Bij Uit boven 60" geen drempelvrees H] 01710-22244 PAGINA 6 LEIDSE COURANT r MAANDAG 13 MAART 1972 I Mwilindiit-didenHlm Tom en Marie Ann De vierde dimensie Stichting bemiddelt in bejaardenreizen vereenzaamt doordat ze niet met een georganiseerde reis meedurven. Ze hebben, al dan niet terecht, drempel vrees, omdat ze zich gehan dicapt voelen door het kleine beetje extra zorg, dat zij be hoeven. Voor die groep heeft de heer Van Ginkel zelf vo rig jaar een reis naar Zwit serland georganiseerd, een soort proefballon. Het werd, met 25 deelnemers, een groot succes. De heer Van Ginkel is door dit werk zo gegrepen, dat hij er persoonlijk mee doorgaat. Via Albatros or ganiseert hij dit jaar vier Suske en Wiske buitenlandse reizen voor be jaarden die anders aan zo'n vakantie niet toe zouden ko men. Er pionierde nog iemand op dit terrein. Ans Bos uit Noordwijk, voor haar pensio nering werkzaam in het buurt- en volkshuiswerk, or ganiseert zelf vakantiereizen voor bejaarden. Zij was het, die de stichting „Uit boven 60" wees op de moeilijkheid om in eigen land voor deze groep een goed vakantiedoel te vinden. Dat werd de aan leiding, dat de stichting de Hengelose WV inschakelde. Deze actieve VVV, die niet alleen haar eigen stad (toe ristisch vrij pover) maar heel de aantrekkelijke streek van Twente en Achterhoek aan de toeristische man tracht te brengen, organi seert zesdaagse reizen „uit en thuis" naar Lochem, Del den en Hengelo. Het zijn „aangeklede" reizen met veel eigen vrijheid. Men kan wandelen, de markt bezoe ken en er zijn twee dagtoch ten in het programma opge nomen, resp. naar Miinster en Tecklenburg en door Twente en Achterhoek. In de reisfolder van „Uit bo ven 60" staan deze tochten vermeld naast drie vakantie weken in Friesland (op de Friese vormingscentra) en een keuze uit de binnenland se reizen van de Nederland se Spoorwegen. Dat pro grammaboekje biedt ook bui tenlandse reizen aan. Zij worden verzorgd door de Ne derlandse Reisvereniging en door Albatros. „De stichting is bepaald niet het zoveelste reisbureau", zegt de heer Tjebbes. „Wij bemiddelen en bovendien zorgen wij dat de deelnemers geen reden heb ben voor drempelvrees". Een belangrijk punt bij dit laatste is, dat er op elke reis, behalve de reisleider, ook een verpleegster mee gaat. Haar taak is het om speciaal dieetpatiënten te helpen en in het algemeen de gezondheid van de deelne mers te dienen. Van iedere deelnemer wordt trouwens een doktersverklaring ge vraagd, waaruit blijkt, dat cr geen bezwaar is tegen het deelnemen aan de betrokken reis. „Wij trachten om ouderen van uit hun kleiner of groter iso lement te brengen in een groep waar gezamenlijke be levenissen worden gedeeld", zo schrijft het bestuur in de folder. Er is een redelijk rui me keuzemogelijkheid wat betreft de plaatsen van die belevenissen. Behalve de al vermelde binnenlandse reis doelen zijn er reizen naar de Belgische Ardennen, het Zwitserse Berner Oberland, Luxemburg, Sauerland en centraal Zwitserland. De af standen zijn dus niet al te lang. Men kan overal voor deze reizen boeken en dat dus zonder angst te hoeven hebben om anderen te hinde ren met de eigen, kleine han dicap. Vakantie voor ouderen blijkt vaak een probleem te zijn. Er is bijvoorbeeld, uitgaande van het Nationaal Bureau voor Toerisme, een stichting onder die naam opgericht. „Uit boven 60" is in die zin niet uniek. Wel komt zij met een concreet aanbod, gerug- gesteund door betrouwbare vakmensen uit de toeristi sche wereld. De stichting zou nog wel meer willen doen, maar bezit geen cent. De fol ders bijvoorbeeld worden door de reisbureaus betaald, het secretariaatswerk ver zorgd door mevrouw Tjeb bes, (u raadt het: zij zit in het bejaardenwerk) is „lief dewerk-oud-papier". Een van de wensen, die de stichting heeft, is om te ko men tot een soort vakan tieadviesbureaus. Vroeger (en hier