PROBLEMEN OVER DEFENSIEBUDGET Wrede blijven verhoren doorgaan EXTRA STEUN VOOR BRABANT OeidócQowumt Linkse leiders gearresteerd in Spanje Frans dorp staakt roken Reeds twaalf doden in Japan Zeezeilers verdronken Parijs wordt trefpunt VS-China Episcopaat in Spanje kiest voor vernieuwing NOORD-IERLAND Philips wil niet onder handelen Lon Nol ontslaat regering Cruiseschip vastgelopen Vakcentrales vragen floriade tlAANDAG 13 MAART 1972 LEIDSE COURANT PAGINA Van onze parlementaire redactie DEN HAAG erwijl het advies van de staatscommissie van Rijckevorsel over de Nederlandse defensietaak in Navo-verband nog steeds niet officieel openbaar is, ziet het er naar uit dat het denfensiebudget inzet wordt van toe nemende politieke twisten in het regeringskamp. Volgens geruchten in Den Haag heeft minister Nelissen van Fi nanciën laten weten dat het de fensiebudget, thans rond 3,8 pro cent van het nationaal inkomen, volgend jaar zou moeten dalen naar 3,5 en 3,6 procent. Volgens andere berichten zal de minder heid van de commissie-van Rijckevorsel adviseren het de fensiebudget te verhogen tot ruim 3,9 procent. De meerder heid van de commissie zou zelfs willen gaan tot 4,2, het percenta ge dat ook oud-minister den Toom aanbeval in een nota bij zijn afscheid van het departe ment van Defensie. ■TOKIO (UPI) De Japanse poli tie heeft afgelopen nacht op nieuw zeven lijken van Japanse revolutionairen gevonden die door hun eigen kamaraden wa ren gemarteld en gedood we gens verzet tegen hun leider. De politie heeft nu in totaal twaalf lijken gevonden. De lijken werden opgegraven aan de voet van de berg Haruna, 80 km. ten noordwesten van Tokio in de staat Gunma. Gebleken is dat sommige slachtoffers gebon den in de vrieskou waren ge legd om te sterven; anderen werden vermoord met messen en houwelen. FALMOUTH (AP) In een half gezonken reddingsvlot zijn drie lijken gevonden van mannen. Zij behoorden tot de bemanning van een kotter, een opleidings schip dat klaarblijkelijk op de Atlantische Oceaan tijdens een storm is vergaan. De doden waren de 20 jaar oude Amerikaan Michael Waze, de schipper, een Britse oud-ser geant Bill Tack en een Ier Ja mes Mulligan. Het vlot werd gevonden door op varenden van de Russische kruiser Krasnokamsk op onge veer 150 mijl van de Engelse kust. De drie mannen moeten toen ongeveer 36 uur dood zijn geweest. Tot nog toe werd aangenomen dat de minderheid van de commis sie zou aanbevelen het defensie budget iets te verlagen of in elk geval op het huidige niveau te houden. Vooral bij de KVP zijn, wat betreft het regeringskamp, de sterkste stromingen om niet nog meer geld aan defensie uft te geven. In de VVD klinken de sterkste stemmen voor verho ging van het defensiebudget. Minister De Koster van Defen sie is WD-er. WASHINGTON De Verenigde Staten en China hebben Pa rijs gekozen als ontmoetings plaats voor officiële regerings vertegenwoordigers van de twee landen, zo heeft het Witte Huis bekendgemaakt. De ambassa deurs van de twee landen In Frankrijk, Arthur Watson en Hoeang Tsjen zullen bijeenko men „wanneer er belangrijke za ken te bespreken zijn". Bijna honderd mensen werden gisteravond door de Milanesê politie gearresteerd na zware straatgevechten tussen politie en linkse beto gers. De gevechten braken uit tijdens een betoging gericht tegen een showroom van de Franse autofabriek Renault. Verscheidene auto's, een tram, een bus en een jeep van de politie werden in brand gestoken. Rechts wordt een gewonde politieman door een collega en een EHBO-er weggeleid, links