve menen we dat Lodewijk van Deyssel door Van het Reve wat aanstellerij betreft onttroond is. Juist misschien omdat hij zich nog meer van zijn bepaalde aanstel lerij bewust is. Hij steekt er de draak mee in de aanbeveling die hij zijn boek op het omslag meegaf. „Onze grootste naionale schrijver", stelt hij daar vast, „Gerard (Kor- lis Franciskus Markies van het) Reve, heeft na vele jaren van steeds stijgende faam en rcem een nieuw, betoverend liefdes epos aan zijn oeuvre toege voegd". Dat is een typische uitlating. Er steekt een zekere ernst in, hij meent het als het er op aan komt. Maar het is niettemin ook een uiting van zelfspot en hij gebruikt er een ouderwetse min of meer officiële taal om dit nog duidelijker te laten uitko men. Dubbele bodem Van het Reve schrijft een taal met verschillende dubbele bo dems en men moet zich daar geregeld goed rekenschap van geven om hem op de juiste ma nier te kunnen volgen. Ernst, sarcasme, humor, bittere ironie en onthutsende oprecht heid treft men in De Taal der Liefde bijna voortdurend tege lijk en onscheidbaar met elkan der verweven aan. De Taal der Liefde blijkt er een zeer veelvormige taal met her inneringen en echo's uit het ver leden, zij schittert vaak met verschillende, rijk geschakeerde facetten. Als Lodewijk van Deyssel heeft Van Het Reve het meestal over zichzelf, zijn kunst is zelfopen baring. Hij is daarbij echter nog veel doortastender dan zijn voorganger. Hij deinst nergens voor terug zoals hij zelf ver klaart. Hij heeft zijn bijzondere taal nodig om zichzelf in zijn gecompliceerdheid recht te doen. De Taal der Liefde dat hij Polak en Van Gennep te Amsterdam verscheen bestaat duidelijk uit drie gedeelten. In de twee eer ste hoofdstukken wordt en ero tisch avontuur van Tijger met Peter Z. beschreven, een jonge man, die Van het Reve bepaald onsympathiek is. De middenmoot van het boek is een uitvoerige, eenzijdige cor respondentie van Simon Car- miggelt, die een goed vriend blijkt evenals trouwens Van Het Reve zelf. In die correspondentie schrijft Van het Reve over Carmiggelts en over zijn eigen neerslachtigheid, die vaak tot diepe depressie voert. Hij schrijft er ook over het ontstaan en de voortgang van zijn boek. Hij vertelt bijvoorbeeld, dat niet hij, hij zelf het schrijft, maar iemand of iets anders dat hem voortdrijft. Hij vertelt er ook dat hij aarzelt om iets zeer be slissends neer te schrijven. Climax A's men verder leest, als men in de twee laase hofodstukken Van Het Reve de Wolf, Grijze Wolf. met de jonge Woelrat in bed aantreft, bemerkt men op een bepaald ogenblik wat dit beslis sende is. Tussen het erotisch be drijf door vertelt Grijze Wolf over een scheepskapitein die zich seksueel te buiten gaat, ge knield voor een beeld van Maria. Dat is de climax van De Taal der Liefde, waar alles van het begin met zijn sadisme en zlln masochisme, zijn voortdurende zelfkwelling, heen stuwt. Als men dat leest, weet men er waarschijnlijk geen raad mee. In het boek is de verering van Van Het Reve voor Maria dui delijk gebleken. Hij heeft het zelfs aan haar opgedragen. De essentie van deze climax is echter, als we ons niet vergis sen, dat Van het Reve er zelf geen raad mee weet. Hij solt met alles In De Taal der Liefde, met veel wat hem heilig is of wat hij hoog schat, hij doet dat op het laatst nog met de Koningin, maar telkens weer breekt weer de vertwijfe ling door heen, de verbijstering over het leven en het levensge geven: de seksualiteit. Om de seksuele bezetenheid zal menigeen De Taal der liefde af schuwelijk vinden, het is echter vooral afschuwelijk en tegelijk overmeesterend in zijn veelvor migheid. omdat het ondanks al les. zoals Van Het Reve zelf ge tuigt „menselijk", „een men- senboek" is. JOS PANHUIJSEN MIAMI Gouverneur George Corley Wallace van Alabama zal vrijwel zeker als overwinnaar uit de bus komen bij de voorver- kieeingen dtte morgen in Florida worden gehouden. De resterende zes serieuze democratische kandidaten zullen moeten strijden om de zilveren medaille. Wallace staat vooral sterk In het noordelijk deel van de staat, dat grenst aan Georgia en zijn eigen Alaba ma, waar de politiek van het oude zuiden nog altijd overheerst. Maar vorige week woensdag bewees hij tijdens een enorme en hartstochtelijke bijeenkomst in Miami Beach dat