en daar nog, onder auspiciën van het Nivon) wa ren die er in diverse plaatsen, uitgaande van een aantal or ganisaties, die zich met ar- beiderstoerisme bezig hiel den. De behoefte daaraan is minder groot geworden, be halve waar het om doelge richte vakanties gaat; die men zelf moet organiseren, zoals het verblijf in natuur vriendenhuizen. Dat er ook voor de categorie ouderen, waar „Uit boven 60" zich op richt, behoefte aan dit soort voorlichting be staat, heeft mevrouw Tjeb bes ondervonden, toen een klant in Het Gooi bij een ar tikeltje over de stichting haar adres publiceerde. „Ik was aan de schoonmaak bezig en ik kon niemand thuis ontvan gen. Gelukkig was het goed weer, maar dat zal ook wel de oorzaak zijn geweest, dat tientallen bejaarde echtparen op de fiets bij ons huis in Bussum kwamen aanzetten. Ik heb de hele middag thee geschonken in de tuin". 2,37 PER PLAATSING voor de eerste 30 woorden (niet groter dan 12 letters) IEDER WOORD MEER 13 ct. Exclusief 4% B.T.W. i Indien Uw tekst geplaatst wordt op 3 achtereenvolgende dagen: SLECHTS 2 x BETALEN op 6 achtereenvolgende dagen: SLECHTS 3 x BETALEN U kunt Uw „TELEFOONTJE" opgeven een dag voor plaatsing. Voor plaatsing op zaterdag uiterlijk tot vrijdagmiddag ƒ900 Jel 1' 1967 1750. Cortina 1300 1968 2750. Verkoop Lage Morsweg 67. Tel. 30692, ook 's avonds. Lage Morsweg 67. Bromfietsen, rijw. Te koop aangeb. I8000J inlichtingen over adverteren iq| telefoon 62 45 62 toestel 360 De Postkoets (Van een onzer verslaggevers! BUSSUM „Je zult in Am sterdam, Den Haag of Rot terdam wonen en wat ouder zijn. Wat doe je dan als je op reis wilt? Bij de eerste de beste sigarenwinkelier op de hoek kun je voor een buiten landse vakantie boeken. Maar je wilt niet naar het buitenland. Dan begin je met naar een VVV te schrijven. Ik heb zelf de proef genomen en me tot een VVV-bureau in een van onze kustplaatsen gewend. Ik kreeg een brief terug in het Duits en een lijst met adressen. Dan weet je nog niks". Aan het woord is T. Tjebbes, directeur van een reisbureau („Albatros") een man die i« voortgekomen uit de idealis tisch opgezette reisorganisa ties voor socialistische arbei ders en een man die in de keiharde business van het reiswezen zijn idealisme nog niet verloren heeft. Als hoofd bestuurslid van het Nivon (dat o.a. ook aan reiswerk doet) is hij bijvoorbeeld zijn eigen concurrent. „Er zijn in het algemeen maar weinig georganiseerde reizen in het binnenland en er was tot voor kort helemaal geen opvang voor de groep oudere mensen, die ik per se niet in valide wil noemen, maar die toch (bijvoorbeeld vanwege een dieet) een beetje begelei ding nodig hebben, wanneer zij op reis gaan. Voor die groep is onze stichting be doeld". De stichting „Uit boven 60" is een aantal jaren geleden op gericht. De heer Tjebbes. is er nu adviseur van, nadat de start via een plaatselijke WV geen succes had opgele verd. In het bestuur zitten mensen, die een naam heb ben in het bejaardenwerk, maar die niet direct deskun dig zijn op toeristisch gebied. Voorzitter is L. A. C. van Ginkel, presentator van het (NCRV) radioprogramma „In 't zilver", secretaris: mr. A. Frank, bestuurslid van de Nederlandse Federa tie voor het bejaardenbeleid en medewerker van de dia conale raad van de Neder lands Hervormde kerk. Een ziekenhuispredikant en men sen uit het vormingswerk maken mede deel uit van dit bestuur. TotMonithrw^ ...uluthnor- De Steen snoepers Lucky Luke Is er behoefte aan speciale rei zen voor bejaarden? De praktijk heeft uitgewezen, dat het aanbod groot genoeg is voor wie naar het buiten land wil en nog volkomen gezond is. Zij gaan ook lie ver niet met alleen leeftijd genoten op reis. Maar de praktijk en dat bleek vooral uit de reacties op Van Ginkel's radiorubriek wees ook uit, dat een grote groep ouderen als het ware

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6