demonstranten die een auto in brand hebben gestoken vluchten weg. MADRID (KNP) De vooruit strevende vleugel binnen het Spaanse episcopaat, die door het benoemingsbeleid van paus Paulus de laatste jaren stelsel matig is gevoed, heeft in de grote vergadering der Spaanse bisschoppenconferentie een dui delijke overwinning behaald. Nadat reeds de vooruitstrevende primaat kardinaal Enrique y Tarancon zich herkozen zag tot voorzitter, zijn twee andere be langrijke posten in handen ge komen van gematigd vooruit strevende figuren. Tot vice-pre sident werd namelijk gekozen kardinaal Bueno Monreal van Sevilla. Hulpbisschop Alvarez van Oviedo gaat de belangrijke post van secretaris-generaal be zetten. Deze post was tot dusver in han den van de conservatieve bis schop Guerra Campos, een van de drie Spaanse bisschoppen in het Spaanse parlement. Meningsverschil over de portie van Mars omvang van het defensiebudget voor hen oplossen zou, dan zijn ze weer een illusie armer. Sommige ministers wellicht ook de illusie, dat ten behoeve van andere urgente regeringstaken het huidige percentage dat defensie van het nationaal inkomen opeist, iets zou kunnen zakken. Want 't standpunt van de minderheid in de commissie-Van Rijckevorsel komt uit in de buurt van het thans geldende percentage. Daaraan schijnt ook het door de Partij van de Arbeid in als haar geestverwant beschouwde lid, de heer Wiersma, zich te willen conformeren. Omdat voorts aangenomen mag worden, dat in politieke partijen over het defensiebudget globaal ongeveer zo gedacht wordt als hun geestverwanten zich in de speciale adviescommissies hebben opgesteld, ligt de zaak zowel voor het kabinet als de volksvertegenwoordiging moeilijk. Wellicht heel bijzonder voor de anti-revolutionairen, die vorig jaar nog voor defensie meer nodig achtten, dan bijvoorbeeld de K.V.P. nodig vond, maar die nu zien dat hun geestverwant zich in de commissie bij de minderheid van „niet meer dan het huidige percentage" heeft opgesteld. Weinig tijd W/AARSCHIJNLIJK zijn van de civiele leden van de commissie alleen de bij de V.V.D., D.S. '70 en de min of meer kleurlozen voor een hoger percentage, maar dank zij de militaire specialisten maken zij in de commissie-Van Rijckevorsel een meerderheid uit. Zal het kabinet dit meerderheidsadvies naast zich neer willen leggen? Hoe het antwoord op deze vraag ook luidt, onder alle omstandigheden kan het spanning wekken, omdat nu eenmaal een groot deel van de K.V.P. niet van verhoging van het defensiebudget wil weten en de V.V.D. dit absoluut noodzakelijk acht. Hoe wordt straks het meningsverschil over de portie van „Mars" beslecht? Omdat de begrotingsvoorbereiding reeds in volle gung is, rest er nog maar weinig tijd om het eens te worden. Wil men dit, dan zal een compromis onvermijdelijk zijn. En het pikante is veronderstellen wij dat het verschil tussen 3.9 en 4.2 procent niet eens een verschil is dat een Kamermeerderheid zou willen reserveren voor andere taken, maar een bedrag vormt dat helemaal niet uitgegeven zou moeten worden; teneinde ons financieel-economisch perspectief te verbeteren. Een vliegtuigje met twee inzittenden kreeg motorpech bij de landingsmanoeuvres en boorde zich in i huis in Marshtield (Massachusetts). De bewoners van het huis bleven ongedeerd, de twee inzittenden het vliegtuig moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. LONDEN (AP) Door Amnesty International is in Londen een rapport gepubliceerd waarin wordt gezegd dat de wrede manier van het verhoren van