hij ook aanzien lijke steun weet af te dwingen in het gebied van Miami dat so ciaal-economisch en etnisch een kleine doorsnee van de Ver enigde Staten is. Geen enkele andere politieke fi guur in het land weet het pu bliek zo aan te trekken als George Wallace dat kan. Hij doet weinig moeite om een grote campagne te voeren, maar wanneer hij een grote bijeenkomst aankondigt, dan stroomt men toe. Ditmaal wa ren er ruim zesduizend men sen in het auditorium, waar In juli de democratische conven tie zal worden gehouden. De omlijsting van de bijeen komst was in zuidelijke stijl. Grijzende Hlll-Billies warmden de zaal op. „Grand Paw Jo nes" zong een lied onder de ti tel „Sta op en steek de lamp aan. ik geloof dat ik een van je moeders oogballen heb uit geslagen". En George Wallace junior.de be kende platenster uit Holly wood, begeleidde zichzelf op de gitaar. Zijn haar hing tot zijn kraag en hij droeg hoge hakken, ondanks zijn vaders herhaalde donderspeeches te gen lang haar cn wat hij „hooggehakte liberalen van beider kunnen" noemt. Het gehoor stond in gebed toen gouverneur er aan kwam. „Wij vragen u heer. om gou verneur Wallace kracht te schenken en dat hij mag spre ken met de macht die u recht schapen mensen geeft". Voor en na het gebed werd er ge collecteerd. En daar was Wallace. Een klei ne man, zo'n 1,65 m, keurig verzorgd, Hij heeft een ge zwollen borstkas, stapt heen en weer als een goed gevulde pauw waarbij zijn armen wat schokkend bewegen, maar ziet er relaxed en volledig be heerst uit. Aan zijn linkerhand draagt hij een dikke gouden zegelring. Zijn haar, nog nau welijks grijs, ls achterover ge kamd en glanzend. Kogelvrij Wallace sprak van achter een kogelvrij spreekgestoelte, 107 kilo metaal, bekleed met rood, wit en blauw. Zijn schouders waren nog net te zien en hij zag eruit als een poppekast- pop. Hij heeft zijn toespraken niet op papier staan, het zijn variaties en improvisaties op zijn eigen thema. Hij heeft een perfecte timing en kan even gemakkelijk gelach op wekken of geestdrift. Hij belooft om de belastingen te verlagen voor de „gewone man" en dat betekont leder een behalve de Rockefellers cn do rijken. Tegelijkertijd be looft hij hogere defensie-uitga- ven en meer sociale zekerheid voor de oude en zieke van da gen. Het vertrouwde populaire programma. Hij richt zich tot de „gemiddelde burger". „Ik praat over oneerlijkheid", zegt hij - „ze vragen nooit eens wat de gemiddelde burger „Ze - dat zijn de bureaucraten in Washington, de liberalen aan de Oostkust, de „punthoofdige pseudo - intellectuelen van Harvard". Wanneer hij over de „gemiddelde werkende man" praat, bedoelt hij de „grote meerderheid van de midden stand". Hij staat ook aan de kant van de „kleine zaken man". Het publiek was moeilijk te pei len. Er was geen enkel zwart gezicht en weinig joodse. Er waren Cubaanse emigranten, meer oude mensen dan Jonge en evenveel vrouwen als man nen. Ze zagen er over het al gemeen uit als wat wij de la gere middenstand zouden noe men. Het meeste gejuich scoorde het onderwerp law and order. Een welhaast hels lawaai brak los toen Wallace zei: „Ais iemand u, wanneer u dadelijk naar buiten gaat, op uw hoofd slaat, dan zal de een of ande re federale rechter hem al uit de gevangenis hebben gehaald, voordat u het ziekenhuis hebt bereikt". Innerlijke drang Tenslotte dreigde hij om op de democratische conventie ge ducht huis te houden: „Ik zal deze partij van allo Intellec tuele snobs ontdoen". En toen stroomden mensen over een verhoging de orkestbak in om zijn hand te grijpen en zijn broekzoom aan te raken. Wallace is de vergoding van de politikus. Hij zou in zijn slaap handen kunnen schudden. Hij heeft geleefd voor de politiek on is getrouwd voor de poli tiek. Voor hem is politiek niet vraagstukken oplossen zelfs niet macht In do verantwoor delijke betekenis van hot woord: politiek is de vibratie die van George Wallnco uit straalt. De kracht van die inner lijke drang om deze George Wallace te blijven maakt hem even sterk als hij in 1968 was. Een gevaar waarmee Amerika ook bulten de grenzen van Florida en do zuidelijke staten rekoning zal moeten houden. Copyright the Guardian. GEORGE WALLACE: voor de gemiddelde burger >n tegen pseudo-intellectuelen

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7