verdachten in Noord-Ierland voortgaat, in weerwil van het verbod van de regering hiertegen. „Bepaalde manieren van onder- ten van een Britse patrouille, vragen worden niet meer toege- Gisteravond om elf uur reed de NVV'er Wamsteeker: BENTVELD (ANP) Tijdens een conferentie in het afgelopen weekeinde van het Nederlands comité „Links Europt" heeft de ecretaris van de industriebond NVV, de heer Wamsteeker, een aanval gedaan op Philips, welk ebedrijf volgens hem weigert op Internationaal niveau te onder handelen met de vakbeweging over lonen en arbeidsvoorwaar den. EL FERROL (Reuter) De Soaanse politie heeft in het weekeinde in de havenplaats El Ferrol een aantal linkse leiders opgepakt. Zij deed dit naar aanleiding van een staking bij de staatswerf Bazan, die vrijdag leidde tot felle botsingen met de politie waarbij twee arbeiders werden doodgeschoten en ongeveer vijftig mensen werden ge wond. Over het aantal arrestanten wilde de politie niets zeggen. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen zijn zeker twaalf men sen aangehouden, onder wie een vooraanstaande vakbondsactivist en een docent in de filosofie. El Ferrol, in het noordwesten van Spanje, is de geboorteplaats van het Spaanse staatshoofd, generaal Franco. Gisteren pa trouilleerden speciale politie- troepen, afkomstig uit het 400 km oostelijker gelegen Vallodo- lid, door de straten van de stad. zouden wijzen, dat het personeel van de werf Bazan op korte ter mijn weer aan het werk zal gaan. iHet is niet ondenkbaar, dat bij de Europese Philipsvestigingen i een staking zal worden uitgeroe- Vorige week donderdag legden pen om Philips tot een dergelijk ge veer 5.500 arbeiders gesprek te dwingen". 'olgens een woordvoerder van Philips is het bedrijf echter in het verleden bereid geweest en ook nu nog bereid te spreken met vakbondsvertegenwoordi gers op EEG-niveau. De ge sprekken die hebben plaatsge vonden zijn verhelderend en nuttig geweest, aldus de woord voerder. de werf Bazan het werk neer, uit protest tegen de schorsing zon der betaling van zes collega's, die hadden deelgenomen aan eerJcre werkonderbrekingen. Op de werf worden schepen voor de Spaanse marine ge bouwd. De arbeiders eisen hoge re lonen en betere arbeidsvoor waarden. Er zijn geen tekenen die er op PNOM PEN (AP)— Maarschalk Lon Nol, het nieuwe staatshoofd van Cambodja heeft bekendge maakt dat hij het kabinet for meel heeft ontslagen, premier Sirik Matak incluis,, en wel in gaande 15 maart. past maar het is een feit dat wreedheden klaarblijkelijk voortduren", aldus het rapport. Het rapport is het niet eens met het resultaat van het onderzoek dat de Britse regering eerder dit jaar in Noord-Ierland heeft ingesteld. Hierin stond dat er geen wreedheden waren of wer den gepleegd maar dat er wel gevallen aan het licht waren ge komen van mishandeling. In totaal heeft Amnesty Interna tional dertig gevallen onder zocht. Zeven ondervraagde mannen zeiden dat men hen kappen over het hoofd had ge daan, zestien zeiden dat men gedreigd had hen te behandelen met een middel, „dat een man aan het praten maakt zodat de waarheid eruit komt". Een man vertelde dat hij bloot was ge steld aan een intensief sissend geluid. De meeste gevallen van wreedheden betroffen slaan en trappen van arrestanten als die tegen een muur stonden aange treden, aldus het rapport. In Noord-Ierland is het bestand van drie dagen, waaraan de IRA zich gehouden heeft, gister avond geëindigd met het dood schieten van een 24-jarige vrouw in Belfast bij het beschie- patrouille door de overwegend katholieke Lower Falls Road en werd met een regen van kogels bestookt. De jonge vrouw werd dodelijk getroffen toen zij zich in de portiek van een winkel in veiligheid wilde brengen. MIAMI (AP) Het 27.000 ton metende Amerikaanse cruise schip „Mardl Gras" is met on geveer 400 passagiers aan boord aan de grond gelopen in de nau we zeestraat die toegang geeft tot de haven van Miami. Alle passagiers zijn nog aan boord van het schip dat onge veer 800 meter uit de kust vast zit. Het schip maakte zijn eer ste reis en vertrok zaterdag avond uit Miami. ruim één derde van de werk loosheid voor haar rekening CNV heef. .IJ- v^wenh d.t h« overheidsbeleid ten onrechte een hoge prioriteit geeft aan in- flatiebestrijding boven werkloos heidsbestrijding, en dat daarvan de economisch zwakke gebie den en de conjunctuurgevoelige bedrijfstakken de grootste slachtoffers zijn geworden. Men meent ook, dat de wervings kracht van de bouwnijverheid ten overstaan van Jeugdige werknemers wordt afgeremd. Het kader stelt in deze resolutie 6 ondermeer dat het aandeel van Medewerking van de vakbeweging Noord-Brabant in de totale ar- aan het nationaal sociaal-econo- beidsreserve onevenredig hoog misch beleid, moet mede afhan- is en dat de bouwnijverheid kelijk worden gesteld van de 's-HERTOGENBOSCH (ANP) Het Noordbrabantse kader van NVV, NKV dens een vergadering, zaterdag morgen ln Den Bosch, een reso lutie aangenomen, waarin met kracht bij de regering wordt aangedrongen op het nemen van maatregelen, waardoor de werkloosheid, met name in de bouw, in Noord-Brabant kan worden bestreden. bereidheid van het kabinet aan de doelstellingen, zoals deze in de resolutie zijn neergelegd, medewerking te verlenen. (ADVERTENTIE) Tijdens een demonstratie in Madrid verloor de Mexicaanse stieren vechter Curro Rivera zijn controle op het gevecht en werd door de ftier op de horens genomen. De stierenvechter bleef ongedeerd. „Jij ook Pompidou" PARIJS Frankrijk probeert een collectieve aanpak om op te hou den met roken. Een experiment, dat een klein dorpje vorig jaar heeft gehouden, is overgenomen door een naburige grotere gemeen schap. Salers in een dorpje in de Auvergne met zo'n 700 inwoners, van wie er 150 rookten, in het kader van het experiment vorig jaar stemden 80 mer.sen er in toe om het roken op te geven. Een week later zel den 50 var hen (65 pet) dat ze er in geslaagd waren. De bekerings ijver van de bekeerden was zo groot dot ze president Pompidou die ook uit de /nvergne komt en zwaar rookt, per brief aanspoorden om hun voorbeeld te volgen. Sedertdien hebben 20 van hen toch de ver.eiding r.Ci kunnen weerstaan. Een week geleden arriveerde een team artsen en psychologen in het 1 19 km veiderop geiegen Mauriac (4.000 Inwoners) om een soortg" ij- I ke aktie te helpen Ir nee ren. Van de duizend rokers waren er 155 be reid om het te proberen. Na vijf dagen waren nog 148 ploeteraars (95.5 pet) in de running: 143 van hen hebben het roken formeel af- 1 gezv.oren voor altijd. Cok zij hebben Pompidou, die de goede raad uit Salers nu ter harte heeft genomen, nog eens op de vingers getikt. Om de vrijwilligers in Mauriac te helpen werd onder meer een film vertoond van een longoperatie. Neerlands kracht! Je maintiondral! Ik zal handhaven! Ik zal vootlbrengon en volharden! Uil drab en woestenij is Nederland pnmaaki. Uit Nederland maakten wij de 30 maart-1 oktober amsterdam 70 ha. parken, tuinen, paviljoens en RAI alle dagen 9.30-22.30 uui

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5